1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اجتماعی

پل‌های تاریخی شهر اردبیل+تصاویر

الفخبرگزاری الف |
وجود پل‌های قدیمی با معماری بدیع که شاهکار مهندسی در صدها سال پیش است امروز قدمت کهن شهر اردبیل را نمایش می‌دهد.

فارس نوشت: خلاقیت و ذکاوت معماران و هنرمندان اردبیلی و تلفیق آن با تجربه به تولید شاهکارهای مهندسی و معماری دربناهای خصوصی و عمومی ازجمله پل‌های اردبیل انجامیده است که در این میان جدا از ذوق زیبایی شناختی معماران تدبیر آنها در ترکیب قطعات کوچک و مصالح طبیعی چون خاک و سنگ برای ساختن قطعات و حجم‌های بزرگ شگفت‌انگیز بوده که بهترین و زیباترین پل‌های قدیمی حاصل این خلاقیت است.

با بررسی پل‌های تاریخی می‌توان نتیجه گرفت که عوامل گوناگونی در شکل‌گیری و چگونگی ساخت آن نقش دارند گاهی پل‌ها علاوه بر عملکردشان در تسهیل عبور و مرور مردم به نوعی تندیس زیبا و به یادماندنی برای شهر تبدیل می‌شوند.

به واسطه‌ی گذر رودخانه‌ی بزرگ و زیبای بالقلو یا «بالخلی چای» از میان شهر اردبیل پل‌های بزرگ و تاریخی متعددی در نقاط مختلف شهر بر روی این رودخانه ایجاد شده است.

*پل ۷ چشمه (یدی گوز)

پل ۷ چشمه یا به زبان ترکی «یدی گوز» در ابتدای خیابان ساحلی و میدان یحیوی اردبیل قرار دارد. این پل زیبا دارای هفت چشمه با پایه‌های سنگی و طاق‌های ضربی جناقی آجری بوده و حالت تقارن و بزرگی دهانه وسطی، باعث زاویه دار بودن عرشه پل شده است.

ملات به‌کار رفته در ساختمان پل هفت چشمه، گچ و آهک می‌باشد که زیبایی خاصی را به این پل بخشیده است.

این پل یادگاری زیبا و گرانبها از دوره صفویه است که از سال ۱۳۷۴ هجری شمسی نسبت به عملیات مرمت آن اقدام شده و هم اکنون گذرگاه مردمان شهر است.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | اخبار داغ و سرگرمی دنیا

پل‌های تاریخی شهر اردبیل+تصاویر - 9

*پل ابراهیم آباد

پل ابراهیم آباد در ابتدای کوچه ابراهیم آباد ساخته شده و هنگامی که در مورد تاریخش جست‌وجو می‌کنیم متوجه می‌شویم که این پل تاریخی نیز از جمله پل‌هایی است که پیترودولاواله در سفرنامه خود به آن اشاره کرده است.

این پل زیبا دارای ۴ چشمه بوده که خوشبختانه دو دهنه آن در سال‌های اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است.

پل‌های تاریخی شهر اردبیل+تصاویر - 13

*پل تاریخی یعقوبیه

در ادامه حرکت در کنار رودخانه به پل تاریخی یعقوبیه می‌رسیم. پلی که از اوج اقتدار صفویه برجای مانده است.

این پل دارای ۵ چشمه با طاق و نمای آجری و موج شکن‌های سنگی بوده و حالت تقارن دارد. دهانه وسطی پل بزرگتر از دهانه‌های جانبی است و همین امر باعث زاویه‌دار بودن عرشه پل شده است.

پل‌های تاریخی شهر اردبیل+تصاویر - 17

*پل سید آباد

در آخر این گشت و گذار کوتاه در کنار رودخانه «بالخلی چای» به آخرین پل این مجموعه یعنی «پل سید آباد» می‌رسیم.

پل سیدآباد که در ابتدای کوچه سید آباد قرار دارد پلی سه چشمه و اجرا شده با سنگ‌های تراش یافته و ملات آهکی در ازاره و آجر ۲۰×۲۰ و ملات گچی در طاق‌ها است.

دهانه وسطی پل بزرگتر از دهانه‌های جانبی بوده که به‌صورت متقارن در دو طرف این دهانه قرار گرفته‌اند بزرگتر بودن دهانه وسطی پل باعث زاویه‌دار بودن عرشه پل شده است.

پل‌های تاریخی شهر اردبیل+تصاویر - 22

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، شهر اردبیل از دیرباز با آثار کهن و تاریخی و مناظر و جلوه‌های طبیعی بسیار میزبان خوبی برای مسافران و گردشگران از سرتاسرجهان بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اردبیل و گردشگری از تلگرام

❌نوروز امسال با اتوبوس‌های‌ قرمز دور تهران بگردیم

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران: برای پوشش گردشگران در پایتخت، اتوبوس‌های قرمز در رینگ گردشگری مستقر شده‌اند.

مسیر مشخصی پیرامون رینگ گردشگری تهران مشخص شده که به نام «مسیر آبی» نامگذاری شده است.

اتوبوس‌های قرمز گردشگری از ساعت ۱۰ الی ۱۷ در مسیر گردشگری آبی تردد کرده و به ارائه خدمات می‌پردازند.

صرفا جهت اطلاع:

www. sje. ir


دریاچه نئور در شمال غربی ایران، و در مرز استان گیلان و اردبیل قرار دارد.

حوالی این دریاچه، از مناطق بسیار رویایی برای تفریح و گردشگری به حساب می‌آید


💢 احضار #پوری_حسینی به دادسرای #اردبیل به اتهام بدهی ۱۴۰میلیارد ریالی بابت خرید مجتمع #گوشت اردبیل

🔹 در حالی که میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی، رئیس ستاد انتخاباتی #روحانی در آذربایجان شرقی در سال‌های ۹۲ و ۹۶ که از زمان روی کار آمدن #دولت تدبیر و امید بر صندلی ریاست سازمان #خصوصی_سازی نیز تکیه زده است، بارها با تاکید فراوان گفته که مجتمع گوشت اردبیل (که مالکش است) هیچ‌گونه بدهی ندارد، به تازگی #دادستان اردبیل از اثبات بدهی ۱۴۰میلیارد ریالی در رابطه با خرید مجتمع گوشت اردبیل و همچنین احضار پوری حسینی به دادسرای اردبیل خبر داده است. /تسنیم


گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

بزرگی: ۴٫۹

محل وقوع: دریای خزر

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۸/۰۱/۰۱ ۱۹:۱۲:۵۹

طول جغرافیایی: ۵۱٫۸۴

عرض جغرافیایی: ۴۰٫۵۹

عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر

نزدیک‌ترین شهرها:

۳۲۶ کیلومتری بیله سوار (اردبیل)

۳۴۴ کیلومتری جعفر آباد (اردبیل)

۳۴۴ کیلومتری تازه کند (اردبیل)

نزدیکترین مراکز استان:

۴۰۱ کیلومتری اردبیل

۴۱۷ کیلومتری رشت


۵ ملکه‌ی گردشگری که ۷ مارس جایزه جهانی گردشگری را در سال ۲۰۱۹ دریافت کردند، چه کسانی هستند؟

🔸Rania al Mashat

وزیر گردشگری مصر برای سیاست‌گذاری و رهبری هوشمندانه و نوآورانه در حوزه گردشگری برای رسیدن به صلح

🔸Elena Kountoura

وزیر گردشگری یونان برای استراتژی‌های هوشمندانه و خلاقانه گردشگری

برای دستیابی به تعامل و صلح جهانی

🔸Helen Marano

رئیس و بنیانگذار مؤسسه «چشم‌اندازهای مارانو» برای دستیابی به اتحاد جهانی و استفاده از گردشگری به عنوان یک نیروی قوی برای رسیدن به صلح پایدار

🔸Jane Madden

در مقام رهبری و مدیریت مشارکتی برای پایداری و ارتقا مسوولیت‌های اجتماعی حوزه گردشگری

🔸Mechtild Maurer

در مقام رهبری و مدیریت برای ارتقا مسؤولیت اجتماعی در حوزه گردشگری

🔸سازمان ملل متحد با انتخاب شعار «برابر فکر کنیم، هوشمندانه بسازیم و خلاقانه نوآوری کنیم» تصمیم دارد برای یک دهه روی موضوع توانمندسازی زنان و برابری جنسیتی متمرکز شود. /ایسنا


🔻گزارش مقدماتی زمین‌لرزه

▫️بزرگی: ۴٫۹

محل وقوع: دریای خزر

تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۳۹۸/۰۱/۰۱ ۱۹:۱۲:۵۹

طول جغرافیایی: ۵۱٫۸۴

عرض جغرافیایی: ۴۰٫۵۹

عمق زمین‌لرزه: ۱۰ کیلومتر

▫️نزدیک‌ترین شهرها:

۳۲۶ کیلومتری بیله سوار (اردبیل)

۳۴۴ کیلومتری جعفر آباد (اردبیل)

۳۴۴ کیلومتری تازه کند (اردبیل)

▫️نزدیکترین مراکز استان:

۴۰۱ کیلومتری اردبیل

۴۱۷ کیلومتری رشت

#اسکان_نیوز


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اخیر فرمانده کل و جمعی از فرماندهان نیروی زمینی ارتش، از شهید عباس بابایی و چند شهید شاخص دیگر از ارتش به‌عنوان نمونه‌هایی که می‌توان آن‌ها را به‌عنوان الگو به ملت و امت اسلامی نشان داد، یاد کردند. ایشان در دیدارها و مناسبت‌های مختلف، بارها به ستاره‌های درخشان ارتش اشاره کرده و پرورش اینگونه استعدادها در ارتش جمهوری اسلامی ایران را یکی از برکات انقلاب اسلامی دانستند که توانست «مس» وجود این استعدادها را به «طلا» تبدیل کند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار ۲۸ فروردین ۹۸ و با استفاده از سخنرانی ایشان در ۱۹ بهمن ۱۳۹۷، لوح «انقلاب مس را به طلا تبدیل کرد» را منتشر کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان متن پیام به این شرح است: گفت و شنود با جوانان نخبه در روز جوان بیانگر این بود که مبارزه با فساد، حمایت از مهارت افزایی، جوانگرایی، بها دادن به ایده‌ها و کسب و کار‌های نوین از دغدغه‌های اصلی جوانان است. مبارزه با فساد، حمایت از مهارت افزایی، جوانگرایی از دغدغه‌های اصلی جوانان است، در مجلس گفته بودم، پس از یکسال سن مدیریت وزراتخانه را ده سال کاهش می‌دهم، دیدید انجام شدنی بود. "
جهان نیوزجهان نیوز8 ساعت قبل
ماجرای عجیب هتلی با ارواح سرگردان! «هتل استنلی»، هتلی بزرگ و مجهز با ۱۴۲ اتاق است که در ایالت کلرادو آمریکا و در نزدیکی کوهستان راکی واقع شده است. این هتل که مانند یک گذرگاه رمانتیک به نظر می‌رسید، در سال ۱۹۰۹ توسط معماری به نام «فریلن اسکار استنلی» طراحی و افتتاح شد.

بارش‌ باران در اکثر نقاط کشور شدت می‌گیرد

مهرمهر11 ساعت قبل
طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی، بارندگی امروز در تهران، کرمانشاه، جنوب کردستان، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شمال قزوین شدت بیشتری دارد.
انتخابانتخاب9 ساعت قبل
مشکلات رگ‌های قلب و گرفتگی آن از مهمترین مواردی است که این روزها بسیاری از افراد را درگیر کرده است. اما اغلب افراد نمی‌دانند که بر اساس چه شواهدی می‌توانند متوجه وضعیت گرفتگی قلب خود شوند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، گرفتگی رگ‌های قلب موضوعی رایج و خطرناک است. ورزش منظم یکی از روش هایی است که از گرفتگی رگ‌های قلبی پیشگیری می‌کند. ترک کردن سیگار و انواع دخانیات و الکل از دیگر روش هایی است که از مشکلات قلبی پیشگیری می‌کند.
مهرمهر12 ساعت قبل
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: طی سال گذشته هفت میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر خارجی وارد ایران شدند که با توجه به تعداد پنج میلیون و ۱۰۰ هزار نفر گردشگر خارجی در سال ۹۶، این آمار رشد ۵۲٫۵ درصدی را نشان می‌دهد. تیموری با بیان اینکه گردشگران خارجی با توجه به شرایط خاص کشور ایران بیشتر از کشورهای منطقه و برخی از کشورهای اروپایی و امریکایی بودند، گفت: خوشبختانه ظرفیت‌های خوبی در زمینه گردشگری در کشور فراهم شده ولی با این وجود برای توسعه هر چه بیشتر نیازمند افزایش زیرساخت‌های گردشگری هستیم. اقامتگاه‌های بوم گردی نقش مهمی در توسعه گردشگری داردمعاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در ادامه با بیان اینکه اقامتگاه‌های بوم گردی نقش مهمی در توسعه گردشگری در کشور دارد، گفت: اقامتگاه‌های بوم گردی از جمله اولویت‌های مهم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در شهرهای کوچک و روستاهای هدف است. وی با تاکید بر اینکه توزیع سفر در کشور یکی از سیاست‌های اصلی حوزه گردشگری کشور به شمار می‌رود، ادامه داد: بخش‌های مختلفی از کشورمان حجم بالایی از گردشگر را دارد و بخش‌های دیگر از منافع گردشگری و درآمدهای حاصل از آن، بی بهره هستند، در این راستا باید راهکارهایی برای گسترش و توزیع مناسب سفر داشت. تیموری با بیان اینکه جشنواره‌های غذای اکو بهانه‌ای برای سفر به استان زنجان و آشنایی مردم ایران و کشورهای جهان با فرهنگ و پیشینه تاریخی استان زنجان است، افزود: حدود ۱۹ کشور علاوه بر ۱۰ کشور عضو سازمان اقتصادی اکو، در این جشنواره حضور یافته‌اند که یک فرصت منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار خوب است.

نظرها

اخبار بیشتر