هنر انقلاب با هنر استعلایی پیوند دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

هنر انقلاب با هنر استعلایی پیوند دارد

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه پنجمین هفته هنر انقلاب و معرفی چهره و رویداد شاخص هنر انقلاب در سال 97 گفت: انقلاب اسلامی ایران در هنر اتفاقات بزرگی را رقم زده است . انقلاب اسلامی حضور زنان را در جامعه فعال تر و به عدالت جنسیتی کمک کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما سید عباس صالحی افزود: در حوزه هنر نیز چنین گسستی در حال شکل گیری بود و اگر انقلاب نبود، بخش وسیعی از بدنه اجتماعی در بخش‌های وسیعی از هنر یا حضور نداشتند یا دست کم زمینه‌های کار تخصصی و همه جانبه را در آن نمی‌یافتند. در واقع انقلاب اسلامی فرصتی برای حضور همه جانبه‌تر فراهم کرد.

وی گفت: جامعه متدین با انقلاب حس کرد می‌تواند در فضای هنر فعالیت کند. هنر امروز اتفاقات بزرگی را رقم می‌زند و حضور وسیع جامعه دینی و سنتی را شاهد هستیم. همچنین در زمینه مناسبات هنر و انقلاب در ۴۰ سالگی انقلاب باید به این اشاره کنیم که هنر همواره با خیال تعریف می‌شود و می‌تواند با دانایی و فرزانگی پیوند یابد.

وزیر ارشاد افزود: هنر وقتی به حکمت و دانایی وصل می‌شود، فرصت هنری استعلایی را پدید می‌آورد و انقلاب اسلامی به اعتبار وصل شدن به منابع وسیع حکمت فرصت‌های متنوعی را برای رسیدن به هنر استعلایی پدید می‌آورد.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی به دلیل اتصال به منابع حکمت فرصت هایی را برای هنر استعلایی در شاخه‌های مختلف هنر فراهم کرد. می‌توان بر این نکات باز هم افزود اما انقلاب اسلامی فرصتی ایجاد کرد که هنر مقاومت هم در شاخه‌های مختلف هنری و هم در طرح لایه‌های مقاومت شایسته پیش برود.

ملتی که در برابر تحریم‌های سخت ایستادگی کرده توانسته در این ۴۰ سال هنر انقلاب را در قالب‌های مختلف و لایه‌های پرداخت به هنر مقاومت غنی و غنی‌تر سازد. اگرچه هنر مقاومت با تهاجم نیز مواجه بوده، اما این دوره ۴۰ ساله خاص است. از این نظر که شاخه‌های هنری از شعر تا سینما، از نقاشی تا هنرهای نمایشی را بارور و پر ثمرتر کرده است.

وی در پایان یاد شهید سید مرتضی آوینی، سید شهیدان اهل قلم را گرامی داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما­، محفل شعرخوانی مثل گوهرشاد که در کافه نخلستان اوج برگزار شد به موضوع عفاف و حجاب پرداخت. در این شب شعر شاعرانی ­از جمله پروانه نجاتی، ­سید حمیدرضا برقعی، ­محمدحسین ملکیان، نغمه مستشارنظامی، پروانه نجاتی، محسن کاویانی، مصطفی محدثی خراسانی، فاطمه نانی‌زاد و وحیده احمدی اشعار خود را با موضوع حجاب قرائت کردند.
عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
اگرچه آریا عظیمی نژاد به صراحت اعلام کرد که زورش به بقیه داوران نرسیده و به همین دلیل از حذف برادران قاسمی ناراضی بود اما بهرحال قانون برنامه این است که در این مرحله داوران ۲ گروه را برای رای گیری مردمی معرفی کنند. بعد از پخش برنامه اعتراضات زیادی به این تصمیم داوران در فضای مجازی شکل گرفت و به زعم بسیاری از کاربران حق این ۲ برادر سنندجی ضایع شد. عصر جدید هم در بخش اول برنامه و در همین برنامه‌های اخیر همین شکل رای دهی را دارد. این مدل انتخاب در برنامه‌هایی معمول است که تخصصی بر یک رشته یا حرفه متمرکز است. شخصا هم اعتقاد دارم حق برادران قاسمی بود به مرحله بعدی این مسابقه راه یابند.

پیوند قلب

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
گزارش تصویریپیوند قلبقلب یک پسر ۱۶ ساله در عرض ۵۰ دقیقه از رشت به تهران منتقل شد و سپس به یک دختر ۱۴ ساله پیوند زده شد
برنابرنا14 ساعت قبل
سرپرست شبکه قرآن و معارف سیما در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه برنامه‌های این شبکه در فصل تابستان را تشریح کرد. برنامه «مدرسه حفظ» با هدف آموزش آسان حفظ جز سی ام قرآن کریم نیز از دیگر برنامه هایی بود که عرفاتی به آن اشاره کرد و گفت: این برنامه همه روزه ساعت ۸ صبح به روی آنتن می‌رود. وی عنوان کرد: برنامه خانواده محور «روزی بهتر» با هدف مهارت آموزی در حوزه خانواده با موضوعات بهداشت خانواده، مسایل تربیتی، حجاب، عفاف و مسایل حقوقی نیز شنبه‌ها الی چهارشنبه‌ها از ساعت ۹ صبح پخش می‌گردد. وی گفت: انعکاس فعالیت‌های تبلیغی مبلغین روحانی با عنوان «مستند هاتف» و معرفی مساجد موفق و ائمه جماعات شاخص با عنوان «سنگر ولایت» در تابستان امسال تهیه و پخش می‌گردد. همچنین در دهه کرامت برنامه ترکیبی «حریم امن» جهت پوشش مراسم جشن آستان قدس رضوی از ساعت ۱۶ و برنامه گفتگو محور «نگاه خورشید» با حضور کارشناسان دینی از حرم مطهر رضوی ساعت ۱۹ به روی آنتن می‌رود.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
شیوه مداحی، نوحه‌خوانی، مولودی‌خوانی و مناجات‌خوانی مرحوم استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی به ثبت ملی رسید. به گزارش ایسنا، آیین رونمایی از ثبت ملی میراث ناملموس شیوه مداحی استاد سلیم موذن‌زاده همزمان با همایش ملی شورای ثبت میراث ناملموس کشور ظهر امروز در سالن همایش کتابخانه بیضا اردبیلی برگزار شد. در این مراسم مدیرکل دفتر ثبت آثار و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی کشور، ثبت ملی و جهانی آثار را با هدف احیا، صیانت و معرفی گسترده آن‌ها دانست و تصریح کرد: ثبت ملی موجب همدلی و حفاظت از آثار و ثبت جهانی نیز موجب توسعه تعاملات کشور می‌شود. بهروز ندایی ثبت آثار ناملموس همچون مداحی سلیم موذن‌زاده اردبیلی را یکی از اقدامات شاخص در تثبیت و معرفی هرچه بیشتر این گنجینه معنوی دانست و به ضرورت مطالعه و ثبت ملی نوای «زینب، زینب» وی نیز تاکید کرد. در ادامه نادر فلاحی به اهمیت آثار ناملموس اشاره کرد و گفت: آثار ناملموس شامل آداب و رسوم، باورها، موسیقی، اعتقادات، صنایع دستی و سنت‌ها حیات معنوی جامعه را تشکیل می‌دهند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به همین دلیل است که در حوزه‌های مختلف که ماجرای سلیقه پیش می‌آید، تنوع‌های مختلفی را می‌بینیم. در حوزه مد و لباس و پوشش ظاهری نیز وضعیت چنین است. به همین دلیل بود که مد انقلابی شکل گرفت؛ چیزی که بعضی‌ها هم به آن مد چپ‌زده می‌گویند. البته اورکت‌های آمریکایی هم جزو شاخصه‌های پوشش مردانه این دهه محسوب می‌شدند. رنگ‌ها نیز به لباس‌های زنانه و حتی مردانه اضافه می‌شدند و این تنوع رنگ‌ها، جزو مهم‌ترین اتفاقات پوششی این دهه بود.

نظرها

اخبار بیشتر