1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. حوادث
ساخت تونل، ناجی «گردنه مرگ»

ساخت تونل، ناجی «گردنه مرگ»

ایرناخبرگزاری ایرنا |
همدان- ایرنا- ساخت تونل بهترین و مطمئن ترین راه برای نجات گردنه اسدآباد از رانش و تخریب است که فنی ترین شورای استان پس از مذاکره و چاره اندیشی های فراوان به آن رسیده و مجلس شورای اسلامی نیز راه را برایش هموار کرده است.

به گزارش ایرنا، به یاد دارم پاییز سال ۱۳۹۰، حذف گردنه اسدآباد و ساخت تونل به جای آن به تصویب دولت رسید؛ طرحی که پس از سنجش خاک و جغرافیای این منطقه ابتر ماند و رویای پایان گرفتن حوادث جاده‌ای و قربانی شدن صدها مسافر زیر خروارها خاک سست و بی بنیاد گردنه دفن شد.

حالا پس از هفت سال دوباره این پیشنهاد سر از خاک برآورده تا ناجی جاده‌ای سخت گذر باشد که نام «گردنه مرگ» گرفته است، آن هم در شرایطی که بارش‌های سیل آسای اخیر امنیت و ایمنی این شاهراه ارتباطی را شسته و با خود برده است.

به گفته فرماندار اسدآباد چندین نقطه از این جاده پرپیچ و خم در اثر نفوذ آب دچار رانش و بدنه این مسیر به طور عمیق و گسترده شکافته شده و هرآن بیم فرو ریختنش بر سر این شهر کوه پایه‌ای و ساکنانش می‌رود.

** ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی گردنه

به گفته دکتر امیر رضا گودرزی استاد دانشگاه آزاد اسلامی همدان، سرتاسر جاده گردنه با مشکلات اساسی روبروست، به طوریکه در ۹ کیلومتر ابتدای این مسیر از سمت اسدآباد ۲۵ نقطه مستعد لغزش وجود دارد و کیلومتر ۰ تا ۱۶۰۰ بیشترین رانش را در بارش‌های اخیر تجربه کرده است.

وی که از سال ۱۳۹۴ در قالب یک طرح پژوهشی به سفارش اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و راه و شهرسازی همدان علل ناپایداری ترانشه‌های گردنه اسدآباد و پهنه بندی خطرات لغزش را مورد بررسی و تحقیق قرار داده، می‌گوید: شرایط زمین شناسی، وضعیت بارش، تبخیر و تراز آب زیرزمینی، مصالح، پوشش گیاهی و ژئودینامیک عوامل شناخته شده رانش زمین در جهان هستند، که گردنه اسدآباد همه ۶ فاکتور را به صورت یکجا دارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه گردنه اسدآباد از نواحی پربارش استان همدان به شمار می‌رود معتقد است مقصر ۶۴ درصد ناپایداری‌های به وجود آمده در این شاهراه ارتباطی آب است.

براساس آخرین یافته‌های این پژوهشگر، این جاده به طور متوسط ۱۳۰ روز یخبندان و ۴۱۶ میلیمتر باران را در سالهای قبل تجربه کرده و همین رطوبت و سرما بزرگترین عامل پوسیدگی مصالح بکار رفته در بدنه گردنه اسدآباد محسوب می‌شود.

وجود شیب هایی که به هیچ وجه سنخیت و سازگاری با شرایط طبیعی منطقه ندارد، آبیاری جنگل‌های موجود و مهمتر از همه ۱۹ گسل فعال به وخامت اوضاع گردنه اسدآباد افزوده است و این استاد دانشگاه و محقق با گوشزد کردن این نکات برآورد می‌کند در حدود ۱۰۰ میلیارد ریال برای بازسازی موقت و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تثبیت و پایداری آن نیاز است که برای جذب این منابع مالی باید شتاب کرد.

** گردنه اسدآباد در بودجه ۹۸ سهم دارد

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی به تازگی در نشست شورای فنی استان که با محوریت رسیدگی به وضعیت گردنه تشکیل شد، قول مساعد داد اعتبار مورد نیاز برای نجات گردنه را تامین کرده و از مسئولان کشوری خواستار رسیدگی به وضعیت بحرانی این شریان اصلی شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوادث واقعی

اکبر زنجبرزاده بهترین گزینه برای کاهش تصادفات جاده‌ای و جلوگیری از رانش‌های بیشتر گردنه را ساخت تونل می‌داند و از معطل ماندن چندین ساله این طرح گلایه کرده و می‌گوید: امسال حفر تونل را با جدیت پیگیری می‌کنیم تا خیال مردم و مسئولان برای همیشه آسوده شود.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگرچه رانش و نشست‌های اخیر خسارت جانی نداشته اما خطر بیخ گوش گردنه است و نباید غفلت کنیم. از اینرو طرح احداث تونل در جدول ۲۰ قانون بودجه سال ۹۸ گنجانده شده تا برای تخصیص اعتبار دچار مانع و مشکلی نشود.

وی گفت: در مرحله نخست مکاتبه استاندار همدان با آقای نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه ضروری است تا مبالغ مورد نیاز برای طرح مطالعاتی و آغاز این پروژه اختصاص یابد.

به اعتقاد رنجبرزاده ساخت تونل در کاهش هزینه‌های نگهداری گردنه بسیار موثر است و از سوی دیگر مصرف سالانه ۶ هزار تن نمک برای یخ زدایی و برف روبی این مسیر قطع می‌شود چراکه به گفته کارشناسان استفاده از این حجم نمک در راه‌ها موجب شورشدن و ناباروری دشت اسدآباد می‌شود که خطر جدی برای کشت و زرع این منطقه به حساب می‌آید.

** گردنه اسدآباد تهدیدی که باید تبدیل به فرصت شود

معاون امور عمرانی استانداری همدان با اشاره به باران‌های نوروزی که نعمت بزرگ و سراسر درس عبرت است می‌گوید: حوادث گردنه اسدآباد هشداری برای بازبینی راه‌ها و مسیرهای حادثه خیز استان است.

محمود رضا عراقی نیز با اعلام موافقت خود با گزینه تغییر مسیر گردنه اسدآباد گفت: شدت شکاف و رانش‌ها هر روز بیشتر می‌شود و تعلل برای رسیدگی به وضعیت این شاهراه ارتباطی را جایز نمی‌دانیم لذا از تخصصی‌ترین شورای فنی استان برای چاره جویی و هم اندیشی دعوت کردیم.

عراقی گفت: در این شورا بهترین تصمیم برای پایداری و دور کردن خطر از گردنه گرفته شد که شامل اقدامات اورژانسی و برنامه میان مدت و بلند مدت است.

وی خاطرنشان کرد: مراقبت شبانه روزی از این مسیر و خودروهای عبوری و سبک سازی حجم ترافیک در مرحله نخست انجام می‌شود تا با تخصیص اعتبار عملیات میخ کوبی و کاهش شیبها اجرا و سپس برنامه تثبیت و پایداری گردنه انجام شود.

عراقی ساخت تونل و تغییر مسیر را برنامه بلند مدت گردنه اسدآباد ذکر کرد و افزود: این طرح بهترین و مطمئن‌ترین راه برای خلاصی از حوادث این جاده سخت گذر است که خرد جمعی به آن اصرار دارد.

ناگفته نماند تمام زیبایی گردنه اسدآباد به پیچ‌های تند و شیب داری است که با گذر از دل کوه‌ها و دره‌ها آمیخته‌ای کم نظیر از گردشگری طبیعت را به مسافرانش هدیه می‌دهد، ای کاش تونلی که این روزها همه برساختش توافق کرده‌اند، به گونه‌ای طراحی و اجرا شود که بر این زیبایی‌ها سایه نینداخته و همچنان هموطنان از دیدنش لذت ببرند.

گزارش: زهرا زارعی

۷۵۲۷/۲۰۸۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
سخنگوی سازمان آتش نشانی: ساعت ۱۳ و ۲۱ دقیقه ظهر امروز حادثه آتش سوزی در خیابان اشرفی اصفهانی نرسیده به جلال آل احمد اطلاع رسانی شد که متاسفانه در این حادثه یک نفر جان خود را از دست دادجلال ملکی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با اطلاع به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی بلافاصله سه ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند. وی گفت: محل حادثه یک مجتمع مسکونی چهارطبقه بود که در حیاط جنوبی آن یک مغازه حدود ۲۵ متری وجود داشت که کاربری آن تعمیرات خودرو و تعویض روغن است. ملکی افزود: همچنین در بخشی از حیاط لوازم یدکی نیز نگهداری می‌شد که با رسیدن ماموران سازمان آتش نشانی محل کاملا شعله ور و تخریب شده بود و در محل حادثه یک دستگاه سمند و یک دستگاه پراید وجود داشت. وی گفت: با ایمن سازی محل سریعا آتش نشانان کار را آغاز کردند و بعد از دقایقی آتش خاموش شد. ملکی گفت: کار آواربرداری همچنان ادامه دارد.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
عصرایران؛ سوده صدری - همزمان با بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس، جمعی از قربانیان اسیدپاشی در مجلس حاضر شدند. خانم نماینده شما در حالی از اعدام عاملان اسید پاشی صحبت کردید که مرضیه ابراهیمی معتقد است خواسته قربانیان اسید پاشی اعدام نیست بلکه آنها حبس ابد و توقف این عمل خشونت آمیز را با توسل به تصویب قانون می‌خواهند. او اسطوره زنان اسید پاش است او یک طرف صورت خود را از دست داد اما به زنان ایستادگی آموخت. او به ملاقات قربانیان اسید پاشی از جمله معصومه در تبریز زنی که مورد اسیدپاشی خواستگارش قرار گرفت، رفت و به او گفت از جا برخیزد و به تلاش ادامه دهد؛ به تلاشی که شاید هزاران زن دیگر را از اسید پاشی نجات دهد. زنی که فقط با یک چشم دنیا را انقدر زیبا میبیند حیف است به او بگویید قصر در رفته‌ای!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین9 ساعت قبل
اما با افزایش یافتن روز افزون حملات و قتل‌هایی که به دلیل سفید برتر انگاری در آمریکا رقم می‌خورد مقامات این کشور می‌گویند این روند بایستی تغییر کند. همچنان سفید برتر انگاری باید تروریسم نامگذاری شده و همانند داعش و القاعده با آن مقابله شود. دادستان منطقه منهتن قاتل سفید برتر انگار را به اتهام تروریسم داخلی محکوم کرد. دادستان منهتن نیز افزود، تنها آمریکایی‌ها هستند که با پذیرفتن تروریسم به جای سفید برتر انگاری مشکل دارند. در نتیجه قتل آن سیاه پوست ۶۶ ساله با تقسیم بندی اف بی آی درباره «تروریسم داخلی» هماهنگی دارد.
تسنیمتسنیم13 ساعت قبل
وی در ادامه افزود: ۲۵۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان در قالب طرح مرتع‌داری به مردم واگذار شده که این امر باعث ایجاد حس تعلق شده است. این کار باعث کاهش چشم‌گیر حریق در مراتع استان را شده است. وحید با اشاره به محاسن واگذاری مراتع به مردم گفت: در قبل از واگذاری مراتع استان به بهره‌برداران عرفی در سال ۱۳۹۵ میزان حریق استان در مراتع ۱۸۷ هکتار بوده است که در بعد از واگذاری این مراتع به مردم در سال ۱۳۹۶ میزان حریق به ۶ هکتار رسیده است که میزان حریق در سال ۱۳۹۷ به ۴/۳ هکتار رسیده است. وحید با تاکید بر همکاری عالی مردم با اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی تصریح کرد: در حال حاضر هزار و ۸۶۰ نفر داوطلب که آموزش‌های لازم را فراگرفته‌اند، در قالب ۲۱۰ گروه پنج نفره حاضر هستند تا در مواقع نیاز به کمک منابع طبیعی استان بیایند. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌شمالی گفت: میزان نرم حفاظتی منابع طبیعی در استان ۳۳ هکتار با نرم استاندار فاصله دارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی هیئت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی کمک‌های خیرخواهانه اقلام به مناطق شناسایی‌شده در شهر سیل‌زده پل‌دختر ارسال خواهد شد و به دست سیل‌زدگان منطقه توسط قرارگاه جهادی دانشگاه خواهد رسید. بر اساس این گزارش کمک‌های دیگری نیز حاوی مواد و اقلام بهداشتی و غذایی قبلا نیز به مناطق سیل‌زده ارسال شده است که امروز ۶۰ بسته دیگر بهداشتی و غذایی به مناطق روستایی و سیل‌زده پل‌دختر ارسال شد. خانواده دانشگاه آزاد اسلامی از بدو وقوع سیل در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان با تشکیل قرارگاه جهادی و پویش‌های کمک‌رسانی، اقلام و موارد مورد نیاز منطقه را در قالب کمک‌های مردمی ساماندهی و به مناطق ارسال کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر