1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
رشد ۲۵ درصدی ماندگاری مسافران نوروزی در قم/ توجه به اماکن تاریخی

رشد ۲۵ درصدی ماندگاری مسافران نوروزی در قم/ توجه به اماکن تاریخی

مهرخبرگزاری مهر |
قم - در نوروز ۹۸ بیش از ۱۵۶ هزار نفر در اماکن رسمی قم اقامت داشتند که نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد رشد داشته است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: در نوروز امسال شهر مقدس قم شاهد رشد ورود مسافران نوروزی و هم‌چنین اقامت چند روزه در مراکز اقامتی مانند هتل‌ها، خانه‌های مسافر و دیگر مراکز اسکان بود؛ هر چند به رغم ظرفیت مطلوبی که استان قم در زمینه گردشگری دارد هنوز هم برای توسعه و رونق این صنعت باید بیشتر تلاش شود.

تعطیلات نوروزی امسال با شرایط جوی خاص کشور و بارندگی اغلب استان‌ها از جمله استان قم روبرو بود ولی برنامه ریزی مسئولان و هم‌چنین مدیریت آن شرایط خوبی را برای اسکان مسافران در مکان‌های مناسب و امن رقم خورد حتی بعضی مردم مهمان نواز قم درهای خانه‌های خود را به روی مسافران نوروزی هم گشوده و از آنها به گرمی پذیرایی کردند.

تعطیلات نوروزی و برنامه‌ریزی برای جذب بیشتر مسافران و ماندگاری آن‌ها را پشت سر گذاشتیم و باید برای سال‌های آینده نقاط قوت را تقویت و ضعف‌ها، کمبودها و چالش‌های آن را آسیب شناسی کرد تا در سال‌های آینده شاهد رشد بیشتر گردشگری نوروزی در استان و جذب مسافران نوروزی و حتی گردشگران در طول سال باشیم.

خوب و بد برنامه‌ریزی ستاد تسهیلات زائران نوروزی به پایان رسید و برای برنامه جامع و مدون برای استفاده بهتر از گردشگری چه در نوروز و چه در تمام فصول سال باید در کنار فراهم شدن زیرساخت‌های فیزیکی به دنبال زیرساخت فرهنگی هم باشیم چرا که نحوه برخورد مردم، بازاریان، مبلمان شهری و … همه و همه در جذب و ماندگاری بیشتر مسافر و گردشگر تأثیرگذار است.

الگوی رفتاری جامعه میزبان و تأثیر آن بر ماندگاری زائران داخلی وخارجی

یک شهروند قمی به خبرنگار مهر می‌گوید: قم از شهرهای زائرپذیری است که بعد از شهر مقدس مشهد مهم‌ترین شهر مذهبی کشور به شمار می‌رود و علاوه بر مبلمان شهری، زیبایی و وجود هتل‌های ۴ و ۵ ستاره، نحوه برخورد و فرهنگ مردم بر ماندگاری و کنش مسافران و زائران تأثیر دارد.

مهدی یاوری می‌افزاید: نحوه برخورد بازاریان، شیوه راهنمایی مردم هنگام پرسش مکانی از سوی مسافران همه و همه باعث می‌شود خاطره منفی و یا مثبتی در ذهن زائر به همراه داشته باشد؛ مردم شهری مانند قم که باید در طول سال میزبان زائرانی از ۷۲ ملت و سراسر کشور باشند باید طوری برخورد کنند که فرهنگ آن‌ها بر مهمان تأثیر مثبتی داشته باشد.

رشد ۲۵ درصدی ماندگاری مسافران نوروزی در قم/ توجه به اماکن تاریخی - 8

مبلمان شهری، عاملی برای جذب زائران

یک سرپرست کاروان زیارتی نیز بیان می‌کند: قم یک شهر مذهبی است و میزبان گردشگرانی از استان‌ها و کشورهایی از جهان اسلام است آن‌چه که مهم است در کنار زیارت و نیایش در کنار بارگاه کریمه اهل بیت (ع) باید مسئولان شهری نسبت به بهسازی مبلمان شهری و زیبا سازی ورودی شهر همت کنند شهر قم مهم‌ترین شهر معنوی کشور است و باید بهتر از این ظرفیت استفاده کرد.

مرتضی زکی پور که چند سالی است در زمینه اعزام زائر در قالب کاروان به استان قم فعالیت دارد، اظهار می‌کند: مراسمی در شهر قم باعث می‌شود به غیر از تعطیلات نوروزی میزبان زائران داخلی و خارجی باشد مراسمی مانند نیمه شعبان و مراسم اربعین که زائرانی از قم تردد می‌کنند باید زیرساخت‌هایی برای این امر فراهم شود با توجه به سفر میلیونی مسافران به قم نسبت به زیباسازی و بهسازی این شهر اقدام شود.

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

بی‌توجهی به بعضی آثار تاریخی و مکان‌های قدیمی

یکی از بازاریان قم که در یکی از محله‌های قدیمی این شهر فعالیت دارد نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: شاید قم به واسطه بارگاه حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران پذیرای گردشگران بسیاری است ولی نباید از آثار تاریخی و مکان‌های قدیمی استان قم غفلت کرد؛ محله‌هایی مانند آذر که بارگاه امامزاده موسی مبرقع علیه السلام است باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد؛ بافت فرسوده‌ایی در این محله وجود دارد که نیاز به مرمت دارد.

یکی کاسب میان سال که در میدان کهنه فعالیت دارد نیز بیان می‌کند: میدان کهنه قم از مکان‌های قدیمی شهر قم است ولی توجهی به مرمت و بازسازی این مکان نمی‌شود در جریان بارندگی اخیر قسمت‌هایی از آن تخریب شد نه تنها این مکان بلکه بسیاری از آثار تاریخی قم به دلیل بی‌توجهی در حال نابودی است.

مجتبی کلهری بیان می‌کند: محله تاریخی و آثار تاریخی می‌تواند برای گردشگران و زائران جالب باشد اگر به آن توجه شود مانند استان‌های هم جوار که به آثار خود اهمیت داده و در بهسازی آن همت می‌کنند.

رشد ۲۵ درصدی ماندگاری مسافران نوروزی در قم/ توجه به اماکن تاریخی - 18

افزایش بازدیدهای نظارتی از اماکن اقامتی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم نیز می‌گوید: در ایام نوروز ۹۸ استان قم با رشد ۲۵ درصدی اسکان مسافران نوروزی در مقایسه با سال گذشته مواجه بوده است و ۲۷ اسفندماه ۹۷ تا پایان ۱۳ فروردین ماه ۱۵۶ هزار و ۱۲۶ نفر در اماکن رسمی اقامتی مانند هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها و مهمان‌پذیرها و خانه مسافری تحت نظارت اداره میراث فرهنگی اسکان یافتند.

حمید یزدانی می‌افزاید: هم زمان با افزایش استقبال مسافران نوروزی از اسکان در اماکن رسمی بازدیدهای نظارتی نیز در راستای خدمات رسانی به مسافران ۹۸۸ مورد بازدید بوده که با افزایش ۴۱ درصدی روبرو بوده است.

ماندگاری کوتاه مسافران در قم

اما با توجه به نشست اخیر معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم از پایین بودن مدت زمان ماندگاری مسافران خبر داده و به خبرنگاران می‌گوید: ماندگاری مسافران نوروزی در استان قم بسیار اندک است و ۹۱ درصد زائران وارد شده به استان قم به صورت خانوادگی سفر کرده بودند و مکان اقامتی با ۳۷ درصد بیشترین و منازل استیجاری نیز کمترین درصد سکونت‌های مسافران قم بوده است.

یونس عالی پور می‌افزاید: ماندگاری مسافران و گردشگران در استان قم بسیار کم است در حالی که ۱۱ کمیته برای میزبانی از مهمانان نوروزی برنامه ریزی کرده بودند همچنین با توجه به ظرفیت سوغات قم ۴۸ درصد زائران در استان قم کم‌تر از ۱۰۰ هزار تومان خرید داشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران از اجرای طرح حیات مدنی شهرتهران در شب‌های ماه مبارک رمضان خبردادبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی امور شورای شهرداری تهران؛ نشست «حیات مدنی در شب‌های رمضان» با حضور سکینه اشرفی معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری، شاپور رستمی معاون امور مناطق، محمدرضا جوادی یگانه معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و سیدمحمد بهشتی و برخی اعضای شورای شهر و کارشناسان در شهرداری تهران برگزار شد. نژادبهرام: ارتقای امنیت شبانه در تهران ضروری استعضو هیات رئیسه شورای شهر تهران و از طراحان مصوبه احیای زیست شبانه در خصوص انگیزه‌های این مصوبه اظهار کرد: هدفگذاری اصلی شورای شهر از مصوبه احیای زیست شبانه موضوع امنیت در شهر بود. رستمی: اجرای طرح حیات مدنی شهر در ۵ نقطه تهرانمعاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران در جمع‌بندی این جلسه گفت: ۱۵ نقطه مناسب برای اجرای طرح ویژه شب‌های ماه مبارک رمضان شناسایی شده است، که بر اساس صلاحدید معاون محترم اجتماعی و فرهنگی در ۵ نقطه شاخص از این نقاط، از ۱۵ اردیبهشت‌ماه ویژه برنامه‌های ماه رمضان آغاز می‌شود. شاپور رستمی، افزود: معاونت خدمات شهری و معاونت اجتماعی و فرهنگی عهده‌دار اجرای طرح شب‌های ماه رمضان هستند و سایر معاونت‌ها و بخش‌های شهرداری نیز برای اجرای این طرح کمک می‌کنند. رستمی افزود: ­طرح زندگی در شب پس از ایام ماه مبارک رمضان هم می‌تواند­ادامه پیدا کند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با همکاری متخصصان وزارت دفاع و جهاد خودکفایی هوانیروز ارتش، سه موشک «حیدر»، «قمربنی هاشم (ع)» و «دهلاویه هوا پایه» طراحی و ساخته شد. همچنین قابلیت نصب انواع سیستم‌های جستجوگر برای استفاده در اوضاع مختلف آب و هوایی به منظور اهداف زرهی، تجهیزات زمینی و تجمع نفر‌ها را دارد و در شب نیز می‌تواند شلیک کند. ۳- موشک دهلاویه هواپایهاین موشک، موشک هوا به زمین با هدایت لیزری و برد بیش از ۸ کیلومتر و وزن پایین برای اهداف زرهی به صورت نقطه زن با قدرت نفوذ یک متر و و بیست سانتی متر است. موشک دهلاویه پیش از این، کارکرد زمین پایه داشت که اکنون به هواپایه ارتقا یافت. این موشک‌ها اکنون در مرحله تست و آزمایشات مقدماتی قرار دارند و به زودی به صورت تولید انبوه بر روی بالگرد‌های شکاری ۲۰۹ نصب خواهد شد.

ملخ‌ها پیش از حمله به ایران، اعلان جنگ کرده بودند (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
جنوب ایران صحنه نبرد با ملخ‌های صحرایی آفریقایی شده که محصولات کشاورزی و باغی را می‌خورند. ایران، خبر داشت که قرار است این حشرات به استان‌های جنوبی کشور یورش ببرند.

فلافل فروش‌های لشکرآباد اهواز

8+
مهرمهر21 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
رئیس قوه قضائیه: مبارزه جدی با ناسلامتی­ و فساد در برون و درون قوه قضائیه مورد تاکید ما­ست و هیچگونه ناسلامتی پذیرفته نیستبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در نشست با روسای دادگستری و دادستان‌های مراکز استان افزود: موضوع مبارزه با فساد تاکید همیشگی ما بوده و مسئله سلامت در دستگاه قضایی بسیار مهم است. وی تاکید کرد: بنابراین هیچگونه ناسلامتی و فساد پذیرفته نیست و مبارزه جدی با آن در درون قوه قضائیه و بیرون قوه قضائیه مورد تاکید ماست. رئیس قوه قضائیه در ادامه بحث به اعتماد سازی عمومی اشاره کرد و گفت: این موضوع باید صورت گیرد و سرمایه‌های اجتماعی موفق شود. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: برخی از کار‌های ما هزینه‌های اجتماعی را درست می‌کند که نباید این گونه باشد و سرمایه اجتماعی برای دستگاه قضائی بسیار مهم است. رئیس قوه قضائیه افزود: کاهش­ سرمایه اجتماعی و ضرورت رضایت مندی عمومی نسبت به قوه قضائیه نکته بسیار مهمی است که این نیز با نامتناسب بودن برخی از برخورد‌ها در سطوح مختلف بعضا موجب گله مندی می‌شود.
فارسفارس23 ساعت قبل
مدیرکل اجتماعی و فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم قوه قضاییه از راه‌اندازی ۱۳۲ مرکز ملاقات با فرزندان طلاق خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، علی محمد زنگانه در دوازدهمین نشست ستاد کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی افزود: طبق توافق با شورای اجتماعی کشور قرار شد ۱۶۰ مرکز ملاقات با فرزند تا پایان سال ۱۴۰۰ راه اندازی شود که تاکنون ۱۳۲ مرکز فعالیت خود را شروع کرده و بیش از ۸۰درصد هدف توافق شده با شورای اجتماعی کشور با راه اندازی این مراکز محقق شده است. وی ادامه داد: حدو ۷۰ هزار ملاقات در این مراکز صورت گرفته و ۷۴۰ مورد صلح و سازش بین والدین طلاق گرفته اتفاق افتاده است. در بقیه استان‌ها هم قرار شد یک شهر از هر استان به صورت پایلوت اجرا شود. به ازای هر ۵۰۰ نفر جمعیت هر شهرستان، دست کم یک حکم قرآن و مصلح تربیت می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر