1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
روپیه هند از بدترین عملکرد آسیا به بهترین عملکرد رسید

روپیه هند از بدترین عملکرد آسیا به بهترین عملکرد رسید

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
تنها ۵ هفته طول کشید که ارز هندوستان که بدترین عملکرد آسیایی را داشت، بهترین عملکرد این منطقه را به خود اختصاص دهد.

به گزارش رویترز، تنها ۵ هفته طول کشید که ارز هندوستان که بدترین عملکرد آسیایی را داشت، بهترین عملکرد این منطقه را به خود اختصاص دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، نرخ مبادله روپیه هند با تضعیف دلار و رشد جریان ورودی ارز خارجی، تقویت شد. روپیه که اوایل فوریه در نرخ برابری دلاری بیش از ۷۱ معامله می‌شد، این هفته تا نرخ ۶۹٫۱ تقویت شد، که قوی‌ترین نرخ آن از آگوست گذشته تا کنون است. نرخ برابری روپیه با دلار در پایان هفته معاملاتی گذشته، رکورد ۶۸٫۵۷ را هم به ثبت رساند.

کارشناسان می‌گویند خوش‌بینی در مورد شانس بالای نخست‌وزیر، «نارندرا مودی»، برای پیروزی در انتخابات و کاهش تنش‌های اخیر بین هند و پاکستان، دو دلیل اصلی تقویت روپیه هستند.

یکی از کارشناسان که معتقد است نرخ برابری روپیه تا پایان ماه جون به ۶۷ می‌رسد، می‌گوید تغییر سیاست‌گذاری مالی بانک‌های مرکزی جهان به نرخ بهره کمتر، سرمایه‌گذاران زیادی را به سوی بازارهای در حال ظهور فرستاده است.

تا ۱۸ مارچ سال جاری، سرمایه‌گذاران خارجی ۳٫۳ میلیارد دلار سهام هندی خریداری کرده‌اند که این بیش از نیمی از ۵٫۶ میلیارد دلار سرمایه ورودی به هند در این بازه را تشکیل می‌دهد. این باعث شد روپیه هند به بالاترین میزان خود از آگوست تا کنون برسد.

یکی دیگر از دلایل تقویت روپیه، توافق هند و ایران برای پرداخت پول واردات نفت ایران با روپیه هند است. منابع آگاه می‌گویند یوکوبانک هند قرار است جزئیات این مکانیزم پرداخت را ظرف ۱۰ روز آینده اعلام کند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ارز، آسیا، هند، دلار آمریکا و روپیه هند از تلگرام

📣 براساس آخرین اطلاعاتی که رأسا توسط صرافی‌های مجاز به سامانه نظارت ارز (سنا) ارسال و در پایگاه www. sanarate. ir ثبت می‌شود، از ساعت ۰۸:۰۰ 🕗 الی ۱۸:۰۰ 🕒 امروز ‌شنبه مورخ ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۷، نرخ متوسط معاملات نقدی اسعار عمده در صرافی‌های مجاز به شرح زیر بوده است:

💶 نرخ خرید یورو:۶۰,۹۸۱ریال

💶 نرخ فروش یورو:۶۱,۱۹۴ریال

💵 نرخ خرید دلار آمریکا:۴۹,۰۵۴ریال

💵 نرخ فروش دلار آمریکا:۴۹,۰۵۴ریال

🏛 همچنین در پایان روز کاری، نرخ فروش این اسعار در صرافی‌های منتخب بانک مرکزی به شرح زیر بوده است:

💶 نرخ فروش اسکناس عمده یورو:۶۰,۱۶۰ریال

💵 نرخ فروش اسکناس عمده دلار آمریکا:۴۸,۹۸۰ریال

#نرخ_ارز

#بانک_مرکزی

🆔 @cbi_pro


📣 براساس آخرین اطلاعاتی که رأسا توسط صرافی‌های مجاز به سامانه نظارت ارز (سنا) ارسال و در پایگاه www. sanarate. ir ثبت می‌شود، از ساعت ۰۸:۰۰ 🕗 الی ۱۵:۰۰ 🕒 امروز پنج‌شنبه مورخ ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۷، نرخ متوسط معاملات نقدی اسعار عمده در صرافی‌های مجاز به شرح زیر بوده است:

💶 نرخ خرید یورو:۶۰,۵۱۴ریال

💶 نرخ فروش یورو:۶۰,۵۰۵ریال

💵 نرخ خرید دلار آمریکا:۴۸,۹۶۵ریال

💵 نرخ فروش دلار آمریکا:۴۹,۰۳۶ریال

🏛 همچنین در پایان روز کاری، نرخ فروش این اسعار در صرافی‌های منتخب بانک مرکزی به شرح زیر بوده است:

💶 نرخ فروش اسکناس عمده یورو:۵۹,۹۸۰ریال

💵 نرخ فروش اسکناس عمده دلار آمریکا:۴۸,۸۴۰ریال

#نرخ_ارز

#بانک_مرکزی

🆔 @cbi_pro


فهرست ۲۰۱۹ ثروتمندترین افراد جهان

فوربس فهرست ۲۰۱۹ ثروتمندترین افراد جهان را منتشر کرد که ۱۰ نفر اول به شرح زیر هستند:

🔹 جف بزوس و خانواده، ۱۳۱ میلیارد دلار، آمریکا

🔹 بیل گیتس، ۹۶٫۵ میلیارد دلار، آمریکا

🔹 وارن بافت، ۸۲٫۵ میلیارد دلار، آمریکا

🔹 برنارد آرنو و خانواده، ۷۶ میلیارد دلار، فرانسه

🔹 کارلوس اسلیم هلو و خانواده، ۶۴ میلیارد دلار، مکزیک

🔹 آمانسیو اورتگا، ۶۲٫۷ میلیارد دلار، اسپانیا

🔹 لری الیسون، ۶۲٫۵ میلیارد دلار، آمریکا

🔹 مارک زاکربرگ، ۶۲٫۳ میلیارد دلار، آمریکا

🔹مایکل بلومبرگ، ۵۵٫۵ میلیارد دلار، آمریکا

🔹 لری پیج، ۵۰٫۸ میلیارد دلار، آمریکا/باشگاه خبرنگاران

Asriran. com


🔻جدیدترین قیمت دلار در بازار

🔹پس از چند روز کاهش قیمت ارز در بانک‌ها و صرافی‌ها، بار دیگر بازار ارز روند صعودی به خود گرفت و دلار در صرافی‌ها امروز ۸۰۰ تومان افزایش قیمت داشت.

🔹شعب ارزی بانک‌ها امروز هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۸۶۸ تومان می‌خرند که نسبت به روز گذشته که ۱۲ هزار و ۲۳۶ تومان بوده بیش از ۶۰۰ تومان افزایش دارد.

🔹همچنین صرافی‌های مجاز بانک مرکزی امروز قیمت خرید هر دلار آمریکا را ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان و قیمت فروش آن را ۱۳ هزار و ۲۵۰ تومان اعلام کرده‌اند.


📊 فهرست ۲۰۱۹ ثروتمندترین افراد جهان

◀️ فوربس فهرست ۲۰۱۹ ثروتمندترین افراد جهان را منتشر کرد که ۱۰ نفر اول به شرح زیرند:

۱️⃣جف بزوس و خانواده، ۱۳۱ میلیارد دلار، آمریکا

۲️⃣بیل گیتس، ۹۶٫۵ میلیارد دلار، آمریکا

۳️⃣وارن بافت، ۸۲٫۵ میلیارد دلار، آمریکا

۴️⃣برنارد آرنو و خانواده، ۷۶ میلیارد دلار، فرانسه

۵️⃣کارلوس اسلیم هلو و خانواده، ۶۴ میلیارد دلار، مکزیک

۶️⃣آمانسیو اورتگا، ۶۲٫۷ میلیارد دلار، اسپانیا

۷️⃣لری الیسون، ۶۲٫۵ میلیارد دلار، آمریکا

۸️⃣مارک زاکربرگ، ۶۲٫۳ میلیارد دلار، آمریکا

۹️⃣مایکل بلومبرگ، ۵۵٫۵ میلیارد دلار، آمریکا

🔟لری پیج، ۵۰٫۸ میلیارد دلار، آمریکا


🔵 بانک مرکزی انگلیس: دلار مرجعیت خود را از دست می‌دهد

🔸ترجمه رویترز🔸

در شرایطی که دلار آمریکا در شرایط کنونی همچنان ارز عمده جهانی برای حفظ ذخایر ارزی است، برخی بانک‌های مرکزی کشورها می‌گویند که ارز برای همیشه ارز اصلی مبادلات تجاری باقی نخواهد ماند.

روز چهارشنبه گذشته بود که رئیس بانک انگلیس (بانک مرکزی انگلیس) با اشاره به این نکته گفت: «نهایتا ما ارزهای ذخیره به جای ارز ذخیره دلار آمریکا خواهیم داشت.

به گفته مارک گارنی، رئیس بانک انگلیس، نیمی از تجارت جهانی از طریق دلار آمریکا انجام می‌شود، هرچند که سهم آمریکا در تجارت جهانی تنها حدود ۱۰ درصد بود.

رئیس بانک مرکزی انگلیس می‌گوید یوآن چین، می‌تواند یکی از جایگزین‌های دلار آمریکا باشد. با این حال، وی هشدار داد که چنین تغییر و تحولی یک شبه رخ نخواهد داد.

به گفته گارنی، «اقتصاد آمریکا در نیمه دوم قرن ۱۹ میلادی از اقتصاد انگلیس پیشی گرفت، اما تا ۱۹۰۲ به طول انجامید تا اینکه دلار آمریکا بتواند ارز مسلح در تجارت بین المللی شود.

در همین حال، شبکه راشاتودی روسیه دیروز پنجشنبه گزارش داد که مسکو ۱۰۰ میلیارد دلار از ذخیره‌های ارزی خود را به یوآن چین، ین ژاپن و یورو تغییر می‌دهد، اقدامی که هدف تنوع بخشیدن به ذخایر ارزی و دوری جستن از دلار آمریکا است.

🌀رویترز فارسی


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
فرزانه صادق مالواجرد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها​ محل جریمه کردن و ترمیم درآمد شهرداری‌ها شده است که در این رویه باید تغییراتی انجام گیرد که دولت در این باره لایحه‌ای را به مجلس تقدیم خواهد کرد. معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی گفت: برخی ساخت و ساز‌ها غیر مجاز هستند، اما این تخلفات به دلیل وجود کمیسیون ماده ۱۰۰ با پرداخت جریمه، تخریب نمی‌شوند از این رو تغییر کمیسیون ماده ۱۰۰ در دستور کار دولت قرار گرفته است. وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور درخصوص این لایحه پیشنهاداتی داشتند تا با آسیب شناسی، معضلاتی را که کمیسیون ماده ۱۰۰ ایجاد کرده حل و فصل شود. لایحه تغییر این کمیسیون در حال بررسی و جمع بندی نهایی است تا به مجلس برود. وی ادامه داد: البته آنچه مصوبه می‌شود باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد که این کار قطعا همکاری و حمایت قوه قضائیه و قوه مقننه را می‌طلبد. مالواجرد گفت: ساخت و ساز‌هایی که در کنار بستر رودخانه‌ها انجام شده است بیانگر ورود به طبیعت و دستکاری آن است که منجر به اتفاقات نا خوشایندی شده است. وی با بیان اینکه افزایش بی رویه سطوح اشغالی در شهر‌ها از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد گفت: زمانی که سطع اشغال زمین در شهر‌ها بدلیل افزایش ساخت و ساز‌ها بیشترمی شود نفوذپذیری آب در خاک کمتر می‌شود و آب جاری می‌شود. مالواجرد افزود: باید جانمایی درستی برای ساخت و ساز‌ها و طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی صورت گیرد و ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها ممنوع شود. ضمن اینکه باید توجه ویژه به آبخیزداری و بازنگری در برنامه ریزی‌ها داشته باشیم. وی با اشاره به اینکه باید حریم بستر رودخانه‌ها در مناطقی که دچار سیل شدند دوباره بازنگری شود، گفت: طرح جامع حفاظت از سیلاب باید با همکاری وزارتخانه‌ها به جدیت دنبال شود. همچنین باید پهنه‌هایی در همه شهر‌ها ایجاد و سایت‌های بحران در شهر‌ها تجهیز شوند. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخورد‌ها و پیگیری‌ها درباره تخلف در حریم رودخانه‌ها پررنگ‌تر شده است، افزود: باید جرم انگاری تخلفات شهرسازی صورت گیرد تا زمانی که تخلفات جرم نباشد ضمانت اجرایی آن تقویت نخواهد شد و این امر نیازمند همکاری بین قوا است. وی ادامه داد: با توجه به سیل اخیر، جابجایی در مکان یابی سایت‌ها و طرح‌های شهرسازی انجام می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه آئین نامه کنترل شهرسازی را آغاز کردیم، گفت: در نقشه کاربری اراضی، ​ هر اتفاقی که در شهر‌ها می‌افتد مشخص می‌شود و طرح‌ها همه باید در قالب طرح فرادست اجرا شود. مالواجرد با اشاره به اینکه نخستین جلسه شورای عالی شهرسازی با موضوع «آسیب شناسی و بررسی سیل» برگزار شد، گفت: میزان بارش‌ها و حجم آب در پشت سد‌ها بررسی شد این میزان از حجم آب از زمانی که خشکسالی داشتیم بیشتر بود و به دلیل افزایش میزان آب در بستر رودخانه‌ها، ​سیل ایجاد شد. وی با بیان اینکه سیلاب گل آلود بیانگر شسته شدن خاک بدلیل نبود پوشش گیاهی است، تأکید کرد: باید توجه ویژه به آبخیزی داری، حفظ و صیانت از جنگل‌ها، مراتع و اراضی بالادست داشته باشیم. وظیفه کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ عدم رعایت ضوابط شهرسازی و ایمنی است.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اعلام این خبر گفت: ​ هم اکنون هر انس طلا ۱۲۷۸ دلار عرضه می‌شود. وی افزود: ​ افزایش قیمت جهانی طلا و نرخ ارز در بازار‌های داخلی، سبب افزایش قیمت طلا در بازار شده است. وی با بیان اینکه امروز هر دلار ۱۴ هزار و ۵۰ تا ۱۴ هزار و ۱۰۰ معامله شده است گفت: امروز هر مثقال طلادر بازار ۱۹۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ادامه داد: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۷۱۰ هزارتومان، ربع سکه ۱ میلیون و ۷۲۰ هزارتومان و سکه یک گرمی نیز ۹۵۵ هزارتومان معامله شده است. کشتی آرای گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۴۱ هزار تومان به فروش رسیده است. وی افزود: با توجه به نزدیک شدن به ماه رمضان سطح معاملات در بازار طلا کاهش یافته است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
حدود یکسال پیش این رقم ۲٫۶ میلیون بشکه در روز بود. بدین ترتیب در فاصله یکسال درآمد ارزی دولت ایران بیش از ۶۵ درصد کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر دولت ایران موفق شد با اعمال ممنوعیت واردات بیش از ۱۴۰۰ کالا از تیرماه گذشته بیش از ۱۰ میلیارد دلار از میزان واردات ایران بکاهد. این رقم همچنان ۱٫۵ میلیارد دلار بیش از صادرات غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی است. در همین مدت نزدیک به یک میلیون دلار عروسک وارد ایران شده است. به باور آنها واردات سالانه ۳۰ میلیارد دلار شامل ۱۴ میلیارد دلار کالای اساسی است و نزدیک به ۱۶ میلیارد دلار هم شامل کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای ضروری برای گردش چرخ اقتصاد ایران کافی است.
فارسفارس21 ساعت قبل
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادرو دریانوردی با بیان اینکه اجرای فاز اول هوشمندسازی بنادر تا سال ۱۴۰۰ ‌به اتمام می‌رسد، از اجرای ۱۱ پروژه مهم و عملیاتی در نقشه راه هوشمندسازی بنادر خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد قائم تاجگردون‌‌ بیان کرد: رویکرد‌ سازمان بنادر و دریانوردی، رقابت‌پذیری و برخورداری از برنامه مشخص در توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک است. وی گفت: الزامات دولت الکترونیک و همچنین تجربه بنادر موفق در جهان، دو الگو اصلی سازمان بنادر در ارائه خدمات پیشرفته الکترونیکی به ذی نفعان محسوب می‌شود. ‌مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی‌ با اعلام اینکه نقشه راه هوشمند‌سازی بنادر تا سال ۱۴۰۰ به عنوان فاز اول هوشمندسازی به اتمام می‌رسد، گفت: در این راستا امیدواریم با تغییر نگرش‌ها، برنامه‌ریزی منسجم و ایجاد طرح‌های کاربردی، به دستاوردهای تازه‌ای دست یابیم. مدیرکل فاوا سازمان بنادر نیز در این‌باره گفت: برای «نقاط قابل بهبود» برنامه داریم زیرا سازمان بنادر خودش را با سایر بنادر دنیا مقایسه می‌کند.
تابناکتابناک19 ساعت قبل
به گزارش «مارک دوبوویتز»، مدیر «بنیاد دفاع از دموکراسی» به این پرسش پاسخ داده است و از احتمال تحریم پتروشیمی ایران توسط ترامپ سخن گفته است. محصولات پتروشیمی ایران، ۳۲ درصد از درآمد غیر نفتی ایران را تشکیل می‌دهند که تقریبا معادل سالانه ۱۴ میلیارد دلار است". محصولات پتروشیمی ایران، ۳۲ درصد از درآمد غیر نفتی ایران را تشکیل می‌دهند که تقریبا معادل سالانه ۱۴ میلیارد دلار است". البته باید گفت که تحریم صنعت پتروشیمی ایران تازگی ندارد و بین سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ نیز این صنعت مورد تحریم‌های ظالمانه واقع شده است. رستمی ادامه داد:، اما موضوع تحریم صنعت پتروشیمی ایران در عین اینکه یک تهدید جدی می‌تواند برای ایران باشد، می‌تواند یک فرصت فوق العاده نیز برای صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دستی پتروشیمی محسوب شود.
اصلاحات پرساصلاحات پرس3 ساعت قبل
«حشمت‌الله فلاحت پیشه» رئیس گروه امنیت مجلس هم گفته است: فروش نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه در روز نمی‌رسد. به نظر می‌رسد این نوسان که عموما به سمت افزایش قیمت است از سوی کشورهای مصرف‌کننده بزرگ تحمل نخواهد شد. در نخستین واکنش‌ها به موضوع تحریم نفتی ایران، واردکنندگان بزرگ نفت از ایران موضع‌گیری کردند. وزیر نفت و گاز هند هم تأمین نیازهای کشورش را از دیگر تولیدکنندگان عمده نفت راهکار قطع ورود نفت ایران اعلام کرده است. به نظر می‌رسد تنها نقشه‌ای که آمریکا برای جایگزینی نفت ایران در نظر دارد، استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه ایران است.

نظرها

اخبار بیشتر