1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

خسارت ۶۸ میلیاردی به دام و طیور مناطق سیل‌زده/ شروع سبز بورس در بهار ۹۸/ رکود بر بازار گوشت حاکم است/ دلار ۱۲۹۵۰ تومانی در اولین روز کاری سال/ هشدار اردوغان به سفته بازان دلار

تابناکخبرگزاری تابناک |
این پیمانه تیتر‌هایی همچون سهام آسیایی به شدت سقوط کرد، قیمت طلای جهانی بالا رفت، ذخیره‌سازی بیش از ۲ میلیون لیتر سوخت در مناطق سیل‌زده، قیمت نفت آمریکا یک درصد سقوط کرد، بانک مرکزی آمریکا ۳۸.۵ میلیارد دلار بهره به بانک‌ها پرداخت کرد و تداوم رشد قیمت سبد نفتی اوپک در هفته گذشته را در بر دارد.

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون سهام آسیایی به شدت سقوط کرد، قیمت طلای جهانی بالا رفت، ذخیره‌سازی بیش از ۲ میلیون لیتر سوخت در مناطق سیل‌زده، قیمت نفت آمریکا یک درصد سقوط کرد، بانک مرکزی آمریکا ۳۸٫۵ میلیارد دلار بهره به بانک‌ها پرداخت کرد و تداوم رشد قیمت سبد نفتی اوپک در هفته گذشته را در بر دارد.

شروع سبز بورس در بهار ۹۸

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز دوشنبه، با افزایش ۵۳۵ واحدی معادل ۰٫۳۰ درصد به رقم ۱۷۹ هزار و ۱۹۴ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۱۵۴ واحدی معادل ۰٫۳۰ درصد به رقم ۵۱ هزار و ۶۷۷ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۴۲۲ واحدی معادل ۱٫۲۸ رصد، عدد ۳۳ هزار و ۳۹۱ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۲۹۴ واحدی معادل ۱٫۲۸ درصد به رقم ۲۳ هزار و ۳۰۶ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۶۹۸ واحد افزایش معادل ۰٫۳۵ درصد را رقم زد و به سطح ۲۰۰ هزار و ۸۲۳ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۴۳۱ واحد افزایش معادل ۰٫۳۲ درصد به رقم ۱۳۴ هزار و ۲۹۸ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۸۹۲ واحد افزایش معادل ۰٫۲۶ درصد همراه بود و عدد ۳۴۶ هزار و ۵۴ واحد را به نمایش گذاشت.

خسارت ۶۸ میلیاردی به دام و طیور مناطق سیل‌زده/ شروع سبز بورس در بهار ۹۸/ رکود بر بازار گوشت حاکم است/ دلار ۱۲۹۵۰ تومانی در اولین روز کاری سال/ هشدار اردوغان به سفته بازان دلار - 5

سهام آسیایی به شدت سقوط کرد

روز دوشنبه، با وحشت سرمایه‌گذاران از بالا رفتن ریسک رکود اقتصادی آمریکا و هجوم به سوی سرمایه‌های امن، سهام جهان به شدت سقوط کرد. انتظار می‌رود فضای غم‌بار امروز بازارهای آسیایی، به بازارهای اروپا و آسیا منتقل شود. داده‌های تاجران اروپایی نشان می‌دهد با باز شدن بازارهای این قاره، داکس آلمان ۰٫۳۶ درصد، فوتسی انگلیس ۰٫۶۳ درصد و کاک فرانسه ۰٫۴۲ درصد افت کرده‌اند. شاخص استاکس ۶۰۰ کل اروپا، ۰٫۶۱ درصد پایین آمده است. ای‌مینی اس‌اندپی ۵۰۰ آمریکا تا به این لحظه ۰٫۵ درصد افت کرده است. با هجوم به فروش سهام در آسیا، گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن، ۱٫۵ درصد سقوط کرد و به پایین‌ترین سطح یک هفته‌ای خود رسید. نیکی ژاپن پس از سقوط ۳٫۱ درصدی، که بدترین سقوط یک روزه آن از ماه دسامبر تا کنون بود. کوسپی کره‌جنوبی ۱٫۹۲ درصد سقوط کرد و ای‌اس‌اکس استرالیا هم ۱٫۱۱ درصد از ارزش خود را از دست داد. کامپوزیت شانگهای ۱٫۹۷ درصد و هانگ‌سانگ هنگ‌کنگ ۲٫۰۳ درصد سقوط کردند.

خسارت ۶۸ میلیاردی به دام و طیور مناطق سیل‌زده

رییس سازمان دامپزشکی در مشهد اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های رسیده خسارت وارده در استان گلستان در حوزه دام، طیور و آبزیان ۶۸ میلیارد تومان برآورد شده که در این میان ۷۰۰ هزار مرغ گوشتی و ۲۰۰۰ راس دام سبک و ۱۷ راس دام سنگین نیز تلف شده است و همچنین در استان مازندران نیز ۷۶ هزار قطعه مرغ مادر، ۸۷ هزار قطعه مرغ گوشتی، ۸ هزار قطعه مرغ بومی، ۲۵ راس دام سنگین، ۵۴۰ راس دام سبک و ۲۰۰۰ کلنی زنبور عسل از بین رفته است.

قیمت طلای جهانی بالا رفت

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی با نگرانی‌ها پیرامون رکود احتمالی اقتصاد آمریکا و ضعیف شدن تقاضای سرمایه گذاران برای دارایی‌های پرریسک که جذابیت این فلز زرد را تقویت کرد، افزایش یافت. به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۱۶٫۱۱ دلار رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۳ درصد افزایش، در ۱۳۱۵٫۸۰ دلار ایستاد. بهای معاملات طلا هفته گذشته با یک درصد رشد، برای سومین هفته متوالی افزایش یافت.

ذخیره‌سازی بیش از ۲ میلیون لیتر سوخت در مناطق سیل‌زده

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از ذخیره‌سازی ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار لیتر انواع فرآورده در فروشندگی‌های روستایی و توزیع سوخت رایگان در مناطق سیل‌زده استان گلستان و مازندران خبر داد. به نقل از وزارت نفت، سیدمحمدرضا موسوی‌خواه گفت: با توجه به اطلاع‌رسانی ستاد بحران پیش از رویداد سیل، بیش از ۳۶۰ هزار لیتر بنزین، بیش از ۵۶۰ هزار لیتر نفت سفید و بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار لیتر نفت‌گاز در فروشندگی‌های روستایی استان گلستان ذخیره‌سازی شده که کمک مؤثری برای تأمین کامل سوخت این مناطق بوده است.

رکود بر بازار گوشت حاکم است

حسن شکوهی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی شهرستان ری از رکود حاکم بر بازار گوشت خبر داد و گفت: با توجه به افزایش قیمت گوشت در ماه‌های اخیر، تقاضای چندانی برای خرید در بازار وجود ندارد. وی از ثبات نرخ گوشت گوسفندی در بازار خبر داد و افزود: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی با نرخ ۱۰۰ تا ۱۰۵ هزار تومان در خرده فروشی‌ها عرضه می‌شود. شکوهی با اشاره به اینکه قاچاق دام از مرز‌های کشور به حداقل رسیده است، بیان کرد: با توجه به قوانین جدید دامپزشکی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا، جابه جایی دام در استان‌ها به سختی انجام می‌گیرد که این امر در کنار کشتار دام در استان‌ها بر کنترل قاچاق تاثیر خوبی داشته است. رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی شهرستان ری ادامه داد: با توجه به میزان واردات، حذف فله‌ای عرضه گوشت و توزیع بسته بندی انتظار می‌رود که روند کاهشی قیمت گوشت در بازار ادامه دار شود. وی از کاهش قیمت دام زنده در بازار خبرداد و گفت: هم اکنون هر کیلو دام زنده با نرخ ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود. این مقام مسئول با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه گوشت قرمز نیست، بیان کرد: با توجه به ذخیره سازی مناسب و عرضه تولید داخل به بازار، قیمت دام زنده و به تبع آن گوشت قرمز کاهش پیدا کرده است. وی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه زمینه دام مولد در میادین کاهش یافته است، بیان کرد: با توجه به ممنوعیت جابه جایی دام از شهرستان‌ها باید تدابیری اندیشیده شود چرا که تهران عمدتا مصرف کننده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

قیمت نفت آمریکا یک درصد سقوط کرد

قیمت نفت روز دوشنبه به دلیل نگرانی‌ها نسبت به رکود که کاهش تولید اوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا را تحت تاثیر قرار داد، حدود یک درصد سقوط کرد. بهای معاملات آتی نفت برنت ۴۷ سنت یا معادل ۰٫۷ درصد کاهش یافت و به ۶۶٫۵۶ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۵۲ سنت یا معادل ۰٫۹ درصد کاهش یافت و به ۵۸٫۵۲ دلار در هر بشکه رسید.

بانک مرکزی آمریکا ۳۸٫۵ میلیارد دلار بهره به بانک‌ها پرداخت کرد

فدرال رزرو آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی در مقایسه با سال قبل از آن سود کمتری را به خزانه داری بازگرداند و سود بیشتری را به بانک‌های بزرگ پرداخت کرد. این در حالی است که بانک مرکزی آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی به کاهش ترازنامه خود بعنوان بخشی از بازگشت به سیاست پولی استانداردتر ادامه داد. در همین حال فدرال رزرو در گزاش سالانه حسابرسی مالی خود اعلام کرد بانک مرکزی آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۱۲٫۳ میلیارد دلار به دارایی‌های خود اضافه کرد که در مقایسه با سال ۲۰۱۷ میلادی ۱٫۳ میلیارد دلار کمتر است. هزینه‌های بانک مرکزی آمریکا در سال گذشته میلادی تقریبا ۷ میلیارد دلار اعلام شده و ۶۵٫۳ میلیارد دلار به وزارت خزانه داری انتقال داده است. این موضوع حاکی از روند نزولی تقریبا ۱۵٫۲ میلیارد دلاری از پرداخت مالیات دهندگان در سال ۲۰۱۷ میلادی است. هزینه اصلی فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۸٫۵ میلیارد دلار پرداخت بهره به بانک‌ها بود که به علت سپرده گذاری‌های آنها در نزد بانک مرکزی آمریکا انجام گرفت که در مقایسه با سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۲٫۶ میلیارد دلار پرداخت بهره افزایش نشان می‌دهد که نشان دهنده تصویب افزایش نرخ بهره در طول سال گذشته میلادی از سوی بانک مرکزی آمریکا است. در حال حاضر فدرال رزرو به مدیریت نرخ بهره هدف گذاری خود از طریق افزایش یا کاهش «بهره بر روی مازاد ذخایر» می‌پردازد که استانداردی را برای دیگر نرخ‌های بهره وضع شده از سوی موسسات مالی تعیین می‌کند. بر پایه این گزارش، فدرال رزرو آمریکا از اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی به بعد اقدام به کاهش میزان اوراق قرضه خزانه داری و اوراق بهادر با پشتبانه وام مسکن کرده است و این دارایی‌ها در حدود ۳۷۹ میلیارد دلار در طول سال ۲۰۱۸ میلادی کاهش پیدا کردند.

دلار ۱۲۹۵۰ تومانی در اولین روز کاری سال

در اولین روز فعالیت رسمی صرافی‌های مجاز و بانکی کشور، بر اساس اطلاعات سامانه سنا بانک مرکزی، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۲۸۵۰ تومان در این صرافی‌ها خریداری شد و به قیمت ۱۲۹۵۰ تومان به متقاضی دریافت دلار آمریکا فروخته شد. همچنین در بازار امروز، هر اسکناس یورو نیز به نرخ ۱۴۸۵۰ تومان خریداری شد و به نرخ ۱۴۹۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد.

تداوم رشد قیمت سبد نفتی اوپک در هفته گذشته

میانگین هفتگی قیمت سبد نفتی اوپک در هفته گذشته به ۶۷ دلار و ۲۲ سنت به ازای هر بشکه رسید، در حالی که قیمت این شاخص در هفته پیش از آن ۶۶ دلار و ۶۲ سنت بود. قیمت سبد نفتی اوپک در روز جمعه (دوم فروردین‌ماه) ۶۶ دلار و ۶۷ سنت بود. سبد نفتی اوپک شامل انواع نفت خام تولیدی در ۱۴ کشور عضو این سازمان است

هشدار اردوغان به سفته بازان دلار

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه گفت: آن دسته از افرادی در بخش مالی اقدام به خرید ارز به چشم داشت کاهش ارزش لیر می‌کنند، هزینه بسیار سنگینی را پرداخت خواهند کرد و وزارت دارایی در حال کار کردن روی این موضوع است. ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار در روز جمعه بیش از ۴ درصد روند نزولی به خود گرفته است که بیشترین کاهش ارزش پول ترکیه در یک روز از ماه اوت سال ۲۰۱۸ میلادی به بعد محسوب می‌شود و این موضوع نگرانی را در میان ترک‌ها برای خرید بیشتر ارز در بحبوحه وخیم‌تر شدن روابط آنکارا-واشنگتن افزایش داده است. هر ۵٫۷۶۲۵ لیر ترکیه در برابر یک دلار معامله شد. همچنین آمارهای بانک مرکزی ترکیه حاکی از آن دارد که ذخیره ارزی و صندوق‌های نگهداری فلزات گرانبها در ترکیه در هفته منتهی به پانزدهم مارس ماه جاری میلادی به رکورد بالایی رسید. اردوغان در سخنرانی خود در استانبول گفت: برخی‌ها اقدام به شروع تحریک ترکیه و تلاش به کاهش ارزش لیر در برابر ارزهای خارجی به همراه همکاران خود در ترکیه کرده‌اند. رییس جمهور ترکیه افزود: هویت همه کسانیکه درگیر این فعالیت‌ها هستند را می‌شناسیم. می‌دانیم که آنها کاملا چه می‌کنند و بعداز جشن انتخابات آنها را به شما معرفی خواهیم کرد. اردوغان تصریح کرد، ترکیه شرایط سختی را برای آن دسته از افرادی که اقدام به دستکاری در بازار ارز می‌کنند، ایجاد خواهد کرد. پیش از این بانک جی پی مورگان در شیطنتی اقدام به اعلام نظر در مورد کاهش ارزش لیر بعداز انتخابات و آسیب زدن به بورس استانبول و شهرت بانک‌های ترکیه‌ای کرده بود و رگولاتور ترکیه شکایتی را علیه بانک آمریکایی جی پی مورگان تنظیم کرده بود. /رویترز

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با خسارت، مناطق سیل‌زده و بورس از تلگرام

📲رئیس دفتر رئیس‌جمهور:

🔹 دولت تمهیداتی برای جبران خسارت ناشی از #سیل اتخاذ کرده است.

🔹 #دولت در تلاش است هرچه سریعتر مشکلات مردم شریف مناطق سیل‌زده مرتفع شود.


🔻توئیت وزیر ارتباطات درباره مناطق سیل‌زده

آذری جهرمی در توئیتر نوشت:

▫️‏از دیروز مشغول پیگیری مناطق سیل‌زده شمال کشور به خصوص آق قلا هستم که ارتباطات در آنجا مختل نشود.

▫️عمیقا ناراحتم از این‌که هموطنانمان را در نوروز در سختی می‌بینم. ضروری است پس از آرام‌شدن وضعیت، ⁧ همه‌با‌هم⁩ برای کمک به مردم مناطق سیل‌زده و ساختن دوباره زندگی آن‌ها تلاش کنیم.


♦️بررسی وضعیت سربازان مناطق سیل‌زده از سوی ستاد کل نیروهای مسلح

🔹رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح از بررسی وضعیت سربازان مناطق سیل‌زده استان‌های گلستان و مازندران خبر داد

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xOj


آغاز بارش باران در مناطق سیل‌زده از روز دوشنبه

براساس پیش یابی نقشه‌های هواشناسی برای روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه (۵ تا ۷ فروردین ماه) در مناطق سیل‌زده استان مازندران و گلستان بارش پیش بینی شده است


♦️واعظی: دولت تمهیداتی برای جبران خسارت ناشی از سیل اتخاذ کرده است

🔹رئیس دفتر رئیس‌جمهور با ارائه گزارشی از وضعیت مناطق سیل‌زده شمال کشور، تاکید کرد که مقرر شده لیست کاملی از خسارت‌ها تهیه شود و دولت تمهیداتی را برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل اخیر اتخاذ کرده است.

جزئیات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xLt


♦️توئیت وزیر ارتباطات درباره مناطق سیل‌زده

آذری جهرمی:

🔹‏از دیروز مشغول پیگیری مناطق سیل‌زده شمال کشور به خصوص ⁧ آق قلا⁩ هستم که ارتباطات در آنجا مختل نشود.

🔹عمیقا ناراحتم از این‌که هموطنانمان را در نوروز در سختی می‌بینم. ضروری است پس از آرام‌شدن وضعیت، ⁧ همه‌با‌هم⁩ برای کمک به مردم مناطق سیل‌زده و ساختن دوباره زندگی آن‌ها تلاش کنیم.


در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ساعت قبل
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که از اپراتورها خواسته شد دریافت مطالبات خود در شهرهای سیل زده را تا پایان اردیبهشت به تعویق بیاندازند. وزیر ارتباطات: خدمات اپراتورها در مناطق سیل زده به دلیل بدهی مشترکان قطع نمی‌شود «محمد جواد آذری جهرمی» روز جمعه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «جمع زیادی از مردم خوب خوزستان همچنان درگیر سیل هستند؛ از اپراتورها خواستم دریافت مطالبات خود در این شهرها را تا پایان اردیبهشت به تعویق بیاندازند وخدمات به‌هیچ وجه به دلیل بدهی قطع نشود.» وی افزود: «پیشنهاد دارم در صورت امکان سایر دستگاه‌ها نیز برنامه ویژه‌ای برای آن مناطق در نظر بگیرند.»
رکنارکنا9 ساعت قبل
رکنا: به نقل از گمرک ایران، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در مکاتبه‌ای با رئیس کل گمرک ایران موضوع «لغو ممنوعیت صادرات سیب درختی و پرتقال» را اعلام کرد. در این مکاتبه آمده است: احتراما با توجه به ضرورت استمرار تولید و تنظیم بازار کشور، مقتضی است نسبت به اعمال ضوابط زیر برای کالاهای تعیین شده اقدام لازم صورت پذیرفته و موارد به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ گردد: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
اتحادیه انجمن‌های علمی علوم آب، ضرورت توجه به موارد زیر را مورد تاکید قرار می‌دهد: به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بیانیه اتحادیه انجمن‌های علوم آب که در ۲۰ بند تنظیم شده، به این شرح است: «ایران کشوری خشک و نیمه خشک و همراه با وقوع خشکسالی و سیلاب به طور متناوب است. سیل‌های سال ۱۳۹۸ در ایران را می‌توان به دو دسته با منشأ طبیعی و یا انسانی تقسیم کرد. بارش و سیلاب اخیر از نظر ابعاد و گستره وقوع کم سابقه بوده که موجب تلفات و خسارات زیادی در کشور شده است. بدون شک علاوه بر شرایط طبیعی وقوع بارش، دستکاری‌های غیراصولی در طبیعت و ساخت و ساز‌های غیرکارشناسی، در تشدید ابعاد سیلاب‌های حاصل از این بارش‌ها تاثیر چشمگیر داشته است. از طرفی تناوب وقوع حوادث حدی خشکسالی و سیل در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده، و ریسک سیلاب نیز روند افزایشی داشته و خواهد داشت.۱- ضرورت بازنگری و تکمیل «نظام‌نامه مدیریت سیلاب» مصوب وزارت نیرو در آبانماه ۹۵ در بخش‌های مطالعات و اقدامات در دوره‌های قبل، حین و پس از سیلاب؛ و تبدیل آن به «نظام‌نامه فرابخشی و ملی».۲- نظام‌نامه یک دستورالعمل کلان است.
خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل
در مورد میزان مصرف بنزین در کشور و یارانه‌ای که به مصرف این حامل انرژی تعلق می‌گیرد زیاد گفته شده است. در سال ۱۳۹۷ مصرف بنزین در ایران تقریبا ۹۱ میلیون لیتر در روز بوده است. یعنی بیش از ۳۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر، که تقریبا ۶ برابر میانگین مصرف بنزین در جهان است. تویوتا هایلوکس معمولی و نیسان آبی هر دو تقریبا یک تن بار را حمل می‌کنند، که البته نیسان آبی دو کابین توان حمل ۶۰۰ کیلو بار را دارد. به زبان خیلی ساده، با این روش در یک بازه زمانی ۷ ساله، بهترین وانت‌های دنیا جایگزین نیسان آبی پرمصرف و پرآزار می‌شوند.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
با برگزاری اولین جلسه هیئت مدیره بازار متشکل ارزی گام اول برای تشکیل این بازار برداشته شد. آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده در این جلسه با تصمیم هیئت مدیره مقرر شد همه صرافی‌های مجاز و بانک‌های عامل از درگاهی که متعاقبا اعلام می‌شود، نسبت به دریافت کد کارگزاری بازار متشکل ارزی اقدام کنند. اما بازار متشکل ارزی چیست و قرار است چه نقشی در مبادلات ارزی کشور داشته باشد؟ در یک کلام بازار متشکل ارزی، یک بازار عمده فروشی نقدی ارز در تهران است. اما تفاوت این بازار با بازار سرمایه در این است که معاملات بازار متشکل ارزی یک بازار عمده فروشی، آنی و بصورت نقدی خواهد بود؛ بنابراین معاملات در بازار متشکل ارزی آتی یا فردایی نیست و معاملات بصورت حواله‌ای درآن انجام نمی‌شود. در واقع این همان کاری است که هم اکنون نیز صرافی‌ها آن را انجام می‌دهند؛ بنابراین بازار متشکل ارزی یک سازوکار جدید ارزی نیست ونمی خواهد نرخ جدیدی برای ارز خلق کند. در بازار متشکل ارزی، کل بستر تسویه که بزرگترین جز معاملاتی است، در یک بستر شفاف و قانونمند پیش می‌رود و شفافیت در خروجی‌ها و نه عملیات تسویه صرافی‌ها، مشاهده می‌شود؛ بنابراین هم معامله گران و هم بازارساز، اشراف کاملی بر تمامی معاملات انجام شده خواهند داشت وآن‌ها را قادر خواهد کرد بر اساس فضای موجود در بازار فعالیت خود را تنظیم کند. البته بازار متشکل ارزی با سامانه نیما متفاوت است. درحالی که دربازار متشکل ارزی معاملات عمده انجام می‌شود و اصل بر تهاتر است که درآن فعالان بازار عمده ارز‌های مورد نیازخود را در نقش بدهکار و بستانکارباهم تهاتر می‌کنند و در آخر روز باهم تسویه می‌کنند؛ اگرچه این بازار با سازو کار بورس عمل می‌کند، اما در واقع صرافان درنقش کارگزار عمل می‌کنند، اما این بازار به دلیل معاملات نقدی و غیر فردایی متفاوت از بازار سرمایه بوده و بیشتر این بازار نزدیک به ساختار تسویه است. به هر حال تشکیل بازار متشکل ارزی جدا از ایجاد شفافیت در معاملات عمده ارزی، می‌تواند نتایج مثبتی برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد. به عبارت دیگر در بازار متشکل ارزی بانک مرکزی قادر خواهد بود به صورت پیوسته، شفاف، قانونی، مؤثر و مستقیم در بازار ارز مداخله کند؛ بنابراین ازاین پس بانک مرکزی ناچارنخواهد بود برای بازارسازی متوسل به عرضه ارز در کف خیابان، آن هم از طریق عوامل انسانی شود که تجربه نشان داده این روش بعضا موجب رانت و مفاسد مختلف شده است؛ بنابراین بازار متشکل ارزی و تشکیل آن می‌تواند ثبات و آرامش را به بازار ارز بازگرداند یا دست کم این بازاررا شفاف و قابل پیش بینی سازد.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، غلامرضا سلیمانی در نشست مشترک با سردار محمدرضا مهماندار - رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ - و هیئت همراه با اعلام این مطلب افزود: بالارفتن هزینه تخلف در جامعه، زمینه ساز نهادینه سازی فرهنگ است و می‌توانیم با افزایش نظارت هوشمندانه و برخط از حجم تخلفات و تقلبات در حوزه‌های گوناگون نظیر راهنمایی و رانندگی و صنعت بیمه بکاهیم. رئیس کل بیمه مرکزی عملکرد پلیس را در کاهش خسارات مالی و جانی، چشمگیر توصیف کرد و با تاکید بر ادامه این روند و استفاده بیشتر از فن آوری‌های نوین، تصریح کرد: تبادل اطلاعات بین دستگاه‌های مرتبط باید کامل، گسترده و برخط باشد که این امر در گرو اجرای دقیق و سریع تفاهم نامه‌ها و قوانین است. رئیس شورای عالی بیمه با اشاره به ضرورت آماده سازی زیرساخت‌های فرهنگی در کشور، خاطرنشان کرد: نرخ خدمات بیمه‌ای ارتباط تنگاتنگی با ضریب تخلفات و حجم خسارات دارد و امیدواریم با کاهش سطح تلفات و پایین آمدن حجم خسارت‌ها، آرامش بیشتری در جامعه حکفرما شود. در این دیدار سردار محمدرضا مهماندار نیز نسبت به ضرورت تقویت روابط پلیس و صنعت بیمه تاکید کرد و گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی نرم افزار‌های قابل قبولی را در اختیار دارد که در صورت ایجاد فضای تعامل بیشتر با سامانه سنهاب بیمه مرکزی می‌توانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم. مهماندار افزود: پلیس برای کاهش تخلفات و تلفات از تمامی راهکار‌های ممکن استفاده می‌کند و صنعت بیمه یکی از مهمترین ظرفیت‌هایی است که می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند. وی در پایان از تدوین «طرح تبادل اطلاعات بین پلیس و صنعت بیمه» خبر داد و اظهارداشت: این طرح برای عملیاتی شدن مدل‌های اجرایی، تقسیم وظایف و ماموریت‌ها و موارد دیگر در مجموعه نیروی انتظامی در دست بررسی است. در پایان این دیدار، سردار مهماندار و هیئت همراه به اتفاق رئیس کل و مسئولان ارشد بیمه مرکزی از بخش‌های مختلف مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) بازدید به عمل آورده که در جریان این بازدید گزارش مفصلی از سوی رییس مرکز فاوای بیمه مرکزی در خصوص نحوه فعالیت این مرکز ارائه شد و طرفین راهکار‌های همکاری آینده را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

نظرها

اخبار بیشتر