1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایسنا نوشت:مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: بارش شدید باران و سیلاب در شیراز، خسارتی به تخت جمشید وارد نکرده است.

تخت جمشید یکی از شناخته شدهترین آثار تاریخی ایران در جهان است که حدود هفت سال پیش از نفوذ آب باران در قسمتهای مختلف این سازه تاریخی و ایجاد رطوبت‌های شدید که باعث متلاشی شدن سنگ‌های ۲۵۰۰ ساله این بنا شده بود، گزارش‌هایی داده شد. در آن مقطع نبود راهکارهای اجرایی و مناسب برای هدایت آب باران در تخت جمشید، اصلی‌ترین عامل ایجاد سیلاب و متلاشی شدن سنگ‌های تاریخی اعلام شد. با این وجود مصیب امیری به ایسنا گفت که بارش شدید باران پنجم فروردین ماه، به این اثر تاریخی با اهمیت، آسیبی وارد نکرده است.

او اظهار کرد: عملیات تخلیه آب و هدایت آن به سمت کانال‌های دفع آب، صاف کردن شن‌ها و بازسازی مسیر گذر بازدیدکنندگان پس از بارش شدید باران از ظهر روز دوشنبه توسط تیم حفاظت و مرمت میراث جهانی تخت جمشید آغاز شد.

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 2تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 3تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 4تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 5تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 6تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 7تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 8تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب! - 9

بارش شدید باران در پنجمین روز از آغاز سال ۹۸، سبب طغیان رودخانه در شیراز و وقوع سیل شد که بر اثر آن ۱۹ نفر (تا این لحظه) جان خود را از دست داده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با تخت جمشید، سیل و سیل شیراز از تلگرام

▪️مراسم رونمایی از نقشه تهران بازی «زولا» عصر امروز (٢٢ اسفند) در هتل اسپیناس برگزار شد.

▪️زولا بازی آنلاین رایگان شوتر برای پلتفرم PC (ویندوز) است.

▪️این بازی محصول مشترک ایران و ترکیه است و به گفته علی ذاکری، مشاور هیات رئیسه شرکت سورنا گیمز، تیم فنی ایران و تیم فنی از ترکیه روی این محصول مشترک کار کرده‌اند.

▪️ذاکری در مورد اضافه شدن نقشه تهران به بازی زولا به @peivast گفت: «پیش از به روز رسانی جدید نقشه‌های زولا از ایران فقط محدود به تخت جمشید می‌شد؛ اما از امروز توانستیم نقشه تهران را نیز به بازی اضافه کنیم.»

▪️به گفته او مکان نقشه تهران حدود حدفاصل میدان فلسطین تا انقلاب است.

🔗متن کامل خبر را از طریق لینک زیر بخوانید:

http: //pvst. ir/zula


داریوش خالدی کارخانه‌دار بزرگ شراب در ناپا غرب امریکا

او کارخانه و کاخش را به شیوه‌ تخت جمشید و شیراز و باغ‌های انگورش ساخته


📸پارکینگ ساختمان وزارت نفت، خیابان تخت جمشید (طالقانی)

ببینید دهه ۴۰ با چه نظمی پارک کردن


📌حال و روز ایوان مدائن بحرانی است؛

🔸تعلل عراقی‌ها و بی‌توجهی ایرانی‌ها

💢‌هان ‌ای دل عبرت‌بین از دیده نظر کن ‌هان

ایوان مدائن را آینه عبرت دان».

نهصد سال پیش که خاقانی با عبور از بغداد و مدائن این شعر را سرود خیال نمی‌کرد در عصر حاضر چیزی از طاق کسری باقی نمانده باشد تا آینه عبرت دیگران باشد.

💢تاریخ چند هزارساله ایران پر است از فراز و نشیب. از فتح و غرور و شادی تا شکست و غم و تحقیر. یادگارهای باقی مانده از سال‌های دور، از دریای سیاه تا چین پراکنده‌اند و بسیاری در آستانه ویرانی. ناگفته پیداست بسیاری از آثار تمدن ایرانی در سال‌های گذشته و سده‌های پیشین به دلایل مختلف از جنگ زلزله گرفته تا بی‌توجهی و دشمنی نیست و نابود شده‌اند. آنهایی هم که باقی مانده‌اند اغلب اوضاع خوبی ندارند.

💢آثار تاریخی‌ای که امروز در مرزهای کشورند به دلایل مختلف با آسیب‌های ریز و درشتی دست و پنجه نرم می‌کنند. سر‌آمد بناهای تاریخی ایران و نماد تاریخ ایرانی یعنی تخت جمشید دچار مشکلات متعدد است. از نبود بودجه و زیرساخت‌های لازم جهت حضور گردشگران گرفته تا مشکلات فرونشست و کاهش آب‌های زیر‌زمینی.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۱۶۳۹۴


‏📢 آیین پاکسازی محوطه میراث جهانی تخت جمشید برای استقبال از حضور مسافران نوروزی در این نگین درخشان ایران زمین

🔹 وعده ما: جمعه، ۲۴ اسفند ماه ۹۷، ساعت ۸:۳۰ صبح

◀️ مکان: مجموعه میراث جهانی تخت جمشید

🍀 منتظر حضور گرم و سبزتان هستیم


در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
دو ماه پیش، یک مسئول اسرائیلی بلند پایه طی گزارشی در مورد اوضاع ارتش اسرائیل و آمادگی آن تاکید کرد که ارتش اسرائیل آماده جنگ نیست و جبهه داخلی آمادگی دریافت ضرباتی در هر گونه جنگ پیش رو را ندارد. بر همین اساس، می‌توان گفت صحبتهای منسوب به نصرالله، تنها بخشی از جنگ روانی صهیونیستها برای تضعیف روحیه مقاومت بوده است. اما محور آمریکا-اسرائیل بخوبی می‌دانند که به دلیل ظرفیتهای محور مقاومت، مقابله میدانی با آن، نتایج دلخواهی را رقم نمی‌زند. این طرفها در حال حاضر از شکستهایی که در سوریه و در برابر محور مقاومت متحمل شدند، رنج می‌برند. در عین حال، مقاومت می‌داند که دشمن وارد جنگی نمی‌شود که باعث خودکشی اش شود و مادامی که از پیروزی در جنگی اطمینان نداشته باشد، هرگز وارد آن نمی‌شود.
انتخابانتخاب12 ساعت قبل
اتشار پاسخ آیت الله ناصر مکارم شیرازی به استفتائی درباره مسابقه «برنده باش» روز گذشته به یکی از مهمترین و پربحث‌ترین ‏اخبار فضای مجازی تبدیل شده بود. مقدمه حضور در ‏این مسابقه، شرکت در مسابقه اپلیکیشن برنامه مذکور است و برای شرکت در آن مسابقه نیز به ازای تعدادی سوال، مبلغی ‏مشخص باید پرداخت شود. ‏رهبر معظم انقلاب: صداوسیما بخت آزمایی را ترویج نکندرهبر معظم انقلاب در بیانات خود در جمع هزاران نفر از کارگران صنایع مختلف نیز به موضوع ترویج بخت آزمایی اشاره ‏کردند. بسیاری از آن‌ها از وزیر ارتباطات خواسته‌اند ‏که با پیگیری این موضوع، ماجرای این گونه مسابقات را فیصله دهد. حال باید منتظر ماند و دید با وجود این تذکرات و نیز ابراز ‏نظر صریح رهبر معظم انقلاب، آیا صداوسیما این گونه مسابقات را تعطیل خواهد کرد؟
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
معاون صدای رسانه ملی افزود: اکنون در زمانی که هجمه‌های گوناگون علیه ماست رادیو در کشور ما با آرامش کار خود را انجام می‌دهد و از تهدید‌ها فرصت ساخته است. وی ادامه داد: اصحاب رادیو به مناسبت ۷۹ سالگی این رسانه در حالی گرد هم آمدند که در ۴ دهه گذشته افتخارات بزرگی را برای رسانه ملی به ارمغان آورده‌اند. همکاران ما در رادیو سعی کردند داشته‌های این رسانه را در ساختار‌های مختلف ارائه دهند و جایگاه خوبی بین مخاطبان پیدا کنند. وی ادامه داد: در بخش بین الملل این جشنواره شاهد حضور جدی آثار خارجی بوده‌ایم و در بخش اجلاس جهانی صدا که بخش پژوهشی جشنواره محسوب می‌شد شاهد کارهای پژوهشی سطح بالایی بوده‌ایم. حمید شاه ابادی درباره تشکیل دبیر خانه دائمی جشنواره رادیو افزود: دبیر خانه دائمی جشنواره رادیو در معاونت صدا تشکیل شده است تا این حرکت مجدانه ادامه پیدا کند و تعامل ما با جهان ادامه پیدا خواهد کرد.
فارسفارس3 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد مبادله زندانیان با آمریکا را «جدی» و «مسبوق به سابقه» خواند و گفت درخواست آزادی یکجانبه زندانیان آمریکایی نشاندهنده عدم درک واشنگتن از مفهوم مذاکره و توافق است. به گزارش گروه بین‌الملل و سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید «عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بامداد پنج‌شنبه پیشنهاد «محمد جواد ظریف» برای مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا را «جدی» و «مسبوق به سابقه» خواند و گفت واکنش آمریکایی‌ها به این پیشنهاد که بر آزادی یکجانبه زندانیان آمریکایی تأکید دارد، نشانگر عدم درک صحیح واشنگتن از مذاکره و توافق خواند. ما شش ماه پیش به دولت آمریکا اطلاع دادیم که آمادگی این کار را داریم و هنوز هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم. اگر آنها هر چیزی به جز این به شما بگویند، دروغ گفته‌اند.» (جزئیات بیشتر) در واکنش به این اظهارات، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر به شرط‌گذاری روی آورد و اعلام کرد که ایران ابتدا باید به صورت یکجانبه تمام زندانیان آمریکایی را آزاد کند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این مورد به پایگاه «المانیتور» گفته است: «رژیم ایران می‌تواند جدیت خود در خصوص مسائل کنسولی را با آزاد کردن فوری اشخاص بی‌گناه آمریکایی نشان دهد.
ایرناایرنا3 ساعت قبل
از همه تهدید‌ها فرصت ساخته است و اصحاب رسانه‌ها توانسته‌اند به خوبی کار خود را انجام دهد. امروز که ۷۹ سال از شروع کار رادیو در ایران می‌گذرد کشور ما در این راه موفق بوده است. * برگزیدگان نمایش کوتاه بخش بین الملل- لوح تقدیر و جایزه دوم به فرهاد امینی برای نمایش «ساعت ده و دو دقیقه» از رادیو نمایش رسید. * برگزیدگان خلاقانه بخش آزاد- لوح تقدیر و جایزه دوم به منصوره توحید لو برای برنامه «دروازه دولت» از رادیو تهران رسید. * برگزیدگان تهیه کنندگی- تندیس، لوح تقدیر و جایزه اول تهیه کنندگی به فرشاد آذر نیا برای نمایش «سوغاتی» رسید.

نظرها

اخبار بیشتر