گاهی عدم تساوی مطلوب و عادلانه است؛ همان «عدالت جنسیتی» درست است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

گاهی عدم تساوی مطلوب و عادلانه است؛ همان «عدالت جنسیتی» درست است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- بحث تساوی جنسیتی از این مقولاتی است که زیر بارش نروید، خلاف طبیعت است. این عادلانه نیست. گاهی عدم تساوی مطلوب و عادلانه است. همان «عدالت جنسیتی» درست است اگر مورد توجه قرار گیرد مشکل زنان و عالم حل می‌شود.
گاهی عدم تساوی مطلوب و عادلانه است؛ همان «عدالت جنسیتی» درست است - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ کتاب «جایگاه حقوق و مسئولیت‌های زنان در دیدگاه رهبران جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب» به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و به همت شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده آماده شده است.

بخشی از سخنان راهبردی آن دو رهبر فرزانه و حکیم در این خصوص است که به عنوان بخشی از مجموعه مکتوب دستاورد‌های چهل ساله نظام جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است.

خبرگزاری میزان برش‌هایی از کتاب «جایگاه حقوق و مسئولیت‌های زنان در دیدگاه رهبران جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب» را منتشر می‌کند.

بهره مندی از عدالت

خداوند متعال بنای خلقت را سراسر بر عدل و اعتدال نهاده است. تفاوت‌های حاکم بر خلقت نیز براساس عدالت قرار دارد. زن و مرد اگر چه در اصل انسانیت و خلقت الهی یکسان‌اند، اما کمال فطری و طبیعی خود را در سایه تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند به دست خواهند آورد، زیرا مکمل هم در خلقت‌اند.اسلام بر رعایت این اصل در همه وجوه زندگی به خصوص در روابط افراد تأکید دارد. عدالت میان زن و مرد تا زمانی که همه‌ی شئون زنانگی و مردانگی را پذیرفته و رعایت کنند، حاصل می‌شود؛ و بر عکس مطرح کردن تساوی میان زن و مرد، نه تنها عدالت نیست بلکه درموارد بسیاری ظلم به زن یا مرد و یا هر دو خواهد بود.مسئله‌ تساوی جنسیتی از جمله ادعا‌هایی است که در محافل فمنیستی به طرفداری از زنان مطرح می‌شود؛ اما در واقع مبنای ظلم و بی عدالتی علیه زنان خواهد بود.

مقام معظم رهبری که همواره نگاهی همه جانبه و فرانگر بر همه‌ی امور دارند، تساوی جنسیتی را نه تنها عادلانه نمی‌دانند بلکه معتقدند در مواردی پذیرش تساوی عین ظلم است و رعایت تفاوت‌ها، رعایت عدالت بین دو جنس است.

مقام معظم رهبری

در اسلام آنچه مطرح است، عبارت است از تعادل؛ یعنی رعایت عدالت محض میان افراد بشر، از جمله میان جنس زن و جنس مرد.

اما بحث تساوی جنسیتی از این مقولاتی است که زیر بارش نروید، خلاف طبیعت است. این عادلانه نیست. گاهی عدم تساوی مطلوب و عادلانه است. همان «عدالت جنسیتی» درست است اگر مورد توجه قرار گیرد مشکل زنان و عالم حل می‌شود.

این‌هایی که از حقوق زن می‌خواهند دفاع کنند، به قول معروف شیپور را از سر گشادش می‌زنند و نمی‌فهمند چه بگویند و از چه چیز زن دفاع کنند. می‌گویند چرا زن مدیریت نکند، مگر مدیریت‌ها یک افتخار است برای یک انسان که دنبال این باشد که چرا مدیریت‌ها مخصوص مرد است؟ اسمش را هم می‌گذارند عدالت جنسیتی، این عدالت است؟آن کسانی که در دنیا برابری جنسیتی را مطرح می‌کردند و دنبال آن بودند امروز این قدر بدبختی و فساد از این ناحیه گریبان گیرشان شده که خودشان پشیمان‌اند؛ البته خیلی‌هایشان صریحا اقرار نمی‌کنند؛ خیلی‌هایشان هم با این فرهنگ بزرگ شدند، نمی‌فهمند چه اتفاقی دارد می‌افتد؛ اما اندیشمندانشان چرا، اندیشمندانشان می‌گویند، می‌فهمند، اظهار نگرانی می‌کنند.خدا کند این کسانی که در داخل اسم عدالت جنسیتی می‌آورند، مرادشان این چیزی که به عنوان برابری جنسیتی مطرح شده، نباشد. امیدواریم که ان شاءالله همه از فیوضات این روز بهره ببریم، از نام فاطمه زهرا بهره ببریم.

این عنوان عدالت جنسیتی و مانند این‌ها هم حرف است؛ این‌ها حرف‌هایی است که دیگران گفته‌اند، غربی‌ها گفته‌اند، یک عده هم از روی دست آن‌ها بر می‌دارند می‌نویسند، می‌شوند بلندگوی آنها. چه عدالتی؟ این عدالت است؟ الان بیشترین تجاوز جنسی با اعمال زور، در غرب در آمریکا و دراروپا دارد انجام می‌گیرد؛ خیلی بش از کشور‌های دیگر؛ در حالی که آنجا به حسب ظاهر و به قول خودشان، آزادی زنان هم هست.بیشترین خشونت مرد داخل خانه علیه زن داخل خانه، در آنجا دارد انجام می‌گیرد؛ طبق آمار‌هایی که وجود دارد. آن وقت در خود این آمار‌هایی که ذکر می‌کنند، می‌گویند بسیاری از زن‌های آن‌ها جرأت نمی‌کنند بیایند شکایت بکنند؛ این آمار‌ها مربوط به جا‌هایی است که می‌آیند شکایت می‌کنند؛ که تازه این همه‌ی آن هم نیست! آنجا است که مشکل دارند؛ مشکل زندگی دارند، مشکل فرهنگ دارند، مشکل مدیریت جامعه دارند. چه عدالتی؟ عدالتی نیست! اسم عدالت جنسیتی را می‌آورند، برای اینکه بتوانند مقاصد خودشان را اعمال بکنند.در اسلام، عدالت جنسیتی به این است که زن، محترم باشد، مورد تعرض قرار نگیرد؛ مرد به خاطر قوای جسمانی قوی‌تر از زن و به خاطر قواره‌ی بزرگتر از زن، به خودش حق ندهد که به زن زور بگوید و یا اعمال خشونت بکند؛ عدالت این است.

مقام معظم رهبری

در حقوق اجتماعی، فرقی بین زن و مرد نیست. در حقوق شخصی و فردی، بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد. در چند مسئله‌ی اختصاصی شخصی امتیازاتی به زن داده شده است. در چند مسئله امتیازاتی به مرد داده شده؛ آن هم بر اساس اقتضای طبیعت زن و مرد؛ این اسلام است؛ متین‌ترین، منطقی‌ترین، عملی‌ترین قوانین و حدود و مرز‌هایی که ممکن است انسان در زمینه‌ی مسئله‌ی جنسیت فرض کند. باید دنبال این راه رفت.

مرد حقوقی دارد. زن هم حقوقی دارد و این حقوق به شدت عادلانه و متوازن ترتیب داده شده است. آنچه به نام اسلام است و غلط است، آن‌ها را نمی‌گوییم و از آن‌ها دفاع نمی‌کنیم. آنچه متعلق به اسلام است، بینات اسلام و مسلمات اسلام است. این‌ها چیز‌هایی است که میان حقوق زن و مرد در داخل خانواده توازن قائل است.

البته در خانواده متعادل، رعایت عدالت، یک اصل است و باید جایگاه و شأن مردان، خصوصا در جایگاه همسری و پدری حفظ شود و هیچ گونه اهانت و بی حرمتی به آنان جایز نیست.

ظلم، تبعیض و اهانت، در هر حالی غلط است. اگر شما عالی‌ترین مرد دنیا باشید و زن شما مثلا از لحاظ سواد و معلومات و … یک خانم کم سوادی باشد، یا از یک خانواده‌ی پایینی باشد، شما حق کمترین ظلم واهانتی را به او ندارید، زن همان زن است تا ابد. حق کمترین اهانتی را به او ندارید.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

تلگرام

خبرهای مرتبط با ظلم و تبعیض، امام خمینی، رهبر معظم انقلاب، سواد و معلومات و آمریکا و اروپا از تلگرام

🔻شناسایی تهیه‌‌کننده بیانیه «قم آماده قیام علیه نفاق»

🔹فرماندار قم از شناسایی و تشکیل پرونده برای فردی که بیانیه‌ای با عنوان «قم آماده قیام علیه نفاق» را تهیه و منتشر کرده است خبر داد.

🔹 هفته گذشته جمعی از طلاب، فضلا و اساتید حوزه علمیه قم در حمایت از بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب در مدرسه فیضیه تجمع کردند. در پایان این تجمع، بیانیه‌ای قرائت شد که از مردم و طلاب این شهر برای شرکت در راهپیمایی اعتراضی علیه روسای قوه مجریه و مقننه از حرم حضرت معصومه (س) تا حرم امام خمینی (ره) دعوت می‌کرد/ ایرنا

#سیاسی


🔻زمان سخنرانی نوروزی رهبر معظم انقلاب مشخص شد

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی:

🔹مراسم سخنرانی رهبر معظم انقلاب از ساعت ۱۵ روز پنجشنبه اول فروردین در حرم مطهر رضوی آغاز خواهد شد/ جماران


🔶 زمان سخنرانی نوروزی رهبر معظم انقلاب مشخص شد

🔹نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی: مراسم سخنرانی رهبر معظم انقلاب از ساعت ۱۵ روز پنجشنبه اول فروردین در حرم مطهر رضوی آغاز خواهد شد/ جماران


💢فرماندار قم: تهیه‌‌کننده بیانیه «قم آماده قیام علیه نفاق» شناسایی و برایش پرونده تشکیل شد

❗️هفته گذشته جمعی از طلاب، فضلا و اساتید حوزه علمیه قم در حمایت از بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب در مدرسه فیضیه تجمع کردند. در پایان این تجمع، بیانیه‌ای قرائت شد که از مردم و طلاب این شهر برای شرکت در راهپیمایی اعتراضی علیه روسای قوه مجریه و مقننه از حرم حضرت معصومه (س) تا حرم امام خمینی (ره) دعوت می‌کرد.


رهبر معظم انقلاب:

ما از تحریم نباید بنالیم. از آمریکا و اروپا هم نباید توقع داشت. باید طرح‌های مقابله با تحریم را بررسی و دنبال کنیم. /انتخاب


رهبر معظم انقلاب:

بخشی از مشکلات اقتصادی مربوط است به تحریم‌های آمریکا و اروپا و بخشی مربوط به نواقص مدیریتی / انتخاب


در ادامه بخوانید

فارسی صحبت کردن افسر اطلاعاتی سازمان سیا

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
فراروفرارو1 روز قبل
فرارو- امیر هاشمی مقدم؛ این روز‌ها رسانه‌های ترکیه پر است از اخباری درباره هزاران گردشگر سرگردان ایرانی در آنتالیا. بر پایه گزارش رسانه‌های ترکیه و نیز سخنان برخی از آژانس‌های ایرانی، بین پنج تا شش هزار نفر ایرانی به این جشنواره رفتند. در هوای گرم و شرجی آنتالیا، گردشگران ایرانی با چمدان‌های‌شان روبروی ورودی محل جشنواره روی زمین نشسته‌اند. هرچند آن‌ها قرار بود جشنواره موسیقی برگزار کنند و نهایتا گفتند به مسافران ایرانی چادر می‌دهیم با چنین شرایطی. اما برخی از مسافران انتظار دارند که همه هزینه سفرشان باز گردانده شود.» البته به نظر نمی‌آید این سخن که گردشگران ایرانی هم مقصر بودند، چندان منطقی باشد.
فارسفارس1 روز قبل
روزنامه کویتی نوشت، آمریکا با اعمال فشار حداکثری بر ایران صرفا خاورمیانه را تحت این فشار قرار می‌دهد، زیرا ایرانی که چهل سال زیر فشار تحریم‌ها، برنامه هسته‌ای و موشکی خود را توسعه داده هرگز به عقب بازنمی‌گردد. رهبران ایران پس از دریافت خبر تمدید توقیف کشتی ایرانی، تلاش‌های امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای آزادی کشتی ایران را بی‌نتیجه دیدند. به نوشته این روزنامه کویتی، از همین رو ایرانی‌ها بار دیگر ابتکار عمل را به دست گرفتند. این سلاح بازدارنده‌ای است که ایران در برابر دشمنان خود در اختیار دارد تا از جنگ علیه آن جلوگیری کند و به تعبیر آیت الله خامنه‌ای ایران برنامه موشکی را برای به دست آوردن تعادل و دفع هر گونه آسیبی به این کشور می‌خواهد. همچنین بعید نیست که متحدان ایران در هر لحظه‌ای که ایران در معرض خطر قرار بگیرد از آن دفاع کنند.

توقیف نفتکش انگلیسی قانونی و به جا بود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی افزود: آن‌ها می‌خواهند اقدام ایران را به عنوان واکنش به توقیف نفتکش ایرانی جلوه دهند. ربیعی افزود: وقتی انگلیسی‌ها رفتار خصمانه در قبال نفتکش‌های ما نشان میدهند که البته رفتار آن‌ها غیر قانونی هم بود، دیگر نباید توقع داشته باشند که ایران اغماضی در تضمین امنیت آبراه‌های خود داشته باشد. سخنگوی دولت تصریح کرد: اقدام ایران به هیچ وجه بحث تلافی نبود بلکه اقدامی قانونی و بجا بود. وی بیان کرد: چطور است زمانی که آمریکا و انگلیس کاری انجام می‌دهند به حق است، اما دیگران همان کار را بکنند ناحق است. ربیعی افزود: اینکه کشوری بخواهد به عنوان میانجی میان ایران و آمریکا باشد، چنین چیزی نداریم.

اعدام در انتظار جاسوسان دستگیرشده

مهرمهر20 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد. به گزارش نامه نیوز، میترا استاد همسر محمد علی نجفی شهردار سابق تهران و وزیر آموزش و پرورش اسبق کشور هفتم خردادماه در حمام خانه خود در منطقه سعادت آباد تهران با شلیک گلوله کشته شد. محمد علی نجفی ساعاتی پس از این جنایت با معرفی خود به پلیس آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد. نجفی حتی تاکید داشت که پیش از این درگیری خونین چندین مرتبه به میترا استاد پیشنهاد جدایی و طلاق با پرداخت تمام حق و حقوق را داده است، ولی مقتوله عنوان کرده که حاضر به جدایی نیست. مسعود استاد در مورد میزان دارایی‌هایی شخصی میترا استاد گفت: خواهرم هیچ سرمایه‌ای نداشت و هیچ سرمایه‌ای از او باقی نمانده است.

نظرها

اخبار بیشتر