گوشت قرمز ارزان می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی

گوشت قرمز ارزان می‌شود؟

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصاد نیوز: رئیس شورای تامین دام کشور پیش بینی کرد با وفور عرضه دام زنده داخلی و وارداتی، قیمت دام زنده و لاشه گوسفند، در روزهای آینده به ترتیب تا حدود ۲۸ و ۶۵ هزار تومان کاهش داشته باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ این در حالی است که طبق یک نظرسنجی تلویزیونی، ۸۸ درصد مردم نتوانسته‌اند گوشت وارداتی یارانه ای تهیه کنند. همچنین بنا به اعلام مدیرکل امور خدمات بازرگانی وزارت صمت توزیع گوشت وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی رو به پایان است و از ابتدای اردیبهشت ماه، این محصولات وارداتی با نرخ ارز نیمایی عرضه خواهند شد که در هر حال قیمتی پایین‌تر از نرخ‌های بازار خواهند داشت.

چندی پیش بود که دبیر ستاد تنظیم بازار از توقف واردات گوشت قرمز با ارز ۴۲۰۰ تومانی خبر داده بود. دیروز مدیرکل امور خدمات بازرگانی وزارت صمت در گفت وگو با فارس، با اشاره به مصوبه ستاد تنظیم بازار در این‌باره، اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که در زمینه کمبود و تامین این کالا وجود داشت تصمیم گرفته شد واردات گوشت قرمز با ارز نیمایی انجام شود تا این اقلام به وفور و به اندازه تامین نیاز کشور وارد شود. در این زمینه پیش‌بینی می‌شود عرضه این محصولات از اردیبهشت ماه آغاز شود.

محمد قبله تصمیم برای توقف واردات گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومانی را غیر قانونی ندانست و اظهار کرد: تعداد کالاهای اساسی در هر سال را دولت مصوب می‌کند و ممکن است تعداد کالاهای اساسی که باید با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شود برحسب شرایط افزایش یا کاهش یابد.

وی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای وجود دارد تا گوشت حاصل از واردات با ارز نیمایی با قیمت ارز بازار آزاد به دست مصرف کننده نرسد، گفت: برنامه خاصی وجود ندارد و فرض بر این است که همه متقاضیان واردات گوشت قرمز بتوانند ارز مورد نیاز خود را برای واردات این کالا تامین کنند و واردات انجام دهند. قبله با تاکید بر این که عرضه گوشت وارداتی با ارز نیمایی باید براساس ضوابط سازمان حمایت باشد، گفت: شبکه توزیع یا جامعه هدف خاصی برای عرضه این گوشت تعیین نشده است. بنابراین اعلام برخی فروشگاه های زنجیره ای مبنی بر این که از ابتدای اردیبهشت ماه، گوشت تنظیم بازاری عرضه می‌کنند، اقدامی خودسرانه و برای جلب نظر مشتری است. چرا که پس از واردات گوشت با نرخ ارز نیمایی، این فروشگاه‌ها و شبکه‌های توزیع منعی برای عرضه ندارند. مدیرکل امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که آیا هنوز هم گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومانی عرضه می‌شود گفت: در حال صفر کردن تمام حواله‌های گوشت وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم که تا پایان اسفند سال گذشته صادر شده است. قبله قیمت عرضه گوشت قرمز وارداتی با ارز نیمایی را منوط به اعلام سازمان حمایت دانست و افزود: قطعا قیمت آن از قیمت گوشت عرضه شده در بازار کمتر خواهد بود.

در خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

۸۸ درصد مردم گوشت یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند!

در حالی قرار است از ابتدای اردیبهشت ماه، عرضه گوشت وارداتی با نرخ ارز نیمایی آغاز شود که تجربه عرضه گوشت با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان، با انتقادات زیادی همراه بود و این محصولات به طور عادلانه بین مردم توزیع نشد. در این زمینه، برنامه پایش دو شب قبل، نظرسنجی انجام داد و از مخاطبان خود پرسید: آیا در یک سال اخیر گوشت وارداتی با نرخ دولتی به دست شما رسیده است؟ نتایج این نظرسنجی نشان داد که ۸۸ درصد مردم به این سوال پاسخ منفی داده‌اند.

چشم انداز کاهشی قیمت گوشت در بازار

در همین حال، رئیس شورای تامین دام کشور گفت: با وفور عرضه دام زنده داخلی و وارداتی، قیمت دام زنده به طور متوسط در هرکیلوگرم به ۳۳ هزارتومان رسیده که ۱۰ هزار تومان در هر کیلوگرم کاهش نشان می‌دهد. منصور پوریان اظهارکرد: اکنون هرکیلوگرم لاشه گوسفندی به طور متوسط بین ۶۹ تا ۷۶ هزارتومان در کشور عرضه می‌شود. این در حالی است که اواخر سال ۹۷ قیمت هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی ۴۵ هزارتومان و لاشه گوسفندی نزدیک به ۹۳ هزارتومان بود که لاشه در سطح بازار با قیمت هایی بیش از ۱۲۰ هزارتومان به دست مصرف کنندگان می‌رسید. به گفته پوریان، انتظار می‌رود با توجه به وضعیت عرضه مناسب دام زنده تولید داخلی، دام زنده و گوشت قرمز وارداتی در روزهای آینده، قیمت هرکیلوگرم دام زنده به ۲۸ تا ۲۹ هزارتومان و لاشه گوسفندی به ۶۵ هزارتومان برسد. حتی روند کاهشی قیمت‌ها به گونه‌ای است که دولت باید چاره‌ای برای خرید تضمینی این محصول از دام پروران داخلی و انجماد یا صادرات مازاد داشته باشد، در غیر این صورت احتمال ضرر و زیان دامداران در ماه‌های آینده وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی برای «مش قربونعلی»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
میلاد گودرزی: «مش قربونعلی» پیرمردی با تحصیلات پنجم ابتدایی که ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی گرفته است و شرکت «ماشین‌سازی تبریز» در سال ۹۷ به قیمت کارشناسی سال ۹۴ به «مش قربونعلی» واگذار می‌شود!

روند کاهشی در بازار طلا و ارز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
وی اضافه کرد: عرضه کننده بزرگ در بازار، بانک مرکزی است. آن موقع که دلار به ۱۹ هزارتومان رسید، نشات گرفته از مدیریت وقت بانک سیف بود، الان هم که روند منظم و کاهشی است، باید اعتبارش را به رئیس جدید بانک مرکزی داد. بانک مرکزی در واقع توانسته بازار تقاضا را کنترل کند. این فعال اقتصادی تاکید کرد: قاعدتا اگر این مدیریت بانک مرکزی، ۱۰۰ درصد اعمال شود و سایر دستگاه‌ها با بانک مرکزی هماهنگ شوند، و در اقتصاد بحث شفافیت از طرف بانک‌ها و وزارت اقتصاد دنبال شود، دلار بیشتر از این هم جا دارد پایین بیاید. در حقیقت، هر چقدر فاصله بین نرخ‌های ارز کمتر شود، تنش‌های بازار کمتر می‌شود.
الفالف1 روز قبل
نشریه‌ی «هیل» وابسته به کنگره‌ی آمریکا در گزارشی با عنوان «واقعیات دهشتناک جنگ با ایران» می‌نویسد گرچه جنگ احتمالی آمریکا با ایران طولانی نخواهد بود، اما تبعات کوتاه مدت و دراز مدت آن برای منافع آمریکا «ویرانگر» است. بسیاری از موشک‌ها توسط سیستم‌های ضد موشک آمریکا سرنگون می‌شوند اما تعداد زیادی نیز به هدف برخورد کرده و خساراتی محدود به بار می‌آورند. پایگاه‌های نظامی در بندرعباس و بوشهر در خلیج فارس، جاسک و چابهار در خارج از خلیج فارس، هدف حملات موشکی قرار می‌گیرند. توانایی‌های نظامی ایران به سرعت کاهش می‌یابد. تعداد زیادی از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس نیز از حمله‌ی سایبری به زیرساخت‌های نفتی خود خبر می‌دهند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ابراهیم محمد ولی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۴ میلیون تومان و نیم سکه ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان به فروش رسید. همچنین ربع سکه یک میلیون و ۳۱۰ هزار تومان و سکه گرمی نیز ۹۵۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است. وی ادامه داد: کاهش نرخ ارز در بازار‌های داخلی سبب کاهش قیمت طلا و سکه در بازار شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۰ هزار تومان معامله شده است. محمد ولی بابیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۱۴ دلار و یک سنت عرضه شده است، ادامه داد: امروز هر مثقال طلا نیز در بازار‌های داخلی با قیمت ۱ میلیون و ۷۳۳ هزار تومان به فروش رسیده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، دقایقی پیش در یک حادثه عجیب راننده سواری خودروی پراید به علت نامعلومی با خودروی خود وارد جمعیتی از مردم در محوطه تفرجگاهی چشمه اعلای دماوند شد و شماری از آنان را زیر گرفت. طبق مشاهده شاهدان عینی در این حادثه، دست کم ۵ نفر مجروح شدند که اورژانس دماوند با اعزام آمبولانس و تکنسین‌های خود به مجروحان امدادرسانی کرد. ماموران انتظامی در حال بررسی موضوع هستند و گفته می‌شود که راننده پراید از صحنه حادثه متواری شده است.

نظرها

اخبار بیشتر