همیشه جنگیده‌ام و نیش و کنایه شنیده‌ام/این مسیر عافیت‌طلبی ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
همیشه جنگیده‌ام و نیش و کنایه شنیده‌ام/این مسیر عافیت‌طلبی ندارد

همیشه جنگیده‌ام و نیش و کنایه شنیده‌ام/این مسیر عافیت‌طلبی ندارد

مهرخبرگزاری مهر |
چهره سال هنر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه هنرمندان جوان انقلاب اسلامی نباید از مسیری که در آن گام بر می‌دارند خسته شوند، گفت: من برای اکثر فیلم‌هایم جنگیده ام.

به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیمی حاتمی کیا که عصر امروز در مراسم پنجمین دوره معرفی چهره سال هنر انقلاب اسلامی به عنوان چهره سال انتخاب شد در سخنانی پس از دریافت هداین عنوان گفت: چرا دروغ بگویم، خوشحالم که در ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی دیده می‌شوم. این لحظه برایم لحظه بسیار ارزشمندی است و به آن افتخار می‌کنم. من ۳۸ سال است که در عرصه فیلمسازی فعالیت می‌کنیم به اندازه عمر انقلاب اسلامی و تا یادم می‌آید دغدغه‌های زیادی برای فیلم ساختن داشته ام و الان هم دیگر سنم به اندازه‌ای رسیده که زیاد حرف بزنم. هر چند که برخی این را دوست ندارند.

وی گفت: راهی که ما طی کردیم راه ساده و آسفالته نبود. ما راه را با هم ساختیم و در آن حرکت کردیم. در این مسیر زحمت‌های بسیار زیادی کشیدیم. گاهی به ما می‌گویند هنرمند پروپاگاندا! کاش واقعا این گونه بود. کاش از سوی نظام و قوه عاقله آن به ما سفارشی شده بود؛ اما باور کنید که حرکتی وجود نداشت. آقامرتضی (آوینی) انرژی می‌داد اما مسیر من هموار نبود. اکثر فیلم‌های من مسئله داشتند و باید برای نمایش آنها می‌جنگیدم. از فیلم مهاجر که در آن صحنه‌ای که فرمانده به گوش قهرمان داستان سیلی می‌زند را بر نتافتند و می‌خواستند فیلم را توقیف کنند تا همین حالا. همیشه جنگیدم و نیش‌ها و متلک‌ها را شنیدم.

حاتمی کیا ادامه داد: وقتی میبینم جوانان تازه نفس با یک انگ یا یک هو شدن سست می‌شوند و می‌گویند دیگر نمی‌خواهیم باشیم به این نتیجه می‌رسم که به آنها بگویم مسیری که در آن قدم گذاشته ایم اتوبان همت شما است، مسیر ساده ای نیست. مسیری است که در آن خون ریخته شده است. به راحتی نمی‌توان از آن دست کشید و به راه عافیت طلبی رفت. باید نیش زبان و متلک‌ها را تحمل کنید.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

این کارگردان سینما تصریح کرد: من در مسیر خودم گریه‌ها کرده ام. در همین حوزه هنری بارها و بارها جلوی آقا مرتضی (آوینی) گریه کردم و گفتم نمیکشم از آنچه بر من می‌رود. از سنگینی نگاه شبه روشنفکرها به امثال او پناه می‌بردیم و امروز هم تازه نفس‌ها به صبوری نیاز دارند تا به سرعت از مسیر ما خارج نشوند. کسانی که با نام شهید و جنگ وارد عرصه هنر می‌شوند باید بدانند که نباید از این مسیر به سادگی دست کشید. بدانند نباید کسانی باشند که با این مسیر بخواهند مشهور شوند، خسته نشوند. ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی تازه آغاز راه است و مسیر پیش رو است. میدانم که خسته ایم اما باید پیش برویم تا انشاالله همانها که پشتوانه این مسیرند به کمک ما بیایند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با یادکرد دیگری از شهید آوینی و انتقادها از نوع نگاه به او گفت: این روزها خیلی تلاش می‌کنند تا مرتضی را لائیک کنند. برنامه‌های مختلفی حتی در تلویزیون پخش می‌کنند که او را از آسمان به زمین بکشند ولی او همچنان بالا است. او و ما نمی‌خواستیم فقط هنرمند شویم. گوساله سامری شهرت را نمی‌خواستیم و با آن، خودمان را مسئله دار نمی‌کردیم. امروز هم باید مواظب باشیم. من خوشحالم که همسنگری مانند مرتضی سرهنگی امروز این جایزه را به من می‌دهد. از شما هم می‌خواهم که دعا کنید از این راه، کوتاه نیاییم و پیش برویم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 ساعت قبل
ساعت ۲۴-پس از پخش سری اول و دوم مسابقه «خنداننده‌شو» در «خندوانه»، تعدادی از شرکت‌کنندگان این مسابقه، در مقام مجری به برنامه‌های تلویزیونی یا به عنوان بازیگر به فیلم‌های سینمایی راه یافتند. علی صبوری علی صبوری در مسابقه «خنداننده‌شو ۲» توانست بیشترین آرای مردمی را به دست آورد و نفر اول این مسابقه شود. محمد معتضدی جزو شرکت‌کنندگانی بود که در فصل اول مسابقه «خنداننده‌شو» توانست به واسطه آرای داوران و مردم، به مرحله نیمه‌نهایی راه یابد و سپس حذف شد. نقش رشیدی آن‌قدر پررنگ نبوده که آن را ملاک قضاوت بازیگری‌اش قراردهیم. رفاهی پیش از «زیر نظر» و حتی پیش از مسابقه «خنداننده‌شو»، نقش کوتاهی در سریال «در حاشیه ۱» بازی کرده بود.

یادمان باشد! اینجا ارکستر سمفونیک تهران است نه …

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
عصر ایران؛ کاوه معین‌فر - پنج شنبه شب (۳ بهمن) کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت با حاشیه‌های فراوانی همراه شد. بنیاد رودکی طی روزهای گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: «با توجه به مشکلات پزشکی و به درخواست شهداد (شهرداد) روحانی، رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران، تازه‌ترین کنسرت این ارکستر به رهبری منوچهر صهبایی اجرا می‌شود.» منوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران گفت: «من به هیچ عنوان قرار نبود که در این کنسرت ارکستر سمفونیک تهران، به عنوان رهبر حضور داشته باشم اما گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! شهداد (شهرداد) روحانی هم یک روز بعد در اینستاگرامش نوشت: «مخاطبان محترم ارکستر سمفونیک تهران، با درود، از آنچه شب گذشته در تالار وحدت و در میانه اجرای ارکستر سمفونیک تهران روی داد عمیقا متاسفم شدم. از نوازندگان محترم ارکستر سمفونیک تهران برای حمایت از مخاطبان برنامه و نیز جایگاه رهبر ارکستر سمفونیک تهران کمال تشکر را دارم. _________________________________________________بیشتر بخوانید: اطلاعیه بنیاد رودکی درباره حواشی اجرای ارکستر سمفونیک تهرانکنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد!
ایسناایسنا1 ساعت قبل
وزیر آموزش‌وپرورش صبح امروز به‌صورت سرزده از دبیرستان کوثر واقع در منطقه ۱۱ شهر تهران بازدید کرد. به گزارش ایسنا، صبح امروز محسن حاجی میرزایی با حضور سرزده در منطقه یازده و در محله جمال‌زاده تهران از دبیرستان دخترانه دوره اول کوثر بازدید و از نزدیک با معلمان و دانش آموزان دیدار و گفتگو کرد. دبیرستان متوسطه کوثر دارای ۳۳۰ دانش‌آموز، ۲۰ معلم و ۱۰ کلاس درس است. وزیر آموزش‌وپرورش در بدو ورود به این دبیرستان به استماع گزارش رئیس اداره آموزش‌وپرورش منطقه پرداخت و سپس با معلمان دیدار و بی‌واسطه با آن‌ها سخن گفت و در ادامه نیز از چند کلاس بازدید و با دانش آموزان گفتگو کرد. به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در این دیدار معلمان در مورد مسائل مختلف ازجمله؛ دقت بیشتر در انتخاب رشته، انتقاد از نحوه اجرای دوره‌های ضمن خدمت الکترونیک و درخواست برای برگزاری دوره‌های ضمن خدمت حضوری، حجم زیاد محتوای کتب درسی، توجه بیش‌ازحد به آموزش و غفلت از آسیب‌های اجتماعی، ضرورت آموزش مهارت‌های اجتماعی و … با وزیر آموزش‌وپرورش سخن گفتند و پیشنهادهایی را نیز ارائه دادند.

واکنش حوزه‌های علمیه به آتش کشیدن کتاب علمی توسط فردی در لباس روحانیت + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران16 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن فردی، کتابی علمی را در آتش می‌سوزاند و این فرد در لباس روحانیت است. پس از انتشار این فیلم هیچ کدام یک از مراکز علمی و حوزه‌های علمیه این عمل را تایید نکردند و به شدت آن را محکوم کردند. بیشتر بخوانید: سرنوشت کتابخانه‌ای که در آتش جهل آشوب طلبان خاکستر شدانتهای پیام/
ایرناایرنا4 ساعت قبل
عبدالله‌آباد که در زبان محلی به آن ادلوا گفته می‌شود، یکی از روستاهای شهرستان سرخه در استان سمنان است. این روستا در ۷۰ کیلومتری غرب شهر سمنان، ۵۰ کیلومتری غرب سرخه در مسیر جاده سمنان - گرمسار و در نزدیکی لاسجرد قرار دارد. عوامل مختلف جغرافیایی، طبیعی، اجتماعی و اقتصادی در شکل‌گیری روستای عبدالله آباد (ادلوا) دخیل بوده‌اند. شکل‌گیری روستا و دوام حیات اجتماعی آن به یک بستر فعالیت اقتصادی نیاز داشت. رودخانه‌های دائمی ادلوا، برجینه و طاق بستانک و رودخانه‌های فصلی لوار، ناردره و دربجین دره نیز از دیگر جاذبه‌های گردشگری در روستای عبدالله آباد است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- نویسنده کتاب «برای زین اب» گفت‌: سپهبد شهید قاسم سلیمانی همواره مطیع رهبر معظم انقلاب بود، نباید فراموش کرد که اگر سپهبد شهید قاسم سلیمانی توانست در کسوت یک سرباز وطن دل‌های انسان‌های زیادی را با خود همراه کند و سعادتمند گردد استادی همانند مقام معظم رهبری داشته است. بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین واکنش‌ها به شهادت سردار سلیمانی اینجا کلیک کنیداسلامی اشتباه دشمن در به شهادت رساندن سپهبد شهید قاسم سلیمانی را یاد آورشد و ابراز کرد: دشمن با به شهادت رساندن سپهبد قاسم سلیمانی نه تنها اشتباه کرد بلکه سبب انسجام بیشتر مردم ایران شد، بیان قدرت سپاه و برهم زدن معادلات بین‌المللی در سطوح اقتصادی و سیاسی از جمله تحولاتی بود که شهادت سپهبد قاسم سلیمانی ایجاد کرد. وی ویژگی‌های سپهبد شهید قاسم سلیمانی را برشمرد و تاکید کرد: سپهبد شهید قاسم سلیمانی فردی آگاه با بصیرت و مدیر نظامی توانمندی در عرصه دفاع از امنیت بود این خصوصیات از وی شخصیتی بزرگ و الگویی ارزشمند ساخت. وی راز محبوبیت سپهبد شهید قاسم سلیمانی را در ولایتمداری دانست و اظهار کرد: سپهبد شهید قاسم سلیمانی فردی ولایتمدار بود او همواره مطیع رهبر معظم انقلاب بود، نباید فراموش کرد که اگر سپهبد شهید قاسم سلیمانی توانست در کسوت یک سرباز وطن دل‌های انسان‌های زیادی را با خود همراه کند و سعادتمند گردد استادی همانند مقام معظم رهبری را داشته است. اسلامی حضور گسترده مردم برای وداع با پیکره سپهبد شهید قاسم سلیمانی را حاوی پیامی برای مسئولان و جامعه بین‌الملل دانست و خاطرنشان کرد: حضور گسترده مردم برای وداع با پیکر سپهبد شهید قاسم سلیمانی پیام مهمی را برای مسئولان و جامعه بین الملل مخابره کرد بدین ترتیب مردم اعلام کردند که پای آرمان‌های رهبری و انقلاب هستند و مقاومت و روحیه جهادی در برابر استکبار که هدفی بزرگ برای سپهبد شهید قاسم سلیمانی بود را همچنان ادامه خواهند داد.

نظرها

اخبار بیشتر