1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. حوادث

کاهش ۳۳درصدی سیل با اجرای طرح‌های آبخیز داری

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
اقدامات آبخیز داری باعث کاهش 33 درصدی وقوع سیل و کاهش 67 درصدی اثرات تخریبی سیل در کشور می شود
کاهش ۳۳درصدی سیل با اجرای طرح‌های آبخیز داری - 0

خسرو شهبازی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما گفت: بیش از ۱۶۶۵ سیل در دهه اخیر (۹۰) صورت گرفت است که متوسط خسارت هرسیل ۴۰ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: یکی از اثرات مثبت آبخیز داری در کشور، کاهش فرسایش خاک، کنترل سیلاب و تغذیه آب‌های زیر زمینی است که با انجام اقدامات بیو مکانیکی، اجرای طرحهای پوشش گیاهی و مدیریت آبخیزداری سیلاب‌ها کاهش می‌یابد.

شهبازی با اشاره به اینکه سرعت و غلظت سیل در افزایش تخریب آن بسیار مهم است گفت: طرح‌های آبخیزداری باعث می‌شود که با پوشش گیاهی در مناطق مستعد سیل، حجم سیل کاهش یابد و آب بیشتری در داخل خاک نفوذ کند.

وی ادامه داد: در سیل اخیر، ۲ میلیارد متر مکعب آب در پشت سازه‌های آبخیز داری ذخیره شد که این موضوع باعث جلوگیری از خسارت شد. به طور مثال در شهر ایلام اقدامات آبخیز داری که در گذشته صورت گرفته بود باعث کاهش خسارت شد در خرم اباد نیز اثرات مثبت آبخیز داری به وضوح روشن بود.

خبری: اخبار حوادث واقعی در ایران

وی تصریح کرد: در استان گلستان نیز با توجه به طرح‌های آبخیز داری که صورت گرفته بود اثرات مخرب سیل بسیار کم بود.

شهبازی بیان کرد: باید نمایندگان مجلس و دولت توجه ویژه‌ای به حوزه آبخیز داری داشته باشند تا ما بتوانیم نقش اساسی درکنترل سیل و احیای پوشش گیاهی داشته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه بیستمین جلسه اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی در جمع خبرنگاران افزود: حدود ۷ - ۸ هزار میلیارد تومان به صورت بلاعوض اعم از بخش خانه و کشاورزی پرداخت خواهد شد و حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات پرداخت می‌شود. وی گفت: اکنون به غیر از بخش هایی از خوزستان در بقیه مناطق و استان‌ها مشکلی در بحث سیل نداریم و اکنون به فکر جبران خسارت هستیم که در بخش مسکونی، بخشی از واحدها باید بازسازی صورت بگیرد اما بخش دیگر صرفا تعمیر نیاز دارد.

سیل بزرگ در ایالت نبراسکای آمریکا: ۱٫۳ میلیارد دلار خسارت (+تصاویر/فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
عصرایران- ایالت نبراسکا (آمریکا) یک ماهی است که درگیر سیلی فراگیر است؛ فرماندار نبراسکا میزان خسارات سیل را حدود ۱٫۵ میلیارد دلار اعلام کرده که ۸۴۰ میلیون دلار آن مربوط به مزارع و دامداری‌ها می‌شود. بیش از ۲ هزار واحد مسکونی و ۳۴۰ کار و کسب بر اثر سیل تخریب شده است. در خبرهای تکمیلی به آب گرفتگی هایی در آیووا نیز اشاره شده است. ساختمان هایی که بر اثر سیل بیشتر قسمت‌های آنها زیر آب رفته است. این یخ‌ها که روی رودخانه پلت را پوشانده بودند براثر سیل به اطراف پرتاب شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
علی اصغر پیوندی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما پس از حضور در جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: رسانه‌های مختلف نیز باید در این باره همراهی کنند و امیدواریم این کار را به صورت جدی پیگیری کنیم. وی گفت: در این جلسه گزارشی درباره اقدامات هلال احمر در خصوص امداد و نجات، اسکان اضطراری، تغذیه اضطراری، درمان و موضوعات روحی و روانی در مناطق سیل زده ارایه شد. پیوندی افزود: همچنین گزارشی درباره کمک‌های مردمی داخل و خارج از کشور و یا سایر کشورها به نمایندگان مجلس ارایه شد. وی گفت: امیدواریم خدمات هلال احمر در مناطق سیل زده توانسته باشد رضایت مردم را جلب کرده باشد. پیوندی افزود: نمایندگان مجلس در این جلسه پیشنهادهایی مطرح کردند و امیدواریم در حوادث احتمالی بعدی مورد توجه قرار گیرد تا خدمت رسانی، مؤثرتر و مفیدتر باشد.

سیل چگونه در چند دقیقه ۲ مدرسه‌ای در پلدختر را نابود کرد؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
در ادامه جلسه همسر حامد کریمی یکی از مدیران البرز ایرانیان که دو سال پیش کشته شد، با ارائه توضیحاتی درباره نحوه قتل همسرش مطالبی را بیان کرد. وی گفت: از آن به بعد هیچ سپرده‌ای از امیر جذب نکردیم ولی چون پشت‌سر آزاد صحبت کرده بود او را به شعبه‌های مختلف تبعید می‌ کردند. مهرنیا با اشاره به پرونده قتل همسرش کفت: امروز دو سال از قتل همسرم می‌گذرد و من شاکی اصلی این پرونده هستم. وقتی به آزاد گفتم چطور زنده‌ای در حالی که دوستت زیر خاک است، او با پوزخندی گفت مگر او را من کشتم. سوال من این است که چه کسانی بانی قتل همسر من بودند.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
عصرایران؛ مصطفی داننده- دوستان هلال‌احمر تعریف می‌کردند وقتی به به آوارگان میانماری در اردوگاهی در سریلانکا کمک می‌کردند و این آورگان، برای دریافت کمک چنان صف ایستاده بودند که گویی آنها را با شاقول مرتب کرده‌اند. آنها می‌گفتند در همان اردوگاه، ما یک میانماری را ندیدیم که برای دوبار، آذوقه و کمک دریافت کند. همیشه فکر می‌کنیم اگر از این امکان‌ها استفاده نکنیم، فرد دیگری از آن استفاده خواهد کرد و سر ما بی کلاه می‌ماند. فکر نمی‌کنیم وقتی ما چندین بسته کمک را دریافت می‌کنیم شاید به دیگران حتی یک بسته هم نرسد. در زمان جنگ به مردم هرچه در توان داشتند با فراغ بال به جبهه‌ها کمک می‌کردند چون می‌داستند کمک‌های‌شان دقیقا به دست رزمنده‌ها می‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر