1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. اقتصادی

گوشت قرمز ارزان می‌شود؟

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز |
اقتصاد نیوز: رئیس شورای تامین دام کشور پیش بینی کرد با وفور عرضه دام زنده داخلی و وارداتی، قیمت دام زنده و لاشه گوسفند، در روزهای آینده به ترتیب تا حدود ۲۸ و ۶۵ هزار تومان کاهش داشته باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ این در حالی است که طبق یک نظرسنجی تلویزیونی، ۸۸ درصد مردم نتوانسته‌اند گوشت وارداتی یارانه ای تهیه کنند. همچنین بنا به اعلام مدیرکل امور خدمات بازرگانی وزارت صمت توزیع گوشت وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی رو به پایان است و از ابتدای اردیبهشت ماه، این محصولات وارداتی با نرخ ارز نیمایی عرضه خواهند شد که در هر حال قیمتی پایین‌تر از نرخ‌های بازار خواهند داشت.

چندی پیش بود که دبیر ستاد تنظیم بازار از توقف واردات گوشت قرمز با ارز ۴۲۰۰ تومانی خبر داده بود. دیروز مدیرکل امور خدمات بازرگانی وزارت صمت در گفت وگو با فارس، با اشاره به مصوبه ستاد تنظیم بازار در این‌باره، اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که در زمینه کمبود و تامین این کالا وجود داشت تصمیم گرفته شد واردات گوشت قرمز با ارز نیمایی انجام شود تا این اقلام به وفور و به اندازه تامین نیاز کشور وارد شود. در این زمینه پیش‌بینی می‌شود عرضه این محصولات از اردیبهشت ماه آغاز شود.

محمد قبله تصمیم برای توقف واردات گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومانی را غیر قانونی ندانست و اظهار کرد: تعداد کالاهای اساسی در هر سال را دولت مصوب می‌کند و ممکن است تعداد کالاهای اساسی که باید با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شود برحسب شرایط افزایش یا کاهش یابد.

وی در پاسخ به این سوال که چه برنامه‌ای وجود دارد تا گوشت حاصل از واردات با ارز نیمایی با قیمت ارز بازار آزاد به دست مصرف کننده نرسد، گفت: برنامه خاصی وجود ندارد و فرض بر این است که همه متقاضیان واردات گوشت قرمز بتوانند ارز مورد نیاز خود را برای واردات این کالا تامین کنند و واردات انجام دهند. قبله با تاکید بر این که عرضه گوشت وارداتی با ارز نیمایی باید براساس ضوابط سازمان حمایت باشد، گفت: شبکه توزیع یا جامعه هدف خاصی برای عرضه این گوشت تعیین نشده است. بنابراین اعلام برخی فروشگاه های زنجیره ای مبنی بر این که از ابتدای اردیبهشت ماه، گوشت تنظیم بازاری عرضه می‌کنند، اقدامی خودسرانه و برای جلب نظر مشتری است. چرا که پس از واردات گوشت با نرخ ارز نیمایی، این فروشگاه‌ها و شبکه‌های توزیع منعی برای عرضه ندارند. مدیرکل امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که آیا هنوز هم گوشت با ارز ۴۲۰۰ تومانی عرضه می‌شود گفت: در حال صفر کردن تمام حواله‌های گوشت وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم که تا پایان اسفند سال گذشته صادر شده است. قبله قیمت عرضه گوشت قرمز وارداتی با ارز نیمایی را منوط به اعلام سازمان حمایت دانست و افزود: قطعا قیمت آن از قیمت گوشت عرضه شده در بازار کمتر خواهد بود.

در خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

۸۸ درصد مردم گوشت یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند!

در حالی قرار است از ابتدای اردیبهشت ماه، عرضه گوشت وارداتی با نرخ ارز نیمایی آغاز شود که تجربه عرضه گوشت با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان، با انتقادات زیادی همراه بود و این محصولات به طور عادلانه بین مردم توزیع نشد. در این زمینه، برنامه پایش دو شب قبل، نظرسنجی انجام داد و از مخاطبان خود پرسید: آیا در یک سال اخیر گوشت وارداتی با نرخ دولتی به دست شما رسیده است؟ نتایج این نظرسنجی نشان داد که ۸۸ درصد مردم به این سوال پاسخ منفی داده‌اند.

چشم انداز کاهشی قیمت گوشت در بازار

در همین حال، رئیس شورای تامین دام کشور گفت: با وفور عرضه دام زنده داخلی و وارداتی، قیمت دام زنده به طور متوسط در هرکیلوگرم به ۳۳ هزارتومان رسیده که ۱۰ هزار تومان در هر کیلوگرم کاهش نشان می‌دهد. منصور پوریان اظهارکرد: اکنون هرکیلوگرم لاشه گوسفندی به طور متوسط بین ۶۹ تا ۷۶ هزارتومان در کشور عرضه می‌شود. این در حالی است که اواخر سال ۹۷ قیمت هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی ۴۵ هزارتومان و لاشه گوسفندی نزدیک به ۹۳ هزارتومان بود که لاشه در سطح بازار با قیمت هایی بیش از ۱۲۰ هزارتومان به دست مصرف کنندگان می‌رسید. به گفته پوریان، انتظار می‌رود با توجه به وضعیت عرضه مناسب دام زنده تولید داخلی، دام زنده و گوشت قرمز وارداتی در روزهای آینده، قیمت هرکیلوگرم دام زنده به ۲۸ تا ۲۹ هزارتومان و لاشه گوسفندی به ۶۵ هزارتومان برسد. حتی روند کاهشی قیمت‌ها به گونه‌ای است که دولت باید چاره‌ای برای خرید تضمینی این محصول از دام پروران داخلی و انجماد یا صادرات مازاد داشته باشد، در غیر این صورت احتمال ضرر و زیان دامداران در ماه‌های آینده وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد قائم تاجگردون در اختتامیه نشست ارزیابی استقرار دولت الکترونیک در این سازمان افزود: الزامات دولت الکترونیک و همچنین تجربه بنادر موفق در جهان، دو الگو اصلی سازمان بنادر در ارائه خدمات پیشرفته الکترونیکی به ذی نفعان محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: ​ رویکرد این سازمان، رقابت پذیری و برخورداری از برنامه مشخص در توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک است. مدیرکل فناور اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر ابراز امیدواری کرد در این راستا با تغییر نگرش‌ها، برنامه ریزی منسجم و ایجاد طرح‌های کاربردی، به دستاورد‌های تازه‌ای دست یابیم. تاجگردون از پنج هدف اختصاصی و دوازده برنامه طراحی شده برای پیشبرد ۱۱ پروژه مصوب در نقشه راه هوشمندسازی بنادر خبر داد و آن را راهکاری عملگرا در جهت رفع مشکلات اساسی در بنادر دانست و گفت: به نظر می‌رسد با اجرای این برنامه‌ها در قالب یک بسته کامل، ظرف سه سال پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را در بنادر کشور شاهد باشیم. مدیرکل فاوا سازمان بنادر نیز تاکید کرد: برای «نقاط قابل بهبود» برنامه داریم؛ چراکه سازمان بنادر خودش را با سایر بنادر دنیا مقایسه می‌کند.
الفالف23 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
وی با بیان اینکه از اقدامات مهم در این زمینه تشکیل یک کمیته مقابله با تحریم‌ها بود اضافه کرد: مجموعه سیاست‌های ضدتحریمی اتاق بازرگانی به دو دسته مختلف تقسیم می‌شود. در گام نخست، اتاق، گزارش‌های متعددی را در ارتباط با اثرات تحریم‌ها تهیه کرده و نتیجه آن را در اختیار مسئولان قرار داده است. وی افزود: باید به این موضوع توجه داشت که در این مرحله باید گام‌های مهمی را برای مقابله با تحریم برداریم، مراحلی که قطعا اتاق بازرگانی می‌تواند در پیشبرد اهداف مورد نظر نقش مهمی داشته باشد و ظرفیت‌های خود را مشخص کند. این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: در شرایط اعمال تحریم‌ها، تعامل با کشور‌هایی که همسویی با ایران دارند راهکار موثری برای بسط روابط است. همچنین توجه مسئولان به جایگاه اتاق بازرگانی برای عبور از تحریم‌ها راهگشا خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
اساسی‌ترین مشکل در تولید نقدینگی و نوسانات واردات صادرات در کشور است که به دلیل نبود کنترل لازم در واردات ضربه سنگینی به تولید کشور وارد می‌کند. مصری گفت: فاصله بین ظرفیت تولید و ظرفیت اسمی در کشور بیش از ۳ برابر است که یک راهکار برای استفاده از ظرفیت‌های خالی می‌تواند با استفاده از تولید برندهای دیگر در کارخانه تولیدی با ظرفیت خالی ظرفیت‌های خالی را پرکرد و تولید را رونق بخشید. حمیدرضا غزنوی دبیرکل مجمع کارآفرینان گفت: برای تقویت تولید و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های تولید، اول باید به استراتژی صنعتی و مزیت تولید در کشور توجه کرد. غزنوی گفت: باید اکوسیستم اقتصادی کشور و صنعتی شدن و تولید از زوایای مختلف بررسی شود که با دیده شدن ظرفیت‌های تولید به رونق خوبی خواهیم رسید. او افزود: در ۴ سال آینده ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید فعلی کشور اضافه خواهد شد تا شرایط برای تامین خوراک و کارخانه‌ها فراهم شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل
ساعت۲۴ -در بازار امروز (چهارشنبه) قیمت طلا و سکه افزایشی شد اما نرخ انواع ارز کاهشی بود. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت چهار میلیون و ۷۵۰ هزار تومان قیمت دارد. ربع سکه نیز با ۳۰ هزار تومان افزایش قیمت، یک میلیون و ۷۳۰ هزار تومان است و هر قطعه سکه یک گرمی ۹۵۵ هزار تومان عرضه می‌شود. نرخ ارز در بانک‌ها کاهشی شددر بازار ارز بر خلاف روز گذشته که قیمت خرید در بانک‌ها به همراه ارز مسافرتی افزایش داشت، امروز نرخ‌ها با کاهش مواجه شده است. همچنین هر یورو تا ۱۵ هزار تومان از مشتریان در بانک‌ها خریداری شد که در مقایسه با دیروز ۵۰ تومان کاهش قیمت دارد.

نظرها

اخبار بیشتر