رانش زمین گریبانگیر مردم روستای تلوبین شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
رانش زمین گریبانگیر مردم روستای تلوبین شد

رانش زمین گریبانگیر مردم روستای تلوبین شد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
شاهرود - ایرنا - هنوز مشکل رانش زمین در روستای حسین آباد کالپوش به سرانجام نرسیده خبر از رانش دیگر در روستای تلوبین بخش کالپوش میامی می رسد.

به گزارش ایرنا، از روزهای پایانی سال گذشته مردم بخش کالپوش میامی دچار بحران برف و کولاک شدید، قطع آب و برق شده و رانش زمین در کوه مجاور حسین آباد هم این مشکلات را چند برابر کرد.

در حالی که مسوولان بنیاد مسکن استان سمنان با حضور در روستای حسین آباد به بازدید از خانه‌های در معرض خطر اقدام کرده و برای بازسازی و کوچ اهالی این روستا تصمیم گیری می‌کنند، این بار مردم روستای تلوبین خبر از رانش زمین و وارد شدن خسارت به خانه‌ها خبر می‌دهند.

جمعی ازاهالی این روستا می‌گویند: چندسالی است که رانش وایجاد شکاف زمین در این روستا وجود داشت، از سال ۹۰ با بارش‌های برف و باران برخی رانش‌های جزیی و ترک خوردن برخی منزل‌های مسکونی آغازشد اما در برف وکولاک شدید روزهای پایانی سال۹۷ شکاف خانه‌ها بیشتر شد بطوری که اکنون حدود ۱۵۰ منزل قابل سکونت نمی‌باشد.

محمد غلامی از اهالی این روستا درگفت وگو با ایرنا با اشاره به خطر تخریب خانه‌های مردم گفت: بارها کارشناسان دستگاه‌های اجرایی برای بازدید به این روستا آمده‌اند که تاکنون نتیجه درست و راهکاری را بیان نکرده‌اند.

وی گفت: لازم است مسئولان برای رفع مشکلات احتمالی دراین روستا سریع‌تر اقدام کنند.

علیرضا مسعودی یکی دیگر از اهالی روستای تلوبین تصریح کرد: اکنون مردم روستا از وضعیت موجود هراس داشته وساخت و ساز و فعالیت‌های عمرانی نیز در این منطقه انجام نمی‌شود.

وی گفت: هرساله کارشناسان بنیادمسکن برای گرفتن عکس از رانش و شکاف‌ها به این روستا می‌آیند، ولی اقدامی تاکنون صورت نگرفته است.

رضا غلامی دهیار تلوبین هم با اشاره به مکاتبات متعدد درسال‌های گذشته در باره رانش‌های زمین، به ایرنا گفت: ۱۵۰ منزل مسکونی با شکاف‌های زیاد روبرو شده و قابل سکونت نمی‌باشد.

وی گفت: ۱۲ منزل باسازه اسکلتی نیز به طورکامل فروریخته است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

غلامی به بافت این روستا که درمسیر دره قرار دارد اشاره نموده و اظهار کرد: لازم است باحضورکارشناسان نسبت به جابجایی و ساخت منزل در مناطق امن نزدیک به روستا اقدام شود.

وی با بیان اینکه حدود۲۰۰ منزل مسکونی ترک خورده است، گفت: برای رفع نگرانی مردم و کمک به بازسازی و دوباره سازی این منازل تخصیص تسهیلات لازم باید صورت پذیرد.

براتعلی بیات سرپرست بخشداری کالپوش نیز با اشاره به بازدید‌های انجام شده ازرانش زمین این روستا به خبرنگار ایرنا گفت: پس از اتمام امور روستای حسین آباد، کارشناسان بی درنگ برای بررسی مشکلات رانش این روستا اعزام خواهند شد.

وی گفت: در برخی مناطق رانشی لوله گاز وجوددارد که برای جلو گیری از خطرات احتمالی هماهنگی لازم با شرکت گاز انجام شده است.

وی افزود: جابجایی مردم در این شرایط موضوع ساده‌ای نیست، و دلبستگی برخی و وجود خاطرات آنها موضوعاتی است که مردم را به‌راحتی از روستا جدا نمی‌کند ولی برخی خانه‌ها دراین روستا در معرض آسیب قرار دارد که نیازاست سریع‌تر رسیدگی شود.

وی با بیان این که مکاتبات لازم در این باره انجام شده، گفت: هنوز ۱۵۰ خانوار درمناطق رانشی روستا سکونت دارند.

بخش کوهستانی کالپوش میامی به مرکزیت روستای رضوان شامل ۱۲ روستاست که حدود ۲۰ هزارنفر در آن‌ها زندگی کرده و شغل بیشتر مردم کشاورزی و دامداری است.

شهرستان میامی با بیش از ۴۰ هزار تن جمعیت در شرق استان سمنان قرار دارد؛ بیش از ۸۰ درصد مردم این شهرستان در روستاها زندگی می‌کنند.

روستای تلوبین در ۱۰۰ کیلومتری شهرستان میامی و ۴۰ کیلومتری مرکز بخش کالپوش قرار دارد. در این روستا که جزو دهستان نردین می‌باشد ۶۲۰ خانوار با ۲هزارو۲۰۰تن جمعیت زندگی می‌کنند.

۷۳۵۷/۶۱۶۷

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اجتماعی، رانش زمین، روستای تلوبین و میامی از تلگرام

♦️رانش زمین در روستای کارنام چهاردانگه ساری

اخبارلحظه‌ای #مازندران 👇


💢رانش زمین یک روستا را در بویراحمد بلعید

فرماندار شهرستان بویراحمد (کهگیلویه و بویراحمد):

❗️پس از بارندگی‌های سیل‌آسا در کهگیلویه و بویراحمد، روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد.

❗️این روستا کمتر از ۲۰خانوار جمعیت داشت و با پیش بینی حادثه وقوع رانش زمین، از سکنه خالی شد و این حادثه تلفات جانی نداشت. /ایرنا


🔺 رانش زمین در جاده کن‌سولقان

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور تهران:

🔸دقایقی پیش رانش زمین سبب ریزش سنگ و گل به بخش‌هایی از سطح جاده کن شد

🔸 رانش زمین به طول هفت متر و عرض پنج متردر جاده کن سولقان رخ داده

🔸شهروندان از تردد و رانندگی در این منطقه خودداری کنند


🎥فرو ریختن ساختمان ۳ طبقه در حسین آباد کالپوش میامی در استان سمنان بر اثر رانش زمین

اخبار لحظه‌ای #سمنان 👇


♦️رانش زمین در جاده ایلام - مهران

🔹مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان ایلام گفت: به علت بارش شدید باران جاده ایلام به مهران دچار رانش زمین شده است

جزییات در👇👇

entekhab. ir/۰۰۱xit


در ادامه بخوانید

بدون تعارف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، جراح حاذقی که دو تا رکورد دارد یکی در تعداد جراحی هایش که به چند هزار تا میرسد و دومی در اخلاق و مرام است.

مسابقه فرشتگان و ستارگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
فرشتگان ارمغان با نتیجه ۶ بر ۵ ستارگان هنر را بردند و بعد از پیروزی با پرچم ایران دور افتخار زدند، سجده شکر گذاشتند و گریه کردند برای ایران. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداو سیما؛ امروز یکسری فرشته با یکسری ستاره مسابقه داشتند، یکی از این فرشته‌ها اسمش محمد است که به سندروم دان مبتلاست و هرکدام از آنها یک نوع معلولیت داشتند ولی برای اینکه خودشان را نشان دهند، حسابی گرم کردند. در نتیجه فرشتگان ارمغان با نتیجه ۶ بر ۵ ستارگان هنر را بردند و لحظات زیبایی را بعد از این بازی به نمایش گذاشتند و بعد از پیروزی با پرچم ایران دور افتخار زدند، سجده شکر گذاشتند و گریه کردند برای ایران.

روند ساخت زیر گذر گیشا و تونل استاد معین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، غرب به شرق زیر گذر گیشا از هفته آینده به طور موقت از ساعت ۶ تا ۱۰ صبح بر روی خودرو‌ها بازگشایی خواهد شد. هم اکنون کار اصلی ساخت این زیرگذر به پایان رسیده است و مراحل پایانی خود را طی می‌کند. طول زیرگذر گیشا هزار و ۱۰۰ متر و بخش مسقف آن هم ۲۰۰ متر است که تا پایان سال این طرح به بهره برداری خواهد رسید. در تونل استاد معین نیز حفاری‌ها انجام شده و ساخت دیواره‌های رمپ آن هم به پایان رسیده است و ۲ ماه دیگر این تونل افتتاح می‌شود.
مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید ابراهیم رئیسی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه تهران حضور یافت. * در ابتدای این دیدار تعدادی از نمایندگان دانشجویان مطالبات و دغدغه‌های دانشجویی و مردمی خود را با رئیس دستگاه قضا در میان گذاشتند. همچنین گسترش عدالت در کشور، برخورد با فساد در سطوح مختلف، کاهش پرونده‌های قضایی، شفافیت آرای قضایی، پیگیری موضوع افراد عادی و رسمی از دیگر مطالبات دانشجویان از رئیس دستگاه قضا بود. * انتقاد به نحوه اطلاع رسانی دستگاه قضا و عملکرد رسانه‌ای یکی دیگر از خواسته‌های دانشجویان بود. بر این اساس بیشترین سئوالاتی که از رئیس دستگاه قضا مطرح شد به شرح زیر اعلام شد:۱-چرا دادرسی پرونده سکه ثامن علیرغم گذشت یک سال و نیم از بازداشت متهم انجام نمی‌شود.

(ویدئو) تصاویر حادثه دلخراش تالار عروسی سقز

فراروفرارو1 روز قبل
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: حادثه آتش سوزی تالار عروسی سقز ۱۱ نفر کشته برجا گذشت. انفجار گاز تالار عروسی سقز ۱۱ کشته برجا گذاشتوی اظهار داشت: مصدومان این حادثه هم اکنون در بیمارستان تحت مداوا هستند و اعضای مدیریت بحران نیز در حال ارایه خدمت به آسیب دیدگان هستند و علاوه بر آن بیمارستان‌های شهر‌های اطراف سقز از جمله شهرستان‌های بانه، دیواندره، سنندج، بوکان و مهاباد نیز به حالت آماده باش در آمده‌اند. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز نیز گفت: ساعت ۹:۵۵ از طریق سامانه ۱۲۴ گزارش آتش سوزی کپسول گاز در تالار مانگه شه و سقز اعلام شد، نیروی‌های آتش نشانی با سه دستگاه بلافاصله در محل حاضر شده و آتش سوزی را مهار کردند. محمد دولتی اظهار داشت: در این حادثه به علت ازدحام مردم در بیرون رفتن از تالار مراسم، چندین نفر مصدوم شدند. وی با بیان اینکه این حادثه خسارت مالی به تالار وارد کرده تاکید کرد: هم اکنون آتش سوزی مهار شده و نیرو‌های امدادی در حال انتقال مصدومین به بیمارستان‌های سقز هستند.
همشهریهمشهری11 ساعت قبل
همچنین اعتیاد به مواد صنعتی در آنها بیشتر است. باستانی با اشاره به اینکه اعتیاد زنان بیشتر به تبع یکی از مردان خانواده صورت می‌گیرد، گفت: زنانی که درگیر اعتیاد می‌شوند نقش‌شان در تربیت فرزندان‌شان به مخاطره می‌افتد. وی ادامه داد: به همین دلایل زنان نیازمند توجه خاص‌اند. سابقه همکاری ما با ستاد مبارزه با مواد مخدر به این صورت بوده که عضو کمیته زنان بودیم که در سال اخیر بدون فعالیت بوده و ما دعوت نشدیم. باستانی افزود: امید است امروز با تفاهم‌نامه‌ای که امضا می‌شود در زمینه‌های مرتبط با اعتیاد زنان و تهیه طرح‌های مربوط تا سال ۱۴۰۰ همکاری داشته باشیم.

نظرها

اخبار بیشتر