ساخت تونل، ناجی «گردنه مرگ»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. حوادث
ساخت تونل، ناجی «گردنه مرگ»

ساخت تونل، ناجی «گردنه مرگ»

ایرناخبرگزاری ایرنا |
همدان- ایرنا- ساخت تونل بهترین و مطمئن ترین راه برای نجات گردنه اسدآباد از رانش و تخریب است که فنی ترین شورای استان پس از مذاکره و چاره اندیشی های فراوان به آن رسیده و مجلس شورای اسلامی نیز راه را برایش هموار کرده است.

به گزارش ایرنا، به یاد دارم پاییز سال ۱۳۹۰، حذف گردنه اسدآباد و ساخت تونل به جای آن به تصویب دولت رسید؛ طرحی که پس از سنجش خاک و جغرافیای این منطقه ابتر ماند و رویای پایان گرفتن حوادث جاده‌ای و قربانی شدن صدها مسافر زیر خروارها خاک سست و بی بنیاد گردنه دفن شد.

حالا پس از هفت سال دوباره این پیشنهاد سر از خاک برآورده تا ناجی جاده‌ای سخت گذر باشد که نام «گردنه مرگ» گرفته است، آن هم در شرایطی که بارش‌های سیل آسای اخیر امنیت و ایمنی این شاهراه ارتباطی را شسته و با خود برده است.

به گفته فرماندار اسدآباد چندین نقطه از این جاده پرپیچ و خم در اثر نفوذ آب دچار رانش و بدنه این مسیر به طور عمیق و گسترده شکافته شده و هرآن بیم فرو ریختنش بر سر این شهر کوه پایه‌ای و ساکنانش می‌رود.

** ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی گردنه

به گفته دکتر امیر رضا گودرزی استاد دانشگاه آزاد اسلامی همدان، سرتاسر جاده گردنه با مشکلات اساسی روبروست، به طوریکه در ۹ کیلومتر ابتدای این مسیر از سمت اسدآباد ۲۵ نقطه مستعد لغزش وجود دارد و کیلومتر ۰ تا ۱۶۰۰ بیشترین رانش را در بارش‌های اخیر تجربه کرده است.

وی که از سال ۱۳۹۴ در قالب یک طرح پژوهشی به سفارش اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و راه و شهرسازی همدان علل ناپایداری ترانشه‌های گردنه اسدآباد و پهنه بندی خطرات لغزش را مورد بررسی و تحقیق قرار داده، می‌گوید: شرایط زمین شناسی، وضعیت بارش، تبخیر و تراز آب زیرزمینی، مصالح، پوشش گیاهی و ژئودینامیک عوامل شناخته شده رانش زمین در جهان هستند، که گردنه اسدآباد همه ۶ فاکتور را به صورت یکجا دارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه گردنه اسدآباد از نواحی پربارش استان همدان به شمار می‌رود معتقد است مقصر ۶۴ درصد ناپایداری‌های به وجود آمده در این شاهراه ارتباطی آب است.

براساس آخرین یافته‌های این پژوهشگر، این جاده به طور متوسط ۱۳۰ روز یخبندان و ۴۱۶ میلیمتر باران را در سالهای قبل تجربه کرده و همین رطوبت و سرما بزرگترین عامل پوسیدگی مصالح بکار رفته در بدنه گردنه اسدآباد محسوب می‌شود.

وجود شیب هایی که به هیچ وجه سنخیت و سازگاری با شرایط طبیعی منطقه ندارد، آبیاری جنگل‌های موجود و مهمتر از همه ۱۹ گسل فعال به وخامت اوضاع گردنه اسدآباد افزوده است و این استاد دانشگاه و محقق با گوشزد کردن این نکات برآورد می‌کند در حدود ۱۰۰ میلیارد ریال برای بازسازی موقت و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تثبیت و پایداری آن نیاز است که برای جذب این منابع مالی باید شتاب کرد.

** گردنه اسدآباد در بودجه ۹۸ سهم دارد

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی به تازگی در نشست شورای فنی استان که با محوریت رسیدگی به وضعیت گردنه تشکیل شد، قول مساعد داد اعتبار مورد نیاز برای نجات گردنه را تامین کرده و از مسئولان کشوری خواستار رسیدگی به وضعیت بحرانی این شریان اصلی شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوادث واقعی

اکبر زنجبرزاده بهترین گزینه برای کاهش تصادفات جاده‌ای و جلوگیری از رانش‌های بیشتر گردنه را ساخت تونل می‌داند و از معطل ماندن چندین ساله این طرح گلایه کرده و می‌گوید: امسال حفر تونل را با جدیت پیگیری می‌کنیم تا خیال مردم و مسئولان برای همیشه آسوده شود.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگرچه رانش و نشست‌های اخیر خسارت جانی نداشته اما خطر بیخ گوش گردنه است و نباید غفلت کنیم. از اینرو طرح احداث تونل در جدول ۲۰ قانون بودجه سال ۹۸ گنجانده شده تا برای تخصیص اعتبار دچار مانع و مشکلی نشود.

وی گفت: در مرحله نخست مکاتبه استاندار همدان با آقای نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه ضروری است تا مبالغ مورد نیاز برای طرح مطالعاتی و آغاز این پروژه اختصاص یابد.

به اعتقاد رنجبرزاده ساخت تونل در کاهش هزینه‌های نگهداری گردنه بسیار موثر است و از سوی دیگر مصرف سالانه ۶ هزار تن نمک برای یخ زدایی و برف روبی این مسیر قطع می‌شود چراکه به گفته کارشناسان استفاده از این حجم نمک در راه‌ها موجب شورشدن و ناباروری دشت اسدآباد می‌شود که خطر جدی برای کشت و زرع این منطقه به حساب می‌آید.

** گردنه اسدآباد تهدیدی که باید تبدیل به فرصت شود

معاون امور عمرانی استانداری همدان با اشاره به باران‌های نوروزی که نعمت بزرگ و سراسر درس عبرت است می‌گوید: حوادث گردنه اسدآباد هشداری برای بازبینی راه‌ها و مسیرهای حادثه خیز استان است.

محمود رضا عراقی نیز با اعلام موافقت خود با گزینه تغییر مسیر گردنه اسدآباد گفت: شدت شکاف و رانش‌ها هر روز بیشتر می‌شود و تعلل برای رسیدگی به وضعیت این شاهراه ارتباطی را جایز نمی‌دانیم لذا از تخصصی‌ترین شورای فنی استان برای چاره جویی و هم اندیشی دعوت کردیم.

عراقی گفت: در این شورا بهترین تصمیم برای پایداری و دور کردن خطر از گردنه گرفته شد که شامل اقدامات اورژانسی و برنامه میان مدت و بلند مدت است.

وی خاطرنشان کرد: مراقبت شبانه روزی از این مسیر و خودروهای عبوری و سبک سازی حجم ترافیک در مرحله نخست انجام می‌شود تا با تخصیص اعتبار عملیات میخ کوبی و کاهش شیبها اجرا و سپس برنامه تثبیت و پایداری گردنه انجام شود.

عراقی ساخت تونل و تغییر مسیر را برنامه بلند مدت گردنه اسدآباد ذکر کرد و افزود: این طرح بهترین و مطمئن‌ترین راه برای خلاصی از حوادث این جاده سخت گذر است که خرد جمعی به آن اصرار دارد.

ناگفته نماند تمام زیبایی گردنه اسدآباد به پیچ‌های تند و شیب داری است که با گذر از دل کوه‌ها و دره‌ها آمیخته‌ای کم نظیر از گردشگری طبیعت را به مسافرانش هدیه می‌دهد، ای کاش تونلی که این روزها همه برساختش توافق کرده‌اند، به گونه‌ای طراحی و اجرا شود که بر این زیبایی‌ها سایه نینداخته و همچنان هموطنان از دیدنش لذت ببرند.

گزارش: زهرا زارعی

۷۵۲۷/۲۰۸۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمادگی اهواز برای مقابله با سیل احتمالی + فیلم

رکنارکنا3 ساعت قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، رودخانه کارون در مقطع اهواز که سال گذشته همزمان با سیلاب طغیان نسبی داشت، اما توسط متولیان کنترل شده بود هم اکنون نیز مقداری بالا آمده و نشان دهنده تدابیر لازم برای کنترل ورودی و خروجی سد‌ها و افزایش میزان آب ورودی در این رودخانه است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ایسناایسنا14 ساعت قبل
دبیر ستاد حقوق بشر گفت: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به ماهیت حقوق بشری انقلاب اسلامی، اظهار کرد: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران بر مبنای صیانت از حقوق انسان‌ها و نیز تأمین حقوق ملت ایران شکل گرفته است. باقری کنی با اشاره به روند دشمنی آمریکا با ملت ایران، تصریح کرد: مخالفت آمریکایی‌ها با پیشرفت ملت ایران موجب شد تا به محض پیروزی انقلاب اسلامی، جلوی دسترسی ملت ایران به فناوری‌های حساس را بگیرند و عملا «حق پیشرفت» را از ملت ایران سلب نمایند. معاون رئیس قوه قضائیه افزود: اعتماد به نفس ملت ایران موجب شد تا علی‌رغم مخالفت آمریکایی‌ها، ملت ایران بتواند با اتکا به ظرفیت‌های داخلی به پیشرفت دست یابد. باقری کنی ادامه داد: پیشرفت درون‌زای ملت ایران موجب خشم آمریکایی‌ها شده و به همین دلیل آنها ملت ایران را با تحریم‌های وحشیانه مجازات کردند، به گونه‌ای که حتی جلوی صادرات دارو به ایران را هم گرفتند و عملا قصد دارند علاوه بر حق پیشرفت «حق حیات» را نیز از ملت ایران سلب کنند.
رکنارکنا3 ساعت قبل
به گزارش رکنا، با اشاره به اینکه این تصادف حدود ساعت ۵:۴۵ دقیقه صبح امروز اتفاق افتاده است، گفت: در این تصادف دو دستگاه اتوبوس بغل به بغل یکدیگر برخورد کرده بودند. وی افزود: بر اثر این تصادف یکی از مسافران فوت و هفت نفر نیز زخمی شدند. مظاهری ادامه داد: علت حادثه در دست بررسی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
ایمناایمنا16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، متأسفانه در این اوضاع بحرانی برای سلامت هموطنان عزیز شاهد سرقت از شهروندان در پوشش انجام تست کرونا در تهران هستیم! وی افزود: اعضای سه خانواده مربوط به افراد مبتلا به ویروس کرونا را قرنطینه کردیم و نگرانی از این جهت وجود ندارد. به گزارش رکنا، پرویز قزلباش با اشاره به شیوع بیماری کرونا ویروس، گفت: خوشبختانه تاکنون بیماری کرونا ویروس وارد استان زنجان نشده و مورد مثبتی نداریم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز یادآور شد: یکی از فوتی‌های استان البرز مردی ۴۷ ساله بود و دیگری نیز یک خانم بوده است. دکتر کریم اضافه کرد: آموزش‌های بهداشتی از سوی دانشگاه علوم پزشکی ارائه می‌شود از مردم می‌خواهیم به این آموزش‌ها دقت کنند.
خبر فوریخبر فوری16 ساعت قبل
مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین گفت: متاسفانه تصادف زنجیره‌ای امروز اتوبان قزوین_زنجان ۳ کشته و ۱۱ زخمی برجای گذاشت. قدرت اله مهدیخانی مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین در پی برف و کولاک و تصادف زنجیره‌ای امروز اتوبان قزوین_زنجان که به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی توسط رانندگان صورت گرفت، اظهار داشت: تصادف زنجیره‌ای امروز متاسفانه ۳ کشته و ۱۱ زخمی برجای گذاشت. مدیر کل مدیریت بحران استان قزوین با بیان اینکه از روز گذشته با شروع بارش‌های قابل ملاحظه در سطح منطقه به صورت باران و برف، شاهد بروز کولاک در محورهای مواصلاتی و گردنه‌های برف گیر استان قزوین بودیم، عنوان داشت: متاسفانه صبح امروز در لاین شمالی اتوبان قزوین به زنجان، مقابل شرکت پرشین فولاد، تصادف زنجیره‌ای بین حدود ۲۰۰ خودرو روی داد که ۳ کشته و ۱۱ زخمی برجای گذاشت. وی با ابراز تاسف از بی توجهی به هشدارهای هواشناسی و سایر دستگاههای متولی ادامه داد: با وجود هشدار‌های صورت گرفته در رسانه‌های عمومی و فضای مجازی، متاسفانه به علت بی توجهی برخی از هموطنان شاهد سانحه دلخراش امروز بودیم. مدیر کل مدیریت بحران استان ضمن قدردانی از خدمت رسانی دستگاههای امدادی ازجمله پلیس راه، راهداری، اورژانس و هلال احمر، تصریح داشت: از مردم می‌خواهیم در چنین شرایطی از سفرهای غیر ضروری خودداری نموده و در صورت الزام به سفر رعایت نکات ایمنی و همراه داشتن تجهیزات لازم همراهی لازم با نیروهای امدادی مستقر در جاده‌ها را داشته باشند.
خبر فوریخبر فوری16 ساعت قبل
مدیرعامل آبفار لرستان گفت: در جریان سیل امروز آب شرب ۷۶ روستا قطع شده بود که تاکنون مشکل ۶۰ روستا برطرف شده و ۱۶ روستای دیگر به علت نداشتن راه دسترسی همچنان بدون آب هستند. علیرضا کاکاوند مدیرعامل آبفار لرستان اظهار کرد: در جریان سیل امروز آب ۷۶ روستا در استان قطع شده بود که تاکنون مشکل ۶۰ روستا برطرف شده و اکنون آب دارند. وی ادامه داد: ۱۶ روستای استان همچنان بدون آب هستند که عدم راه دسترسی علت آن است، اگر راه ایجاد شود در اسرع وقت آب این روشتاها نیز وصل می‌شود. مدیرعامل شرکت آبفار لرستان افزود: بیشتر این روستاها در شهرستان پلدختر هستند. کاکاوند عنوان کرد: لوله‌های انتقال آب آماده بوده و به محض ایجاد راه دسترسی مشکل این روستاها تا فردا حل می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر