توضیحات نماینده سنندج درباره وضعیت بودجه استان کردستان در سال ۹۸
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
توضیحات نماینده سنندج درباره وضعیت بودجه استان کردستان در سال ۹۸

توضیحات نماینده سنندج درباره وضعیت بودجه استان کردستان در سال ۹۸

ایسناخبرگزاری ایسنا |
نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران و عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از ساخت دانشکده اقتصاد و مدیریت در دانشگاه کردستان و اختصاص ردیف بودجه مشخص به آن در قانون بودجه سال 98 خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه کردستان، سیدمهدی فرشادان، شامگاه شنبه (۱۰ فروردین) در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران استان کردستان، به تشریح وضعیت بودجه کشور و استان کردستان در سال ۹۸ پرداخت و اظهار کرد: ردیف بودجه مشخصی با عنوان «کمک به معیشت روحانیون و مدارس علوم دینی اهل سنت» در بودجه ۹۸ درنظر گرفته شده است که میان استان‌های اهل سنت نشین کشور توزیع خواهد شد.

وی همچنین از اختصاص ردیف بودجه مشخص برای ساخت دانشکده اقتصاد و مدیریت در دانشگاه کردستان خبر داد و گفت: این ردیف بودجه با عنوان «احداث و تجهیز کتابخانه مرکزی»، «دانشکده صنایع و معادن قروه» و «دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه کردستان» در بودجه سال ۹۸ لحاظ شده که امیدواریم کارهای اجرایی آن نیز امسال آغاز شود.

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در ادامه سخنان خود عنوان کرد: سد سیازاخ دیواندره در سال ۸۱ کلنگ زنی و در سال ۹۲ توسط رئیس جمهور وقت به بهره برداری رسید؛ این سد می‌بایست در سال ۹۴ احداث ساختمان آن به اتمام می‌رسید که متأسفانه در این سال تکمیل نشد و ردیف بودجه آن نیز تمام شد.

وی اضافه کرد: برای آبگیری کامل این سد ردیف بودجه مشخصی در بودجه سال ۹۸ با عنوان «تکمیل ساختمان سد و شبکه آبیاری و زهکشی سد سیازاخ» در نظر گرفته شده است که با تکمیل سد منفعت آن به کشاورزان این منطقه نیز خواهد رسید.

فرشادان به پروژه آبرسانی به شهر کامیاران که قرار بود از سد گاوشان صورت گیرد نیز اشاره و ادامه داد: در گذشته ردیف بودجه خاصی برای این پروژه لحاظ نشده بود اما خوشبختانه توانستیم با عنوان «آبرسانی به شهرهای سنندج و کامیاران» ردیف بودجه مشخصی را نیز برای این پروژه در بودجه سال ۹۸ اختصاص دهیم که علاوه بر این، سه میلیارد تومان دیگر نیز برای این پروژه درنظر گرفته شده است.

اختصاص ۱۴ میلیارد دلار اعتبار برای خرید کالاهای اساسی مردم

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر از سخنان اظهار کرد: سال ۹۷ معیشت مردم به دلیل وجود تحریم‌های اقتصادی تحت شعاع قرار گرفت که برای کاهش فشارهای اقتصادی و بهبود وضع معیشت مردم در بودجه سال ۹۸ برای خرید کالاهای اساسی بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار اعتبار درنظر گرفته شده است که به شکل کارت‌های اعتباری به مردم اعطا خواهد شد.

وی بحث اشتغال را نیز یکی از بزرگترین دغدغه‌های کشور دانست و اعلام کرد: در بودجه سال ۹۸ تسهیلات کم‌بهره‌ای نیز برای ایجاد اشتغال در شهرها و روستاها در نظر گرفته شده است.

فرشادان همچنین ذکر کرد: پنج هزار میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد چهار درصد نیز برای ایجاد اشتغال افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته شده که سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن به مدددجویان کمیته امداد و یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر آن نیز به مددجویان بهزیستی تعلق خواهد گرفت.

وی اختصاص اعتبار برای رفع فقر مطلق را نیز از دیگر مواردی دانست که در بودجه سال ۹۸ لحاظ شده و در این راستا گفت: افرادی که تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی نیستند و یا پشت نوبتی هستند در بودجه سال ۹۸ بالغ بر هشت هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در نهادهای حمایتی برای کمک به رفع فقر مطلق این افراد در نظرگرفته شده است.

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران گفت: اعتبارات مربوط به بخش اشتغال استان کردستان هنوز مشخص نشده که چه میزان است اما در سال گذشته بالغ بر یک هزار میلیارد تومان در دو بخش اشتغال فراگیر شهری و پایدار روستایی به استان اختصاص یافت که امسال نیز تلاش می‌کنیم اعتبارات خوبی را برای این بخش بگیریم.

وی در ادامه به سوالات خبرنگاران استان در بخش‌های مختلفی پاسخ داد که در مورد سوالی با عنوان آخرین وضعیت منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان اظهار کرد: وضعیت مناطق آزاد تجاری در حال حاضر دارای کمترین میزان چالش است اما وضعیت مناطق ویژه اقتصادی دارای اشکالاتی است که بیشترین تمرکز کمیسیون اقتصادی مجلس هم اکنون بر روی مناطق ویژه اقتصادی است و پس از آن به وضعیت مناطق آزاد نیز بررسی خواهد شد.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

حمایت نمایندگان از مدیرانی که صادقانه به مردم خدمت می‌کنند

فرشادان در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم حمایت برخی از نمایندگان استان از مدیران فعال استانی گفت: مجمع نمایندگان استان از مدیرانی که صادقانه برای مردم کار می‌کنند حمایت کرده و می‌کند اما با مدیرانی که منافع مردم را زیرسوال برده و به خاطر منافع شخصی خود منافع مردم را فدا کنند قاطعانه برخورد خواهد کرد.

وی ادامه داد: در راستای منافع استان با هیچ کسی عقد اخوت نبسته‌ام اما از هر مدیری که خدمتگذار واقعی مردم بوده حمایت کرده‌ام.

نماینده سنندج همچنین در مورد رقابت دو استان کردستان و کرمانشاه بر سر ثبت یکی از این دو استان به عنوان پایتخت نوروز ایران عنوان کرد: این موضوع همواره یکی از چالش‌های ما بین این دو استان بوده است و مدیران هر دو استان در این زمینه تلاش کرده‌اند، هرچند شاید کرمانشاه تلاش‌های بیشتری را انجام داده باشد اما تلاش‌های ما نیز ادامه دارد تا این قضیه را حل و فصل کنیم.

وی در مورد کمک به شهرداری استان نیز اظهار کرد: شهرداری‌های استان کردستان ضعیف هستند و از عهده مخارج خود بر نمی‌آیند. در جلسه‌ای که با آقای جمالی نژاد رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور داشتیم، توانستیم اعتبارات خوبی را برای شهرداری‌های استان بگیریم و خوشبختانه مطالبات و حقوق اقشار زیرمجموعه شهرداری‌های حوزه انتخابیه بنده در ۲۸ اسفندماه پرداخت شد.

پیگیری وضعیت استخدامی‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی

فرشادان در مورد استخدامی‌های غیرقانونی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز گفت: بنده مکاتبه‌ای با سازمان بازرسی مبنی بر اخراج این افراد نداشته‌ام و از ۹۰ نفری که دو سال است در بخش‌های خدماتی این دانشگاه مشغول به کار شده‌اند و به نان شب محتاج خود هستند حمایت کرده و می‌کنم.

وی اضافه کرد: بنده در این مورد از وزیر بهداشت شکایت کردم و ایشان در کمیسون اصل ۹۰ دستور صادر کردند که جلوی این اخراج‌های بی‌رویه گرفته شود؛ در این میان، افراد مقتدری مشغول کارشکنی و اخراج این افراد بودند که دوباره وزیر را مطلع کردیم و ایشان تیمی را از تهران برای بررسی این موضوع اعزام کردند. خوشبختانه در نهایت قرارداد جدیدی با این افراد بسته شده و بنده نیز با کسانی که جلوی کار این افراد مظلوم را بگیرند برخورد خواهم کرد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: از وضعیت ورزش استان نیز انتقاد دارم چون آنگونه که باید از قهرمانان ملی استان حمایت نشده است. ورزش همگانی و فضاهای ورزشی ما توسعه نیافته و به هیأت‌های ورزشی و ورزش شهرستان‌های ما نیز بها داده نشده است.

استخر دیواندره پس از ۱۳ سال تعطیلی هنوز شروع به کار نکرده است

وی با اشاره به اینکه استخر شهرستان دیواندره ۱۳ سال است که تعطیل شده و هنوز راه اندازی نشده است، ادامه داد: پنج میلیارد تومان به استخر دیواندره اختصاص داده شد و قرار بود که این استخر در دهه فجر امسال افتتاح شود اما نگذاشتند. این طرح را گذاشته‌اند تا آقای رئیس جمهور بیاید و آن را افتتاح کند.

فرشادان ادامه داد: بنده می‌گویم که آقای رئیس جمهور برای افتتاح این استخر به کردستان سفر نکنید بلکه برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم و حل اینکه کردستان علیرغم داشتن محرومیت، در تورم نقطه به نقطه استان اول کشور بوده به این استان سفر کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

اجرای ناقص تخریب بنا‌های متجاوز به حریم رودخانه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در حالیکه حکم تخریب ۲۳ بنا متجاوز به حریم رودخانه فرحزاد صادر شده بود، اما در روز اجرا، این حکم به صورت ناقص عملیاتی شد. از احکام تخریبی گرفته شده، فقط ۱۳ مورد به مرحله اجرا رسید که ماجرا دیر رسیدن پلیس بود و محدودیت‌هایی که در زمان اجرای حکم بوجود آمد. رودخانه فرحزاد از آن دست رودخانه‌هایی است که اگر نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه باران به صورت رگباری ببارد، بروز سیلاب در آنجا اجتناب ناپذیر است، سیلی که اگر این بنا‌ها در مسیر آن باشد می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را برای مردم به همراه داشته باشد.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
ایبناایبنا1 ساعت قبل
به گزارش ایبنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در جلسه شورای پول و اعتبار که در روز ۲۱ آبان ۱۳۹۸ و به ریاست دکتر عبدالناصر همتی برگزار شد، طرح پیشنهادی این بانک تحت عنوان گواهی اعتبار مولد (گام) که با هدف ابزارسازی برای تأمین اعتبار واحدهای تولیدی در قالب زنجیره تأمین در جلسات کمیته نقدینگی این بانک مورد بررسی قرار گرفته بود، روز گذشته در جلسه شورای پول و اعتبار مطرح شد. گفتنی است پس از بحث و بررسی جوانب مختلف این طرح، توسط اعضای محترم شورا و پاسخگویی سوالات مطروحه‌ی ایشان توسط رئیس کل و مدیران بانک مرکزی، کلیات طرح مورد تأیید شورا قرار گرفت و مقرر شد جزئیات طرح مورد اشاره در جلسه آتی شورا، مطرح شود.
ایبناایبنا1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایبنا، بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز «چهارشنبه بیست و دوم آبان ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین در روز جاری هر پوند انگلیس با ۴۷ ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۵۳ هزار و ۹۶۵ ریال و هر یورو نیز با ۸۵ ریال افت نسبت به روز گذشته ۴۶ هزار و ۲۶۰ ریال ارزش‌گذاری شد. افزون بر این، هر فرانک سوئیس ۴۲ هزار و ۳۷۶ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۳۲۴ ریال، کرون نروژ ۴ هزار و ۵۸۴ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۱۹۱ ریال، روپیه هند ۵۸۶ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۴۳۷ ریال، دینار کویت ۱۳۸ هزار و ۲۵۱ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۲۷ هزار و ۳۸ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۸ هزار و ۵۱۲ ریال، دلار هنگ‌ کنگ ۵ هزار و ۳۶۴ ریال، ریال عمان ۱۰۹ هزار و ۲۳۳ ریال و دلار کانادا ۳۱ هزار و ۷۰۸ ریال قیمت خورد. از سوی دیگر، نرخ دلار نیوزیلند ۲۶ هزار و ۸۶۰ ریال، راند آفریقای جنوبی ۲ هزار و ۸۱۳ ریال، لیر ترکیه ۷ هزار و ۲۷۹ ریال، روبل روسیه ۶۵۴ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۵۳۹ ریال، یکصد دینار عراق ۳ هزار و ۵۱۷ ریال، لیر سوریه ۸۲ ریال، دلار استرالیا ۲۸ هزار و ۷۴۲ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۲۰۱ ریال، دینار بحرین ۱۱۱ هزار و ۷۰۲ ریال، دلار سنگاپور ۳۰ هزار و ۸۲۵ ریال، یکصد تاکای بنگلادش ۴۹ هزار و ۵۴۰ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۳۳۱ ریال، کیات میانمار ۲۸ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۶ هزار و ۴۳۶ ریال تعیین شد. همچنین، نرخ یکصد درام ارمنستان ۸ هزار و ۷۸۲ ریال، دینار لیبی ۲۹ هزار و ۸۳۰ ریال، یوان چین ۵ هزار و ۹۸۵ ریال، یکصد بات تایلند ۱۳۸ هزار و ۵۳۲ ریال، رینگیت مالزی ۱۰ هزار و ۱۱۳ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۳۵ هزار و ۹۴۵ ریال، دینار اردن ۵۹ هزار و ۲۳۹ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۰ هزار و ۷۸۸ ریال، لاری گرجستان ۱۴ هزار و ۱۸۰ ریال، یک هزار روپیه اندونزی ۲ هزار و ۹۸۳ ریال، افغانی افغانستان ۵۳۴ ریال، روبل جدید بلاروس ۲۰ هزار و ۴۴۸ ریال، منات آذربایجان ۲۴ هزار و ۷۶۴ ریال، یکصد پزوی فیلیپین ۸۲ هزار و ۵۵۳ ریال، سومونی تاجیکستان ۴ هزار و ۳۳۳ ریال، بولیوار جدید ونزوئلا ۴ هزار و ۲۰۶ ریال و منات جدید ترکمنستان ۱۲ هزار ریال ارزش‌گذاری شد.
صدا و سیماصدا و سیما44 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمدرضا اکبری در گفتگو با رسانه ملی افزود: جلوگیری از خام‌فروشی و تبدیل نفت خام به محصولات با ارزش افزوده بیشتر و متنوع‌تر کردن این محصولات در کشور از ضروریات است. وی گفت: برای داشتن منابع ارزی هم می‌توان از محل صادرات فرآورده‌های نفتی و هم صادرات محصولات پتروشیمی استفاده کرد. آقای اکبری اضافه کرد: بخش قابل توجهی از نیاز ارزی کشور را می‌توان از طریق همین محصولات با ارزش افزوده بالا استفاده کرد و دلیلی ندارد تکیه دولت برای تامین منابع ارزی همیشه از محل فروش نفت خام باشد. وی گفت: جلوگیری از خام فروشی نفت و متنوع کردن سبد صادراتی کشور، از جمله راهکار‌های اساسی دور زدن تحریم‌ها در این شرایط اقتصادی فعلی است. آقای اکبری افزود: خام فروشی در شرایط فعلی، نمی‌تواند مشکل کشور را برطرف کند و در این مسیر راهگشا باشد بنابراین باید به سمت تکمیل زنجیره ارزش حرکت کرد. وی ادامه داد: توسعه زنجیره ارزش، دیگر یک اختیار نیست بلکه یک الزام است و باید با جدیت در این مسیر گام برداشت.

نظرها

اخبار بیشتر