آغاز فعالیت کارگروه‌های پنجگانه قرارگاه نوسازی مناطق سیل زده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. حوادث
آغاز فعالیت کارگروه‌های پنجگانه قرارگاه نوسازی مناطق سیل زده

آغاز فعالیت کارگروه‌های پنجگانه قرارگاه نوسازی مناطق سیل زده

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران-ایرنا- وزیر کشور درباره ساختار قرارگاه نوسازی و بازسازی مناطق سیل زده گفـت: قرارگاه نوسازی با حضور نمایندگان همه دستگاه ها کار خود را آغاز کرده و شرح وظایف هر کدام از کارگروه های پنجگانه آن مورد بررسی و تصویب قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، «عبدالرضا رحمانی فضلی» روز دوشنبه در حاشیه نخستین جلسه ستاد بازسازی در وزارت کشور در جمع خبرنگاران افزود: امروز بعد از چند جلسه مقدماتی قرارگاه نوسازی و بازسازی مناطق سیل زده با حضور نمایندگان همه دستگاه‌ها کار خود را آغاز کرد و ساختار این قرارگاه و کارگروه‌های پنجگانه آن مورد تصویب و شرح وظیفه هر کدام از این کارگروه‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر کشور افزود: میزان خسارت‌ها و برنامه‌ها و اقداماتی که هرکدام از این دستگاه‌ها باید ارائه می‌دادند، مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم بر این شد که این برنامه‌ها ظرف دو روز زمان بندی شده و به قرارگاه اعلام شود.

رحمانی فضلی تاکید کرد: در گروه نظارت و بازرسی با تعیین نظارت هایی، مسیر انجام کار، زمان بندی و اجرا پیگیری می‌شود.

وزیر کشور درباره منابع مالی اختصاص داده شده به قرارگاه تصریح کرد: با توجه به تاکید رئیس جمهوری و توصیه مقام معظم رهبری همه منابع لازم برای این حضور هم از ردیف‌های بودجه‌ای هم ماده ۱۰۱۲ بحران، بیمه‌ها و بانک‌ها و در صورت نیاز استفاده از صندوق توسعه ملی تامین شود.

رحمانی فضلی افزود: مقرر شد همه دستگاه‌ها با هماهنگی و اطلاع قرارگاه فعالیت کنند. یعنی هیچ هزینه، کمک و پرداخت بدون هماهنگی قرارگاه نخواهد بود. همچنین مصوب شد در امر نوسازی و بازسازی از ظرفیت همه کشور از جمله نهادهای اجرایی، دستگاه‌های غیر دولتی، نیروهای مسلح و مردم استفاده شود.

وزیر کشور درباره موضوع بازسازی و مسکن سیل زدگان هم گفت: قرار بر این شد که بنیاد مسکن دستورالعملی تهیه و ابلاغ کنند تا هر کس در کشور هر چقدر که می‌تواند مسکن بسازد و مشارکت کند، متناسب با آن دستورالعمل کار خود را شروع کند و دولت هم حمایت‌های لازم را خواهد کرد.

رحمانی فضلی همچنین با اشاره به موضوع اطلاع‌ رسانی از سیل و برخی سواستفاده‌های صورت گرفته از این موضع تاکید کرد: با توجه به حجم شایعات و همچنین تحریک و تحرکاتی که انجام می‌شود باید آگاهی رسانی و اطلاعات ما به موقع باشد، باید بتوانیم با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و هماهنگی‌های لازم رسانه‌ای مشارکت مردم را افزایش دهیم و موجب آرامش افرادی باشیم که واقعا خسارت دیده و سیل زده هستند.

وی افزود: اولویت اول ما تعیین خسارت‌ها و پرداخت به کسانی است که واحدهای تولیدی داشته‌اند یا دارای محصولات زراعی بودند و وسایل زندگی شان را از دست داده‌اند.

رحمانی فضلی درباره اسکان موقت سیل زدگان گفت: اسکان موقت با توجه به افزایش دمای هوا در خوزستان و لرستان موضوع مهمی است، زندگی مردم در زیر چادر با مشکل مواجه خواهد شد، ما برای اسکان موقت از بنیاد مسکن خواستیم جمع‌بندی خسارت‌ها را به دست آورد و تلاش خواهیم کرد حداقل شرایط زیستی مناسب را برای عزیزان فراهم کنیم.

وزیر کشور ادامه داد: ما مرحله اول موضوع سیل را که بحث مقابله و مدیریت مسئله، کاهش تخریب و هزینه‌های انسانی بود، به لطف خداوند متعال در جاهای دیگر به جز خوزستان مدیریت شده است.

خبری: اخبار حوادث واقعی در ایران

وی گفت: مرحله مقابله به اتمام رسیده مگر اینکه سیل‌های جدیدی داشته باشیم مانند سیل شب گذشته در کلات.

وزیر کشور تاکید کرد: اکنون مسئله مهم ‌تر، مسئله بازسازی است امیدواریم در این مرحله هم با حمایت همه دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح و نیروهای غیر دولتی و مردم بتوانیم کارآمدی نظام را هم برای مردم عزیزمان و هم دنیا به منصه ظهور برسانیم.

رییس قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده تاکید کرد: کاری که در مقابله و مدیریت این سیل در ۲۵ استان و با این حجم بارندگی انجام شد، به عنوان یک مدیریت جامع و مناسب می‌تواند ارائه شود. ما با این مقوله آشنا هستیم و مرتب این مسئله را در کشورهای دیگر پیگیری کردیم اطلاع دقیقی داریم.

رحمانی فضلی ادامه داد: در مدیریت سیل خسارت‌های جانی را به حداقل رساندیم و از خسارت‌های مالی بسیار سنگینی که می‌توانست ایجاد شود جلوگیری کردیم. این سیل می‌توانست به شهرهای گرگان، اهواز، سوسنگرد و یا حمیدیه را زیر آب ببرد. ولی به دلیل مدیریت مناسبی انجام شده هیچ کدام از این شهرها زیر آب نرفت. به سیل جاری نشد

وی گفت: همه دستگاه‌ها و مردم تلاش کردند امیدوارم در مرحله بازسازی هم این تلاش‌ها و همکاری‌ها با همدلی‌ها باشد تا ما برگ دیگری از کارآمدی نظام را در این زمینه شاهد باشیم.

رحمانی فضلی درباره میزان خسارت‌های سیل هم گفت: مجموع ارقامی که دستگاه‌های اجرایی از دیروز درباره خسارت‌ها بررسی و اعلام شد، اعم از تسهیلات و اعتبارات حدود ۳۵ هزار میلیارد تا الان برآورده شده است.

وی افزود: این برآوردها اولیه است و هم در بررسی هایی که مطابق با شاخص‌ها و استانداردهای ما انجام شده امکان تغییرات در این رقم وجود وجود دارد و هم امکان دارد برخی از خسارت را دیده نشده باشد، یا خسارت هایی که از این به بعد وارد می‌شود قابل محاسبه است ولی فعلا رقم ما ۳۵ هزار است.

وزیر کشور درباره تداوم بازسازی مناطق سیل زده تاکید کرد: رئیس‌جمهوری همه فعالیت‌های دستگاه‌ها و وزارت کشور را در این قرارگاه مستقر کردند، ده‌ها جلسه در کارگروه‌های مختلف داشتیم و من یقین دارم که می‌توانیم با سرعت و اطمینان بالایی در این زمینه حرکت کنیم.

رحمانی فضلی تاکید کرد: با کنترل شرایط، حتما داخل استان‌های سیل زده خواهیم رفت و موضوعات را از نزدیک بررسی خواهیم کرد.

وی در پایان تصریح کرد. برای پیگیری تصمیمات، ستادهای بحران در استان‌ها را مسئول حاضر این قرارگاه در استان‌ها خواهیم کرد که استاندار رئیس آن است و از استاندار خواهیم خواست که این برنامه‌ها را به صورت زمان بندی شده به ما گزارش دهد و راه حل‌های مناسب در این زمینه را ارائه دهد.

‌سیام**۹۴۰۲**۳۲۰۲**۱۵۳۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف14 ساعت قبل
مهدی پورحیدر فرمانده آتش نشانان اعزامی در این باره گفت: یک دستگاه خودرو پژو ۲۰۶ به علت نامشخصی پس از انحراف از مسیر اصلی خود با جدول و نرده‌های وسط بلوار برخورد کرد وسپس بر روی نرده‌ها ی فلزی وسط بلوار بر روی سقف واژگون شد. این فرمانده آتش نشانی افزود: هر دو سرنشین خودرو که یک زن ۳۲ ساله و یک مرد ۲۷ ساله بودند به شکل معجزه آسایی از این حادثه جان سالم بدر برده و قبل از رسیدن آتش نشانان از داخل خودرو خارج شده بودند. وی تصریح کرد: آتش نشانان پس از بازدید و بررسی و با رعایت موارد ایمنی اقدام به چیدمان علائم هشدار ترافیکی کرده و با ایجاد ترافیک مصنوعی جهت ایمن سازی محل حادثه، خطرآتش سوزی براثر نشت سوخت خودرو را برطرف کردند. پورحیدر ادامه داد: با حضور جرثقیل در محل حادثه این خودرو به حالت اول بازگردانده شد و همچنین آتش نشانان بی درنگ محل حادثه را از وجود بقایای به جا مانده از صحنه تصادف پاکسازی کرده و این وسیله نقلیه را به عوامل پلیس راهور تحویل دادند. گفتنی است: علت این حادثه توسط کارشناسان پلیس راهور مشخص خواهد شد.

ویدیو/ کشف اسلحه شاه‌کش در برخورد پلیس با اراذل و اوباش در تهران

انتخابانتخاب1 روز قبل
الفالف20 ساعت قبل
شکیبایی و آرامش از اصول اولیه‌ای است که پلیس آموزش دیده پیش از ورود به یک عملیات و در مواقع بحرانی و حساس باید داشته باشد. دومین مسأله بحث جلوگیری از ترویج خشونتی است که مجموعه پلیس و بخصوص پلیس پیشگیری سال‌ها برای تحقق آن تلاش کرده است. نکته سوم هم برخوردهای محتاطانه مدیران بخش‌های مختلف نیروی انتظامی با رسانه‌هاست. از فرمانده نیروی انتظامی تا معاونت اجتماعی هیچ‌کدام حاضر به گفت‌و‌گو نشدند و حتی رئیس پلیس پیشگیری هم که چند ثانیه‌ای صحبت کرد ما را تنها به توضیحات مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ ارجاع داد! آیا پلیس همانند حالا که فیلم دست به دست و با واکنش‌های منفی جامعه هم روبه‌رو شده است، با مأمور خاطی برخورد می‌کرد؟!
همشهریهمشهری7 ساعت قبل
سید جلال ملکی در گفت و گو با ایسنا درباره این حادثه گفت: ساعت ٢۶ دقیقه بامداد امروز، چهارشنبه ۵ تیر، یک مورد حادثه تصادف در مسیر جنوب به شمال اتوبان تهران-قم، مقابل تیر شماره ٣٢۵ به سامانه ١٢۵ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اعلام شد. وی با بیان اینکه محدوده وقوع این تصادف خارج از حوزه استحفاظی آتش نشانی تهران بود اما ایستگاه شماره ۵٠ به عنوان نیروی کمکی به محل حادثه اعزام شد گفت: طی تصادفی که رخ داده بود دو دستگاه پژو ۴٠۵ و یک دستگاه پرشیا با یکدیگر برخورد کرده بودند و یکی از خودروهای پژو ۴٠۵ کاملا شعله ور شده بود. اطلاعات اولیه نیز حاکی از آن بود که فردی در خودرو شعله ور گرفتار شده است. ملکی در ادامه نیز با بیان اینکه ۶ مرد که از سرنشینان دیگر خودروها بودند پیش از رسیدن آتش نشانان از داخل خودروها خارج شده بودند، گفت: این افراد نیز دچار مصدومیت شده بودند که عوامل اورژانس با حضور در صحنه به وضعیت آن‌ها رسیدگی کردند. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه خودروها به محل امن منتقل شدند گفت: محل برای بررسی علت حادثه به عوامل انتظامی تحویل داده شد و ساعت ١ و ٢١ دقیقه بامداد آتش نشانان محل حادثه را به مقصد ایستگاه‌های خود ترک کردند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین20 ساعت قبل
دسته دوم حقوق مردمی، حقوق عامه نام دارد و این دسته شامل حقوقی که تامین کننده منافع عامه مردم است و مدعی خاصی ندارد­می شود. حجت الاسلام منتظری گفت: در قانون اساسی، یکی از وظایف مهم قوه قضائیه و دستگاه قضا، احقاق حقوق عامه است، البته نقش مردم هم این بین بسیار اهمیت دارد زیرا وقتی مردم مطالبه‌گری کنند دستگاه قضا هم موظف است که با مسئولیتی چندین برابر، حقوق عامه را پیگیری کند. دستگاه قضا بدون تعارف با هر متخلفی برخورد می‌کند. حتی اگر در جایی یک مسئول هم قصد تعرض به حقوق عامه را داشته باشد با برخورد ما مواجه می‌شود. منتظری افزود: در مورد حادثه سیل‌های اخیر پس از بررسی هایی دریافتیم که برخی مسئولین مقصر هستند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
متهم به قتل می‌گوید من در خانه بودم که برادرم آمد و اطلاع داد که درگیر شده است. بازپرس ویژه قتل عمد دادسرای عمومی و انقلاب مشهد بیان کرد: متهم به قتل هم می‌رود و از عقب ماشین اسلحه را بر می‌دارد و شلیک می‌کند و سپس متواری می‌شود اما بعد که متوجه فوت مقتول می‌شود حدود ساعت ۱۷ روز گذشته خود را معرفی می‌کند. وی افزود: متهم به قتل می‌گوید که اسلحه را یک سال پیش خریده است و شغلش در گذشته آرایشگر و مدتی هم بیکار بوده است. طبق گفته متهم به قتل بعد از سال ۹۰ دیگر به زندان نرفته است اما حالا باید استعلام کنیم ببینیم دقیقا چه سالی در زندان بوده است. متهم به قتل و مقتول سابقه درگیری نداشته‌اند و یکدیگر را نمی‌شناخته‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر