1. خبری
  2. همه خبرها
  3. موج
  4. فرهنگ
چرا کوروش حذف شدنی نیست؟

چرا کوروش حذف شدنی نیست؟

موجخبرگزاری موج |
حذف شخصیتی تاریخی که واجد ویژگی هایی پسندیده و مورد تایید و تاکید عرف و مذهب بوده از حافظه تاریخی مردم جامعه نا ممکن به نظر می رسد.

محمدصالح حجت الاسلامی-سرویس فرهنگیخبرگزاری موج: صبح امروز خبری دست به دست می‌چرخید و بیانگر ممنوعیت و یا حذف امکان نامگذاری فرزندان ایرانی به نام کوروش در سایت سازمان ثبت احوال بود.

گرچه مدیر کل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال، هر گونه شایعه­ مبنی بر ممنوع شدن انتخاب نام «کوروش» یا «کورش» را رد کرد؛ اما مواجهه ما با سایتی خارج از دسترس در مراجعه ما به سایت این سازمان گویای تلاش تیم فنی آن برای رفع مشکل پیش آمده بود.

چرا کوروش حذف شدنی نیست؟ - 3

در حال حاضر با کلیک بر روی درخواست انتخاب نام به صفحه‌ای فرستاده می‌شویم که قابلیت دسترسی به آن وجود ندارد؛ اما فارغ از اینکه چه کسی و با چه هدفی اقدام به چنین کاری کرده است، متذکر می‌شویم که حذف شخصیتی تاریخی که واجد ویژگی هایی پسندیده و مورد تایید و تاکید عرف و مذهب بوده از حافظه تاریخی مردم جامعه نا ممکن به نظر می‌رسد. بویژه آنکه این مردم، با توان فرهنگی بالا و در ارتباط با جهان امروز، در تردد و تعامل با دنیا و منابع علمی موجود هستند و بر اساس آن نه تنها خاطره یکی از مطرح‌ترین شخصیت‌های تاریخی خوش نام خود را از یاد نخواهند برد بلکه امکان تکمیل و به روز رسانی آن را هم خواهند داشت.

در عین حال کوروش تفاوت‌های ویژه‌ای با حاکمان پیش و بعد از خود داشته که نه تنها این امر باعث کرنش عام و خاص و حتی مهاجمان به این مرز و بوم شده بلکه نامی خوش از او، در اذهان عمومی به جای گذاشته است.

گرچه در مقطعی از زمان، به نظر می‌رسد که تبلیغات ملی گرایی بر شدت این مسئله موثر بوده اما جدای از اسناد متعدد و معتبر تاریخی، وقتی با متون دینی بویژه تفاسیر قرآنی که بر تطابق نام کوروش با مصداق ذوالقرنین که در قرآن از او نام برده شده بر می‌خوریم، می‌توانیم بر نیکی این بزرگ مرد صحه گذاریم. در حالی که متفکرینی همچون علامه طباطبایی، مرتضی مطهری و آیت الله مکارم شیرازی از علمای شیعه و یا ابوالکلام آزاد مفسر مطرح هندی هم بر این تطابق تصریح کرده‌اند. ذوالقرنین با خواست خداوند جدای از دارایی و شکوه ظاهری، دارای توانایی‌ها و امکانات فراوانی، ‌ مانند خرد و تدبیر و فضایل اخلاقی بوده است و به گفته مفسر بزرگ قرآن کریم، علامه طباطبایی، آنچه نظریه ذوالقرنین بودن کوروش را تأیید می‌کند اوصاف اخلاقی است که در تاریخ برای کوروش نوشته‌اند.

حتی صابر صالح زغلول که یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های علمی و مذهبی جهان عرب است در سال ۲۰۱۱ کتاب بسیار مفصل ۳۲۷ صفحه‌ای نوشته که دارالکتاب العربی للنشر و التوزیع - القاهرة آن را توزیع کرده‌است. تحت عنوان: «مؤسس الدولة الفارسیة و أبو إیران؛ حیاته و فتوحاته وهل هو ذوالقرنین» پایه‌گذار دولت پارس و پدر ایران- زندگی و پیروزی‌هایش و پایان کار آیا او ذو القرنین است؟ " و در آن نظرات مختلف راجع به ذوالقرنین را بیان کرده و از جمله به نگر و دیدگاه - ابوالکلام آزاد و عبد المنعم النمر و الشیخ الشعراوی می‌پردازد و نتیجه می‌گیرد که دیدگاه ابوکلام آزاد به واقعیت نزدیک‌تر است.

علی اکبر ولایتی نیز در مقدمه کتاب تاریخ ایران پیش از اسلام نخستین جلد از مجموعۀ تاریخ کهن و معاصر ایران‌زمین است؛ اشاره‌ای به این شخصیت تاریخی داشته و گفته: «… ظهور دولت‌مردان بزرگی چون کوروش بزرگ که ویژگی‌های شخصیتی و فکری او به شخصیت فرمان‌روای متدینی که در قرآن کریم از او به نام «ذوالقرنین» یاد شده شباهت فراوان دارد، توان بالقوۀ اقوام ایرانی را برای قرارگرفتن در زیر سایۀ یک بیرق متحد به صحنه آورد و نخستین فرمان‌روایی متحد ایرانی را در کشور برقرار ساخت. اقوامی که بدین‌طریق خودخواسته در مجموعۀ ایرانشهر گرد هم آمدند و در مرزهای سیاسی ایران محصور شدند طبعا خصوصیات یگانه‌ای هم داشتند. اما می‌توان ادعا کرد باور به دو اصل وطن‌دوستی و توحید میان همۀ آنان مشترک بود …»

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی در فصل هخامنشیان با عنوان «آیا کوروش ذوالقرنین است؟» هم آورده است: «برخی از مفسران متقدم، مانند وهب بن منبه و محمد بن صائب کلبی و یوسف بن موسی قطان نه تنها در تفسیر سوره کهف، بلکه در چند جای دیگر روشن کرده‌اند که ذوالقرنین همان کوروش هخامنشی است.» و در ادامه هم به نگرش سر سیداحمدخان (۱۸۱۷-۱۸۹۸)، از پیشگامان اصلاحات فرهنگی و بنیادگذار تجدد طلبی اسلامی در هند، مولانا ابوالکلام آزاد (۱۸۸۸-۱۹۵۸)، وزیر فرهنگ دولت وقت هند، و علامه طباطبایی و آیت الله مکارم شیرازی در این خصوص اشاره و استناد کرده است.

مرحوم صادق آئینه‌وند رئیس سابق پژوهشگاه علوم انسانی و چهره ماندگار تاریخ، تاریخ‌نگار و مورخ تخصصی تاریخ اسلام و استاد دانشگاه تربیت مدرس نیز در مصاحبه‌ای که با یکی از خبرگزاری‌ها داشته، گفته است: «کوروش یک شخصیت الهی است که در زمین حکومت عادلانه داشت. معتقدم او همان ذوالقرنین است مثل سلیمان نبی که در بنی اسرائیل حکومت زمینی داشت کوروش هم این مقام را دارد و اینها هیچ کدام در برابر یکدیگر نیستند. مسلمانان این تمدن عظیم را دیدند و اسلام را نیز پذیرفتند اسلامیت و ایرانیت در برابر هم نیست. کسانی که کوروش، عدالتش، آزادی و فکر او را بپذیرند اسلام و تمدن آن را نیز قبول دارند به قول شاعر عرب که ترجمه شعر او به زبان فارسی می‌شود: «پدرم خسرو در ایوانش نشسته چه کسی می‌تواند مثل پدر من پیدا کند/ من مجد و عظمت را از بزرگترین پدر (ساسان) گرفتم و بهترین دین را از بهترین پیغمبر (حضرت محمد)» بنابراین افراط و تفریط‌‌ها در مسیر تاریخ واقعیت‌ها را دچار مشکل می‌کند، بعضا برخوردارهای علمی را حتی در فتح بابل و منشور حقوق بشر کوروش هم می‌بینیم».

به نظر می‌رسد عدم توجه به این نقطه نظرات و علاقه بخشی از مردم که با تکیه بر احساس نیک خود و مصادیقی که از نیکی در این نام سراغ دارند و بر اساس آنها به انتخاب نام برای فرزندشان اقدام می‌کنند در تعارض با نیت ظلم ستیزی و مقابله با طواغیت است و بیشتر بر رفتاری احساسی و لجوجانه دامن می‌زند تا ترویج عشق و علاقه به مظاهر و مصادیق فرهنگ ناب اسلامی؛ و شاید مرور این بخش از نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر در اینجا برای تجدید نظر بر روی برخی از تصمیمات، خالی از لطف نباشد: بدان ای مالک که تو متوجه شده به حکومت بلادی که پیش از تو حکام دیگر نیز در آن جا حکومت کرده‌اند که بعضی به عدل سلوک نموده‌اند و بعضی ظالم بوده‌اند؛ و الحال مردم در افعال و اعمال تو نظر خواهند کرد و بر کردار تو مطلع خواهند شد؛ به همان دستوری که تو و غیر تو در کارهای حکام سابق نظر می‌کردید، و در حق تو نیز خواهند گفت از مدح یا ذم آن چه تو و غیر تو در باب ایشان می‌گفتید، و نیز بدان که شهرت کردن به خوبی میان مردم دلیل است بر خویی نزد خداوند عالمیان، زیرا که هرگاه کسی مرضی درگاه احدیت گردد، جناب الهی او را بر زبان‌های بندگان به خوبی و مدح شهرت می‌دهد ….

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، در مراسمی که همزمان با برگزاری سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران، در هتل هما برگزار شد، سه تن از رادیولوژیست‌های برتر کشور، مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند. محمد کاظم طرزمنی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، علی حکمت نیا عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و حمیدرضا حقیقت خواه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سه تن از رادیولوژیست‌های برتر در کنگره امسال انجمن رادیولوژی ایران بودند. در این برنامه که با حضور رئیس و اعضای هیئت مدیره انجمن رادیولوژی ایران برگزار شد، مهمانان خارجی حاضر در کنگره نیز حضور داشتند. همچنین در این مراسم، از سه نفر از اساتید مطرح بین المللی رادیولوژی از کشورهای بلژیک، فرانسه و انگلستان، به عنوان عضو افتخاری انجمن رادیولوژی ایران، تجلیل به عمل آمد. بنابراین گزارش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز و قائم مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور نیز حضور داشتند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: خوشحالیم که شاهد واپسین گام‌های نظام بهداشت و درمان کشور برای حذف مالاریا هستیم و این شاخص، یکی از افتخارات نظام سلامت خواهد بودبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ دکتر نعیم امینی فرد در همایش روز جهانی مالاریا در چابهار گفت: مردم استان سیستان و بلوچستان، کشور و فلات ایران، قرن‌ها از سلطه مالاریا در ابعاد مختلف زندگی خود، خاطرات تلخ و نامبارکی داشتند و ۵ دهه پیش، بالاترین آمار مرگ عفونی مردم به این بیماری تعلق داشت و جمعیت بسیار زیادی را تحت تاثیر قرار می‌داد، اما امروز در آستانه حذف مالاریا در کشور قرار داریم. نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از عدالت به عنوان یکی از شعار‌های محوری انقلاب اسلامی یاد کرد و افزود: بی عدالتی در حوزه بهداشتی و درمانی یکی از انگیزه‌های مردم برای انقلاب اسلامی بود، اما در ۴ دهه گذشته برغم چالش‌ها و مضیقه‌هایی که داشتیم، دستاورد‌های ارزشمندی در نظام سلامت کسب کرده‌ایم. نماینده مردم ایرانشهر، نیکشهر، دلگان و سرباز در مجلس شورای اسلامی گفت: در طول تاریخ، بیماری مالاریا با شاخص‌های توسعه نیافتگی همراه بوده، اما با تلاش‌های گسترده‌ای که در کشور شده است، به مرحله حذف مالاریا در کشور رسیده‌ایم. وی یکی از دلایل توفیق نظام سلامت را ایجاد ساختار پیشرفته بهداشتی و درمانی دانست و افزود: در اطراف ما کشور‌هایی وجود دارند که فاقد این ساختار‌های نظام‌مند هستند. البته در ارکان مهم و تصمیم گیر کشور نیز برای ارتقای شاخص‌های سلامت، تعهد وجود دارد.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: این مرحله برای ۵۰ سال آینده در حال کار فکری و اندیشه‌ای است تا با مشارکت همه ملت‌های اسلامی تحقق یابد و جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت است و امروز از دولت سازی در مسیر تمدن سازی اسلامی در حال حرکت هستیم. وی در خصوص برگزاری نخستین همایش بین المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴» با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران پرچمدار مرحله دوم تمدن سازی در جهان اسلام است، گفت: این همایش با هدف نزدیک کردن افکار و اندیشه‌های دانشمندان جهان اسلام، هشتم اردیبهشت به مدت دو روز برگزار می‌شود. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: آیین گشایش این همایش که با همکاری مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران برگزار می‌شود با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، تعدادی از اعضای هیئت دولت و بیش از ۱۵ نفر از اندیشمندان برجسته کشور‌های اسلامی و اروپایی برگزار خواهد شد. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴، موضوعات آینده تحولات اجتماعی، آینده فرهنگ و تمدن اسلامی و آینده سیاست و امنیت در ۵۷ کشور اسلامی را از موضوعات این همایش بیان کرد و افزود: چگونگی توسعه علم و فناوری، آینده محیط زیست و آینده اقتصاد در جهان اسلام از دیگر موضوعات اصلی این همایش بین المللی است. دکتر رحیم صفوی همچنین با تاکید بر ظرفیت بالای گردشگری در جهان اسلام، افزود: سالانه بیش از ۵ تا ۶ میلیون گردشگر خارجی از جمله گردشگران مذهبی به ایران سفر می‌کنند و توجه به این ظرفیت مهم از مباحث همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
رئیس دانشگاه تهران: در دانشگاه منادی ارتباط با صنعت هستیم و هر راهکاری که به مسائل صنعتی متصل باشد به رونق تولید کمک می‌کندهر راهکار متصل به صنعت به رونق تولید کمک می‌کندهر راهکار متصل به صنعت به رونق تولید کمک می‌کندمحمود نیلی احمدآبادی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: بدون حضور دانشگاه‌ها رونق تولید امکانپذیر نیست، چون هر آنچه که امروز تولید را در دنیا، اقتصادی و بازار را برای آن فراهم می‌کند کیفیت و قیمت است. رئیس دانشگاه تهران گفت: ما فکر می‌کنیم هر راهکاری که بتواند دانشگاه‌ها را با مسائل صنعتی متصل کند می‌تواند به رونق تولید کمک کند. وی افزود: موضوع اقتصاد برون زا باید در مجلس به عنوان موضوع اصلی مطرح شود تا واقعا رونق تولید ایجاد شود. نیلی احمدآبادی افزود: وارد شدن در رتبه بندی جهانی نمی‌تواند تنها به عنوان هدف اصلی در دانشگاه مطرح شود، چون این‌ها متغیر‌هایی است که می‌تواند هر روز تغییر کند. نیلی احمد آبادی تاکید کرد: برنامه سوم دانشگاه، ارتقای جایگاه بین المللی بوده است و به همین منظور افزایش فعالیت‌های بین المللی جزو برنامه‌های اصلی دانشگاه مطرح است.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما​؛ امسال جشنواره قرآنی مدهامتان نسبت به ۱۲ دوره گذشته با رشد کمی و کیفی روبرو است به گونه‌ای که امسال بیش از ۳۲ هزار نفر شرکت کننده داشته است و علاوه بر اینکه به رشته‌های مختلف قرآنی و اذانی می‌پردازد، مباحث هنری قرآنی نیز به این دوره اضافه شده است. ۳۱۳ نفر به مرحله نهایی راه یافتند که برگزیدگان آن هفته آینده در مراسم پایانی جشنواره معرفی و قدردانی می‌شوند. همچنین قرار است به علت تقارن این مراسم با روز معلم از یکی از معلمان موثر قرآنی و حجت الاسلام والمسلمین راستگو به عنوان فعال و معلم قرآنی تجلیل شود. اخیرا دبیرخانه دائمی این جشنواره در شهر مشهد راه اندازی شده است و مراسم پایانی جشنواره در این شهر برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
مهلت انتخاب رشته دوره‌های دکتری تخصصی نیمه متمرکز سال ۱۳۹۸ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ساعت ۲۴ امشب به پایان می‌رسددر مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما مطرح شد؛ سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: تا صبح امروز ۸۷ هزار و ۵۳۱ داوطلب برای انتخاب و ثبت کدرشته محل‌های انتخابی اقدام کرده‌اند. حسین توکلی افزود: داوطلبان برای انتخاب و ثبت کدرشته‌های انتخابی باید به سایت اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www. sanjesh. org مراجعه کنند. وی گفت: دفترچه راهنمای انتخاب رشته و همچنین اصلاحات آن در این سایت اینترنتی منتشر شده است و هر داوطلب می‌تواند حداکثر ۵۰ رشته محل انتخاب کند. توکلی افزود: از ۱۶۳ هزار و ۳۲۱ داوطلب حاضر در جلسه آزمون، ۱۵۰ هزار و ۵۳۵ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده‌اند. وی گفت: داوطلبان برای انتخاب رشته دوره‌های دکتری دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید به پایگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه مراجعه کنند.

نظرها

اخبار بیشتر