رمان «به نام یونس» به مخاطب می‌گوید روحانی نباید قومش را رها کند/ ماجرای این رمان تخیلی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. فرهنگ

رمان «به نام یونس» به مخاطب می‌گوید روحانی نباید قومش را رها کند/ ماجرای این رمان تخیلی است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- نویسنده «به نام یونس» گفت: در این رمان به مخاطب نشان می‌دهم که یک روحانی نباید فکر کند، چون دیگران وی را آزار و اذیت می‌کنند، تبلیغش برای مردم تاثیری ندارد.
رمان «به نام یونس» به مخاطب می‌گوید روحانی نباید قومش را رها کند/ ماجرای این رمان تخیلی است - 0

علی آرمین که از طلبه‌های جوان است، رمانی با عنوان «به نام یونس» نوشته است. وی در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان درباره این کتاب توضیحاتی ارائه کرده است.

میزان-نگارش این رمان چطور آغاز شد؟

ده سال پیش که آغاز دوره طلبگی‌ام بود، برای تبلیغ دین به روستایی دور افتاده رفته بودم. در آن زمان هیچگاه فکر نمی‌کردم این سفر زمینه‌ای برای نوشتن رمانم شود.

میزان-چقدر از فضای این روستا و ویژگی‌هایش در کتاب آمده است؟

حال و هوای آدم‌هایی که در رمان به آن‌ها اشاره می‌شود، در آن روستا حضور داشتند وگرنه اتفاقات و داستان بیشتر تخیلی است.

کلیت فضای روستا خوب و بکر بود و من با سفر مجدد به آنجا بیشتر سعی کردم لهجه، فرهنگ، شخصیت و فضای روستا را در رمان منعکس کنم.

میزان-موضوع این رمان چیست؟

قصه روحانی است که دخترش دچار بیماری شده و مجبور می‌شود بخاطر شرایط مالی فقط همسرش را برای مداوا در خارج از کشور با دختر راهی می‌کند. وی نذر می‌کند که برای تبلیغ به روستایی دورافتاده برود تا عمل دختر موفقیت‌آمیز باشد و با ورود به روستا با موضع‌گیری‌ها و سنگ‌اندازی‌هایی مواجه می‌شود که تصمیم به ترک روستا می‌گیرد، اما در زمان اجرای این امر اتفاقی می‌افتد که مانع ترک آنجا می‌شود.

میزان-این اتفاق چیست؟

دختری در روستا گم می‌شود که وقوع این حادثه از چشم حاج آقا دیده می‌شود و مردم وی را مسبب وقوع آن می‌دانند.

رمان «به نام یونس» به مخاطب می‌گوید روحانی نباید قومش را رها کند/ ماجرای این رمان تخیلی است - 11

میزان-چقدر از این داستان برایتان در دنیای واقعی اتفاق افتاده؟

ماجرای داستان تخیلی است، اما پایه آن بر اساس واقعیت نوشته شده است.

میزان-در این کتاب چقدر به فضاسازی و لهجه‌ها توجه شده؟

فکر می‌کنم با توجه به نظر مخاطبان این کتاب توانسته در فضاسازی و لهجه‌ها موفق باشد البته، چون رفتار روستائیان چندان مثبت نیست، من لهجه‌ها و اسم روستا را عمدا طوری قرار دادم که به جای خاصی ارتباط داده نشود. من نمی‌خواستم این رفتار متوجه مکان خاصی باشد، اگرچه مخاطب وقتی کتاب را مطالعه می‌کند درک می‌کند و خود را با فضای روستایی و فرهنگ روستایی و سنتی مواجه می‌بیند.

میزان-زبان کتاب چیست؟

داستان «به نام یونس» از زبان سوم شخص مطرح می‌شود، البته محدود به شخص یونس نیست بلکه گاه داستان از نگاه افراد دیگر هم روایت شده است.

میزان-از نگارش «به نام یونس» هدف خاصی داشتید؟

شاید برخی از افراد تصورات دیگری از اهدافم داشته باشند، ولی کلیت آن این است که می‌خواستم به این نکته اشاره کنم که یک روحانی در سفر تبلیغی‌اش ممکن است با مشکلات زیادی روبه‌رو شود، ولی این دلیل نمی‌شود که محل تبلیغش را ترک کند.

دوم آنکه قصه «به نام یونس» با داستان حضرت یونس شباهت‌هایی دارند. در داستان حضرت یونس هم وقتی قوم بنی‌اسرائیل پیامبرشان را مورد آزار و اذیت قرار دادند حضرت فرمود که نیازی نیست که اینجا بمانم و به جای دیگری برای تبلیغ خواهم رفت و در نهایت هم گرفتار شکم ماهی شد. این که یک رسول قومش را ترک کند، کار درستی نیست. در کتاب «به نام یونس» هم وقتی روحانی می‌خواهد قومش را ترک کند، دختر روستا گم می‌شود و …

در این کتاب می‌خواستم بگویم یک روحانی نباید قومش را رها کند و فکر کند، چون دیگران وی را آزار و اذیت می‌کنند، تبلیغش برای مردم تاثیری ندارد.

میزان-در این کتاب چقدر به اصطلاحات بومی پرداخته‌اید؟

در کتاب «به نام یونس» سعی کردم زبان قصه قابل فهم باشد و برخی از کلمات کلیشه‌ای را کنار بگذارم و ضرب‌المثل‌های جدید را وارد رمان کنم. فکر نمی‌کنم خواندن این رمان برای مخاطب اثر سنگین باشد.

میزان-چاپ چندم این کتاب وارد بازار شده؟

تاکنون کتاب تجدید چاپ نشده و چاپ اول آن در بازار است.

میزان-کتاب «به نام یونس» تاکنون با چه موفقیت‌هایی مواجه بوده؟

این رمان سال ۱۳۹۶ در جشنواره قلم زرین نامزد شد و توانست توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با کتاب، رمان، حضرت یونس و بنی اسرائیل از تلگرام

🌀عقب ماندگی ما ایرانیان

✍️ مصطفی ملکیان

نباید یک سلسله حرف‌های کلیشه‌ای را تکرار کنیم که باعث عقب ماندن ما می‌شود

🔹ما با تکرار در حرف‌های گذشته رشد نمی‌کنیم، بلکه باید رشد کنیم و نباید یک سلسله حرف‌های کلیشه‌ای را تکرار کنیم که باعث عقب ماندن ما می‌شود، چون عالم در حال گذر است. به قول حافظ: دور فلک درنگ ندارد، شتاب کن.

ممکن است اگر در یک قطار ما واگن سوم باشیم و نسبت به واگن سی‌ام ۲۷ واگن جلوتر باشیم اما اگر یک قطاری آمد و از کل این قطار جلو بزند ما عقب مانده‌ایم. لذا نباید به کمترین‌ها نسبت به خودمان نگاه کنیم و خودمان را با آنها مقایسه کنیم و دلخوش به این باشیم که از آنها جلوتریم درحالی که از قطارهای دیگر عقب مانده‌ایم.

✔️راه حل رشد مطالعه است.

راه حل رشد، مطالعه است و باید کتاب بخوانیم و با هم بحث کنیم.

پرداختن به مسائل فرهنگی نیاز به مادهٔ خام دارد و مادهٔ آن مطالعه است. باید کتاب‌هایی بخوانیم که فرهنگ ما را عوض کند. مطالب فیزیک، شیمی و جغرافیا و … معلومات ما را افزایش می‌دهد ولی فرهنگ ما را تغییر نمی‌دهد. ما باید در حوزهٔ روانشناسی، فلسفه، ادبیات (خصوصا رمان، داستان کوتاه و شعر)، عرفان و حوزهٔ دین مطالعه کنیم. این حوزه‌ای است که فرهنگ‌ساز است و ما را فرهیخته‌تر می‌کند.

کتاب خواندن با سرچ کردن در سایت‌ها متفاوت است. یادگیری با مطالعهٔ کتاب میسر می‌شود. حتی در حوزهٔ سیاست کتاب بخوانید و با هم بحث کنید تا رشد کنید.

▪️سخنرانی: اختلاف‌ها را با قواعد اخلاقی رفع کنیم


‍📚میهن فروش (نویسنده پل بیتی)

برنده جایزه من بوکر سال ۲۰۱۹

امتیاز:۵ از ۱۰

✍🏻محمدرضا شعبانی

✅احتمالا هر مخاطب سینما و ادبیاتی با مفهوم نژادپرستی در فیلم یا رمان به خوبی آشناست. همه ما فیلم هایی نظیر ۱۲ سال بردگی یا ریشه‌ها را دیده‌ایم. لازم نیست کتابخوانی حرفه‌ای باشید تا آثار خانوم تونی موریسون برنده نوبل را بشناسید و قطعا هر ایرانی تحصیل کرده‌ای کتاب کلبه عمو تام اثر هریت پیچر استو برایش نامی آشناست. ما در آثار معاصر نگاهی گذشته نگر به مقوله نژادپرستی داریم. البته به دلیل بحث در مورد این کتاب خاص بیشتر مطالب و مثالهایی که تا به اینجا عنوان شده است مربوط به نژادپرستی آپارتایدیست. اما ما تقریبا در تمام کشورهای مستعمر از جانب استعمارگران با پدیده نژادپرستی روبرو هستیم. فجیع‌ترین جنگ تاریخ بشریت یعنی جنگ جهانی دوم اساسا بر پایه فلسفه‌ای نژادپرستانه بنا شده بود. اما همان طور که پیشتر گفتیم غالب آثار هنری در این زمینه نژادپرستی را رویدادی شریرانه در گذشته می‌بینند. برده‌ها در انتهای داستان آزادی خود را بدست می‌آورند (همچون ۱۲ سال بردگی) یا در صورت کشته شدن به دست ارباب ستمگر انتهای داستان با یک عبور مواجه‌ایم نویسنده یا کارگردان گویی همچون انسانی جنگ زده تنها به دنبال این است که به ما نشان دهد انسان تا چه حد توانایی توحش دارد (تا حد به بردگی گرفتن دیگری و با او همچون حیوان آن هم حیوانی بدون احساس برخورد کردن کاری که من در هیچ موجود شریر و وحشی ای سراغ ندارم)

✅میهن فروش از این حیث اثری کاملا متفاوت است. این کتاب در زمان حال و در مهد آزادی و تمدن جهان امروز آن هم در دوران سکان داری باراک اوباما می‌گذرد. نویسنده به ظن من توانسته است یک تصویر خوب و دقیق از تبیعض نژادی در آمریکا به مخاطب ارائه کند. کتاب از لحاظ ادبی نثر فاخری ندارد و البته ترجمه فارسی نچندان مطلدب نیز مزید بر علت است. اگر اهل رمان‌های کلاسیک با داستانی مشخص هستید و از خواندن رمان هایی که پر از اسم و گوشه و کنایه‌های سیاسی و اجتماعی است لذت نمی‌برید به سراغ میهن فروش نروید. میهن فروش را بیش از همه از دو منظر ستایش می‌کنم:

📌۱- تسلط خوب نویسنده به وضعیت جامعه آمریکا و آشنایی کامل جامعه شناسانه و تاریخی از باور‌ها، سنت‌ها و حتی ادبیات شفاهی سیاه پوستان آمریکایی. ما به خوبی می‌توانیم با شخصیت اصلی داستان و سایر شخصیت‌ها نظیر هومینی یا مارسپا ارتباط برقرار کنیم. ما می‌توانم باور کنیم با شخصیت هایی سیاه پوست طرف هستیم هر چند این شخصیت‌ها کمی کج و معوج باشند که با هنر طنازی نویسنده قابل تحمل شده‌اند.

📌۲- آشنایی کامل نویسنده با مفاهیم و ادبیات طنز آمریکایی. طنز این کتاب به شدت مرا به یاد آثار بوکوفسکی می‌اندازد. اگر از کتاب عامه پسند لذت برده‌اید نثر این کتاب به دل شما می‌نشیند. مطمئنم نویسنده علاقه بسیار زیادی به مارک تواین داشته است چرا که هم اشارات زیادی در قالب خوشمزگی و شوخی به مارک تواین دارد و هم رگه‌های طنازی نثر مارک تواین را در او می‌بینیم.

✅با تمام این تفاسیر ایت کتاب به عنوان یک رمان درجه ۱ و برنده یکی از معتبرترین جوایز ادبی جهان برای من قابل پذیرش نیست و بیشتر نویسنده را به خاطر توانایی بالایی که در بیان مطلب داشته است تحسین می‌کنم. امیدوارم ترجمه‌های بهتری از این نویسنده و کتاب هایش در سالهای آینده ببینم.

‏@BekhanBaman

http: //up. upinja. com/wqp۵p. jpeg


سلطان کتاب دستگیر شد

🔹 یکی از قاچاقچیان کتاب که از او به‌عنوان «سردسته قاچاقچیان کتاب» یاد می‌شود بعد از شش ماه متواری بودن، دستگیر شد.

🔹 گفته می‌شود از ۱۹ انبار کتاب قاچاق کشف‌شده، حدود ۱۰ انبار به این فرد تعلق دارد.

🔹 پسران این فرد نیز با اتهام قاچاق کتاب با قید وثیقه ۸۰ میلیون تومانی آزاد هستند. /ایسنا


🔶 پیامدهای دامن‌گیر فتوای قتل سلمان رشدی

فتوایی که آیت‌الله خمینی روز ۲۵ بهمن ۱۳۶۷ (برابر ۱۴ فوریه ۱۹۸۹) منتشر کرد، پس از سی سال هنوز طنینی مرگبار دارد.

رهبر وقت جمهوری اسلامی آشکارا خواهان قتل نویسنده یک کشور خارجی شد و به قاتلان او وعده جزای اخروی در بهشت را داد.

به علاوه در فتوا تمام افرادی که به نحوی در ترجمه و نشر کتاب «آیه‌های شیطانی» دخالت داشتند نیز سزاوار قتل شناخته شده بودند.

این فتوا توسط آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر کنونی ایران، تأیید شده است و همچنان معتبر شناخته می‌شود.

با فتوا سلمان رشدی، نویسنده کتاب، به همراه دست‌اندرکاران انتشار رمان او در خطر مرگ قرار گرفتند، اما ابعاد این فتوای تاریخی و پیامدهای آن در سراسر جهان بسی بیش از آن بود که در ابتدا گمان می‌رفت.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳DNQ۰?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


ویرجینیا ولف؟ متفرعن! ریچارد رایت؟ جنسیت‌زده! داستایفسکی؟ یهودی‌ستیز! 🔻

✍️ چند وقت پیش، در سفری با قطارهای آمتراک، به یکی از دانشجویان دانشکده برخوردم که می‌گفت داستان‌نویس شده؛ از او پرسیدم که چه چیزهایی می‌نویسد و می‌خواند. جواب داد که دارد رمانی درباره‌ی سفر در زمان می‌نویسد؛ و چه چیزهایی می‌خواند؟ خب، داشته خانه‌ی بخت نوشته‌ی ایدیت وارتون را می‌خوانده، اما بعد از ۵۰ صفحه، کتاب را روانه‌ی سطل آشغال کرده است. خانه‌ی بخت، که در سال ۱۹۰۵ منتشر شد، تلاش‌های زنی به نام لی‌لی بارت برای پیدا کردن یک شوهر مورد پسند را روایت می‌کند. آن دانشجو می‌گفت که داشته با کتاب پیش می‌رفته، تا این که به توصیفی از یکی از خواستگاران لی‌لی، مردی به اسم سایمون رزدیل، می‌رسد: «یک مرد چاق سرخ‌وسفید از جنس آن یهودی‌های موبور، با … چشم‌های کجکی کوچک که قیافه‌ی آدمی را به او می‌داد که دارد دیگران را قیمت‌گذاری می‌کند، انگار که یک مشت خرت‌وپرت‌اند.» این‌جا بود که آن دانشجو همدلی‌اش را نه فقط با لی‌لی بلکه با کل رمان از دست داده بود.

✍️ فایده‌ای نداشت که درباره‌ی تفاوت دیدگاه یک شخصیت داستانی و دیدگاه نویسنده برای او نطق کنم. هرجا که سروکله‌ی رزدیل پیدا شده، وارتون با چنان اشتیاقی به شرح مشمئزکننده بودن او پرداخته که پیدا است صرفا احساسات لی‌لی را وصف نمی‌کند، احساسات خودش را وصف می‌کند. آن دانشجو می‌گفت یهودستیزی وارتون وجود او را پر از خشم کرده، می‌گفت: «نمی‌خواهم آدمی مثل او را به خانه‌ی خودم راه بدهم.»

✍️ من فکر می‌کنم که همه‌ی ما خوانندگان بهتری خواهیم شد اگر این را بفهمیم: آن کسی که در زمان سفر می‌کند نویسنده نیست، خواننده است. به سراغ یک رمان قدیمی که می‌رویم، کاری که می‌کنیم این نیست که رمان‌نویس را به دنیای خودمان بیاوریم و مشخص کنیم که آن نویسنده آن‌قدر روشن‌اندیش بوده که به این‌جا تعلق داشته باشد یا نه؛ این ما هستیم که به دنیای او سفر می‌کنیم و سرگرم سیاحت آن دنیا می‌شویم.

⏱ زمان مطالعه: ۷ دقیقه

🖇 این مقاله را همین‌جا در Instant View بخوانید:


➖ رام‏ کننده‏ ی ارواح/ درباره‌ی رمان شکوفه‏‌های عناب نوشته‏ ی رضا جولایی

▫ پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی روایی و فکری رضا جولایی با رمان «شکوفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عناب» به بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بسیار تاثیرگذاری رسیده است.


در ادامه بخوانید

دوازده مینیاتور؛ روشن محمدکولیف

تابناکتابناک1 روز قبل

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.

موسیقی متن فیلم پنج انگشت؛ برنارد هرمن

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سینمایی «پنج انگشت / ۵Fingers» به کارگردانی جوزف ال. منکیه‌ویچ محصول سال ۱۹۵۲ کمپانی فاکس قرن بیستم است. در این فیلم جاسوسی، جیمز میسون، دانیل داریو، مایکل رنی، والتر همپدن، اسکار کارلویز، جان ونگراف، آلفرد زیسلر، ایوان تریسولت، کانستنتین شین، لرنس دابکین، لستر متیوز، مایکل پتی، نستور پایوا، ریچارد لو، اتو والدیس و استنلی لوگن مقابل دوربین نوربرت برودین بازی کردند. برنارد هرمن موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.

جشن دانش آموختگی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

از دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعات

صدا و سیماصدا و سیما57 دقیقه قبل
کلاکت ۲۷ تیراز دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعاتاختلاف نظر بین پردیس سینمایی و باغ کتاب، مطبوعات همچنان کاغذ ندارند و … از عناوین مهم کلاکت هستند
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وی افزود: اگر روابط عمومی جهاددانشگاهی می‌خواهد موفق عمل کند، باید شریک‌سازی کند، ما قرار است به اقناع برسیم. کارکرد روابط عمومی در دستگاه‌ها ایجاد ارتباط موثر، آن هم نه برای تشویق و تبلیغ، بلکه برای شریک‌سازی است. قدرت اصلی دنیا، قدرت اطلاعات است. تلفن همراه همه دستگاه‌ها را تجمیع کرده و در این عرصه رسانه‌ها باید به دنبال شریک‌سازی باشند. وی افزود: هنر و قدرت روابط عمومی‌ها به ارائه حجم زیاد مطلب نیست.

نظرها

اخبار بیشتر