(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. اجتماعی

(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎

فراروخبرگزاری فرارو |
در پی بارش‌های اخیر سد گلستان در خراسان رضوی سرریز شد.

فرارو- در پی بارش‌های اخیر سد گلستان در خراسان رضوی سرریز شد، این سد دارای قدمتی بیش از ۴۰۰ سال است، در اوایل دهه پنجاه یک مرحله مرمت این بند انجام شده و ارتفاع تاج سد پنج متر بالاتر رفته تا سد آبگیری بیشتری داشته باشد.این سد تاریخی استان خراسان در ۸ کیلومتری غرب مشهد بر روی رودخانه گلستان احداث شده‌است. این سد اکنون از محل‌های دیدنی و توریستی شهر مشهد به‌شمار می‌رود. از نظر موقعیت جغرافیایی این بند در عرض شمالی ۳۶ درجه و طول شرقی ۵۹ درجه، در ارتفاع ۱۱۹۰ متری از سطح دریا واقع شده‌است.

این بنا از آثار دوره تیموریان است. در مورد سازنده سد گلستان نظرات متفاوتی ارائه شده‌است. بعضی بنای بند را به شاهرخ پسر تیمور گورکانی نسبت داده‌اند و برخی بند را از بناهای گوهرشادبیگم همسر شاهرخ می‌دانند. بعضی دیگر گلستان را به نام کنیز گوهرشاد دانسته و قریه و بند گلستان را به او نسبت داده‌اند.

خبری: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

در کتاب «اسناد و مکاتبات تاریخی ایران» تألیف آقای دکتر عبدالحسین نوایی سندی وجود دارد که حاکی از فرمان سلطان ابوسعید گورکانی خطاب به مردم مشهد راجع به بنای بند گلستان است. با توجه به این که فرمان مذکور تاریخ ندارد و سلطان ابوسعید در سال ۸۳۷ قمری کشته شده، استنباط می‌شود که بنای بند گلستان و صدور فرمان مذکور چند سال قبل از مرگ وی بوده‌است. هدف از احداث این بند آبیاری اراضی کشاورزی پایین دست و قریه آبکوه بوده‌است.ظرفیت مخزن این سد ۲٫۵ میلیون متر مکعب است. این سد موقوفه آستان قدس رضوی است.عکاس: محسن بخشنده/ایرنا

(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎ - 5(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎ - 6(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎ - 7(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎ - 8(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎ - 9(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎ - 10(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎ - 11(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎ - 12(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎ - 13(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎ - 14(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎ - 15(تصاویر) سرریز شدن آب سد ۴۰۰ ساله مشهد‎ - 16

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دوچرخه‌هایی که به مقصد نرسیدند

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ رکاب‌هایی که سالهاست قرار است در خیابان‌های پایتخت زده شود، موضوع دوچرخه سواری پیشینه‌اش به بیش از یک دهه پیش باز می‌گردد که قرار بود پایتخت نشینان را برای یک زندگی بدون آلودگی هوا آماده کند، اما این طرح در زمان هر شهرداری که روی کار امد در همان سکوی اول باقی ماند.

یک اتفاق عجیب در شمال غرب ایران/ دریاچه ارومیه زنده ماند اما … (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
آنچه دریاچه نیاز داشت آب بود که رساندند؛ از کنترل مصرف گرفته تا تونل آب، ‌ اما یک ترس همچنان باقی مانده‌است. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری فاطمه خسروی ستاد احیاء دریاچه ارومیه دو سال است که خبرنگاران را به ارومیه می‌آورد تا از اقدامات انجام گرفته برای احیاء بزرگترین دریاچه داخلی ایران بگوید. اما بزرگترین بلای دریاچه ارومیه توسعه زمین‌های کشاورزی بود. این زمین‌‌ها هرآنچه آب در سفره‌های زیرزمینی و آبخوان‌ها بود را مصرف کردند و دریاچه که دیگر هیچ حق‌آبه‌ای نداشت روز به روز خشک‌تر شد. اما حالا قرار است هر دو باشند؛ هم زمین‌های کشاورزی و هم دریاچه، اما هر دو آب می‌خواهند؛ درست همان چیزی که هنوز علم نمی‌تواند تولیداش کند.

دورهمی ائمه جمعه سراسر کشور

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارندمردم، ولی نعمتان ما هستندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارند.
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
زمین لرزه چهار ونیم ریشتری امشب در فاریاب به برخی دیوارها منازل مسکونی مناطق روستایی خسارت جزئی زد. به گزارش خبر گزاری صداوسیما مر کز کرمان سعیدی مدیر کل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: کانون این زمین لرزه در ارتفاعات وخارج از محدوده مسکونی اعلام شده وبر اساس گزارشهای اولیه بر اثر این زمین لرزه دیوار برخی خانه‌ها در روستاهای سرنی، زهمکان وموردان دچار ریزش وترک خوردگی شده است. زمین لرزه‌ای به بزرگی ۴٫۵ ریشتر ساعت ۲۰و۵۱ دقیقه امشب درحوالی فاریاب عمق ۱۱ کیلومتری زمین رخ داد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان به نقل از اداره کل محیط زیست سیستان و بلوچستان حمید ریگی روز اظهار داشت: عقرب سیاه بالدار در خانه یکی از اهالی شهر زهک مشاهده که توسط صاحب منزل به اداره حفاظت محیط زیست زهک تحویل داده شد. وی گفت: همچنین دوستداران محیط زیست در شهرستان خاش در تماس تلفنی از وجود عقرب بالدار در این شهرستان خبر دادند که با مراجعه یگان حفاظت زنده‌گیری شد. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: گستره زیست این عقرب‌ها معمولا در کنار گلخانه‌ها، اطراف شهرها و بافت‌های قدیمی و فرسوده است. وی بیان کرد: متاسفانه در بعضی مواقع تعدادی از افراد سودجو اقدام به زنده گیری و خرید و فروش این گونه عقرب به منظور استفاده از زهر آنها می‌کنند. وی با بیان اینکه در این مکان سه عدد عقرب از همین گونه زنده‌گیری شد افزود: این عقرب‌ها قادر به پرواز نیستند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین9 ساعت قبل
مدیرکل کمیته امداد استان تهران از پرداخت ۴۶ میلیارد و ۵۱۱ میلیون تومان مستمری به خانوارهای تحت حمایت درسه ماه نخست امسال خبر داد. اعتمادآنلاین|‌ حمیدرضا شیران گفت: هم اکنون ۷۰ هزار و ۷۱۳ خانوار شامل ۱۳۰ هزار نفر در استان تهران از خدمات کمیته امداد بهره‌مند هستند. وی ادامه داد: زنان سرپرست خانوار (فوت همسر)، زنان مطلقه، خانواده‌های زندانی و سرباز، افراد بد سرپرست، از کار افتاده و سالمند از خدمات کمیته امداد در استان تهران استفاده می‌کنند. مدیر کل کمیته امداد استان تهران با اشاره به اینکه ۶۰ درصد از خانوارهای تحت حمایت با سرپرست زن هستند، افزود: این ۶۰ درصد شامل ۳۹ درصد زنان فوت سرپرست و ۲۱ درصد زنان مطلقه است. شیران با بیان اینکه همه خدمات کمیته امداد با هدف بهبود وضعیت معیشتی و توانمندسازی خانوارهای تحت حمایت اجرا می‌شود، گفت: این مساله ضمن استقلال اقتصادی خانواده‌های نیازمند، موجب خروج آنان از چرخه حمایتی کمیته امداد می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر