مشکل تامین آب استان تهران برطرف شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
مشکل تامین آب استان تهران برطرف شد

مشکل تامین آب استان تهران برطرف شد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران اعلام کرد: طبق گزارش های ارائه شده وضعیت سدها تا پایان سال آبی خیلی بهتر از سال گذشته و دیگر سال ها خواهد بود و دیگر با مشکل تامین آب مواجه نیستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سید حسن رضوی به بارندگی‌های چند روز اخیر استان تهران اشاره و بیان کرد: حجم آب سدهای زیر پوشش شرکت آب منطقه‌ای تهران از حیث ورودی آب در سال آبی جدید که از ابتدای مهر ماه سال ٩٧ آغاز می‌شود تا روز پنجم فروردین سال جاری با افزایش ٣٢ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است.

وی ادامه داد: میزان ورودی آب به سدهای لتیان، لار، ماملو، امیرکبیر و طالقان حدود ٤٨٠ میلیون متر مکعب بوده است که این مقدار سال گذشته ٣٦٣ میلیون متر مکعب برآورد شده بود.

به گفته رضوی، بیشترین میزان آب ورودی مربوط به سد لتیان بوده که نسبت به سال گذشته ٥٢ درصد افزایش داشته و بعد از آن به ترتیب سدهای امیرکبیر، ماملو، طالقان و لار در رده‌های بعدی بوده‌اند.

وی افزود: کمترین حجم مخزن در سدهای تابعه مربوط به سد لار بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران اظهارداشت: سازمان هواشناسی نیز در پیش بینی سه ماه خود (بهمن، اسفند و فروردین) پیش بینی سیلاب را ارائه کرده بود و همین امر باعث شد تا سیاست آب منطقه تهران به گونه‌ای شود که مخازن را از لحاظ حجمی نسبت به سال گذشته کمتر نگه داریم و در خصوص برخی از سدها مانند امیرکبیر و لتیان رهاسازی آب و کاهش حجم مخازن را در دستور کار قرار دهیم.

رضوی افزود: ما به دلیل پیش بینی سیلاب‌ها حدود ٢٥٦ میلیون مترمکعب از مخازن سدها را خالی نگه داشتیم تا بتوانیم به خوبی این بحران را مدیریت کنیم و همین امر باعث شد در جبهه جدید بارندگی‌های اخیر خیالمان از بابت سدها راحت باشد.

وی گفت: در بخش شرب و کشاورزی سیاست خوبی اعمال شده و در سال آبی ٩٧-٩٨ با همکاری شرکت آبفا و سازمان جهاد کشاورزی استان تهران اقدامات موثری در دستور کار قرار گرفت.

رضوی افزود: در بخش شرب با هماهنگی شرکت آب و فاضلاب استان تهران حدود ٦٫٣ درصد آب کمتر به مجموعه آب و فاضلاب تحویل داده شده است و به عبارتی مدیریت در بخش شرب به خوبی صورت گرفت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران اظهارداشت: در بخش کشاورزی این شرایط بهتر بود و با نگاه به شعار وزارت نیرو که سازگاری با کم آبی بوده و نیز ارائه آن به سایر دستگاه‌ها در استان تهران مدیریت خوبی صورت گرفت.

به گفته وی، در سال آبی ٩٨-٩٧ نسبت به سال آبی ٩٧-٩٦، ٣٧ درصد از مخازن سدها به بخش کشاورزی ارائه داده شد.

رضوی اظهارامیدواری کرد که این شرایط ادامه یابد و تا پایان سال آبی فعلی و سال آبی جدید نگاهها بر مبنای سازگاری با کم آبی باشد.

وی با بیان اینکه بارندگی‌ها کم یا زیاد باشد تاثیر چندانی در معادله تامین آب تهران ندارد بلکه تنها نگرانی‌ها را کمتر می‌کند، گفت: به منظور صرفه جویی در مصرف آب باید یک برنامه پنج ساله تدوین شود که به عنوان یکی از سیاست‌های شرکت آب منطقه‌ای این موضوع عملیاتی خواهد شد.

رضوی اعلام کرد: میزان بارندگی‌ها از مهرماه سال ٩٧ تا به امروز در استان تهران ٢٧٤٫٢ میلی متر بوده است که طبق آمارهای ارائه شده این مقدار سال گذشته ١٠٦٫٥ میلی متر بود؛ به عبارتی نسبت به سال گذشته با رشد مثبت ١٥٧ درصدی در بارندگی‌ها مواجه بودیم. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با کشاورزی، تامین آب، سدها و شرکت آب منطقه‌ای تهران از تلگرام

🔺 برداشتن محدودیت سن فرسودگی ماشین آلات کشاورزی

🔹 رییس امور فناوری‌های مکانیزه اداره کل جهاد کشاورزی مازندران از برداشته شدن محدودیت سن فرسودگی در شماره گذاری ماشین آلات کشاورزی خبر داد

🔹 نیروی انتظامی با ارسال مکتوب اعلام کرد که از این پس همه تراکتور‌ها و کمباین‌های غلات در هر سن و مدل شماره گذاری می‌شوند

چهارشنبه ۱۵ اسفند ٩٧؛


#بازگشت ۴ هزار متر مربع از #زمین‌های #کشاورزی آمل به #چرخه_تولید

مدیر جهاد کشاورزی آمل:

🔹 کارشناسان در بازدید از برخی زمین‌های کشاورزی منطقه متوجه ۶ فقره دیوارکشی و ساخت بنای غیر مجاز بدون اخذ مجوز از جهاد کشاورزی شدند که پس از طی مراحل قانونی هر ۶ فقره دیوارکشی و یک مورد بنای غیره مجاز تخریب و قلع و قمع شد

سه‌شنبه ۱۴ اسفند ٩٧؛


⭕️ رهاسازی آب به زاینده رود در نوروز با دستور حسن روحانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری به وزارت نیرو دستور داده است ضمن در نظر گرفتن نیازهای زیست محیطی، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی ایام نوروز نسبت به رهاسازی آب در زاینده رود اقدام شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی پس از اخذ گزارش رضا اردکانیان وزیر نیرو از بارش‌های اخیر، گفت: «این گزارش تصویر امیدوارکننده‌ای را پس از یک دهه خشکسالی نشان می‌دهد که موجب شکرگزاری است.»

در این گزارش همچین آمده است: «رییس جمهوری با توجه به درخواست‌های مکرر هموطنان، وزارت نیرو را موظف کرد تا با رعایت ملاحظات تامین آب آشامیدنی و کشاورزی و در نظر گرفتن نیازهای محیط زیست، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی ایام نوروز و در اصفهان که نگاه همه ایرانیان به زاینده رود است، امکان رهاسازی آب میسر گردد.»

https: //bit. ly/۲IU۸۲tZ

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳EOb۲


ایران هنوز تشنه باران است

🔹علی‌رغم این‌که امسال شاهد بارش‌های مناسبی بودیم اما به دلیل پراکندگی بارش‌ها و نوسان روان‌آب، هم‌چنان سدها با کمبود مواجه هستند، به‌گونه‌ای که هم‌اکنون ۶۲ سد معادل ۳۵ درصد از مجموع ۱۷۸ سد بزرگ ایران کمتر از ۴۰ درصد آب دارند. / ایسنا


🔻از دست رفتن سالانه ۱۶٫۷ تن خاک در ایران

سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری:

🔹سالانه در کشور ۱۶٫۷ تن در هکتار خاک از دست می‌دهیم.

🔹آلودگی خاک‌ها امنیت غذایی را تهدید می‌کند.

🔹مهمترین راه برای مقابله با فرسایش خاک، حفظ پوشش گیاهی در اراضی شیبدار است.

🔹سالانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب خاک وارد سدهای کشور می‌شود. از این رو این سدها با بی‌توجهی به موضوع حفاظت خاک، پر از رسوب و خاک می‌شود/ ایسنا


📌بررسی معایب و مزایای ساخت سدهای بزرگ در کشور‌

🔸سدسازی بی‌رویه عامل معضل تبخیر آب

💢با وجود آنکه سدها هم‌اکنون بیش از نیمی از آب مورد نیاز کشور را تامین می‌کنند و مزایای متعددی در کنترل سیلاب‌های مخرب، مدیریت آب‌های سطحی و تولید برق دارند اما سد‌سازی در ایران همواره با اما‌و‌اگرهای بسیاری همراه است از صرف هزینه‌های سنگین گرفته تا مشکلات مخرب زیست‌محیطی.

💢با این وجود در دو دهه گذشته ایران از جمله کشورهایی بود که ساخت سد در آن به جنبش عظیم تبدیل شد. سدسازی‌هایی که به جرات می‌توان برخی از آنها را بی‌حساب و کتاب و بدون ارزیابی اثرات دانست و البته در این میان هستند کسانی که سدها را عامل اصلی تنش‌های آبی در ایران می‌دانند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۱۵۷۵۹


در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
لحظاتی که گذشت راننده تغییر مسیر داد و در برابر اعتراضم ترافیک را بهانه کرد. شکایت‌های سریالیبا شکایت زن جوان تحقیقات آغاز شد و کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی پایتخت با شماره‌هایی که زن جوان در اختیارشان قرار داده بود، به بررسی برای شناسایی خودروی مورد نظر پرداختند. در تمامی شکایت‌ها راننده خودروی پراید دختران و زنان جوان را تحت عنوان مسافر سوار کرده و با کشاندن به محلی خلوت آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده بود. با توجه به مشخصاتی که قربانیان در اختیار پلیس قرار دادند مشخص شد که نقشه آزار و اذیت‌ها از سوی یک نفر اجرا شده است. همین مسأله باعث شد از زنان و دختران کینه به دل بگیرم و به فکر انتقام از آنها بیفتم.

بررسی موضوع اصلاح ساختار بودجه تا اقدامات مجلس در مقابل مشکلات اقتصادی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
او ادامه داد: البته­ نباید از سیاست‌های بانک مرکزی متاثر از تصمیمات دولت و همین طور اثر گذاری آگاهی مردم بر بازار بر حذر بود. تاجگردون تصریح کرد: با اینکه بانک مرکزی بسیار­ محتاطانه­ عمل می‌کند اما حرکت رو به جلو خوبی را پیش گرفته و در آینده شاهد اتفاقات بهتری خواهیم بود. اما اگر چنین طرحی مصوب شود می‌توانیم فشار بر بازار ارز را کاهش و تفاوت ریالی کالاها را­ در جیب مردم واریز کنیم. متاسفانه موضوعاتی که در برنامه اصلاح ساختاری بودجه طرح شده چندان هم سنگ نیست به این ترتیب نمی‌توان بخوبی مورد ارزیابی و اجرا قرار بگیرد. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پایان گفت: اصلاح بودجه سال ۹۸ طرحی برای افزایش هزینه آب و برق دیده نشده دولت هم باید به سمتی برود که افزایش قیمت را برای مصرف کنندگان حجم بالا در نظر بگیرد.
الفالف22 ساعت قبل
سه هفته قبل مدیر عامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران اعلام کرد که پایانه جاسک به زودی به ظرفیت صادرات یک میلیون بشکه نفت در روز می‌رسد. دسترسی مناسب این پایانه به دریای عمان می‌تواند تداوم صادرات و ارتقای توان ذخیره‌سازی نفت خام به خصوص در شرایط خاص را تضمین کند. لذا دور از ذهن نیست که این پایانه را هدف ناامن سازی از سوی آمریکا و نیز عربستان سعودی و دیگر متحدان آمریکا در منطقه بدانیم. واقعیت این است که آمریکایی‌ها در «راهبرد فشار» به ایران شکست خورده‌اند و حتی «نمایش مذاکره» و سفر «آبه» نیز نتوانست برای آن‌ها آبی گرم کند و با پاسخ صریح و قاطع ایران مواجه شدند. مقابل این نقشه‌ها، هم مسئولان و هم مردم باید هوشیار باشند و هوشمندانه و عزتمندانه رفتار کنند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا عارف در مجمع وزیران ادوار که با حضور وزرای دولت‌های بعد انقلاب برگزار شد، سه محور اصلی را اهداف عمده این مجمع بیان کرد و افزود: شناسایی موانع توسعه کشور و ارائه راهکار برای رفع آن، استفاده از ظرفیت‌های انسانی و مدیریتی در راستای حل مشکلات و معضلات اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی و هم افزایی و هم اندیشی نخبگان مدیریتی و علمی در زمینه ارائه راهکارها برای تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت سه هدف اصلی است. وی با بیان اینکه ما اعلام کرده‌ایم که آماده همکاری با دولت‌ها هستیم اضافه کرد: برای انتقال تجربیات به نسل‌های بعدی و دولت‌های بعد، بحث‌های زیادی صورت گرفته است. عارف با اشاره به شرایط خاص کشور در حال حاضر و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران گفت: برای حل این مشکل باید جدی‌تر عمل کنیم. وی افزود: همچنین برای حل مسائلی از جمله بیکاری، محیط زیست، فساد اقتصادی و اداری، دستیابی به رشد اقتصادی، نظام بانکی، بحران صندوق‌های تأمین اجتماعی،، تعاملات بین‌المللی و سیاست خارجی باید هم افزایی بیشتری داشته باشیم. عارف گفت: ما برای همکاری با همه نهادها و قوای کشور اعلام آمادگی کرده‌ایم.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
استاندار گلستان افزود: به بخش کشاورزی تاکنون ۲۴ میلیارد تومان کمک بلاعوض پراخت شده است و تا هفته آینده ۳۲ میلیارد تومان بلاعوض دیگر هم پرداخت خواهد شد. حق شناس درباره پرداخت تسهیلات به کشاورزان خسارت دیده نیز گفت: بانک‌ها نیز تاکنون ۵۴ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند. استاندار گلستان همچنین وعده داد که تا هفته آینده مشکل صدور پروانه رفع خواهد شد. عزیز الله مهدیان معاون بنیاد مسکن نیز گفت: در استان گلستان ۹۶۰۰ خانوار به بانک‌ها معرفی شده‌اند که تعداد ۱۲۰۰ فقره عقد قرار داد برای پرداخت تسهیلات تشکیل شده است. معاون بنیاد مسکن نیز خواستار تسریع در روند پرداخت تسهیلات و تقویت ساختار و نیروی انسانی بانک‌ها شد و افزود: همه پرونده‌ها آماده ارسال به بانک‌ها هستند منتهی بانک‌ها ظرفیت پذیرش یکجای آنها را ندارند.

بازار اجاره مسکن

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
گزارش اختصاصیبازار اجاره مسکندر حال حاضر قوانین و زیرساخت‌های کافی برای دخالت دولت در بازار اجاره بها مسکن وجود دارد و مردم انتظار دارند دولت باتعیین سیاست‌های پولی و مالی قیمتها را در این بازار هر چه سریعتر متعادل کند.

نظرها

اخبار بیشتر