1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
همایش بین‌المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران در قم برگزار شد

همایش بین‌المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران در قم برگزار شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
همایش بین‌المللی «بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران» با حضور علما، فضلا و پژوهشگران حوزوی در قم برگزار شد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، مراسم اختتامیه همایش بین‌المللی «بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران» امروز در مجتمع امین قم برگزار شد.

این مراسم که با حضور علما، فضلا، اساتید، طلاب و پژوهشگران حوزوی و با همکاری ۱۳ مرکز داخلی و ۱۵ مرکز خارج از کشور برگزار شد، در آن جمعی از پژوهشگران داخلی و خارجی به ارائه مقالات پرداختند.

در بخشی از این مراسم رئیس جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه شکل‌گیری و زوال هر تمدن سیر ویژه خود را دارد اظهار داشت: بر اساس آیات قرآن کریم، رشد و بالندگی و زوال هر جامعه‌ای از حیات ویژه‌ای برخوردار است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علی عباسی ارائه الگوی تولید علوم دینی را از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه تمدن نوین دانست و افزود: دوره تمدن اسلامی از مهم‌ترین تمدن‌ها در طول تاریخ بوده و در این میان خاورمیانه کانون شکل‌گیری تمدن‌های نوین است، همچنین تفکر انقلاب اسلامی برای اداره جامعه و نظام بین‌الملل الگوی تازه‌ای را ارائه کرده است.

وی با بیان محدود نماندن مکتب فکری در مرزها ابراز کرد: انقلاب اسلامی یک گفتمان و مکتب فکری بوده و ظرفیت‌های لازم را برای رشد و توسعه را دارد، از سوی دیگر پیشرفت قابل‌ توجه جمهوری اسلامی در زمینهٔ علمی حاکی از ظرفیت نهفته درون جمعیت مسلمانان است.

در بخش دیگری از این مراسم، پژوهشگر حوزوی اهل کشور تاجیکستان به ارائه مقاله علمی خود با عنوان «انقلاب اسلامی و قدرت منطق در حوزه بین‌الملل» پرداخت و اظهار داشت: این مقاله در سه بخش مفهوم شناسی، گفت‌وگو بر پایه منطق و قدرت منطق در کلام امام (ره) و رهبری تدوین‌شده و ارائه می‌شود.

نصرالله معروف قرآن کریم را کتاب الگوی گفت‌وگو دانست و تصریح کرد: در این کتاب برمبنای پایه‌های منطق، همواره گفت‌وگوی بین خداوند و بنده‌ها، پیامبران و امت‌ها و ملائکه آمده است.

در ادامه محمدعلی رضایی اصفهانی محقق ایرانی و استاد تمام مجموعه علمی حوزوی جامعه المصطفی، به ارائه مقاله خود با عنوان «جایگاه مطالعات قرآن در جهان معاصر و نقش انقلاب اسلامی در گسترش آن» پرداخت و گفت: برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی رشته‌های متعددی به‌عنوان سیر میان‌رشته‌ای علوم و قرآن در قم و سایر استان‌ها ایجاد شد.

ارائه مقاله از سوی زینب جابر پژوهشگر لبنانی با عنوان «زن در آینه انقلاب اسلامی» از دیگر بخش‌های این مراسم بودند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

مقاله «نقش انقلاب اسلامی در گسترش آموزه‌های قرآنی، مکتب اهل‌بیت (ع) و فرهنگ قرآنی در کشور تایلند» سید مبارک حسینی محقق تایلندی از دیگر بخش‌های این مراسم بود، وی با بیان اینکه اسلام دومین دین در کشور تایلند است، ابراز کرد: مذهب تشیع به‌صورت نظام‌مند به دلیل حضور یکی از عالمان بزرگ دینی در تایلند بوده است.

این محقق تایلندی وقوع انقلاب اسلامی ایران را ازجمله بزرگ‌ترین اتفاقات سیاسی قرن حاضر دانست و گفت: این انقلاب توسط همه مردم به رهبری امام خمینی (ره) به وقوع پیوست و تمام معادلات جهانی را برهم زد.

عبد‌المحمدی محقق حوزوی در قالب کمیسیون سوم به ارائه مقاله خود با محوریت چالش‌ها و راهکارها پرداخت و گفت: انقلاب اسلامی مولود روحانیت شیعه بوده و در طول تاریخ این قشر از جامعه نقش برجسته‌ای در مبارزه با استعمار و استکبار داشته است.

وی با اشاره به دشمنی دیرینه استکبار و استعمار جهانی با ایران اسلامی ابراز کرد: امروزه دشمنان انقلاب در حال تلاش برای تفسیر تاریخ شفاهی و کتبی انقلاب به سلیقه خود بوده و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند.

این محقق حوزوی به بیان برخی چالش‌های پیش روی انقلاب اسلامی پرداخت و عنوان کرد: عدم قبول مسئولیت در تأمین نیازهای فرهنگی و فکری انقلاب، عدم اهتمام لازم در راستای کادر سازی برای نظام اسلامی ایران و عدم پاسخگویی لازم به نیازهای متعدد و فراوان جامعه بشریت ازجمله چالش‌های پیش روی انقلاب اسلامی از نگاه رهبر معظم انقلاب هستند.

سپس سید علی عباسی رضوی پژوهشگر هندوستانی به ارائه مقاله خود با عنوان «سیاست صدور انقلاب اسلامی ایران و چالش‌ها در هند» پرداخت و اظهار داشت: برای بررسی هر انقلابی باید به چیستی، چرایی و چگونگی آن انقلاب بررسی شود.

وی با تأکید بر بررسی و تبیین مسئله ولایت‌فقیه به‌صورت علمی یادآور شد: برای دستیابی به نتایج مطلوب باید فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی در هر کشوری با توجه به نیازهای و اقتضائات آن کشور اتفاق بیفتند.

در بخش پایانی این مراسم، از صاحبان مقالات برتر در زمینهٔ «بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی» تجلیل شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
نویسنده ایتالیایی، یادداشت‌های روزانه حمید معصومی نژاد خبرنگار خبرگزاری صداوسیما را در زندان رم به رشته تحریر درآوردبه گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ آلساندرا مولاس روزنامه نگار و نویسنده ایتالیایی، آزار و اذیت‌های پلیس و دستگاه‌های امنیتی ایتالیا علیه خبرنگار خبرگزاری صداوسیما و ناگفته‌های حمید معصومی نژاد را در دوران حبس در زندان رم بصورت کتاب منتشر کرد. این کتاب با عنوان «حمید معصومی نژاد رم» در ۶ فصل شامل اظهارنظر ۳۰ خبرنگار برجسته ایتالیایی و خارجی مقیم ایتالیا درباره خبرنگار صداوسیما است که حمید معصومی نژاد به همراه داوود عباسی آنرا به زبان فارسی ترجمه کردند. انتشارات سروش این کتاب مستند را تا ۲ روز دیگر روانه بازار نشر می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، شهاب اسفندیاری طی سخنرانی در نشست تخصصی با عنوان سیاست گذاری در عصر جهانی شدن که در سالن همایش دانشگاه صدا و سیما برگزار شد افزود: با وجود اینکه مدیریت رسانه در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود اما در حوزه سیاست گذاری سینمایی هنوز مباحث دانشگاهی نیست و گاهی با ادبیاتی مواجه هستیم که هرگونه مداخله دولت در بخش سینما را تحقیر می‌کند. وی گفت: امروزه در اغلب کشورهای جهان دولت‌ها در بخش سیاست گذاری سینما فعال هستند و برای جبران این نقیصه ما لازم دیده‌ایم که با آنچه در جهان اتفاق می‌افتد آشنا شویم. اسفندیاری ادامه داد: در نشست تخصصی امروز شاهد حضور ۲ استاد بین المللی در بخش سیاست گذاری بین المللی هستیم که هر کدام از این استادان در این بخش مقالات علمی و پژوهشی داشته و رتبه‌های زیادی کسب کرده‌اند.
فارسفارس15 ساعت قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مهلت ثبت نام یازدهمین دوره مسابقات ملی هوافضا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تا ۷ اردیبهشت تمدید شد این مسابقات اردیبهشت ماه در ۶ لیگ برگزار می‌شود. مهدی سبزه پرور عضو هیات علمی دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: یازدهمین دوره مسابقات ملی هوافضا ۱۲ تا ۱۳ اردیبهشت ماه در دو سطح دانش آموزی و دانشجویی برگزار می‌شود. دبیر علمی مسابقات هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برنامه ریزی برای تاسیس رشته هوافضا در سال ۶۶ در وزارت علوم آغاز شد و اولین دانشکده مستقل هوافضا در همان سال در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ایجاد شد. وی عنوان کرد: مسابقات هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر از سال ۸۶ آغاز شد و به دلیل استقبال خوب دانش آموزان و دانشجویان این مسابقه به صورت ملی فعالیت خود را ادامه می‌دهد. عضو هیات علمی دانشکده هوافضا دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: پس از برگزاری این مسابقه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر حدود ۱۰ دانشگاه کشور نیز باتوجه به تجربیات دانشگاه صنعتی امیرکبیر اقدام به برگزاری مسابقات مشابه کرده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سیدمحمد بطحایی پس از جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران افزود: این موضوع به دلیل حجم اعتباراتی که نیاز دارد در یک بازه زمانی کوتاه اتفاق نخواهد افتاد اما شیب به نسبت مناسبی را طی می‌کند. وی گفت: امیدواریم با تلاش نمایندگان مجلس و دولت در سریع‌ترین زمان ممکن بازنشستگان از حیث نظام پرداخت‌ها با شاغلان برابر شوند. بطحایی افزود: حقوق بازنشستگان از اختیار دستگاه اجرایی نیست به این معنا که دولت توسط صندوق‌های بازنشستگی انجام می‌دهد اما به عنوان عضوی از خانواده آموزش و پرورش وظیفه داریم این موضوع را برای بازنشستگان فرهنگی پیگیری کنیم. وی در پاسخ به پرسشی درباره بیمه تکمیلی فرهنگیان گفت: برای رفع مشکلاتی که در فرآیندهای بیمه تکمیلی داریم، برخی از نمایندگان نظراتی داشتند که ما آنها را به کار خواهیم گرفت. بطحایی افزود: یکی از مهمترین مواردی که نمایندگان در کمیسیون بهداشت و درمان بر آن تأکید داشته‌اند این بود که اگر بیمه تکمیلی از حالت متمرکز خارج شده باشد و آن را در اختیار استان‌ها قرار دهیم، کارآیی و عملکردش افزایش پیدا می‌کند. وی ادامه داد: بناشد برای دور جدید بیمه تکمیلی فرهنگیان از اواسط تابستان این کار را به اجرا دربیاوریم. بطحایی همچنین در پاسخ به پرسشی درخصوص حضورش در کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری گفت: در این کمیسیون اقدامات انجام شده در استان‌های سیل زده ارایه شد. وی افزود: این گزارش درباره فضاهای آموزشی، تسهیلات و کمک‌ها برای دانش آموزان و همچنین تسهیلات برای فرهنگیان در مناطق سیل زده بود. بطحایی گفت: قرار شد گزارش‌ها به صورت مستمر به کمیسیون ارایه شود و نمایندگان مجلس نیز برای تسریع در بازسازی‌ها و آماده کردن مدارس برای سال تحصیلی جدید کمک کنند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
علی اصغر پیوندی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما پس از حضور در جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: رسانه‌های مختلف نیز باید در این باره همراهی کنند و امیدواریم این کار را به صورت جدی پیگیری کنیم. وی گفت: در این جلسه گزارشی درباره اقدامات هلال احمر در خصوص امداد و نجات، اسکان اضطراری، تغذیه اضطراری، درمان و موضوعات روحی و روانی در مناطق سیل زده ارایه شد. پیوندی افزود: همچنین گزارشی درباره کمک‌های مردمی داخل و خارج از کشور و یا سایر کشورها به نمایندگان مجلس ارایه شد. وی گفت: امیدواریم خدمات هلال احمر در مناطق سیل زده توانسته باشد رضایت مردم را جلب کرده باشد. پیوندی افزود: نمایندگان مجلس در این جلسه پیشنهادهایی مطرح کردند و امیدواریم در حوادث احتمالی بعدی مورد توجه قرار گیرد تا خدمت رسانی، مؤثرتر و مفیدتر باشد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل
«دورین» در سال ۱۹۲۸ میلادی در شمال لندن متولد شد. در نتیجه، دورین نیز به هنر به خصوص عکاسی علاقه پیدا کرد. سرویس فرهنگی- «دورین اسپونر» به عنوان نخستین عکاس خیابانی زن به خصوص در بریتانیا فردی شناخته شده بود. نشریه بریتانیایی «میرر» می‌نویسد: «دورین» در سال ۱۹۲۸ میلادی در شمال لندن متولد شد. در نتیجه، دورین نیز به هنر به خصوص عکاسی علاقه پیدا کرد.

نظرها

اخبار بیشتر