رشد ۲۵ درصدی ماندگاری مسافران نوروزی در قم/ توجه به اماکن تاریخی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
رشد ۲۵ درصدی ماندگاری مسافران نوروزی در قم/ توجه به اماکن تاریخی

رشد ۲۵ درصدی ماندگاری مسافران نوروزی در قم/ توجه به اماکن تاریخی

مهرخبرگزاری مهر |
قم - در نوروز ۹۸ بیش از ۱۵۶ هزار نفر در اماکن رسمی قم اقامت داشتند که نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد رشد داشته است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: در نوروز امسال شهر مقدس قم شاهد رشد ورود مسافران نوروزی و هم‌چنین اقامت چند روزه در مراکز اقامتی مانند هتل‌ها، خانه‌های مسافر و دیگر مراکز اسکان بود؛ هر چند به رغم ظرفیت مطلوبی که استان قم در زمینه گردشگری دارد هنوز هم برای توسعه و رونق این صنعت باید بیشتر تلاش شود.

تعطیلات نوروزی امسال با شرایط جوی خاص کشور و بارندگی اغلب استان‌ها از جمله استان قم روبرو بود ولی برنامه ریزی مسئولان و هم‌چنین مدیریت آن شرایط خوبی را برای اسکان مسافران در مکان‌های مناسب و امن رقم خورد حتی بعضی مردم مهمان نواز قم درهای خانه‌های خود را به روی مسافران نوروزی هم گشوده و از آنها به گرمی پذیرایی کردند.

تعطیلات نوروزی و برنامه‌ریزی برای جذب بیشتر مسافران و ماندگاری آن‌ها را پشت سر گذاشتیم و باید برای سال‌های آینده نقاط قوت را تقویت و ضعف‌ها، کمبودها و چالش‌های آن را آسیب شناسی کرد تا در سال‌های آینده شاهد رشد بیشتر گردشگری نوروزی در استان و جذب مسافران نوروزی و حتی گردشگران در طول سال باشیم.

خوب و بد برنامه‌ریزی ستاد تسهیلات زائران نوروزی به پایان رسید و برای برنامه جامع و مدون برای استفاده بهتر از گردشگری چه در نوروز و چه در تمام فصول سال باید در کنار فراهم شدن زیرساخت‌های فیزیکی به دنبال زیرساخت فرهنگی هم باشیم چرا که نحوه برخورد مردم، بازاریان، مبلمان شهری و … همه و همه در جذب و ماندگاری بیشتر مسافر و گردشگر تأثیرگذار است.

الگوی رفتاری جامعه میزبان و تأثیر آن بر ماندگاری زائران داخلی وخارجی

یک شهروند قمی به خبرنگار مهر می‌گوید: قم از شهرهای زائرپذیری است که بعد از شهر مقدس مشهد مهم‌ترین شهر مذهبی کشور به شمار می‌رود و علاوه بر مبلمان شهری، زیبایی و وجود هتل‌های ۴ و ۵ ستاره، نحوه برخورد و فرهنگ مردم بر ماندگاری و کنش مسافران و زائران تأثیر دارد.

مهدی یاوری می‌افزاید: نحوه برخورد بازاریان، شیوه راهنمایی مردم هنگام پرسش مکانی از سوی مسافران همه و همه باعث می‌شود خاطره منفی و یا مثبتی در ذهن زائر به همراه داشته باشد؛ مردم شهری مانند قم که باید در طول سال میزبان زائرانی از ۷۲ ملت و سراسر کشور باشند باید طوری برخورد کنند که فرهنگ آن‌ها بر مهمان تأثیر مثبتی داشته باشد.

رشد ۲۵ درصدی ماندگاری مسافران نوروزی در قم/ توجه به اماکن تاریخی - 8

مبلمان شهری، عاملی برای جذب زائران

یک سرپرست کاروان زیارتی نیز بیان می‌کند: قم یک شهر مذهبی است و میزبان گردشگرانی از استان‌ها و کشورهایی از جهان اسلام است آن‌چه که مهم است در کنار زیارت و نیایش در کنار بارگاه کریمه اهل بیت (ع) باید مسئولان شهری نسبت به بهسازی مبلمان شهری و زیبا سازی ورودی شهر همت کنند شهر قم مهم‌ترین شهر معنوی کشور است و باید بهتر از این ظرفیت استفاده کرد.

مرتضی زکی پور که چند سالی است در زمینه اعزام زائر در قالب کاروان به استان قم فعالیت دارد، اظهار می‌کند: مراسمی در شهر قم باعث می‌شود به غیر از تعطیلات نوروزی میزبان زائران داخلی و خارجی باشد مراسمی مانند نیمه شعبان و مراسم اربعین که زائرانی از قم تردد می‌کنند باید زیرساخت‌هایی برای این امر فراهم شود با توجه به سفر میلیونی مسافران به قم نسبت به زیباسازی و بهسازی این شهر اقدام شود.

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

بی‌توجهی به بعضی آثار تاریخی و مکان‌های قدیمی

یکی از بازاریان قم که در یکی از محله‌های قدیمی این شهر فعالیت دارد نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: شاید قم به واسطه بارگاه حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران پذیرای گردشگران بسیاری است ولی نباید از آثار تاریخی و مکان‌های قدیمی استان قم غفلت کرد؛ محله‌هایی مانند آذر که بارگاه امامزاده موسی مبرقع علیه السلام است باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد؛ بافت فرسوده‌ایی در این محله وجود دارد که نیاز به مرمت دارد.

یکی کاسب میان سال که در میدان کهنه فعالیت دارد نیز بیان می‌کند: میدان کهنه قم از مکان‌های قدیمی شهر قم است ولی توجهی به مرمت و بازسازی این مکان نمی‌شود در جریان بارندگی اخیر قسمت‌هایی از آن تخریب شد نه تنها این مکان بلکه بسیاری از آثار تاریخی قم به دلیل بی‌توجهی در حال نابودی است.

مجتبی کلهری بیان می‌کند: محله تاریخی و آثار تاریخی می‌تواند برای گردشگران و زائران جالب باشد اگر به آن توجه شود مانند استان‌های هم جوار که به آثار خود اهمیت داده و در بهسازی آن همت می‌کنند.

رشد ۲۵ درصدی ماندگاری مسافران نوروزی در قم/ توجه به اماکن تاریخی - 18

افزایش بازدیدهای نظارتی از اماکن اقامتی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم نیز می‌گوید: در ایام نوروز ۹۸ استان قم با رشد ۲۵ درصدی اسکان مسافران نوروزی در مقایسه با سال گذشته مواجه بوده است و ۲۷ اسفندماه ۹۷ تا پایان ۱۳ فروردین ماه ۱۵۶ هزار و ۱۲۶ نفر در اماکن رسمی اقامتی مانند هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها و مهمان‌پذیرها و خانه مسافری تحت نظارت اداره میراث فرهنگی اسکان یافتند.

حمید یزدانی می‌افزاید: هم زمان با افزایش استقبال مسافران نوروزی از اسکان در اماکن رسمی بازدیدهای نظارتی نیز در راستای خدمات رسانی به مسافران ۹۸۸ مورد بازدید بوده که با افزایش ۴۱ درصدی روبرو بوده است.

ماندگاری کوتاه مسافران در قم

اما با توجه به نشست اخیر معاون هماهنگی امور زائران استانداری قم از پایین بودن مدت زمان ماندگاری مسافران خبر داده و به خبرنگاران می‌گوید: ماندگاری مسافران نوروزی در استان قم بسیار اندک است و ۹۱ درصد زائران وارد شده به استان قم به صورت خانوادگی سفر کرده بودند و مکان اقامتی با ۳۷ درصد بیشترین و منازل استیجاری نیز کمترین درصد سکونت‌های مسافران قم بوده است.

یونس عالی پور می‌افزاید: ماندگاری مسافران و گردشگران در استان قم بسیار کم است در حالی که ۱۱ کمیته برای میزبانی از مهمانان نوروزی برنامه ریزی کرده بودند همچنین با توجه به ظرفیت سوغات قم ۴۸ درصد زائران در استان قم کم‌تر از ۱۰۰ هزار تومان خرید داشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

دورهمی ائمه جمعه سراسر کشور

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارندمردم، ولی نعمتان ما هستندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارند.
فارسفارس9 ساعت قبل
به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس به نقل از خانه ملت، سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری در مورد پیشنهاد ایجاد دادگاه ویژه مفاسد محیط زیست، گفت: منابع طبیعی و محیط زیست تنها متعلق به نسل حاضر نیست بلکه به نسل‌های آینده نیز تعلق دارد و باید حفظ شود البته افراد سودجویی که چیزی جز منافع خودشان برایشان اهمیت ندارد نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشورها وجود دارند. وی افزود: معتقدم دادگاه‌های تخصصی ویژه مفاسد محیط زیست باید ایجاد شود و قضاتی که مقوله محیط زیست و اهمیت، عمق و ابعاد آن را بشناسند و همچنین درک کنند که نابودی یک درخت و یک سانتی متر خاک کشاورزی چه تبعاتی را برای کشور به همراه دارد در این حوزه ورود کنند. پیشنهاد ایجاد دادگاه ویژه مفاسد محیط زیست خوب استآوایی ادامه داد: اگر قضات و جمعی عالم و آگاه به عوارض مربوط به مباحث محیط زیستی رسیدگی به پرونده‌های محیط زیست را بر عهده بگیرند خیرات و دستاوردهای فراوانی را برای کشور در پی خواهد داشت. وزیر دادگستری یادآور شد: پیشنهاد ایجاد دادگاه ویژه مفاسد محیط زیست، خوب است و با روحیه و انگیزه‌ای که در رئیس قوه قضائیه وجود دارد و حساسیت‌های ایشان معتقدم اگر امکانات را در اختیار داشته باشد به زودی این مهم را انجام و آن را در دستور کار قرار خواهد داد. انتهای پیام/

یک اتفاق عجیب در شمال غرب ایران/ دریاچه ارومیه زنده ماند اما … (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
آنچه دریاچه نیاز داشت آب بود که رساندند؛ از کنترل مصرف گرفته تا تونل آب، ‌ اما یک ترس همچنان باقی مانده‌است. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری فاطمه خسروی ستاد احیاء دریاچه ارومیه دو سال است که خبرنگاران را به ارومیه می‌آورد تا از اقدامات انجام گرفته برای احیاء بزرگترین دریاچه داخلی ایران بگوید. اما بزرگترین بلای دریاچه ارومیه توسعه زمین‌های کشاورزی بود. این زمین‌‌ها هرآنچه آب در سفره‌های زیرزمینی و آبخوان‌ها بود را مصرف کردند و دریاچه که دیگر هیچ حق‌آبه‌ای نداشت روز به روز خشک‌تر شد. اما حالا قرار است هر دو باشند؛ هم زمین‌های کشاورزی و هم دریاچه، اما هر دو آب می‌خواهند؛ درست همان چیزی که هنوز علم نمی‌تواند تولیداش کند.

فیلم | جشن تولد پاندای ۱۱۰ کیلویی در باغ وحش برلین

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
اگر خرید جک s۳ را به عنوان گزینه نهایی خود برای صاحب شدن یک کراس آور انتخاب کرده‌اید، شاید بهتر باشد که کمی در این انتخاب خود فکر کنید و در مورد ویژگی‌ها و مشخصات آن مطالعه بیشتری داشته باشید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 ساعت قبل
همین است که دنیا از هجوم گردشگران چینی پولدار به «سونامی زرد» یاد می‌کند. این در حالی است که مسئولان در دولت قبلی از جذب چند میلیونی گردشگران چینی سخن می‌گفتند. دوستعلی دور بودن آژانس‌های ایران از آژانس‌های چینی را یکی دیگر از دلایل ناموفق بودن بخش خصوصی ایران در جذب گردشگران چینی می‌داند. فکری چشم و هم‌چشمی میان چینی‌ها را باعث افزایش تصاعدی گردشگران چینی در سفر به کشورهای مختلف می‌داند اما اعتقاد دارد ایران در جذب گردشگران چینی به‌دلیل گران بودن تورها موفق نبوده است. البته فکری تبلیغ را مهم‌ترین گام برای جذب گردشگران چینی می‌داند و هشدار می‌دهد که چینی‌ها هیچ شناختی از ایران ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر