توصیه‌های جهاد کشاورزی گیلان برای تهیه نشاء در کشت مکانیزه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
توصیه‌های جهاد کشاورزی گیلان برای تهیه نشاء در کشت مکانیزه

توصیه‌های جهاد کشاورزی گیلان برای تهیه نشاء در کشت مکانیزه

ایرناخبرگزاری ایرنا |
رشت - ایرنا - مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان توصیه هایی برای تهیه نشاء در کشت مکانیزه به برنج کاران استان ارائه کرد.

ابراهیم اکبرزاده روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا بیان داشت: میزان بذر لازم در روش کشت مکانیزه به ازای هر هکتار ۳۵ کیلوگرم بذر خشک بعد از بوجاری با آب و نمک است و میزان بذر جوانه زده لازم در هر باکس (جعبه) حدود ۱۸۰ گرم درنظر گرفته شود.

وی ادامه داد: برای اینکه بذرها هنگام بذرپاشی یکنواخت پاشیده شوند و به هم نچسبند، کمی آنها در سایه، هوا خشک نموده تاحدی که بتوان به راحتی بذرپاشی کرد ضمن آنکه خاک لازم برای تهیه نشاء می‌تواند ترکیبی از خاک رس با شن و گیاه پوسیده به نسبت مساوی و یا ترکیب مساوی رس با شن و یا در غیر اینصورت خاک سبک مزرعه باشد.

وی با بیان اینکه خاک‌ها باید غربال و کاملا مخلوط شوند، افزود: تعداد جعبه لازم برای هر هکتار حدود ۲۲۰ عدد منظور شود و نحوه ریختن خاک بستر در جعبه بدین صورت است که ابتدا یک ورق روزنامه در کف جعبه قرار داده و سپس خاک تهیه شده را در جعبه می‌ریزیم و با لولر یا هر وسیله مشابهی سطح خاک را صاف و یکنواخت می‌کنیم ضمن اینکه ارتفاع خاک بستر نباید بیش از دو سانتیمتر باشد.

اکبرزاده یادآور شد: پس از ریختن خاک بستر بوسیله آبپاش بطور آهسته و ملایم خاک را کاملا مرطوب کرده بطوریکه خاک جابجا نشود در این حالت خاک بستر آماده بذرپاشی است.

به گفته مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان، برای بذرپاشی لازم است ابتدا یک پیمانه به عنوان معیار انتخاب کنیم و برای این منظور حدود ۱۸۰ گرم بذر جوانه زده را درون پیمانه ریخته و حد آن را علامتگذاری سپس از آن به کمک پیمانه شروع به ریختن بذر از کناره‌های جعبه به سمت داخل بطور یکنواخت می‌کنیم؛ چنانچه بذرپاشی یکنواخت صورت نگیرد در زمان نشاءکاری با ماشین موجب ایجاد فضاهای خالی از نشاء در زمین اصلی می‌شود.

وی ادامه داد: برای انتقال جعبه‌ها و پوشش آنها برای سبز شدن جوانه‌ها، جعبه‌ها را بر روی هم قرار داده و روی آنها را می‌پوشانیم؛ جعبه‌ها را حتی الامکان به مکانی مسقف و تاریک انتقال دهید و لازم است دراین مدت دمای جعبه‌ها را با کمک دماسنج کنترل کنیم؛ پس از دو تا سه روز جعبه‌ها از بالا به پایین جابجا شوند تا تبادل هوا صورت پذیرد و تا زمان خروج جوانه از خاک به طول یک سانتیمتر در زیر پوشش عمل نگهداری ادامه می‌یابد.

اکبرزاده گفت: برای انتقال جعبه‌ها به زمین اصلی ابتدا باید در زمین خزانه، جوی پشته هایی به روش گفته شده در خزانه ایستگاهی تهیه و سپس جعبه‌ها را به روی پشته‌ها منتقل کنیم؛ چنانچه جعبه‌ها بیش از حد خشک بودند، نسبت به آبیاری ملایم و کم اقدام و ارتفاع آب جوی‌ها باید تا نیمه ارتفاع باکس‌ها بالا آورده شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان مناسب‌ترین درجه حرارت رشد نشاء در خزانه جعبه‌ای را با توجه به سن انتقال گیاه در روز بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد و در شب حدود ۱۷ درجه سانتیگراد ذکرکرد.

وی افزود: نکته بسیار مهم برای خزانه‌های جعبه‌ای کنترل دمای تونل با استفاده از دماسنج می‌باشد که نباید از میزان توصیه شده تجاوز گردد و در روزهای آفتابی تونل‌ها را هوادهی کنیم.

وی در خاتمه اضافه کرد: پس از اینکه نشاءها سه برگی شدند؛ با هوادهی ملایم در ساعت گرم‌تر روز نشاء‌ها را با هوای خارج از پوشش آشنا کرده و عادت می‌دهیم و دو تا سه روز قبل از نشاءکاری تونل‌ها را جمع می‌کنیم ضمن آنکه تاکید می‌شود هوادهی خزانه در روزهای آفتابی باید از همان روزهای اولیه شروع شود.

طبق تقویم زراعی اعلام شده از سوی جهاد کشاورزی گیلان، نشاء کاری از هفتم اردیبهشت ماه به بعد توصیه شده است.

گیلان ۲۳۸ هزار هکتار زمین شالیزار و ۳۰۰ هزار شالیکار دارد و بیشترین سطح زیرکشت برنج در استان در شهرستان‌های رشت و صومعه سراست.

از مجموع اراضی شالیکاری گیلان، ۱۸۰ هزار هکتار از طریق کانال‌های آبرسانی از آب سد سفیدرود آبیاری می‌شوند و بقیه نیز از آب بندان‌ها و رودخانه‌های داخلی استان استفاده می‌کنند.

برای انجام کشت برنج در گیلان ابتدا دو مرحله شخم (زمستانه و بهاره) از ابتدای دی ماه در زمین‌های شالیزاری تا اواخر فروردین ماه انجام می‌شود. پس از انجام این مرحله شخم، عملیات خزانه گیری از فروردین ماه آغاز می‌شود و از پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه به بعد نیز زمان انتقال نشاء برنج به زمین‌های آب تخت شده است. از این مرحله تا نیمه دوم تیرماه نیز زمان داشت برنج است و از این زمان تا نیمه شهریورماه، کار برداشت محصول برنج انجام می‌شود.

هر سال حدود ۷۵۰ تا ۸۵۰ هزار تن برنج سفید در استان به دست می‌آید؛ ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود. بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود.

۷۲۹۶/۲۰۰۷/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین13 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- پیش‌نویس قطعنامه بازگشت ترامپ به توافق هسته‌ای و کاهش تنش‌ها با ایران، تصویب قطعنامه علیه اظهارات نژادپرستانه ترامپ در کنگره آمریکا و عملیات نیرو‌های یمنی در هدف قرار دادن فرودگاه جیزان و پایگاه هوایی ملک خالد عربستان سعودی از جمله تحولات مهم جهان طی ساعات گذشته هستند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌هایی که در سطح جهان طی ساعات گذشته به وقوع پیوسته بدین شرح است: *هدف قرار گرفتن فرودگاه جیزان و پایگاه هوایی ملک خالد عربستان «یحیی سریع»، سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن اعلام کرد که یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی عملیاتی، فرودگاه جیزان و پایگاه هوایی ملک خالد را هدف قرار داده است. در این عملیات که با استفاده از چند فروند پهپاد «قاصف k۲» انجام شده، آشیانه جنگنده‌ها هدف قرار گرفته است. *تصویب قطعنامه علیه اظهارات نژاد پرستانه ترامپمجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه به وقت محلی آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای، اظهارات نژادپرستانه ترامپ علیه ۴ نفر از اعضای زن کنگره آمریکا را محکوم کرد. *ارائه قطعنامه به کنگره آمریکا با هدف درخواست از ترامپ برای بازگشت به توافق هسته‌ایتعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به کنگره ارائه دادند که خواستار بازگشت ترامپ به توافق هسته‌ای و اقدام برای کاستن از تنش‌ها با ایران از طریق دیپلماتیک است.
فوتبالیفوتبالی1 روز قبل
وب سایت رسمی فوتبالی، باشگاه پرسپولیس از کالدرون لیست مکتوب خواست. به گزارش فوتبالی، باشگاه پرسپولیس برای اینکه در مورد اخراج بازیکنی مقصر واقع نشود از گابریل کالدرون خواسته بود که در مورد بازیکنان اخراجی هر تصمیمی بگیرد باید آن را مکتوب در اختیار باشگاه قرار دهد. با توجه به همین قضیه کالدرون نام سروش رفیعی و شایان مصلح را به صورت مکتوب در اختیار محسن خلیلی قرار داد و او هم از باشگاه خواست این نام‌ها را رسانه‌ای کند تا حواشی بوجود نیاید.

نجفی: قتل عمد را قبول ندارم! / وکیل خانواده میترا حق توهین به من را ندارد!

رکنارکنا10 ساعت قبل
به گزارش رکنا، محمدعلی نجفی در ادامه جلسه رسیدگی به پرونده قتل عمد میترا استاد با اجازه قاضی کشکولی رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران برای ارائه دفاعیات در جایگاه قرار گرفت. رئیس دادگاه در ابتدا اتهامات نجفی دائر بر قتل عمد میترا استاد ۳۶ ساله، حمل و نگهداری غیرمجاز سلاح و مهمات مربوطه و ایراد جنایات عمدی غیرمنتهی به فوت به واسطه شلیک گلوله به کف دست چپ مقتوله را عنوان کرد و خطاب به متهم گفت: ‌ آیا اتهامات خود را قبول دارید؟ نجفی در ابتدا با قرائت آیه‌ای از قرآن کریم گفت: آنچه اتفاق افتاده را قبول دارم اما اتهام قتل عمد را به هیچ عنوان قبول ندارم و از این حادثه دردناک و جانسوز بسیار متأسف هستم و مجددا به خانواده محترم استاد تسلیت می‌گویم و امیدوارم خداوند به آنها صبر بدهد. نجفی افزود: ‌آنچه در کیفرخواست آمد، بخشی نادرست بود. نجفی در ادامه به اشاره به اظهارات وکیل اولیای دم گفت: در ابتدا از رئیس دادگاه تشکر دارم که براساس قانون به وکیل اولیای دم تذکر داد زیرا وکیل حق توهین ندارد و استفاده از الفاظی ناجوانمردانه درباره من و صحبت کردن درباره دوران وزارت من در آموزش و پرورش با طعنه درست نیست. وی همچنین با اشاره به اظهارات مهیار صفری فرزند میترا استاد گفت: شرایط روحی و روانی مهیار را درک می‌کنم و به مطالبی که اشاره شد زیاد وارد نمی‌شوم زیرا شرایط روحی و روانی او را درک می‌کنم اما در هیچ زمانی همسر مرحومه خود را به قتل تهدید نکردم. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

انتشار اولین عکس‌ها از سقوط مرگبار مینی‌بوس در جاده خوانسار +جزییات

رکنارکنا1 روز قبل
در حادثه واژگونی مینی بوس در ساعت ۰۹:۵۰ صبح امروز در محور تیدجان- خوانسار به بویین (کیلومتر۵ تونل بویین)، ۲۲ تن حادثه دیده و از میان آنها ۱۳ نفر جان خود را از دست دادند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلمی از نجفی بعد از قتل میترا استاد

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ساعت قبل
دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد همسر دوم شهردار پیشین تهران صبح امروز چهارشنبه ۲۶ تیرماه به صورت علنی در سالن اجتماعات امام خمینی (ره) به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار سرتیپ نصرالله فتحیان در مراسم رونمایی از فعالیت‌های موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت که با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، درخصوص اهم اقدامات موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت در سال ۹۷، افزود: در سال گذشته، تدوین درسنامه دو واحدی آشنایی با بهداری رزمی و فرهنگ و معارف دفاع مقدس ویژه دانشجویان علوم پزشکی و چاپ و انتشار ۴ نشریه بهداری رزمی در حوزه علمی، پژوهشی، فرهنگی و ترویجی انجام شد. وی افزود: تصویب اساسنامه و ابلاغ تاسیس مرکز تحقیقات سلامت دفاعی موسسه بهداری رزمی در شورای گسترش وزارت بهداشت، جمع آوری، ساماندهی، و تشکیل اطلاعاتی شامل، فیلم، عکس، کتاب و مکتوبات و آمار و اطلاعات رزمندگان، شهدا و جانبازان حوزه بهداری رزمی دفاع مقدس، راه اندازی و راهبری سامانه مجازی موسسه بهداری رزمی، تشکیل میز‌های بهداری رزمی در ۴ سازمان لشگری (آجا، سپاه، ناجا و محور مقاومت) و ۴ سازمان کشوری (وزارت بهداشت، هلال احمر، نظام پزشکی و تامین اجتماعی)، تشکیل کمیته‌های دهگانه تخصصی در وزارت بهداشت و میز‌های بهداری رزمی در ۴۰ دانشگاه علوم پزشکی در کشور، پیش تولید ۴۰ نماهنگ قهرمانان پزشک شهید، برگزاری دومین یادواره ملی شهدا و ایثارگران داروساز و اولین گردهمایی مسئولین بهداری رزمی سپاه و کمیته انقلاب اسلامی، برگزاری جلساتی با حضور پیشکسوتان شاخص دوران دفاع مقدس و مستندسازی آنها، جمع آوری بیش از ۲۲۳ جلد کتاب، اطلس، پایان نامه و مقاله با موضوع بهداری دفاع مقدس و راه اندازی کتابخانه موسسه، از دیگر اقدامات مهم موسسه بهداری رزمی در سال گذشته بود. مشاور وزیر بهداشت در امور بهداری رزمی خاطرنشان کرد: همچنین، تدوین و انتشار کتاب ده جلدی خدمات بهداری نزاجا در دفاع مقدس و تدوین و انتشار اطلس جامع نیرو‌های هوایی ارتش در سال گذشته تکمیل شده و اطلس جامع بهداری نیروی دریایی ارتش نیز در دست تدوین است

نظرها

اخبار بیشتر