1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
بازدهی ۱۰ درصدی فرابورس

بازدهی ۱۰ درصدی فرابورس

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
روز گذشته، شاخص کل فرابورس ایران جهش بیش از 1.8 درصدی را تجربه کرد و در آستانه کانال ۲۵۰۰ واحدی قرار گرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازدهی کل فرابورس ایران از ابتدای سال جاری تا انتهای معاملات روز دوشنبه، به بیش از ۱۰ درصد رسید.

در این روز، بیش از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون برگه بهادار به ارزش افزون بر ۶۵۴ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس دست به دست شد که بخش عمده آن در بازارهای اول و دوم به گردش درآمد.

از سویی بازدهی بازار بدهی که طی ۱۰ روز کاری گذشته در منطقه ۲۱ درصدی نوسان داشت، با یک پله صعود، وارد کانال ۲۲ درصدی شد.

گام اصلاحی فرابورس در جریان معاملات روز یکشنبه، نیروی تازه‌ای به معاملات دیروز بخشید تا سبزپوشی بیش از ۸۰ درصد از تعداد نمادهای بازار اول و دوم را تجربه کند.

مسیر صعودی قیمت‌ها که از ابتدای معاملات دیروز آغاز شد، شاخص کل فرابورس را به‌طور مقطعی وارد محدوده بی‌سابقه ۲۵۰۰ واحدی کرد.

با ادامه خرید و فروش‌ها و پیشروی قدرت عرضه نسبت به تقاضا، قیمت‌ها از سقف روزانه فاصله گرفت و شاخص کل بازار به رشد ۱٫۸ درصدی (معادل ۴۵ واحد) بسنده کرد و در نهایت در ارتفاع ۲۴۹۶ واحدی ایستاد.

سهام سنگ‌آهن گهرزمین ضمن بیشترین اثر مثبت بر صعود نماگر مزبور، موجب پیشروی بیش از ۱۴ واحدی آن شد.

نمادهای دیگری همچون «میدکو» ‌ و «زاگرس» نیز در مجموع بیش از ۱۳ واحد به ارتفاع شاخص کل افزودند.

در نقطه مقابل، نماد شرکت‌های تولید نیروی برق دماوند از پیشروی بیشتر شاخص کل جلوگیری کرد و بالغ بر شش واحد از آن کاست.

پس از «دماوند»، افت قیمت در نماد پتروشیمی مارون هم حدود دو واحد از ارتفاع شاخص کل کاست.

سبزپوشی ۲۱ صنعت

روز گذشته در بازارهای اول و دوم نزدیک به ۶۲۳ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۳۶ میلیارد تومان دست به دست شد که بیشترین ارزش معاملات این دو بازار طی شش ماه گذشته است.

نزدیک به ۴۰ درصد از این جریان نقدینگی که معادل تقریبی ۹۰ میلیارد تومان است، در صنایع «فلزات اساسی»، «زراعت» و «هتل و رستوران» به گردش در آمد.

در نقطه مقابل، صنعت تک‌سهمی «سیمان» با وجود ثبت کمترین ارزش معاملات در بین صنایع فرابورسی، بیشترین بازدهی روزانه را کسب کرد و صدرنشین صنایع از منظر رشد شاخص شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

گروه‌های تک‌سهمی دیگری نیز نظیر «استخراج کانه‌های فلزی» و «تولید محصولات الکترونیکی و نوری» نیز در رتبه‌های دیگر این فهرست قرار گرفتند.

در مجموع شاخص ۲۱ صنعت از صنایع ۲۷ گانه فرابورس در معاملات دیروز با رشد شاخص به کار خود پایان دادند.

خریداران قدرتمند سهامداران خرد

دیروز، بازیگران حقیقی بازار خرید قدرتمندی را در مقابل سهامداران حقوقی رقم زدند و مالکیت سهام را به نفع خود تغییر دادند.

طی این فرآیند بیش از ۱۰ میلیارد تومان سهم از سبد اشخاص حقوقی به سوی پرتفوی فعالان حقیقی جابه‌جا‌ شد.

سهام ۲۰ صنعت از خالص خرید مثبت سهامداران حقیقی برخوردار شدند و تنها پنج صنعت مورد توجه خاص خریداران حقوقی قرار گرفتند.

سهامداران خرد بیشترین خالص خرید خود را در سهام «وسبحان» رقم زدند.

سهام «زاگرس» و «اوان» نیز از دیگر ترجیحات سهامداران خرد بود که در مجموع از حمایت نزدیک به شش میلیارد تومانی آنها برخوردار شدند.

در مقابل، بیشترین تغییر مالکیت به نفع سهامداران عمده در دو نماد فلزی «ذوب» و «ارفع» رقم خورد که در مجموع رقمی معادل هفت میلیارد تومان بود.

به این ترتیب، در حالی‌که بیشترین خالص خرید سهامداران خرد در صنایع «سرمایه‌گذاری‌ها» و «اطلاعات و ارتباطات» به گردش درآمد، سهامداران حقوقی بیشترین حمایت خود را از صنایع «فلزات اساسی»، «زراعت» و سپس «محصولات دارویی» رقم زدند.

رشد آرام سود‌ «اخزا» ها

روز گذشته در بازار اوراق با درآمد ثابت حدود ۱۳۰ هزار برگه به ارزش تقریبا ۱۰۹ میلیارد تومان دست به دست شد که بیش از ۵۸ میلیارد تومان این نقدینگی، در معاملات اوراق خزانه به گردش درآمد.

کاهش جریان نقدینگی در بازار بدهی، منجر به افت بیش از ۳۲ درصدی ارزش معاملات روزانه اسناد خزانه اسلامی شد.

از طرفی، عقب‌نشینی تقاضا در اوراق مزبور، تعداد بیشتری از اوراق را در محدوده منفی قیمت قرار داد و در رشد ۰٫۲ واحد درصدی متوسط نرخ بهره ۲۶ مرحله سررسید از اوراق «اخزا» اثرگذار شد.

به این ترتیب، در پایان معاملات دیروز، متوسط بازدهی در این بازار از کانال ۲۲ درصدی عبور کرد و در سطح ۲۲٫۱ درصدی متوقف شد.

منبع: دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
محمد کشتی آرای در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اعلام این خبر گفت: ​ هم اکنون هر انس طلا ۱۲۷۸ دلار عرضه می‌شود. وی افزود: ​ افزایش قیمت جهانی طلا و نرخ ارز در بازار‌های داخلی، سبب افزایش قیمت طلا در بازار شده است. وی با بیان اینکه امروز هر دلار ۱۴ هزار و ۵۰ تا ۱۴ هزار و ۱۰۰ معامله شده است گفت: امروز هر مثقال طلادر بازار ۱۹۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ادامه داد: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی ۴ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۷۱۰ هزارتومان، ربع سکه ۱ میلیون و ۷۲۰ هزارتومان و سکه یک گرمی نیز ۹۵۵ هزارتومان معامله شده است. کشتی آرای گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۴۱ هزار تومان به فروش رسیده است. وی افزود: با توجه به نزدیک شدن به ماه رمضان سطح معاملات در بازار طلا کاهش یافته است.
الفالف23 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
وی با بیان اینکه از اقدامات مهم در این زمینه تشکیل یک کمیته مقابله با تحریم‌ها بود اضافه کرد: مجموعه سیاست‌های ضدتحریمی اتاق بازرگانی به دو دسته مختلف تقسیم می‌شود. در گام نخست، اتاق، گزارش‌های متعددی را در ارتباط با اثرات تحریم‌ها تهیه کرده و نتیجه آن را در اختیار مسئولان قرار داده است. وی افزود: باید به این موضوع توجه داشت که در این مرحله باید گام‌های مهمی را برای مقابله با تحریم برداریم، مراحلی که قطعا اتاق بازرگانی می‌تواند در پیشبرد اهداف مورد نظر نقش مهمی داشته باشد و ظرفیت‌های خود را مشخص کند. این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: در شرایط اعمال تحریم‌ها، تعامل با کشور‌هایی که همسویی با ایران دارند راهکار موثری برای بسط روابط است. همچنین توجه مسئولان به جایگاه اتاق بازرگانی برای عبور از تحریم‌ها راهگشا خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد قائم تاجگردون در اختتامیه نشست ارزیابی استقرار دولت الکترونیک در این سازمان افزود: الزامات دولت الکترونیک و همچنین تجربه بنادر موفق در جهان، دو الگو اصلی سازمان بنادر در ارائه خدمات پیشرفته الکترونیکی به ذی نفعان محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: ​ رویکرد این سازمان، رقابت پذیری و برخورداری از برنامه مشخص در توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک است. مدیرکل فناور اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر ابراز امیدواری کرد در این راستا با تغییر نگرش‌ها، برنامه ریزی منسجم و ایجاد طرح‌های کاربردی، به دستاورد‌های تازه‌ای دست یابیم. تاجگردون از پنج هدف اختصاصی و دوازده برنامه طراحی شده برای پیشبرد ۱۱ پروژه مصوب در نقشه راه هوشمندسازی بنادر خبر داد و آن را راهکاری عملگرا در جهت رفع مشکلات اساسی در بنادر دانست و گفت: به نظر می‌رسد با اجرای این برنامه‌ها در قالب یک بسته کامل، ظرف سه سال پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را در بنادر کشور شاهد باشیم. مدیرکل فاوا سازمان بنادر نیز تاکید کرد: برای «نقاط قابل بهبود» برنامه داریم؛ چراکه سازمان بنادر خودش را با سایر بنادر دنیا مقایسه می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
اساسی‌ترین مشکل در تولید نقدینگی و نوسانات واردات صادرات در کشور است که به دلیل نبود کنترل لازم در واردات ضربه سنگینی به تولید کشور وارد می‌کند. مصری گفت: فاصله بین ظرفیت تولید و ظرفیت اسمی در کشور بیش از ۳ برابر است که یک راهکار برای استفاده از ظرفیت‌های خالی می‌تواند با استفاده از تولید برندهای دیگر در کارخانه تولیدی با ظرفیت خالی ظرفیت‌های خالی را پرکرد و تولید را رونق بخشید. حمیدرضا غزنوی دبیرکل مجمع کارآفرینان گفت: برای تقویت تولید و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های تولید، اول باید به استراتژی صنعتی و مزیت تولید در کشور توجه کرد. غزنوی گفت: باید اکوسیستم اقتصادی کشور و صنعتی شدن و تولید از زوایای مختلف بررسی شود که با دیده شدن ظرفیت‌های تولید به رونق خوبی خواهیم رسید. او افزود: در ۴ سال آینده ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید فعلی کشور اضافه خواهد شد تا شرایط برای تامین خوراک و کارخانه‌ها فراهم شود.

نظرها

اخبار بیشتر