بازدهی ۱۰ درصدی فرابورس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
بازدهی ۱۰ درصدی فرابورس

بازدهی ۱۰ درصدی فرابورس

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
روز گذشته، شاخص کل فرابورس ایران جهش بیش از 1.8 درصدی را تجربه کرد و در آستانه کانال ۲۵۰۰ واحدی قرار گرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازدهی کل فرابورس ایران از ابتدای سال جاری تا انتهای معاملات روز دوشنبه، به بیش از ۱۰ درصد رسید.

در این روز، بیش از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون برگه بهادار به ارزش افزون بر ۶۵۴ میلیارد تومان در بازارهای چندگانه فرابورس دست به دست شد که بخش عمده آن در بازارهای اول و دوم به گردش درآمد.

از سویی بازدهی بازار بدهی که طی ۱۰ روز کاری گذشته در منطقه ۲۱ درصدی نوسان داشت، با یک پله صعود، وارد کانال ۲۲ درصدی شد.

گام اصلاحی فرابورس در جریان معاملات روز یکشنبه، نیروی تازه‌ای به معاملات دیروز بخشید تا سبزپوشی بیش از ۸۰ درصد از تعداد نمادهای بازار اول و دوم را تجربه کند.

مسیر صعودی قیمت‌ها که از ابتدای معاملات دیروز آغاز شد، شاخص کل فرابورس را به‌طور مقطعی وارد محدوده بی‌سابقه ۲۵۰۰ واحدی کرد.

با ادامه خرید و فروش‌ها و پیشروی قدرت عرضه نسبت به تقاضا، قیمت‌ها از سقف روزانه فاصله گرفت و شاخص کل بازار به رشد ۱٫۸ درصدی (معادل ۴۵ واحد) بسنده کرد و در نهایت در ارتفاع ۲۴۹۶ واحدی ایستاد.

سهام سنگ‌آهن گهرزمین ضمن بیشترین اثر مثبت بر صعود نماگر مزبور، موجب پیشروی بیش از ۱۴ واحدی آن شد.

نمادهای دیگری همچون «میدکو» ‌ و «زاگرس» نیز در مجموع بیش از ۱۳ واحد به ارتفاع شاخص کل افزودند.

در نقطه مقابل، نماد شرکت‌های تولید نیروی برق دماوند از پیشروی بیشتر شاخص کل جلوگیری کرد و بالغ بر شش واحد از آن کاست.

پس از «دماوند»، افت قیمت در نماد پتروشیمی مارون هم حدود دو واحد از ارتفاع شاخص کل کاست.

سبزپوشی ۲۱ صنعت

روز گذشته در بازارهای اول و دوم نزدیک به ۶۲۳ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۳۶ میلیارد تومان دست به دست شد که بیشترین ارزش معاملات این دو بازار طی شش ماه گذشته است.

نزدیک به ۴۰ درصد از این جریان نقدینگی که معادل تقریبی ۹۰ میلیارد تومان است، در صنایع «فلزات اساسی»، «زراعت» و «هتل و رستوران» به گردش در آمد.

در نقطه مقابل، صنعت تک‌سهمی «سیمان» با وجود ثبت کمترین ارزش معاملات در بین صنایع فرابورسی، بیشترین بازدهی روزانه را کسب کرد و صدرنشین صنایع از منظر رشد شاخص شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

گروه‌های تک‌سهمی دیگری نیز نظیر «استخراج کانه‌های فلزی» و «تولید محصولات الکترونیکی و نوری» نیز در رتبه‌های دیگر این فهرست قرار گرفتند.

در مجموع شاخص ۲۱ صنعت از صنایع ۲۷ گانه فرابورس در معاملات دیروز با رشد شاخص به کار خود پایان دادند.

خریداران قدرتمند سهامداران خرد

دیروز، بازیگران حقیقی بازار خرید قدرتمندی را در مقابل سهامداران حقوقی رقم زدند و مالکیت سهام را به نفع خود تغییر دادند.

طی این فرآیند بیش از ۱۰ میلیارد تومان سهم از سبد اشخاص حقوقی به سوی پرتفوی فعالان حقیقی جابه‌جا‌ شد.

سهام ۲۰ صنعت از خالص خرید مثبت سهامداران حقیقی برخوردار شدند و تنها پنج صنعت مورد توجه خاص خریداران حقوقی قرار گرفتند.

سهامداران خرد بیشترین خالص خرید خود را در سهام «وسبحان» رقم زدند.

سهام «زاگرس» و «اوان» نیز از دیگر ترجیحات سهامداران خرد بود که در مجموع از حمایت نزدیک به شش میلیارد تومانی آنها برخوردار شدند.

در مقابل، بیشترین تغییر مالکیت به نفع سهامداران عمده در دو نماد فلزی «ذوب» و «ارفع» رقم خورد که در مجموع رقمی معادل هفت میلیارد تومان بود.

به این ترتیب، در حالی‌که بیشترین خالص خرید سهامداران خرد در صنایع «سرمایه‌گذاری‌ها» و «اطلاعات و ارتباطات» به گردش درآمد، سهامداران حقوقی بیشترین حمایت خود را از صنایع «فلزات اساسی»، «زراعت» و سپس «محصولات دارویی» رقم زدند.

رشد آرام سود‌ «اخزا» ها

روز گذشته در بازار اوراق با درآمد ثابت حدود ۱۳۰ هزار برگه به ارزش تقریبا ۱۰۹ میلیارد تومان دست به دست شد که بیش از ۵۸ میلیارد تومان این نقدینگی، در معاملات اوراق خزانه به گردش درآمد.

کاهش جریان نقدینگی در بازار بدهی، منجر به افت بیش از ۳۲ درصدی ارزش معاملات روزانه اسناد خزانه اسلامی شد.

از طرفی، عقب‌نشینی تقاضا در اوراق مزبور، تعداد بیشتری از اوراق را در محدوده منفی قیمت قرار داد و در رشد ۰٫۲ واحد درصدی متوسط نرخ بهره ۲۶ مرحله سررسید از اوراق «اخزا» اثرگذار شد.

به این ترتیب، در پایان معاملات دیروز، متوسط بازدهی در این بازار از کانال ۲۲ درصدی عبور کرد و در سطح ۲۲٫۱ درصدی متوقف شد.

منبع: دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روند کاهشی در بازار طلا و ارز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم/ ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی برای «مش قربونعلی»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
میلاد گودرزی: «مش قربونعلی» پیرمردی با تحصیلات پنجم ابتدایی که ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی گرفته است و شرکت «ماشین‌سازی تبریز» در سال ۹۷ به قیمت کارشناسی سال ۹۴ به «مش قربونعلی» واگذار می‌شود!
انتخابانتخاب1 روز قبل
وی اضافه کرد: عرضه کننده بزرگ در بازار، بانک مرکزی است. آن موقع که دلار به ۱۹ هزارتومان رسید، نشات گرفته از مدیریت وقت بانک سیف بود، الان هم که روند منظم و کاهشی است، باید اعتبارش را به رئیس جدید بانک مرکزی داد. بانک مرکزی در واقع توانسته بازار تقاضا را کنترل کند. این فعال اقتصادی تاکید کرد: قاعدتا اگر این مدیریت بانک مرکزی، ۱۰۰ درصد اعمال شود و سایر دستگاه‌ها با بانک مرکزی هماهنگ شوند، و در اقتصاد بحث شفافیت از طرف بانک‌ها و وزارت اقتصاد دنبال شود، دلار بیشتر از این هم جا دارد پایین بیاید. در حقیقت، هر چقدر فاصله بین نرخ‌های ارز کمتر شود، تنش‌های بازار کمتر می‌شود.

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.
الفالف1 روز قبل
نشریه‌ی «هیل» وابسته به کنگره‌ی آمریکا در گزارشی با عنوان «واقعیات دهشتناک جنگ با ایران» می‌نویسد گرچه جنگ احتمالی آمریکا با ایران طولانی نخواهد بود، اما تبعات کوتاه مدت و دراز مدت آن برای منافع آمریکا «ویرانگر» است. بسیاری از موشک‌ها توسط سیستم‌های ضد موشک آمریکا سرنگون می‌شوند اما تعداد زیادی نیز به هدف برخورد کرده و خساراتی محدود به بار می‌آورند. پایگاه‌های نظامی در بندرعباس و بوشهر در خلیج فارس، جاسک و چابهار در خارج از خلیج فارس، هدف حملات موشکی قرار می‌گیرند. توانایی‌های نظامی ایران به سرعت کاهش می‌یابد. تعداد زیادی از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس نیز از حمله‌ی سایبری به زیرساخت‌های نفتی خود خبر می‌دهند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ابراهیم محمد ولی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم ۴ میلیون تومان و نیم سکه ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان به فروش رسید. همچنین ربع سکه یک میلیون و ۳۱۰ هزار تومان و سکه گرمی نیز ۹۵۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است. وی ادامه داد: کاهش نرخ ارز در بازار‌های داخلی سبب کاهش قیمت طلا و سکه در بازار شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر گفت: امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۰۰ هزار تومان معامله شده است. محمد ولی بابیان اینکه هر انس طلا در بازار‌های جهانی با قیمت ۱۴۱۴ دلار و یک سنت عرضه شده است، ادامه داد: امروز هر مثقال طلا نیز در بازار‌های داخلی با قیمت ۱ میلیون و ۷۳۳ هزار تومان به فروش رسیده است.

نظرها

اخبار بیشتر