۲۰ فروردین؛ زمان نخستین عرضه امسال نفت‌خام در بورس انرژی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
۲۰ فروردین؛ زمان نخستین عرضه امسال نفت‌خام در بورس انرژی

۲۰ فروردین؛ زمان نخستین عرضه امسال نفت‌خام در بورس انرژی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- شرکت ملی نفت ایران در اطلاعیه ای زمان نخستین عرضه سال 98 نفت خام سبک در رینگ بین‌الملل بورس انرژی را «بیستم فروردین» اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، شرکت ملی نفت ایران عصر امروز (سه شنبه) اطلاعیه هشتمین عرضه نفت خام سبک را منتشر کرد که بر پایه آن، برای محموله عرضه شده در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی قیمت پایه ۶۳ دلار و ۳۶ سنت برای هر بشکه تعیین شده است.

در مرحله هشتم عرضه همانند نوبت قبل یک میلیون بشکه نفت خام سبک با حجم خرید حداقل تعداد ۳۵ هزار بشکه و قیمت پایه ۶۳ دلار و ۳۶ سنت برای هر بشکه عرضه می‌شود.

شرایط عرضه در این دوره نیز مانند دوره پیشین است.

امکان واریز پیش پرداخت ۶ درصد به صورت ارزی فراهم شده است و برای تسویه باقیمانده وجه المعامله، خریداران می‌توانند از سازوکارهای ارزی مورد تائید شرکت ملی نفت ایران استفاده کنند.

همچنین خریداران می‌توانند تا چهار ماه پس از معامله، محموله را تحویل بگیرند و تحویل محموله در دیگر مناطق منوط به تائید شرکت ملی نفت ایران امکان پذیر است.

افزون بر این، در صورت درخواست خریداران امکان تحویل محموله به صورت زمینی از مخازن نفت پالایشگاه تبریز نیز میسر است.

به گزارش ایرنا، عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران با هدف تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبتنی بر ایجاد تنوع در روش‌های فروش نفت و استفاده از ظرفیت‌های بخش غیردولتی به‌منظور صادرات نفت‌خام در دستور کار قرار گرفته است.

این فرایند از ششم آبان پارسال با عرضه یک میلیون بشکه نفت خام سبک آغاز شد و هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای (معادل ۲۸۰ هزار بشکه) به نرخ بشکه‌ای ۷۴ دلار و ۸۵ سنت به فروش رسید.

در دومین مرحله (بیستم آبان) ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام به نرخ بشکه‌ای ۶۴ دلار و ۹۷ سنت معامله شد.

در دور بعدی عرضه، یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران به نرخ بشکه‌ای ۵۲ دلار و ۴۲ سنت دلار در تابلو فروش قرار گرفت اما بدون مشتری ماند.

مرحله چهارم موفقیت آمیز نبود؛ در مرحله پنجم نیز فقط یک محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای به فروش رسید.

در مرحله ششم عرضه همانند نوبت‌های پیشین یک میلیون بشکه نفت خام سبک با حجم خرید حداقل تعداد ۳۵ هزار بشکه و قیمت پایه ۵۹ دلار و ۶۳ سنت برای هر بشکه تعیین شده بود.

یک میلیون بشکه نفت خام سبک با حجم خرید حداقل تعداد ۳۵ هزار بشکه با قیمت پایه بشکه‌ای ۶۱ دلار و ۷۳ سنت نیز بیستم اسفند ماه عرضه شد اما بدون مشتری ماند.

اکنون در هشتمین مرحله عرضه قرار داریم.

اقتصام*۳۰۶۱*۱۹۶۱*

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اقتصاد، نفت، مقاومت ۹۲ و بورس انرژی از تلگرام

✅ پذیره نویسی اوراق جذاب سلف نفت با ١٨ درصد سود بدون ریسک از امروز

ناشر این اوراق وزارت امور اقتصاد و دارایی است و متعهد تسویه و پرداخت آن خزانه داری کل کشور است، ضامن این اوراق هم سازمان برنامه و بودجه بوده و متعهد پذیره نویسی اوراق مزبور هم گروه خدمات بازار سرمایه کاریزما است. این اوراق توسط صندوق بازارگردانی اکسیر سودا بازارگردانی می‌شود و کارگزاری بانک مسکن نیز عامل آن است.

خرید این اوراق نیز در تمام کارگزاری‌های دارای مجوز بورس انرژی امکان پذیر است.

سررسید این اوراق ۱۲ ماهه بوده و با نرخ سود ۱۸ درصد انتشار یافته و اصل سپرده و سود اوراق نیز تضمین شده است و نکته مهم‌تر این که معاف از پرداخت هرگونه مالیات است.


✅ بورسی شدن بورس انرژی به معنی تجمیع نمادها نیست!

از این مقام مسئول در بورس انرژی پرسیدیم که آیا این اقدام به منظور تجمیع نماد‌های بورس انرژی بوده است؟ که گفت: این دو موضوع از هم منفک هستند چرا که تجمیع نماد‌ها در اختیار شورای عالی بورس و سازمان بورس است و این دو نهاد در مورد تجمع نماد‌های بورسی تصمیم گیری خواهند نمود …


♨️چهارمین عرضه نفت در بورس با قیمت پایه ۵۶ دلار

🔹امروز یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران برای چهارمین بار در رینگ بین‌الملل بورس انرژی روی میز معامله قرار می‌گیرد که قیمت پایه این بار ۵۶٫۴۲ دلار است.

====


✅ آخرین عرضه نفت در بورس ۲۷ اسفند انجام می‌شود

هفتمین و آخرین مرحله عرضه نفت خام در تالار بین‌الملل بورس انرژی ایران، ۲۷ اسفندماه با قیمت پایه بشکه‌ای ۶۱ دلار و ۷۳ سنت انجام می‌شود.

🔗 ادامه مطلب …


📌مدیرعامل بورس انرژی اعلام کرد

🔸تامین مالی ساخت نیروگاه‌ها در بازار سرمایه

💢تامین مالی ساخت نیروگاه‌ها در بورس انرژی از جمله اهداف سال ۹۸ است. مدیرعامل بورس انرژی با بیان این مطلب گفت‌: عملکرد بورس انرژی در سال ۹۷ را می‌توان با دو بعد کمی و کیفی سنجید. به لحاظ کمی، ارزش معاملات بورس انرژی در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰۰درصد افزایش داشت و از نظر کیفی نیز رویداد‌هایی رقم خورد که برای سال‌ها آرزوی بازار سرمایه و به ویژه بورس انرژی بود.

💢سیدعلی حسینی ضمن بیان مطلب فوق در خصوص عملکرد یک ساله بورس انرژی به سنا، گفت: رشد کمی بورس انرژی محصول ورود ۶۰ کالای جدید و انتشار اوراق متنوع دولتی، نفتی و نیروگاهی بود. همچنین سال ۹۷ بازار سرمایه از جمله بورس انرژی رویداد‌های کیفی و توسعه محوری را تجربه کرد که برای سال‌ها دغدغه و آرزوی فعالان بازار سرمایه بود.

💢مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به اینکه شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۷ با عرضه مستمر نفت خام در بازار سرمایه موافقت کرد، افزود: از حدود ۱۶ سال پیش مصوبات و موافقت‌های کتبی از مقامات کشور وجود دارد که شرکت ملی نفت را موظف به عرضه و راه‌اندازی بازار نفت خام در بورس کرده بود و در نهایت سال ۹۷ عرضه مستمر نفت خام در بورس انرژی آغاز شد.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۱۸۲۲۳


در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
رییس اتحادیه طلا و سکه در گفتگو با خبرانلاین، پیش بینی کرد در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده تحولی جدی در بازار سکه و طلا و ارز رخ ندهد و روند حاکم بر بازار مشابه دو ماه گذشته خواهد بود. که در ۶۰ تا ۷۵ روز آینده قیمتها روندی مشابه دو ماه گذشته را داشته باشند و نوسانات بزرگی در بازار مشاهده نشود. ما در دو سال گذشته درگیر این نوسانات بودیم ولی امروز معتقدم تصمیمات از پختگی بیشتری برخوردار است، چیزی که حتی ۶ ماه پیش هم نمی‌توانستیم ادعا کنیم. این میان منتشر نشدن دستورالعمل و آیین نامه جدید نیز به ذهنیت بازار کمک کرده است. وی با اشاره به تحولات روزهای اخیر، مدعی شد صندوق‌های کشور خالی نیست و ادامه داد: فراموش نکنیم در بازار طلا هم بازار جهانی و ارز تاثیر مضاغف داشتند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کرمان موتور طرح فروش اقساطی هیوندای آزرا با مدل ۲۰۱۹ را آغاز می‌کند. به گزارش عصر ایران، در طرح فروش نقد و اقساط برای آزرا ۲۰۱۹، قیمت ۹۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که با اقساط ۱۲ تا ۲۴ماهه و تحویل ۳۰ روزه قابل واگذاری است. کرمان موتور زمان تحویل این خودرو را یک ماهه تعیین کرده و در ازای هرماه تأخیر ۲٫۵ درصد سود به خریداران پرداخت خواهد شد. این طرح از شنبه ۲۹ تیر به مدت یک هفته اجرایی می‌شود. برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور به ۱۴۵۲ دلار و ۶۰ سنت صعود کرد که بالاترین قیمت از دوم مه سال ۲۰۱۳ بود و اندکی بعد، ۰٫۲ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۲ دلار و ۵۶ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۱٫۱ درصد کاهش یافت و به ۱۴۴۴ دلار و ۱۰ سنت رسید. به گفته وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری اکنون که از مقاومت در سطح ۱۴۳۹ دلار عبور کرده ممکن است تا مرز ۱۴۶۱ دلار پیشروی کند. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰٫۶ درصد افزایش یافت و به ۸۵۳ دلار و ۷۰ سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰٫۱ درصد کاهش، به ۱۵۲۴ دلار و ۳۰ سنت رسید.

ابرخودروی بوگاتی پا به خیابان گذاشت/ قیمت گران‌ترین خودوری صفرکیلومتر جهان چند است؟ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، ابرخوردوی جدید بوگاتی، با قیمت ۱۱ میلیون یورو (معادل ۱۲٫۴۵ میلیون دلار) رسما گران‌ترین مدل صفر کیلومتر تاریخ خودروسازی جهان است. استفان وینکلمن، مدیر بوگاتی در مراسم رونمایی اعلام کرد، تنها نمونه از لا واچو نوار با احتساب مالیات در کشور میزبان، به قیمت ۱۶٫۵ میلیون یورو (معادل ۱۸٫۶۸ میلیون دلار)، فروخته شده است. نام و مشخصات خریدار این خودرو اعلام نشد. بیشتر بخوانید: مراحل مونتاژ خودرو لوکس + فیلم

اقتصاد بدون نفت هم مدیریت می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
وی ادامه داد: این ساختار نشان می‌دهد می‌توانیم اقتصادمان را بدون نفت مدیریت کنیم. مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: وقتی شرایط تغییر می‌کند باید طرح هایمان را تغییر بدهیم بنابراین هر دوره‌ای از اقدامات بانک مرکزی تحلیل و خاص دوران مربوط به خود را دارد. این کارشناس اقتصادی گفت: مردم باید متوجه شوند که مدیریت بازار ارز، الزاما ارزان شدن بازار ارز نیست بلکه قیمت گذاری بازار ارز در راستای رشد توسعه اقتصادی است. حمید زمان زاده کارشناس اقتصادی هم گفت: بانک مرکزی اگر بخواهد سیاست‌های موفقیت آمیزی در مدیریت بازار ارز داشته باشد هدفگذاری خود را روی مدیریت ارز بر روی نرخ بنیادی بازار ارز بگذارد. زمان زاده اضافه کرد: تغییر سیاست‌های بانک مرکزی در ماه‌های اخیر موجب شده نرخ ارز را حول نرخ بنیادی مدیریت کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
محمد رضا پورابراهیمی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ارز‌های دیجیتال را یکی از موضوعات جدید در اقتصاد کشور خواند و تصریح کرد: ارز رمز‌ها در شرایط کنونی می‌توانند ابزاری برای تسهیل مبادلات تجاری از طریق انعقاد پیمان‌های پولی دو طرفه و استفاده مستقیم از این نوع ارز برای مراودات اقتصادی با سایر کشور‌ها باشند. پورابراهیمی ادامه داد: ما تمایلی به استفاده از ارز‌های دیجیتال تولید شده در خارج از کشور نداریم و تاکید عمده ما بر تولید ارز دیجیتال در داخل است چرا که استفاده از منابع خارجی این نوع ارز‌ها منجر به خروج ارز از کشور خواهد شد. وی به مشکل استفاده از برق مصرفی برای عملیات ماینینگ اشاره کرد و گفت: به دلیل قیمت بسیار پایین برق، ایران به بهشت ماینینگ در دنیا مبدل شده است که فشار سنگینی را بر شبکه برق کشور تحمیل می‌کند، واحد‌های تولیدی نیز به دلیل سودآوری فراوان و نرخ بازگشت سرمایه سریعتر به سمت تولید ارز‌های دیجیتال رفته‌اند. وی گفت: ما در شرایط کنونی به ارز آوری نیاز داریم و تولید و فروش ارز‌های دیجیتال می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند. پور ابراهیمی در پایان خاطرنشان کرد: استفاده و استمرار تولید ارز‌های دیجیتال در کشور باید از جهات مختلف مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد لذا این موضوع در کمیسیون اقتصادی و با حضور مسئولانی از بانک مرکزی، شورای عالی فضای مجازی، وزارت نیرو، سازمان بورس و وزارت صنعت، معدن و تجارت به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد تا وضعیت استفاده از ارز‌های دیجیتال در اقتصاد کشور مشخص شود.

نظرها

اخبار بیشتر