ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
سال ۱۳۹۷ با اخبار متنوع و مهمی در حوزه دفاعی وامنیتی کشور همراه بود. در این گزارش می‌توانید مهمترین اخبار سال ۹۷ را بخوانید.

- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، سال ۱۳۹۷ مانند هر سال با اخبار متنوع و مهمی در حوزه دفاعی وامنیتی کشور همراه بود.

در این سال فرماندهان و مقامات ارشد نظامی کشورمان با پیگیری دیپلماسی دفاعی سفرهای متعددی به کشورهای منطقه داشتند و رایزنی‌هایی با مقامات نطامی سیار کشورها برای گسترش همکاری‌های دفاعی و نطامی دو جانبه داشتند.

سال ۹۷ همچنین سال ضربات متعد نیروهای مسلح کشورمان بر پیکره تروریست‌هایی بود که اقداماتی علیه برخی مناطق مرزی کشورمان انجام دادند و منجر به بروز حوادثی تلخ و شهادت چندین تن از مرزبابن کشورمان شدند.

در این سال همچنین نیروهای مسلح کشورمان دستاوردهای بسیار خوبی از موشک کروز زمینی هویزه گرفته تا زیردریایی فاتح و ناوشکن سهند و بسیاری دستاوردهای دیگر نیز رونمایی کردند.

به هر صورت سال گذشته هم با اخبار متفاوت و متنوعی فراوانی در حوزه دفاعی همراه بود که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم.

سفر وزیر دفاع به روسیه

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 8

در اولین سفر خارجی مقامات نطامی کشورمان، امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان به منطور شرکت در هفتمین کنفرانس امنیتی مسکو به دعوت سرگی شایگو وزیر دفاع روسیه راهی این کشور شد.

وزیر دفاع در این سفر با وزیر دفاع روسیه دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه و همکاری‌های مشترک دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیر حاتمی همچنین در این سفر با وزرای دفاع بلاروس و صربستان دیدار کرد. وی در یدار با وزیر دفاع بلاروس پیشنهاد تشکیل کمیسیون همکاری‌های مشترک نطامی را ارائه داد.

وزیر دفاع کشورمان در دیدار با وزیر دفاع صربستان هم علاوه بر تاکید بر گسترش همکاری‌های دوجانبه، از امضای توافق نامه همکاری‌ دوجانبه بین ایران و صربستان در آینده نزدیک خبر داد.

امضای یادداشت تفاهم همکاری بین وزارتخانه‌های دفاع ایران و صنایع عراق

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 14

۳۰فروردین ماه امیر حاتمی وزیر دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح در دومین سفر خارجی خود اینبار به همسایه غربی کشورمان یعنی عراق سفر کرد. وی درجریان سفر به عراق با وزیر صنایع و معادن عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. همچنین دو طرف در این دیدار یادداشت تفاهمانه همکاری دو جانبه صنعتی امضا کردند.( متن کامل خبر)

در این سفر همچنین، با حضور امیر سرتیپ حاتمی نشست کمیته اطلاعاتی چهارجانبه جمهوری اسلامی ایران، روسیه، عراق و سوریه برگزار شد.

در ابتدای این نشست سرلشکر سعد علاق دبیر کمیته تبادل اطلاعاتی نظامی چهارجانبه و رئیس هیئت اطلاعات ارتش عراق با عرض خیر مقدم به حضور وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، گزارشی از فعالیت‌های مرکز تبادل اطلاعات چهارجانبه در دوران مبارزه با ترو‌ریسم و داعش ارائه کرد.

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 18

امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران نیز در ابتدای این نشست با مهم ارزیابی کردن تلاش‌های شبانه‌روزی و مجاهدت‌های صورت گرفته علیه گرو‌ه‌های تروریستی اظهار داشت: ائتلافی که با حضور چهار کشور ایران، عراق، سوریه و روسیه بر پایه اراده رهبران عالی چهار کشور تشکیل شد‌ در شکست داعش نقش جدی و اثرگذار داشت‌.( متن کامل خبر)

برگزاری اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس در تهران

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 21

ششمین اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند ۳ اردیبهشت ماه سال ۹۷ به میزبانی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار شد.

اجلاس کشورهای شمال اقیانوس هند شامل ۲۳ عضو دائم و ۹ عضو ناظر است و نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز جزو اعضای دائم این اجلاس است.

این اجلاس که تاکنون پنج دوره آن در کشورهای مختلف برگزار شده، بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران است که میزبانی آن از ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ به مدت ۲ سال برعهده نداجا بوده و ۳۵ هیئت‌عالی رتبه نظامی از کشورهای مختلف جهان برای شرکت در این اجلای به تهران سفر کردند.(متن کامل خبر)

برگزاری چهاردهمین کمیسیون مشترک نظامی ایران و عمان

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 26

۱۵ اردیبهشت‌ماه، هیئت عالی‌رتبه نظامی کشور عمان به منظور برگزاری چهاردهمین نشست کمیسیون نظامی مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و عمان وارد تهران شد و با سردار قدیر نظامی معاون بین‌الملل ستادکل نیروهای مسلح دیدار و گفت‌وگو کرد.

هیئت نظامی عمان در ادامه سفر خود به ایران و در جریان برگزاری چهاردهمین کمیسیون نظامی مشترک بین ایران و عمان با برخی از مقامات و فرماندهان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ملاقات کرد. برگزاری رزمایش مشترک امداد و نجات دریایی با مشارکت نیروی دریایی ارتش و سپاه و مرزبانی ناجا با نیروی دریایی و پلیس عمان در آبهای خلیج فارس از دیگر برنامه‌های این سفر بود.(متن کامل خبر)

دیدار فرمانده ارتش بولیوی با سرلشکر باقری

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 30

دریادار «جمیل بوردا سوسا» فرمانده ارتش بولیوی صبح امروز با حضور در ستاد کل نیروهای مسلح با سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان دیدار و گفت وگو کرد.

بررسی همکاری‌های دوجانبه و گسترش روابط دفاعی میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بولیوی از محورهای گفتگوی فرمانده ارتش بولیوی با رییس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان عنوان شده است. همچنین در این دیدار سرلشکر باقری از آمادگی ایران برای تولید مشترک تجهیزات نظامی با بولیوی خبر داد.(متن کامل خبر)

سفر سرلشکر باقری به پاکستان

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 34

۲۴ تیرماه، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان در راس هیئت عالی‌رتبه نظامی به دعوت فرمانده ارتش پاکستان وارد اسلام آباد شد. در جریان این سفر سرلشکر باقری ضمن دیدار با ژنرال قمر جاوید باجوا رئیس ستاد کل نیروهای مسلح پاکستان، از مرزهای مشترک این کشور با افغانستان نیز بازدید کرد.( متن کامل خبر)

سردار شیرازی در گفتگوی اختصاصی با تسنیم: جابه‌جایی فرمانده سپاه «شایعه» است/ چنین چیزی فعلا در برنامه نیست

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 37

۳۰ تیرماه سردار علی شیرازی رئیس دفتر فرماندهی معظم کل قوا در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه جابه‌جایی فرمانده سپاه «شایعه» است، تأکید کرد: فعلا به‌هیچ‌وجه جابه‌جایی و تغییر فرمانده سپاه در برنامه نیست.( متن کامل خبر)

دستیابی سپاه به موشک‌های کروز هواپایه با برد ۱۵۰۰ کیلومتر

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 40

۳ مرداد ماه و درجریان تحویل ۱۰ فروند جنگنده سوخو ۲۲ ارتقا یافته به نیروی هوافضای سپاه، سردار حاجی‌زاده گفت: نیروی هوافضای سپاه به موشک‌های کروز هواپایه با برد ۱۵۰۰ کیلومتر دست یافته و قرار است به‌زودی این موشک‌ها روی جنگنده‌های سوخو۲۲ سپاه نصب شوند.( متن کامل خبر)

رکورد شکنی غواصان ارتش در مسابقات نظامی ۲۰۱۸

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 43

بخش غواصی رقابت‌های نظامی ۲۰۱۸ روسیه به میزبانی نیروی دریایی ارتش در بندر نوشهر برگزار شد. در این رقابت‌ها، تیم غواصی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران توانست در بخش عبور از موانع وجوشکاری زیر آب رکورد مسابقات را بشکند.( متن کامل خبر)

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

اولین ناوشکن ارتش به «فالانکس ایرانی» تجهیز شد/ دفع حملات به شناورها با «سامانه دفاع نزدیک»

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 47

دریادار خانزادی در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه تست‌های ساحلی و دریایی سامانه دفاع نزدیک کمند، با موفقیت انجام شده است، گفت: این سامانه هم‌اکنون روی یکی از ناوشکن‌ها نیز نصب عملیاتی شده است و روی ناوشکن دوم هم به زودی نصب می‌شود.( متن کامل خبر)

سردار باقری: کشورهای متخاصم در تنگه هرمز فراتر از حقوق بین‌الملل عمل کنند، با اقدام سپاه مواجه می‌شوند

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 50

هفتم شهریور ماه سرلشکر باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح در بیست و یکمین همایش سراسری فرماندهان، مسئولین و مدیران نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: اگر دشمنان در خلیج فارس فراتر از قانون بین‌المللی عمل کنند، با مقابله و اقدامات کنترلی نیروی دریایی سپاه مواجه خواهند شد.( متن کامل خبر)

اعطای نشان «نصر» به امیر شاه‌صفی توسط فرمانده معظم کل قوا

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 53

۷ شهریور ماه فرمانده معظم کل قوا، در راستای اجرای مأموریت‌های متعدد در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و به‌پاس سال‌ها خدمت صادقانه، مخلصانه و شجاعاعانه این نیرو، نشان پرافتخار نصر را به امیر سرتیپ خلبان حسن شاه‌صفی اعطاء فرمودند.( متن کامل خبر)

اعطای نشان درجه‌ یک فتح به دریادار سیاری توسط فرمانده کل قوا

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 56

۱۸ شهریور ماه یکی دیگر از فرماندهان نیروهای مسلح مفتخر به دریافت نشاتن درجه ۱ فتح می‌شود.

در جریان حضور فرمانده معظم کل قوا در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی نوشهر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده‌ی ارتش جمهوری اسلامی ایران، به پاس خدمات شایسته و صیانت از مرزهای آبی کشور و دریای عمان و حفظ منافع ملی و اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران در آب‌های آزاد و اهتمام به نوسازی تجهیزات و آبادانی سواحل مکران در مدت تصدی فرماندهی نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران به دریافت نشان درجه‌ یک فتح از سوی فرماندهی معظم کل قوا حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مفتخر شد.(متن کامل خبر)

سردار حاجی‌زاده: سپاه «پهپاد MQ-۹» از آمریکا غنیمت گرفته/ ناوهای آمریکا «سیبل» هستند

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 60

۳۰ آبان ماه سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه با حضور در برنامه ثریا شبکه اول سیما از یک دستاور مهم این نیرو خبرداد. وی از غنیمت گرفته شدن پهپاد MQ-۹ آمریکایی خبر داد و گفت: ما بزرگترین کلکسیون غنائم پهپادی را داریم. انواع پهپادهای آرکیو۱۷۰، ام کیو ۹، ام کیو۱، اسکن ایگل آمریکایی و هرمس اسرائیلی را در اختیارد داریم.( متن کامل خبر)

اختصاصی: ناوشکن سهند به «سامانه دفاع نقطه‌ای کمند» تجهیز شد

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 63

دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم از تجهیز ناوشکن سهند به سامانه بومی دفاع نقطه‌ای کمند خبر داد.( متن کامل خبر)

ناوشکن سهند به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق شد

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 66

۱۰ اذر ماه جدید‌ترین ناو شکن ایرانی و پیشرفته‌ترین ناوشکن غرب آسیا یعنی ناوشکن جمهوری اسلامی ایرانی سهند، با حضور سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش، دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش و جمع دیگری از فرماندهان عالی‌رتبه نظامی، به ناوگان جنوب نیروی دریایی ارتش ملحق شد.( متن کامل خبر)

سردار تنگسیری: ورود سپاه به حوزه زیردریایی‌ها/ دستاوردها رونمایی می‌شوند

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 69

دریادار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، از ورود این نیرو به حوزه زیرسطحی‌ها خبر داد و گفت که دستاوردها در این زمینه در رزمایش‌های آتی رونمایی می‌شوند.( متن کامل خبر)

تشکیل یگان پهپادی هوافضای سپاه برای بارورسازی ابرها

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 72

۱۲ بهمن ماه نماینده نیروی هوافضای سپاه در پروژه بارورسازی ابرها در نشست تخصصی بارورسازی ابرهاگفت: یگان پهپادی نیروی هوافضای سپاه برای بارورسازی ابرها در ۵ منطقه تشکیل شده است.( متن کامل خبر)

تجهیز زیردریایی فاتح به نسل جدید «موشک ضدکشتی نصر»

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 75

۲۸ بهمن ماه دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حاشیه مراسم الحاق زیردریایی فاتح به ناوگان جنوب نداجا، طی سخنانی در جمع خبرنگاران گفت: موشک کروز زیردریایی فاتح، نسل جدید موشک نصر است که در پروژه جاسک۲ به نتیجه رسیده و با نمونه قبلی موشک نصر حتی از لحاظ برد، متفاوت است.( متن کامل خبر)

زیردریایی پیشرفته فاتح به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق شد‌

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 78

۲۸ بهمن ماه نخستین زیردریایی نیمه‌سنگین ساخت ایران با عنوان «فاتح» با حضور رئیس‌جمهور، فرمانده کل ارتش، وزیر دفاع و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری به ناوگان نیروی دریایی ارتش پیوست.( متن کامل خبر)

فرمانده نیروی زمینی سپاه: عامل انتحاری و ۲ نفر از اعضای تیم تروریستی زاهدان پاکستانی بودند

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 81

۳۰ بهمن ماه سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه مراسم بزرگداشت شهدای حادثه تروریستی جاده خاش زاهدان، گفت: عامل انتحاری و دو نفر از عناصر تیم تروریستی حمله به نیروهای سپاه، پاکستانی بودند.

سردار پاکپور ادامه داد: دو نفر از عناصر تیم تروریستی پاکستانی بودند و عامل انتحاری نیز فردی به‌نام حافظ محمدعلی از پاکستان بود و یک فرد دیگر از پاکستان نیز در تیم حضور داشت.( متن کامل خبر)

زیردریایی غدیر برای اولین بار از زیر آب «موشک کروز» شلیک کرد

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 85

۵ اسفند ماه در سومین روز از رزمایش ولایت۹۷ زیردریایی سبک کلاس غدیر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با موفقیت اقدام به شلیک موشک کروز کرد.( متن کامل خبر)

واکنش سردار سلیمانی به استعفای ظریف: ناهماهنگی در نهاد ریاست‌جمهوری بود/ ظریف مورد تأیید رهبری است

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 88

۸ اسفند ماه سردار سلیمانی در واکنش به استعفای وزیر امور خارجه با صدور پیامی اعلام کرد: در جریان سفر بشار اسد به تهران و ملاقات وی با رئیس‌جمهور، برخی ناهماهنگی‌ها در نهاد ریاست‌جمهوری منجر به عدم‌حضور وزیر خارجه در این ملاقات شد.( متن کامل خبر)

دریادار تنگسیری: درخواست سپاه برای تجهیز به «زیردریایی خلیج‌ فارس» / ندسا «سلاح ضدلیزر» تولید کرد

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 91

دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم از تولید سلاح ضدلیزر برای مقابله با سلاح لیزری آمریکایی‌ها خبر داد.

وی همچنین گفت: زیردریایی که ما دنبال آن هستیم، کلاس میدجت است که پیشرفته‌تر از زیردریایی غدیر باشد، مانند زیرسطحی فاتح و یا خلیج فارس را که هم‌اکنون در وزارت دفاع در حال ساخت است مدنظر داریم؛ البته یکی از در خواست‌های ما زیردریایی‌های فاتح و خلیج فارس است.

( متن کامل خبر)

سرلشکر قاسم سلیمانی از امام خامنه‌ای «نشان ذوالفقار» دریافت کرد

ویژه‌نامه نوروزی-۲۶|مهمترین اخبار نظامی در سال ۹۷؛ از فاتح و سهند تا «ذوالفقار» بر سینه‌ی حاج قاسم - 96

سومین نشان نظامی سال ۱۳۹۷ به سرلشکر قلسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه تعلق گرفت. در تاریخ ۱۹ اسفند ماه سرلشکر سلیمانی مفتخر به دریافت نشان ذوالفقار از دست فرمانده کل قوا شد. نشان ذوالفقار بالاترین نشان نظامی ایران است که پس از انقلاب تنها به سردار سلیمانی تعلق گرفته است. ( متن کامل خبر)

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با وزارت دفاع ایران، سپاه پاسداران، ارتش جمهوری اسلامی ایران و اخبار نظامی از تلگرام

🔵 ارتش جمهوری اسلامی: یک نفتکش را از دست دزدان دریایی نجات دادیم

روابط عمومی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است «یک فروند کشتی نفتکش ایرانی که مورد تعرض ۱۱ فروند قایق دزدان دریایی در محدوده تنگه باب المندب واقع در خلیج عدن قرار گرفته بود» را نجات داده است. به گزارش روابط عمومی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نفتکش مذکور حامل ۱۵۰ هزار تن مواد نفتی بوده است.

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲HlMVhH


شاخه‌ی جوانان حزب‌ندای‌ایرانیان دویست و هفتاد و دومین (سومین برنامه در سال نود و هفت) را به مناسبت روز ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار میکند

🔸حضور برای عموم آزاد است


🔻پیام فرمانده کل ارتش درپی حادثه تروریستی زاهدان به فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

🔹در پی حادثه تروریستی زاهدان که منجر به شهادت جمعی از برادران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در پیامی به سردار سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه، ضمن تسلیت این حادثه تروریستی گفت: راه ما فرزندان انقلاب در نیروهای مسلح، راه پرافتخار شهادت است و در طی این مسیر نورانی سر از پا نمی‌شناسیم و تا آخر همراه با سایر قوای مسلح و بویژه برادران عزیزم در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهیم ماند.

#تحولات_منطقه


📸♨️ هم‌اکنون/ ورود امیر موسوی فرمانده کل #ارتش جمهوری اسلامی ایران به فرودگاه گرگان جهت بازدید از مناطق #سیل زده گلستان


🔻ارتش برای لایروبی گرگان رود دست بکار می‌شود

🔹فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ارتش با اعزام ادوات لازم در زمینه لایروبی گرگان رود دست بکار می‌شود. /ایرنا

جزییات بیشتر:


‍ 🔴 آمریکا: پولشویی بانک انصار برای سپاه پاسداران

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

وزارت دارایی آمریکا می‌گوید بانک انصار در مرکز شبکه انتقال پول به سپاه قرار دارد

وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده است که ۲۵ فرد و شرکت را به دلیل دور زدن تحریم‌ها و انتقال دلار و یورو به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران به فهرست تحریم‌های خود افزوده است.

دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۲۶ مارس منتشر کرد، مدعی شده است که شبکه‌ای سازمان‌یافته از سوی حکومت ایران را هدف قرار داده که جمهوری اسلامی هم‌زمان با افزایش فشارهای آمریکا به صورت روزافزون روی آن تکیه می‌‍کرده است.

در این بیانیه آمده است «ما شبکه‌ای وسیع از شرکت‌ها و افراد مستقر در ایران، ترکیه و امارات متحده عربی را با هدف مختل کردن برنامه‌ای هدف گرفته‌ایم که حکومت ایران از آن برای جابجایی بیش از یک میلیارد دلار پول نقد استفاده می‌کرد.»

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا می‌گوید بانک انصار و دفتر خدمات ارزی آن در مرکز این شبکه قرار دارند که با استفاده از واسطه‌های مختلف ریال را به دلار و یورو تبدیل و به حساب‌های سپاه پاسداران و وزارت دفاع ایران منتقل می‌کنند.

بانک انصار، اولین بانک وابسته به سپاه پاسداران، حدود سی سال پیش به عنوان صندوق قرض الحسنه انصارالمجاهدین فعالیت خود را آغاز کرد و در دولت محمود احمدی نژاد به موسسه مالی و سپس بانک تبدیل شد

در بیانیه وزارت دارایی آمریکا بانک انصار موسسه‌ای تحت کنترل سپاه پاسداران معرفی شده که با استفاده از شرکت‌های صوری در ایران، ترکیه و امارات تحریم‌ها را دور می‌زند و به سیستم مالی بین‌المللی دسترسی پیدا می‌کند.

بنابر این بیانیه تنها در یک سال و نیم گذشته چهار شرکت تجاری صوری شامل ساکان، لبرا مون و ناریا در امارات و شرکت ارزی هیتال در ایران - که همه آنها امروز تحریم شده‌اند - معادل هشتصد میلیون دلار برای بانک انصار تامین کرده‌اند.

وزارت دارایی آمریکا گفته است که شرکت اطلس دوویز در ترکیه هم به عنوان منبع ثانوی تامین ارز برای دفتر خدمات ارزی انصار فعال بوده است.

وزارت دفاع ایران که پیشتر به دلایل دیگری از جمله حمایت از افراد فعال در برنامه هسته‌ای و نظارت بر برنامه توسعه موشکی ایران تحریم شده بود، امروز از سوی آمریکا به «پشتیانی لجستیک از نیروی قدس سپاه پاسداران و گروه‌های نیابتی آن در منطقه» هم متهم شده است.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۳-۲۶/u-s-issues-iran-related-sanctions-on-over-۲۲-people-entities


در ادامه بخوانید

خوانندگی و رقص خانم‌ها در ستاد انتخاباتی! / فیلم

خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل

رقص و پایکویی در ستاد انتخابی یکی از نامزدها و در حضور یک روحانی / فیلم

خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل

پاسخ به شبهه‌ای درباره کشتار مردم زمان محمدرضا پهلوی

مهرمهر18 ساعت قبل

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.

فیلم/ ماشین‌سواری امروز روحانی و جهانگیری

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
همشهریهمشهری19 ساعت قبل
حالا چند روز تا آغاز رای‌گیری یازدهمین دوره انتخابات مجلس یعنی دوم اسفند ماه باقی مانده، اما حواشی آن با شروع تبلیغات انتخابات رونق گرفته است. نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرهای مختلف هر کدام به روشی در تلاشند تا توجه مردم را به خود جلب کنند. این موارد بخش از وعده‌های این نامزد انتخابات مجلس است. وعده «ارضای حلال غریزه جنسی جوانان» روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز خود از «ابتذال در تبلیغات انتخاباتی برخی نامزدهای انتخابات مجلس» انتقاد کرده و نوشته است: «تبلیغات انتخاباتی نامزدهای مجلس در مواردی به ابتذال کشیده شده. یکی از نامزدهای ورود به مجلس در تابلوی تبلیغاتی خود «ارضای حلال غریزه جنسی جوانان» را وعده داده است.

نظرها

اخبار بیشتر