معاون وزیر نیرو: سدسازی در کشور را ادامه می‌دهیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
معاون وزیر نیرو: سدسازی در کشور را ادامه می‌دهیم

معاون وزیر نیرو: سدسازی در کشور را ادامه می‌دهیم

ایرناخبرگزاری ایرنا |
اهواز - ایرنا - معاون آب و آبفای وزیر نیرو، موافقت کامل خود را با ادامه سدسازی در کشور اعلام کرد و گفت: هر کدام از طرح های انتقال آب از سرشاخه رودخانه های خوزستان که فاقد مجوزهای زیست محیطی باشد، اجرا نمی شود.

به گزارش ایرنا قاسم تقی زاده خامسی شامگاه سه شنبه در حاشیه بازدید از مرکز دیسپاچینگ سازمان آب و برق خوزستان در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا تاکید کرد: صددرصد با سدسازی موافق هستم و معتقد نیستم که سدسازی در کشور بی رویه بوده، به همین دلیل برنامه سدسازی را در کشور ادامه می‌دهیم.

وی با انتقاد از مخالفان سدسازی در کشور گفت: اگر سدها نبودند، چگونه سیلاب‌ها را کنترل می‌کردیم، به طور نمونه در خوزستان نمی‌توانستیم ۲۰ میلیارد مترمکعب آب را (که حدود نیمی از آب کشور است) تنظیم و هدایت کنیم.

تقی زاده خامسی تاکید کرد: معتقد هستم که سد کارون ۲ و سد بختیاری باید ساخته شوند، چرا که در صورت ساخت سد بختیاری امروز با این مشکلات روبه رو نبودیم، البته مطالعات زیست محیطی قبل از ساختن سدها باید صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه کشورهایی که خود ۹ هزار سد ساخته‌اند، اکنون به ما می‌گویند سد نسازید، تصریح کرد: اگر چه نمی‌توان از همه سدها دفاع کرد اما باید گفت که صرفه ساخت سدها نسبت به درصد خطاهای آنها بسیار بیشتر است، به طوری که از ۱۷۲ سد بزرگ کشور شاید ۲ درصد اشتباه بود، بنابراین ما باید به ۹۸ درصد صحت این طرح‌ها تکیه کنیم.

معاون وزیر نیرو که بهمن ماه امسال منصوب شده است، در حالی ادامه سدسازی را از اهداف خود عنوان می‌کند که در سال‌های اخیر کارشناسان و فعالان محیط زیست به شدت با ادامه سدسازی در کشور مخالفت کرده‌اند. چیت چیان وزیر نیروی دولت یازدهم نیز گفته بود که در سدسازی در کشور افراط شده و برای آب نداشته سد ساخته‌ایم. سدسازی‌های بی رویه در خوزستان به ویژه بعد از طوفان‌های گرد و خاک، مورد انتقاد قرار گرفته است.

*طرح ضد محیط زیست؛ ممنوع

معاون وزیر نیرو در ادامه با تاکید بر ضرورت الزام رعایت پیوست‌های زیست محیطی در سدسازی، جاده سازی و تونل سازی گفت: هر پروژه‌ای در بخش آب و فاضلاب که سازمان حفاظت محیط زیست با آن مخالفت کند، اجرا نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه از اجرای طرح‌های غیرکارشناسی ممانعت می‌شود، تاکید کرد: هر کدام از طرح‌های انتقال آب از سرشاخه رودخانه‌های خوزستان نیز که فاقد مجوزهای زیست محیطی باشد، اجرا نخواهد شد.

به گفته وی اگر این طرح‌ها با امضا و موافقت سازمان‌های مرتبط اجرا شود، سال‌ها بعد مخالفانی برای آن پیدا نمی‌شود.

تقی زاده خامسی درباره طرح آبرسانی غدیر که فاقد مجوزهای زیست محیطی است اظهار داشت: در حال بررسی دوباره بر روی این طرح و اعمال نظرات سازمان محیط زیست هستیم.

وی خاطرنشان کرد: رابطه ما با سازمان محیط زیست بسیار خوب است و هر ۲ طرف بنا داریم بر اساس نظرات کارشناسی رفتار کنیم، زیرا ممکن است برخی حرف‌ها آرزوهای ما باشد، اما کارشناسی نباشد.

در حال حاضر بیش از ۱۰ طرح انتقال آب از سرشاخه‌های کارون بزرگ، در مرحله بهره برداری و یا اجراست.

طرح انتقال آب خزر نیز در ماه‌های اخیر واکنش‌های بسیاری به دنبال داشته است.

*مسیل‌ها متروکه نمی‌شوند

این مقام مسئول به سیلاب اخیر در استان فارس که کشته و مجروحان زیادی برجای گذاشت، نیز اشاره کرد و گفت: همه مردم کشور باید بدانند که هیچ مسیل متروکه‌ای وجود ندارد، سیل اخیر که با دوره بازگشت ۷۰ ساله بود، نشان داد که بالاخره یک روز سیل در مسیر خود جاری می‌شود و در شیراز دیدیم مسیلی که به خیابان تبدیل شده بود، دوباره محل عبور سیلاب شد.

در خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

وی تاکید کرد: درس اصلی در سیلاب اخیر شیراز این بود که باید از دستکاری در مسیل سیلاب‌ها عبرت بگیریم و به بستر و حریم رودخانه‌ها تجاوز نکنیم.

تقی زاده خامسی همچنین با بیان اینکه هیچوقت نمی‌توان نگران سیلاب در خوزستان نبود افزود: تا کنون شرایط در استان خوب بوده و توانستیم سیلاب‌ها را تعدیل کنیم.

وی ورودی و خروجی آب به سد گتوند، شهر اهواز و سدکرخه را سه نقطه بحرانی در مدیریت سیلاب اخیر در استان دانست و افزود: پیش بینی شده است که بارندگی در حوضه میانی، باعث افزایش رواناب در اهواز شده و پارک‌های ساحلی دچار آبگرفتگی شود همچنین یکی دیگر از نقاط بحرانی سد کرخه است که به دلیل وجود شهر و روستاها در پایین دست آن، نمی‌توان خروجی سد را بالا برد، این مسائل مدیریت سیلاب را دشوار کرده بود.

تقی زاده خامسی با بیان اینکه بارندگی هفته آینده بر اساس پیش بینی‌ها ضعیف است، اظهار داشت: شاید اکنون ساده‌ترین راهکار خالی کردن سدها به نظر بیاید، اما در خوزستان باید مراقب بود که آب را از دست ندهیم و تلاش کنیم آب برای استفاده در تابستان و کشاورزی مدیریت شود.

*بخش خصوصی به آبفا می‌آید

معاون وزیر نیرو درباره تامین نشدن اعتبار طرح‌ها به ویژه در خوزستان گفت: برای اجرای طرح‌های آب و فاضلاب استفاده از فاینانس و فعال کردن بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: مقرر شده است که استحصال آب به بخش خصوصی واگذار شود، البته این طرح در دست تدوین بوده و هنوز به نتیجه نرسیده است.

به گفته وی استفاده از فاینانس در اجرای طرح تصفیه خانه فاضلاب جواب مثبت داده و امیدواریم که برای سدسازی هم بتوانیم راهکارهایی پیدا کنیم.

تقی زاده خامسی تصریح کرد: به هر حال درآمد کشور به اندازه‌ای نیست که بتوان این طرح‌ها را اجرا کرد و باید بخش خصوصی را فعال کنیم.

وی همچنین درباره توافق ایران و عراق برای لایروبی اروندرود در سفر اخیر رئیس جمهوری به این کشور، اظهار داشت: این توافق بسیار مهم و اجرای این طرح نیز جزو برنامه هاست اما هنوز عملیاتی نشده و نیازمند برگزاری نشست هایی میان ۲ طرف است.

تقی زاده خامسی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در اولین برنامه سفر خود به خوزستان، در نشست برنامه ریزی مدیریت سیلاب با مدیران ارشد سازمان آب و برق خوزستان و شورای مدیریت بحران خوزستان حضور یافت.

بازدید از حوضه آبریز کرخه در مرز چذابه در دشت آزادگان و تالاب هورالعظیم نیز از دیگر برنامه‌های سفر معاون وزیر نیرو به استان بوده است.

وی شامگاه سه شنبه نیز از مرکز دیسپاچینگ سازمان آب و برق بازدید و در نشست شورای مدیریت بحران این سازمان شرکت کرد.

ستاد بحران خوزستان از سوم فروردین نسبت به احتمال وقوع سیلاب در همه رودخانه‌های استان هشدار داده و سازمان آب و برق خوزستان نیز گفته است که تعدادی از روستاهای شهرستان‌های اهواز، دزفول، شوشتر، شوش، دشت آزادگان و هویزه شرایط حساس‌تری را تجربه می‌کنند.

طی ۲ موج سیلابی در ۴۸ ساعت گذشته، ۱٫۵ میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.

۹۷۵۴/۶۰۰۲

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اقتصاد، وزارت نیرو، سدسازی و انتقال آب از تلگرام

📣 پروین فرشچی که از سال ۱۳۹۲ معاون‌دریایی سازمان محیط‌زیست بوده، به‌سبب مخالفت با انتقال آب دریای‌مازندران به #سمنان برکنارشده/ مهر

👈 حسن‌روحانی و عیسی کلانتری برای انتقال آب به سمنان اصرار دارند اما بسیاری متخصصان محیط‌زیست این طرح را خطرناک می‌دانند.


🔻درخواست رسیدگی به تعارض‌های شرعی و قانونی «۳ طرح انتقال آب به سمنان» در بودجه ۹۸

🔹به گزارش #اسکان_نیوز، پس از تصویب پرسش برانگیز و پرتنش «طرح شیرین سازی وانتقال آب خزر به کویر مرکزی ایران»، اکنون شورای نگهبان باید تصمیم نهایی را درباره این طرح بگیرد.

🔹حالا فعالان، پروهشگران و نمایندگان مردم در شورای مازندران با ارسال نامه‌ای از شورای نگهبان درخواسته کرده‌اند که در بررسی طرح‌های ۳ گانه انتقال آب به سمنان، مغایرت‌های شرعی و قانونی این طرح‌ها را در نظر داشته باشند.

🔹این نامه درباره «انتقال آب دریای کاسپین به سمنان»، «ساخت سد کسیلیان» با هدف انتقال آب به سمنان و «ساخت سد فینسک» برای انتقال آب به سمنان توصیحات مبسوطی را در خود دارد.

جزییات بیشتر:


ضرورت پاسخگویی وزارت نیرو و مجلس برای دوباره کاری در مطالعه یک طرح؛

🔻تخصیص اعتبار برای مطالعه یک طرح رد شده، هدر رفت بودجه ملی است

🔹به گزارش #اسکان_نیوز، تخصیص اعتبار ۵ میلیارد تومانی در بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور برای مطالعه «طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر» در حالی از کمیسیون تلفیق راهی صحن علنی مجلس شده است که در سال ۱۳۹۴ نیز ده‌ها جلد گزارش فنی و مطالعاتی تحت عنوان «طرح نمک زدایی و انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران» از سوی پیمانکار طرح تدوین شده بود.

🔹کارشناسان معتقدند وزارت نیرو به عنوان کارفرما باید در رابطه با دوباره کاری مطالعات پرهزینه این طرح پاسخگو باشد. اگر در سال ۸۸ طرح انتقال آب کاسپیان فاقد طرح توجیهی و مطالعاتی بوده چرا در آن زمان اقدام به اجرا کردند؟ مجموع گزارش‌ها و مطالعات منتشر شده در سال ۱۳۹۴ چیست و دلیل درخواست تخصیص بودجه ۵ میلیاردی اخیر برای مطالعه مجدد این طرح چیست؟ و یک طرح، چند بار باید با صرف بودجه عمومی و بیت المال، مورد مطالعه قرار بگیرد؟

جزییات بیشتر:


🔻استمداد مدیر «کمپین مخالفین انتقال آب خزربه کویر» از مقام معظم رهبری برای توقف طرح

🔹کارشناسان معتقدند انتقال آب «دریای عمان» کم آسیب‌تر است

🔹به گزارش #اسکان_نیوز، مدیر «کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر مرکزی» با ارسال یک نامه به مقام معظم رهبری، ضمن قدردانی از زحمات ایشان، تقاضا کرد که ایشان دستور دهند تا مطالعه و اجرای «طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران» متوقف شده و مطالعه و اجرای طرح آبرسانی از «دریای عمان» در دستور کار وزارت نیرو قرار گیرد علاوه بر اینکه مشکل کم آبی کشور به صورت بنیادین حل می‌شود جلوی ده‌ها ابربحران برای امنیت ملی ایران گرفته شود.

🔹 «طرح انتقال آب خزر به کویر مرکزی ایران» که یکباره و بدون ارزیابی، از سوی دولت دوازدهم کلید خورد و به گفته بسیاری از متخصصان جغرافیا، آب، محیط زیست، منابع طبیعی، جنگل، کشاورزی، زمین شناسی و … می‌تواند مخرب‌ترین طرح قرن، در سطح منطقه و حتی جهان نام بگیرد در حالی اجرایی شده و از سوی عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست و خلیل آقایی رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تایید شده که حال خزر هر روز به سمت بدتر شدن است.

🔹پسروی آب دریا، خشکی و کم بارشی و تخریب جنگل‌ها اینروزها خزرنشینان را با ابرچالش آب و ریزگرد و خشکی مواجه کرده و در بخش هایی کشاورزی و دامپروری را نیز مختل کرده است.


🔻مجوزی برای انتقال آب خزر صادر نشده

🔹مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی گفته سازمان حفاظت محیط زیست برای انتقال آب دریای خزر به سمنان به نتیجه‌ای نرسیده و مجوزی هم برای این اقدام صادر نشده است. /باشگاه خبرنگاران

جزییات بیشتر:


🔻سمنان فرصت «عمان» را از دست ندهد … کاسپین شدنی نیست

✍️ حنیف رضا گلزار

🔹این روزها طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای عمان به پنج استان کشور در حال رای زنی و نهایی شدن است. بر اساس این طرح قرار است تا سالانه ۷۵۰ میلیون متر مکعب آب دریای عمان پس از شیرین سازی به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمان و یزد منتقل شود.

🔹هرچند با انتقال آب بین حوضه‌ای مخالفیم و اعتقاد داریم که دولت به جای سیاست «مدیریت عرضه» باید سیاست «مدیریت مصرف» را در پیش بگیرد ولی گویی عزم جزمی در ساختار مدیریت آب کشور وجود دارد تا به تاکید خود را ناتوان معرفی کند. مصداق بارز این ادعا هم همین طرح‌های انتقال آب و تداوم سد سازی در کشور است.

🔹اینها مصادیق بارز ناتوانی و دانش گریزی مدیران آبی کشور است. بارها گفته و نوشته شده که سمنان کم آب نیست و مدیریت و صرفه جویی ۱۰ درصدی منابع در دسترس این استان سالانه تا ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب مازاد در اختیار این استان می‌گذارد. با این وصف اگر مدیران همچنان تاکید بر اجرای طرح‌های انتقال آب بین حوضه‌ای دارند عاقلانه است تا از فرصت مطالعه انتقال آب دریای عمان استفاده کنند و تا دیر نشده برای سمنان هم حقابه‌ای تخصیص دهند چرا که آب عمان تا یزد خواهد رسید و هزینه انتقال آب از یزد تا سمنان بسیار کمتر و آسیب‌های زیست محیطی آن نیز نسبت به انتقال آب کاسپین بسیار ناچیز است.

🔹دریای عمان به آبهای آزاد متصل است و اثر پذیری آن نسبت به کاسپین در برابر نمک زدایی بسیار بطئی و کند است. در مسیر یزد به سمنان هم نه کوهستان وجود دارد و نه جنگل. این ویژگی‌ها موجب می‌شود هزینه‌های مالی و زیست محیطی و اجتماعی انتقال آب عمان از یزد به سمنان بسیار کمتر باشد. مدیران سمنان فرصت سوزی نکنند و وقت و انرژی بیهوده صرف نکنند چرا که با توجه به حساسیت‌های ایجاد شده طرح انتقال آب کاسپین و ساخت سدهای فینسک و کسیلیان روی سرشاخه‌های تجن و تالار با هدف انتقال آب به خارج از حوضه آبریز به سرانجام نخواهد رسید.

جزییات بیشتر:


در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب1 روز قبل
پسر میترا استاد امروز پیراهن خود را که به هنگام روبه رو شدن با صحنه قتل مادرش به تن داشت، به دادگاه آورد. وی لحظاتی پیش برای پاسخ به سوالات قاضی در جایگاه قرار گرفت.

وزش باد شدید و وقوع روان‌آب در شرق کشور

مهرمهر1 روز قبل
طبق گزارش هواشناسی در سرخس هوا از ۵۰ درجه کاهش یافته و در شمال کشور بارش باران خواهیم داشت و بارش‌های جنوب شرق کشور در حالت هشدار است و احتمال وقوع روان‌آب و برخورد صاعقه وجود دارد.
برنابرنا1 روز قبل
دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود. به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ دانشمندان طبق تحقیقاتی متوجه شدند که تغییر رنگ بشقاب می‌تواند از پرخوری جلوگیری کرده و در نتیجه باعث کاهش غذای مصرفی توسط افراد شود؛ طبق این تحقیقات پیرامون راه‌های سریع کاهش وزن وقتی شما رنگ بشقابتان را تغییر می‌دهید، توجه شما به این تغییر رنگ جلب شده و میزان غذای کمتری را نوش جان می‌کنید.

هوای شمال خنک می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
محمد اصغری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در جنوب شرق سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، استان فارس و جنوب شرق استهبان در بعد از ظهر شاهد رگبار سیل آسا خواهیم بود که مردم از نزدیکی به رودخانه در آن مناطق خودداری کنند. وی گفت: در زاگرس مرکزی ارتفاعات لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد نیز شاهد رگبار‌های خفیف‌تر خواهیم بود. اصغری افزود: پیش بینی می‌شود در شرق کشور هم وزش باد و گردو خاک را داشته باشیم. کارشناس هواشناسی گفت: در اصفهان، سمنان، استان مرکزی، قم و جنوب تهران شاهد غبار خواهیم بود و در آخر هفته نیز در شمال آذربایجان غربی و شرقی رگبار‌های سیل آسا داریم.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید محسن نقیبی، شهید کرمانشاهی و از نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته در جریان درگیری با اشرار و ضد انقلاب به همراه عبدالخالق درازهی در شهر سراوان استان سیستان و بلوچستان و در نزدیکی مرز پاکستان به شهادت رسیدند. در این درگیری پاسداران محمد ثوری و شمس الدیق بوداق نیز زخمی شدند. قرار است عصر امروز (دوشنبه ۳۱ تیر) مراسم وداع با این شهید از ساعت ۱۷ در معراج الشهدای تهران برگزار شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
حسین شهبازی گفت: پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشاندهنده افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبح امروز (۳۱ تیر) به دلیل کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد تردد خودروها است. او با بیان اینکه با تغییر شرایط جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش میزان ابرناکی و وزش باد شدید به بزرگی بالاتر از ۸ متر بر ثانیه انتظار می‌رود، ادامه داد: از این رو در برخی ساعات احتمال خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق وجود دارد. شهبازی افزود: با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها به ویژه ذرات معلق در بعضی ساعات امروز (۳۱ تیر) وضعیت کیفیت هوای برخی مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. او با اشاره به اینکه به‌تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در ساعات پایانی امروز و تداوم آن تا فردا (۱ مرداد)، در برخی ساعات صبح شرایط برای افزایش موقتی آلاینده‌ها فراهم می‌شود، گفت: همراه با افزایش میزان ناپایداری جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش ابر و وزش باد انتظار می‌رود. شهبازی در پایان با بیان اینکه کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته تهران منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۷۴ در شرایط سالم قرار داشت، اظهار کرد: کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۶۸ همچنان در شرایط سالم است.

نظرها

اخبار بیشتر