بهترین راهکارهای حفظ بناهای تاریخی چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. سرگرمی
بهترین راهکارهای حفظ بناهای تاریخی چیست؟

بهترین راهکارهای حفظ بناهای تاریخی چیست؟

ایمناخبرگزاری ایمنا |
تغییر کاربری بنای تاریخی از مهم‌ترین راهکارهای حفاظتی در میراث معماری است چراکه تعداد بسیاری از بناها کاربری پیشین خود را از دست داده‌ و به بناهایی با کاربری جدید و گاه نامرتبط تبدیل شده اند؛ این درحالی است که کشورهای توسعه یافته، بهترین راهکار حفظ بناهای تاریخی را احیای کاربری اصلی بنا می‌دانند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در تغییر کاربری یک بنای تاریخی باید تلاش کرد تا فرم قدیمی آن و ویژگی‌های فیزیکی در داخل و خارج بنا، هم‌چنین عملکرد جدید و نقش گذشتۀ آن و نیز میزان انتظارات ما با واقعیت تناسب داشته باشد. عملکردهای گذشتۀ بناهای تاریخی دارای معانی و مفاهیم فرهنگی بوده‌اند که لازم است در کاربری جدید نیز به آن‌ها توجه شود. عملکرد پیشین یک بنای تاریخی و سیمای ظاهری آن ترکیبی را ایجاد می‌کرد که به‌خوبی نشان می‌داد ماهیت آن بنا در فرم ظاهری‌اش تجلی پیدا کرده است بر این اساس لزوم توجه به کاربری تخصیص داده شده به یک بنای تاریخی اهمیت بسیاری دارد.

نظارت، تعهد و علاقه وجود ندارد

احمد منتظر مدیر سابق اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان می‌گوید: مهم‌ترین مسئله این است که درحال حاضر بسیاری افراد و سازمان‌ها در قالب تغییر کاربری، بنای اصلی را نابود می‌کنند مثلا چنین شده است که با گرفتن مجوز هتل که نزدیک‌ترین عملکرد نسبت به عملکرد اصلی خانه‌های تاریخی است بنای تاریخی را خراب می‌کنند و بعد یک هتل می‌سازند.

وی دلیل چنین تغییر کاربری هایی را سودجویی افراد می‌داند و ادامه می‌دهد: در این زمینه همه هم مقصر هستند چون نظارت، تعهد و علاقه‌ای در بین نیست همه به دنبال مال دنیا هستند؛ بنابراین اینکه بنا چه عملکردی می‌تواند داشته باشد و چه عملکردی نمی‌تواند داشته باشد مبحث دوم است اما موضوع اول این است که ما باید اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشته باشیم که به تغییر کاربری بناهای تاریخی به صورت دقیق نظارت کند مثلا وقتی برای تبدیل یک خانه تاریخی به هتل مجوز می‌دهد باید به دنبال آن نظارت و دقت کند که روند تبدیل حتما به درستی پیش برود.

ضرورت حفظ اصالت بنای تاریخی

منتظر تصریح می‌کند: بر اساس آنچه ازسوی یونسکو ارائه شده است در احیای بنای تاریخی باید به این نکته توجه داشت که اصل بنا و اصالت آن باقی بماند و نباید بدل سازی انجام شود؛ ضمن اینکه باید به موضوع برگشت پذیری هم دقت شود چرا که ممکن است نسل آینده بخواهد آن را از حالت تغییر عملکرد دربیاورد. این مهم‌ترین مسئله است و تا وقتی این موضوع حل نشود هیچ بحث دیگری نمی‌توان مطرح کرد.

مدیر سابق اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان می‌افزاید: در موضوع احیا، هر عملکردی نمی‌تواند مطرح شود مثلا نباید حمام را به رستوران تبدیل کرد درحالی که اکنون همه دارند همین کار را می‌کنند یعنی حمام‌های تاریخی را به رستوران تبدیل می‌کنند و توجهی به این موضوع ندارند که حمام جای بهداشتی برای تمیز کردن آدم‌ها بوده نه محیط بهداشتی برای پخت و پز و از لحاظ بهداشتی برای رستوران مناسب نیست؛ اما متاسفانه حمام‌ها را نابود کردند و دیگر حمامی باقی نگذاشته‌اند و هیچ حفاظتی دربین نیست.

وی با تاکید بر اینکه باید موارد گوهرۀ تاریخ را از موارد غیر گوهره‌ای تشخیص داد و با سنت گوهره‌ای رابطه برقرار کرد، می‌گوید: تغییر کاربری یک بنای تاریخی به مفهوم احیای آن بنا است و حتما باید اصل بنای تاریخی حفظ شود، اما عملکرد احیا اهمیت بسیاری دارد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سرگرمی و تفریحی

خارج نشدن بنا از حالت تاریخی

در موارد و شرایط ایده ال، راه بهتر برای حفظ میراث این است که ساختمان‌های تاریخی با توجه به اهمیت درک نقش تاریخی آن‌ها که قبلا یک بار صورت گرفته، حفظ و نگهداری شده‌اند، بنابراین اگر این ساختمان‌ها به اندازه کافی مهم هستند و یا اینکه به عنوان یک اثر، تولید و بازده مالی را دارند بیشتر اوقات به یک مکان تاریخی تبدیل می‌شود و معمولا به همان حالت و وضعیت اصلی خود مورد محافظت و نگهداری قرار می‌گیرد.

مرتضی فرشته نژاد پیشکسوت مرمت و معماری نیز با بیان اینکه هر بنای تاریخی معماری خاصی دارد و در تغییر کاربری آن‌ها نباید در معماری بنا تغییرات اساسی ایجاد شود، می‌گوید: در تبدیل بنای تاریخی به هتل، باید معماری بنای اصلی کامل حفظ شود و به گونه‌ای باشد که تمام اقدامات انجام شده در آن قابل بازگشت باشد و الحاقات نیز بدون اینکه به اصل معماری بنا خدشه‌ای وارد شود قابل حذف باشد.

وی می‌افزاید: هر نوع تغییر کاربری درخصوص بناهای تاریخی باید با رعایت اصل برگشت پذیری انجام شود و تغییرات ایجاد شده در بنا نباید به شیوه‌ای باشد که آن بنا از حالت تاریخی خارج شود.

تغییر کاربری‌ فرهنگی یا شبه فرهنگی

این پیشکسوت مرمت و معماری تاکید می‌کند: تغییر کاربری بناها اگر با انواع کاربری‌های فرهنگی صورت بگیرد کار بسیار درستی است چون منظور این است که این بناها اولا ازنظر معماری احیا شود و دوم اینکه کاربری مجدد آن‌ها اصل مطلب یعنی کاربری اولیه را زیر سوال نبرد، بنابراین کاربری بهتر است فرهنگی یا شبه فرهنگی باشد و سبب حفظ بنای تاریخی شود.

فرشته نژاد با بیان اینکه ایجاد تغییرات اساسی در بنای تاریخی خلاف است، ادامه می‌دهد: سازمان میراث فرهنگی برای این بوجود آمده که جاذبه‌های بناهای تاریخی را به رخ گردشگران بکشد و سرمشقی برای دانشجویان معماری و مرمت حال و آینده باشد، اما اگر این جاذبه‌ها را زیر پا له کرده و ازبین ببرند چیزی برای ارائه نخواهند داشت.

وی تصریح می‌کند: در احیای یک بنای تاریخی و تغییر کاربری آن علاوه بر رعایت اصول مرمت ازجمله برگشت پذیری، کاربری آن نیز اهمیت بسیاری دارد چرا که اگر تغییر کاربری به درستی انجام شود می‌تواند نشان دهندۀ گوشه‌ای از فرهنگ غنی گذشتگان باشد.

به گزارش ایمنا، اگرچه تنها مرمت و بازسازی یک بنای تاریخی نمی‌تواند تضمینی برای نجات آن بنا باشد بنابراین آنان که به احیا و تغییر کاربری بناهای تاریخی اقدام می‌کنند باید با یافتن تدابیر حفظ اصالت این بناهای ارزشمند، با هدف احیای آن‌ها در تخصیص کاربری مناسب برای آن‌ها اقدام کنند؛ قدر مسلم انتخاب نوع کاربری به موارد بسیار ازجمله درنظر گرفتن کاربری پیشین بنا بستگی دارد.

گزارش از: شیرین مستغاثی، سرویس فرهنگ و هنر ایمنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پارس نیوز، به گزارشیک دهه از حضور «سحر قریشی» در سینمای ایران گذشت. ‌خانم قریشی شما در سه سال اخیر، تنها در سه فیلم بازی کردید و طی دو سال اخیر هم فیلمی روی پرده نداشتید. سال‌ها در شرایط سلامت سینما کار کرده‌ام. برای من اهمیتی ندارد که جزو بازیگران بفروش هستم یا نه، مهم این است که مردم به‌اندازه ۱۰ سال حضور من در سینما، از من راضی هستند. من سحرم؛ این قریشی و پسوندی که برجسته شده، به‌خاطر حضور و لطف همین مردم است.

فیلم | جشن تولد پاندای ۱۱۰ کیلویی در باغ وحش برلین

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
اگر خرید جک s۳ را به عنوان گزینه نهایی خود برای صاحب شدن یک کراس آور انتخاب کرده‌اید، شاید بهتر باشد که کمی در این انتخاب خود فکر کنید و در مورد ویژگی‌ها و مشخصات آن مطالعه بیشتری داشته باشید.
انتخابانتخاب1 روز قبل
پخش یک ویدئو در شبکه‌های اجتماعی که نشان می‌داد دو گردشگر با پرتاب سنگ به خرس پاندا، این حیوان را آزار می‌دهند خشم عمومی را بر انگیخت. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، در تصاویری که در فضای مجازی پخش شده است، گردشگرانی را میبینیم که در حال آسیب رساندن به یک خرس پاندا هستند. به نظر می‌رسد این دو گردشگر در تلاشند با پرتاب سنگ خرس را که خواب آلوده است بیدار کنند. باغ وحش پکن اعلام کرده که حال این خرس پاندا که منگ دا نام دارد خوب است و آسیب سختی ندیده است. مسئولان این باغ وحش اعلام کرده‌اند که برنامه هایی ویژه برای بازسازی محوطه این باغ وحش دارند و سعی می‌کنند بازدیدکنندگان را از انجام چنین رفتارهایی باز دارند.

نظرها

اخبار بیشتر