دانشگاه زمانی زنده است که نسبت به مسائل جامعه حساس باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
دانشگاه زمانی زنده است که نسبت به مسائل جامعه حساس باشد

دانشگاه زمانی زنده است که نسبت به مسائل جامعه حساس باشد

مهرخبرگزاری مهر |
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: دانشگاه تا وقتی نهادی زنده است که نسبت به مسائل، آلام و رنج‌های محیط پیرامون خود حساس باشد و درد جامعه و زمانه خود را داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا غفاری صبح امروز در نشست هم اندیشی وزیر علوم با اساتید دانشگاه‌ها گفت: بی تردید همه کسانی که بخش نخبگانی جامعه را تشکیل می‌دهند دغدغه فردایی بهتر را در مقیاس‌های فردی و فرا فردی دارند. عمل و کنش آنها صرفا محصور در زمان حال نیست بلکه معطوف به آینده و فردای پیش رو است.

وی ادامه داد: جستجوی آینده بهتر محتاج حساسیت به زندگی فردا و داشتن الزام‌ها و تعهداتی به فردا و آینده است، چرا که نقش اجتماعی و شکل دانشگاه و برنامه‌های آن در یک جهان به سرعت در حال تغییر، تقریبا در یک وضع دائمی گذار و تغییر قرار دارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه باید دانش آموختگانی را تربیت کند که هم شجاعت پذیرش خطر را داشته باشند و هم درایت تشخیص درست خطاهایی که رخ داده است، گفت: باز تعریف سیاست‌ها، برنامه‌ها و رشته‌های آموزشی، امری اجتناب ناپذیر در دنیای پر تغییر است.

غفاری افزود: اثبات قابلیت انطباق با چالش‌های جدید و پیش رو و ایفای نقش‌های تازه به میزانی که نهاد دانشگاه نیازهای در حال تحول جامعه را مورد اعتنا قرار دهد، امکان اقتدار و داشتن سرمایه اجتماعی بیشتر را برای خود فراهم می‌سازد.

وی با بیان اینکه دانش آموختگان دانشگاه هم باید کنشگران حرفه‌ای در قالب تربیت نیروی انسانی و هم شهروندان مسئول باشند، تصریح کرد: علم به عنوان ساختن شبکه‌های فنی و اجتماعی مبتنی بر مکانیسم‌های ارتباط بین بخشی و بین سیستمی، ارتباط نظام‌مند بین دانشگاه و جامعه سنگ بنای دانشگاه اجتماعی است.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پویایی علم در گروی ورود به عرصه‌های تازه و جدید است. جامعه با موضوعاتی مانند توسعه پایدار، مخاطره‌های اجتماعی و زیست محیطی، سلامت، ریسک‌های صنعتی، فضای مجازی و مسائل حاکم و مرتبط به آن مواجه است.

غفاری اظهار داشت: دانشگاه تا وقتی نهادی زنده است که نسبت به مسائل، آلام و رنج‌های محیط پیرامون خود حساس باشد و درد جامعه و زمانه خود را داشته باشد.

وی با اشاره به مأموریت‌های دانشگاه اجتماعی گفت: وسعت بخشی به جهان اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کنشگران اجتماعی و ابداع آینده و آینده آفرینی با طرح ایده‌های جدید، خلق آینده و ایجاد امید و اعتماد به فردا و آینده پیش‌رو، از مأموریت‌های دانشگاه اجتماعی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه اجتماعی به عنوان یک خادم مسئول و نیز یک نقاد فکور به جامعه خدمت می‌کند، افزود: دانشگاه اجتماعی، دانشگاهی است که پاسخگویی اجتماعی دارد و آشکارا در حیات اجتماعی سهم و نقش دارد و در جامعه دیده می‌شود. تولیدات علمی دانشگاه اجتماعی تولیداتی نافع و معطوف به مشکلات جامعه در مقیاس‌های خرد، میانی و کلان هستند.

غفاری گفت: بی تردید فرایند تأسیس مراکز آموزش عالی و ورودی و خروجی آن، نیازمند داشتن ارزیابی‌های دقیق اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی و اقتصادی است.

وی خاطرنشان کرد: تعامل دانشگاه و جامعه در گروی وجود نسبت معنادار بین تولید علم و ایجاد بهبود و ارتقای کیفیت زندگی جامعه است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز13 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشسیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور درباره آمار ازدواج و طلاق در سال ۹۷ و ۹۸ اظهار کرد: ۵۵۰ هزار و ۵۶۵ رویداد ازدواج در سال ۹۷ تا ۱۵ تیرماه سال ۹۸ ثبت شده است و میانگین سن مردان در اولین ازدواج ۲۷٫۵ و میانگین سن زنان در اولین ازدواج ۲۳٫۴ است. اخبار اجتماعی- وی با اشاره به آمار طلاق ثبت شده در این مدت بیان کرد: ۱۷۵ هزار و ۶۱۴ رویداد طلاق در سال ۹۷ تا تیرماه ۹۸ ثبت شده است و میانگین سن مردان ۳۶٫۹ و میانگین سن زنان ۳۲٫۱ در طلاق بوده است.
ایسناایسنا1 روز قبل
نایب رئیس ستاد شورایاری‌ها از حل اختلاف نظرها با تعامل خبرداد. نایب رئیس ستاد شورایاری‌ها ادامه داد: ما تلاش می‌کنیم در دیدارها و تعاملاتی که با دوستان خواهیم داشت، اختلاف نظرهای پیش آمده را برطرف و زمینه مشارکت هرچه بیشتر در انتخابات شورایاری‌ها را فراهم کنیم. این عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: شورای شهر تهران با رعایت ملاحظات قانونی، انتخابات دوره پنجم شورایاری‌ها را در زمان مقرر برگزار خواهد کرد و برای برپایی هرچه بهتر این انتخابات برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است. حسینی میلانی تاکید کرد: شورای شهر تابع قانون است و برگزاری انتخابات شورایاری‌ها را قانونی می‌دانیم. این عضو شورای شهر در پایان گفت: ما باید به دنبال افزایش مشارکت مردم برای اداره بهتر شهر باشیم و شورایاران می‌توانند حلقه واسط مدیریت شهری و مردم باشند.

یک اتفاق عجیب در شمال غرب ایران/ دریاچه ارومیه زنده ماند اما … (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آنچه دریاچه نیاز داشت آب بود که رساندند؛ از کنترل مصرف گرفته تا تونل آب، ‌ اما یک ترس همچنان باقی مانده‌است. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری فاطمه خسروی ستاد احیاء دریاچه ارومیه دو سال است که خبرنگاران را به ارومیه می‌آورد تا از اقدامات انجام گرفته برای احیاء بزرگترین دریاچه داخلی ایران بگوید. اما بزرگترین بلای دریاچه ارومیه توسعه زمین‌های کشاورزی بود. این زمین‌‌ها هرآنچه آب در سفره‌های زیرزمینی و آبخوان‌ها بود را مصرف کردند و دریاچه که دیگر هیچ حق‌آبه‌ای نداشت روز به روز خشک‌تر شد. اما حالا قرار است هر دو باشند؛ هم زمین‌های کشاورزی و هم دریاچه، اما هر دو آب می‌خواهند؛ درست همان چیزی که هنوز علم نمی‌تواند تولیداش کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ساعت قبل
به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، هادی بشری دادستان شهرستان رودبار از رفع تصرف بیش از ۸۴۰۰۰ مترمربع از اراضی ملی این شهرستان در خرداد ماه سال جاری خبر داد. دادستان رودبار با اعلام این خبر ضمن تاکید بر مقابله و جلوگیری از دست اندازی به اراضی ملی در این شهرستان، اظهار داشت: طی گزارش‌های دریافتی از اداره منابع طبیعی شهرستان رودبار افرادی بدون مجوز مبادرت به ساخت و ساز در اراضی ملی و تصرف عرصه‌های ملی کرده بودند که در این راستا برخورد قانونی انجام شد. وی با بیان اینکه اجرای احکام صادره در خصوص رفع تصرف، قلع و قمع و اعاده به وضع سابق در دستور کار دادستانی رودبار قرار گرفت تصریح کرد: ماموران منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رودبار با همراهی مرجع انتظامی، اورژانس اجتماعی و ارگان‌های مربوطه و دادیار اجرای احکام به مناطق جنگلی و ییلاقی شهرستان رودبار اعزام شدند و طی این اقدام بخش‌هایی از اراضی ملی شامل ۱۵۰۰۰ مترمربع در منطقه سی دشت و چندین فقره عرصه و اعیان در سایر مناطق که تحت تصرف متجاوزان قرار داشت با حکم قضایی آزادسازی شد. انتهای پیام/
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل

انتقاد تند سردار مهماندار؛ نگوییم پراید مطمئن است +فیلم

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ از خودروسازان خواست که صادقانه رفتار کرده و در خصوص سطح ایمنی خودروها، واقعیت را به مردم بگویند؛ نباید بگویند که سایپا مطمئن است. رئیس پلیس راهور تهران بزرگ تصریح کرد: باید خودروسازان صادقانه به مردم اعلام کنند که با این مبلغی که خودرو تهیه می‌شود سطح ایمنی پایینی داشته و آسیب‌پذیری‌اش زیاد است پس باید بیشتر مراعات کرد. رئیس پلیس راهور تهران بزرگ به هزینه تصادفات در کشور اشاره و بیان داشت: طبق برآوردی که شده است بین ۴ تا ۷ درصد تولید ناخالص ملی هزینه تصادفات می‌شود و اگر فکری شود می‌توان بخشی از آن را ذخیره کرد. سردار مهماندار در خصوص افتتاح پلیس راه فرمانده انتظامی تهران بزرگ، اعلام کرد: تاکنون در فرماندهی انتظامی پایتخت پلیس راه نداشتیم و پلیس راهور تهران ۲۲ منطقه را پوشش می‌داد، اما با توجه به آنکه بخشی از جاده‌های اطراف تهران را فرماندهی انتظامی تهران بزرگ پوشش انتظامی می‌داد پلیس راه برای پوشش این مناطق افتتاح شد. وی گفت: مسؤولیت اتوبان تهران - کرج، اتوبان تهران - قم، جاده قدیم تهران - قم، جاده امام رضا (ع)، ورامین و بخشی از لواسانات به پلیس راه فرماندهی انتظامی تهران بزرگ محول شد.

نظرها

اخبار بیشتر