1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. فرهنگ

کلاف سردرگم توقیف فیلم «رحمان ۱۴۰۰» / سرانجام تخلف دو طرفه؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
صحنه‌های هنجارشکن جنسی و اجتماعی فیلم به‌قدری زیاد بودند که این مورد را بدون مبالغه می‌شد در 40 سال اخیر بی‌سابقه دانست.

عصر ایران؛ نهال موسوی - در ۲، ۳ روز گذشته توقف اکران فیلم رحمان ۱۴۰۰ در سینماها بسیار خبرساز شد. سازمان سینمایی علت این توقف را چنین اعلام کرد: «نسخه اصلاح‌نشده فیلم در سینماها روی پرده بوده است». (اینجا)

روزنامه فرهیختگان در یک مصاحبه جداگانه با ۳ نفر از اعضا «شورای پروانه نمایش سازمان سینمایی» از هر ۳ یک سوال مشترک را پرسیده است و جواب‌های این ۳ عضو شورا بسیار جالب توجه است. تمام آنها مبتذل بودن «رحمان ۱۴۰۰» را به‌عنوان یک پیش‌فرض پذیرفته‌اند و نکته جالب‌تر اینجاست که همه آنها می‌گویند خودشان حاضر نیستند به‌همراه خانواده‌شان چنین فیلمی را تماشا کنند.(اینجا)

«حسین کرمی» رئیس مرکز نمایشی سیما، «حسن خجسته» معاون سابق صدا در صدا و سیما و رئیس اتحادیه رادیو تلویزیونی آسیا-اقیانوسیه درحال حاضر، «محمدعلی حسین‌نژاد» جامعه‌شناس که پیش از این در صداوسیما، بنیاد سینمایی فارابی و معاونت سینمایی حوزه هنری فعالیت داشت، افرادی هستند که از میان اعضای شورای پروانه نمایش، درباره اکران نوروز ۹۸ و غوغای ابتذال و لزوم و چگونگی برخورد با چنین پدیده‌ای با آنها گفت‌وگو شده است، یکی از پرسش‌ها این است:

* آیا شما خودتان به‌همراه خانواده حاضر هستید فیلم «رحمان ۱۴۰۰» را ببینید؟

«- محمدعلی حسین‌نژاد: من سعی کردم روی خانواده‌ام طوری کار کنم که خودشان نروند فیلمی مثل «رحمان ۱۴۰۰» را ببینند. آنها قبل از اینکه بروند فیلمی را ببینند، بررسی می‌کنند که با چه نوع فیلمی طرف هستند. فلذا نمی‌روند مخاطب چنین کاری قرار گیرند. آنها حتی اگر به‌طور اتفاقی بروند این فیلم را تماشا کنند، وسط نمایش آن بلند می‌شوند و از سالن بیرون می‌آیند. من می‌گویم باید تمام مخاطبان سینما را به این وضع رساند و خانواده ایرانی به‌جایی برسد که کسی به او نگوید برای تماشای فلان فیلم برو یا نرو؛ بلکه طوری باید روی فرهنگ خانواده کار کرد که خودش تشخیص دهد برود یا نه. البته این در جامعه ما فراگیر نیست اما باید همه را به‌جایی برسانیم که قوه تشخیص داشته باشند و تحت‌تاثیر چیزی مخرب قرار نگیرند و آن را پس بزنند. من خودم امیدی به سیستم‌های فرهنگی‌مان ندارم و برای همین، طوری زمینه‌سازی کرده‌ام که مثلا اگر دوستان پسر من بگویند بیا برویم و این فیلم را ببینیم، خودش بگوید من نمی‌آیم چون فیلم بدی است.

کلاف سردرگم توقیف فیلم «رحمان ۱۴۰۰» / سرانجام تخلف دو طرفه؟ - 7

- حسن خجسته: من توصیه نمی‌کنم. این فیلم یک سری جنبه‌های سرگرم‌کننده دارد اما ممکن است آثار خوبی نداشته باشد. رده‌بندی کیفی به همین وجوه توجه دارد.

- حسین کرمی: من این فیلم را به‌همراه خانواده نمی‌بینم و به دوستان و نزدیکانم آن را توصیه نمی‌کنم. شاید خودم هم اگر در نشست مربوط به پروانه نمایش نبودم، نمی‌نشستم تا این فیلم را به‌عنوان اثری که واجد ارزش‌های سینمایی باشد ببینم.»

از طرف دیگر این اتفاق توقف اکران فیلم «رحمان ۱۴۰۰» بعد از گذشت حدود یک ماه موید یک تخلف دو طرفه است، تخلف تهیه کننده و پخش کننده فیلم در ارائه نسخه‌ای که موردتائید وزارت ارشاد نبوده است و ضعف عملکرد سازمان سینمایی در نظارت بر فیلمی که در سینماها اکران شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

حال این پرسش مطرح است آیا این اولین بار است که چنین اتفاقی رخ می‌دهد یا فیلم‌های دیگری هم با استفاده از این ترفند توانسته‌اند به فروش بالا دست یابند؟

نکته دیگر این است که شاید وزارت ارشاد یا هر نهادی دیگر، بنابر بازخوردهایی که از اکران فیلم در جامعه دریافت داشته‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که باید جلوی اکران فیلم را گرفت. زیرا به اعتقاد بسیاری از اهالی سینما و کارشناسان «رحمان ۱۴۰۰» به‌لحاظ ارزش‌های سینمایی تقریبا درحد صفر است و البته صحنه‌های هنجارشکن جنسی و اجتماعی آن به‌قدری زیاد بودند که این فیلم را بدون مبالغه می‌شد در ۴۰ سال اخیر بی‌سابقه دانست.

از طرفی دیگر منوچهر هادی کارگردان فیلم، در اولین واکنشش به این اتفاق در صحفه اینستاگرامش نوشت: «تبریک به دوستانی که منتظر این خبر بودند، تمام سینماهای کشور نسخه اصلاح شده را روی پرده اکران می‌کردند و تازه سینماهای حوزه نسخه اصلاح شده‌تری را و …» ولی روز گذشته در سومین واکنش نوشت: «تمام تلاشم نتیجه نداد. مدیران موفق شدند و زندگی ادامه دارد. دومین فیلم پر فروش تاریخ سینما بدون هیچ پاسخ قانع کننده‌ای توقیف شد […] ممنون از مدیران سینمایی که کاری از دستشان بر نمی‌آمد ولی تلاششان را کردند چون کلا در ارشاد کسی تصمیم گیرنده نیست و تصمیمات از جای دیگری گرفته می‌شود. ایشان فقط ابلاغ می‌کنند. و …»

کلاف سردرگم توقیف فیلم «رحمان ۱۴۰۰» / سرانجام تخلف دو طرفه؟ - 16

حال پرسش این است چرا منوچهر هادی ابراز می‌کند که فیلم بدون هیچ پاسخ قانع کننده‌ای توقیف شده؟ چه کسانی را مد نظر دارد که می‌گوید در ارشاد کسی تصمیم گیرنده نیست؟ آیا هادی بلوف می‌زند؟ یا واقعیت را گفته است؟

بعیدترین و غیر منطقی‌ترین حالت آن است که در برخی از رسانه‌ها هم کمابیش به آن اشاره شده است؛ چنین ماجرایی می‌تواند ترفندی باشد برای جبران افت نسبی فروش فیلم؟ (افتی که در سایت‌های فروش بلیت و از میزان پیش خریدهای آن مشخص است.) و این اتفاق یک ترفند تبلیغاتی است تا دوباره فروش فیلم را دوپینگ کنند، اگر چنین باشد بهایی که سازمان سینمایی و وزارت ارشاد می‌پردازد بسیار گزافتر از فروش چند میلیارد بیشتر یک فیلم است و اساسا با هیچ چیزی قابل جبران نیست. (دوباره تاکید می‌کنم این حالت بسیار بعید است)

نکته دیگر این است که اگر واقعا نسخه‌ی اصلاح نشده توسط تهیه‌کننده در سینماها اکران شده و چنین تخلفی صورت گرفته است، با مقصران آن جدا از توقف اکران فیلم از سوی سازمان سینمایی چه برخوردی صورت خواهد گرفت؟ (با احتساب اینکه تهیه کننده فیلم معروفترین شخص عرصه پخش فیلم در سینمای ایران است)

باید منتظر ماند و دید عاقبت اکران «رحمان ۱۴۰۰» یا این کلاف واقعا سردرگم سینمای ایران به کجا ختم می‌شود؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
نویسنده ایتالیایی، یادداشت‌های روزانه حمید معصومی نژاد خبرنگار خبرگزاری صداوسیما را در زندان رم به رشته تحریر درآوردبه گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ آلساندرا مولاس روزنامه نگار و نویسنده ایتالیایی، آزار و اذیت‌های پلیس و دستگاه‌های امنیتی ایتالیا علیه خبرنگار خبرگزاری صداوسیما و ناگفته‌های حمید معصومی نژاد را در دوران حبس در زندان رم بصورت کتاب منتشر کرد. این کتاب با عنوان «حمید معصومی نژاد رم» در ۶ فصل شامل اظهارنظر ۳۰ خبرنگار برجسته ایتالیایی و خارجی مقیم ایتالیا درباره خبرنگار صداوسیما است که حمید معصومی نژاد به همراه داوود عباسی آنرا به زبان فارسی ترجمه کردند. انتشارات سروش این کتاب مستند را تا ۲ روز دیگر روانه بازار نشر می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، شهاب اسفندیاری طی سخنرانی در نشست تخصصی با عنوان سیاست گذاری در عصر جهانی شدن که در سالن همایش دانشگاه صدا و سیما برگزار شد افزود: با وجود اینکه مدیریت رسانه در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود اما در حوزه سیاست گذاری سینمایی هنوز مباحث دانشگاهی نیست و گاهی با ادبیاتی مواجه هستیم که هرگونه مداخله دولت در بخش سینما را تحقیر می‌کند. وی گفت: امروزه در اغلب کشورهای جهان دولت‌ها در بخش سیاست گذاری سینما فعال هستند و برای جبران این نقیصه ما لازم دیده‌ایم که با آنچه در جهان اتفاق می‌افتد آشنا شویم. اسفندیاری ادامه داد: در نشست تخصصی امروز شاهد حضور ۲ استاد بین المللی در بخش سیاست گذاری بین المللی هستیم که هر کدام از این استادان در این بخش مقالات علمی و پژوهشی داشته و رتبه‌های زیادی کسب کرده‌اند.
فارسفارس15 ساعت قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مهلت ثبت نام یازدهمین دوره مسابقات ملی هوافضا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تا ۷ اردیبهشت تمدید شد این مسابقات اردیبهشت ماه در ۶ لیگ برگزار می‌شود. مهدی سبزه پرور عضو هیات علمی دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: یازدهمین دوره مسابقات ملی هوافضا ۱۲ تا ۱۳ اردیبهشت ماه در دو سطح دانش آموزی و دانشجویی برگزار می‌شود. دبیر علمی مسابقات هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برنامه ریزی برای تاسیس رشته هوافضا در سال ۶۶ در وزارت علوم آغاز شد و اولین دانشکده مستقل هوافضا در همان سال در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ایجاد شد. وی عنوان کرد: مسابقات هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر از سال ۸۶ آغاز شد و به دلیل استقبال خوب دانش آموزان و دانشجویان این مسابقه به صورت ملی فعالیت خود را ادامه می‌دهد. عضو هیات علمی دانشکده هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: پس از برگزاری این مسابقه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر حدود ۱۰ دانشگاه کشور نیز باتوجه به تجربیات دانشگاه صنعتی امیرکبیر اقدام به برگزاری مسابقات مشابه کرده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سیدمحمد بطحایی پس از جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران افزود: این موضوع به دلیل حجم اعتباراتی که نیاز دارد در یک بازه زمانی کوتاه اتفاق نخواهد افتاد اما شیب به نسبت مناسبی را طی می‌کند. وی گفت: امیدواریم با تلاش نمایندگان مجلس و دولت در سریع‌ترین زمان ممکن بازنشستگان از حیث نظام پرداخت‌ها با شاغلان برابر شوند. بطحایی افزود: حقوق بازنشستگان از اختیار دستگاه اجرایی نیست به این معنا که دولت توسط صندوق‌های بازنشستگی انجام می‌دهد اما به عنوان عضوی از خانواده آموزش و پرورش وظیفه داریم این موضوع را برای بازنشستگان فرهنگی پیگیری کنیم. وی در پاسخ به پرسشی درباره بیمه تکمیلی فرهنگیان گفت: برای رفع مشکلاتی که در فرآیندهای بیمه تکمیلی داریم، برخی از نمایندگان نظراتی داشتند که ما آنها را به کار خواهیم گرفت. بطحایی افزود: یکی از مهمترین مواردی که نمایندگان در کمیسیون بهداشت و درمان بر آن تأکید داشته‌اند این بود که اگر بیمه تکمیلی از حالت متمرکز خارج شده باشد و آن را در اختیار استان‌ها قرار دهیم، کارآیی و عملکردش افزایش پیدا می‌کند. وی ادامه داد: بناشد برای دور جدید بیمه تکمیلی فرهنگیان از اواسط تابستان این کار را به اجرا دربیاوریم. بطحایی همچنین در پاسخ به پرسشی درخصوص حضورش در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری گفت: در این کمیسیون اقدامات انجام شده در استان‌های سیل زده ارایه شد. وی افزود: این گزارش درباره فضاهای آموزشی، تسهیلات و کمک‌ها برای دانش آموزان و همچنین تسهیلات برای فرهنگیان در مناطق سیل زده بود. بطحایی گفت: قرار شد گزارش‌ها به صورت مستمر به کمیسیون ارایه شود و نمایندگان مجلس نیز برای تسریع در بازسازی‌ها و آماده کردن مدارس برای سال تحصیلی جدید کمک کنند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
علی اصغر پیوندی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما پس از حضور در جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: رسانه‌های مختلف نیز باید در این باره همراهی کنند و امیدواریم این کار را به صورت جدی پیگیری کنیم. وی گفت: در این جلسه گزارشی درباره اقدامات هلال احمر در خصوص امداد و نجات، اسکان اضطراری، تغذیه اضطراری، درمان و موضوعات روحی و روانی در مناطق سیل زده ارایه شد. پیوندی افزود: همچنین گزارشی درباره کمک‌های مردمی داخل و خارج از کشور و یا سایر کشورها به نمایندگان مجلس ارایه شد. وی گفت: امیدواریم خدمات هلال احمر در مناطق سیل زده توانسته باشد رضایت مردم را جلب کرده باشد. پیوندی افزود: نمایندگان مجلس در این جلسه پیشنهادهایی مطرح کردند و امیدواریم در حوادث احتمالی بعدی مورد توجه قرار گیرد تا خدمت رسانی، مؤثرتر و مفیدتر باشد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
«دورین» در سال ۱۹۲۸ میلادی در شمال لندن متولد شد. در نتیجه، دورین نیز به هنر به خصوص عکاسی علاقه پیدا کرد. سرویس فرهنگی- «دورین اسپونر» به عنوان نخستین عکاس خیابانی زن به خصوص در بریتانیا فردی شناخته شده بود. نشریه بریتانیایی «میرر» می‌نویسد: «دورین» در سال ۱۹۲۸ میلادی در شمال لندن متولد شد. در نتیجه، دورین نیز به هنر به خصوص عکاسی علاقه پیدا کرد.

نظرها

اخبار بیشتر