احتمال افزایش وقوع سیل در سال‌های آینده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فردا نیوز
  4. اجتماعی
احتمال افزایش وقوع سیل در سال‌های آینده

احتمال افزایش وقوع سیل در سال‌های آینده

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز |
شاید بسیاری از افراد تصور کنند که با وجود بارش‌های فراوان فروردین ماه امسال در سراسر کشور، ایران وارد یک دوره ترسالی شده و خشکسالی برای همیشه به پایان رسیده است، اما کارشناسان و اساتید دانشگاه اعتقادی به این امر ندارند و معتقدند خشکسالی در کشور به پایان نرسیده است.

خبرگزاری ایسنا: شاید بسیاری از افراد تصور کنند که با وجود بارش‌های فراوان فروردین ماه امسال در سراسر کشور، ایران وارد یک دوره ترسالی شده و خشکسالی برای همیشه به پایان رسیده است، اما کارشناسان و اساتید دانشگاه اعتقادی به این امر ندارند و معتقدند خشکسالی در کشور به پایان نرسیده است.

اساتید و متخصصان دانشگاهی نه تنها معتقد هستند که با یک دوره کوتاه بارش باران در کشور، ترسالی به وقوع نمی‌پیوندد و کشور همواره در معرض بروز خشکسالی‌های مکرر قرار دارد بلکه بر این امر نیز معتقدند که افزایش پدیده‌های حدی مانند سیل در آینده نیز محتمل است.

احتمال افزایش پدیده‌های حدی مانند سیل در آینده

آزیتا امیری، دکترای اقلیم شناسی با بیان اینکه کشور ایران به دلیل قرار گرفتن در منطقه گرم و خشک کره زمین، همواره در معرض بروز خشکسالی‌های مکرر قرار دارد، اظهار کرد: در سال‌های اخیر، کشور‌های واقع در خاورمیانه، به عنوان یکی از پیامد‌های گرمایش جهانی، گرم‌تر و خشک‌تر شده‌اند، فراوانی و شدت خشکسالی‌ها و پدیده‌های حدی مانند سیل بیشتر شده و در سال‌های آینده نیز بیشتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه افزایش بارندگی‌ها در یک مقطع زمانی یک یا چند ماهه یا حتی یک ساله نمی‌تواند بیانگر آغاز یک دوره ترسالی بلند مدت باشد، تصریح کرد: کم‌بارشی یا پربارشی در یک منطقه برآیند عملکرد و تعامل چندین پدیده دور پیوند بزرگ مقیاس محسوب می‌شود که دوره زمانی فعالیت آن‌ها از یک ماه تا حتی چند سال است، بنابراین بارش‌های اخیر در کشور نمی‌تواند به طور قطع پایان دوره خشکسالی و آغاز ترسالی را نوید دهد.

خبری: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

کارشناس هواشناسی مازندران با اشاره به اینکه در کشور ایران، ترسالی به طور ذاتی یک فرصت است که منجر به تجدید حیات گیاهی و جانوری، رونق کشاورزی و دامداری، پرشدن آب سفره‌های زیرزمینی و پر آب شدن رودخانه‌ها می‌شود، خاطرنشان کرد: افزایش شدید و مقطعی بارندگی پس از یک دوره طولانی خشکسالی منجر به خسارات سنگین خواهد شد چرا که خشکسالی منجر به کوچک شدن سفره‌های زیرزمینی، نشست زمین، کاهش نفوذپذیری خاک و از بین رفتن تدریجی پوشش گیاهی شده و امکان نفوذ و ذخیره این بارش‌ها را کاهش می‌دهد و به صورت رواناب و سیلاب در سطح زمین جاری خواهند شد.

خشکسالی و بحران بزرگ پیش‌رو

امیری گفت: در صورتی که خشکسالی به خاطر کم آب شدن یا خشک شدن موقتی برخی رودخانه‌ها، تجاوز به حریم آن، ساخت و ساز‌های غیرمجاز، اجرا نشدن به موقع لایروبی و تمیز کردن مسیر رودخانه‌ها باشد، آنگاه بروز یک دوره کوتاه ترسالی مانند آنچه در نوروز سال جاری مشاهده شد منجر به بحران بزرگی می‌شود.

وی ادامه داد: از راه‌های بهره گیری مناسب از بارش‌ها و تبدیل آن به فرصت، می‌توان از سدسازی در مناطق مستعد، گسترش فرهنگ آبخیزداری، آبخوان‌داری و توسعه آب‌بندان‌ها، حفظ مراتع، جنگل و منابع طبیعی و عدم تجاوز به حریم رودخانه‌های فصلی و در یک کلام حفظ محیط زیست نام برد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یک اتفاق عجیب در شمال غرب ایران/ دریاچه ارومیه زنده ماند اما … (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
آنچه دریاچه نیاز داشت آب بود که رساندند؛ از کنترل مصرف گرفته تا تونل آب، ‌ اما یک ترس همچنان باقی مانده‌است. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری فاطمه خسروی ستاد احیاء دریاچه ارومیه دو سال است که خبرنگاران را به ارومیه می‌آورد تا از اقدامات انجام گرفته برای احیاء بزرگترین دریاچه داخلی ایران بگوید. اما بزرگترین بلای دریاچه ارومیه توسعه زمین‌های کشاورزی بود. این زمین‌‌ها هرآنچه آب در سفره‌های زیرزمینی و آبخوان‌ها بود را مصرف کردند و دریاچه که دیگر هیچ حق‌آبه‌ای نداشت روز به روز خشک‌تر شد. اما حالا قرار است هر دو باشند؛ هم زمین‌های کشاورزی و هم دریاچه، اما هر دو آب می‌خواهند؛ درست همان چیزی که هنوز علم نمی‌تواند تولیداش کند.

دوچرخه‌هایی که به مقصد نرسیدند

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ رکاب‌هایی که سالهاست قرار است در خیابان‌های پایتخت زده شود، موضوع دوچرخه سواری پیشینه‌اش به بیش از یک دهه پیش باز می‌گردد که قرار بود پایتخت نشینان را برای یک زندگی بدون آلودگی هوا آماده کند، اما این طرح در زمان هر شهرداری که روی کار امد در همان سکوی اول باقی ماند.
خبر فوریخبر فوری12 ساعت قبل
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور آخرین آمار ثبت ازدواج و طلاق را تا ۱۵ تیرماه سال ۹۸ اعلام کرد. سیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور درباره آمار ازدواج و طلاق در سال ۹۷ و ۹۸ اظهار کرد: ۵۵۰ هزار و ۵۶۵ رویداد ازدواج در سال ۹۷ تا ۱۵ تیرماه سال ۹۸ ثبت شده است و میانگین سن مردان در اولین ازدواج ۲۷٫۵ و میانگین سن زنان در اولین ازدواج ۲۳٫۴ است. وی با اشاره به آمار طلاق ثبت شده در این مدت بیان کرد: ۱۷۵ هزار و ۶۱۴ رویداد طلاق در سال ۹۷ تا تیرماه ۹۸ ثبت شده است و میانگین سن مردان ۳۶٫۹ و میانگین سن زنان ۳۲٫۱ در طلاق بوده است.
ایمناایمنا1 روز قبل
معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان با اشاره به ثبت ۱۲۳ هزار نفر معلول در سامانه بهزیستی استان گفت: بیشترین تعداد این معلولان جسمی، حرکتی هستند و پس از آن معلولان کم توان ذهنی، اعصاب و روان، ناشنوایان، نابینایان و در آخر سالمندان دچار معلولیت هستند. وی با بیان اینکه مهمترین بند قانون حمایت از معلولان به موضوع مناسب‌سازی معابر تأکید دارد، افزود: اگر این مهم به وقوع بپیوندد معلولان نیاز چندانی به بهزیستی نخواهند داشت و بسیاری از مشکلات آنها حل می‌شود و درحال حاضر دومین مشکل معلولان اشتغال آنها است که بیش از پنج هزار معلول تحصیل کرده بیکار در استان وجود دارد. افزایش تعداد مستمری‌بگیران بهزیستی در سال ۹۸فیاض با اشاره به اینکه مناسب‌سازی فکری بسیار مهمتر از مناسب‌سازی فیزیکی است، افزود: اولین استانی هستیم که ۱۱ مرکز اوتیسم در آن وجود دارد حتی مراکز اوتیسم تهران به این تعداد نمی‌رسد. وی در خصوص تعداد مستمری‌بگیران معلول استان گفت: در استان اصفهان ۲۲ هزار مستمری‌بگیر تا سال ۹۷ تحت پوشش بهزیستی بودند که این تعداد درسال ۹۸ به ۳۲ هزارنفر رسید همچنین طبق نظر دولت قرار بر این است که مستمری کمیته امداد و بهزیستی یک سوم قانون کار شود چرا که رقم‌های مستمری امروزی جوابگوی نیاز مددجویان نیست. معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان با تأکید بر اینکه بیش از سه دهه از منسوخ شدن مراکز تجمعی بزرگ در دیگر کشورهای دنیا می‌گذرد، افزود: توسعه چنین مراکزی در چند سال اخیر انجام نمی‌شود و تنها به موضوع نگهداشت آنها توجه می‌شود چرا که بیشتر خواهان وجود خانه‌های کوچک برای معلولین و سالمندان هستیم.

دورهمی ائمه جمعه سراسر کشور

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارندمردم، ولی نعمتان ما هستندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارند.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
زمین لرزه چهار ونیم ریشتری امشب در فاریاب به برخی دیوارها منازل مسکونی مناطق روستایی خسارت جزئی زد. به گزارش خبر گزاری صداوسیما مر کز کرمان سعیدی مدیر کل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: کانون این زمین لرزه در ارتفاعات وخارج از محدوده مسکونی اعلام شده وبر اساس گزارشهای اولیه بر اثر این زمین لرزه دیوار برخی خانه‌ها در روستاهای سرنی، زهمکان وموردان دچار ریزش وترک خوردگی شده است. زمین لرزه‌ای به بزرگی ۴٫۵ ریشتر ساعت ۲۰و۵۱ دقیقه امشب درحوالی فاریاب عمق ۱۱ کیلومتری زمین رخ داد.

نظرها

اخبار بیشتر