راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جام نیوز
  4. سرگرمی
راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز |
بوداپست پایتخت مجارستان،جاذبه‌های فراوانی برای سرگرم کردن گردشگران دارد.یکی ازمهم‌ترین جاذبه‌های این شهرکه توریست‌ها ازسراسرجهان رامسحورخودمی‌کند،مجسمه‌های بوداپست است.

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، بوداپست پایتخت مجارستان، جاذبه‌های فراوانی برای سرگرم کردن گردشگران دارد. یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر که توریست‌ها از سراسر جهان را مسحور خود می‌کند، مجسمه‌های بوداپست است.

مجسمه‌های سنگی و مسی در سراسر شهر بوداپست بسیار جذاب و تماشایی هستند. در حالی‌که برخی از آن‌ها نظیر مجسمه‌ی چهره‌های تاریخی در نقاط معروف شهر آنچه را که درون خود دارند به‌وضوح به نمایش می‌گذارند، بعضی از مجسمه‌های دیگر داستان‌های شگرفی در پشت خود دارند. کشف راز‌های این مجسمه‌ها یکی از جاذبه‌های گردشگری بوداپست محسوب می‌شود. برخی از آن‌ها شما را با تاریخ مجارستان و بوداپست آشنا خواهد کرد.

کولومبو

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 4

گرامی داشتن یاد بزرگ‌ترین کارآگاه تلویزیونی همراه با سگ خود کافی به‌نظر می‌رسد، اما راز‌های بیشتری در این یک جفت مجسمه در نزدیکی تئاتر کمدی ملی بوداپست وجود دارد. پیتر فالک، بازیگر نقش کولومبو (Columbo)، ریشه‌ی مجاری داشت: مادرش یک یهودی مجاری بود که پیش از تولد این ستاره‌ی بازیگری به نیویورک مهاجرت کرد.

امره ناگی

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 7

امره ناگی (Imre Nagy) یکی از مشهورترین نخست وزیران مجارستان بود که نقشی تعیین‌کننده در انقلاب ۱۹۵۶ علیه اتحاد جماهیر شوروی داشت. هرچند این عمل درنهایت منجر به اعدام وی شد، اما این سرآغاز به دست گرفتن کنترل مجارستان از سوی مردم این کشور بود. مردم همواره نگاه این مجسمه به‌سوی مجلس مجارستان را به عشق ناگی به کشور تعبیر می‌کنند.

رونالد ریگان

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 10

مجسمه‌ی رونالد ریگان، رئیس‌جمهور آمریکا و مخالف سرسخت کمونیسم، فاصله‌ی چندانی تا امره ناگی ندارد. او امروزه در میدان آزادی ایستاده است؛ پارکی که زمانی خانه‌ی مجسمه‌های فراوان تاریخ مجارستان بود، اما پس از اشغال کشور به‌دست شوروی، همه‌ی آن‌ها برچیده شدند و جای خود را به یادمان سنگی سربازان شوروی دادند.

مجسمه‌ی ریگان چند سال بعد به‌منظور ایجاد توازن با ستون هرمی شکل و جنجالی شوروی با یک ستاره در بالای آن، به این پارک اضافه شد. ظاهر ریگان این‌گونه به نظر می‌رسد که وی قصد گذر از این یادمان سنگی و حرکت به‌سوی سفارت آمریکا در همان حوالی را دارد.

کفش‌های کرانه رود دانوب

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 14

کفش‌های کرانه رود دانوب دیگر مقصد محبوب توریستی، به لطف نزدیکی آن به ساختمان مجلس مجارستان است. کفش‌هایی که بسیار ظریف به نظر می‌رسند، اما داستانی غم‌انگیز را روایت می‌کنند. این ۶۰ جفت کفش برنزی به یاد هزاران مجاری یهودی که به‌دست گروه شبه‌نظامی صلیب پیکانی (Arrow Cross) در بوداپست کشته شدند، در کنار رود دانوب ساخته شده است. آن‌ها ایدئولوژی مشترکی با نازی‌ها در جنگ جهانی دوم داشتند.

پلیس چاق

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 17

گفته می‌شود که دست کشیدن به شکم این مرد چاق برای شما خوش‌شانسی به همراه می‌آورد. به‌علاوه، از آن جایی‌که او در نزدیکی کلیسای سنت استفان ایستاده، شمار فراوانی از توریست‌ها خواهان دست زدن به منبع بی‌پایان امید این مجسمه هستند. مجسمه‌ی پلیس چاق در خیابان زرینی (Zrinyi) قرار دارد و خالق این اثر از پدربزرگ خود که یک پلیس بود و برای رژه‌ها و جشن‌ها لباس رسمی به تن می‌کرد، الهام گرفته است. مجسمه به سبب ایستادن در این خیابان، کلاه رسمی خود، یک کلاه آهنی زرین، را به‌سر دارد.

ایشتوان سیچینی

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 20

مجسمه‌ای که بر روی یک‌تکه سنگ سبزرنگ ایستاده، ایشتوان سیچینی (István Széchenyi) نام است. مردی که امروزه از وی به‌عنوان «مجاری کبیر» یاد می‌شود و نام او در سراسر خیابان‌ها، میدان‌ها و ساختمان‌های کشور به گوش می‌رسد. احتمالا مهم‌ترین میراث برجای‌مانده از سیچینی برای مجارستان، تلاش وی برای توسعه‌ی حمل‌ونقل شهری بوده باشد. او یکی از حامیان سرسخت پیوند میان بودا و پست از طریق پلی بود که امروزه به پل سیچینی معروف است. پلی که در نزدیکی مجسمه‌ی وی قرار دارد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

شیر‌ها

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 24

یک افسانه وجود دارد که می‌گوید طراح و خالق این شیر‌های سنگی در دو طرف پل سیچینی به‌قدری به کار خود اطمینان داشت که مدعی بود اگر فردی بتواند یک عیب در این شیر‌ها بیابد، او خود را از بالای پل به درون رودخانه پرت خواهد کرد. گفته می‌شود که یک کودک متوجه شد که شیر‌ها زبان ندارند؛ مارشالکو (Marschalkó)، خالق این شیرها، بلافاصله پس از فهمیدن این موضوع خود را از بالای پل به درون رودخانه پرتاب کرد و جان سپرد.

اگرچه ممکن است بسیاری از مجاری‌ها همچنان این داستان را باور داشته باشند، اما حقیقت کاملا متفاوت است؛ این ۴ شیر در حقیقت زبان دارند، اما نمی‌توان زبان آن‌ها را از نگاه یک عابر پیاده مشاهده کرد. مارشالکو نیز تا دهه‌ی ۱۸۷۰ و سال‌ها پس از ساخت مجسمه‌ها به حیات خود ادامه داد.

شاهزاده کوچک

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 28

این منطقه همراه با مجسمه‌ی موجود در آن در میان توریست‌ها و مردم محلی بسیار محبوب است، زیرا این ناحیه‌ی مخصوص عابر پیاده یک پارک خلوت با نمایی عالی به رودخانه‌ی دانوب و قلعه‌ی بودا از فاصله‌ی دور محسوب می‌شود. هنرمندی که این مجسمه را ساخته، از دختر کوچک خود الهام گرفته است. دختری که ردای بلند پدر را به تن کرده و تظاهر می‌کند که یک شاهزاده است.

پسران خیابان پل

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 31

این اثر شگفت‌انگیز از چندین مجسمه در نزدیکی منطقه‌ی خرید کوروین (Corvin) واقع شده و گروهی از پسران در حال بازی با سنگ‌های مرمری در مسیر رفتن به مدرسه را به تصویر می‌کشد. مجسمه‌ها به‌اندازه‌ی کافی مسحورکننده هستند، اما این سه تندیس درواقع داستان «پسران خیابان پل» را روایت می‌کنند؛ داستان گروهی از پسران که در کتابی مشهور به همین نام از فرانک مولنار، نویسنده‌ی مجاری، آمده است.

او در کتاب خود دو گروه از بچه‌ها را به‌تصویر می‌کشد که بر سر یک تکه زمین متروکه باهم به جنگ می‌پردازند. پسران خیابان پل یکی از مشهورترین داستان‌های کلاسیک در ادبیات مجارستان است و در مدارس ابتدایی این کشور تدریس می‌شود. صحنه‌ای که این مجسمه‌ها روایت می‌کنند، یکی از به‌یادماندنی‌ترین لحظات در بخش‌های اول کتاب است. جایی که پسران برای اولین بار متوجه تهدیدی برای زمینشان می‌شوند.

فرانک پوشکاش

راز پشت مجسمه‌های بوداپست چیست؟ - 35

اگر یک طرفدار ورزش فوتبال هستید، پس ممکن است از قبل با این مجسمه که در بیرون از شهر بوداپست در منطقه‌ی موسوم به ابودا (Óbuda) واقع شده، دل‌بستگی‌هایی داشته باشید. قهرمانی که در حال ضربه زدن به توپ است، فرانک پوشکاش افسانه‌ای نام دارد؛ فوتبالیست مشهور مجاری و یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های این ورزش در سراسر دنیا. حتی در ورزش فوتبال یک جایزه به یاد پوشکاش وجود دارد که هرساله به زننده‌ی زیباترین گل سال اهدا می‌شود.

برترینها

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

پارس نیوزپارس نیوز2 روز قبل
پارس نیوز، به گزارشیک دهه از حضور «سحر قریشی» در سینمای ایران گذشت. ‌خانم قریشی شما در سه سال اخیر، تنها در سه فیلم بازی کردید و طی دو سال اخیر هم فیلمی روی پرده نداشتید. سال‌ها در شرایط سلامت سینما کار کرده‌ام. برای من اهمیتی ندارد که جزو بازیگران بفروش هستم یا نه، مهم این است که مردم به‌اندازه ۱۰ سال حضور من در سینما، از من راضی هستند. من سحرم؛ این قریشی و پسوندی که برجسته شده، به‌خاطر حضور و لطف همین مردم است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
در ماههای اخیر و علیرغم فروش بالای فیلم‌ها، به نظر می‌رسید کیانو ریوز به شدت تنها و کمی افسرده است. درست همانطور که آشنایی جولی و برد پیت در فیلم مشهور «آقا و خانم اسمیت» منجر به جدایی برد پیت از همسرش جنیفر آنیستون و ازدواج او با آنجلینا جولی شد. آنجلینا جولی از مدتها پیش به فهرست بازیگران این فیلم پیوسته است، اکنون خبرها حکایت از پیوستن کیانو ریوز به این پروژه دارند. به محض این که خبر پیوستن احتمالی کیانو ریوز به این پروژه سینمایی مطرح شد، این مسئله نیز مطرح شد که جولی در مجاب کردن کارگردان برای انتخاب ریوز نقش داشته است. اگر این شایعات حقیقت داشته باشد باید بپذیریم که رابطه جولی و پیت واقعا و برای همیشه تمام شده است.

فیلم | جشن تولد پاندای ۱۱۰ کیلویی در باغ وحش برلین

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اگر خرید جک s۳ را به عنوان گزینه نهایی خود برای صاحب شدن یک کراس آور انتخاب کرده‌اید، شاید بهتر باشد که کمی در این انتخاب خود فکر کنید و در مورد ویژگی‌ها و مشخصات آن مطالعه بیشتری داشته باشید.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط‌عمومی سازمان میراث فرهنگی، محمدابراهیم لاریجانی با بیان این خبر گفت: در راستای تحقق اهداف توسعه گردشگری کشور در حوزه تبلیغات به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار‌های بازاریابی و ضرورت سامان‌دهی تهیه و تولید اقلام تبلیغاتی بین‌المللی به‌ویژه استانداردسازی، جهت‌دهی و اثربخش کردن آن‌ها منطبق با علایق و سلایق کشور‌های بازار هدف، کلیه ادارات استانی متبوع و موسساتی که به‌نحوی از انحا امور تبلیغاتی به ایشان ارجاع می‌شود؛ ملزم به رعایت و اجرای شیوه‌نامه تهیه و تولید اقلام تبلیغاتی گردشگری شده‌اند. وی افزود: با وجود تنوع قابل ملاحظه اقلام تبلیغاتی و وسعت رسانه‌های موجود در این حوزه بنا بر آسیب‌شناسی به‌عمل‌آمده از اقلام تولیدات ادارات‌کل استان‌ها تولیداتی، چون کتابچه‌ها و نماهنگ‌های استانی مورد واکاوی و استانداردسازی قرار گرفت. بر این اساس یکسان بودن اقلام و تطابق نداشتن با نیاز‌های مخاطب و بازار‌های هدف در اغلب تولیدات مشهود بود. لاریجانی با بیان اینکه بر اساس نتایج آسیب‌شناسی صورت گرفته، از این پس اقلام تبلیغاتی گردشگری با رویکرد کشور‌های بازار هدف تولید خواهد شد؛ ادامه داد: «به منظور اثر‌بخشی تبلیغات صورت گرفته لازم است اولویت‌بندی معرفی محصولات متناسب با علایق و سلایق کشور‌های هدف و ظرفیت‌های گردشگری بالفعل و بالقوه در استان تولید شود. مدیر‌کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری با اشاره به اینکه امروز «شیوه‌نامه تهیه و تولید اقلام تبلیغاتی گردشگری» به عنوان ریلی، جهت‌دهی و دستیابی به هدف غایی یعنی معرفی کشورمان در ساختاری مشخص و استاندارد را به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: بر این اساس کلیه ادارات‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ۳۱ استان و همه افراد فعال در حوزه تبلیغات گردشگری با اشراف به نوع بازار هدف، با هوشمندی کامل از نوع مشخص اقلام تبلیغاتی، رنگ مورد نظر، زبان، محتوا، عکس و … استفاده می‌کنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش النشره، «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجی امارات سخنان عجیبی را در خصوص لیبی مطرح کرد. بر اساس این گزارش، وزیر مشاور در امور خارجی امارات با اتخاذ موضعی عجیب در قبال تحولات لیبی مدعی شد: بیانیه ۶ کشور غربی و عربی درباره لیبی حامل پیام صلح است! این اظهار نظر عجیب در حالی مطرح می‌شود که کشورهای غربی و عربی در زمان عملیات تجاوزکارانه خلیفه حفتر علیه طرابلس، از آن حمایت کردند. گفتنی است، اخیرا کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، مصر و امارات با صدور بیانیه‌ای مشترک خواستار توقف جنگ در طرابلس شدند! این درحالی است که آنها پیشتر از خلیفه حفتر حمایت کرده و اکنون نیز به این حمایت‌ها ادامه می‌دهند.

نظرها

اخبار بیشتر