1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
۲۰ فروردین؛ زمان نخستین عرضه امسال نفت‌خام در بورس انرژی

۲۰ فروردین؛ زمان نخستین عرضه امسال نفت‌خام در بورس انرژی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- شرکت ملی نفت ایران در اطلاعیه ای زمان نخستین عرضه سال 98 نفت خام سبک در رینگ بین‌الملل بورس انرژی را «بیستم فروردین» اعلام کرد.

به گزارش ایرنا، شرکت ملی نفت ایران عصر امروز (سه شنبه) اطلاعیه هشتمین عرضه نفت خام سبک را منتشر کرد که بر پایه آن، برای محموله عرضه شده در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی قیمت پایه ۶۳ دلار و ۳۶ سنت برای هر بشکه تعیین شده است.

در مرحله هشتم عرضه همانند نوبت قبل یک میلیون بشکه نفت خام سبک با حجم خرید حداقل تعداد ۳۵ هزار بشکه و قیمت پایه ۶۳ دلار و ۳۶ سنت برای هر بشکه عرضه می‌شود.

شرایط عرضه در این دوره نیز مانند دوره پیشین است.

امکان واریز پیش پرداخت ۶ درصد به صورت ارزی فراهم شده است و برای تسویه باقیمانده وجه المعامله، خریداران می‌توانند از سازوکارهای ارزی مورد تائید شرکت ملی نفت ایران استفاده کنند.

همچنین خریداران می‌توانند تا چهار ماه پس از معامله، محموله را تحویل بگیرند و تحویل محموله در دیگر مناطق منوط به تائید شرکت ملی نفت ایران امکان پذیر است.

افزون بر این، در صورت درخواست خریداران امکان تحویل محموله به صورت زمینی از مخازن نفت پالایشگاه تبریز نیز میسر است.

به گزارش ایرنا، عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران با هدف تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبتنی بر ایجاد تنوع در روش‌های فروش نفت و استفاده از ظرفیت‌های بخش غیردولتی به‌منظور صادرات نفت‌خام در دستور کار قرار گرفته است.

این فرایند از ششم آبان پارسال با عرضه یک میلیون بشکه نفت خام سبک آغاز شد و هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای (معادل ۲۸۰ هزار بشکه) به نرخ بشکه‌ای ۷۴ دلار و ۸۵ سنت به فروش رسید.

در دومین مرحله (بیستم آبان) ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام به نرخ بشکه‌ای ۶۴ دلار و ۹۷ سنت معامله شد.

در دور بعدی عرضه، یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران به نرخ بشکه‌ای ۵۲ دلار و ۴۲ سنت دلار در تابلو فروش قرار گرفت اما بدون مشتری ماند.

مرحله چهارم موفقیت آمیز نبود؛ در مرحله پنجم نیز فقط یک محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای به فروش رسید.

در مرحله ششم عرضه همانند نوبت‌های پیشین یک میلیون بشکه نفت خام سبک با حجم خرید حداقل تعداد ۳۵ هزار بشکه و قیمت پایه ۵۹ دلار و ۶۳ سنت برای هر بشکه تعیین شده بود.

یک میلیون بشکه نفت خام سبک با حجم خرید حداقل تعداد ۳۵ هزار بشکه با قیمت پایه بشکه‌ای ۶۱ دلار و ۷۳ سنت نیز بیستم اسفند ماه عرضه شد اما بدون مشتری ماند.

اکنون در هشتمین مرحله عرضه قرار داریم.

اقتصام*۳۰۶۱*۱۹۶۱*

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اقتصاد، نفت، مقاومت ۹۲ و بورس انرژی از تلگرام

📌مدیرعامل بورس انرژی اعلام کرد

🔸تامین مالی ساخت نیروگاه‌ها در بازار سرمایه

💢تامین مالی ساخت نیروگاه‌ها در بورس انرژی از جمله اهداف سال ۹۸ است. مدیرعامل بورس انرژی با بیان این مطلب گفت‌: عملکرد بورس انرژی در سال ۹۷ را می‌توان با دو بعد کمی و کیفی سنجید. به لحاظ کمی، ارزش معاملات بورس انرژی در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰۰درصد افزایش داشت و از نظر کیفی نیز رویداد‌هایی رقم خورد که برای سال‌ها آرزوی بازار سرمایه و به ویژه بورس انرژی بود.

💢سیدعلی حسینی ضمن بیان مطلب فوق در خصوص عملکرد یک ساله بورس انرژی به سنا، گفت: رشد کمی بورس انرژی محصول ورود ۶۰ کالای جدید و انتشار اوراق متنوع دولتی، نفتی و نیروگاهی بود. همچنین سال ۹۷ بازار سرمایه از جمله بورس انرژی رویداد‌های کیفی و توسعه محوری را تجربه کرد که برای سال‌ها دغدغه و آرزوی فعالان بازار سرمایه بود.

💢مدیرعامل بورس انرژی با اشاره به اینکه شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۷ با عرضه مستمر نفت خام در بازار سرمایه موافقت کرد، افزود: از حدود ۱۶ سال پیش مصوبات و موافقت‌های کتبی از مقامات کشور وجود دارد که شرکت ملی نفت را موظف به عرضه و راه‌اندازی بازار نفت خام در بورس کرده بود و در نهایت سال ۹۷ عرضه مستمر نفت خام در بورس انرژی آغاز شد.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۱۸۲۲۳


♨️چهارمین عرضه نفت در بورس با قیمت پایه ۵۶ دلار

🔹امروز یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران برای چهارمین بار در رینگ بین‌الملل بورس انرژی روی میز معامله قرار می‌گیرد که قیمت پایه این بار ۵۶٫۴۲ دلار است.

====


✅ آخرین عرضه نفت در بورس ۲۷ اسفند انجام می‌شود

هفتمین و آخرین مرحله عرضه نفت خام در تالار بین‌الملل بورس انرژی ایران، ۲۷ اسفندماه با قیمت پایه بشکه‌ای ۶۱ دلار و ۷۳ سنت انجام می‌شود.

🔗 ادامه مطلب …


✅ بورسی شدن بورس انرژی به معنی تجمیع نمادها نیست!

از این مقام مسئول در بورس انرژی پرسیدیم که آیا این اقدام به منظور تجمیع نماد‌های بورس انرژی بوده است؟ که گفت: این دو موضوع از هم منفک هستند چرا که تجمیع نماد‌ها در اختیار شورای عالی بورس و سازمان بورس است و این دو نهاد در مورد تجمع نماد‌های بورسی تصمیم گیری خواهند نمود …


✅ پذیره نویسی اوراق جذاب سلف نفت با ١٨ درصد سود بدون ریسک از امروز

ناشر این اوراق وزارت امور اقتصاد و دارایی است و متعهد تسویه و پرداخت آن خزانه داری کل کشور است، ضامن این اوراق هم سازمان برنامه و بودجه بوده و متعهد پذیره نویسی اوراق مزبور هم گروه خدمات بازار سرمایه کاریزما است. این اوراق توسط صندوق بازارگردانی اکسیر سودا بازارگردانی می‌شود و کارگزاری بانک مسکن نیز عامل آن است.

خرید این اوراق نیز در تمام کارگزاری‌های دارای مجوز بورس انرژی امکان پذیر است.

سررسید این اوراق ۱۲ ماهه بوده و با نرخ سود ۱۸ درصد انتشار یافته و اصل سپرده و سود اوراق نیز تضمین شده است و نکته مهم‌تر این که معاف از پرداخت هرگونه مالیات است.


در ادامه بخوانید

تابناکتابناک6 ساعت قبل
صکوک چیست؟ اصطلاح صکوک برگرفته از واژه عربی صک به معنای چک، نوشته بدهکار، سفته و قبض بدهی است و به طور معمول، به عنوان اوراق قرضه اسلامی تعریف می‌شود. • امین: نیز شخص حقوقی است که به نمایندگی از سرمایه‌گذاران و به منظور حفظ منافع آنان در چارچوب ضوابط اجرایی انتشار صکوک اجاره مسئولیت نظارت برکل فرآیند عملیاتی صکوک اجاره را بر عهده دارد. ۶- چنانچه برای دادوستد اوراق صکوک یک بازار ثانویه فراهم می‌شود، آنگاه قابلیت نقدشوندگی این اوراق هم افزایش می‌‌یابد. تفاوت اساسی صکوک با اوراق قرضه مرسوم در بازارهای مالی۱- صکوک بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند. در حالی که در اوراق قرضه دارایی‌هایی که از نظر اسلام پذیرفته نیست نیز می‌تواند پشتوانه اوراق قرار بگیرد.
ایبناایبنا5 ساعت قبل
به گزارش ایبنا، با هماهنگی سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، بسته اضطراری کمک بلاعوض ۳۰۰ هزار دلاری بانک توسعه اسلامی به سازمان هلال احمر ایران اهداء شد. بانک توسعه اسلامی ضمن اعلام همدردی با دولت و مردم ایران به دلیل وقوع سیل در مناطق گسترده‌ای از کشورمان و به منظور حمایت از تلاش‌های دولت جمهوری اسلامی ایران، موسسات امدادرسانی به خصوص هلال احمر و همچنین تعهد خود نسبت به کاهش آسیب‌های ناشی از این حادثه تاسف بار، بسته اضطراری کمک بلاعوض ۳۰۰ هزار دلاری به سازمان هلال احمر ایران را اهداء کرد. این بانک ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت پذیرفته و اقدامات سریع هلال احمر ایران، عزم و اتحاد ملت ایران را در مواجه با این بلای طبیعی ستود و اعلام کرد: برای کاهش آلام این مصیبت، در کنار دولت و ملت ایران ایستاده است.
فارسفارس4 ساعت قبل
مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: با تغییرات ایجاد شده و تولید حدود روزانه ۲۰ هزار بشکه نفتای شیرین، ظرفیت واحد بنزین سازی پالایشگاه نیز ارتقا می‌یابد و مقدار بنزین تولیدی تا یک هفته آینده به روزانه ۴۷ میلیون لیتر می‌رسد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، محمدعلی دادور مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: پیش از این مقرر شده بود که ماموریت فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس پالایش روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی باشد، اما با تغییرات انجام شده این فاز به نام فاز بهینه‌سازی ظرفیت و رفع گلوگاهی فازهای موجود تغییر خواهد یافت. مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس تاکید کرد: با افزایش ظرفیت پالایشی در فازهای موجود و صرف هزینه‌ای حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون یورو، هم‌اکنون توانسته‌ایم مجموع خوراک پالایشگاه را به روزانه ۴۰۰ هزار بشکه برسانیم. وی با اشاره به افزایش کیفیت محصولات تولیدی پالایشگاه با تزریق نفتای شیرین تولیدی، افزود: با تغییرات ایجاد شده و تولید حدود روزانه ۲۰ هزار بشکه نفتای شیرین، ظرفیت واحدهای تقطیر و بنزین سازی پالایشگاه نیز ارتقا می‌یابد و مقدار بنزین تولیدی در پالایشگاه تا یک هفته آینده به روزانه حدود ۴۷ میلیون لیتر و گازوئیل به روزانه ۱۳ میلیون لیتر می‌رسد. فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بهمن ماه ۹۷ با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری افتتاح شد و با تولید روزانه ۴۵ میلیون لیتر بنزین، سقف تولید بنزین کشور به روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر رسید و کشور در شرایط باثباتی به لحاظ تولید فرآورده‌های باکیفیت قرار گرفت و از واردات بنزین بی‌نیاز شد.
ایرناایرنا2 ساعت قبل
به گزارش ایرنا از تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، «عباس تابش» چهارشنبه در نشست هم‌اندیشی برنامه‌های نظارتی سال ۹۸ با محور طرح ویژه ماه مبارک رمضان، افزود: تمایز ۲ مقوله گرانی و گرانفروشی بدرستی تبیین نشده؛ در حالی که منشا گرانی، کمبود یا فقدان کالاست. به گفته وی، «اگر در زمینه تامین کالا با مشکل روبرو شویم و تقاضا از عرضه بیشتر شود، گرانی اتفاق می‌افتد که در این زمینه باید برنامه ریزی لازم انجام شود». تابش اضافه کرد: متاسفانه دستگاه‌های نظارتی باید بار برخورد با گرانفروشی و گرانی را همزمان به دوش بکشند. تابش یادآوری کرد برآوردهای سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از وضعیت بازار به دستگاه‌های متولی ابلاغ می‌شود. به گزارش ایرنا، پارسال در مجموع ۲۶۲ هزار و ۶۴۹ فقره شکایت در مورد کالاها و خدمات از طریق ستاد خبری مستقر در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها اخذ شد که نسبت به سال پیش از آن ۳۹ درصد افزایش داشت.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال ۹۶ مشمولان سهام عدالت مربوط به گروه‌های تحت عنوان سایرمشمولان شامل وراث جدید تعیین تکلیف شده، مددجویان تغییر وضعیت یافته، ایثارگران و خانواده‌های آنان، دست‌اندرکاران امر واگذاری سهام عدالت، خبرنگاران، طلاب، بیماران خاص، کارکنان ستادهای نماز جمعه، خدام مساجد و اماکن متبرکه، امامزاده‌ها و حسینه‌ها، زندانیان آزاد شده، تاکسیرانان، قالیبافان، کارکنان موسسات خیریه و فعالان قرآنی طی روزهای جاری خاتمه می‌یابد. در این مرحله حدود دو میلیون نفر از آخرین سری از مشمولان سهام عدالت سایر گروه‌ها سود سهام عدالت خود را در مجموع به ارزش بالغ بر ۱۶۵ میلیارد تومان دریافت خواهند کرد و بدین ترتیب واریز سود سهام عدالت مشمولان سایر اقشار خاتمه می‌یابد. گفتنی است، با احتساب سودهای پرداخت شده به این گروه باقیمانده از مشمولان، تا کنون سود سهام عدالت مربوط به مشمولان نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد و سازمان بهزیستی، روستائیان و عشایر و کارگران فصلی و ساختمانی و مشمولان سایر گروه‌های ذکر شده که در مجموع تعداد آنان بالغ بر سی و یک میلیون نفر می‌باشد به طور کامل پرداخت شده است و تنها گروه باقی مانده از مشمولان شامل کارکنان و کارمندان دستگاه‌های اجرایی و بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی کشوری، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح که بالغ برده میلیون نفر هستند، سود عملکرد سال ۱۳۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند که این اقشار نیز پس از دریافت سود سهام عدالت توسط سازمان خصوصی سازی از شرکت‌های سرمایه پذیر و در طی دو ماه آینده به مرور سود دریافت می‌کنند و مبالغ سود به حساب اعلام شده توسط این افراد که در سامانه سهام عدالت ثبت و تایید شده، واریز خواهد شد. این گزارش می‌افزاید صرفا سود گروه‌های مختلف مشمولان با عنوان سایر اقشار که بانک عامل معرفی شده آنان بانک ملی ایران بوده تاکنون سود خود را دریافت نکرده بودند که با واریز وجوه لازم به حساب بانک ملی طی روز دوشنبه هفته جاری و پرداخت توسط این بانک، سود تمامی اقشار به استثنای کارکنان و بازنشستگان در کلیه بانک‌های عامل بابت عملکرد سال ۱۳۹۶ واریز شده تلقی می‌شود.

افزایش فوق العاده پیچیدگی تخلفات

10+
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر