1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. حوادث
اولویت اصلی حفظ جان مردم در برابر سیل است/ تسلیت برای خانواده‌های جانباختگان سیل شیراز

اولویت اصلی حفظ جان مردم در برابر سیل است/ تسلیت برای خانواده‌های جانباختگان سیل شیراز

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
جلسه ستاد مدیریت بحران کشور عصر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط برگزار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش‌های سازمان هواشناسی و پیش بینی‌های موجود درباره استمرار بارش‌ها طی چند روز آینده، از همه دستگاهها، استانداران، فرمانداران و مسئولین ذیربط خواست در حالت آماده باش کامل باشند و به طور ۲۴ ساعته در محل کار خود حضور داشته باشند و تدابیر لازم را برای مواجهه با وقوع سیل و دیگر حوادث طبیعی بیاندیشند.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه اولویت اصلی دولت حفظ جان مردم در برابر سیل است چرا که خسارات جانی مانند خسارات مالی قابل جبران نیست، حادثه سیلاب ناگهانی شیراز و جانباختن و مجروح شدن تعدادی از هموطنانمان را تاسف بار و تکان دهنده توصیف کرد و ضمن تسلیت این حادثه ناگوار افزود: لازم است با اقدامات فوری و پیشگیرانه در نقاط آسیب پذیر که در معرض سیل قرار دارند، هر تصمیم و اقدام لازم با اولویت حفظ جان مردم انجام شود و از مردم هم می‌خواهیم هشدارهای دستگاه‌های ذیربط را جدی بگیرند و با مسئولان همکاری کامل داشته باشند.

دکتر جهانگیری با تاکید بر لزوم آمادگی همه جانبه دستگاهها، مدیران و شهرداری‌های مناطق مختلف تهران برای مواجهه با سیل در یکی دو روز آینده، تصریح کرد: بدلیل تراکم جمعیت تهران و وجود برخی اتوبان‌ها و تفرجگاهها در حاشیه رودخانه‌ها، وقوع سیل می‌تواند خسارات سنگین و غیرقابل جبرانی وارد کند و لازم است با حساسیت ویژه و آماده باش کامل و در نظر گرفتن کوچکترین احتمال، تمام اقدامات لازم برای پیشگیری از بروز خسارات جانی و مالی به مردم انجام شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به اعزام برخی از وزرا به استانهایی که طی ساعات و روزهای آینده احتمال وقوع سیل در آنها وجود دارد، افزود: تعدادی از وزرا برای کمک به مدیریت هرچه بهتر اوضاع و کاهش آثار منفی ناشی از بارش شدید باران، در استانهای در معرض خطر سیل حضور یافته‌اند تا تمهیدات لازم برای جلوگیری از آثار زیانبار سیل اندیشیده شود.

دکتر جهانگیری ادامه داد: ستاد مدیریت بحران کشور و استانداران و دستگاههای مسئول، باید با شناسایی نقاط حادثه خیز و در مسیر جریان سیل که تبدیل به معبر شده‌اند، از تجمع مردم و تراکم جمعیت در این مسیرها جلوگیری کنند تا شاهد تکرار اتفاقات دردناک و ناگوار مثل اتفاق شیراز در سایر مناطق نباشیم.

معاون اول رییس جمهور از همه دستگاهها، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و گروههای امداد و نجات خواست هماهنگی لازم را با ستاد مدیریت بحران کشور انجام دهند تا مدیریت اوضاع هرچه بهتر و با کیفیت بهتر انجام شود.

وی از وزارت نیرو نیز خواست گروههای اضطراری در استانهای مختلف و بخصوص استانهای در معرض خطر سیل مستقر کند تا از قطع آب و برق جلوگیری کنند تا مردم با مشکل مواجه نشوند.

دکتر جهانگیری ضرورت آماده باش نیروهای امدادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را نیز ضروری دانست و اظهار داشت: ارائه خدمات بهداشتی و درمانی باید به موقع و در اسرع وقت به مردم و کسانی که در معرض سیل قرار می‌گیرند، انجام شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر امدادرسانی گسترده‌تر نیروهای مسلح، گفت: خوشبختانه ظرفیت گسترده نیروهای مسلح کشور با فرمان رهبر معظم انقلاب پای کار آمده و بخشی از امور توسط نیروهای مسلح در حال انجام است.

دکتر جهانگیری خواستار آسیب شناسی دقیق در خصوص سیل اخیر در استانهای مختلف کشور به ویژه حادثه سیلاب شیراز شد و گفت: بخشی از دلایل مربوط به ساخت و سازها و تجاوز به حریم طبیعت است و باید بررسی شود که با وجود هشدارهای سازمان هواشناسی آیا قصور و خطای انسانی نیز وجود داشته و در صورتی که سهل انگاری و کوتاهی افراد تایید شود باید با آنها برخورد جدی صورت گیرد.

وی همچنین با اشاره به بازدید خود از مناطق سیل زده استانهای گلستان و مازندران، از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و دبیرخانه ستاد مدیریت بحران کشور خواست در اسرع وقت گزارش ارزیابی خسارات وارده به این دو استان را تدوین و ارائه کند تا در جلسه چهارشنبه هیات دولت تصمیمات لازم برای تخصیص اعتبار و اعطای کمک‌های بلاعوض و تسهیلات مورد نیاز برای بازسازی اتخاذ شود.

در این جلسه که وزرای نیرو، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان امور اداری و استخدامی، رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نمایندگان دستگاههای ذیربط نیز حضور داشتند، معاون وزیر کشور به تشریح گزارش‌های دریافتی از استانهای مختلف در ارتباط با سیل و اقدامات پیشگیرانه پرداخت و از هماهنگی ایجاد شده با استانداران، ستاد مدیریت بحران، نیروهای مسلح و دستگاههای مختلف برای مدیریت اوضاع و پیشگیری از بروز خسارات ناشی از سیل خبر داد.

در این نشست نماینده نیروهای مسلح کشور هم از آمادگی کامل برای کمک به مهار سیل و مدیریت اوضاع خبر داد و گفت: نیروهای مسلح آمادگی کامل دارند تا همه تجهیزات، امکانات و ظرفیت‌های خود را در اختیار قرار دهند.

در ادامه این جلسه نمایندگان دستگاههای مختلف گزارش هایی از اقدامات صورت گرفته و پیشنهادات موجود برای مدیریت هرچه بهتر اوضاع ارائه کردند و مقرر شد تمامی دستگاههای امدادی، استانداری‌ها، شهرداری‌ها و نیروهای مسلح با آماده باش کامل و با هماهنگی با ستاد مدیریت بحران کشور، تمام تلاش خود را برای کاهش آسیب‌های ناشی از سیل و بارش باران بکار گیرند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اسحاق جهانگیری، سیل، شیراز، سیلاب و ستاد مدیریت بحران از تلگرام

🔻 ادامه بحران سیل؛ قطع ارتباط حدود ۷۰ روستا در شرق مازندران

🔹 براساس گزارش ستاد مدیریت بحران مازندران این سیلاب حدود ۲۰۰ روستای استان را درگیر کرد و یکهزار و ۵۰۰ واحد مسکونی درمناطق شهری و روستایی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد خسارت وارد شد و علاوه بر آن ده‌ها دهنه پل ارتباطی در محور‌های فرعی و روستایی تخریب و یا دچار خسارت کلی شدند

جزییات بیشتر:


♦️ادامه بحران سیل؛ قطع ارتباط حدود ۷۰ روستا در شرق مازندران

🔹براساس گزارش ستاد مدیریت بحران مازندران این سیلاب حدود ۲۰۰ روستای استان را درگیر کرد و یکهزار و ۵۰۰ واحد مسکونی درمناطق شهری و روستایی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد خسارت وارد شد و علاوه بر آن ده‌ها دهنه پل ارتباطی در محور‌های فرعی و روستایی تخریب و یا دچار خسارت کلی شدند

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xJP


♦️جهانگیری: همه امکانات برای کمک به سیل زدگان بکار گرفته شود

🔹اسحاق جهانگیری در گفتگوهای تلفنی جداگانه با استانداران گلستان و مازندران ضمن دریافت گزارش آخرین وضعیت سیل و خسارات وارده به این دو استان، گفت: لازم است همه امکانات استان برای کمک به مردم و جبران خسارات بکار گرفته شود

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xD۴


📸توییت اسحاق جهانگیری در واکنش به حادثه تروریستی در نیوزیلند


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
اتحادیه انجمن‌های علمی علوم آب، ضرورت توجه به موارد زیر را مورد تاکید قرار می‌دهد: به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بیانیه اتحادیه انجمن‌های علوم آب که در ۲۰ بند تنظیم شده، به این شرح است: «ایران کشوری خشک و نیمه خشک و همراه با وقوع خشکسالی و سیلاب به طور متناوب است. سیل‌های سال ۱۳۹۸ در ایران را می‌توان به دو دسته با منشأ طبیعی و یا انسانی تقسیم کرد. بارش و سیلاب اخیر از نظر ابعاد و گستره وقوع کم سابقه بوده که موجب تلفات و خسارات زیادی در کشور شده است. بدون شک علاوه بر شرایط طبیعی وقوع بارش، دستکاری‌های غیراصولی در طبیعت و ساخت و ساز‌های غیرکارشناسی، در تشدید ابعاد سیلاب‌های حاصل از این بارش‌ها تاثیر چشمگیر داشته است. از طرفی تناوب وقوع حوادث حدی خشکسالی و سیل در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده، و ریسک سیلاب نیز روند افزایشی داشته و خواهد داشت.۱- ضرورت بازنگری و تکمیل «نظام‌نامه مدیریت سیلاب» مصوب وزارت نیرو در آبانماه ۹۵ در بخش‌های مطالعات و اقدامات در دوره‌های قبل، حین و پس از سیلاب؛ و تبدیل آن به «نظام‌نامه فرابخشی و ملی».۲- نظام‌نامه یک دستورالعمل کلان است.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی: اصناف و بازاریان از همان ابتدای وقوع سیل تاکنون به یاری سیل زدگان شتافته اندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از بسیج اصناف کشور؛ غلامرضا حسن پور اشکذری درخصوص برگزاری بزرگترین اردوی جهادی مسئولان و خیرین اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور گفت: اصناف و بازاریان از همان ابتدای وقوع سیل در مرحله امداد و نجات و سپس کمک‌هایی نقدی و غیرنقدی از طریق اتاق‌ها، اتحادیه‌ها، خیرین و مساجد بازار با مدیریت رده‌های بسیج اصناف به یاری سیل زدگان شتافتند. وی افزود: کالا‌های مورد نظر واحد‌های صنفی در مناطق سیل زده توسط اتحادیه‌ها و عمده فروشان و خیرین تأمین شده و با تنفس ۶ ماهه مبالغ آن توسط واحد‌های صنفی پرداخت خواهدشد. حسن پور گفت: اگر دو میلیون واحد صنفی و ۵۰ هزارعضو اتاق‌های بازرگانی درکشور، دراین طرح مشارکت کنند، می‌توان این کار را به سرانجام رساند. رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور افزود: اصناف با ارائه خدمات صنفی و تخصصی خود در مناطق سیل زده درقالب گروه‌های جهادی متخصصان، درمناطق سیل زده حضور منسجم‌تری خواهند داشت. همچنین افراد شرکت کننده در این اردوها، ازبرخی مناطق سیل زده بازدید میدانی داشتند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
رئیس سازمان مدیریت بحران تهران: شهروندان از توقف در حاشیه و بستر رود‌ها و روددره‌ها جدا خودداری کنندرضا کرمی در مصاحبه تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی درباره تداوم بارندگی‌ها در پایتخت گفت: شهروندان از توقف در حاشیه و بستر رود‌ها و روددره‌ها جدا خودداری کنند. وی افزود: به سازمان‌های تخصصی، شهرداران مناطق و سایر دستگاه‌های مرتبط با حوادث غیرمترقبه در تهران اطلاع رسانی شامل توصیه‌هایی برای جلوگیری از خطرات ناشی از بارش باران و تمهیدات لازم صورت گرفته است. کرمی گفت: به ستاد مدیریت بحران مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران نیز در ابلاغیه‌های متعددی با موضوع آمادگی‌های لازم و پیشگیری خطرات ناشی از وقوع سیل و همچنین بازدید‌های مستمر از انهار، کانال‌ها و مسیل‌های روبسته و روباز و رودخانه‌های موجود در مناطق مختلف داده شده است. رئیس سازمان مدیریت بحران تهران افزود: در این حال با توجه به حوادث گذشته نظیر سقوط افراد در رودخانه‌ها و کانال‌ها ضروری است شهروندان تهرانی برای پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار از مکان‌ها و مسیر‌های ایمن و قابل رویت تردد کنند.
الفالف11 ساعت قبل
مدیر مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها در گفت و گو با «ایران» گفت: ۲ سال از آخرین پروژه بارورسازی ابرها در ایران می‌گذرد. بازه زمانی اثر گذاری بارورسازی ابرها فقط چند ساعت است نه چند روز. ضمن آن که در این زمینه دو شرط برای اجرای بارورسازی ابرها وجود دارد. بازه زمانی اثر گذاری بارورسازی ابرها فقط چند ساعت است. لذا چه مقیاس زمانی و چه مقیاس مکانی محدودیت دارد و نمی‌توان کل کشور را درگیر بارورسازی ابرها دانست. اگرچه هنوز چند ماه تا پایان سال جاری آبی باقی مانده است اما عملیات بارورسازی ابرها در دستور کار نیست.
خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
ایشان ۵ مرحله برای این فرآیند مشخص فرموده‌اند که مرحله اول انقلاب اسلامی است که بحمدالله رخ داد و به پیروزی رسید. جامعه اسلامی را هم ما باید تشکیل دهیم. جامعه اسلامی نمونه جوامع موجود در جهان نیست و این جوامع اصلا انسانی نیستند. این جوامع، جوامع درندگی، دزدی و پاره‌پاره کردن آدم است. جوان‌ها کارهایی می‌کردند که در خانه خودشان این کارها را انجام نمی‌دهند و این نمایش تشکیل جامعه اسلامی است.

هشدار تنفسی به ساکنان مناطق سیل زده/ تداوم بارش‌ها در کشور در اردیبهشت/ بیشترین نگرانی از «فاضلاب» است

تابناکتابناک13 ساعت قبل
پربارش‌ترین استان‌ها طی دو روز آیندهاحد وظیفه، مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه بارش‌ها در اردیبهشت ادامه دارد، به ایسنا، گفت: با توجه به آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی طی امروز (۳۰ فروردین) برای مناطقی از جنوب غرب، غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی، نواحی مرکزی کشور، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و سواحل دریایی خزر رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید موقت و در شمال شرق و شمال غرب کشور بارش باران پراکنده پیش بینی می‌شود. در این روز شدت بارش‌ها در استان‌های کرمانشاه، جنوب کردستان، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و شمال قزوین است. وی با بیان اینکه فردا (۳۱ فروردین) بارش در شمال شرق، غرب، سواحل دریای خزر، شمال شرق و دامنه‌های البرز ادامه دارد، تصریح کرد: شدت بارش طی این روز در استان‌های اردبیل، نیمه شمالی آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، شرق گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی است. طی روز یکشنبه (اول اردیبهشت) نیز برای شمال غرب، غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، سواحل دریای خزر و شمال شرق و در بخشهای جنوب کشور بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر