پل‌های تاریخی شهر اردبیل+تصاویر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اجتماعی

پل‌های تاریخی شهر اردبیل+تصاویر

الفخبرگزاری الف |
وجود پل‌های قدیمی با معماری بدیع که شاهکار مهندسی در صدها سال پیش است امروز قدمت کهن شهر اردبیل را نمایش می‌دهد.

فارس نوشت: خلاقیت و ذکاوت معماران و هنرمندان اردبیلی و تلفیق آن با تجربه به تولید شاهکارهای مهندسی و معماری دربناهای خصوصی و عمومی ازجمله پل‌های اردبیل انجامیده است که در این میان جدا از ذوق زیبایی شناختی معماران تدبیر آنها در ترکیب قطعات کوچک و مصالح طبیعی چون خاک و سنگ برای ساختن قطعات و حجم‌های بزرگ شگفت‌انگیز بوده که بهترین و زیباترین پل‌های قدیمی حاصل این خلاقیت است.

با بررسی پل‌های تاریخی می‌توان نتیجه گرفت که عوامل گوناگونی در شکل‌گیری و چگونگی ساخت آن نقش دارند گاهی پل‌ها علاوه بر عملکردشان در تسهیل عبور و مرور مردم به نوعی تندیس زیبا و به یادماندنی برای شهر تبدیل می‌شوند.

به واسطه‌ی گذر رودخانه‌ی بزرگ و زیبای بالقلو یا «بالخلی چای» از میان شهر اردبیل پل‌های بزرگ و تاریخی متعددی در نقاط مختلف شهر بر روی این رودخانه ایجاد شده است.

*پل ۷ چشمه (یدی گوز)

پل ۷ چشمه یا به زبان ترکی «یدی گوز» در ابتدای خیابان ساحلی و میدان یحیوی اردبیل قرار دارد. این پل زیبا دارای هفت چشمه با پایه‌های سنگی و طاق‌های ضربی جناقی آجری بوده و حالت تقارن و بزرگی دهانه وسطی، باعث زاویه دار بودن عرشه پل شده است.

ملات به‌کار رفته در ساختمان پل هفت چشمه، گچ و آهک می‌باشد که زیبایی خاصی را به این پل بخشیده است.

این پل یادگاری زیبا و گرانبها از دوره صفویه است که از سال ۱۳۷۴ هجری شمسی نسبت به عملیات مرمت آن اقدام شده و هم اکنون گذرگاه مردمان شهر است.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | اخبار داغ و سرگرمی دنیا

پل‌های تاریخی شهر اردبیل+تصاویر - 9

*پل ابراهیم آباد

پل ابراهیم آباد در ابتدای کوچه ابراهیم آباد ساخته شده و هنگامی که در مورد تاریخش جست‌وجو می‌کنیم متوجه می‌شویم که این پل تاریخی نیز از جمله پل‌هایی است که پیترودولاواله در سفرنامه خود به آن اشاره کرده است.

این پل زیبا دارای ۴ چشمه بوده که خوشبختانه دو دهنه آن در سال‌های اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است.

پل‌های تاریخی شهر اردبیل+تصاویر - 13

*پل تاریخی یعقوبیه

در ادامه حرکت در کنار رودخانه به پل تاریخی یعقوبیه می‌رسیم. پلی که از اوج اقتدار صفویه برجای مانده است.

این پل دارای ۵ چشمه با طاق و نمای آجری و موج شکن‌های سنگی بوده و حالت تقارن دارد. دهانه وسطی پل بزرگتر از دهانه‌های جانبی است و همین امر باعث زاویه‌دار بودن عرشه پل شده است.

پل‌های تاریخی شهر اردبیل+تصاویر - 17

*پل سید آباد

در آخر این گشت و گذار کوتاه در کنار رودخانه «بالخلی چای» به آخرین پل این مجموعه یعنی «پل سید آباد» می‌رسیم.

پل سیدآباد که در ابتدای کوچه سید آباد قرار دارد پلی سه چشمه و اجرا شده با سنگ‌های تراش یافته و ملات آهکی در ازاره و آجر ۲۰×۲۰ و ملات گچی در طاق‌ها است.

دهانه وسطی پل بزرگتر از دهانه‌های جانبی بوده که به‌صورت متقارن در دو طرف این دهانه قرار گرفته‌اند بزرگتر بودن دهانه وسطی پل باعث زاویه‌دار بودن عرشه پل شده است.

پل‌های تاریخی شهر اردبیل+تصاویر - 22

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، شهر اردبیل از دیرباز با آثار کهن و تاریخی و مناظر و جلوه‌های طبیعی بسیار میزبان خوبی برای مسافران و گردشگران از سرتاسرجهان بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اردبیل و گردشگری از تلگرام

دریاچه نئور در شمال غربی ایران، و در مرز استان گیلان و اردبیل قرار دارد.

حوالی این دریاچه، از مناطق بسیار رویایی برای تفریح و گردشگری به حساب می‌آید


۵ ملکه‌ی گردشگری که ۷ مارس جایزه جهانی گردشگری را در سال ۲۰۱۹ دریافت کردند، چه کسانی هستند؟

🔸Rania al Mashat

وزیر گردشگری مصر برای سیاست‌گذاری و رهبری هوشمندانه و نوآورانه در حوزه گردشگری برای رسیدن به صلح

🔸Elena Kountoura

وزیر گردشگری یونان برای استراتژی‌های هوشمندانه و خلاقانه گردشگری

برای دستیابی به تعامل و صلح جهانی

🔸Helen Marano

رئیس و بنیانگذار مؤسسه «چشم‌اندازهای مارانو» برای دستیابی به اتحاد جهانی و استفاده از گردشگری به عنوان یک نیروی قوی برای رسیدن به صلح پایدار

🔸Jane Madden

در مقام رهبری و مدیریت مشارکتی برای پایداری و ارتقا مسوولیت‌های اجتماعی حوزه گردشگری

🔸Mechtild Maurer

در مقام رهبری و مدیریت برای ارتقا مسؤولیت اجتماعی در حوزه گردشگری

🔸سازمان ملل متحد با انتخاب شعار «برابر فکر کنیم، هوشمندانه بسازیم و خلاقانه نوآوری کنیم» تصمیم دارد برای یک دهه روی موضوع توانمندسازی زنان و برابری جنسیتی متمرکز شود. /ایسنا


❌نوروز امسال با اتوبوس‌های‌ قرمز دور تهران بگردیم

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران: برای پوشش گردشگران در پایتخت، اتوبوس‌های قرمز در رینگ گردشگری مستقر شده‌اند.

مسیر مشخصی پیرامون رینگ گردشگری تهران مشخص شده که به نام «مسیر آبی» نامگذاری شده است.

اتوبوس‌های قرمز گردشگری از ساعت ۱۰ الی ۱۷ در مسیر گردشگری آبی تردد کرده و به ارائه خدمات می‌پردازند.

صرفا جهت اطلاع:

www. sje. ir


گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

بزرگی: ۴٫۹

محل وقوع: دریای خزر

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۸/۰۱/۰۱ ۱۹:۱۲:۵۹

طول جغرافیایی: ۵۱٫۸۴

عرض جغرافیایی: ۴۰٫۵۹

عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر

نزدیک‌ترین شهرها:

۳۲۶ کیلومتری بیله سوار (اردبیل)

۳۴۴ کیلومتری جعفر آباد (اردبیل)

۳۴۴ کیلومتری تازه کند (اردبیل)

نزدیکترین مراکز استان:

۴۰۱ کیلومتری اردبیل

۴۱۷ کیلومتری رشت


💢 احضار #پوری_حسینی به دادسرای #اردبیل به اتهام بدهی ۱۴۰میلیارد ریالی بابت خرید مجتمع #گوشت اردبیل

🔹 در حالی که میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی، رئیس ستاد انتخاباتی #روحانی در آذربایجان شرقی در سال‌های ۹۲ و ۹۶ که از زمان روی کار آمدن #دولت تدبیر و امید بر صندلی ریاست سازمان #خصوصی_سازی نیز تکیه زده است، بارها با تاکید فراوان گفته که مجتمع گوشت اردبیل (که مالکش است) هیچ‌گونه بدهی ندارد، به تازگی #دادستان اردبیل از اثبات بدهی ۱۴۰میلیارد ریالی در رابطه با خرید مجتمع گوشت اردبیل و همچنین احضار پوری حسینی به دادسرای اردبیل خبر داده است. /تسنیم


🔻گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

▫️بزرگی: ۴٫۹

محل وقوع: دریای خزر

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۸/۰۱/۰۱ ۱۹:۱۲:۵۹

طول جغرافیایی: ۵۱٫۸۴

عرض جغرافیایی: ۴۰٫۵۹

عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر

▫️نزدیک‌ترین شهرها:

۳۲۶ کیلومتری بیله سوار (اردبیل)

۳۴۴ کیلومتری جعفر آباد (اردبیل)

۳۴۴ کیلومتری تازه کند (اردبیل)

▫️نزدیکترین مراکز استان:

۴۰۱ کیلومتری اردبیل

۴۱۷ کیلومتری رشت

#اسکان_نیوز


در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
شهردار خرمشهر گفت: از پلیس راهور درخواست می‌شود پیش از رسیدن موسم اربعین در خصوص راه‌های ارتباطی و طرح‌های ترافیکی مسیر تردد اربعین، سند امضا شده‌ای را تحویل شهرداری دهد. داود دارابی در جلسه ستاد اربعین خرمشهر در سالن شهید دورقی فرمانداری این شهرستان، اظهار کرد: سال گذشته در اوج تراکم حضور زائران اربعین حسینی، شهرداری به اصلاح هندسی راه‌ها طبق نظر پلیس راهور پرداخت که برای امسال درخواست می‌شود با مطالعه دقیق و مهندسی‌شده سندی ثابت غیرقابل تغییر را برای مسیرها تعیین کند تا طبق آن سند قبل از موسم اربعین اقدامات اجرایی انجام شود. وی به شرایط پارکینگ اربعین نیز اشاره کرد و گفت: احتمال بارندگی در موسم اربعین امسال بسیار زیاد است و ازآنجا که پارکینگ شلمچه در شرایط بارندگی دچار مشکل می‌شود بر همین اساس باید نسبت به آسفالت پارکینگ ۶۰ هکتاری اقدام شود. وی، تامین مالی برای ارائه خدمات شهرداری خرمشهر در اربعین را نیز یکی از مشکلات شهرداری دانست. حجت‌الاسلام محمدجواد عادل پور امام‌جمعه خرمشهر نیز در این جلسه بر لزوم پاسخگو بودن مسئولان در قبال وظایف محوله در اربعین تأکید کرد و گفت: مسئولان باید نسبت به مسئولیت خود در اربعین پاسخگو باشند و گزارش‌های مسئولان به‌صورت دقیق به فرمانداری ارسال شود.

عجایب معماری ایران در ۱۸۰۰ سال قبل؛ نخستین آپارتمان نشینان ایران چه کسانی بودند؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری _ زینب کریمی _ به آن ایزدخواست می‌گویند؛ به معنای اراده و خواست خداوند. نقل می‌کنند که یزدگرد و چند سردارش تنها بازماندگان ارتش بزرگی بودند که از سرما کشته شدند و خواست خداوند، زنده ماندن یزدگرد بوده‌است. دژ ایزدخواست روی صخره‌ای عظیم بنا شده که از سه سمت به دره‌ای با ارتفاع بین ۶ تا ۱۵ متر منتهی می‌شود. این گزارش شما را با یکی از عجیب‌ترین معماری‌های ایران آشنا می‌کند. نخستین شهر ایران که آپارتمان‌های چندطبقه‌ای دارد.
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، فرهاد قلی نژاد گفت: ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر خورموج در شهرستان دشتی در جهت سنجش گرد و غبار در این شهرستان نصب و راه اندازی و در جهت تکمیل ایستگاه مذکور اقدام خواهد شد. شایان ذکر است تاکنون شش ایستگاه سنجش آلودگی هوا در جهت سنجش آلاینده‌های محیط زیستی به ویژه گرد و غبار در شهرستانهای گناوه، بوشهر، دشتستان، عسلویه، کنگان و دشتی نصب و راه اندازی شده است.
فارسفارس1 روز قبل
رئیس دیوان عدالت اداری کشور گفت: فریب و نیرنگ در ذات استکبار جهانی است و با همین فریب و سالوس، شعار مبارزه با تروریسم سر می‌دهند. با به شهادت رساندن شهید بهشتی و ۷۲ تن از مسؤولان نظام، قصد تضعیف نظام را داشتند که با استحکام پایه‌های نظام اسلامی، توطئه‌ای که صورت گرفته بود نقش بر آب شد. وی افزود: همین تروریست‌ها تحت حمایت کشورهای مدعی حقوق بشر قرار گرفتند و بر همگان مشخص شد که این فریب و نیرنگ است که استکبار جهانی به کار می‌برد. آنها از طرفی شعار حمایت از حقوق بشر و حتی حقوق حیوانات می‌دهند و از طرف دیگر تروریست‌ها بوسیله آنها حمایت می‌شوند. رئیس دیوان عدالت اداری در پایان به بیان فرازهایی از سخنان بنیانگذار جمهوری اسلامی و نیز رهبر معظم انقلاب درباره قضا و قضاوت پرداخت و پیروی از منویات امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری در این موارد را تصریح کرد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شاید باورکردنی نباشد اما بین موشک بالستیک و اهرام ثلاثه شباهت هایی وجود دارد. این موضوع عجیب بر اساس کار اجباری و برده داری قابل توصیف است. موشک V_۲ آلمان، اولین موشک بالستیک هدایت شده در جهان بود. برای طراحی این پروژه ۱۲، ۰۰۰ کارگر برده از اردوگاه‌های کار اجباری، از جمله آشویتس، در تولید آن مورد استفاده قرار گرفتند. از سوی دیگر، برای کار ساخت اهرام مصر که بیش از ۴، ۰۰۰ سال پیش ساخته شده است، هزاران کارگر همکاری کردند.

نظرها

اخبار بیشتر