تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایسنا نوشت:مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: بارش شدید باران و سیلاب در شیراز، خسارتی به تخت جمشید وارد نکرده است.

تخت جمشید یکی از شناخته شدهترین آثار تاریخی ایران در جهان است که حدود هفت سال پیش از نفوذ آب باران در قسمتهای مختلف این سازه تاریخی و ایجاد رطوبت‌های شدید که باعث متلاشی شدن سنگ‌های ۲۵۰۰ ساله این بنا شده بود، گزارش‌هایی داده شد. در آن مقطع نبود راهکارهای اجرایی و مناسب برای هدایت آب باران در تخت جمشید، اصلی‌ترین عامل ایجاد سیلاب و متلاشی شدن سنگ‌های تاریخی اعلام شد. با این وجود مصیب امیری به ایسنا گفت که بارش شدید باران پنجم فروردین ماه، به این اثر تاریخی با اهمیت، آسیبی وارد نکرده است.

او اظهار کرد: عملیات تخلیه آب و هدایت آن به سمت کانال‌های دفع آب، صاف کردن شن‌ها و بازسازی مسیر گذر بازدیدکنندگان پس از بارش شدید باران از ظهر روز دوشنبه توسط تیم حفاظت و مرمت میراث جهانی تخت جمشید آغاز شد.

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 2تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 3تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 4تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 5تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 6تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 7تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 8تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 9

بارش شدید باران در پنجمین روز از آغاز سال ۹۸، سبب طغیان رودخانه در شیراز و وقوع سیل شد که بر اثر آن ۱۹ نفر (تا این لحظه) جان خود را از دست داده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با تخت جمشید، سیل و سیل شیراز از تلگرام

‏📢 آیین پاکسازی محوطه میراث جهانی تخت جمشید برای استقبال از حضور مسافران نوروزی در این نگین درخشان ایران زمین

🔹 وعده ما: جمعه، ۲۴ اسفند ماه ۹۷، ساعت ۸:۳۰ صبح

◀️ مکان: مجموعه میراث جهانی تخت جمشید

🍀 منتظر حضور گرم و سبزتان هستیم


📌حال و روز ایوان مدائن بحرانی است؛

🔸تعلل عراقی‌ها و بی‌توجهی ایرانی‌ها

💢‌هان ‌ای دل عبرت‌بین از دیده نظر کن ‌هان

ایوان مدائن را آینه عبرت دان».

نهصد سال پیش که خاقانی با عبور از بغداد و مدائن این شعر را سرود خیال نمی‌کرد در عصر حاضر چیزی از طاق کسری باقی نمانده باشد تا آینه عبرت دیگران باشد.

💢تاریخ چند هزارساله ایران پر است از فراز و نشیب. از فتح و غرور و شادی تا شکست و غم و تحقیر. یادگارهای باقی مانده از سال‌های دور، از دریای سیاه تا چین پراکنده‌اند و بسیاری در آستانه ویرانی. ناگفته پیداست بسیاری از آثار تمدن ایرانی در سال‌های گذشته و سده‌های پیشین به دلایل مختلف از جنگ زلزله گرفته تا بی‌توجهی و دشمنی نیست و نابود شده‌اند. آنهایی هم که باقی مانده‌اند اغلب اوضاع خوبی ندارند.

💢آثار تاریخی‌ای که امروز در مرزهای کشورند به دلایل مختلف با آسیب‌های ریز و درشتی دست و پنجه نرم می‌کنند. سر‌آمد بناهای تاریخی ایران و نماد تاریخ ایرانی یعنی تخت جمشید دچار مشکلات متعدد است. از نبود بودجه و زیرساخت‌های لازم جهت حضور گردشگران گرفته تا مشکلات فرونشست و کاهش آب‌های زیر‌زمینی.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۱۶۳۹۴


▪️مراسم رونمایی از نقشه تهران بازی «زولا» عصر امروز (٢٢ اسفند) در هتل اسپیناس برگزار شد.

▪️زولا بازی آنلاین رایگان شوتر برای پلتفرم PC (ویندوز) است.

▪️این بازی محصول مشترک ایران و ترکیه است و به گفته علی ذاکری، مشاور هیات رئیسه شرکت سورنا گیمز، تیم فنی ایران و تیم فنی از ترکیه روی این محصول مشترک کار کرده‌اند.

▪️ذاکری در مورد اضافه شدن نقشه تهران به بازی زولا به @peivast گفت: «پیش از به روز رسانی جدید نقشه‌های زولا از ایران فقط محدود به تخت جمشید می‌شد؛ اما از امروز توانستیم نقشه تهران را نیز به بازی اضافه کنیم.»

▪️به گفته او مکان نقشه تهران حدود حدفاصل میدان فلسطین تا انقلاب است.

🔗متن کامل خبر را از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/zula


داریوش خالدی کارخانه‌دار بزرگ شراب در ناپا غرب امریکا

او کارخانه و کاخش را به شیوه‌ تخت جمشید و شیراز و باغ‌های انگورش ساخته


📸پارکینگ ساختمان وزارت نفت، خیابان تخت جمشید (طالقانی)

ببینید دهه ۴۰ با چه نظمی پارک کردن


در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
وقتی دشمن مجبور می‌شود «رو» بازی کند، یعنی قدرت جنگ نرم و هوشمند از او سلب شده است. ۳- لابد به خاطر دارید که جان ساورز (عضو سابق تیم مذاکرات هسته‌ای انگلیس) مهر ۹۴ درباره برجام و نرمالیزاسیون چه گفت. آیا از عهدشکنی و لگد زدن آمریکا و انگلیس به برجام، لزوم نرمال شدن و خلع قدرت از خود استخراج می‌شد؟! «ما همه سپاهی و پاسدار هستیم»، به شعاری ملی تبدیل شد؛ تا جایی که برخی عناصر بازیگر در پروژه نرمالیزاسیون، مجبور شدند لباس سپاه بر تن کنند و چفیه بیندازند! رهبر انقلاب اخیرا به استناد انبوه واقعیت‌ها فرمودند «زمان جنگ، به ما نه سلاح می‌دادند، نه حتی امکانات سطح پایین.

انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات، این وزارتخانه ۱۷ نفر از جاسوسان حرفه‌ای نظام سلطه را که به صورت سلولی و انفرادی فعالیت داشتند در سال ۹۷ دستگیر کرد. صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تأمین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و ارسال ایمیل و پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی امریکا برای جذب جاسوسان بوده است. سرویس اطلاعاتی سیا آموزش برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی، استفاده از ناقل برای انتقال ابزار امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی به داخل کشور، ارسال مدارک هویتی جعلی، طراحی خط خروج اضطراری و آموزش ویژه ضد بازجویی را برای حفظ و مراقبت از جاسوسان خود در نظر گرفته بود که هیچکدام از چشمان تیزبین جامعه اطلاعاتی کشور پنهان نماند. اکنون با تبادل سرنخ‌های اطلاعاتی دریافتی از شبکه جاسوسی سیا با متحدین اطلاعاتی، شکست جهانی دوباره‌ای در انتظار امریکاست. همچنین سوءاستفاده عناصر سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی برای ارتباط با منابع که با اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها انجام می‌شود از نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دور نخواهد ماند و به طور قطع مسئولیت این امور بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.

فیلم | دقت و تیز گوشی حیرت‌انگیز یک رهبر ارکستر

خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
وقتی وارد جاده شهرکرد به ایذه می‌شوید یکی از منحصربفردترین، زیباترین و در عین حال پرپیچ و خم‌ترین جاده‌های ایران را نظاره خواهید کرد. با ادامه دادن به مسیر، درختان سر به فلک کشیده در دامنه‌های زاگرس خودنمایی می‌کنند. با پشت سر گذاشتن این مسیر، راه‌های فرعی شما را به کوه هزار دره و شاخه‌ای از رودخانه کارون می‌رساند. با عبور از پل، پشت سر گذاشتن روستای جوزستان و روستای پوراز را خواهید دید و جشمتان به جمال این همه زیبایی روشن خواهد شد. و اما در ادامه‌ی مسیر چه عجایبی انتظارتان را می‌کشند؟
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد. به گزارش نامه نیوز، میترا استاد همسر محمد علی نجفی شهردار سابق تهران و وزیر آموزش و پرورش اسبق کشور هفتم خردادماه در حمام خانه خود در منطقه سعادت آباد تهران با شلیک گلوله کشته شد. محمد علی نجفی ساعاتی پس از این جنایت با معرفی خود به پلیس آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد. نجفی حتی تاکید داشت که پیش از این درگیری خونین چندین مرتبه به میترا استاد پیشنهاد جدایی و طلاق با پرداخت تمام حق و حقوق را داده است، ولی مقتوله عنوان کرده که حاضر به جدایی نیست. مسعود استاد در مورد میزان دارایی‌هایی شخصی میترا استاد گفت: خواهرم هیچ سرمایه‌ای نداشت و هیچ سرمایه‌ای از او باقی نمانده است.

نیروهای ویژه سپاه را بیشتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
حسین شهبازی گفت: پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشاندهنده افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبح امروز (۳۱ تیر) به دلیل کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد تردد خودروها است. او با بیان اینکه با تغییر شرایط جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش میزان ابرناکی و وزش باد شدید به بزرگی بالاتر از ۸ متر بر ثانیه انتظار می‌رود، ادامه داد: از این رو در برخی ساعات احتمال خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق وجود دارد. شهبازی افزود: با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها به ویژه ذرات معلق در بعضی ساعات امروز (۳۱ تیر) وضعیت کیفیت هوای برخی مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. او با اشاره به اینکه به‌تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در ساعات پایانی امروز و تداوم آن تا فردا (۱ مرداد)، در برخی ساعات صبح شرایط برای افزایش موقتی آلاینده‌ها فراهم می‌شود، گفت: همراه با افزایش میزان ناپایداری جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش ابر و وزش باد انتظار می‌رود. شهبازی در پایان با بیان اینکه کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته تهران منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۷۴ در شرایط سالم قرار داشت، اظهار کرد: کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۶۸ همچنان در شرایط سالم است.

نظرها

اخبار بیشتر