فینالیست‌های جایزه ادبی دوبلین ۲۰۱۹ معرفی شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
فینالیست‌های جایزه ادبی دوبلین ۲۰۱۹ معرفی شدند

فینالیست‌های جایزه ادبی دوبلین ۲۰۱۹ معرفی شدند

مهرخبرگزاری مهر |
۱۰ رمان به عنوان نامزدهای نهایی رقابت ادبی بین‌المللی دوبلین ۲۰۱۹ انتخاب و معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت جایزه، جایزه ادبی دوبلین که از سوی شورای شهر دوبلین اهدا می‌شود و مدیریت آن برعهده کتابخانه‌های این شهر است، اسامی ۱۰ نامزد نهایی خود را اعلام کرد.

در میان این آثار دو رمان توسط نویسندگان ایرلندی خلق شده‌اند که شامل «مکالمات با دوستان» و «تعطیلات نیمه زمستان» است. رمان‌هایی از فرانسه، پاکستان، بریتانیا و آمریکا در این میان جای دارند.

اسامی ۱۰ فینالیست عبارت است از:

«قطب نما» نوشته ماتیاسانارد ترجمه شده از فرانسوی توسط شارلوت مندل

«تاریخ گرگ‌ها» نوشته امیلی فریدلوند از آمریکا

«خروجی غربی» نوشته محسن حمید از پاکستان

«تعطیلات نیمه زمستان» نوشته برنارد مک‌لورتی از ایرلند شمالی

«مخزن ۱۳» نوشته جان مک‌گرگور از بریتانیا

«مکالمه با دوستان» نوشته سالی رونی از ایرلند

«آیداهو» نوشته امیلی راسکوویچ از آمریکا

«لینکلن در باردو» نوشته جرج ساندرز از آمریکا

«پسری در زمستان» نوشته ریچلسایفرت از بریتانیا

«آتش خانگی» نوشته کامیلا شمسی از پاکستان / بریتانیا

اسامی این نامزدها توسط شهردار دوبلین نیل رینگ اعلام شد و خود وی نام برنده را در ماه ژوئن اعلام خواهد کرد.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

در فهرست اولیه جایزه ادبی بین‌المللی دوبلین ۲۰۱۹ عنوان ۱۴۱ کتاب جای داشت که از آن میان این ۱۰ اثر انتخاب شدند.

آثار مهمی چون «۴۳۲۱» نوشته پل آستر، «خانم آزموند» نوشته جان بنویل، «راهی طولانی از خانه» نوشته پیتر کری، «ساحل منهتن» نوشته جنیفر ایگان، «اول شخص» نوشته ریچارد فلاناگان، «باید می‌رفتی» نوشته دانیل کلمان، «یک کتاب آمریکایی» نوشته جویسکرولاوتس، «وزارت شادی بی‌حد» نوشته آرونداتی روی، «خانه جاسوسان» نوشته دانیل سیلوا، «به پشت ماورا» نوشته پیتر اشتام و «هر چیز ممکن است» نوشته الیزابت استراوت از رسیدن به مرحله نهایی بازماندند.

جایزه دوبلین که از سال ۱۹۹۶ اهدا شده تا دو سال پیش با عنوان ایمپک دوبلین اهدا می‌شد.

این جایزه که به برنده خود ۱۰۰ هزار یورو اهدا می‌کند، در صورتی که کتابی ترجمه شده به عنوان برنده انتخاب شود ۲۵ هزار یورو را به مترجم اهدا می‌کند.

برنده این جایزه در سال ۲۰۱۸ کتاب «استخوان‌های خورشیدی» نوشته مایک مک‌کورمک از ایرلند بود.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با دوبلین، جایزه ادبی و ادبیات جهان از تلگرام

💠بهترین شهرهای جهان برای کار

🔹دویچه بانک نام ۲۸ شهر برتر جهان برای کارکنان از نظر شرایط کاری را منتشر کرد که شهرهای اروپایی بیشترین نماینده را در این لیست دارند.

🔹بر این اساس متوسط درآمد شاغلین در ۲۸ شهر جهان پس از کسر مالیات بالای ۲۴۰۰ دلار در ماه است که عبارتند از:

۱- زوریخ سوئیس؛ با متوسط درآمد ۵۷۶۴ دلار در ماه

۲- سن فرانسیسکو آمریکا؛ با متوسط درآمد ۴۹۷۴ دلار در ماه

۳- نیویورک آمریکا؛ با متوسط درآمد ۴۱۱۵ دلار در ماه

۴- سیدنی استرالیا؛ با متوسط درآمد ۳۹۱۴ دلار در ماه

۵- بوستون آمریکا؛ با متوسط درآمد ۳۷۴۰ دلار در ماه

۶- اسلو نروژ؛ با متوسط درآمد ۳۶۶۴ دلار در ماه

۷-شیکاگو آمریکا؛ با متوسط درآمد ۳۶۵۰ دلار در ماه

۸- کپنهاگن دانمارک؛ با متوسط درآمد ۳۴۶۲ دلار در ماه

۹- دبی امارات؛ با متوسط درآمد ۳۴۴۷ دلار در ماه

۱۰- فرانکفورت آلمان؛ با متوسط درآمد ۳۳۸۹ دلار در ماه

۱۱- لندن انگلیس؛ با متوسط درآمد ۳۳۸۱ دلار در ماه

۱۲- ملبورن استرالیا؛ با متوسط درآمد ۳۲۶۳ دلار در ماه

۱۳- سنگاپور؛ با متوسط درآمد ۳۰۹۹ دلار در ماه

۱۴- آمستردام هلند؛ با متوسط درآمد ۳۰۵۸ دلار در ماه

۱۵- توکیو ژاپن؛ با متوسط درآمد ۳۰۰۴ دلار در ماه

۱۶- استکهلم سوئد؛ با متوسط درآمد ۲۹۹۹ دلار در ماه

۱۷- هلسینکی فنلاند؛ با متوسط درآمد ۲۹۸۸ دلار در ماه

۱۸- ولینگتون نیوزلند؛ با متوسط درآمد ۲۹۴۶ دلار در ماه

۱۹- پاریس فرانسه؛ با متوسط درآمد ۲۸۸۶ دلار در ماه

۲۰- دوبلین ایرلند؛ با متوسط درآمد ۲۷۶۲ دلار در ماه

۲۱- آوکلند نیوزلند؛ با متوسط درآمد ۲۷۲۳ دلار در ماه

۲۲- ادینبورگ اسکاتلند؛ با متوسط درآمد ۲۵۶۵ دلار در ماه

۲۳-هنگ کنگ؛ با متوسط درآمد ۲۵۵۰ دلار در ماه

۲۴- تورنتو کانادا؛ با متوسط درآمد ۲۵۱۹ دلار در ماه

۲۵- برلین آلمان؛ با متوسط درآمد ۲۴۸۲ دلار در ماه

۲۶- بروکسل بلژیک؛ با متوسط درآمد ۲۴۸۰ دلار در ماه

۲۷- ونکوور کانادا؛ با متوسط درآمد ۲۴۵۸ دلار در ماه

۲۸- وین اتریش؛ با متوسط درآمد ۲۴۲۵ دلار در ماه


🌎 اهریمن چین و فرشته آمریکا

توسعه شگرف چین مرهون دزدی و چپاول آمریکاست، نه سخت‌کوشی چینی

(بخش اول)

✍ توماس فریدمن

(فریدمن تاکنون سه بار برنده جایزه ادبی پولیتزر شده است)

🔹منبع: نیویورک‌تایمز

💠زمانی با چینی‌ها راجع به جنگ تجاری دولت ترامپ با کشورشان صحبت می‌کردیم و از آنها پرسش می‌شود که آیا از نظر آنها این یک ایجاد تعادل جدید در روابط تجاری دو کشور است و یا جلوگیری از اعتلا و ظهور چین است که البته تا حدودی هم پهلوان پنبه بازی در آوردن است. چینی‌ها در پاسخ می‌گویند: «شما آمریکایی‌ها ۱۰ سال دیر آمده‌اید. ما دیگر اینقدر بزرگ شده‌ایم که دیگر نمی‌توان ما را از میدان به در کرد».

💠وقتی با ژاپنی‌ها راجع به این جنگ تجاری صحبت می‌شود آنها قدرشناس اند و می‌گویند: «خداوند را شکر گذاریم که ترامپ را برای ما رساند. بالاخره رئیس جمهوری در آمریکا روی کار آمد که به خوبی تهدید چین را درک می‌کند». ژاپنی‌ها دلواپس‌اند و می‌گویند: «لطفا مراقب باشید. بیش از حد چین را تا هر کجا که شما را می‌برد همراهی نکنید».

💠وقتی با متحدان زیرک و هوشمند اروپایی راجع به این جنگ تجاری صحبت می‌شود؛ آنها با سردرگمی می‌گویند: «پسر، چینی‌ها مشکل اصلی شان ضعف هوش است. آنها کلیدی ندارند که بفهمند چقدر هم دمکراتها و هم جمهوریخواهان و هم اروپاییان همگی از ته دل می‌خواهند که ترامپ چکش را در گفت‌وگوهای تجاری بر سر چینی‌ها بکوبد. اما لطفا؛ خواهش می‌کنم یک جنگ سرد دیگر را این بار با چین شروع نکنید. ما همه مجبور خواهیم بود طرف یکی را بگیریم».

💠اما از نظر خود شخص من؛ من به همه مخاطبان چینی و ژاپنی ام می‌گویم: «من شخصا از این بابت که ترامپ دارد با چین برخورد می‌کند چون موانعی را ایجاد کرده است و جلوی دسترسی به بازارهایش را گرفته است؛ خوشحالم». اینها همه حقایق اند، نه یک عدم تعادل متقابل تجاری. خیلی هم برای انجامشان دیر شده است. اما تجارت مقوله‌ای نیست که حاصل جمعش صفر باشد. چین امکان اعتلا و خیزش را دارد. همزمان؛ ما هم داریم. این وضعیت یکنواخت و ثابت ۴۰ سال گذشته بوده است. می‌شد که ما ساکت بمانیم. اگر چین همانطور که خودش دلش می‌خواهد دسترسی به بازارهای آمریکا داشته باشد؛ اجازه می‌داد که تولیدکنندگان و سازندگان آمریکایی هم امکان دسترسی به بازارهای چین را پیدا می‌کردند، ما هم دیگر صدایمان در نمی‌آمد.

💠امروز وقت آن است که پیوندهای اقتصادی آمریکا - چین را دوباره با نظم و قاعده‌ای جدید تنظیم کنیم. اهمیت موضوع برای آمریکا آنقدر زیاد است که ارزش آن معادل اهمیت مهار شوروی در ۷۰ سال پیش است. آمریکا مطلقا دلش نمی‌خواهد تا ابد سرگرم مهار چین باشد. برای آنکه یک چنین روندی اتفاق نیفتد؛ هر دو کشور لازم است هشیار و البته شریف باشند. و نیز بنشینند و خوب بررسی کنند ببیند چه شد که هردو به اینجا رسیدند. چین، باید قدری از این تکبر خود فرو بیاید و فروتنانه اعتراف کند، چطور شد که اقتصادش اینقدر سریع ترقی کرد و به این مرز از اعتلا رسید. ترامپ، هم باید قدری باریک بین باشد و بررسی کند ببیند آمریکا چطور شد که از سالیان دراز پیش یک دفعه رو آمد و اینقدر قوی شد. فرمول موفقیت چین سه رکن دارد.

۱⃣ رکن اول؛ سخت کوشی است. و؛ سربلندی دیر هنگام. پس انداز خیلی زیاد. سرمایه گذاری‌های هوشمندانه در زیرساختها و آموزش و پرورش و تحقیقات؛ و یک نظام 'داروینی' از نظام سرمایه داری. در نظام سرمایه داری جنگلی چین، ۳۰ شرکت شاغل در یک تجارت مشابه ظهور می‌کنند و با هم رقابت می‌کنند تا ببیند کدامیک مرد اول برنده می‌شود و پشتیبانی دولت را می‌برد و می‌رود تا جهانی بشوند. این نظام مملو از نوآوری است و یک سری شرکت‌های بزرگ جهانی را به دنیا عرضه کرد از قبیل: شرکت‌های 'علی بابا'، تنجنت. همه این موفقیت‌ها در زیر سایه یک حکومت استبدادی مطلقه بدست آمد که اینترنت را بشدت سانسور می‌کند و آزادی مطبوعات را هم بشدت سلب می‌کند.

۲⃣ رکن دوم؛ خیانت به قوانین 'سازمان تجارت جهانی'؛ انتقال به زور تکنولوژی، سرقت مالکیت معنوی دیگران، ضوابط و مقررات تجاری غیر متقابل و نیز؛ پشتیبانی قوی دولت از برندگان هم رقابت‌های داروینی و هم صنایع دولتی بی کفایت است.

۳⃣ رکن سوم؛ که چین هیچگاه به آن اعتراف نکرده است؛ یک 'سیستم تجاری با ثبات جهانی' است که سیاستمداران آمریکا آن را ساخته‌اند و نیروی دریایی آمریکا هم پاسدار و نگاهبان حریم آن است.

👇ادامه در بخش دوم👇


بهروز بوچانی پناهنده کرد اهل ایلام که پنج سال است در بدترین کمپ استرالیا (جزیره مانوس) زندگی میکند چندروز پیش برنده معتبرترین جایزه ادبی استرالیا شد. او آنجا با موبایل خود رمانی نوشت با نام No friend but the mountains. (دوستی جز کوهستان ندارم)

او البته برای دریافت جایزه‌اش امکان خروج از جزیره را نداشته!


«مارک زاکربرگ» مدیر و بنیانگذار شبکه اجتماعی «فیسبوک» در حال ترک هتل «مریون» در شهر دوبلین ایرلند پس از دیدار با گروهی از سیاستمداران ایرلندی با موضوع قوانین شبکه‌های اجتماعی/PA


#مطبوعات_جهان

📰 دیلی تلگراف - انگلستان: توطئه بمب‌گذاری با نشان «مخالفان ایرلندی» / تحقیقات پلیس درباره ترور روی تمبر پستی «دوبلین» بر مواد انفجاری ارسال شده به هیترو و واترلو

🔹جدال «می» و جاوید بر سر تدابیر لازم برای مبارزه با جرائم چاقوکشی

🔹سالگرد طلایی شاهزاده ولز/ ملکه الیزابت، روز سه‌شنبه با دعوت از اعضای خاندان سلطنتی به کاخ باکینگهام پنجاهمین سالگرد اعطای نشان «شاهزاده ولز» به شاهزاده چارلز را جشن گرفت


➖ تولد دوباره/ جایزه ادبی احمد محمود در سال ۱۳۹۷ پایه‌گذاشته شد

▫ فصول سرد سال برای اهالی ادبیات چندان هم سرد به نظر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد چون تنور جوایز ادبی این سرما را قابل تحمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. جوایز ادبی طی این سال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها چه خصوصی و چه دولتی همیشه جای بحث و گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وگوی بسیاری داشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.


در ادامه بخوانید

بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره‌ای

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
فیلم سینمایی بیست و سه نفر از دیروز روی پرده‌ای نقره‌ای به نمایش در آمده است. بیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبیست و سه نفر قهرمان مهمان پرده‌ای نقره ایبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما؛ فیلم سینمایی بیست و سه نفر قصه نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله است که در سال ۶۸ به اسارت رژیم بعث در آمدند.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر