طراحی نشانگرهای زیستی جدید برای تولید داروهای بهتر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
طراحی نشانگرهای زیستی جدید برای تولید داروهای بهتر

طراحی نشانگرهای زیستی جدید برای تولید داروهای بهتر

فارسخبرگزاری فارس |
دانشگاه زوریخ در سوئیس وظیفه هماهنگ سازی تلاش های جهانی به منظور تولید نشانگرهای زیستی تازه را بر عهده گرفته است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مدیکال نیوز، دانشگاه زوریخ در سوئیس وظیفه هماهنگ سازی تلاش‌های جهانی به منظور تولید نشانگرهای زیستی تازه را بر عهده گرفته است.

انتظار می‌رود این نشانگرهای زیستی باعث افزایش امنیت و تاثیرگذاری داروهای جدید شده و به تشخیص و مدیریت بهتر برخی بیماری‌های حاد و مزمن منجر شود.

اجرای این طرح در حدود پنج سال به طول می‌انجامد و در قدم اول داده‌های مورد نیاز برای تولید نشانگرهای زیستی مناسب پنج عضو بدن جمع آوری خواهد شد. این اعضا عبارتند از کلیه، کبد، لوزالمعده، عروق و سیستم عصبی مرکزی بدن اطلاعات یادشده برای تولید داروهای تازه برای همین پنج عضو بدن به کار گرفته می‌شود.

از جمله مشارکت کنندگان در این طرح می‌توان به چندین شرکت بزرگ دارویی، شرکت‌های تجاری کوچک و متوسط، نهادهای دانشگاهی ده کشور اروپایی و غیره اشاره کرد بودجه اختصاص یافته به طرح مذکور تا سال ۲۰۲۴ برابر با ۲۸ میلیون یورو اعلام شده است.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

واژه بیومارکر یا نشانگر زیستی برای نخستین‌بار توسط مؤسسه ملی بهداشت آمریکا در سال ۱۹۸۰ بکاربرده شد. یک نشانگر زیستی در حوزه پزشکی شاخصی قابل اندازه‌گیری برای تشخیص وجود یک بیماری است که گاهی شدت بیماری را نیز نشان می‌دهد.

به‌طور کلی یک نشانگر زیستی پزشکی به هر چیزی که بتواند به عنوان شاخصی از یک بیماری خاص یا برخی از حالات فیزیکی یک موجود زنده استفاده گردد، اتلاق می‌شود. چنین نشانگری می‌تواند به عنوان ابزاری برای بررسی سلامت یک اندام یا دیگر جنبه‌های سلامتی یک موجود زنده معرفی شود. نشانگر زیستی همچنین می‌تواند ماده‌ای باشد که نشانه‌های یک بیماری خاص را ردیابی کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
وی افزود: ورود بخش سرمایه‌گذار در شهر نیازمند عزم جدی و همگانی است که همکاری صداوسیما در این زمینه بسیار تأثیر گذار است. شهردار شهرکرد ضمن استقبال از انعقاد تفاهمنامه فرهنگی و رسانه‌ای مابین شهرداری و رسانه ملی بیان کرد: سلامت شهروندان و فرهنگ اجتماعی از جمله موضوعات شهری هستند که نیازمند توجه و همکاری جدی صداوسیما در این زمینه هستیم. ‌علیپور خاطرنشان کرد: امیدواریم صدا و سیما در راستای افزایش تعاملات و ارتقاء ارتباطات مدیریت شهری اعم از شورای اسلامی شهر و شهرداری شهرکرد با مردم و آموزش حقوق متقابل شهروندان و مدیریت شهری نهایت تلاش را انجام دهد. ‌یوسف افشارنیا مدیرکل صدا و سیمای مرکز استان در ادامه این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های متعدد شهری و فرهنگی شهرکرد بر لزوم اقناع مردم در قبال فعالیت‌های مجموعه شهرداری شهرکرد تاکید کرد. به گزارش تسنیم: در این دیدار مقدمات همکاری رسانه‌ای مشترک طرفین به منظور توسعه فعالیت‌های عمرانی و فرهنگی فراهم شد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
این باستان شناس افزود: نخستین فصل کاوش این محوطه در شهریور سال ۱۳۹۷ توسط هیأت مشترک ایران و فرانسه در حالی پایان پذیرفت که بیشتر زمان کاوش صرف خواناسازی گودال‌های ایجاد شده توسط حفاران غیرمجاز شد. او ادامه داد: در فصل دوم این فرصت مهیا شد تا با تمرکز بر لایه‌های باستانی مصون از گزند سودجویان، به درک درستی از فعالیت‌های انسانی در این محوطه دست یافت. رییس هیأت باستان شناسی افزود: دو فصل کاوش در غار قلعه کرد به روشنی حاکی از این امر است که این محوطه حداقل نیازمند ۷ تا ۱۰ سال کاوش مستمر است. وحدتی نسب در پایان تصریح کرد: کاوش‌های یادشده در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و بودجه ادارۀ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین فراهم شده است. دومین فصل از کاوش مشترک تیم ایران و فرانسه در غار قلعه کرد آوج واقع در انتهای استان قزوین از تاریخ ۳۱ تیر به سرپرستی مشترک حامد وحدتی نسب (دانشگاه تربیت مدرس)، ژیل بریون (موزۀ انسان شناسی پاریس) و میلاد هاشمی در حال انجام است.

موسیقی متن فیلم پنج انگشت؛ برنارد هرمن

تابناکتابناک10 ساعت قبل
فیلم سینمایی «پنج انگشت / ۵Fingers» به کارگردانی جوزف ال. منکیه‌ویچ محصول سال ۱۹۵۲ کمپانی فاکس قرن بیستم است. در این فیلم جاسوسی، جیمز میسون، دانیل داریو، مایکل رنی، والتر همپدن، اسکار کارلویز، جان ونگراف، آلفرد زیسلر، ایوان تریسولت، کانستنتین شین، لرنس دابکین، لستر متیوز، مایکل پتی، نستور پایوا، ریچارد لو، اتو والدیس و استنلی لوگن مقابل دوربین نوربرت برودین بازی کردند. برنارد هرمن موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.
ایسناایسنا1 روز قبل
مدیرعامل کتابشهر می‌گوید: مهم‌ترین انتظاری که تولیدکننده دارد این است که چوب لای چرخش نگذارند. آن چیزی که باعث می‌شد این سال‌ها دانشگاه زبان تولیدکننده را متوجه نشود این نبود که بازار سراغ دانشگاه نمی‌رفت، بلکه در دانشگاه چیزی که مناسب بازار باشد، به دانشجو آموخته نمی‌شد؛ یعنی مواد درسی، کتاب‌ها و کارگاه‌ها عملیاتی نبودند. او در ادامه متذکر شد: تا زمانی که مواد درسی و کارگاه‌های درسی عملیاتی نشود دانشجو چیزی یاد نمی‌گیرد. همان بروکراسی که در قدیم بوده امروز برای تولیدکننده کار را سخت کرده است. با این‌که امروز فضای کسب و کار برای تولیدکننده باید عالی باشد اما این‌گونه نیست.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار سرتیپ نصرالله فتحیان در مراسم رونمایی از فعالیت‌های موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت که با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، درخصوص اهم اقدامات موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت در سال ۹۷، افزود: در سال گذشته، تدوین درسنامه دو واحدی آشنایی با بهداری رزمی و فرهنگ و معارف دفاع مقدس ویژه دانشجویان علوم پزشکی و چاپ و انتشار ۴ نشریه بهداری رزمی در حوزه علمی، پژوهشی، فرهنگی و ترویجی انجام شد. وی افزود: تصویب اساسنامه و ابلاغ تاسیس مرکز تحقیقات سلامت دفاعی موسسه بهداری رزمی در شورای گسترش وزارت بهداشت، جمع آوری، ساماندهی، و تشکیل اطلاعاتی شامل، فیلم، عکس، کتاب و مکتوبات و آمار و اطلاعات رزمندگان، شهدا و جانبازان حوزه بهداری رزمی دفاع مقدس، راه اندازی و راهبری سامانه مجازی موسسه بهداری رزمی، تشکیل میز‌های بهداری رزمی در ۴ سازمان لشگری (آجا، سپاه، ناجا و محور مقاومت) و ۴ سازمان کشوری (وزارت بهداشت، هلال احمر، نظام پزشکی و تامین اجتماعی)، تشکیل کمیته‌های دهگانه تخصصی در وزارت بهداشت و میز‌های بهداری رزمی در ۴۰ دانشگاه علوم پزشکی در کشور، پیش تولید ۴۰ نماهنگ قهرمانان پزشک شهید، برگزاری دومین یادواره ملی شهدا و ایثارگران داروساز و اولین گردهمایی مسئولین بهداری رزمی سپاه و کمیته انقلاب اسلامی، برگزاری جلساتی با حضور پیشکسوتان شاخص دوران دفاع مقدس و مستندسازی آنها، جمع آوری بیش از ۲۲۳ جلد کتاب، اطلس، پایان نامه و مقاله با موضوع بهداری دفاع مقدس و راه اندازی کتابخانه موسسه، از دیگر اقدامات مهم موسسه بهداری رزمی در سال گذشته بود. مشاور وزیر بهداشت در امور بهداری رزمی خاطرنشان کرد: همچنین، تدوین و انتشار کتاب ده جلدی خدمات بهداری نزاجا در دفاع مقدس و تدوین و انتشار اطلس جامع نیرو‌های هوایی ارتش در سال گذشته تکمیل شده و اطلس جامع بهداری نیروی دریایی ارتش نیز در دست تدوین است

نظرها

اخبار بیشتر