1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. حوادث
آغاز فعالیت کارگروه‌های پنجگانه قرارگاه نوسازی مناطق سیل زده

آغاز فعالیت کارگروه‌های پنجگانه قرارگاه نوسازی مناطق سیل زده

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران-ایرنا- وزیر کشور درباره ساختار قرارگاه نوسازی و بازسازی مناطق سیل زده گفـت: قرارگاه نوسازی با حضور نمایندگان همه دستگاه ها کار خود را آغاز کرده و شرح وظایف هر کدام از کارگروه های پنجگانه آن مورد بررسی و تصویب قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، «عبدالرضا رحمانی فضلی» روز دوشنبه در حاشیه نخستین جلسه ستاد بازسازی در وزارت کشور در جمع خبرنگاران افزود: امروز بعد از چند جلسه مقدماتی قرارگاه نوسازی و بازسازی مناطق سیل زده با حضور نمایندگان همه دستگاه‌ها کار خود را آغاز کرد و ساختار این قرارگاه و کارگروه‌های پنجگانه آن مورد تصویب و شرح وظیفه هر کدام از این کارگروه‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر کشور افزود: میزان خسارت‌ها و برنامه‌ها و اقداماتی که هرکدام از این دستگاه‌ها باید ارائه می‌دادند، مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم بر این شد که این برنامه‌ها ظرف دو روز زمان بندی شده و به قرارگاه اعلام شود.

رحمانی فضلی تاکید کرد: در گروه نظارت و بازرسی با تعیین نظارت هایی، مسیر انجام کار، زمان بندی و اجرا پیگیری می‌شود.

وزیر کشور درباره منابع مالی اختصاص داده شده به قرارگاه تصریح کرد: با توجه به تاکید رئیس جمهوری و توصیه مقام معظم رهبری همه منابع لازم برای این حضور هم از ردیف‌های بودجه‌ای هم ماده ۱۰۱۲ بحران، بیمه‌ها و بانک‌ها و در صورت نیاز استفاده از صندوق توسعه ملی تامین شود.

رحمانی فضلی افزود: مقرر شد همه دستگاه‌ها با هماهنگی و اطلاع قرارگاه فعالیت کنند. یعنی هیچ هزینه، کمک و پرداخت بدون هماهنگی قرارگاه نخواهد بود. همچنین مصوب شد در امر نوسازی و بازسازی از ظرفیت همه کشور از جمله نهادهای اجرایی، دستگاه‌های غیر دولتی، نیروهای مسلح و مردم استفاده شود.

وزیر کشور درباره موضوع بازسازی و مسکن سیل زدگان هم گفت: قرار بر این شد که بنیاد مسکن دستورالعملی تهیه و ابلاغ کنند تا هر کس در کشور هر چقدر که می‌تواند مسکن بسازد و مشارکت کند، متناسب با آن دستورالعمل کار خود را شروع کند و دولت هم حمایت‌های لازم را خواهد کرد.

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به موضوع اطلاع‌ رسانی از سیل و برخی سواستفاده‌های صورت گرفته از این موضع تاکید کرد: با توجه به حجم شایعات و همچنین تحریک و تحرکاتی که انجام می‌شود باید آگاهی رسانی و اطلاعات ما به موقع باشد، باید بتوانیم با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و هماهنگی‌های لازم رسانه‌ای مشارکت مردم را افزایش دهیم و موجب آرامش افرادی باشیم که واقعا خسارت دیده و سیل زده هستند.

وی افزود: اولویت اول ما تعیین خسارت‌ها و پرداخت به کسانی است که واحدهای تولیدی داشته‌اند یا دارای محصولات زراعی بودند و وسایل زندگی شان را از دست داده‌اند.

رحمانی فضلی درباره اسکان موقت سیل زدگان گفت: اسکان موقت با توجه به افزایش دمای هوا در خوزستان و لرستان موضوع مهمی است، زندگی مردم در زیر چادر با مشکل مواجه خواهد شد، ما برای اسکان موقت از بنیاد مسکن خواستیم جمع‌بندی خسارت‌ها را به دست آورد و تلاش خواهیم کرد حداقل شرایط زیستی مناسب را برای عزیزان فراهم کنیم.

وزیر کشور ادامه داد: ما مرحله اول موضوع سیل را که بحث مقابله و مدیریت مسئله، کاهش تخریب و هزینه‌های انسانی بود، به لطف خداوند متعال در جاهای دیگر به جز خوزستان مدیریت شده است.

خبری: اخبار حوادث واقعی در ایران

وی گفت: مرحله مقابله به اتمام رسیده مگر اینکه سیل‌های جدیدی داشته باشیم مانند سیل شب گذشته در کلات.

وزیر کشور تاکید کرد: اکنون مسئله مهم ‌تر، مسئله بازسازی است امیدواریم در این مرحله هم با حمایت همه دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح و نیروهای غیر دولتی و مردم بتوانیم کارآمدی نظام را هم برای مردم عزیزمان و هم دنیا به منصه ظهور برسانیم.

رییس قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده تاکید کرد: کاری که در مقابله و مدیریت این سیل در ۲۵ استان و با این حجم بارندگی انجام شد، به عنوان یک مدیریت جامع و مناسب می‌تواند ارائه شود. ما با این مقوله آشنا هستیم و مرتب این مسئله را در کشورهای دیگر پیگیری کردیم اطلاع دقیقی داریم.

رحمانی فضلی ادامه داد: در مدیریت سیل خسارت‌های جانی را به حداقل رساندیم و از خسارت‌های مالی بسیار سنگینی که می‌توانست ایجاد شود جلوگیری کردیم. این سیل می‌توانست به شهرهای گرگان، اهواز، سوسنگرد و یا حمیدیه را زیر آب ببرد. ولی به دلیل مدیریت مناسبی انجام شده هیچ کدام از این شهرها زیر آب نرفت. به سیل جاری نشد

وی گفت: همه دستگاه‌ها و مردم تلاش کردند امیدوارم در مرحله بازسازی هم این تلاش‌ها و همکاری‌ها با همدلی‌ها باشد تا ما برگ دیگری از کارآمدی نظام را در این زمینه شاهد باشیم.

رحمانی فضلی درباره میزان خسارت‌های سیل هم گفت: مجموع ارقامی که دستگاه‌های اجرایی از دیروز درباره خسارت‌ها بررسی و اعلام شد، اعم از تسهیلات و اعتبارات حدود ۳۵ هزار میلیارد تا الان برآورده شده است.

وی افزود: این برآوردها اولیه است و هم در بررسی هایی که مطابق با شاخص‌ها و استانداردهای ما انجام شده امکان تغییرات در این رقم وجود وجود دارد و هم امکان دارد برخی از خسارت را دیده نشده باشد، یا خسارت هایی که از این به بعد وارد می‌شود قابل محاسبه است ولی فعلا رقم ما ۳۵ هزار است.

وزیر کشور درباره تداوم بازسازی مناطق سیل زده تاکید کرد: رئیس‌جمهوری همه فعالیت‌های دستگاه‌ها و وزارت کشور را در این قرارگاه مستقر کردند، ده‌ها جلسه در کارگروه‌های مختلف داشتیم و من یقین دارم که می‌توانیم با سرعت و اطمینان بالایی در این زمینه حرکت کنیم.

رحمانی فضلی تاکید کرد: با کنترل شرایط، حتما داخل استان‌های سیل زده خواهیم رفت و موضوعات را از نزدیک بررسی خواهیم کرد.

وی در پایان تصریح کرد. برای پیگیری تصمیمات، ستادهای بحران در استان‌ها را مسئول حاضر این قرارگاه در استان‌ها خواهیم کرد که استاندار رئیس آن است و از استاندار خواهیم خواست که این برنامه‌ها را به صورت زمان بندی شده به ما گزارش دهد و راه حل‌های مناسب در این زمینه را ارائه دهد.

‌سیام**۹۴۰۲**۳۲۰۲**۱۵۳۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اردوی جهادی مسئولان و خیرین اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی سراسر کشور جهت خدمت رسانی به مناطق سیل زده استان خوزستان برگزار و اعلام شد طرح «هر بازاری یک کالای اساسی» برای کمک به سیل زدگان در حال ساماندهی است. این اردوی جهادی صبح امروز با حضور سردار حسن شاهوارپور فرمانده سپاه حضرت، ولی عصر (عج) استان خوزستان، سرهنگ پاسدار دکتر حسن پور ریاست سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور، دکتر سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران، اعضای هییت رئیسه اتاق اصناف ایران، نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران، فرهاد نیکزاد دبیر شورای بسیج تجار و فعالان اقتصادی کشور، سرهنگ عسکری مسئول سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی خوزستان و جمعی از روسای اتاق‌های سراسر کشور در محل مجتمع فرهنگی فجر اهواز آغاز شد. در این مراسم، سرهنگ پاسدار دکتر غلارضا حسن پور، ضمن قدردانی از همدلی اصناف سراسر کشور با سیل زدگان گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف برپایی دومین مرحله از اردوی بزرگ جهادی، هدف مندی انتخاب هدایای غیر نقدی جهت تقدیم به آسیب دیدگان و سیل زدگان است که با خرد جمعی و همت مسوولین اصناف، بازاریان، فعالان اقتصادی و سازمان بسیج اصناف و بازاریان کشور، به لطف خداوند متعال گامی موثر در جهت کمک به مردم عزیز سیل زده انجام خواهیم داد. وی افزود: طرح «هر بازاری یک کالای اساسی» هم اکنون در حال ساماندهی است و جهت هماهنگی بیشتر با روسای اتحادیه‌ها، اصناف و متمرکز کردن بیشتر کمک رسانی‌ها ۲ جلسه در استان گلستان و جلسه امروز در استان خوزستان در قالب اردوی جهادی با حضور همه مسئولان مرتبط استان‌ها برگزار شد. رئیس سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: راه اندازی واحد‌های صنفی که به دلیل خسارت‌های سیل از چرخه بازار خارج شده‌اند با تنفس شش ماهه و تامین کالا‌های اساسی زندگی سیل زدگان دو موضوعی است که با قید فوریت در دستور کار بسیج اصناف قرار گرفت که با لطف خدا که این طرح با استقبال خوبی روبرو شد. حسن پور در پایان با اشاره به طرح یک مسجد یک خانه گفت: این طرح به همت بسیج محلات در حال اجراست البته بسیج اصناف هم تاکنون با جلساتی که با ائمه جماعت مساجد بازار تهران برگزار کرد که تا بتواند از تمامی روزنه‌های یاری رسان مردم سیل زده کشور باشد.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع (توان) محموله‌ای از اقلام بهداشتی و مواد غذایی مورد نیاز مردم مناطق سیل زده کشور را ارسال کرد. به گزارش ایسنا به نقل از سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع (توان)، در پی وقوع سیل‌های اخیر در کشور و گسیل هماهنگ کمک رسانی وزارت دفاع به مناطق سیل زده، سازمان توان نسبت به ارسال اقلام ضروری و مورد نیاز سیل زدگان از قبیل تأمین ۱۱ هزار غذای بسته بندی در قالب کنسروجات و همچنین ارسال ۱۰ هزار بسته لوازم بهداشت سلامت اقدام کرد. برابر این گزارش ارسال ۱۲۵ هزار گونی، ۳۸ چادر اسکلتی و ۳۱۰ تخته پتو و بالشت از دیگر اقدامات سازمان توسعه منابع انرژی در خدمت رسانی به هم میهنان سیل زده بوده است. این سازمان علاوه بر کمک رسانی‌های فوق، تبلیغات گسترده و برپایی ایستگاه‌های مختلف، نسبت به جمع آوری و ارسال کمک‌های نقدی و غیر نقدی کارکنان در ستاد، گروه‌ها و شهرک شهید درخشان اقدام کرد که در این خصوص تا کنون مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال کمک نقدی و سایر اقلام غیر نقدی جمع آوری و ارسال شده است. انتهای پیام

ارتش با همه وجود پای کار سیل‌زدگان در بازسازی

4+
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
مهرمهر3 ساعت قبل
امسال ۲۹ فروردین، روز ارتش، همزمان شده است با تلاش‌ها و از خودگذشتگی‌های نیروهای مسلح به ویژه ارتش در امدادرسانی به هموطنان سیل زده که با تمام وجود پای کار خدمت به مردم هستند. جانشین معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح در این برنامه با اشاره به تلاش نیروهای مسلح در امدادرسانی به مردم سیل زده گفت: در کمک به سیل‌زدگان، با ۲۹ فروند بالگرد ارتش در ۴۲۰ سورتی پرواز به سیل‌زدگان امدادرسانی شد، همچنین از ۸ فروند هواپیما در امدادرسانی اخیر استفاده شده است. وی در این زمینه، کارنامه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را در مقایسه با سایر کشورهای دنیا بی‌نظیر دانست و گفت: نیروهای مسلح، برای مرحله بازسازی مناطق سیل زده نیز آمادگی کامل دارند. امیر گلفام تاکید کرد: ان‌شاءالله در این مرحله نیز درصورت درخواست دولت، نیروهای مسلح این آمادگی را دارند تا در بازسازی بافت‌های آسیب دیده مشارکت کنند. معاون هماهنگ‌کننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برنامه‌های ارتش در مرحله بازسازی مناطق سیل زده به‌ویژه بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: ان‌شاءالله حتما برنامه‌هایی را در مرحله بازسازی در سطح نیروهای مسلح خواهیم داشت که به محض ابلاغ ستاد کل نیروهای مسلح و در صورت درخواست دولت با همه وجود پای کار بازسازی بافت‌های آسیب دیده در مناطق سیل‌زده نیز خواهیم آمد.
خبر فوریخبر فوری13 ساعت قبل
فرمانده نیروی زمینی سپاه با اشاره به حضور مستمر سپاه در مناطق سیل زده کشور گفت: سپاه پاسداران همچنان در کنار مردم خواهد ایستاد و با تمام توان در اختیار آن‌ها خواهیم بود. سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در حاشیه مراسم رژه روز ارتش در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات انجام شده توسط سپاه در مناطق سیل زده، با اشاره به افتتاح جاده معمولان به خرم آباد، گفت: همه واحد‌های سپاه در مناطق سیل زده برای تحکیم سیل بند‌ها و جلوگیری از انتشار آب در تلاش هستند. وی خاطرنشان کرد: سپاه پاسداران همچنان در کنار مردم سیل زده خواهد ایستاد و با تمام توان در اختیار آن‌ها خواهیم بود.
برترین‌هابرترین‌ها6 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر