1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
مشکل تامین آب استان تهران برطرف شد

مشکل تامین آب استان تهران برطرف شد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران اعلام کرد: طبق گزارش های ارائه شده وضعیت سدها تا پایان سال آبی خیلی بهتر از سال گذشته و دیگر سال ها خواهد بود و دیگر با مشکل تامین آب مواجه نیستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سید حسن رضوی به بارندگی‌های چند روز اخیر استان تهران اشاره و بیان کرد: حجم آب سدهای زیر پوشش شرکت آب منطقه‌ای تهران از حیث ورودی آب در سال آبی جدید که از ابتدای مهر ماه سال ٩٧ آغاز می‌شود تا روز پنجم فروردین سال جاری با افزایش ٣٢ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده است.

وی ادامه داد: میزان ورودی آب به سدهای لتیان، لار، ماملو، امیرکبیر و طالقان حدود ٤٨٠ میلیون متر مکعب بوده است که این مقدار سال گذشته ٣٦٣ میلیون متر مکعب برآورد شده بود.

به گفته رضوی، بیشترین میزان آب ورودی مربوط به سد لتیان بوده که نسبت به سال گذشته ٥٢ درصد افزایش داشته و بعد از آن به ترتیب سدهای امیرکبیر، ماملو، طالقان و لار در رده‌های بعدی بوده‌اند.

وی افزود: کمترین حجم مخزن در سدهای تابعه مربوط به سد لار بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران اظهارداشت: سازمان هواشناسی نیز در پیش بینی سه ماه خود (بهمن، اسفند و فروردین) پیش بینی سیلاب را ارائه کرده بود و همین امر باعث شد تا سیاست آب منطقه تهران به گونه‌ای شود که مخازن را از لحاظ حجمی نسبت به سال گذشته کمتر نگه داریم و در خصوص برخی از سدها مانند امیرکبیر و لتیان رهاسازی آب و کاهش حجم مخازن را در دستور کار قرار دهیم.

رضوی افزود: ما به دلیل پیش بینی سیلاب‌ها حدود ٢٥٦ میلیون مترمکعب از مخازن سدها را خالی نگه داشتیم تا بتوانیم به خوبی این بحران را مدیریت کنیم و همین امر باعث شد در جبهه جدید بارندگی‌های اخیر خیالمان از بابت سدها راحت باشد.

وی گفت: در بخش شرب و کشاورزی سیاست خوبی اعمال شده و در سال آبی ٩٧-٩٨ با همکاری شرکت آبفا و سازمان جهاد کشاورزی استان تهران اقدامات موثری در دستور کار قرار گرفت.

رضوی افزود: در بخش شرب با هماهنگی شرکت آب و فاضلاب استان تهران حدود ٦٫٣ درصد آب کمتر به مجموعه آب و فاضلاب تحویل داده شده است و به عبارتی مدیریت در بخش شرب به خوبی صورت گرفت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران اظهارداشت: در بخش کشاورزی این شرایط بهتر بود و با نگاه به شعار وزارت نیرو که سازگاری با کم آبی بوده و نیز ارائه آن به سایر دستگاه‌ها در استان تهران مدیریت خوبی صورت گرفت.

به گفته وی، در سال آبی ٩٨-٩٧ نسبت به سال آبی ٩٧-٩٦، ٣٧ درصد از مخازن سدها به بخش کشاورزی ارائه داده شد.

رضوی اظهارامیدواری کرد که این شرایط ادامه یابد و تا پایان سال آبی فعلی و سال آبی جدید نگاهها بر مبنای سازگاری با کم آبی باشد.

وی با بیان اینکه بارندگی‌ها کم یا زیاد باشد تاثیر چندانی در معادله تامین آب تهران ندارد بلکه تنها نگرانی‌ها را کمتر می‌کند، گفت: به منظور صرفه جویی در مصرف آب باید یک برنامه پنج ساله تدوین شود که به عنوان یکی از سیاست‌های شرکت آب منطقه‌ای این موضوع عملیاتی خواهد شد.

رضوی اعلام کرد: میزان بارندگی‌ها از مهرماه سال ٩٧ تا به امروز در استان تهران ٢٧٤٫٢ میلی متر بوده است که طبق آمارهای ارائه شده این مقدار سال گذشته ١٠٦٫٥ میلی متر بود؛ به عبارتی نسبت به سال گذشته با رشد مثبت ١٥٧ درصدی در بارندگی‌ها مواجه بودیم. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با کشاورزی، تامین آب، سدها و شرکت آب منطقه‌ای تهران از تلگرام

ایران هنوز تشنه باران است

🔹علی‌رغم این‌که امسال شاهد بارش‌های مناسبی بودیم اما به دلیل پراکندگی بارش‌ها و نوسان روان‌آب، هم‌چنان سدها با کمبود مواجه هستند، به‌گونه‌ای که هم‌اکنون ۶۲ سد معادل ۳۵ درصد از مجموع ۱۷۸ سد بزرگ ایران کمتر از ۴۰ درصد آب دارند. / ایسنا


🔺 برداشتن محدودیت سن فرسودگی ماشین آلات کشاورزی

🔹 رییس امور فناوری‌های مکانیزه اداره کل جهاد کشاورزی مازندران از برداشته شدن محدودیت سن فرسودگی در شماره گذاری ماشین آلات کشاورزی خبر داد

🔹 نیروی انتظامی با ارسال مکتوب اعلام کرد که از این پس همه تراکتور‌ها و کمباین‌های غلات در هر سن و مدل شماره گذاری می‌شوند

چهارشنبه ۱۵ اسفند ٩٧؛


#بازگشت ۴ هزار متر مربع از #زمین‌های #کشاورزی آمل به #چرخه_تولید

مدیر جهاد کشاورزی آمل:

🔹 کارشناسان در بازدید از برخی زمین‌های کشاورزی منطقه متوجه ۶ فقره دیوارکشی و ساخت بنای غیر مجاز بدون اخذ مجوز از جهاد کشاورزی شدند که پس از طی مراحل قانونی هر ۶ فقره دیوارکشی و یک مورد بنای غیره مجاز تخریب و قلع و قمع شد

سه‌شنبه ۱۴ اسفند ٩٧؛


📌بررسی معایب و مزایای ساخت سدهای بزرگ در کشور‌

🔸سدسازی بی‌رویه عامل معضل تبخیر آب

💢با وجود آنکه سدها هم‌اکنون بیش از نیمی از آب مورد نیاز کشور را تامین می‌کنند و مزایای متعددی در کنترل سیلاب‌های مخرب، مدیریت آب‌های سطحی و تولید برق دارند اما سد‌سازی در ایران همواره با اما‌و‌اگرهای بسیاری همراه است از صرف هزینه‌های سنگین گرفته تا مشکلات مخرب زیست‌محیطی.

💢با این وجود در دو دهه گذشته ایران از جمله کشورهایی بود که ساخت سد در آن به جنبش عظیم تبدیل شد. سدسازی‌هایی که به جرات می‌توان برخی از آنها را بی‌حساب و کتاب و بدون ارزیابی اثرات دانست و البته در این میان هستند کسانی که سدها را عامل اصلی تنش‌های آبی در ایران می‌دانند.

↙️برای دیدن ادامه این مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

🌐 https: //jahanesanat. ir/?p=۱۵۷۵۹


🔻از دست رفتن سالانه ۱۶٫۷ تن خاک در ایران

سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری:

🔹سالانه در کشور ۱۶٫۷ تن در هکتار خاک از دست می‌دهیم.

🔹آلودگی خاک‌ها امنیت غذایی را تهدید می‌کند.

🔹مهمترین راه برای مقابله با فرسایش خاک، حفظ پوشش گیاهی در اراضی شیبدار است.

🔹سالانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب خاک وارد سدهای کشور می‌شود. از این رو این سدها با بی‌توجهی به موضوع حفاظت خاک، پر از رسوب و خاک می‌شود/ ایسنا


⭕️ رهاسازی آب به زاینده رود در نوروز با دستور حسن روحانی

حسن روحانی، رئیس جمهوری به وزارت نیرو دستور داده است ضمن در نظر گرفتن نیازهای زیست محیطی، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی ایام نوروز نسبت به رهاسازی آب در زاینده رود اقدام شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی پس از اخذ گزارش رضا اردکانیان وزیر نیرو از بارش‌های اخیر، گفت: «این گزارش تصویر امیدوارکننده‌ای را پس از یک دهه خشکسالی نشان می‌دهد که موجب شکرگزاری است.»

در این گزارش همچین آمده است: «رییس جمهوری با توجه به درخواست‌های مکرر هموطنان، وزارت نیرو را موظف کرد تا با رعایت ملاحظات تامین آب آشامیدنی و کشاورزی و در نظر گرفتن نیازهای محیط زیست، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی ایام نوروز و در اصفهان که نگاه همه ایرانیان به زاینده رود است، امکان رهاسازی آب میسر گردد.»

https: //bit. ly/۲IU۸۲tZ

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳EOb۲


در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ساعت قبل
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که از اپراتورها خواسته شد دریافت مطالبات خود در شهرهای سیل زده را تا پایان اردیبهشت به تعویق بیاندازند. وزیر ارتباطات: خدمات اپراتورها در مناطق سیل زده به دلیل بدهی مشترکان قطع نمی‌شود «محمد جواد آذری جهرمی» روز جمعه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «جمع زیادی از مردم خوب خوزستان همچنان درگیر سیل هستند؛ از اپراتورها خواستم دریافت مطالبات خود در این شهرها را تا پایان اردیبهشت به تعویق بیاندازند وخدمات به‌هیچ وجه به دلیل بدهی قطع نشود.» وی افزود: «پیشنهاد دارم در صورت امکان سایر دستگاه‌ها نیز برنامه ویژه‌ای برای آن مناطق در نظر بگیرند.»
رکنارکنا9 ساعت قبل
رکنا: به نقل از گمرک ایران، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در مکاتبه‌ای با رئیس کل گمرک ایران موضوع «لغو ممنوعیت صادرات سیب درختی و پرتقال» را اعلام کرد. در این مکاتبه آمده است: احتراما با توجه به ضرورت استمرار تولید و تنظیم بازار کشور، مقتضی است نسبت به اعمال ضوابط زیر برای کالاهای تعیین شده اقدام لازم صورت پذیرفته و موارد به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ گردد: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
اتحادیه انجمن‌های علمی علوم آب، ضرورت توجه به موارد زیر را مورد تاکید قرار می‌دهد: به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بیانیه اتحادیه انجمن‌های علوم آب که در ۲۰ بند تنظیم شده، به این شرح است: «ایران کشوری خشک و نیمه خشک و همراه با وقوع خشکسالی و سیلاب به طور متناوب است. سیل‌های سال ۱۳۹۸ در ایران را می‌توان به دو دسته با منشأ طبیعی و یا انسانی تقسیم کرد. بارش و سیلاب اخیر از نظر ابعاد و گستره وقوع کم سابقه بوده که موجب تلفات و خسارات زیادی در کشور شده است. بدون شک علاوه بر شرایط طبیعی وقوع بارش، دستکاری‌های غیراصولی در طبیعت و ساخت و ساز‌های غیرکارشناسی، در تشدید ابعاد سیلاب‌های حاصل از این بارش‌ها تاثیر چشمگیر داشته است. از طرفی تناوب وقوع حوادث حدی خشکسالی و سیل در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده، و ریسک سیلاب نیز روند افزایشی داشته و خواهد داشت.۱- ضرورت بازنگری و تکمیل «نظام‌نامه مدیریت سیلاب» مصوب وزارت نیرو در آبانماه ۹۵ در بخش‌های مطالعات و اقدامات در دوره‌های قبل، حین و پس از سیلاب؛ و تبدیل آن به «نظام‌نامه فرابخشی و ملی».۲- نظام‌نامه یک دستورالعمل کلان است.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
با برگزاری اولین جلسه هیئت مدیره بازار متشکل ارزی گام اول برای تشکیل این بازار برداشته شد. آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده در این جلسه با تصمیم هیئت مدیره مقرر شد همه صرافی‌های مجاز و بانک‌های عامل از درگاهی که متعاقبا اعلام می‌شود، نسبت به دریافت کد کارگزاری بازار متشکل ارزی اقدام کنند. اما بازار متشکل ارزی چیست و قرار است چه نقشی در مبادلات ارزی کشور داشته باشد؟ در یک کلام بازار متشکل ارزی، یک بازار عمده فروشی نقدی ارز در تهران است. اما تفاوت این بازار با بازار سرمایه در این است که معاملات بازار متشکل ارزی یک بازار عمده فروشی، آنی و بصورت نقدی خواهد بود؛ بنابراین معاملات در بازار متشکل ارزی آتی یا فردایی نیست و معاملات بصورت حواله‌ای درآن انجام نمی‌شود. در واقع این همان کاری است که هم اکنون نیز صرافی‌ها آن را انجام می‌دهند؛ بنابراین بازار متشکل ارزی یک سازوکار جدید ارزی نیست ونمی خواهد نرخ جدیدی برای ارز خلق کند. در بازار متشکل ارزی، کل بستر تسویه که بزرگترین جز معاملاتی است، در یک بستر شفاف و قانونمند پیش می‌رود و شفافیت در خروجی‌ها و نه عملیات تسویه صرافی‌ها، مشاهده می‌شود؛ بنابراین هم معامله گران و هم بازارساز، اشراف کاملی بر تمامی معاملات انجام شده خواهند داشت وآن‌ها را قادر خواهد کرد بر اساس فضای موجود در بازار فعالیت خود را تنظیم کند. البته بازار متشکل ارزی با سامانه نیما متفاوت است. درحالی که دربازار متشکل ارزی معاملات عمده انجام می‌شود و اصل بر تهاتر است که درآن فعالان بازار عمده ارز‌های مورد نیازخود را در نقش بدهکار و بستانکارباهم تهاتر می‌کنند و در آخر روز باهم تسویه می‌کنند؛ اگرچه این بازار با سازو کار بورس عمل می‌کند، اما در واقع صرافان درنقش کارگزار عمل می‌کنند، اما این بازار به دلیل معاملات نقدی و غیر فردایی متفاوت از بازار سرمایه بوده و بیشتر این بازار نزدیک به ساختار تسویه است. به هر حال تشکیل بازار متشکل ارزی جدا از ایجاد شفافیت در معاملات عمده ارزی، می‌تواند نتایج مثبتی برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد. به عبارت دیگر در بازار متشکل ارزی بانک مرکزی قادر خواهد بود به صورت پیوسته، شفاف، قانونی، مؤثر و مستقیم در بازار ارز مداخله کند؛ بنابراین ازاین پس بانک مرکزی ناچارنخواهد بود برای بازارسازی متوسل به عرضه ارز در کف خیابان، آن هم از طریق عوامل انسانی شود که تجربه نشان داده این روش بعضا موجب رانت و مفاسد مختلف شده است؛ بنابراین بازار متشکل ارزی و تشکیل آن می‌تواند ثبات و آرامش را به بازار ارز بازگرداند یا دست کم این بازاررا شفاف و قابل پیش بینی سازد.
خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل
در مورد میزان مصرف بنزین در کشور و یارانه‌ای که به مصرف این حامل انرژی تعلق می‌گیرد زیاد گفته شده است. در سال ۱۳۹۷ مصرف بنزین در ایران تقریبا ۹۱ میلیون لیتر در روز بوده است. یعنی بیش از ۳۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر، که تقریبا ۶ برابر میانگین مصرف بنزین در جهان است. تویوتا هایلوکس معمولی و نیسان آبی هر دو تقریبا یک تن بار را حمل می‌کنند، که البته نیسان آبی دو کابین توان حمل ۶۰۰ کیلو بار را دارد. به زبان خیلی ساده، با این روش در یک بازه زمانی ۷ ساله، بهترین وانت‌های دنیا جایگزین نیسان آبی پرمصرف و پرآزار می‌شوند.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، غلامرضا سلیمانی در نشست مشترک با سردار محمدرضا مهماندار - رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ - و هیئت همراه با اعلام این مطلب افزود: بالارفتن هزینه تخلف در جامعه، زمینه ساز نهادینه سازی فرهنگ است و می‌توانیم با افزایش نظارت هوشمندانه و برخط از حجم تخلفات و تقلبات در حوزه‌های گوناگون نظیر راهنمایی و رانندگی و صنعت بیمه بکاهیم. رئیس کل بیمه مرکزی عملکرد پلیس را در کاهش خسارات مالی و جانی، چشمگیر توصیف کرد و با تاکید بر ادامه این روند و استفاده بیشتر از فن آوری‌های نوین، تصریح کرد: تبادل اطلاعات بین دستگاه‌های مرتبط باید کامل، گسترده و برخط باشد که این امر در گرو اجرای دقیق و سریع تفاهم نامه‌ها و قوانین است. رئیس شورای عالی بیمه با اشاره به ضرورت آماده سازی زیرساخت‌های فرهنگی در کشور، خاطرنشان کرد: نرخ خدمات بیمه‌ای ارتباط تنگاتنگی با ضریب تخلفات و حجم خسارات دارد و امیدواریم با کاهش سطح تلفات و پایین آمدن حجم خسارت‌ها، آرامش بیشتری در جامعه حکفرما شود. در این دیدار سردار محمدرضا مهماندار نیز نسبت به ضرورت تقویت روابط پلیس و صنعت بیمه تاکید کرد و گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی نرم افزار‌های قابل قبولی را در اختیار دارد که در صورت ایجاد فضای تعامل بیشتر با سامانه سنهاب بیمه مرکزی می‌توانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم. مهماندار افزود: پلیس برای کاهش تخلفات و تلفات از تمامی راهکار‌های ممکن استفاده می‌کند و صنعت بیمه یکی از مهمترین ظرفیت‌هایی است که می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند. وی در پایان از تدوین «طرح تبادل اطلاعات بین پلیس و صنعت بیمه» خبر داد و اظهارداشت: این طرح برای عملیاتی شدن مدل‌های اجرایی، تقسیم وظایف و ماموریت‌ها و موارد دیگر در مجموعه نیروی انتظامی در دست بررسی است. در پایان این دیدار، سردار مهماندار و هیئت همراه به اتفاق رئیس کل و مسئولان ارشد بیمه مرکزی از بخش‌های مختلف مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) بازدید به عمل آورده که در جریان این بازدید گزارش مفصلی از سوی رییس مرکز فاوای بیمه مرکزی در خصوص نحوه فعالیت این مرکز ارائه شد و طرفین راهکار‌های همکاری آینده را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

نظرها

اخبار بیشتر