مسیر برون رفت کشور از مشکلات توسعه کارآفرینی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
مسیر برون رفت کشور از مشکلات توسعه کارآفرینی است

مسیر برون رفت کشور از مشکلات توسعه کارآفرینی است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
ایلام - ایرنا - معاون توسعه و مدیریت بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه مسیر برون رفت کشور از مشکلات توسعه کارآفرینی و ایجاد رقابت سالم است، گفت: این نخبگان هستند که می توانند این اکو سیستم را به وجود بیاورند و اگر امروز نگاه ها تغییر کند خیلی از مشکلات مرتفع خواهند شد.

به گزارش ایرنا، محمدصالح ترکستانی روز چهارشنبه در آیین تودیع و معارفه رییس بنیاد نخبگان استان ایلام اظهار داشت: یکی از معضلات در کشور مسئله نخبه باوری است، در بنیاد نخبگان این موضوع از ۲ جنبه عرضه و تقاضای نخبگان نگاه می‌شود که در حوزه تقاضا باید پذیرفت اقتصاد ما نفت محور و غیر دانش محور است.

وی با بیان اینکه بنیاد نخبگان دنبال کننده هماهنگی بین عرضه و تقاضای نخبگی است، افزود: در این خصوص با یک فضای نهادی مواجه هستیم که الزاما عملکرد مثبت و درخور توجهی را به دنبال ندارد، در این زمینه می‌توان چند کار انجام داد که راه صحیح آن شکل گیری یک اکوسیستم برای حل مشکلات کنونی است.

معاون بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه ما به دنبال یک اکوسیستم کارآفرینی هستیم، گفت: راه‌اندازی این سیستم به‌ طور حتم سیستم‌های ناکارآمد و غیررقابتی را حذف و یا کنار می‌ گذارد.

ترکستانی یکی از چالش‌های اصلی در این بنیاد را مسئله نخبه نماها عنوان کرد و یادآور شد: اینکه فرآیند نخبه گزینی در گذشته صحیح بوده یا خیر، آیا تعداد مقاله و اختراع یا تلاش فرد برای حل مشکلات جامعه معیار درستی برای انتخاب نخبگان است یا نیست هم خود سئوال‌های جدی هستند.

وی با بیان تعریفی از نخبگان، گفت: نخبگان گروهی از فرهیختگان جامعه هستند که باید زمینه اثرگذاری آنان را فراهم ساخت.

ترکستانی با اشاره به اینکه در بنیاد ملی نخبگان به کسی گواهی نخبگی داده نمی‌شود و برچسبی به عنوان نخبه وجود ندارد، گفت: در اینجا نخبه به کسی اطلاق می‌شود که تشنه خدمت باشد و انتظاری نداشته و در مسیر توسعه کشور در طی سالیان تلاش کند.

معاون بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: ساختار بنیاد نخبگان کشور، ایده اصلی خود را باهدف مشخص یعنی حمایت از استعدادها، مدیریت منابع انسانی و استعدادهایی که می‌‌تواند به هدف بخشی منجر شوند، دنبال می‌کند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار ایلام نیز در این آئین گفت: در شرایط کنونی دولت به شدت نیاز به تلاش نخبگان برای گره گشایی مشکلات دارد.

محمد نوذری با اشاره به ظرفیت‌های خاص تردد زائران در ایام اربعین در استان ایلام افزود: سالانه نزدیک به پنج میلیون زائر از مرز مهران تردد می‌کنند که باید در این زمینه بستری فراهم کنیم تا با استفاده از تجریبات نخبگان از ظرفیت‌های اقتصادی در این حوزه نهایت استفاده را بعمل آوریم.

وی با اشاره به معضلات آسیب‌های حوزه اجتماعی در استان نیز تاکید کرد: تاکنون مقاله‌های بسیاری برای حل مسائل این حوزه ارائه شده است و نیازمند به ارائه مقاله‌های فرا پژوهشی هستیم.

معاون استاندار ایلام با بیان اینکه نیازمند برنامه ریزی تدوین شده در حوزه آسیب‌های اجتماعی در استان هستیم، اضافه کرد: دانشگاه و بنیاد نخبگان در این زمینه می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

در این آئین از زحمات رضا خانی رئیس سابق بنیاد نخبگان ایلام تقدیر و مژگان صالحی پور به عنوان رئیس جدید این بنیاد در استان انتخاب شد.

۳۰۳۲/۶۰۳۴

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با علمی آموزشی، کارآفرینی، بنیاد نخبگان و ایلام از تلگرام

🔵 خلاصه گزارش دیده‌بان جهانی کارآفرینی ایران در سال ۲۰۱۷

◽️ امروزه توسعه کارآفرینی به عنوان یکی از مهمترین استراتژی‌های ملی رشد و توسعه اقتصادی در همه جوامع پیشرفته و حتی جهان سوم به شدت مورد توجه سیاستگزاران، دولت‌ها و پژوهشگران دانشگاهی قرار گرفته است.

◽️ براین اساس دیده‌بان جهانی کارآفرینی در سال ۱۹۹۹ با هدف پایش نگرش‌ها و فعالیت‌ها و نتایج (خروجی) کارآفرینی در کشورهای عضو این کنسرسیوم دانشگاهی، با همکاری دانشگاه‌های معتبر جهان تشکیل شده است.

◽️ کشور ایران در سال ۲۰۰۷ میلادی ۱۳۸۶ شمسی با حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موسسه کار و تامین اجتماعی و دانشکده کارافرینی دانشگاه تهران به عضویت دیده‌بان جهانی کارآفرینی درآمده است.

◽️ در سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷) تعداد ۵۴ کشور در اجرای برنامه پژوهشی دیده‌بان جهانی کارآفرینی GEM به عنوان بزرگترین، تخصصی‌ترین و معتبرترین پایش کارآفرینی در جهان شرکت کرده‌اند. این برنامه نوزدهیمن سال اجرای برنامه دیده‌بان جهانی کارآفرینی (GEM) در جهان و یازدهمین سال در ایران است.

◽️ در این برنامه پژوهش بین‌المللی، کشورها بر اساس منطقه جغرافیایی و سطح توسعه اقتصادی دسته‌بندی می‌شوند. کشورهای عضو در سال ۲۰۱۷، در حدود ۶۷٫۸ درصد جمعیت جهان و تقریبا" ۸۶ درصد تولید ناخالص ملی را تشکیل می‌دهند.

اهم شاخص‌های ایران در ۱۳۹۶ در مقایسه با سال ۱۳۹۵ به شرح زیر می‌باشد:

🔸 درک فرصت کارآفرینانه ۱ درصد کاهش و رتبه کشورمان ۴ رتبه افزایش یافته است.

🔸 درک قابلیت کارآفرینانه ۶ درصد کاهش یافته و رتبه کشورمان ۲ رتبه کاهش یافته است.

🔸 قصد کارآفرینانه ۶ درصد کاهش یافته و رتبه کشورمان نیز ۵ رتبه کاهش یافته است.

🔸 ترس از شکست ۴ درصد کاهش یافته و رتبه کشورمان نیز ۳ رتبه افزایش یافته است.

🔸 کارآفرینی به عنوان یک گزینه شغلی مناسب ۴ درصد کاهش یافته و با وجود این رتبه کشور‌مان نیز ۵ رتبه بهبود یافته است.

🔸 منزلت اجتماعی کارآفرینان ۱ درصد کاهش یافته و با وجود این رتبه کشورمان نیز ۳ رتبه افزایش یافته است.

🔸 توجه رسانه‌ای به کارآفرینی ۹ درصد کاهش یافته و رتبه کشورمان نیز ۹ رتبه کاهش یافته است.

🔸 کارآفرینی نوپا تغییری نداشته با وجود این رتبه کشورمان ۴ رتبه کاهش یافته است.

🔸 کارآفرینی تثبیت شده ۱ درصد کاهش یافته و رتبه کشورمان ۱ رتبه کاهش یافته است.

🔸 شاخص کارآفرینی نوآورانه ۱ درصد کاهش یافته است. و رتبه کشورمان ۲رتبه کاهش داشته است.

🔹 عدم تداوم کسب و کار در ایران به میزان ۶ درصد بهبود یافته و رتبه کشورمان در این شاخص ۴۳ رتبه بهبود داشته است.

🔷 یافته‌های دیده‌بان جهانی کارآفرینی و تحلیل‌های صورت گرفته به منظور نیل به اهداف توسعه کارآفرینی و طراحی و تدوین راهبرد ملی کارآفرینی، بهینه محیط کسب و کار، تقویت آموزش و مهارت‌های کارآفرینی، تسهیل تبادل فناوری و نوآوری، ارتقای دسترسی به منابع مالی و سرمایه‌گذاری و ارتقای آگاهی و شبکه‌سازی می‌باشد که منتهی به ارائه توصیه‌های سیاستی گردیده است.

🔷 ازجنبه‌های بسیار مهم گزارش حاضر بررسی علمی و دقیق ارتباط بین توسعه کارآفرینی و اقتصاد مقاومتی و به عبارت صحیح‌تر تاب‌آوری اقتصادی است.

🔷 در این گزارش به منظور پاسخ به این سوال که سطح حداقلی و سطح مطلوب شاخص‌های کارآفرینی (از جمله نرخ استارت آپ و نرخ قصد کارآفرینانه) به منظور دستیابی به سطح قابل قبول تاب‌آوری اقتصادی (سطح ۶۰ درصدی) از تحلیل رگرسیون غیر خطی استفاده شده است.

🔷 نتایج تحلیل‌های رگرسیون غیرخطی نشان می‌دهد که برای دستیابی به سطح ۶۰ درصدی تاب‌آوری اقتصادی، می‌بایست نرخ کارآفرینی نوپا (شاخص استارت آپ) بین ۱۰ تا ۱۵ درصد باشد. یعنی برای اینکه اقتصاد مقاوم داشته باشیم می‌بایست حداکثر ۱۵ درصد جمعیت بالغ جامعه در ۴۲ ماه گذشته کسب و کار جدید و نوپایی را راه‌اندازی کرده باشند. درحالی که روابط فوق کاملا غیرخطی است، رابطه بین کارآفرینی نوآورانه و تاب‌آوری اقتصادی کاملا خطی است و با افزایش شاخص کارآفرینی‌ نوآورانه در کشور تاب‌آوری اقتصادی رشد می‌کند.

بنابراین مهمترین توصیه و پیشنهاد سیاستی نتایج دیده‌بان جهانی کارآفرینی ایران، اتخاذ استراتژی حمایت و تشویق جهت توسعه کارآفرینی نوآورانه و دانش‌بنیان می‌باشد. درحقیقت حمایت از ایجاد و توسعه کسب و کارهای نوآورانه در کشور، اقتصاد مقاوم‌تر خواهد شد.

🔷 درپایان به منظور توسعه و تقویت کآرافرینی نوآورانه و دانش‌بنیان درکشور پیشنهاد می‌شود مراکز فضای کاری مشترک، مراکز شتاب دهی کسب و کارهای نوپا و آموزش‌های کارآفرینی به ویژه برگزاری دوره کهاد (برنامه تخصصی فرعی) کارآفرینی در دانشگاه‌های کشور ایجاد و تقویت گردد.

منبع: ناظر اقتصاد


امضای تفاهم‌نامه ۲ میلیون دلاری میان ایران و هند

🔺با امضای تفاهمنامه‌ای به ارزش ۲ میلیون دلار میان ایران و هند، همکاری‌های دو کشور در حوزه کارآفرینی گسترش می‌یابد.

🔺براساس این تفاهمنامه مرکز تخصصی کارآفرینی کسب و کارهای خرد و کوچک هند–ایران در تهران ایجاد می‌شود


🏡کار در منزل فوری👇

قرارداد یکساله همراه با مشاوره رایگان برای اخذ مجوز و دریافت وام

✨دریافت وام کارآفرینی تا سقف ۳۰ میلیون☺️

شرایط استخدام و دریافت وام👇☺️

ایدی مشاوره رایگان👇

🆔 @karafarian۱۴۰۰


🎥 سرقت برای کارآفرینی!

بازم دم دزدا گرم، از دست مسئولین که کارى ساخته نیست


وضعیت #اکوسیستم_کارآفرینی در ایران بر اساس تحقیقات دیده بان جهانی کارآفرینی GEM در مقایسه با میانگین کشورهای آسیا و اقیانوسیه/فرجادیان


نظرها

اخبار بیشتر