هراس برجام ستیزهای خارجی از ۲۰۲۵
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
هراس برجام ستیزهای خارجی از ۲۰۲۵

هراس برجام ستیزهای خارجی از ۲۰۲۵

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- محدودیت های موقتی و ده ساله موسوم به «بند غروب برجام» که در متن توافق هسته ای ایران و 1+5 در نظر گرفته شده، برخی را در پایتخت های غربیو عربی به دلهره انداخته است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، فرانسه که طی مذاکرات هسته‌ای در مقاطع گوناگون به عنوان بازیگری ناهمسو با دیگر اعضا عمل می‌کرد، اینک نیز به واسطه اظهارات یکی از دیپلمات هایش خبرساز شده است.

دیروز یکشنبه ۲۵ فروردین ماه، وزارت امور خارجه ایران «فیلیپ تیه بو» سفیر فرانسه را احضار کرد تا مراتب اعتراضش را نسبت به توئیت‌های سفیر این کشور در آمریکا اعلام دارد.

به تازگی «جرارد آرو» سفیر فرانسه در آمریکا چند توئیت در ارتباط با آینده برجام انتشار داده که ناخرسندی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی را به دنبال داشته است؛ ادعاهای غیرکارشناسی که بلافاصله از صفحه توئیتر او حذف شد اما همچنان نوک پیکان انتقادات به سوی آرو و فرانسوی‌ها نشانه رفته است.

آرو در ارتباط با آینده برجام با ادعای این که با منقضی شدن برجام، ایران اجازه نخواهد داشت اورانیوم غنی کند، نوشت: همان‌گونه که در سال ۲۰۰۲ گفته‌ایم، بر اساس «ان پی تی»، غنی‌سازی اورانیوم بدون برنامه صلح‌آمیز قابل‌اعتماد، غیرقانونی است و می‌توانیم در صورت نیاز، در سال ۲۰۲۵ نیز واکنش نشان دهیم. …بعد از برجام، هیچ بند زوال‌پذیری (غروب برجام) وجود ندارد.

نکته مبهم و در عین حال مشکوک قضیه آن است که آرو از جمله سیاستمداران و مقامات فرانسوی است که همواره از برجام حمایت و بر ضرورت پایبندی همه طرف‌ها به آن تاکید می‌کرد. به عنوان مثال وی میانه مهرماه پارسال در پیامی توییتری برجام را توافقی خوب نامید که تهران به آن پایبند است و جایگزینی برای آن در نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران وجود ندارد.

این اقدام نسنجیده سفیر فرانسه در واشنگتن بلافاصله با واکنش مقامات کشورمان مواجه شد به طوری که «سیدعباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه خواستار شفاف ‌سازی پاریس درباره موضع گیری سفیر خود شد و «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان نیز یادآوری مهمی به اعضای اروپایی برجام کرد و نوشت «طبق ان پی تی، برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت هیچ منعی برای غنی‌سازی ایران وجود ندارد؛ نه اکنون، نه در سال ۲۰۲۵ و نه پس از آن. برای شرکای اروپایی، خواندن سندی که آن را امضا کردند و قول دادند از آن دفاع کنند، می‌تواند مفید باشد.»

همان طور که اشاره شد اظهارات آرو به بند موسوم به غروب آفتاب برجام برمی گردد؛ بندی که برپایه آن پس از ۱۰ سال ایران می‌‌تواند سانتریفیوژهای غنی‌سازی را افزایش دهد و پس از ۱۵ سال نیز اجازه دارد بر حجم اورانیوم کمتر غنی ‌شده خود بیافزاید.

بند مورد نظر یکی از مهمترین دستاوردهای رایزنان هسته‌ای ایران بود که در طول مذاکرات دو ساله به دست آمد. بنابراین در کنار مقرر شدن موعد برای پایان یابی محدودیت‌های هسته‌ای، برای فعالیت‌های موشکی و تسلیحاتی نیز به ترتیب محدودیتی ۸ و ۵ ساله تعیین شد.

همین اصل محدودیت زمانی چه در جریان مذاکرات هسته‌ای و چه در فضای پسابرجام به دغدغه و ابزار نگرانی دشمنان تبدیل شده است. آنها معتقدند پس از انقضای زمان تعیین شده و عادی سازی فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تهران با سرعت چشمگیری به راه خود ادامه داده و رقبا را از صحنه خارج خواهد ساخت.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

با چنین نگرشی، بدخواهان ایران از هر فرصتی برای زیر سوال بردن این بند استفاده کرده‌اند ولی تاکنون راه به جای نبرده‌اند. پیش از خارج شدن آمریکا از برجام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور و «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه وقت، تلاش فراوانی برای ازسرگیری مذاکرات و دستیابی به توافق ثانویه انجام دادند تا بلکه در توافق جدید این محدودیت‌های موقتی را دائمی سازند. ناتوانی کاخ سفید در دستیابی به این هدف در نهایت به خروج آمریکا از برجام منجر شد.

چنین دیدگاهی را می‌توان در مواضع مقامات رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی نیز آشکارا مشاهده کرد. به عنوان نمونه «بنیامین نتانیاهو» نخست ‌وزیر رژیم صهیونیستی دسامبر ۲۰۱۷ و پیش از خروج آمریکا از برجام در دیدار با ترامپ خواستار حذف مفاد مساله‌ دار برجام از جمله بند غروب این توافق شد.

چند ماه پیش از خروج رسمی ترامپ از برجام نیز عربستان سعودی خواستار اصلاح بند مذکور شد و «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه وقت عربستان اسفندماه ۹۶ در نشست پارلمان اروپا در بروکسل گفت «ما باور داریم، بند غروب هشت تا ده سال دیگر به ایران اجازه می‌دهد هراندازه‌ای که می‌خواهد اورانیوم غنی سازی کند، این بسیار خطرناک است چرا که ایران در تئوری می‌تواند ۵۰ تا ۶۰ هزار سانتریفیوژ داشته باشد.»

مواضع دشمنان ایران و مخالفان توافق هسته‌ای بر کسی پوشیده نیست اما این که یکی از مقامات اروپایی عضو برجام، متن این توافق را آن هم بعد از گذشت چند سال از عمر توافق زیر سوال ببرد، جای بحث و بررسی دارد.

هر چند باید منتظر پاسخگویی و موضع گیری رسمی پاریس ماند اما کشورهای اروپایی عضو توافق هسته‌ای باید به این نکته مهم توجه داشته باشند که بر پایه گزارشات چهارده گانه آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به برجام کاملا پایبند مانده و آنها هستند که از اجرای بدیهی‌ترین تعهدات خود یعنی سازوکار مالی (اینستکس) عاجز مانده‌اند.

در چنین وضعیتی انتظار می‌رود رهبران بروکسل بجای فرار به جلو، گام‌های عملی برای برای نجات برجام و عمل به تعهدات خود بردارند. همین تاخیر و تعلل‌های هدفمند طرف اروپایی در اجرای توافق هسته‌ای است که کاسه صبر مردم و مقامات کشور را لبریز کرده است.

در همین ارتباط حجت ‌الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهوری کشورمان سه شنبه گذشته در مراسم روز ملی فناوری هسته ‌ای، رهبران تروئیکای اروپا را خطاب قرار داد و گفت: ما در بسیاری از امور صبر کرده‌ایم، من به ۱+۵ می‌گویم، به آن «پنج به علاوه یک» که «یک» آن تعهدات خود را زیر پا گذاشت و نشان داد که قابل اعتماد در جهان نیست. من از اینجا به آن «پنج» می‌گویم که وظایفتان را انجام دهید. ما صبر می‌کنیم و صبر کرده‌ایم اما صبر ما هم آستانه ‌ای دارد.

پژوهش**۹۲۴۲**۹۲۷۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سارقانی که از راننده نماینده مجلس سرقت کرده بودند دستگیر شدند+ فیلم لحظه سرقت

رکنارکنا22 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سردار حمید هداوند در تشریح این خبر بیان داشت: با انتشار خبری مبنی بر مصدومیت راننده نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در مواجهه با دو سارق گوشی قاب، تیم هایی از کارگاه کارآگاهان پلیس پایتخت به بررسی موضوع پرداختند. این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده این دو سارق گوشی قاپ شناسایی شده و لحظاتی قبل در یک عملیات ضربتی از سوی کارآگاهان دستگیر شدند. سردار هداوند تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده از متهمان هر دو متهم به جرم خود اعتراف کردند. جانشین رییس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: متهمان اذعان داشتند که گوشی مسروقه را به یک مالخر اموال مسروقه فروختند که دستگیری این مالخر نیز در دستور کار است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بی‌فایده بودن خط و نشان کشیدن طرف‌های غربی برجام برای ایران + فیلم

رکنارکنا1 ساعت قبل
مسیر کاهش تعهدات برجامی ایران غیرقابل بازگشت است. تنها راه باقی مانده برای اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از نابودی توافق هسته‌ای عملی کردن تعهداتی است که تا به حال انجام نداده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

افشاگری درباره «گاندو» | پشت‌پرده سریال‎سازی علیه دولت روحانی چه کسانی هستند؟ +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد» یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور درباره سریال «گاندو» نوشت: دولت در شش سال گذشته با تمام نیرو از هیچ خدمتی فروگذار نکرد و برای اعتلای ایران و ایرانی چوب حراج بر حیثیت سیاسی خود زد. وی افزود: اما یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.

اروپا در وقت اضافه …

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دو روز پیش بود که خانم موگرینی پیش از آغاز نشست شورای وزرای خارجه اروپا در مصاحبه با خبرنگاران گفت: احتمالا امروز شاهد طولانی‌ترین نشست وزرای خارجه اروپا طی ۵ سال اخیر خواهیم بود و اولین محور این نشست درباره ایران است. جرمی هانت در پاسخ به این سئوال که آیا شما توافق ایران را مرده می‌دانید؟ می‌گوید: معتقدم این توافق هنوز نمرده است. خانم موگرینی هم می‌گوید: توافق ایران در وضعیت سلامت قرار ندارد، اما همچنان زنده است. وزرای امور خارجه اروپا هیچ اشاره‌ای به تعهدات خود در قبال ایران و اینکه این تعهدات انجام نشده، نکردند. به عبارتی، بازی، به وقت اضافه رسیده و اکنون توپ در زمین اروپایی هاست.
فارسفارس1 روز قبل
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اقدام تعدادی از نمایندگان مجلس برای جمع‌آوری امضا با هدف فشار به قوه قضائیه جهت لغو مجازات محمدرضا خاتمی گفت: این اقدام از روی غلبه احساسات و طرفداری حزبی صورت گرفته است و به همین جهت از جایگاهی برخوردار نیست. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: قطعا امضای این نامه کار دستی نبوده و به منزله دخالت در امور قوا تلقی می‌شود. این اقدام از روی غلبه احساسات و طرفداری حزبی صورت گرفته است و به همین جهت از جایگاهی برخوردار نیست. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه قوه قضاییه حق دارد هر نوع جرمی را مورد بررسی قرار دهد و برای آنها متناسب با قانون حکم صادر کند، خاطرنشان کرد: با نوشتن و امضاء نامه و طومار تحت یک شرایط جوی خاص، حکم دستگاه قضایی نباید تغییر کند. انتهای پیام/
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
کتاب «من راوی آخرین کودتای ترکیه» نوشته نرگس رضایی با محوریت حوادث کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ ترکیه منتشر و روانه بازار کتاب شد. کتاب «من راوی آخرین کودتای ترکیه» به قلم نرگس رضایی، روزنامه‌نگار از سوی انتشارات لوح فکر همزمان با سالروز کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ ترکیه در تهران منتشر شد که در آن برای نخستین بار حوادث آن شب از سوی یک شاهد زنده به زبانی متفاوت برای مخاطب ایرانی روایت می‌شود. در این کتاب به موازات روایت کودتای ۱۵ جولای به دیگر کودتاهای ترکیه در دهه ۹۰ نیز اشاره شده و در فصلی به طور مفصل به اولین کودتای ترکیه و فرجام دولتمردان ساقط شده در «جزیره شوم» پرداخته می‌شود. نویسنده به موازات حوادث کودتای ۱۵ جولای به پیش‌درآمدهای آن نیز پرداخته است. مقامات کشور نیز کودتای ۱۵ جولای ترکیه را محکوم و مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور به خاطر پیگیری هایش در آن شب قدردانی کرده بود.

نظرها

اخبار بیشتر