1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

علل بازگشایی سفارتخانه‌های عربی در سوریه؛ پروژه دولت‎های مرتجع عربی برای سرنگونی دولت سوریه چگونه شکست خورد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- کشور‌های عربی با مشاهده تغییرات میدانی و دیپلماتیک در سوریه از اواسط ماه دسامبر اقدام به بازگشایی سفارتخانه‌های خود در دمشق کرده و پیام‌هایی مبنی بر رفع تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب ارسال کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، در پی موفقیت دولت سوریه در به کنترل درآوردن بیش از دو سوم مناطق کشور و مرگ توهمات و سوداهای غربی در سوریه، کشور‌های عربی که با بروز بحران در سوریه در سال ۲۰۱۱ اقدام به بستن سفارتخانه‌های خود در دمشق کرده بودند، بازگشت به سوریه را در دستور کار خود قرار دادند.

بازگشایی سفارت کشورهای امارات، بحرین و کویت در سوریه که نشانه پیروزی سیاسی و دیپلماتیک دمشق است، زمانی انجام شد که تحولات میدانی و سیاسی سوریه که منجر به تغییرات و جابه جایی‌های آشکار در زمین بازی شد با توئیت‌های «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا مبنی بر ترک سوریه همراه شد.

علل بازگشایی سفارتخانه‌های عربی در سوریه؛ پروژه دولت‎های مرتجع عربی برای سرنگونی دولت سوریه چگونه شکست خورد - 3

اقدام هماهنگ کشور‌های عربی در بازگشایی سفارتخانه‎هایشان در دمشق که از اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۸ آغاز شد و ارسال سیگنال‌هایی از سوی کشور‌های عربی مبنی بر موافقت اکثر کشور‌های عضو اتحادیه عرب که پیشتر عضویت سوریه را به حالت تعلیق درآورده بودند، با بازگشت سوریه به این بلوک عربی، از تغییر رویکرد کشور‌های عربی درخصوص سوریه حکایت دارد.بیشتر بخوانید:حمایت ۸ کشور عربی از بازگشت سوریه به اتحادیه عرباین تمایل به احیای روابط سیاسی و دیپلماتیک با سوریه در پی سفر «عمر البشیر» رئیس جمهور سودان به دمشق شکل جدی‌تری به خود گرفت. در همین راستا، «اسکای نیوز عربی» نوشت: «تمامی سیگنال‌های ارسالی از دولت‌های حاشیه خلیج فارس حکایت از شکست تمام عیار پروژه تغییر رژیم و تعیین راهبرد نوین در قبال سوریه دارد.»

علل بازگشایی سفارتخانه‌های عربی در سوریه؛ پروژه دولت‎های مرتجع عربی برای سرنگونی دولت سوریه چگونه شکست خورد - 5

در حالی که برخی به این تغییر رویکرد کشور‌های عربی به عنوان دلیلی بر افزایش نگرانی آنان از آنچه گسترش نفوذ رقبای منطقه‌ای خود در سوریه مانند ایران و ترکیه خوانده می‎شود می‌نگرند، «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته عرب در این خصوص می‎گوید: «نکته جالب توجه توجیه کشور‌های عربی در بازگشایی سفارت‌های خود در دمشق این بوده که می‌گویند به دنبال دور کردن سوریه از ایران هستیم. این کشور‌های عربی پیش از آغاز بحران سوریه به این کشور پیشنهاد پرداخت ده‌ها میلیارد دلار برای دوری از ایران را دادند، اما دمشق پاسخ رد به این خواسته داد و تاکید کرد که ایران همپیمان قدرتمندی است.»بیشتر بخوانید:پرواز‌های دبی به دمشق از سر گرفته شد 

این نکته را باید در نظر داشت که کشور‌های عربی منطقه، برای ایجاد موازنه در برابر ایران در موارد متعدد و نیز در موضوع سوریه، از شیوه آزمون و خطا به کرات بهره بردند که تنها دستاورد آن در خصوص سوریه، دورتر شدن دمشق از جهان عرب و شکاف در یکپارچگی کشور‌های عربی منطقه‌ای بوده است. این کشور‌ها اکنون با مشاهده افزایش تنش‌ها میان کشور‌های عربی منطقه مانند تنش در روابط عربستان - قطر، عربستان - یمن، کشور‌های عربی - سوریه و عربستان - مصر درصدد هستند تا با بازگشت به سیاست‌های به اصطلاح مسالمت آمیز از ضرر‌های بیشتر جلوگیری کنند.

علل بازگشایی سفارتخانه‌های عربی در سوریه؛ پروژه دولت‎های مرتجع عربی برای سرنگونی دولت سوریه چگونه شکست خورد - 8

در مجموع علت بازگشت کشور‌های عربی به سوریه به صورت خلاصه عبارتند از: پر کردن خلا ناشی از خروج احتمالی آمریکا از سوریه، اجرای استراتژی رقابت با ایران به شکلی جدید، تشدید بحران‌های منطقه‌ای و ناتوانی از حل و فصل آن‌ها و درک هزینه‌های سنگین سیاست‌های تقابلی، بحران خاشقجی برای عربستان.

علل بازگشایی سفارتخانه‌های عربی در سوریه؛ پروژه دولت‎های مرتجع عربی برای سرنگونی دولت سوریه چگونه شکست خورد - 10

گذشته از دلایل متعدد اقدام کشور‌های عربی برای بازگشایی سفارت‌های خود در دمشق باید توجه داشت که این کشور‌ها ناخواسته به تثبیت دولت سوریه کمک می‌کنند. ضمن این که علاوه بر تغییر معادلات تعاملی و دیپلماتیک منطقه‎ای و فرامنطقه‌ای ناشی از این اقدام شامل تغییرات احتمالی در روابط کشورها، احتمال به ثمر نشستن تلاش‌های کشورهای عربی برای آغاز دوره همگرایی نیز وجود خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سوریه، کشورهای عربی، بازگشایی سفارت و دمشق از تلگرام

لاوروف:

🔹برنامه‌ای برای عملیات مشترک با ترکیه و ایران در سوریه نداریم.

🔹ایران و روسیه به دعوت دولت قانونی سوریه در این کشور فعالیت دارند.

🔹ترکیه نگرانی‌های امنیتی خود را دارد اما دمشق مخالف حضور نظامی ترکیه است.

#تحولات_منطقه


کردهای سوریه: اگر اروپایی‌ها جا بزنند با دمشق همکاری می‌کنیم

🔹مسئول کرد به کشورهای غربی هشدار داد در صورت عدم از کردهای سوریه پس از نابودی داعش، آن‌ها مجبور خواهند شد با دولت سوریه توافق کنند.

#تحولات_منطقه


احتمال سفر روحانی به دمشق

🔹سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه با اشاره به موفقیت آمیز بودن سفر رئیس جمهور سوریه به تهران از احتمال سفر حسن روحانی به دمشق خبر داد. / ایسنا


💢احتمال سفر روحانی به دمشق

❗️سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه با اشاره به موفقیت آمیز بودن سفر رئیس جمهور سوریه به تهران از احتمال سفر حسن روحانی به دمشق خبر داد. / ایسنا


🔶 احتمال سفر روحانی به دمشق

🔹سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه با اشاره به موفقیت آمیز بودن سفر رئیس جمهور سوریه به تهران از احتمال سفر حسن روحانی به دمشق خبر داد. / ایسنا


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ روزنامه آرمان از ابعاد فیلترینگ اینستاگرام گزارش داد و تیتر «فیلترینگ اینستاگرام اشتباه تکراری» را برگزید. روزنامه آفتاب یزد از حضور داوطلبانه و متفاوت هدیه تهرانی در مناطق سیل زده گفت و «این زن صف شکن» را تیتر زد. روزنامه‌های ابتکار و مردم سالاری با بیان اینکه تروریسم مهمترین محور دیدار رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر پاکستان بود تیترهای «نیروی واکنش سریع مهم‌ترین دستاورد روحانی و عمران خان»، «مرزهای دو کشور باید مرزهای تجارت، ثبات و توسعه باشد»، «را انتخاب کردند. روزنامه‌های اطلاعات، جوان، جمهوری اسلامی، خراسان، شرق، کیهان، همدلی و همشهری با اشاره به دیدار نخست وزیر پاکستان با رهبر معظم انقلاب تیتر یکسان» روابط ایران و پاکستان برخلاف میل دشمنان باید تقویت شود «را برگزیدند. روزنامه ایران» فراخوان روحانی برای بازسازی مناطق سیل زده " را تیتر کرد.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سید فرید موسوی نماینده مردم تهران، ری و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی به اقدامات مجلس در خصوص به کارگیری جوانان در پست‌های مدیریتی اشاره کرد و افزود: امروز صبح در فراکسیون جوانان مجلس نحوه اجرای این قانون در دستگاه‌های اجرایی را مورد بررسی قرار دادیم و به دستگاه‌هایی که خطا داشتند و یا با تفسیر مانع این قانون می‌شوند گزارش مستندی ارائه شد. وی با بیان اینکه درصدد هستیم تا عدالت نسلی را برای به‌کارگیری جوانان در سطوح مدیریتی کشور برقرار کنیم، افزود: متأسفانه در حوزه نیروی انسانی بانک جامع اطلاعاتی وجود ندارد. هر چند که تلاش کردیم از برخی حوزه‌های آمار‌های استخدامی را بگیریم تا گزارش مستندی را خدمت جوانان ارائه بدهیم که البته برخی از دستگاه‌ها آمار خود را به دایره استخدامی ندادند. رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رای کمیسیون‌های تخصصی به انتزاع حوزه جوانان است گفت: در این خصوص لایحه‌ای به مجلس داده شده بود که بعد از تعطیلات (نوروزی) طی روز‌های گذشته با قید اولویت در کمیسیون رای آورد تا شاهد ارتقاع این حوزه جوانان به یکی از معاونت‌های رئیس‌جمهور باشیم. وی افزود: اولویت ما استفاده از جوانان و اجرای این مطالبه و ایجاد فرصت برای مدیران است و اگر مدیری به جوان گرایی اعتقاد داشته باشد بدون نیاز به قانون این خواسته میسر خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این جلسه مسائلی درباره موانع تولید بخش کشاورزی و رونق تولید در این بخش مورد بررسی قرار گرفت. وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه این جلسه و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: باوجود تمامی مشکلات رشد خوبی را در بخش کشاورزی شاهد بودیم و این بخش ظرفیت زیادی برای رشد بیشتر دارد. وی افزود: در این جلسه نیز مشکلات و موانع تولید در حوزه کشاورزی، راهکار‌های تسهیل در تخصیص اعتبارات به کشاورزان و همچنین تامین زیرساخت‌های قانونی لازم برای رونق تولید مورد بررسی قرار گرفت. وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: با توجه به بارندگی‌های اخیر فرصتی بی نظیر برای رشد صنعت کشاورزی پیش روست.
الفالف16 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۲۰۲۱۱۸نظر دوپهلوی قالیباف درباره FATFمحمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادداشتی درباره FATF منتشر کرد. به‌همین جهت یادداشت قالیباف در حال حاضر موضعی دوپهلو دارد و باید منتظر نوشته بعدی قالیباف باشیم. ولی اینها به رهبر انقلاب گفته‌اند ما پذیرفتن این شروط عضو FATF نمی‌شویم ولی نگفتند که اصلا ما را عضو FATF نمی‌کنند. نمایندگان مجلس نیز متوجه تخلفات وسیعی که در زمینه خصوصی سازی رخ داده است، شده‌اند. دهقان: «رئیسی» موافق انتشار احکام قضایی است/ اظهارات درباره مفاسد سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌هادهقان افزود: اگر همه مفاسد اقتصادی در کشور از ابتدای انقلاب تا امروز را جمع کنیم، شاید به اندازه مفاسد سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌ها در چند سال اخیر نباشد.
الفالف5 ساعت قبل
بر اساس بیانیه منتشر شده هدف به صفر رساندن صادرات نفت است تا منابع درآمدی ایران از بین برود. برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران نیز مدعی شد که صادرات نفت ایران در سال میلادی کاملا قطع خواهد شد. پیش بینی می‌شود با اجرایی شدن پایان معافیت‌ها، صادرات نفتی ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. به نظر می‌رسد پایان معافیت‌ها توسط دولت دونالد ترامپ در راستای سیاست حداکثر فشار برای گرفتن نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. پاسخ ایران چه خواهد بود؟ همان طور که گفته شد پاسخ ایران تاثیر تعیین کننده‌ای بر اجرایی شدن پایان معافیت‌ها و قیمت نفت و ادامه سیاست فشار حداکثری ترامپ خواهد داشت.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
سخنگوی فراکسیون تولید و اشتغال مجلس ادامه داد: این نشست در سازمان برنامه و بودجه، با حضور ۳۵ نفر از نمایندگان و روسای چهار بانک کشاورزی، کارآفرین، پست بانک و توسعه تعاون برگزار شد، روسای بانک‌ها اذعان داشتند که این جلسات در سنوات گذشته باعث شد مشکلات وموانع برطرف و تسهیل داده شود. جعفرزاده ایمن آبادی بیان داشت: رئیس سازمان برنامه و بودجه در این نشست گزارش اجمالی از برنامه توسعه و اشتغال در سال‌های ۹۶ و ۹۷ ارائه کرد، در ادامه از برنامه‌های دولتی در بودجه ۹۸ برای اشتغال، منابع تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۸ و منابع صندوق توسعه ملی گزارش داد. جعفرزاده ایمن آبادی به عملکرد سازمان برنامه و بودجه در زمینه تولید اشتغال در سال ۹۷ اشاره کرد و بیان داشت: در سال ۹۷ میزان تهاتر با بخش خصوصی ۳۳ هزار میلیارد تومان بود و میزان تقبل بخشی از سود تسهیلات برای اشتغال در سال ۹۷ بالغ بر ۸۸۷ میلیارد تومان بوده است. این نماینده مجلس عنوان کرد: در سال ۹۸ تهاتر برای ساخت ۳۳ هزار واحد مسکونی روستایی با همکاری کمیته امداد و بنیاد مسکن صورت می‌گیرد، ساخت این تعداد واحد مسکونی مشوق ایجاد اشتغال می‌شود. وی گفت: امسال از شرکت‌های دانش بنیان حمایت خاص می‌شود به طور نمونه شاهد افزایش ۷۰ درصدی بودجه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد هستیم.

نظرها

اخبار بیشتر