خسارت ۶۸ میلیاردی به دام و طیور مناطق سیل‌زده/ شروع سبز بورس در بهار ۹۸/ رکود بر بازار گوشت حاکم است/ دلار ۱۲۹۵۰ تومانی در اولین روز کاری سال/ هشدار اردوغان به سفته بازان دلار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

خسارت ۶۸ میلیاردی به دام و طیور مناطق سیل‌زده/ شروع سبز بورس در بهار ۹۸/ رکود بر بازار گوشت حاکم است/ دلار ۱۲۹۵۰ تومانی در اولین روز کاری سال/ هشدار اردوغان به سفته بازان دلار

تابناکخبرگزاری تابناک |
این پیمانه تیتر‌هایی همچون سهام آسیایی به شدت سقوط کرد، قیمت طلای جهانی بالا رفت، ذخیره‌سازی بیش از ۲ میلیون لیتر سوخت در مناطق سیل‌زده، قیمت نفت آمریکا یک درصد سقوط کرد، بانک مرکزی آمریکا ۳۸.۵ میلیارد دلار بهره به بانک‌ها پرداخت کرد و تداوم رشد قیمت سبد نفتی اوپک در هفته گذشته را در بر دارد.

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون سهام آسیایی به شدت سقوط کرد، قیمت طلای جهانی بالا رفت، ذخیره‌سازی بیش از ۲ میلیون لیتر سوخت در مناطق سیل‌زده، قیمت نفت آمریکا یک درصد سقوط کرد، بانک مرکزی آمریکا ۳۸٫۵ میلیارد دلار بهره به بانک‌ها پرداخت کرد و تداوم رشد قیمت سبد نفتی اوپک در هفته گذشته را در بر دارد.

شروع سبز بورس در بهار ۹۸

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز دوشنبه، با افزایش ۵۳۵ واحدی معادل ۰٫۳۰ درصد به رقم ۱۷۹ هزار و ۱۹۴ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۱۵۴ واحدی معادل ۰٫۳۰ درصد به رقم ۵۱ هزار و ۶۷۷ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۴۲۲ واحدی معادل ۱٫۲۸ رصد، عدد ۳۳ هزار و ۳۹۱ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۲۹۴ واحدی معادل ۱٫۲۸ درصد به رقم ۲۳ هزار و ۳۰۶ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۶۹۸ واحد افزایش معادل ۰٫۳۵ درصد را رقم زد و به سطح ۲۰۰ هزار و ۸۲۳ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۴۳۱ واحد افزایش معادل ۰٫۳۲ درصد به رقم ۱۳۴ هزار و ۲۹۸ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۸۹۲ واحد افزایش معادل ۰٫۲۶ درصد همراه بود و عدد ۳۴۶ هزار و ۵۴ واحد را به نمایش گذاشت.

خسارت ۶۸ میلیاردی به دام و طیور مناطق سیل‌زده/ شروع سبز بورس در بهار ۹۸/ رکود بر بازار گوشت حاکم است/ دلار ۱۲۹۵۰ تومانی در اولین روز کاری سال/ هشدار اردوغان به سفته بازان دلار - 5

سهام آسیایی به شدت سقوط کرد

روز دوشنبه، با وحشت سرمایه‌گذاران از بالا رفتن ریسک رکود اقتصادی آمریکا و هجوم به سوی سرمایه‌های امن، سهام جهان به شدت سقوط کرد. انتظار می‌رود فضای غم‌بار امروز بازارهای آسیایی، به بازارهای اروپا و آسیا منتقل شود. داده‌های تاجران اروپایی نشان می‌دهد با باز شدن بازارهای این قاره، داکس آلمان ۰٫۳۶ درصد، فوتسی انگلیس ۰٫۶۳ درصد و کاک فرانسه ۰٫۴۲ درصد افت کرده‌اند. شاخص استاکس ۶۰۰ کل اروپا، ۰٫۶۱ درصد پایین آمده است. ای‌مینی اس‌اندپی ۵۰۰ آمریکا تا به این لحظه ۰٫۵ درصد افت کرده است. با هجوم به فروش سهام در آسیا، گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن، ۱٫۵ درصد سقوط کرد و به پایین‌ترین سطح یک هفته‌ای خود رسید. نیکی ژاپن پس از سقوط ۳٫۱ درصدی، که بدترین سقوط یک روزه آن از ماه دسامبر تا کنون بود. کوسپی کره‌جنوبی ۱٫۹۲ درصد سقوط کرد و ای‌اس‌اکس استرالیا هم ۱٫۱۱ درصد از ارزش خود را از دست داد. کامپوزیت شانگهای ۱٫۹۷ درصد و هانگ‌سانگ هنگ‌کنگ ۲٫۰۳ درصد سقوط کردند.

خسارت ۶۸ میلیاردی به دام و طیور مناطق سیل‌زده

رییس سازمان دامپزشکی در مشهد اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های رسیده خسارت وارده در استان گلستان در حوزه دام، طیور و آبزیان ۶۸ میلیارد تومان برآورد شده که در این میان ۷۰۰ هزار مرغ گوشتی و ۲۰۰۰ راس دام سبک و ۱۷ راس دام سنگین نیز تلف شده است و همچنین در استان مازندران نیز ۷۶ هزار قطعه مرغ مادر، ۸۷ هزار قطعه مرغ گوشتی، ۸ هزار قطعه مرغ بومی، ۲۵ راس دام سنگین، ۵۴۰ راس دام سبک و ۲۰۰۰ کلنی زنبور عسل از بین رفته است.

قیمت طلای جهانی بالا رفت

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی با نگرانی‌ها پیرامون رکود احتمالی اقتصاد آمریکا و ضعیف شدن تقاضای سرمایه گذاران برای دارایی‌های پرریسک که جذابیت این فلز زرد را تقویت کرد، افزایش یافت. به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۱۶٫۱۱ دلار رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۳ درصد افزایش، در ۱۳۱۵٫۸۰ دلار ایستاد. بهای معاملات طلا هفته گذشته با یک درصد رشد، برای سومین هفته متوالی افزایش یافت.

ذخیره‌سازی بیش از ۲ میلیون لیتر سوخت در مناطق سیل‌زده

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از ذخیره‌سازی ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار لیتر انواع فرآورده در فروشندگی‌های روستایی و توزیع سوخت رایگان در مناطق سیل‌زده استان گلستان و مازندران خبر داد. به نقل از وزارت نفت، سیدمحمدرضا موسوی‌خواه گفت: با توجه به اطلاع‌رسانی ستاد بحران پیش از رویداد سیل، بیش از ۳۶۰ هزار لیتر بنزین، بیش از ۵۶۰ هزار لیتر نفت سفید و بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار لیتر نفت‌گاز در فروشندگی‌های روستایی استان گلستان ذخیره‌سازی شده که کمک مؤثری برای تأمین کامل سوخت این مناطق بوده است.

رکود بر بازار گوشت حاکم است

حسن شکوهی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی شهرستان ری از رکود حاکم بر بازار گوشت خبر داد و گفت: با توجه به افزایش قیمت گوشت در ماه‌های اخیر، تقاضای چندانی برای خرید در بازار وجود ندارد. وی از ثبات نرخ گوشت گوسفندی در بازار خبر داد و افزود: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی با نرخ ۱۰۰ تا ۱۰۵ هزار تومان در خرده فروشی‌ها عرضه می‌شود. شکوهی با اشاره به اینکه قاچاق دام از مرز‌های کشور به حداقل رسیده است، بیان کرد: با توجه به قوانین جدید دامپزشکی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا، جابه جایی دام در استان‌ها به سختی انجام می‌گیرد که این امر در کنار کشتار دام در استان‌ها بر کنترل قاچاق تاثیر خوبی داشته است. رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی شهرستان ری ادامه داد: با توجه به میزان واردات، حذف فله‌ای عرضه گوشت و توزیع بسته بندی انتظار می‌رود که روند کاهشی قیمت گوشت در بازار ادامه دار شود. وی از کاهش قیمت دام زنده در بازار خبرداد و گفت: هم اکنون هر کیلو دام زنده با نرخ ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود. این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه گوشت قرمز نیست، بیان کرد: با توجه به ذخیره سازی مناسب و عرضه تولید داخل به بازار، قیمت دام زنده و به تبع آن گوشت قرمز کاهش پیدا کرده است. وی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه زمینه دام مولد در میادین کاهش یافته است، بیان کرد: با توجه به ممنوعیت جابه جایی دام از شهرستان‌ها باید تدابیری اندیشیده شود چرا که تهران عمدتا مصرف کننده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

قیمت نفت آمریکا یک درصد سقوط کرد

قیمت نفت روز دوشنبه به دلیل نگرانی‌ها نسبت به رکود که کاهش تولید اوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا را تحت تاثیر قرار داد، حدود یک درصد سقوط کرد. بهای معاملات آتی نفت برنت ۴۷ سنت یا معادل ۰٫۷ درصد کاهش یافت و به ۶۶٫۵۶ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۵۲ سنت یا معادل ۰٫۹ درصد کاهش یافت و به ۵۸٫۵۲ دلار در هر بشکه رسید.

بانک مرکزی آمریکا ۳۸٫۵ میلیارد دلار بهره به بانک‌ها پرداخت کرد

فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی در مقایسه با سال قبل از آن سود کمتری را به خزانه داری بازگرداند و سود بیشتری را به بانک‌های بزرگ پرداخت کرد. این در حالی است که بانک مرکزی آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی به کاهش ترازنامه خود بعنوان بخشی از بازگشت به سیاست پولی استانداردتر ادامه داد. در همین حال فدرال رزرو در گزاش سالانه حسابرسی مالی خود اعلام کرد بانک مرکزی آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۱۲٫۳ میلیارد دلار به دارایی‌های خود اضافه کرد که در مقایسه با سال ۲۰۱۷ میلادی ۱٫۳ میلیارد دلار کمتر است. هزینه‌های بانک مرکزی آمریکا در سال گذشته میلادی تقریبا ۷ میلیارد دلار اعلام شده و ۶۵٫۳ میلیارد دلار به وزارت خزانه داری انتقال داده است. این موضوع حاکی از روند نزولی تقریبا ۱۵٫۲ میلیارد دلاری از پرداخت مالیات دهندگان در سال ۲۰۱۷ میلادی است. هزینه اصلی فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۸٫۵ میلیارد دلار پرداخت بهره به بانک‌ها بود که به علت سپرده گذاری‌های آنها در نزد بانک مرکزی آمریکا انجام گرفت که در مقایسه با سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۲٫۶ میلیارد دلار پرداخت بهره افزایش نشان می‌دهد که نشان دهنده تصویب افزایش نرخ بهره در طول سال گذشته میلادی از سوی بانک مرکزی آمریکا است. در حال حاضر فدرال رزرو به مدیریت نرخ بهره هدف گذاری خود از طریق افزایش یا کاهش «بهره بر روی مازاد ذخایر» می‌پردازد که استانداردی را برای دیگر نرخ‌های بهره وضع شده از سوی موسسات مالی تعیین می‌کند. بر پایه این گزارش، فدرال رزرو آمریکا از اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی به بعد اقدام به کاهش میزان اوراق قرضه خزانه داری و اوراق بهادر با پشتبانه وام مسکن کرده است و این دارایی‌ها در حدود ۳۷۹ میلیارد دلار در طول سال ۲۰۱۸ میلادی کاهش پیدا کردند.

دلار ۱۲۹۵۰ تومانی در اولین روز کاری سال

در اولین روز فعالیت رسمی صرافی‌های مجاز و بانکی کشور، بر اساس اطلاعات سامانه سنا بانک مرکزی، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۲۸۵۰ تومان در این صرافی‌ها خریداری شد و به قیمت ۱۲۹۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته شد. همچنین در بازار امروز، هر اسکناس یورو نیز به نرخ ۱۴۸۵۰ تومان خریداری شد و به نرخ ۱۴۹۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد.

تداوم رشد قیمت سبد نفتی اوپک در هفته گذشته

میانگین هفتگی قیمت سبد نفتی اوپک در هفته گذشته به ۶۷ دلار و ۲۲ سنت به ازای هر بشکه رسید، در حالی که قیمت این شاخص در هفته پیش از آن ۶۶ دلار و ۶۲ سنت بود. قیمت سبد نفتی اوپک در روز جمعه (دوم فروردین‌ماه) ۶۶ دلار و ۶۷ سنت بود. سبد نفتی اوپک شامل انواع نفت خام تولیدی در ۱۴ کشور عضو این سازمان است

هشدار اردوغان به سفته بازان دلار

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه گفت: آن دسته از افرادی در بخش مالی اقدام به خرید ارز به چشم داشت کاهش ارزش لیر می‌کنند، هزینه بسیار سنگینی را پرداخت خواهند کرد و وزارت دارایی در حال کار کردن روی این موضوع است. ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار در روز جمعه بیش از ۴ درصد روند نزولی به خود گرفته است که بیشترین کاهش ارزش پول ترکیه در یک روز از ماه اوت سال ۲۰۱۸ میلادی به بعد محسوب می‌شود و این موضوع نگرانی را در میان ترک‌ها برای خرید بیشتر ارز در بحبوحه وخیم‌تر شدن روابط آنکارا-واشنگتن افزایش داده است. هر ۵٫۷۶۲۵ لیر ترکیه در برابر یک دلار معامله شد. همچنین آمارهای بانک مرکزی ترکیه حاکی از آن دارد که ذخیره ارزی و صندوق‌های نگهداری فلزات گرانبها در ترکیه در هفته منتهی به پانزدهم مارس ماه جاری میلادی به رکورد بالایی رسید. اردوغان در سخنرانی خود در استانبول گفت: برخی‌ها اقدام به شروع تحریک ترکیه و تلاش به کاهش ارزش لیر در برابر ارزهای خارجی به همراه همکاران خود در ترکیه کرده‌اند. رییس جمهور ترکیه افزود: هویت همه کسانیکه درگیر این فعالیت‌ها هستند را می‌شناسیم. می‌دانیم که آنها کاملا چه می‌کنند و بعداز جشن انتخابات آنها را به شما معرفی خواهیم کرد. اردوغان تصریح کرد، ترکیه شرایط سختی را برای آن دسته از افرادی که اقدام به دستکاری در بازار ارز می‌کنند، ایجاد خواهد کرد. پیش از این بانک جی پی مورگان در شیطنتی اقدام به اعلام نظر در مورد کاهش ارزش لیر بعداز انتخابات و آسیب زدن به بورس استانبول و شهرت بانک‌های ترکیه‌ای کرده بود و رگولاتور ترکیه شکایتی را علیه بانک آمریکایی جی پی مورگان تنظیم کرده بود. /رویترز

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با خسارت، مناطق سیل‌زده و بورس از تلگرام

🔻توئیت وزیر ارتباطات درباره مناطق سیل‌زده

آذری جهرمی در توئیتر نوشت:

▫️‏از دیروز مشغول پیگیری مناطق سیل‌زده شمال کشور به خصوص آق قلا هستم که ارتباطات در آنجا مختل نشود.

▫️عمیقا ناراحتم از این‌که هموطنانمان را در نوروز در سختی می‌بینم. ضروری است پس از آرام‌شدن وضعیت، ⁧ همه‌با‌هم⁩ برای کمک به مردم مناطق سیل‌زده و ساختن دوباره زندگی آن‌ها تلاش کنیم.


♦️توئیت وزیر ارتباطات درباره مناطق سیل‌زده

آذری جهرمی:

🔹‏از دیروز مشغول پیگیری مناطق سیل‌زده شمال کشور به خصوص ⁧ آق قلا⁩ هستم که ارتباطات در آنجا مختل نشود.

🔹عمیقا ناراحتم از این‌که هموطنانمان را در نوروز در سختی می‌بینم. ضروری است پس از آرام‌شدن وضعیت، ⁧ همه‌با‌هم⁩ برای کمک به مردم مناطق سیل‌زده و ساختن دوباره زندگی آن‌ها تلاش کنیم.


📲رئیس دفتر رئیس‌جمهور:

🔹 دولت تمهیداتی برای جبران خسارت ناشی از #سیل اتخاذ کرده است.

🔹 #دولت در تلاش است هرچه سریعتر مشکلات مردم شریف مناطق سیل‌زده مرتفع شود.


آغاز بارش باران در مناطق سیل‌زده از روز دوشنبه

براساس پیش یابی نقشه‌های هواشناسی برای روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه (۵ تا ۷ فروردین ماه) در مناطق سیل‌زده استان مازندران و گلستان بارش پیش بینی شده است


♦️واعظی: دولت تمهیداتی برای جبران خسارت ناشی از سیل اتخاذ کرده است

🔹رئیس دفتر رئیس‌جمهور با ارائه گزارشی از وضعیت مناطق سیل‌زده شمال کشور، تاکید کرد که مقرر شده لیست کاملی از خسارت‌ها تهیه شود و دولت تمهیداتی را برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل اخیر اتخاذ کرده است.

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xLt


♦️بررسی وضعیت سربازان مناطق سیل‌زده از سوی ستاد کل نیروهای مسلح

🔹رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح از بررسی وضعیت سربازان مناطق سیل‌زده استان‌های گلستان و مازندران خبر داد

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xOj


در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ‌ صرافی‌های بانک‌ها امروز سه‌شنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم، ۱۳ هزار تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری می‌کنند. برهمین‌اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان است. به گزارش تسنیم، ۵ صرافی بانکی در خیابان فردوسی با داشتن کارت ملی، کارت شتاب و شماره همراه به نام متقاضی از ساعت ۱۰ تا ۱۵ تا ۲۰۰۰ دلار آمریکا به متقاضیان واجد شرایط عرضه می‌کنند. این صرافی‌ها در طول روز متناسب با نوسان قیمتی در بازار آزاد، خرید و فروش دلار و یورو را با قیمت‌های مختلفی انجام می‌دهند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز13 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول در بیانیه‌ای اعلام کرد: یکی از جنبه‌های واقعا خوب این طرح این است که برخی از بخش‌های آن از جمله صنعتی و اقتصادی را مشخص می‌کند که برای فراهم کردن فرصت‌های شغلی مناسب هستند. رئیس صندوق بین‌المللی پول همچنین تصریح کرد: امکان تحقق هیچ نوع رشد و توسعه‌ای در کرانه باختری و غزه وجود ندارد بلکه رشد باید بر فراهم کردن فرصت‌های شغلی متمرکز باشد و بخش‌های کشاورزی، گردشگری و ساخت و ساز به عنوان بخش‌هایی هستند که کارگران بسیاری را جذب خواهند کرد. لاگارد افزود: طرح صلح پیشنهادی واشنگتن زمانی می‌تواند رشد اقتصادی زیادی را در اراضی اشغالی به همراه داشته باشد که تمامی طرف‌ها فورا به آن اعلام پایبندی کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
به گزارش مشرق، آخوندی وزیر مسکن دولت روحانی بهمن ماه سال ۹۳ در اظهار نظری تأسف آور گفته بود: «مسکن مهر طرح خیلی مزخرفی است.» یک کاربر فضای مجازی در توئیتر با انتشار تصاویری از مسکن مهر رشت خطاب به آخوندی نوشت:
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
کرمان موتور به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت‌های سازمانی و تولید در راستای غلبه بر مشکلات صنعت خودرو و تامین انتظارات هم میهنان عزیز، تصمیم به اجرای طرح‌های موثر همچون طرح «همراهی در تولید» دارد. به گزارش عصر ایران به نقل از روابط عمومی کرمان موتور این شرکت در طرح «همراهی در تولید» ضمن ایجاد مشارکت جامعه، هدف گسترده‌تری در امر تولید و بکارگیری سرمایه گذاری‌های سرگردان در تولید، موضوع رونق صنعت و ایجاد اعتماد پایدار و حس امنیت سرمایه گذاری با بازده مناسب هدف گذاری شده است تا مردم عزیز ضمن برخورداری از مزایای سرمایه گذاری خود، به رشد تولید و بالطبع ایجاد اشتغال مولد و پایدار کمک کرده باشند. براساس این گزارش، طرح همراهی با تولید، به مصرف کنندگان نهائی محصول و سرمایه گذاران امکان می‌دهد تا در تولید و خرید محصولات خوش نام تولیدی کرمان موتور مشارکت داشته باشند. چنانچه خریداران در طول حضور در طرح همراهی در تولید علاقمند به انصراف پیش از سررسید باشند از ۱۲درصد سود سالانه بهره مند می‌شوند. طرح همراهی با تولید کرمان موتور از ۱۰ تیرماه امسال آغاز خواهد شدجدول فروش محصولات این خودرو به شرح زیر است:
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان توسعه تجارت ایران؛ ناصر بهزاد افزود: الگوی توسعه اقتصادی عراق حرکت به سمت بهبود تولید و رشد صنایع داخلی است لذا در این رویداد ترویجی معرفی سیستم‌های نصب و راه اندازی و پیاده سازی اتوماسیون صنعتی در بخش چاپ و بسته بندی دنبال می‌گردد. وی تاکید کرد: تجارت ابزار آلات و دستگاه‌های چاپ و انجام خدمات فنی و مهندسی مربوط به طراحی بسته بندی به عنوان یک فراصنعت می‌تواند محرک صادرات ایران به عراق باشد. رایزن بازرگانی ایران در عراق بازارسازی برای تامین دستگاه‌های برش با لیزر، دستگاه‌های مجهز به فیبر نوری با قابلیت کار بر روی فلزات و غیر فلزات، دستگاه‌های ساخت تبلیغات سه بعدی قابل کار با فلز و لاستیک، دستگاه‌های دیجیتال چاپ بنر با قابلیت چاپ سریع و حرکت به سمت تشکیل هولدینگ چاپ را از اولویت‌های مورد تقاضای بازار عراق دانست. بهزاد با اشاره به ارزآوری این صنعت برای کشور افزود: متولی مناسب از سوی تشکل‌های بخش خصوصی برای طراحی نحوه استفاده از پتانسیل موجود در عراق می‌تواند ایران را به بازیگر اصلی در تجارت ماشین آلات بسته بندی و چاپ تبدیل کند. وی احتیاج بازار عراق به کارتن را سالیانه نهصد هزار تن اعلام کرد و گفت: چاپ رروی نایلون و سلفون با مشارکت شرکت‌های عراقی برای افزایش تعاملات بازرگانی دو کشور در گام نخست موجب نزدیکی همکاری‌های تولیدی به منظور تحکیم روابط متقابل خواهد بود.
موجموج21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، حمیدرضا جانباز مدیر عامل شرکت مهندسی فاضلاب کشور در سومین روز همایش سازگاری با کم آبی با بیان اینکه اطلاع رسانی شفاف در زمینه اقداماتی که برای بهینه سازی مصرف آب انجام می‌شود، اهمیت دارد، گفت: وزارت نیرو در حال حاضر برنامه‌ای ویژه‌ای برای مدیریت مصرف در دوره پرمصرف دارد، از این رو این چتر سازگاری با کم آبی فرصتی برای شرکت‌های آب و فاضلاب به عنوان ذینفعان از این فضا استفاده کنند. حمیدرضا جانباز با بیان اینکه مضیقه مالی دولت باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: در شرایط کنونی در نتیجه تحریم از نظر مالی کشور متضرر شده است، از این رو به جای اینکه هر روز به دنبال ایجاد طرح‌های تامین آب برویم باید به دنبال بهینه سازی مصرف باشیم، امروز سرانه مصرف آب ۱۵۰ لیتر در روز است که مصرف ایران به عنوان یک کشور کم آب بسیار بالا است. جانباز با تاکید بر اینکه بازچرخانی پساب با روش‌های مدرن یکی از روش‌های موثر است، اظهار کرد: باید کمک کنیم شرکت‌های نوپا به این بخش بیشتر ورود کند، امروز می‌توانیم ۷ میلیارد مترمکعب آب را می‌توانیم با روش‌های به سیستم بازگرداند. مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، گفت: باید بررسی جامعی در کشورهای کم آب در زمینه چگونگی انجام پروژه‌های بازچرحانی، مدیریت مصرف و …انجام شود، تا مشخص شود چه بخش‌های از مث ف را باید مدیریت و چه بخش‌های باید منتقل شود. در حال حاضر در کاهش مصرف آب در کشور اتفاقات خوبی افتاده، اما کافی نیست.

نظرها

اخبار بیشتر