همایش بین‌المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران در قم برگزار شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
همایش بین‌المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران در قم برگزار شد

همایش بین‌المللی بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران در قم برگزار شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
همایش بین‌المللی «بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران» با حضور علما، فضلا و پژوهشگران حوزوی در قم برگزار شد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، مراسم اختتامیه همایش بین‌المللی «بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی ایران» امروز در مجتمع امین قم برگزار شد.

این مراسم که با حضور علما، فضلا، اساتید، طلاب و پژوهشگران حوزوی و با همکاری ۱۳ مرکز داخلی و ۱۵ مرکز خارج از کشور برگزار شد، در آن جمعی از پژوهشگران داخلی و خارجی به ارائه مقالات پرداختند.

در بخشی از این مراسم رئیس جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه شکل‌گیری و زوال هر تمدن سیر ویژه خود را دارد اظهار داشت: بر اساس آیات قرآن کریم، رشد و بالندگی و زوال هر جامعه‌ای از حیات ویژه‌ای برخوردار است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علی عباسی ارائه الگوی تولید علوم دینی را از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه تمدن نوین دانست و افزود: دوره تمدن اسلامی از مهم‌ترین تمدن‌ها در طول تاریخ بوده و در این میان خاورمیانه کانون شکل‌گیری تمدن‌های نوین است، همچنین تفکر انقلاب اسلامی برای اداره جامعه و نظام بین‌الملل الگوی تازه‌ای را ارائه کرده است.

وی با بیان محدود نماندن مکتب فکری در مرزها ابراز کرد: انقلاب اسلامی یک گفتمان و مکتب فکری بوده و ظرفیت‌های لازم را برای رشد و توسعه را دارد، از سوی دیگر پیشرفت قابل‌ توجه جمهوری اسلامی در زمینهٔ علمی حاکی از ظرفیت نهفته درون جمعیت مسلمانان است.

در بخش دیگری از این مراسم، پژوهشگر حوزوی اهل کشور تاجیکستان به ارائه مقاله علمی خود با عنوان «انقلاب اسلامی و قدرت منطق در حوزه بین‌الملل» پرداخت و اظهار داشت: این مقاله در سه بخش مفهوم شناسی، گفت‌وگو بر پایه منطق و قدرت منطق در کلام امام (ره) و رهبری تدوین‌شده و ارائه می‌شود.

نصرالله معروف قرآن کریم را کتاب الگوی گفت‌وگو دانست و تصریح کرد: در این کتاب برمبنای پایه‌های منطق، همواره گفت‌وگوی بین خداوند و بنده‌ها، پیامبران و امت‌ها و ملائکه آمده است.

در ادامه محمدعلی رضایی اصفهانی محقق ایرانی و استاد تمام مجموعه علمی حوزوی جامعه المصطفی، به ارائه مقاله خود با عنوان «جایگاه مطالعات قرآن در جهان معاصر و نقش انقلاب اسلامی در گسترش آن» پرداخت و گفت: برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی رشته‌های متعددی به‌عنوان سیر میان‌رشته‌ای علوم و قرآن در قم و سایر استان‌ها ایجاد شد.

ارائه مقاله از سوی زینب جابر پژوهشگر لبنانی با عنوان «زن در آینه انقلاب اسلامی» از دیگر بخش‌های این مراسم بودند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

مقاله «نقش انقلاب اسلامی در گسترش آموزه‌های قرآنی، مکتب اهل‌بیت (ع) و فرهنگ قرآنی در کشور تایلند» سید مبارک حسینی محقق تایلندی از دیگر بخش‌های این مراسم بود، وی با بیان اینکه اسلام دومین دین در کشور تایلند است، ابراز کرد: مذهب تشیع به‌صورت نظام‌مند به دلیل حضور یکی از عالمان بزرگ دینی در تایلند بوده است.

این محقق تایلندی وقوع انقلاب اسلامی ایران را ازجمله بزرگ‌ترین اتفاقات سیاسی قرن حاضر دانست و گفت: این انقلاب توسط همه مردم به رهبری امام خمینی (ره) به وقوع پیوست و تمام معادلات جهانی را برهم زد.

عبد‌المحمدی محقق حوزوی در قالب کمیسیون سوم به ارائه مقاله خود با محوریت چالش‌ها و راهکارها پرداخت و گفت: انقلاب اسلامی مولود روحانیت شیعه بوده و در طول تاریخ این قشر از جامعه نقش برجسته‌ای در مبارزه با استعمار و استکبار داشته است.

وی با اشاره به دشمنی دیرینه استکبار و استعمار جهانی با ایران اسلامی ابراز کرد: امروزه دشمنان انقلاب در حال تلاش برای تفسیر تاریخ شفاهی و کتبی انقلاب به سلیقه خود بوده و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند.

این محقق حوزوی به بیان برخی چالش‌های پیش روی انقلاب اسلامی پرداخت و عنوان کرد: عدم قبول مسئولیت در تأمین نیازهای فرهنگی و فکری انقلاب، عدم اهتمام لازم در راستای کادر سازی برای نظام اسلامی ایران و عدم پاسخگویی لازم به نیازهای متعدد و فراوان جامعه بشریت ازجمله چالش‌های پیش روی انقلاب اسلامی از نگاه رهبر معظم انقلاب هستند.

سپس سید علی عباسی رضوی پژوهشگر هندوستانی به ارائه مقاله خود با عنوان «سیاست صدور انقلاب اسلامی ایران و چالش‌ها در هند» پرداخت و اظهار داشت: برای بررسی هر انقلابی باید به چیستی، چرایی و چگونگی آن انقلاب بررسی شود.

وی با تأکید بر بررسی و تبیین مسئله ولایت‌فقیه به‌صورت علمی یادآور شد: برای دستیابی به نتایج مطلوب باید فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی در هر کشوری با توجه به نیازهای و اقتضائات آن کشور اتفاق بیفتند.

در بخش پایانی این مراسم، از صاحبان مقالات برتر در زمینهٔ «بازخوانی آثار علمی و فرهنگی انقلاب اسلامی» تجلیل شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یادمان باشد! اینجا ارکستر سمفونیک تهران است نه …

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
عصر ایران؛ کاوه معین‌فر - پنج شنبه شب (۳ بهمن) کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت با حاشیه‌های فراوانی همراه شد. بنیاد رودکی طی روزهای گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: «با توجه به مشکلات پزشکی و به درخواست شهداد (شهرداد) روحانی، رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران، تازه‌ترین کنسرت این ارکستر به رهبری منوچهر صهبایی اجرا می‌شود.» منوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران گفت: «من به هیچ عنوان قرار نبود که در این کنسرت ارکستر سمفونیک تهران، به عنوان رهبر حضور داشته باشم اما گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! شهداد (شهرداد) روحانی هم یک روز بعد در اینستاگرامش نوشت: «مخاطبان محترم ارکستر سمفونیک تهران، با درود، از آنچه شب گذشته در تالار وحدت و در میانه اجرای ارکستر سمفونیک تهران روی داد عمیقا متاسفم شدم. از نوازندگان محترم ارکستر سمفونیک تهران برای حمایت از مخاطبان برنامه و نیز جایگاه رهبر ارکستر سمفونیک تهران کمال تشکر را دارم. _________________________________________________بیشتر بخوانید: اطلاعیه بنیاد رودکی درباره حواشی اجرای ارکستر سمفونیک تهرانکنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد!

واکنش حوزه‌های علمیه به آتش کشیدن کتاب علمی توسط فردی در لباس روحانیت + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران16 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن فردی، کتابی علمی را در آتش می‌سوزاند و این فرد در لباس روحانیت است. پس از انتشار این فیلم هیچ کدام یک از مراکز علمی و حوزه‌های علمیه این عمل را تایید نکردند و به شدت آن را محکوم کردند. بیشتر بخوانید: سرنوشت کتابخانه‌ای که در آتش جهل آشوب طلبان خاکستر شدانتهای پیام/

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

آتش زدن کتاب مرجع پزشکی جهان توسط یک روحانی / واکنش شدید حجه الاسلام جعفریان (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در پی انتشار ویدئویی از کتابسوزی طب هاریسون توسط فردی به نام آیت الله تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، رسول جعفریان به آن واکنش نشان داد. طبعا در قم یا مشهد، هیچ نوع شاخه درسی وجود ندارد که او به استناد تحصیل در آن، چنین ادعایی را داشته باشد. مسلم است که دادن چنین لقبی، هیچ رسمیتی نداشته و نشان دهنده هیچ مقام و منصب علمی و غیر علمی نیست. باید عرض کنم، یکی از افتخارات ایران در چند دهه اخیر، در مراکز علمی و پزشکی، توسعه پزشکی مدرن است، امری که سبب شده ست تا ایران در منطقه خاورمیانه، یک قطب مهم پزشکی باشد. این راهی است که دولت‌های پس از انقلاب، بشدت از آن حمایت کرده و ایران اسلامی از این زاویه، کشوری سرافزار است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
محیا اسناوندی با انتشار این عکس نوشت: کنسرت خواستنی رضا صادقی! و شبی دلبرانه من با کلمه کلمه‌ی ترانه‌های رضا صادقی خاطره‌ها ساختم…حالا حال خاطرات روزای خوش رنگ و لعاب عاشقانه‌ی عقد بستگیم با ترانه هاش خوب‌تر میشه.
الفالف12 ساعت قبل
نمایشنامه‌خوانی شش اپیزود برگزیده از «رقص کاغذپاره‌ها» نوشته محمد یعقوبی، با بازی سیما تیرانداز و فرزاد حسنی برگزار می‌شود. گروه فرهنگی الف، ۵ بهمن ۱۳۹۸، ۲۳:۱۰ ۳۹۸۱۱۰۵۱۷۵به گزارش خبر آنلاین، نمایشنامه‌خوانی شش اپیزود برگزیده از «رقص کاغذپاره‌ها» نوشته محمد یعقوبی، با بازی سیما تیرانداز و فرزاد حسنی برگزار می‌شود. نمایشنامه‌خوانی «خداحافظ» با بازی سیما تیرانداز و فرزاد حسنی، ۲۶ بهمن در پردیس تئاتر شهرزاد برگزار می‌شود. نمایش «خداحافظ»، شش اپیزود برگزیده از نمایشنامه «رقص کاغذ‌پاره‌ها» است که پیش از این توسط محمد یعقوبی کار شده است. علاقه‌مندان برای تهیه بلیت‌های این نمایش می‌توانند به سایت ایران کنسرت مراجعه کنند. سامان پورسلیمانی (مجری طرح و دستیار کارگردان و برنامه‌ریز)، مهدی شیردل (مدیر تولید)، حمیدرضا رضایی (رهبر ارکستر) و … دیگر عوامل این اثر اجرایی هستند.

نظرها

اخبار بیشتر