روش‌های نوین درمان بیماری‌های مغز و اعصاب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

روش‌های نوین درمان بیماری‌های مغز و اعصاب

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
بیست و ششمین کنگره بین‌المللی نورولوژی و الکتروفیزولوژی بالینی ایران از دهم تا سیزدهم اردیبهشت برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا وسیما، دکتر فرزاد فاتحی دبیر این کنگره امروز در جمع خبرنگاران، اختلال حرکتی، پارکینسون، ام اس، سکته مغزی، آلزایمر، بیماری‌های عصبی عضلانی، سر درد و تشنج را به عنوان شایع‌ترین بیماری‌های مغز و اعصاب بیان کرد و گفت: با توجه به مسن شدن جمعیت کشور بیماری‌های مغز و اعصاب از جمله آلزایمر، پارکینسون و سکته‌های مغزی نیز رو به افزایش است.

دبیر علمی این کنگره با بیان اینکه وضع درمان سالمندان در کشور ما وضع نسبتا مناسبی دارد گفت: اگر بیمار در حداکثر زمان چهار ساعت و نیم پس از سکته اقدام به درمان کند احتمال درمان آن زیاد است، اما در بحث بازتوانی و توانبخشی با مشکلاتی مواجه هستیم که متولی در کشور ندارد.

وی افزود: ام اس نیز از بیماری‌های مغز و اعصاب است که علت ابتلا به آن مشخص نیست، اما در جوامع صنعتی و شهری بیشتر از روستا‌ها دیده می‌شود و حدود ۱۰۰ هزار نفر در کشور مبتلا به این بیماری هستند که معمولا در سنین ۲۰ تا ۳۰ سال شیوع دارد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، وضع دارو و تجهیزات پزشکی بیماران مغز و اعصاب را نامطلوب دانست و گفت: در حال حاضر در تامین دارو‌های این گروه از بیماران با مشکل مواجه هستیم.

فاتحی سکته مغزی را دومین علت مرگ و میر در کشور نام برد و گفت: این بیماری ازجمله بیماری‌های ناتوان کننده است که هزینه‌های بالای بازتوانی پس از سکته باعث شده است تا بسیاری از خانواده‌ها ناچار، از بازتوانی بیمار سر باز بزنند.

معاون آموزشی بیمارستان شریعتی با بیان اینکه ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماران مغز و اعصاب برای استفاده از دارو‌های تولید داخل مشکلی ندارند، افزود: ۱۰ درصد بیماران با توجه به شرایط بدنی، نیاز دارند از دارو‌های برند استفاده کنند.

وی گفت: امسال حدود ۲۰۰ مقاله به این کنگره ارسال شده است که ۲۰ مقاله به صورت شفاهی ارائه می‌شود و ۱۳ کارگاه آموزشی نیزخواهیم داشت تا متخصصان با روش‌های نوین درمان بیماری‌های مغز و اعصاب آشنا شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، جعفر مردانی شامگاه چهارشنبه در چهارمین جلسه شورای آموزش و پرورش استان، اظهار داشت: مسئولان استان با تعامل بین بخشی در مواقعی که آموزش و پرورش نیازمند همراهی است، این کمک را داشته باشند. مردانی ادامه داد: اعتبار لازم برای ایجاد این مرکز تحقیقات از محل درآمدهای اختصاصی آموزش و پرورش، کمک خیرین و در صورت لزوم از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تأمین شود. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری استان تاکید کرد: به منظور ایجاد مجتمع آموزشی فرهنگیان مکاتبه‌ای با منابع طبیعی و امور اراضی استان صورت گرفته است. مردانی بیان کرد: به تمامی دستگاه‌های مربوطه برای برگزاری مسابقات دانش‌آموزی نامه ارسال شده تا همکاری لازم را با آموزش و پرورش استان داشته باشند. وی گفت: موضوع تجمیع مدارس با جمعیت زیر ۱۰ و پنج نفر در استان توسط فرماندارن شهرستان‌ها و بخشداران برای اولیای دانش‌آموزان به درستی شفاف سازی شود.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
رئیس دانشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای خراسان رضوی گفت: از زمانی که دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای زیرمجموعه وزارت علوم شد بحث امنیت شغلی ازبین رفت و فارغ التحصیل ما یک فارغ التحصیل آزاد است. رئیس دانشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای خراسان رضوی تصریح کرد: متاسفانه امکانات موجود در دانشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای کم و یا مربوط به سال‌های گذشته است لذا یکی از مواردی که باعث تشکیل مجمع خیرین توسعه و ترویج آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای خراسان رضوی شد استفاده از کمک‌های مردمی و خیرین در راستای نوسازی و اشتغال جوانان است. حداد تصریح کرد: در زمان گذشته‌ نیروهایی که در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای آموزش می‌یافتند امنیت شغلی داشته و جذب سیستم آموزشی فنی‌وحرفه‌ای می‌شدند. با این وجود از زمانی که دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای زیرمجموعه وزارت علوم شد بحث امنیت شغلی ازبین رفت و فارغ التحصیل ما یک فارغ التحصیل آزاد است. حداد ادامه داد: از ابتدای وارد شدن رشته دکتری در کشور بیش از ۹۰ هزار فارغ التحصیل داشته‌ایم که کمتر از ۳۰ درصد این آمار جذب بازار کار شده‌اند.

جشن دانش آموختگی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.

دوازده مینیاتور؛ روشن محمدکولیف

تابناکتابناک1 روز قبل
الفالف1 روز قبل
عضو شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما گفت: موضوع قطع بودجه صدا و سیما به خاطر پخش سریال گاندو از سوی دولت را در شورای صدا و سیما به جد پیگیری می‌کنم. ۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه فرهنگی الف، ۲۶ تیر ۱۳۹۸، ۱۳:۳۰ ۳۹۸۰۴۲۶۱۰۷سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، گفت: مطلع شدم دولت به دلیل پخش سریال گاندو کل بودجه سه ماهه دوم صدا و سیما را صفر کرده است. وی تاکید کرد: من این موضوع را به طور جد در شورای نظارت بر صدا و سیما تا حصول نتیجه پیگیری می‌کنم و در این رابطه از حقوق رسانه ملی به طور جد دفاع خواهم کرد. عضو شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما با انتقاد از رویکرد رئیس جمهور، اظهار داشت: بنده پیش‌تر هم گفته و هم نوشته‌ام که آیا رئیس جمهور هنوز هم می‌تواند بگوید «پناه می‌برم به خدا از بستن دهان منتقدین؟» قاضی‌زاده خاطرنشان کرد: نباید رسانه ملی را به خاطر انتقادات و طرح مسائل تحت فشار قرار داد و با اقداماتی نظیر قطع بودجه و امثال این موارد جلوی انتقاد را گرفت. عضو شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما در پایان گفت: رسانه ملی هم نباید تحت تاثیر اینگونه فشارها قرار گیرد و باید محکم‌تر از گذشته به مسیر خود ادامه دهد.

نظرها

اخبار بیشتر