1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

گاهی عدم تساوی مطلوب و عادلانه است؛ همان «عدالت جنسیتی» درست است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- بحث تساوی جنسیتی از این مقولاتی است که زیر بارش نروید، خلاف طبیعت است. این عادلانه نیست. گاهی عدم تساوی مطلوب و عادلانه است. همان «عدالت جنسیتی» درست است اگر مورد توجه قرار گیرد مشکل زنان و عالم حل می‌شود.
گاهی عدم تساوی مطلوب و عادلانه است؛ همان «عدالت جنسیتی» درست است - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ کتاب «جایگاه حقوق و مسئولیت‌های زنان در دیدگاه رهبران جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب» به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و به همت شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده آماده شده است.

بخشی از سخنان راهبردی آن دو رهبر فرزانه و حکیم در این خصوص است که به عنوان بخشی از مجموعه مکتوب دستاورد‌های چهل ساله نظام جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است.

خبرگزاری میزان برش‌هایی از کتاب «جایگاه حقوق و مسئولیت‌های زنان در دیدگاه رهبران جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب» را منتشر می‌کند.

بهره مندی از عدالت

خداوند متعال بنای خلقت را سراسر بر عدل و اعتدال نهاده است. تفاوت‌های حاکم بر خلقت نیز براساس عدالت قرار دارد. زن و مرد اگر چه در اصل انسانیت و خلقت الهی یکسان‌اند، اما کمال فطری و طبیعی خود را در سایه تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند به دست خواهند آورد، زیرا مکمل هم در خلقت‌اند.اسلام بر رعایت این اصل در همه وجوه زندگی به خصوص در روابط افراد تأکید دارد. عدالت میان زن و مرد تا زمانی که همه‌ی شئون زنانگی و مردانگی را پذیرفته و رعایت کنند، حاصل می‌شود؛ و بر عکس مطرح کردن تساوی میان زن و مرد، نه تنها عدالت نیست بلکه درموارد بسیاری ظلم به زن یا مرد و یا هر دو خواهد بود.مسئله‌ تساوی جنسیتی از جمله ادعا‌هایی است که در محافل فمنیستی به طرفداری از زنان مطرح می‌شود؛ اما در واقع مبنای ظلم و بی عدالتی علیه زنان خواهد بود.

مقام معظم رهبری که همواره نگاهی همه جانبه و فرانگر بر همه‌ی امور دارند، تساوی جنسیتی را نه تنها عادلانه نمی‌دانند بلکه معتقدند در مواردی پذیرش تساوی عین ظلم است و رعایت تفاوت‌ها، رعایت عدالت بین دو جنس است.

مقام معظم رهبری

در اسلام آنچه مطرح است، عبارت است از تعادل؛ یعنی رعایت عدالت محض میان افراد بشر، از جمله میان جنس زن و جنس مرد.

اما بحث تساوی جنسیتی از این مقولاتی است که زیر بارش نروید، خلاف طبیعت است. این عادلانه نیست. گاهی عدم تساوی مطلوب و عادلانه است. همان «عدالت جنسیتی» درست است اگر مورد توجه قرار گیرد مشکل زنان و عالم حل می‌شود.

این‌هایی که از حقوق زن می‌خواهند دفاع کنند، به قول معروف شیپور را از سر گشادش می‌زنند و نمی‌فهمند چه بگویند و از چه چیز زن دفاع کنند. می‌گویند چرا زن مدیریت نکند، مگر مدیریت‌ها یک افتخار است برای یک انسان که دنبال این باشد که چرا مدیریت‌ها مخصوص مرد است؟ اسمش را هم می‌گذارند عدالت جنسیتی، این عدالت است؟آن کسانی که در دنیا برابری جنسیتی را مطرح می‌کردند و دنبال آن بودند امروز این قدر بدبختی و فساد از این ناحیه گریبان گیرشان شده که خودشان پشیمان‌اند؛ البته خیلی‌هایشان صریحا اقرار نمی‌کنند؛ خیلی‌هایشان هم با این فرهنگ بزرگ شدند، نمی‌فهمند چه اتفاقی دارد می‌افتد؛ اما اندیشمندانشان چرا، اندیشمندانشان می‌گویند، می‌فهمند، اظهار نگرانی می‌کنند.خدا کند این کسانی که در داخل اسم عدالت جنسیتی می‌آورند، مرادشان این چیزی که به عنوان برابری جنسیتی مطرح شده، نباشد. امیدواریم که ان شاءالله همه از فیوضات این روز بهره ببریم، از نام فاطمه زهرا بهره ببریم.

این عنوان عدالت جنسیتی و مانند این‌ها هم حرف است؛ این‌ها حرف‌هایی است که دیگران گفته‌اند، غربی‌ها گفته‌اند، یک عده هم از روی دست آن‌ها بر می‌دارند می‌نویسند، می‌شوند بلندگوی آنها. چه عدالتی؟ این عدالت است؟ الان بیشترین تجاوز جنسی با اعمال زور، در غرب در آمریکا و دراروپا دارد انجام می‌گیرد؛ خیلی بش از کشور‌های دیگر؛ در حالی که آنجا به حسب ظاهر و به قول خودشان، آزادی زنان هم هست.بیشترین خشونت مرد داخل خانه علیه زن داخل خانه، در آنجا دارد انجام می‌گیرد؛ طبق آمار‌هایی که وجود دارد. آن وقت در خود این آمار‌هایی که ذکر می‌کنند، می‌گویند بسیاری از زن‌های آن‌ها جرأت نمی‌کنند بیایند شکایت بکنند؛ این آمار‌ها مربوط به جا‌هایی است که می‌آیند شکایت می‌کنند؛ که تازه این همه‌ی آن هم نیست! آنجا است که مشکل دارند؛ مشکل زندگی دارند، مشکل فرهنگ دارند، مشکل مدیریت جامعه دارند. چه عدالتی؟ عدالتی نیست! اسم عدالت جنسیتی را می‌آورند، برای اینکه بتوانند مقاصد خودشان را اعمال بکنند.در اسلام، عدالت جنسیتی به این است که زن، محترم باشد، مورد تعرض قرار نگیرد؛ مرد به خاطر قوای جسمانی قوی‌تر از زن و به خاطر قواره‌ی بزرگتر از زن، به خودش حق ندهد که به زن زور بگوید و یا اعمال خشونت بکند؛ عدالت این است.

مقام معظم رهبری

در حقوق اجتماعی، فرقی بین زن و مرد نیست. در حقوق شخصی و فردی، بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد. در چند مسئله‌ی اختصاصی شخصی امتیازاتی به زن داده شده است. در چند مسئله امتیازاتی به مرد داده شده؛ آن هم بر اساس اقتضای طبیعت زن و مرد؛ این اسلام است؛ متین‌ترین، منطقی‌ترین، عملی‌ترین قوانین و حدود و مرز‌هایی که ممکن است انسان در زمینه‌ی مسئله‌ی جنسیت فرض کند. باید دنبال این راه رفت.

مرد حقوقی دارد. زن هم حقوقی دارد و این حقوق به شدت عادلانه و متوازن ترتیب داده شده است. آنچه به نام اسلام است و غلط است، آن‌ها را نمی‌گوییم و از آن‌ها دفاع نمی‌کنیم. آنچه متعلق به اسلام است، بینات اسلام و مسلمات اسلام است. این‌ها چیز‌هایی است که میان حقوق زن و مرد در داخل خانواده توازن قائل است.

البته در خانواده متعادل، رعایت عدالت، یک اصل است و باید جایگاه و شأن مردان، خصوصا در جایگاه همسری و پدری حفظ شود و هیچ گونه اهانت و بی حرمتی به آنان جایز نیست.

ظلم، تبعیض و اهانت، در هر حالی غلط است. اگر شما عالی‌ترین مرد دنیا باشید و زن شما مثلا از لحاظ سواد و معلومات و … یک خانم کم سوادی باشد، یا از یک خانواده‌ی پایینی باشد، شما حق کمترین ظلم واهانتی را به او ندارید، زن همان زن است تا ابد. حق کمترین اهانتی را به او ندارید.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ظلم و تبعیض، امام خمینی، رهبر معظم انقلاب، سواد و معلومات و آمریکا و اروپا از تلگرام

💢فرماندار قم: تهیه‌‌کننده بیانیه «قم آماده قیام علیه نفاق» شناسایی و برایش پرونده تشکیل شد

❗️هفته گذشته جمعی از طلاب، فضلا و اساتید حوزه علمیه قم در حمایت از بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب در مدرسه فیضیه تجمع کردند. در پایان این تجمع، بیانیه‌ای قرائت شد که از مردم و طلاب این شهر برای شرکت در راهپیمایی اعتراضی علیه روسای قوه مجریه و مقننه از حرم حضرت معصومه (س) تا حرم امام خمینی (ره) دعوت می‌کرد.


🔻زمان سخنرانی نوروزی رهبر معظم انقلاب مشخص شد

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی:

🔹مراسم سخنرانی رهبر معظم انقلاب از ساعت ۱۵ روز پنجشنبه اول فروردین در حرم مطهر رضوی آغاز خواهد شد/ جماران


🔻شناسایی تهیه‌‌کننده بیانیه «قم آماده قیام علیه نفاق»

🔹فرماندار قم از شناسایی و تشکیل پرونده برای فردی که بیانیه‌ای با عنوان «قم آماده قیام علیه نفاق» را تهیه و منتشر کرده است خبر داد.

🔹 هفته گذشته جمعی از طلاب، فضلا و اساتید حوزه علمیه قم در حمایت از بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب در مدرسه فیضیه تجمع کردند. در پایان این تجمع، بیانیه‌ای قرائت شد که از مردم و طلاب این شهر برای شرکت در راهپیمایی اعتراضی علیه روسای قوه مجریه و مقننه از حرم حضرت معصومه (س) تا حرم امام خمینی (ره) دعوت می‌کرد/ ایرنا

#سیاسی


🔶 زمان سخنرانی نوروزی رهبر معظم انقلاب مشخص شد

🔹نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی: مراسم سخنرانی رهبر معظم انقلاب از ساعت ۱۵ روز پنجشنبه اول فروردین در حرم مطهر رضوی آغاز خواهد شد/ جماران


رهبر معظم انقلاب:

ما از تحریم نباید بنالیم. از آمریکا و اروپا هم نباید توقع داشت. باید طرح‌های مقابله با تحریم را بررسی و دنبال کنیم. /انتخاب


رهبر معظم انقلاب:

بخشی از مشکلات اقتصادی مربوط است به تحریم‌های آمریکا و اروپا و بخشی مربوط به نواقص مدیریتی / انتخاب


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ روزنامه آرمان از ابعاد فیلترینگ اینستاگرام گزارش داد و تیتر «فیلترینگ اینستاگرام اشتباه تکراری» را برگزید. روزنامه آفتاب یزد از حضور داوطلبانه و متفاوت هدیه تهرانی در مناطق سیل زده گفت و «این زن صف شکن» را تیتر زد. روزنامه‌های ابتکار و مردم سالاری با بیان اینکه تروریسم مهمترین محور دیدار رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر پاکستان بود تیترهای «نیروی واکنش سریع مهم‌ترین دستاورد روحانی و عمران خان»، «مرزهای دو کشور باید مرزهای تجارت، ثبات و توسعه باشد»، «را انتخاب کردند. روزنامه‌های اطلاعات، جوان، جمهوری اسلامی، خراسان، شرق، کیهان، همدلی و همشهری با اشاره به دیدار نخست وزیر پاکستان با رهبر معظم انقلاب تیتر یکسان» روابط ایران و پاکستان برخلاف میل دشمنان باید تقویت شود «را برگزیدند. روزنامه ایران» فراخوان روحانی برای بازسازی مناطق سیل زده " را تیتر کرد.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سید فرید موسوی نماینده مردم تهران، ری و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی به اقدامات مجلس در خصوص به کارگیری جوانان در پست‌های مدیریتی اشاره کرد و افزود: امروز صبح در فراکسیون جوانان مجلس نحوه اجرای این قانون در دستگاه‌های اجرایی را مورد بررسی قرار دادیم و به دستگاه‌هایی که خطا داشتند و یا با تفسیر مانع این قانون می‌شوند گزارش مستندی ارائه شد. وی با بیان اینکه درصدد هستیم تا عدالت نسلی را برای به‌کارگیری جوانان در سطوح مدیریتی کشور برقرار کنیم، افزود: متأسفانه در حوزه نیروی انسانی بانک جامع اطلاعاتی وجود ندارد. هر چند که تلاش کردیم از برخی حوزه‌های آمار‌های استخدامی را بگیریم تا گزارش مستندی را خدمت جوانان ارائه بدهیم که البته برخی از دستگاه‌ها آمار خود را به دایره استخدامی ندادند. رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رای کمیسیون‌های تخصصی به انتزاع حوزه جوانان است گفت: در این خصوص لایحه‌ای به مجلس داده شده بود که بعد از تعطیلات (نوروزی) طی روز‌های گذشته با قید اولویت در کمیسیون رای آورد تا شاهد ارتقاع این حوزه جوانان به یکی از معاونت‌های رئیس‌جمهور باشیم. وی افزود: اولویت ما استفاده از جوانان و اجرای این مطالبه و ایجاد فرصت برای مدیران است و اگر مدیری به جوان گرایی اعتقاد داشته باشد بدون نیاز به قانون این خواسته میسر خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این جلسه مسائلی درباره موانع تولید بخش کشاورزی و رونق تولید در این بخش مورد بررسی قرار گرفت. وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه این جلسه و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: باوجود تمامی مشکلات رشد خوبی را در بخش کشاورزی شاهد بودیم و این بخش ظرفیت زیادی برای رشد بیشتر دارد. وی افزود: در این جلسه نیز مشکلات و موانع تولید در حوزه کشاورزی، راهکار‌های تسهیل در تخصیص اعتبارات به کشاورزان و همچنین تامین زیرساخت‌های قانونی لازم برای رونق تولید مورد بررسی قرار گرفت. وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: با توجه به بارندگی‌های اخیر فرصتی بی نظیر برای رشد صنعت کشاورزی پیش روست.
الفالف16 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۲۰۲۱۱۸نظر دوپهلوی قالیباف درباره FATFمحمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادداشتی درباره FATF منتشر کرد. به‌همین جهت یادداشت قالیباف در حال حاضر موضعی دوپهلو دارد و باید منتظر نوشته بعدی قالیباف باشیم. ولی اینها به رهبر انقلاب گفته‌اند ما پذیرفتن این شروط عضو FATF نمی‌شویم ولی نگفتند که اصلا ما را عضو FATF نمی‌کنند. نمایندگان مجلس نیز متوجه تخلفات وسیعی که در زمینه خصوصی سازی رخ داده است، شده‌اند. دهقان: «رئیسی» موافق انتشار احکام قضایی است/ اظهارات درباره مفاسد سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌هادهقان افزود: اگر همه مفاسد اقتصادی در کشور از ابتدای انقلاب تا امروز را جمع کنیم، شاید به اندازه مفاسد سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌ها در چند سال اخیر نباشد.
الفالف5 ساعت قبل
بر اساس بیانیه منتشر شده هدف به صفر رساندن صادرات نفت است تا منابع درآمدی ایران از بین برود. برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران نیز مدعی شد که صادرات نفت ایران در سال میلادی کاملا قطع خواهد شد. پیش بینی می‌شود با اجرایی شدن پایان معافیت‌ها، صادرات نفتی ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. به نظر می‌رسد پایان معافیت‌ها توسط دولت دونالد ترامپ در راستای سیاست حداکثر فشار برای گرفتن نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. پاسخ ایران چه خواهد بود؟ همان طور که گفته شد پاسخ ایران تاثیر تعیین کننده‌ای بر اجرایی شدن پایان معافیت‌ها و قیمت نفت و ادامه سیاست فشار حداکثری ترامپ خواهد داشت.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
سخنگوی فراکسیون تولید و اشتغال مجلس ادامه داد: این نشست در سازمان برنامه و بودجه، با حضور ۳۵ نفر از نمایندگان و روسای چهار بانک کشاورزی، کارآفرین، پست بانک و توسعه تعاون برگزار شد، روسای بانک‌ها اذعان داشتند که این جلسات در سنوات گذشته باعث شد مشکلات وموانع برطرف و تسهیل داده شود. جعفرزاده ایمن آبادی بیان داشت: رئیس سازمان برنامه و بودجه در این نشست گزارش اجمالی از برنامه توسعه و اشتغال در سال‌های ۹۶ و ۹۷ ارائه کرد، در ادامه از برنامه‌های دولتی در بودجه ۹۸ برای اشتغال، منابع تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۸ و منابع صندوق توسعه ملی گزارش داد. جعفرزاده ایمن آبادی به عملکرد سازمان برنامه و بودجه در زمینه تولید اشتغال در سال ۹۷ اشاره کرد و بیان داشت: در سال ۹۷ میزان تهاتر با بخش خصوصی ۳۳ هزار میلیارد تومان بود و میزان تقبل بخشی از سود تسهیلات برای اشتغال در سال ۹۷ بالغ بر ۸۸۷ میلیارد تومان بوده است. این نماینده مجلس عنوان کرد: در سال ۹۸ تهاتر برای ساخت ۳۳ هزار واحد مسکونی روستایی با همکاری کمیته امداد و بنیاد مسکن صورت می‌گیرد، ساخت این تعداد واحد مسکونی مشوق ایجاد اشتغال می‌شود. وی گفت: امسال از شرکت‌های دانش بنیان حمایت خاص می‌شود به طور نمونه شاهد افزایش ۷۰ درصدی بودجه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد هستیم.

نظرها

اخبار بیشتر