1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سرگرمی
چتر باز جهرم برای گردشگران/جاذبه‌ای در کنار شیراز، اما ناشناخته

چتر باز جهرم برای گردشگران/جاذبه‌ای در کنار شیراز، اما ناشناخته

مهرخبرگزاری مهر |
نخل‌های سر به فلک کشیده در کنار بزرگترین غار دستکند جهان آن هم در زادگاه باربد نوازنده دوره ساسانی بخشی از جذابیت‌های شهر سبز جهرم است که زادگاه برخی از دولتمردان نیز است.

به گزارش خبرنگار مهر، در فاصله‌ای حدود دو ساعته از شهر گردشگری و تاریخی شیراز، در جنوب استان فارس شهری به نام جهرم واقع شده که جاذبه‌های گردشگری زیاد و متنوعی دارد اما به اندازه شیراز شناخته شده نیست.

جهرم، نخل، خرما، تاریخ، باربد و صنایع دستی دارد، اما کمتر کسی راهش را از شیراز به سمت جهرم کج می‌کند تا بتواند جاذبه‌های آن را هم ببیند. با این وجود اما جهرم شهری است که از همه لحاظ غنی است. غنی در تاریخ، طبیعت و فرهنگ.

نخل‌های جهرم سر به فلک کشیده اند و در برخی از مناطق شهری می‌توان هنوز رد باغ‌های نخل را دید که دور تا دورش را دیوارهای بلند کشیده اند تا محدوده باغ هر فردی از اهالی جهرم مشخص باشد. توده انبوده درختان نخل آن را زمانی به چتر سبز شبیه کرده بود آنقدر که حتی کتابی با همین عنوان درباره جهرم نوشته شد.

چتر باز جهرم برای گردشگران/جاذبه‌ای در کنار شیراز، اما ناشناخته - 4

اینجا را محل دفن باربد نیز می‌گویند. نامورترین موسیقی‌دان، شاعر، بربطنواز و خواننده دوران ساسانی در زمان پادشاهی خسرو پرویز که درباره زندگی اش اطلاعات اندک و افسانه آمیزی در کتاب‌های فارسی و عربی آمده است. منابع کهن‌تر او را اهل مرو دانسته‌اند ولی منابع تازه‌تر زادگاه او را جهرم دانسته اند.

محلی در نزدیکی آتشکده جهرم قرار دارد که برخی می‌گویند محل قبر باربد است. ولی هنوز مستنداتی دال بر این موضوع نیست به همین دلیل به آن بی توجهی می‌شود.

با این وجود اما اهالی جهرم باربد را متعلق به خود می‌دانند و بسیاری از رستوران‌ها و مراکز تجاری در این شهر به نام باربد نامگذاری شده است.

آتشکده‌ای که جهرمی‌ها در نزدیکی آن، قبر باربد را می‌شناسند، به نام قدمگاه شناخته شده است از بالای این قدمگاه که متعلق به دوره ساسانیان است می‌توان شهر را زیر پا تماشا کرد. این اثر نیز یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی ایران است.

یکی از جذابیت‌های مهم این شهرستان وجود غار سنگ شکنان و یا غار سنگ اشکن است که آن را بزرگترین غار دستکند جهان می‌دانند. غاری که متعلق به حداقل ۳۵۰ سال پیش بوده است و حالا می‌توان با خودرو تا دهانه غار رفت و از دالان‌های تو در توی آن بازدید کرد و بر فراز شهر جهرم ایستاد و شهر را تماشا کرد. در گوشه و کنار این غار اما برخی از هنرمندان سنگ‌ها را تراشیده و با آن مجسمه‌ها و اشکال متفاوتی ایجاد کرده اند.

چتر باز جهرم برای گردشگران/جاذبه‌ای در کنار شیراز، اما ناشناخته - 10

درباره این غار افسانه‌های زیادی وجود دارد گفته شده که تاریخ برداشت سنگ به این صورت و از داخل غار توسط شخصی به نام کاظم خان فرزند خواجه اسماعیل بر می‌گردد. او از عشایر منطقه صحرای باغ لارستان بود که عاشق دختر یکی از سنگ شکنان جهرم می‌شود و پدر دختر به شرط این که او در همین منطقه بماند، دخترش را به او می‌دهد. او پس از ازدواج در اینجا ساکن می‌شود و به کار سنگ‌شکنی در محل غار می‌پردازد. پس از او فرزندان استاد کاظم و شاگردانش به این کار ادامه می‌دهند و سپس در سال‌های بعد تا دوران معاصر افراد دیگری به این کار مشغول می‌شوند.

از این سنگ‌ها به خاطر شکل‌پذیری بهتر، برای کارهای تزئینی به عنوان نمای ساختمان‌ها و سردرها، پنجره‌های مشبک، فرش حیاط و سکوها، سنگ قبر، کتیبه‌های سنگی، شیر سنگی، نهر یا حوض سنگی، پله، هاون سنگی، دیگ‌های سنگی، دهن شیرها، خمره‌های سنگی، ازاره‌ها و غیره استفاده می‌شد. از مهم‌ترین مکان‌هایی که از این سنگ‌ها در آنجا استفاده شده است می‌توان به سردر ورودی حرم مطهر شاه چراغ (ع)، مسجد جامع عتیق شیراز، باغ ارم و مسجد نو اشاره کرد.

چتر باز جهرم برای گردشگران/جاذبه‌ای در کنار شیراز، اما ناشناخته - 13

جهرم در گذشته شناخته شده‌تر بود چون نام جهرم ۸ بار در شاهنامه فردوسی تکرار شده‌است. به گفته فردوسی، وقتی که اسکندر مقدونی به ایران حمله می‌کند و ایرانیان را شکست می‌دهد، «دارا» به جهرم فرار می‌کند؛ «جهاندار دارا به جهرم رسید». طبق شاهنامه، مهرکنوشزاد هم زاده شهر جهرم بوده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

این شهر سوغاتی کم ندارد. مهمترین سوغات شهر جهرم را می‌توان خرمای شاهانی دانست. خرمایی که کمتر جایی کیفیت خوب آن را دارد. اما بیشتر جهرم را به مرکباتش می‌شناسند مانند لیمو.

در میان نخل‌های خرما می‌توان به وفور درخت لیمو و نارنج دید. درختانی که در بهار بوی بهار نارنج را در شهر پخش می‌کنند و در فصل تابستان رنگ زرد و نارنجی به درختان سبز می‌دهند.

این شهر هنرمندان زیادی نیز دارد هنرمندانی که مانند مصلی نژاد از چوب درخت نخل مجسمه می‌سازد تا هنرمندان صنایع دستی دیگری که به عنوان مثال فرش با طرح ذهنی میبافند و آوازه شأن از شهر فراتر رفته است. همچنین برخی از دولتمردان نیز زاده همین شهر هستند مانند وزیر ارتباطات.

چتر باز جهرم برای گردشگران/جاذبه‌ای در کنار شیراز، اما ناشناخته - 19

درباره شهر جهرم علی لطفی پور مدیر میراث فرهنگی جهرم به خبرنگار مهر توضیحات بیشتری داد و گفت: ۷۵ اثر ثبتی در این شهر داریم که شاخص ترین آن غار سنگ شکنان با چهار هکتار مساحت است. این غار دوازده دالان دارد و معدن سنگ آهکی و خوش تراش بوده است که در مدت زمان محدودی از آن سنگ استخراج می‌کردند. قدمت دقیق غار مشخص نیست اما آنچه که از سنگ‌ها هویداست به دوران صفوی می‌رسد. ولی در واقع می‌دانیم که این غار نمی‌تواند در طول سه قرن تراش داده شده باشد.

او ادامه داد: مناطق گردشگری زیادی در جهرم و اطراف آن وجود دارد که از جمله می‌توان به بخش خفر اشاره کرد که جاذبه‌های طبیعی زیادی دارد. روستای هدف گردشگری خفر را نیز معرفی کرده ایم. روستای برایجان نیز از نظر طبیعت گردی بسیار جای خوبی است. چون چشمه سار دارد و نشانه‌هایی از وجود گبر در آن دیده می‌شود. چاه گبرها در واقع از دوره ساسانی باقی مانده اند.

لطفی پور جهرمی بیان کرد: بازار زندیه مسجد و مدرسه زمانیه نیز که هم دوره مدرسه خان شیراز است از جمله جاذبه‌های تاریخی جهرم به حساب می‌آید. در حوزه صنایع دستی نیز هنرمندانی داریم که توانسته اند از ضایعات هسته خرما و انتهای برگ درخت خرما صنایع دستی مانند قاب صندلی میز و مبل بسازند. حصیرباف‌های زیادی در جهرم از کنار نخل خرما در حوزه صنایع دستی کارهای جالب خلق می‌کنند. مانند هنرمندی که با این ضایعات نخل، مجسمه می‌سازد.

چتر باز جهرم برای گردشگران/جاذبه‌ای در کنار شیراز، اما ناشناخته - 23

او در ادامه گفت: روستایی به نام چدرویه نیز وجود دارد که هنرمندان فرش باف آن آوازه زیادی پیدا کرده اند. با این وجود اما میزان گردشگران جهرم زیاد نیست امسال نیز این آمار کمتر شد. جهرم در واقع مورد استقبال کرمانی‌ها، اصفهانی‌ها و اهالی هرمزگان است همچنین ما گردشگرانی از کشورهای اسپانیا، برزیل و آلمان و اتریش هم داشته ایم. اگر باستان شناسان روی خوش به جهرم نشان می‌دادند می‌توانستیم در حوزه مکان‌های تاریخی جهرم حرف بیشتری داشته باشیم. اما در برخی از مناطق مانند سی مکان هنوز کاوشی انجام نشده و ما از قدمت آن بی اطلاعیم.

کسی هنوز خوب این شهر را نمی‌شناسد شاید چون نه تبلیغی برای آن شده و نه توجه خاصی به آن. از این رو به نظر می‌رسد تنها طبیعت سازگار آن شهر است که اجازه نداده مردمش در فقر به سر ببرند. جهرم شهری است که برخی از کاستی‌های آن، جهرمی‌ها را آزار می‌دهد مانند از بین بردن نخل برای به دست آوردن زمین بیشتر برای ساخت و ساز و یا صادرات چوب درخت لیمو برای ذغال به شهرهای شمالی کشور و یا نبود صنایع تبدیلی برای محصولاتی مانند لیمو و خرما. اینها مسائلی است که باعث می‌شود مهاجرت‌ها از شهر جهرم مانند شهرهای دیگر بیشتر شود چرا که امکانات کمتر و رفاه کمتری در اختیار مردمش گذاشته اند تا آنجا که این شهر بزرگ تنها یک سالن سینما دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فلافل فروش‌های لشکرآباد اهواز

8+
مهرمهر21 ساعت قبل

شگفتی‌های اردیبهشتی طبیعت ایلام؛ از «ویژدرون» تا «ابوغویر»

4+
مهرمهر16 ساعت قبل
همشهریهمشهری5 ساعت قبل
اما هنگامی که خشم غیر قابل‌مهار یا مخرب می‌شود، ممکن است به کیفیت زندگی شما و اطرافیانتان لطمه بزنداگر نمی‌دانید شدت خشمتان چقدر است، آزمون‌های روانشناختی وجود دارد که می‌تواند شدت خشم شما را بسنجد و معلوم کنید آیا خشمتان «بیش از حد طبیعی» است یا نه. شیوه‌های «مهار خشم» (anger management) می‌تواند به شما کمک کند پاسخ عاطفی‌تان را به چیزها یا افرادی که عصبانیتان می‌کنند، کنترل کنید. روانشناسان و سایر متخصصان بهداشت روانی می‌توانند فنونی را به شما بیاموزند تا بتواند شیوه تفکر و رفتارتان در این موارد تغییر دهید.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران: برنامه‌ریزی در خصوص شهر شمشک بر اساس طرح علمی و متناسب با استاندارد‌های گردشگری و ورزشی استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران؛ جلسه کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی استان تهران به ریاست محمد تقی‌زاده معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران با حضور مدیران کل استان تهران در خصوص بررسی طرح هادی شمشک برگزار شد. تقی‌زاده با اشاره به ظرفیت بالای شهر شمشک از لحاظ موقعیت مکانی، توریستی و گردشگری عنوان داشت: برنامه‌ریزی در خصوص شهر شمشک بر اساس طرح علمی و متناسب با استاندارد‌های گردشگری و ورزشی است. معاون هماهنگی امور عمرانی با تاکید بر اینکه استانداری تهران با استفاده از نقشه طرح هادی تمامی اراضی در شهر شمشک را به تفکیک شناسایی کرده است، گفت: بررسی طرح هادی شمشک با دو موضوع میزان جمعیت و جمعیت پذیری در افق طرح، مورد بررسی کار گروه کارشناسی قرار گرفت. این مقام مسئول در خصوص توسعه و تعیین محدوده شهر شمشک افزود: مقررشد اعضای کارگروه زیربنایی و شهرسازی استان تهران به صورت تخصصی و علمی با بررسی و بازدید میدانی در خصوص محدوده کالبدی شهر شمشک تصمیم گیری کنند. وی گفت: محدوده کالبدی شهر شمشک باتوجه به ظرفیت بالا درخصوص موقعیت توریستی و ورزشی، به بررسی میزان جمعیت پذیری شمشک درآینده مرتبط است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نیکنام حسینی پور مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب این مطلب را در نشست مشترک مسؤولان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مؤسسه خانه کتاب که به منظور آغاز همکاری دو مرکز و معرفی توانمندی‌های هریک برای یافتن زمینه‌های همکاری مشترک برگزار شد امروز مطرح کرد. او فراگیری و مردمی شدن حوزه‌های میراث فرهنگی، باستان شناسی، زبان شناسی و مردم شناسی را از اموری برشمرد که مؤسسه خانه کتاب می‌تواند با برگزاری جلساتی در این حوزه‌ها، رابطه میان پژوهشگاه و عموم را برقرار سازد. حسینی پور تصریح کرد: خانه کتاب این امکان را دارد که رابط میان پژوهشگاه و ناشرانی که علاقه مند به انتشار در حوزه ‌میراث فرهنگی هستند باشد. وی تأکید کرد: انتشارات در حوزه ‌کودک و میراث فرهنگی مورد استقبال مؤسسه خانه کتاب است. مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب با بیان اینکه این مرکز آماده همکاری با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در هفته کتاب، هفته پژوهش و هفته میراث فرهنگی است، پیشنهاد داد: در هفته کتاب یک روز با نام کتاب و میراث فرهنگی نامگذاری شود. بهروز عمرانی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با استقبال از پیشنهادهای همکاری با خانه کتاب در حوزه ایران فرهنگی بر نقش حاکمیتی پژوهشگاه در حوزه میراث فرهنگی تأکید کرد. او با ارزشمند خواندن انتشارات مشترک، همکاری و پشتیبانی معنوی خانه کتاب برای پژوهشگاه به معرفی اطلس‌های ملی پژوهشگاه پرداخت و بر گسترش فعالیت‌های پژوهشگاه در حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی اشاره کرد. عمرانی در ادامه ارتباط میان مردم و میراث فرهنگی را بسیار حائز اهمیت دانست و شناساندن این حوزه به مردم از طریق خانه کتاب را ارزشمند برشمرد. سید سعید میرمحمدصادق، معاون فرهنگی مؤسسه خانه کتاب نیز در ادامه این نشست گفت: برگزاری جلسات معرفی و نقد کتاب‌های منتشر شده درپژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین حوزه‌های مربوط به فعالیت‌های این مرکز می‌تواند ارتباط میان مردم و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری را بیشتر و محکم‌تر سازد. او تصریح کرد: همچنین همکاری داورانی از پژوهشگاه در برگزاری هر چه بهتر داوری جایزه کتاب سال ارتباط میان این دو مجموعه را تداوم می‌بخشد. مرضیه صناعتی عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز با استقبال از پیشنهاد داوری جایزه کتاب سال با همکاری داورانی از پژوهشگاه، به توانمندی اعضای هیأت علمی و کارشناسان پژوهشگاه در این حوزه اشاره کرد.
انتخابانتخاب23 ساعت قبل
بسیاری از افراد و به ویژه بانوان با مشکل ریزش ابرو رو به رو هستند. ریزش ابرو یکی از شایع‌ترین مشکلات مرتبط با پوست و مو است که سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را روانه مطب پزشکان متخصص پوست و مو می‌کند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، همیشه برترین روش برای درمان مشکلاتی مثل ریزش مو یا ابرو مراجعه به پزشک متخصص است. اما اگر این ریزش مو قطعی و خفیف باشد می‌توان با برخی روش‌ها تا حدی نسبت به کنترل آن اقدام کرد: _سعی کنید به ویژه اگر پوستی خشک دارید از روغن‌های طبعی مثل نارگیل، روغن زیتون، روغن بادام تلخ و … برای حفظ رطوبت و چربی ابرو استفاده کنید_اگر هر روز حمام می‌کنید روی صورت خود لیف سفت نکشید یا صابون‌های د جوش و آکنه را روی ابرو نمالید_اگر از ماس‌های زیبایی استفاده می‌کنید، حتما پیش از استفاده از ماسک ابروها را با کرم مرطوب کنندهد بپوشایند و ماسک را روی ابرو نمالید_عادات خود را بررسی کنید تا مبادا ناهشیارانه موهای ابروی خود را بکنید_از برداشتن مکرر ابروها خودداری کنید_استرس روزانه خود را کاهش دهید_حداقل تا زمانی که ابروهایتان تقویت شود، از رنگ کردن ابروها خودداری کنید_هر روز با ملایمت اطراف ابرو را ماساژ دهید تا خونرسانی در ابرو بهتر انجام شوداگر ساعاتی طولانی زیر آفتاب می‌مانید حتما از کرم مرطوب کننده استفاده کنید_گاهی ریزش مو علل هورمونی دارد پس وضعیت هورمون‌های خود را با کمک پزشک بررسی کنید

نظرها

اخبار بیشتر