1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. سرگرمی
کلیسای نوتردام را بیشتر بشناسید/ اثری تاریخی که با ویکتور هوگو شهرت جهانی یافت، اما سرانجام در آتش سوخت

کلیسای نوتردام را بیشتر بشناسید/ اثری تاریخی که با ویکتور هوگو شهرت جهانی یافت، اما سرانجام در آتش سوخت

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
كليساي نوتردام يكي از مهم‌ترين بناهاي مذهبي و توريستي پاريس و يكی از زيباترين كليساهای اروپا با قدمتي بيش از ۷۰۰سال محسوب مي‌شود.

به گزارش خبر فوری، کلیسای نوتردام پاریس دوشنبه شب در شعله‌های آتش سوخت. حجم این آتش سوزی به قدری بود که در دقایق ابتدایی بخش مهمی از سقف کلیسا را در برگرفت و دود به ارتفاع چندین متر از آن به هوا برخاست. اما این کلیسا دقیقا چه ویژگی‌هایی دارد و چرا حریق آن، اینقدر همه را شوکه کرده است؟

کلیسای نوتردام را بیشتر بشناسید/ اثری تاریخی که با ویکتور هوگو شهرت جهانی یافت، اما سرانجام در آتش سوخت - 2

کلیسایی قدیمی که با نام ویکتور هوگو عجین شد

کلیسای نوتردام یکی از مهم‌ترین بناهای مذهبی و توریستی پاریس و یکی از زیباترین کلیساهای اروپا با قدمتی بیش از ۷۰۰سال محسوب می‌شود، این کلیسا یکی از اصلی‌ترین دیدنی‌های فرانسه و مراکز گردشگری در پاریس است و سالانه تعداد زیادی از گردشگران تور فرانسه با مذهب و ملیت‌های مختلف از آن دیدن می‌کنند.

این کلیسا سالانه بیش از ۱۳ میلیون نفر بازدید کننده دارد.

ویکتور هوگو، نویسنده شهیر فرانسوی علت شهرت این کلیسا است. اودر اثر سال ۱۸۳۱ خود به نام «گوژپشت نتردام» این کلیسا را محور داستان‌گویی خود قرار داد و توانست اقبال مردمی به آن را احیا کرده و آن را اثری بین المللی کند. برج‌های دوقلوی کلیسا در رمان گوژپشت نوتردام اثر ویکتور هوگومحل زندگی کازیمودوی گوژپشت هستند.

کلیسای نوتردام را بیشتر بشناسید/ اثری تاریخی که با ویکتور هوگو شهرت جهانی یافت، اما سرانجام در آتش سوخت - 7

معبدی که کلیسا شد

محلی که هم‌اکنون این کلیسا قرار دارد تا قبل از قرن چهارم میلادی معبدی غیر مسیحی وجود داشته‌است. در قرن چهارم کلیسایی بزرگ جای آن معبد را گرفت.

ساخت کلیسای نوتردام پاریس در سال ۱۱۶۳ آغاز شد و حدود ۲ قرن بعد یعنی در سال ۱۳۴۵ به پایان رسید. کمبود منابع مالی موجب عدم تکمیل برخی از بخش‌های این کلیسای عظیم و عدم پیروی دقیق از طرح اولیه ساخت گردید. زنگ ۱۳ تنی کلیسای نوتردام در قرن ۱۷ توسط «امانوئل لادوویس» ساخته شد. در قرن ۱۷ و ۱۸ در دوران حکومت لوئی چهارده و پانزدهم، شیشه‌های رنگی با تصاویری از مسیح و گلهای مختلف بر پنجره‌های کلیسا قرار دادند و سپس طی قرن ۱۹ میلادی این کلیسا مرمت کلی گردید. در جلوی نوتردام میدانی قرار دارد که تا اواسط دهه ۶۰ با خانه‌های قرون وسطایی محصور شده بود و همین امر موجب می‌شد که کلیسا از تمامی جهات به خوبی دیده نشود.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

ویژگی‌های ساختاری کلیسا؛ اوج معماری در پایتخت فرهنگ اروپا

برج‌های کلیسا هر کدام ۶۹ متر بلندی داشته و برای رسیدن به بالای آن باید ۳۸۰ پله را بالا رفت. بلندی مناره این کلیسا ۹۶ متر است و بلندترین نقطه زیر سقف آن ۴۳ متر از سطح زمین ارتفاع دارد.

طول و عرض ساختمان به ترتیب، ۱۳۰ متر و ۴۸ متر می‌باشند. سقف آن بر روی ۷۵ ستون بنا شده و ساختمان ۱۱۳ پنجره دارد.

کلیسای نوتردام را بیشتر بشناسید/ اثری تاریخی که با ویکتور هوگو شهرت جهانی یافت، اما سرانجام در آتش سوخت - 15

به مرور زمان ناقوسهای متعددی در برج‌های این کلیسا نصب شده‌اند. بزرگترین آن‌ها که امانوئل نام دارد در سال ۱۶۸۵ میلادی ساخته شده که ۱۳ تن وزن دارد و تنها زبانه آن تقریبا ۵۰۰ کیلو می‌باشد. این ناقوس فقط در موارد استثنائی و فقط چند بار در سال نواخته می‌شود (مثلا ۱۱ نوامبر که سالروز پایان جنگ جهانی اول است) ناقوس‌هایی که سه بار در روز به صدا در می‌آیند وزنشان بین ۷۶۷ کیلو تا ۱۹۱۵ کیلو است.

دو دستگاه ارگ هم در کلیسا موجود است که بزرگترین آن‌ها ۷۳۷۴ لوله دارد.

حدود ۵۰ مجسمه سنگی در گوشه گوشه ایوان وجود دارد و هر کدام گویای موضوعی خاص است. در حیاط محل ورود به سالن کلیسا نیز ۱۰۰ مجسمه سنگی از پادشاهان فرانسه در کنار هم قرار گرفته است.

آیا کلیسای سوخته قابل بازگشت است؟

کارشناسان و صاحب نظران معماری بر این عقیده‌اند که خسارات وارد آمده به این بنای مشهور سبک معماری گوتیک که قدمتی ۸۵۰ ساله دارد بسیار سنگین است و برای مرمت و بازسازی بخش‌های آسیب دیده دست‌کم باید میلیون‌ها یورو هزینه کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فلافل فروش‌های لشکرآباد اهواز

8+
مهرمهر22 ساعت قبل

شگفتی‌های اردیبهشتی طبیعت ایلام؛ از «ویژدرون» تا «ابوغویر»

4+
مهرمهر16 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران: برنامه‌ریزی در خصوص شهر شمشک بر اساس طرح علمی و متناسب با استاندارد‌های گردشگری و ورزشی استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران؛ جلسه کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی استان تهران به ریاست محمد تقی‌زاده معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران با حضور مدیران کل استان تهران در خصوص بررسی طرح هادی شمشک برگزار شد. تقی‌زاده با اشاره به ظرفیت بالای شهر شمشک از لحاظ موقعیت مکانی، توریستی و گردشگری عنوان داشت: برنامه‌ریزی در خصوص شهر شمشک بر اساس طرح علمی و متناسب با استاندارد‌های گردشگری و ورزشی است. معاون هماهنگی امور عمرانی با تاکید بر اینکه استانداری تهران با استفاده از نقشه طرح هادی تمامی اراضی در شهر شمشک را به تفکیک شناسایی کرده است، گفت: بررسی طرح هادی شمشک با دو موضوع میزان جمعیت و جمعیت پذیری در افق طرح، مورد بررسی کار گروه کارشناسی قرار گرفت. این مقام مسئول در خصوص توسعه و تعیین محدوده شهر شمشک افزود: مقررشد اعضای کارگروه زیربنایی و شهرسازی استان تهران به صورت تخصصی و علمی با بررسی و بازدید میدانی در خصوص محدوده کالبدی شهر شمشک تصمیم گیری کنند. وی گفت: محدوده کالبدی شهر شمشک باتوجه به ظرفیت بالا درخصوص موقعیت توریستی و ورزشی، به بررسی میزان جمعیت پذیری شمشک درآینده مرتبط است.
همشهریهمشهری5 ساعت قبل
اما هنگامی که خشم غیر قابل‌مهار یا مخرب می‌شود، ممکن است به کیفیت زندگی شما و اطرافیانتان لطمه بزنداگر نمی‌دانید شدت خشمتان چقدر است، آزمون‌های روانشناختی وجود دارد که می‌تواند شدت خشم شما را بسنجد و معلوم کنید آیا خشمتان «بیش از حد طبیعی» است یا نه. شیوه‌های «مهار خشم» (anger management) می‌تواند به شما کمک کند پاسخ عاطفی‌تان را به چیزها یا افرادی که عصبانیتان می‌کنند، کنترل کنید. روانشناسان و سایر متخصصان بهداشت روانی می‌توانند فنونی را به شما بیاموزند تا بتواند شیوه تفکر و رفتارتان در این موارد تغییر دهید.
انتخابانتخاب1 روز قبل
بسیاری از افراد و به ویژه بانوان با مشکل ریزش ابرو رو به رو هستند. ریزش ابرو یکی از شایع‌ترین مشکلات مرتبط با پوست و مو است که سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را روانه مطب پزشکان متخصص پوست و مو می‌کند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، همیشه برترین روش برای درمان مشکلاتی مثل ریزش مو یا ابرو مراجعه به پزشک متخصص است. اما اگر این ریزش مو قطعی و خفیف باشد می‌توان با برخی روش‌ها تا حدی نسبت به کنترل آن اقدام کرد: _سعی کنید به ویژه اگر پوستی خشک دارید از روغن‌های طبعی مثل نارگیل، روغن زیتون، روغن بادام تلخ و … برای حفظ رطوبت و چربی ابرو استفاده کنید_اگر هر روز حمام می‌کنید روی صورت خود لیف سفت نکشید یا صابون‌های د جوش و آکنه را روی ابرو نمالید_اگر از ماس‌های زیبایی استفاده می‌کنید، حتما پیش از استفاده از ماسک ابروها را با کرم مرطوب کنندهد بپوشایند و ماسک را روی ابرو نمالید_عادات خود را بررسی کنید تا مبادا ناهشیارانه موهای ابروی خود را بکنید_از برداشتن مکرر ابروها خودداری کنید_استرس روزانه خود را کاهش دهید_حداقل تا زمانی که ابروهایتان تقویت شود، از رنگ کردن ابروها خودداری کنید_هر روز با ملایمت اطراف ابرو را ماساژ دهید تا خونرسانی در ابرو بهتر انجام شوداگر ساعاتی طولانی زیر آفتاب می‌مانید حتما از کرم مرطوب کننده استفاده کنید_گاهی ریزش مو علل هورمونی دارد پس وضعیت هورمون‌های خود را با کمک پزشک بررسی کنید
ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
ساعت ۲۴-طرز تهیه دسر توت فرنگی / طرز تهیه دسر لیوانی / مواد لازم برای تهیه دسر توت فرنگی / مواد لازم برای تهیه دسر لیوانی / طرز تهیه دسر خوشمزهمواد لازم برای تهیه دسر توت فرنگی: ژله توت فرنگی: یک بستهآب جوش: یک لیوانخامه: دو قاشق غذا خوریوانیل: به مقدار لازمژله آلوورا: یک بستهشیر: یک لیوانشکر: دو قاشق غذا خوریژله بلوبری: یک بستهطرز تهیه دسر توت فرنگی: یک بسته ژله توت فرنگی را با یک لیوان آب جوش کاملا مخلوط کنین تا شفاف بشود (اگه آب به اندازه کافی داغ باشه بعد از سه دقیقه هم زدن کاملا شفاف میشود) توجه کنید دیگه نیازی به اضافه کردن آب سرد وجود نداره چون می‌خواهیم لایه‌ها سفت باشندحالا به اندازه مساوی از ژله داخل لیوان‌های مورد نظرتون بریزین و حدود ١ ساعت بگذارین یخچال تا ژله‌ها ببندندقسمت صورتی رنگ ژله یک بسته ژله توت فرنگی می‌باشد که با دو قاشق خامه و یه کوچولو وانیل مخلوط شده است (حواستون باشه وقتی ژله توت فرنگی را اماده کردین بگذارین خنک بشود و بعد خامه را اضافه کنین و حسابی هم بزنین تا یکدست بشود) بعد به ژله زیرین اضافه کنید (نکته اینکه اگه ژله داغ اضافه کنین ژله زیرین آب می‌شود و فرمش رو از دست می‌دهد پس اجازه بدهید خنک بشه (ولی نبنده) بعد اضافه کنیدقسمت سفید رنگ یک بسته ژله آلوورا است که با نصف لیوان شیر ولرم و دو قاشق شکر مخلوط شده (می‌توانید شکر نزنین ولی طعم آلوورا را بهتر می‌کند) و به همین روند لایه‌ها تکرار شدن تا قسمت آبی دسررا آماده نماییمقسمت آبی رنگ هم یک بسته ژله بلوبری است که با ٣ قاشق شیر ولرم مخلوط شده استتوی هر مرحله‌ای که ژله رو درست میکنید اجازه بدهید ژله خنک بشود بعد به لایه زیرین را اضافه کنیدبرای اینکه وقتی ژله‌ها را داخل لیوان می‌ریزین به جداره‌ها نخورن از قیف استفاده کنین که ژله را به ته لیوان هدایت کندبرای اینکه لایه‌ها یکدست و هم اندازه بشوند هر بار مقدار مشخصی ژله بریزین مثلا بگین این لایه برای هر لیوانی که دارم ٦ قاشق باشه، یا مثلا یه ملاقه …و در آخر هر بار که می‌خواهین ژله جدید را اضافه کنین حتما چک کنید که لایه قبلی بسته باشدمواد لازم برای تهیه دسر لیوانی: شیر: ۳ پیمانهشکر: ۳۰۰ گرمآرد ذرت: ۶ قاشق غذا خوریزرده تخم مرغ: ۳ عددکره: ۱۰۰ گرموانیل: ۲ قاشق چای خوریزعفران: یک قاشق مربا خوریرنگ خوراکی ژله‌ای بنفش: مقداریطرزتهیه دسر لیوانی: یک پیمانه شیر را با ۱۰۰گرم شکر ودو قاشق غذا خوری آرد ذرت ویک عدد زرده تخم مرغ و یک قاشق چای خوری وانیل و یک قاشق مربا خوری زعفران مخلوط کرده وبا همزن دستی خوب بزنید (توجه داشته باشید که با همان همزن دستی روی حرارت مداوم هم بزنید با قاشق گلوله میشود) تا مواد مخلوط شوند و روی حرارت بزارید ومدام هم بزنید وقتی به غلظت رسید از روی حرارت برداشته و۵۰ گرم کره را اضافه کرده وهم زده تا کره داخل مواد ذوب شود وبعد داخل لیوان بریزید سریع این کار را بکنید چون این دسر زود میبندد. حالا لایه دوم رو هم دو پیمانه شیر ودو عدد زرده تخم مرغ و یک قاشق چای خوری وانیل و۱۷۰گرم شکر وچهار قاشق غذا خوری آرد ذرت را خوب مخلوط کنید ومقداری رنگ خوراکی ژله‌ای بنفش به آن اضافه کنید و روی حرارت گذاشته مدام هم زده تا غلیظ شود واز رو حرارت بردارید و ۵۰گرم کره بریزید وبعد روی لایه زعفرانی ریخته وتزیین کنید و می‌توانید از هر رنگ دلخواه دیگری نیز استفاده کنید. (طرز تهیه دسر لیوانی و توت فرنگی)

نظرها

اخبار بیشتر