1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جام نیوز
  4. سرگرمی
راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز |
بوداپست پایتخت مجارستان،جاذبه‌های فراوانی برای سرگرم کردن گردشگران دارد.یکی ازمهم‌ترین جاذبه‌های این شهرکه توریست‌ها ازسراسرجهان رامسحورخودمی‌کند،مجسمه‌های بوداپست است.

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، بوداپست پایتخت مجارستان، جاذبه‌های فراوانی برای سرگرم کردن گردشگران دارد. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر که توریست‌ها از سراسر جهان را مسحور خود می‌کند، مجسمه‌های بوداپست است.

مجسمه‌های سنگی و مسی در سراسر شهر بوداپست بسیار جذاب و تماشایی هستند. در حالی‌که برخی از آن‌ها نظیر مجسمه‌ی چهره‌های تاریخی در نقاط معروف شهر آنچه را که درون خود دارند به‌وضوح به نمایش می‌گذارند، بعضی از مجسمه‌های دیگر داستان‌های شگرفی در پشت خود دارند. کشف راز‌های این مجسمه‌ها یکی از جاذبه‌های گردشگری بوداپست محسوب می‌شود. برخی از آن‌ها شما را با تاریخ مجارستان و بوداپست آشنا خواهد کرد.

کولومبو

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 4

گرامی داشتن یاد بزرگ‌ترین کارآگاه تلویزیونی همراه با سگ خود کافی به‌نظر می‌رسد، اما راز‌های بیشتری در این یک جفت مجسمه در نزدیکی تئاتر کمدی ملی بوداپست وجود دارد. پیتر فالک، بازیگر نقش کولومبو (Columbo)، ریشه‌ی مجاری داشت: مادرش یک یهودی مجاری بود که پیش از تولد این ستاره‌ی بازیگری به نیویورک مهاجرت کرد.

امره ناگی

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 7

امره ناگی (Imre Nagy) یکی از مشهورترین نخست وزیران مجارستان بود که نقشی تعیین‌کننده در انقلاب ۱۹۵۶ علیه اتحاد جماهیر شوروی داشت. هرچند این عمل درنهایت منجر به اعدام وی شد، اما این سرآغاز به دست گرفتن کنترل مجارستان از سوی مردم این کشور بود. مردم همواره نگاه این مجسمه به‌سوی مجلس مجارستان را به عشق ناگی به کشور تعبیر می‌کنند.

رونالد ریگان

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 10

مجسمه‌ی رونالد ریگان، رئیس‌جمهور آمریکا و مخالف سرسخت کمونیسم، فاصله‌ی چندانی تا امره ناگی ندارد. او امروزه در میدان آزادی ایستاده است؛ پارکی که زمانی خانه‌ی مجسمه‌های فراوان تاریخ مجارستان بود، اما پس از اشغال کشور به‌دست شوروی، همه‌ی آن‌ها برچیده شدند و جای خود را به یادمان سنگی سربازان شوروی دادند.

مجسمه‌ی ریگان چند سال بعد به‌منظور ایجاد توازن با ستون هرمی شکل و جنجالی شوروی با یک ستاره در بالای آن، به این پارک اضافه شد. ظاهر ریگان این‌گونه به نظر می‌رسد که وی قصد گذر از این یادمان سنگی و حرکت به‌سوی سفارت آمریکا در همان حوالی را دارد.

کفش‌های کرانه رود دانوب

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 14

کفش‌های کرانه رود دانوب دیگر مقصد محبوب توریستی، به لطف نزدیکی آن به ساختمان مجلس مجارستان است. کفش‌هایی که بسیار ظریف به نظر می‌رسند، اما داستانی غم‌انگیز را روایت می‌کنند. این ۶۰ جفت کفش برنزی به یاد هزاران مجاری یهودی که به‌دست گروه شبه‌نظامی صلیب پیکانی (Arrow Cross) در بوداپست کشته شدند، در کنار رود دانوب ساخته شده است. آن‌ها ایدئولوژی مشترکی با نازی‌ها در جنگ جهانی دوم داشتند.

پلیس چاق

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 17

گفته می‌شود که دست کشیدن به شکم این مرد چاق برای شما خوش‌شانسی به همراه می‌آورد. به‌علاوه، از آن جایی‌که او در نزدیکی کلیسای سنت استفان ایستاده، شمار فراوانی از توریست‌ها خواهان دست زدن به منبع بی‌پایان امید این مجسمه هستند. مجسمه‌ی پلیس چاق در خیابان زرینی (Zrinyi) قرار دارد و خالق این اثر از پدربزرگ خود که یک پلیس بود و برای رژه‌ها و جشن‌ها لباس رسمی به تن می‌کرد، الهام گرفته است. مجسمه به سبب ایستادن در این خیابان، کلاه رسمی خود، یک کلاه آهنی زرین، را به‌سر دارد.

ایشتوان سیچینی

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 20

مجسمه‌ای که بر روی یک‌تکه سنگ سبزرنگ ایستاده، ایشتوان سیچینی (István Széchenyi) نام است. مردی که امروزه از وی به‌عنوان «مجاری کبیر» یاد می‌شود و نام او در سراسر خیابان‌ها، میدان‌ها و ساختمان‌های کشور به گوش می‌رسد. احتمالا مهم‌ترین میراث برجای‌مانده از سیچینی برای مجارستان، تلاش وی برای توسعه‌ی حمل‌ونقل شهری بوده باشد. او یکی از حامیان سرسخت پیوند میان بودا و پست از طریق پلی بود که امروزه به پل سیچینی معروف است. پلی که در نزدیکی مجسمه‌ی وی قرار دارد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

شیر‌ها

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 24

یک افسانه وجود دارد که می‌گوید طراح و خالق این شیر‌های سنگی در دو طرف پل سیچینی به‌قدری به کار خود اطمینان داشت که مدعی بود اگر فردی بتواند یک عیب در این شیر‌ها بیابد، او خود را از بالای پل به درون رودخانه پرت خواهد کرد. گفته می‌شود که یک کودک متوجه شد که شیر‌ها زبان ندارند؛ مارشالکو (Marschalkó)، خالق این شیرها، بلافاصله پس از فهمیدن این موضوع خود را از بالای پل به درون رودخانه پرتاب کرد و جان سپرد.

اگرچه ممکن است بسیاری از مجاری‌ها همچنان این داستان را باور داشته باشند، اما حقیقت کاملا متفاوت است؛ این ۴ شیر در حقیقت زبان دارند، اما نمی‌توان زبان آن‌ها را از نگاه یک عابر پیاده مشاهده کرد. مارشالکو نیز تا دهه‌ی ۱۸۷۰ و سال‌ها پس از ساخت مجسمه‌ها به حیات خود ادامه داد.

شاهزاده کوچک

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 28

این منطقه همراه با مجسمه‌ی موجود در آن در میان توریست‌ها و مردم محلی بسیار محبوب است، زیرا این ناحیه‌ی مخصوص عابر پیاده یک پارک خلوت با نمایی عالی به رودخانه‌ی دانوب و قلعه‌ی بودا از فاصله‌ی دور محسوب می‌شود. هنرمندی که این مجسمه را ساخته، از دختر کوچک خود الهام گرفته است. دختری که ردای بلند پدر را به تن کرده و تظاهر می‌کند که یک شاهزاده است.

پسران خیابان پل

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 31

این اثر شگفت‌انگیز از چندین مجسمه در نزدیکی منطقه‌ی خرید کوروین (Corvin) واقع شده و گروهی از پسران در حال بازی با سنگ‌های مرمری در مسیر رفتن به مدرسه را به تصویر می‌کشد. مجسمه‌ها به‌اندازه‌ی کافی مسحورکننده هستند، اما این سه تندیس درواقع داستان «پسران خیابان پل» را روایت می‌کنند؛ داستان گروهی از پسران که در کتابی مشهور به همین نام از فرانک مولنار، نویسنده‌ی مجاری، آمده است.

او در کتاب خود دو گروه از بچه‌ها را به‌تصویر می‌کشد که بر سر یک تکه زمین متروکه باهم به جنگ می‌پردازند. پسران خیابان پل یکی از مشهورترین داستان‌های کلاسیک در ادبیات مجارستان است و در مدارس ابتدایی این کشور تدریس می‌شود. صحنه‌ای که این مجسمه‌ها روایت می‌کنند، یکی از به‌یادماندنی‌ترین لحظات در بخش‌های اول کتاب است. جایی که پسران برای اولین بار متوجه تهدیدی برای زمینشان می‌شوند.

فرانک پوشکاش

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 35

اگر یک طرفدار ورزش فوتبال هستید، پس ممکن است از قبل با این مجسمه که در بیرون از شهر بوداپست در منطقه‌ی موسوم به ابودا (Óbuda) واقع شده، دل‌بستگی‌هایی داشته باشید. قهرمانی که در حال ضربه زدن به توپ است، فرانک پوشکاش افسانه‌ای نام دارد؛ فوتبالیست مشهور مجاری و یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های این ورزش در سراسر دنیا. حتی در ورزش فوتبال یک جایزه به یاد پوشکاش وجود دارد که هرساله به زننده‌ی زیباترین گل سال اهدا می‌شود.

برترینها

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران: برنامه‌ریزی در خصوص شهر شمشک بر اساس طرح علمی و متناسب با استاندارد‌های گردشگری و ورزشی استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران؛ جلسه کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی استان تهران به ریاست محمد تقی‌زاده معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران با حضور مدیران کل استان تهران در خصوص بررسی طرح هادی شمشک برگزار شد. تقی‌زاده با اشاره به ظرفیت بالای شهر شمشک از لحاظ موقعیت مکانی، توریستی و گردشگری عنوان داشت: برنامه‌ریزی در خصوص شهر شمشک بر اساس طرح علمی و متناسب با استاندارد‌های گردشگری و ورزشی است. معاون هماهنگی امور عمرانی با تاکید بر اینکه استانداری تهران با استفاده از نقشه طرح هادی تمامی اراضی در شهر شمشک را به تفکیک شناسایی کرده است، گفت: بررسی طرح هادی شمشک با دو موضوع میزان جمعیت و جمعیت پذیری در افق طرح، مورد بررسی کار گروه کارشناسی قرار گرفت. این مقام مسئول در خصوص توسعه و تعیین محدوده شهر شمشک افزود: مقررشد اعضای کارگروه زیربنایی و شهرسازی استان تهران به صورت تخصصی و علمی با بررسی و بازدید میدانی در خصوص محدوده کالبدی شهر شمشک تصمیم گیری کنند. وی گفت: محدوده کالبدی شهر شمشک باتوجه به ظرفیت بالا درخصوص موقعیت توریستی و ورزشی، به بررسی میزان جمعیت پذیری شمشک درآینده مرتبط است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نیکنام حسینی پور مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب این مطلب را در نشست مشترک مسؤولان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مؤسسه خانه کتاب که به منظور آغاز همکاری دو مرکز و معرفی توانمندی‌های هریک برای یافتن زمینه‌های همکاری مشترک برگزار شد امروز مطرح کرد. او فراگیری و مردمی شدن حوزه‌های میراث فرهنگی، باستان شناسی، زبان شناسی و مردم شناسی را از اموری برشمرد که مؤسسه خانه کتاب می‌تواند با برگزاری جلساتی در این حوزه‌ها، رابطه میان پژوهشگاه و عموم را برقرار سازد. حسینی پور تصریح کرد: خانه کتاب این امکان را دارد که رابط میان پژوهشگاه و ناشرانی که علاقه مند به انتشار در حوزه ‌میراث فرهنگی هستند باشد. وی تأکید کرد: انتشارات در حوزه ‌کودک و میراث فرهنگی مورد استقبال مؤسسه خانه کتاب است. مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب با بیان اینکه این مرکز آماده همکاری با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در هفته کتاب، هفته پژوهش و هفته میراث فرهنگی است، پیشنهاد داد: در هفته کتاب یک روز با نام کتاب و میراث فرهنگی نامگذاری شود. بهروز عمرانی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با استقبال از پیشنهادهای همکاری با خانه کتاب در حوزه ایران فرهنگی بر نقش حاکمیتی پژوهشگاه در حوزه میراث فرهنگی تأکید کرد. او با ارزشمند خواندن انتشارات مشترک، همکاری و پشتیبانی معنوی خانه کتاب برای پژوهشگاه به معرفی اطلس‌های ملی پژوهشگاه پرداخت و بر گسترش فعالیت‌های پژوهشگاه در حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی اشاره کرد. عمرانی در ادامه ارتباط میان مردم و میراث فرهنگی را بسیار حائز اهمیت دانست و شناساندن این حوزه به مردم از طریق خانه کتاب را ارزشمند برشمرد. سید سعید میرمحمدصادق، معاون فرهنگی مؤسسه خانه کتاب نیز در ادامه این نشست گفت: برگزاری جلسات معرفی و نقد کتاب‌های منتشر شده درپژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین حوزه‌های مربوط به فعالیت‌های این مرکز می‌تواند ارتباط میان مردم و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری را بیشتر و محکم‌تر سازد. او تصریح کرد: همچنین همکاری داورانی از پژوهشگاه در برگزاری هر چه بهتر داوری جایزه کتاب سال ارتباط میان این دو مجموعه را تداوم می‌بخشد. مرضیه صناعتی عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز با استقبال از پیشنهاد داوری جایزه کتاب سال با همکاری داورانی از پژوهشگاه، به توانمندی اعضای هیأت علمی و کارشناسان پژوهشگاه در این حوزه اشاره کرد.

فلافل فروش‌های لشکرآباد اهواز

8+
مهرمهر11 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
معاون سازمان میراث فرهنگی افزود: طبق آمارهای سازمان جهانی گردشگری، ورود هر گردشگر به طور متوسط هزار و ۳۵۰ دلار ارز وارد کشور می‌کند که به سادگی می‌توان دریافت، تلاش در زمینه جذب گردشگر چه میزان درآمد نصیب کشور خواهد کرد. وی اضافه کرد: این رویداد یک همایش کاربردی و تأثیر گذار مستقیم در حوزه گردشگری است و جای خوشحالی است که حوزه‌های علمیه و نیز پژوهشگران حوزه‌های دینی به موضوعات مطرح در حوزه‌های فقهی گردشگری توجه نشان داده‌اند و آثار ارزشمندی به دبیرخانه این رویداد ارسال کرده‌اند. معاون سرمایه‌گذاری، امور حقوقی و مجلس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: سازمان میراث فرهنگی آمادگی دارد تا از این پژوهش‌ها در راستای ارتقا و رفع موانع موجود حوزه‌های مختلف گردشگری به منظور پذیرش هرچه بیشتر گردشگر بهره جوید. وی ادامه داد: در سیاست گذاری‌های کلان سازمان به عنوان یک چراغ راه به مسائل فقهی در بخش گردشگری توجه بیش از پیش خواهیم داشت. نخستین همایش بین المللی فقه گردشگری با شرکت پژوهشگران و مهمانان از ۵۰ کشور خارجی در تالار وحدت دانشگاه تبریز گشایش یافت.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی؛ جلیل جباری مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی در نخستین جلسه شورای برنامه ریزی توسعه آذربایجان غربی که در فرمانداری شهرستان تکاب برگزار شد گفت: به رغم پیشینه تاریخی تکاب متأسفانه هنوز این شهرستان یک موزه تخصصی ندارد. جباری در این جلسه که به ریاست استاندار آذربایجان غربی برگزار شد با اشاره به اقدامات این اداره کل در راستای توسعه گردشگری شهرستان تکاب افزود: ما برای توسعه زیرساختهای گردشگری شهرستان تکاب نیاز به ۵ میلیارد ریال داریم تا بتوانیم برای بخش عمده زیرساختهای گردشگری شهرستان هزینه کنیم تا در سال ۹۸ به بهره برداری برسد. او ادامه داد: برای نمونه ما یک و نیم کیلومتر از راه دسترسی به آبشار و آبگرم قینرجه برای آسفالت آماده شده و آمادگی داریم در صورت تخصیص اعتبارات لازم نسبت به تقویب زیرساخت‌های گردشگری چمن متحرک، چملی گول و آبگرم احمد آباد و تخت سلیمان اقدام کنیم. او اضافه کرد: در صورت تأمین اعتبار به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال مرکز آموزش و ترویج صنایع دستی تکاب را در سال ۹۸ به اتمام می‌رسانیم و با هدف توسعه هنر و صنایع دستی در اختیار هنرمندان این شهرستان قرار می‌دهیم. او با اشاره به افزایش تقاضا برای راه اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی تصریح کرد: پارسال ۶ واحد اقامتی بوم گردی به بهره برداری رسیده‌اند و برای ۳۰ واحد بوم گردی متقاضی داریم که از این ۳۰ واحد ۱۰ واحد مربوط به تکاب است که در صورت همکاری بانکهای عامل و اعطا تسهیلات لازم شاهد افتتاح بقیه طرحها خواهیم بود. جباری ادامه داد: ما برای مرمت و احیای دو اثر ارزشمند تاریخی قلعه دورباش و خانه اربابی اقدام و با سرمایه گذار تواندمندی برای سرمایه گذاری در این بناها صحبت کرده‌ایم تا این بناها را تبدیل به اقامتگاه بوم گردی کنند. مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی به ساخت تابلوهای معرفی جاذبه‌ها اشاره کرده و گفت: ما در سطح استان اقدام به ساخت تابلوهای معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرهای مختلف کرده‌ایم و در این زمینه ۳ میلیارد ریال اعتبار هزینه کرده‌ایم که در صورت تأمین اعتبار می‌توانیم با نصف تابلوهای بیشتر بخصوص در شهرستان تکاب اقدام به معرفی جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این شهرستان کنیم.
جام نیوزجام نیوز18 ساعت قبل
با این حال، گاهی مهم نیست چقدر اتفاقات بد در این دنیا می‌افتد، هنوز افرادی وجود دارند که ایمان به انسانیت را در ما زنده کنند و جنگلبانان پارک ملی ویرونگا از این دسته افراد هستند. این عکس یکی از جنگلبان‌ها را نشان می‌دهد که همراه با دو گوریل ساکن در این پارک ملی ژست گرفته است، دور از شکارچیان یا هرگونه درگیری مسلحانه که روی سلامت آن‌ها تاثیر بگذارد. پارک ملی ویرونگا میراث جهانی یونسکو است که یک تیم اختصاصی شامل ۶۰ جنگلبان از آن حفاظت می‌کنند. حدود یک سوم از جمعیت گوریل‌های کوهستانی در معرض انقراض جهان در این پارک زندگی می‌کنند. جنگلبانان هر روز برای حفظ امنیت منطقه مبارزه می‌کنند، در مجموع ۱۷۹ جنگلبان در حال حفاظت از این حیوانات جان خود را از دست داده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر