علل بازگشایی سفارتخانه‌های عربی در سوریه؛ پروژه دولت‎های مرتجع عربی برای سرنگونی دولت سوریه چگونه شکست خورد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

علل بازگشایی سفارتخانه‌های عربی در سوریه؛ پروژه دولت‎های مرتجع عربی برای سرنگونی دولت سوریه چگونه شکست خورد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- کشور‌های عربی با مشاهده تغییرات میدانی و دیپلماتیک در سوریه از اواسط ماه دسامبر اقدام به بازگشایی سفارتخانه‌های خود در دمشق کرده و پیام‌هایی مبنی بر رفع تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب ارسال کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، در پی موفقیت دولت سوریه در به کنترل درآوردن بیش از دو سوم مناطق کشور و مرگ توهمات و سوداهای غربی در سوریه، کشور‌های عربی که با بروز بحران در سوریه در سال ۲۰۱۱ اقدام به بستن سفارتخانه‌های خود در دمشق کرده بودند، بازگشت به سوریه را در دستور کار خود قرار دادند.

بازگشایی سفارت کشورهای امارات، بحرین و کویت در سوریه که نشانه پیروزی سیاسی و دیپلماتیک دمشق است، زمانی انجام شد که تحولات میدانی و سیاسی سوریه که منجر به تغییرات و جابه جایی‌های آشکار در زمین بازی شد با توئیت‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا مبنی بر ترک سوریه همراه شد.

علل بازگشایی سفارتخانه‌های عربی در سوریه؛ پروژه دولت‎های مرتجع عربی برای سرنگونی دولت سوریه چگونه شکست خورد - 3

اقدام هماهنگ کشور‌های عربی در بازگشایی سفارتخانه‎هایشان در دمشق که از اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۸ آغاز شد و ارسال سیگنال‌هایی از سوی کشور‌های عربی مبنی بر موافقت اکثر کشور‌های عضو اتحادیه عرب که پیشتر عضویت سوریه را به حالت تعلیق درآورده بودند، با بازگشت سوریه به این بلوک عربی، از تغییر رویکرد کشور‌های عربی درخصوص سوریه حکایت دارد.بیشتر بخوانید:حمایت ۸ کشور عربی از بازگشت سوریه به اتحادیه عرباین تمایل به احیای روابط سیاسی و دیپلماتیک با سوریه در پی سفر «عمر البشیر» رئیس جمهور سودان به دمشق شکل جدی‌تری به خود گرفت. در همین راستا، «اسکای نیوز عربی» نوشت: «تمامی سیگنال‌های ارسالی از دولت‌های حاشیه خلیج فارس حکایت از شکست تمام عیار پروژه تغییر رژیم و تعیین راهبرد نوین در قبال سوریه دارد.»

علل بازگشایی سفارتخانه‌های عربی در سوریه؛ پروژه دولت‎های مرتجع عربی برای سرنگونی دولت سوریه چگونه شکست خورد - 5

در حالی که برخی به این تغییر رویکرد کشور‌های عربی به عنوان دلیلی بر افزایش نگرانی آنان از آنچه گسترش نفوذ رقبای منطقه‌ای خود در سوریه مانند ایران و ترکیه خوانده می‎شود می‌نگرند، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته عرب در این خصوص می‎گوید: «نکته جالب توجه توجیه کشور‌های عربی در بازگشایی سفارت‌های خود در دمشق این بوده که می‌گویند به دنبال دور کردن سوریه از ایران هستیم. این کشور‌های عربی پیش از آغاز بحران سوریه به این کشور پیشنهاد پرداخت ده‌ها میلیارد دلار برای دوری از ایران را دادند، اما دمشق پاسخ رد به این خواسته داد و تاکید کرد که ایران همپیمان قدرتمندی است.»بیشتر بخوانید:پرواز‌های دبی به دمشق از سر گرفته شد 

این نکته را باید در نظر داشت که کشور‌های عربی منطقه، برای ایجاد موازنه در برابر ایران در موارد متعدد و نیز در موضوع سوریه، از شیوه آزمون و خطا به کرات بهره بردند که تنها دستاورد آن در خصوص سوریه، دورتر شدن دمشق از جهان عرب و شکاف در یکپارچگی کشور‌های عربی منطقه‌ای بوده است. این کشور‌ها اکنون با مشاهده افزایش تنش‌ها میان کشور‌های عربی منطقه مانند تنش در روابط عربستان - قطر، عربستان - یمن، کشور‌های عربی - سوریه و عربستان - مصر درصدد هستند تا با بازگشت به سیاست‌های به اصطلاح مسالمت آمیز از ضرر‌های بیشتر جلوگیری کنند.

علل بازگشایی سفارتخانه‌های عربی در سوریه؛ پروژه دولت‎های مرتجع عربی برای سرنگونی دولت سوریه چگونه شکست خورد - 8

در مجموع علت بازگشت کشور‌های عربی به سوریه به صورت خلاصه عبارتند از: پر کردن خلا ناشی از خروج احتمالی آمریکا از سوریه، اجرای استراتژی رقابت با ایران به شکلی جدید، تشدید بحران‌های منطقه‌ای و ناتوانی از حل و فصل آن‌ها و درک هزینه‌های سنگین سیاست‌های تقابلی، بحران خاشقجی برای عربستان.

علل بازگشایی سفارتخانه‌های عربی در سوریه؛ پروژه دولت‎های مرتجع عربی برای سرنگونی دولت سوریه چگونه شکست خورد - 10

گذشته از دلایل متعدد اقدام کشور‌های عربی برای بازگشایی سفارت‌های خود در دمشق باید توجه داشت که این کشور‌ها ناخواسته به تثبیت دولت سوریه کمک می‌کنند. ضمن این که علاوه بر تغییر معادلات تعاملی و دیپلماتیک منطقه‎ای و فرامنطقه‌ای ناشی از این اقدام شامل تغییرات احتمالی در روابط کشورها، احتمال به ثمر نشستن تلاش‌های کشورهای عربی برای آغاز دوره همگرایی نیز وجود خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سوریه، کشورهای عربی، بازگشایی سفارت و دمشق از تلگرام

احتمال سفر روحانی به دمشق

🔹سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه با اشاره به موفقیت آمیز بودن سفر رئیس جمهور سوریه به تهران از احتمال سفر حسن روحانی به دمشق خبر داد. / ایسنا


🔶 احتمال سفر روحانی به دمشق

🔹سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه با اشاره به موفقیت آمیز بودن سفر رئیس جمهور سوریه به تهران از احتمال سفر حسن روحانی به دمشق خبر داد. / ایسنا


💢احتمال سفر روحانی به دمشق

❗️سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه با اشاره به موفقیت آمیز بودن سفر رئیس جمهور سوریه به تهران از احتمال سفر حسن روحانی به دمشق خبر داد. / ایسنا


لاوروف:

🔹برنامه‌ای برای عملیات مشترک با ترکیه و ایران در سوریه نداریم.

🔹ایران و روسیه به دعوت دولت قانونی سوریه در این کشور فعالیت دارند.

🔹ترکیه نگرانی‌های امنیتی خود را دارد اما دمشق مخالف حضور نظامی ترکیه است.

#تحولات_منطقه


کردهای سوریه: اگر اروپایی‌ها جا بزنند با دمشق همکاری می‌کنیم

🔹مسئول کرد به کشورهای غربی هشدار داد در صورت عدم از کردهای سوریه پس از نابودی داعش، آن‌ها مجبور خواهند شد با دولت سوریه توافق کنند.

#تحولات_منطقه


در ادامه بخوانید

جمله‌ای که برای انگلیسی‌ها گران تمام شد

الفالف1 روز قبل
پس از توقیف این نفتکش فایل صوتی مکالمه قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه با خدمه نفتکش انگلیسی منتشر شد و بازتاب‌های فراوانی در سطح رسانه‌های بین‌المللی داشت. متن این مکالمه به‌شرح زیر است: نیروی دریایی سپاه: ‌ اگر به دستورات توجه کنید در امان خواهید بود. نیروی دریایی سپاه: ‌ دوباره تأکید می‌کنم مسیر خود را به‌سمت ۳۶۰ درجه تغییر دهید. این جمله که گویا برای انگلیسی‌ها خیلی گران تمام شده در اکثر رسانه‌های معتبر جهانی انعکاس یافته و با تحلیل‌های متفاوتی روبه‌رو بوده است. این نوع برخورد نیروهای سپاه با نیروهای انگلیسی در خلیج فارس جلوه دیگری از قدرت دریایی جمهوری اسلامی و حقارت انگلیسی‌ها را به‌نمایش می‌گذارد.

فیلم/ واکنش جالب پدر امام جمعه تبریز به حکم رهبر انقلاب برای پسرش

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
امام جمعه تبریز می‌گوید: پدرم به من گفتند شما تا دیروز فرزند من بودید اما از دیروز به بعد که حکم شما از سوی رهبر معظم انقلاب آمده است علاوه بر اینکه فرزند من هستید، پدرم هستید و این تو هستی که باید تصمیم بگیری که من به عنوان خطیب نماز جمعه شرکت بکنم یا نکنم و البته ما هم از محضر ایشان خواستیم که بزرگواری کردند و اقامه می‌کردند ولی از حدود یک سال پیش به علت مشکلات پادرد و کمردرد نمی‌توانند اقامه کنند.

نیروهای ویژه سپاه را بیشتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

فارسی صحبت کردن افسر اطلاعاتی سازمان سیا

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل

انهدام شبکه جاسوسی سیا در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی وزارت اطلاعات، این وزارتخانه ۱۷ نفر از جاسوسان حرفه‌ای نظام سلطه را که به صورت سلولی و انفرادی فعالیت داشتند در سال ۹۷ دستگیر کرد. صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تأمین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و ارسال ایمیل و پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی امریکا برای جذب جاسوسان بوده است. سرویس اطلاعاتی سیا آموزش برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی، استفاده از ناقل برای انتقال ابزار امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی به داخل کشور، ارسال مدارک هویتی جعلی، طراحی خط خروج اضطراری و آموزش ویژه ضد بازجویی را برای حفظ و مراقبت از جاسوسان خود در نظر گرفته بود که هیچکدام از چشمان تیزبین جامعه اطلاعاتی کشور پنهان نماند. اکنون با تبادل سرنخ‌های اطلاعاتی دریافتی از شبکه جاسوسی سیا با متحدین اطلاعاتی، شکست جهانی دوباره‌ای در انتظار امریکاست. همچنین سوءاستفاده عناصر سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی برای ارتباط با منابع که با اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها انجام می‌شود از نظر وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دور نخواهد ماند و به طور قطع مسئولیت این امور بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
برادر میترا استاد امروز قبل از شروع جلسه سوم دادرسی پرونده جنایی مقتول در خصوص بزرگترین آرزوی خواهرش و میزان دارایی او توضیحاتی ارائه داد. به گزارش نامه نیوز، میترا استاد همسر محمد علی نجفی شهردار سابق تهران و وزیر آموزش و پرورش اسبق کشور هفتم خردادماه در حمام خانه خود در منطقه سعادت آباد تهران با شلیک گلوله کشته شد. محمد علی نجفی ساعاتی پس از این جنایت با معرفی خود به پلیس آگاهی تهران به قتل همسرش اعتراف کرد. نجفی حتی تاکید داشت که پیش از این درگیری خونین چندین مرتبه به میترا استاد پیشنهاد جدایی و طلاق با پرداخت تمام حق و حقوق را داده است، ولی مقتوله عنوان کرده که حاضر به جدایی نیست. مسعود استاد در مورد میزان دارایی‌هایی شخصی میترا استاد گفت: خواهرم هیچ سرمایه‌ای نداشت و هیچ سرمایه‌ای از او باقی نمانده است.

نظرها

اخبار بیشتر