هدف از تروریستی خواندن سپاه، احتمالا این است: قانون مبارزه با گروه‌های تروریستی مصوب ۲۰۰۱ شامل سپاه شود / این قانون اجازه برخورد نظامی را صادر می‌کند / ممکن است مدعی شوند ایران در حملات ۱۱ سپتامبر دست داشته؛ اعضای کنگره این ادعای بی اساس و خطرناک را نخواهند پذیرفت / برخی می‌گویند برای طرح این ادعا، شاید از منابع اطلاعاتی و جاسوسی سوءاستفاده شده باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

هدف از تروریستی خواندن سپاه، احتمالا این است: قانون مبارزه با گروه‌های تروریستی مصوب ۲۰۰۱ شامل سپاه شود / این قانون اجازه برخورد نظامی را صادر می‌کند / ممکن است مدعی شوند ایران در حملات ۱۱ سپتامبر دست داشته؛ اعضای کنگره این ادعای بی اساس و خطرناک را نخواهند پذیرفت / برخی می‌گویند برای طرح این ادعا، شاید از منابع اطلاعاتی و جاسوسی سوءاستفاده شده باشد

انتخابخبرگزاری انتخاب |
وقتی مایک پمپئو خبر داد که دولت ترامپ نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروههای تروریستی قرار داده است، اظهار کرد: ایالات متحده تنها یک واقعیت اساسی را به رسمیت شناخته است. اما تحلیلگران نگرانی دارند که ممکن است این اقدام به منظور زمینه سازی برای توجیه حقوقی برخورد احتمالی نظامی با ایران انجام پذیرفته باشد.
هدف از تروریستی خواندن سپاه، احتمالا این است: قانون مبارزه با گروه‌های تروریستی مصوب ۲۰۰۱ شامل سپاه شود / این قانون اجازه برخورد نظامی را صادر می‌کند / ممکن است مدعی شوند ایران در حملات ۱۱ سپتامبر دست داشته؛ اعضای کنگره این ادعای بی اساس و خطرناک را نخواهند پذیرفت / برخی می‌گویند برای طرح این ادعا، شاید از منابع اطلاعاتی و جاسوسی سوءاستفاده شده باشد - 0

کانر فینگان در ای بی سی نیوز نوشت: وقتی مایک پمپئو خبر داد که دولت ترامپ نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروههای تروریستی قرار داده است، اظهار کرد: ایالات متحده تنها یک واقعیت اساسی را به رسمیت شناخته است. اما تحلیلگران نگرانی دارند که ممکن است این اقدام به منظور زمینه سازی برای توجیه حقوقی برخورد احتمالی نظامی با ایران انجام پذیرفته باشد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: سناتور رند پال، روز چهارشنبه به پمپیو گفت که نمی‌دانم چرا دولت صریحا به شما نمی‌گوید مجوز برخورد نظامی با ایران را ندارید. من صراحتا به شما می‌گویم که کنگره اجازه برخورد نظامی با ایران را به شما نداده است.

ایالات متحده از ۱۵ آوریل رسما سپاه پاسداران را گروهی تروریستی قلمداد کرده است و این برای نخستین بار خواهد بود که بخشی از نیروهای رسمی مسلح یک کشور در این فهرست قرار می‌گیرد. اما سپاه پیش از آن نیز تحت شدیدترین رژیم تحریم‌های وزارت امورخارجه و خزانه داری آمریکا قرار داشته است.

بنابراین اکثر کارشناسان معتقدند که اقدام اخیر دولت ترامپ جنبه نمادین دارد زیرا اختیارات جدیدی به نهادهای زیرمجموعه دولت آمریکا واگذار نمی‌کند. هدف این است که امر سرمایه گذاری خارجی در ایران طبق گفته برایان هوک رادیواکتیویته شده و دشوارتر شود.

اما برخی نیز بر این باورند که تروریست دانستن سپاه پاسداران با هدف زمینه سازی برای برخورد با نیروهای وابسته به آن در عراق و سوریه انجام شده است. جیسون بلازاکیس، که بین سالهای ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ مدیر دفتر اقدامات ضدتروریستی وزارت امورخارجه آمریکا بوده است می‌گوید یکی از دلایل اصلی این اقدام می‌تواند این باشد که تمایل به اقدام مستقیم علیه سپاه پاسداران به وجود آمده است. این اقدام اگرچه مجوز قانونی برای برخورد با سپاه قلمداد نمی‌شود اما می‌تواند در تقویت گفتمان دولت علیه این نهاد تاثیرگذار باشد.

به طور خاص دولت ترامپ قصد دارد نشان دهد که میان ایران و القاعده ارتباط مستقیم وجود دارد. وزارت امور خارجه در بیانیه خود اظهار کرده که یک دلیل تروریستی نامیدن سپاه این است که ایران به عناصر القاعده اجازه اقامت در خاکش را داده و از آنجا آنها قادر بوده‌اند پیکارجویان و پول لازم را به مناطق جنوبی آسیا و سوریه اعزام کنند.

تس بریجمن، مشاور حقوقی در شورای امنیت ملی دولت اوباما می‌گوید آنچه دولت ترامپ به دنبال آن است تداوم فضای روانی علیه ایران با اتهام ارتباط آن با القاعده است تا به این ترتیب افکار عمومی را آماده پذیرش این ادعا کند که قانون مبارزه با گروههای تروریستی مصوب سال ۲۰۰۱ در مورد سپاه پاسداران نیز قابل استناد است.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

این قانون به دولت آمریکا مجوز می‌دهد از نیروی نظامی علیه گروههای تروریستی استفاده کند. این قانون اختیارات وسیعی به قوه مجریه میدهد تا علیه کشورها، تشکیلات و افرادی که اعتقاد دارد با سازمانهای تروریستی دخیل در حادثه یازدهم سپتامبر همکاری می‌کنند، از قوه قهریه استفاده کند.

پمپئو در پاسخ به سوال سناتور پال مبنی بر شمول این قانون بر سپاه، طفره رفت و گفت این مسأله را به حقوقدانان واگذار می‌کند. اما در پی آن افزود که روابط سپاه با القاعده کاملا قطعی است. ایرانی‌ها آنها را به کشور خود راه داده‌اند.

پنتاگون درباره احتمال رویارویی با سپاه از اظهارنظر خودداری کرده اما یکی از فرماندهان ارتش گفته که در نتیجه این اقدام، قواعد برخورد نظامی ارتش هیچ تغییری نکرده است.

گروه تروریستی القاعده که سنی است، علیه شیعیان ایرانی عملیات هایی انجام داده است. عناصر القاعده حملات زیادی علیه ایران و نیروهای وابسته به آن در عراق و سوریه انجام داده‌اند از جمله حمله تروریستی به کاروان نظامی در جنوب ایران که منجر به شهید شدن ۲۷ عضو نیروهای سپاه شد. یک گروه افراطی سنی به نام جیش العدل که در پاکستان مستقر است، مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

برای توجیه شمول قانون سال ۲۰۰۱ بر سپاه، دولت ترامپ باید ثابت کند که ایران به القاعده پناه داده یا به آن کمک کرده است. اما دلیل استفاده از فعل ماضی این است که هدف این قانون طالبان بوده که از امکانات خود برای تعلیم و تجهیز تروریست‌های القاعده استفاده کرده بود. پناه دادن به اعضای القاعده در زمان حال شاید نتواند دلیل موجهی برای شمولیت آن قانون باشد.

بریجمن که اکنون در مرکز حقوق و امنیت دانشگاه نیویورک مشغول به کار است می‌گوید اعضای کنگره این ادعا را که ایران در حملات یازدهم سپتامبر دست داشته نمی‌پذیرند. این ادعایی بی اساس و خطرناک است. اما باتوجه به رویکرد خصمانه دولت ترامپ نسبت به تهران، برخی اعضای کنگره و تحلیلگران احساس نگرانی می‌کنند.

بلازاکیس که اکنون مدیر مرکز تروریسم، افراط گرایی و ضدتروریسم موسسه میدلبوری است، می‌گوید اعضای کنگره شک دارند که شاید از منابع اطلاعاتی و جاسوسی به منظور دست یافتن به اهداف سیاسی سوءاستفاده شده باشد. به همین دلیل است که امکان دارد تروریستی نامیدن سپاه، به هدف برخورد نظامی با ایران کمک کند.

بلازاکیس می‌افزاید: اگر کسانی مانند بولتون در دولت به دنبال هدف برخورد نظامی با ایران باشند، اقدام اخیر یعنی گنجاندن نام سپاه در فهرست گروههای تروریستی، به تقویت گفتمان آنها کمک خواهد کرد. آنها با زیرکی می‌دانند که از ابتدا نباید به دنبال توجیه قانونی این اقدام بروند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
به گزارش مشرق، روزنامه آمریکائی واشنگتن پست درباره نشست جاری در منامه بحرین و آنچه از آن به عنوان بعد اقتصادی طرح سازش میان فلسطینی‌ها و صهیونیست‌های اشغالگر یاد می‌شود، در مقاله‌ای نوشت: طرح اقتصادی جرد کوشنر مشاور و داماد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای فلسطینیان مشابه طرح‌های قدیمی و شکست خورده است. در مقاله این روزنامه آمریکائی درباره آنچه واشنگتن از آن به عنوان «معامله قرن» یاد می‌کند، آمده است: طرح اقتصادی ۹ ۶ صفحه‌ای که روز شنبه از سوی کاخ سفید منتشر شد ادعا می‌کند «بلند پروازانه‌ترین و جامع‌ترین تلاش بین المللی برای فلسطین تا به امروز» است و همزمان جرد کوشنر مشاور ترامپ که معمار این طرح محسوب می‌شود آن را «فرصتی برای قرن حاضر» خوانده است! مقاله مذکور در ادمه می‌افزاید: این در حالیست که کارشناسان معتقدند برخی مؤلفه‌های مهم این طرح اصولا حرف تازه‌ای نیستند و در غیاب هر گونه توافق سیاسی رضایت بخش میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها در گذشته نیز به شکست منتهی شده‌اند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین16 ساعت قبل
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: بسیاری از فضاهای رسانه‌ای مورد نیاز کشور در حوزه سایبری هنوز شکل نگرفته و کشور تنها در فیلترینگ پیشرفت کرده است. در ایران هم فیلترینگ و مسدودسازی پاسخگو نیست، راه‌حل این است که زمینه فعال برای این کار مهیا شود. او ادامه داد: بسیاری از فضاهای رسانه‌ای مورد نیاز کشور در حوزه سایبری هنوز شکل نگرفته و کشور تنها در فیلترینگ پیشرفت کرده است. در کشور ما به جای اینکه روی این قسمت کار شود، تنها در زمینه فیلترینگ کار شده، بنابراین نتیجه‌بخش نبوده است. او در پایان تاکید کرد: مقابله رسانه‌ای با حفظ فیلترینگ پاسخگو نیست.
فارسفارس18 ساعت قبل
وزیر راه و شهرسازی خبر حضور پیمانکاران خارجی در کشور را تکذیب کرد و گفت: ما پیمانکار به اندازه کافی در داخل کشور داریم. به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی صبح چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت، خبر حضور پیمانکاران خارجی در کشور را تکذیب کرد و گفت: چنین خبری صحت ندارد؛ چراکه ما پیمانکار به اندازه کافی در داخل کشور داریم. وی افزود: ‌ سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را به عنوان سرمایه پذیر از هر کشوری را پذیرا هستیم تا در حوزه مسکن سرمایه گذاری کنند. در این صورت ما سرمایه شان را می‌پذیریم و براساس ضوابط وقوانین موجود به آنها فرصت می‌دهیم تا در کشورمان سرمایه گذاری کنند. وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ‌ هم‌اکنون حوزه مسکن، ‌ فرصت گسترده‌ای است و مردم از ما انتظار دارند تا این جریان تولید مسکن شتاب بگیرد و البته ما هم از هر فرصتی استفاده می‌کنیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
گروه‌های سه تا چهار نفره که به خدمه کشتی‌ها کمک می‌کنند تا خود را برای سفر آماده سازند و اقدامات امنیتی و آموزش‌های لازم را به آنها برای کاهش خطر می‌دهد. اما هدایت کشتی در تنگه هرمز بسیار دشوار است و شما به‌جز دقت به مشخصات مسیر نمی‌توانید به چیز دیگری دقت کنید. او ادامه می‌دهد: «ما با استانداردهای امنیتی که داریم می‌توانیم رسیدن هر کشتی به مقصد را ۱۰۰ درصد تضمین کنیم. اما در مواردی مانند حملات بندر فجیره یا دریای عمان سروکار ما با بازیگرانی است که می‌توانند به حملات نظامی ناگهانی و تمام‌عیار دست بزنند. فجیره در کنار سنگاپور یکی از مهم‌ترین مخازن سوخت‌گیری برای کشتی‌ها است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، منابع خبری از سفر غیرمنتظره رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا به افغانستان خبر دادند. مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در یک سفر از قبل اعلام نشده به کابل رفته و با محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در مورد مذاکرات صلح با گروه طالبان و وضعیت امنیتی این کشور صحبت کرد. پامپئو در مسیر سفر به دهلی‌نو و دیدار با نخست‌وزیر هند، در کابل توقف کرد. او همچنین پس از دیدار با مقامات حکومت وحدت ملی افغانستان، در یک نشست خبری در کابل ظاهر شد. دیدار او از کابل در زمانی اتفاق می‌افتد که قرار است هفتمین دور گفتگو‌های آمریکا و طالبان تا چهار روز دیگر در دوحه برگزار شود.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط فعلی کشور در زمینه صادرات نفت نسبت به سال‌های ۹۱ و ۹۲ متفاوت است، عملکرد زنگنه در وزارت نفت را مثبت توصیف کرد و گفت که احتمالا مخالفان وی اهداف سیاسی را دنبال می‌کنند. آن روز بانک‌های ترکیه و امارات با ما کار می‌کردند و این مقدار فشار بر ایران نبود. این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ما قبلا به طور رسمی و غیر رسمی صادرات نفت داشتیم و یک و نیم تا ۱٫۸۰۰ میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم، ولی امروز اینطور نیست، بانک‌های منطقه هم همکاری ندارند و معافیت از تحریم هم برای هیچ کشوری وجود ندارد و کار خیلی سخت‌تر شده است. مطهری با بیان این که اعتقاد که اظهارات مطرح شده در زمینه صادرات نفت خیلی حساب شده نبوده است، افزود: آقای زنگنه هم تاکید دارد که دوباره بابک زنجانی ایجاد نکنیم و با حرف‌های احساسی شرایطی را به وجود نیاوریم که افرادی مثل ایشان پیدا شوند و اموال مردم از بین برود. مطهری با بیان اینکه شاید مخالفان زنگنه اهداف سیاسی داشته باشند، گفت: اگر منصفانه قضاوت کنیم عملکرد آقای زنگنه خوب بوده و خود ایشان هم گفته هر کس که ادعا می‌کند می‌تواند بیش از این نفت صادر کند می‌تواند راهکار خود را ارائه دهد تا بررسی شود.

نظرها

اخبار بیشتر