صنعت بی رمق بازی‌های رایانه‌ای در سال رونق تولید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

صنعت بی رمق بازی‌های رایانه‌ای در سال رونق تولید

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
بر اساس آمار بنگاه‌های تحقیقاتی درآمد ۱۱۶ میلیارد دلاری صنعت بازی سازی در سال ۲۰۱۸ از مجموع درآمد دو صنعت سینما و موسیقی بالاتر بوده است
صنعت بی رمق بازی‌های رایانه‌ای در سال رونق تولید - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، بر اساس آخرین پیمایش بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در ایران ۲۸ میلیون نفر کاربر بازی وجود دارد که به طور متوسط در روز ۹۰ دقیقه بازی می‌کنند، اما حرکت کند بازی سازی در ایران باعث شده تا سهم بازی سازان ما حتی در بازار داخل هم کمتر از ۱۰ درصد باشد و این حجم تقاضای بازی، اغلب توسط شرکت‌های خارجی پاسخ داده می‌شود.

مدیر یک شرکت تولید بازی‌های رایانه‌ای می‌گوید: خطر بازنگشتن سرمایه در بازار بازی‌های داخلی از دلایل مهمی است که مانع حضور بیشتر بخش خصوصی در این حوزه شده است و از طرفی قیمت پایین عرضه بازی‌های خارجی بر بازار داخلی و الزامات حقوقی حق نشر یا کپی رایت از دیگر عواملی است که تولید داخلی را بی رمق کرده است.

امیر حسین فصیحی به کیفیت تولیدات در این حوزه اشاره داشت و گفت: کیفیت برخی محصولات موجب ضعف رقابت صنعت داخلی در برابر هجمه گسترده بازی‌های خارجی شده است.

به اعتقاد امیرحسین فصیحی، وضع درآمدزایی از بازی‌های موبایلی خوب شده، از طرفی هم ضریب نفوذ گوشی‌های هوشمند در بین مردم زیاد شده است و این باعث شده بازی‌ساز‌ها به سوی بازی‌های موبایلی، بازی‌های کوچک‌تر و ساده‌تر بروند، اما در واقع این بازی‌ها نمی‌توانند چندان جریان‌ساز باشد، این تصور مانند این است که بگویند ما سینما را رها می‌کنیم و تنها فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای می‌سازیم. فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای هم باید ساخته شود و کارکرد خودش را دارد، اما با فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای نمی‌توانیم بگوییم ما صنعت سینما داریم.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

وی با اشاره به اینکه اقبال کمرنگ بازی‌های داخلی در بازار‌های بین‌المللی، به خاطر کیفیت رو به افول آنهاست، ادامه داد: موفقیت بازی‌های داخلی اغلب مربوط به بازی‌های موبایلی است؛ هر چند این بازی‌ها می‌توانند تحرک کوچکی به صنعت بازی بدهند و جوانان را تشویق کند که بازی‌های بیشتر و بهتری بسازند، اما چندان مؤثر نیستند.

با رونمایی از ساختار همگرا بنا بود تا حمایت‌های بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بصورت هدفمند و متنوع در جهت توانمندسازی صنعت بازی ایران ارایه شود، حال باید دید در سال ۹۸ که سال رونق تولید هم نام گذاری شده است این ساختار خواهد توانست جانی تازه به صنعت بازی سازی ایران بدهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
محیا اسناوندی که تحربه بازی در سریال روزهای بهتر، نامه آخر، دستت را به من بده و فیلم سینمایی دم سرخ‌ها و همچنین اجرای صبح بخیر را داشته است، راهی خانه بخت شد. سرویس عکس و فلیم فردا: محیا اسناوندی که تحربه بازی در سریال روزهای بهتر، نامه آخر، دستت را به من بده و فیلم سینمایی دم سرخ‌ها و همچنین اجرای صبح بخیر را داشته است، راهی خانه بخت شد. بیوگرافی محیا اسناوندیمحیا اسناوندی متولد ۲۵ اردیبهشت ۱۳۶۹ در تهران، مجری استفارغ التحصیل فوق لیسانس رشته میکروبیولوژی می‌باشد، فعالیت خود را با مجری‌گری گروه کودک و نوجوان شروع کرد و حالا مجری، گوینده و بازیگر می‌باشدفعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۸۸ وقتی ۱۹ ساله بود با گروه اجتماعی شبکه تهران شروع کرد و یکسال بعد در سال ۸۹ وارد گروه کودک و نوجوان همین شبکه شداجرای برنامه مشترک خانوم اسناوندی به همراه مژده لواسانی در برنامه سه نقطه که اولین تجربه کاریش بود، باعث دیده شدنش شد سپس بعد از سال ۹۴ مجری‌گری برنامه شاخص و موفق بچه‌های مردم و سپس ترانه باران را نیز برعهده گرفتمحیا اسناوندی تیر ۹۸ خبر ازدواج خود را با متن زیر رسانه‌ای کرد: ورود شکوهمندانت به هستی من؛ عقد بستگی قلب و جسم و روحمون، دلبرانه‌ترین روز تاریخ زندگیم، مقارن شد با روز میلاد حضرت دلبر…. چشم بد دور که هم جانی و هم جانانی …همسرشان مجتبی کشاورز تهیه کننده برنامه‌های تلویزیونی می‌باشد

دوازده مینیاتور؛ روشن محمدکولیف

تابناکتابناک23 ساعت قبل

جشن دانش آموختگی

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.

موسیقی متن فیلم پنج انگشت؛ برنارد هرمن

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سینمایی «پنج انگشت / ۵Fingers» به کارگردانی جوزف ال. منکیه‌ویچ محصول سال ۱۹۵۲ کمپانی فاکس قرن بیستم است. در این فیلم جاسوسی، جیمز میسون، دانیل داریو، مایکل رنی، والتر همپدن، اسکار کارلویز، جان ونگراف، آلفرد زیسلر، ایوان تریسولت، کانستنتین شین، لرنس دابکین، لستر متیوز، مایکل پتی، نستور پایوا، ریچارد لو، اتو والدیس و استنلی لوگن مقابل دوربین نوربرت برودین بازی کردند. برنارد هرمن موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.
پارس نیوزپارس نیوز2 روز قبل
پارس نیوز، به گزارشیک دهه از حضور «سحر قریشی» در سینمای ایران گذشت. ‌خانم قریشی شما در سه سال اخیر، تنها در سه فیلم بازی کردید و طی دو سال اخیر هم فیلمی روی پرده نداشتید. سال‌ها در شرایط سلامت سینما کار کرده‌ام. برای من اهمیتی ندارد که جزو بازیگران بفروش هستم یا نه، مهم این است که مردم به‌اندازه ۱۰ سال حضور من در سینما، از من راضی هستند. من سحرم؛ این قریشی و پسوندی که برجسته شده، به‌خاطر حضور و لطف همین مردم است.

نظرها

اخبار بیشتر