گردشگری درمانی، راهی برای توسعه آذربایجان غربی-عبدالله رحمانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سرگرمی
گردشگری درمانی، راهی برای توسعه آذربایجان غربی-عبدالله رحمانی

گردشگری درمانی، راهی برای توسعه آذربایجان غربی-عبدالله رحمانی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
مهاباد - ایرنا - گردشگری (توریسم) درمانی یکی از ظرفیت های مهم آذربایجان غربی به شمار می رود که تاکنون به طور جدی و مدون از این صنعت نوپا برای توسعه این استان استفاده نشده است.

این استان به دلیل هم مرز بودن با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان و داشتن ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با کشورهای همسایه و تردد هزار مسافر و گردشگر خارجی به استان از طریق راه‌های زمینی و هوایی از ظرفیت قابل توجهی در زمینه صنعت گردشگری به ویژه در شاخه درمانی برخوردار است.

آذربایجان غربی هم اکنون دارای ۳۶ هتل، ۵۳ مهمانپذیر، ۶ اقامتگاه بوم گردی، ۸۲ دفتر خدمات گردشگری، ۴۳ واحد پذیرایی بین راهی، ۲ مجتمع گردشگری و ۵۸ منطقه نمونه گردشگری بوده و زیرساخت‌های اقامتی آن تا حدود زیادی برای توسعه صنعت توریسم درمانی مهیا است.

همزمان با این ظرفیت‌های مناسب، اسکان، امکان حمل و نقل ریلی و هوایی و با توجه به وجود راه آهن و سه فرودگاه در شهرهای ارومیه، خوی و ماکو و حمل و نقل زمینی آسان و ایمن به خاطر وجود ۲ هزار و ۸۲۵ کیلومتر راه بین شهری شامل ۴۰ کیلومتر آزاد راه و ۳۵۲ کیلومتر بزرگراه نیز زمینه سفر به آذربایجان غربی را هموار کرده است.

پایین بودن هزینه‌های درمانی در مقایسه با کشورهای همسایه، اشتراک فرهنگی و مناسبت‌های فرهنگی میان ساکنان ۲ طرف مرز هم در مناطق شمال و هم مناطق جنوب استان، وجود ۳۲ واحد بیمارستانی در مجموع با بیش از چهار هزار و ۶۲۰ تخت فعال، ۱۸۲ مرکز آزمایشگاهی و ۸۸ مرکز تصویربرداری می‌تواند مشوق بسیار خوبی برای جذب گردشگران حوزه سلامت در این استان باشد.

از طرف دیگر طرح تحول نظام سلامت، دگرگونی عظیمی در تمامی شاخص‌ها در بخش بهداشت و درمان کشور ایجاد کرد و با اجرای این طرح در آذربایجان غربی نیز ضمن افزایش شاخص‌های سلامت و کاهش هزینه‌های درمانی از جیب مردم، هتلینگ مراکز بیمارستانی نیز ارتقا یافت که این امر نیز می‌تواند در راستای توسعه توریسم درمانی موثر باشد.

خبری: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

در کنار این ظرفیت‌های زیرساختی برای توسعه توریسم درمانی در آذربایجان غربی، تاکنون این موضوع به عنوان ظرفیتی سودآور برای توسعه استان به طور جدی مورد توجه مسوولان امر قرار نگرفته و هیچ یک از بیمارستان‌های شهرهای مرزی به واحد بین المللی ارتقا پیدا نکرده است.

هر چند به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، برخی شرکت‌های گردشگری در مقوله توریسم درمانی وارد شده و بیماران خارجی را برای مداوا به مراکز درمانی و واحد بین المللی بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه معرفی می‌کنند اما در کنار ظرفیت‌های استان در این حوزه، این سهم بسیار اندک است.

به گفته کارشناسان این حوزه، درآمدزایی از محل گردشگری سلامت در کشور بیش از چهار برابر حوزه گردشگری عمومی است و همین امر می‌تواند دلیل بسیار خوبی برای گسترش این صنعت در استان باشد.

توسعه توریسم درمانی علاوه بر ارتقای اعتبار علمی و فرهنگی موجب ایجاد درآمد پایدار ارزی، تحکیم روند دیپلماسی غیرسیاسی و تقویت روابط مردم با کشورهای همسایه خواهد شد.

وجود ۹ گمرک و پنج پایانه و بازارچه مرزی در آذربایجان غربی برای انتقال مسافران و صادرات و واردات کالاها نشان می‌دهد که تمام شرایط برای توجه به توریسم درمانی در راستای توسعه استان مهیا است و این امر تنها کمی ز همت مسوولان را می‌طلبد.

** خبرنگار ایرنا

۳۰۲۰/۶۱۸۵/۳۰۷۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
در ماههای اخیر و علیرغم فروش بالای فیلم‌ها، به نظر می‌رسید کیانو ریوز به شدت تنها و کمی افسرده است. درست همانطور که آشنایی جولی و برد پیت در فیلم مشهور «آقا و خانم اسمیت» منجر به جدایی برد پیت از همسرش جنیفر آنیستون و ازدواج او با آنجلینا جولی شد. آنجلینا جولی از مدتها پیش به فهرست بازیگران این فیلم پیوسته است، اکنون خبرها حکایت از پیوستن کیانو ریوز به این پروژه دارند. به محض این که خبر پیوستن احتمالی کیانو ریوز به این پروژه سینمایی مطرح شد، این مسئله نیز مطرح شد که جولی در مجاب کردن کارگردان برای انتخاب ریوز نقش داشته است. اگر این شایعات حقیقت داشته باشد باید بپذیریم که رابطه جولی و پیت واقعا و برای همیشه تمام شده است.

فیلم | جشن تولد پاندای ۱۱۰ کیلویی در باغ وحش برلین

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
اگر خرید جک s۳ را به عنوان گزینه نهایی خود برای صاحب شدن یک کراس آور انتخاب کرده‌اید، شاید بهتر باشد که کمی در این انتخاب خود فکر کنید و در مورد ویژگی‌ها و مشخصات آن مطالعه بیشتری داشته باشید.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پایان لیگ هجدهم چند دغدغه برای هواداران سپاهان به همراه داشت و یکی از آنها تمدید قرارداد با ولادیمیر کومان و استنلی کی روش بود. هافبک مجارستانی اوکراینی تیم فوتبال سپاهان چند روز پیش بود که برای تمدید قرارداد با مدیران باشگاه به توافق رسید و در تمرینات حاضر شد و حالا هم خبر می‌رسد استنلی کی روش آقای گل فصل گذشته لیگ، حضورش در اصفهان و سپاهان را دو فصل دیگر تمدید کرده است. این بازیکن که به دلیل زایمان همسرش در تمرینات حضور ندارد، پس از به دنیا آمدن فرزندش از روز یکشنبه به تمرینات سپاهان در ترکیه ملحق می‌شود تا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های روزهای اخیر امیرقلعه نویی و هواداران سپاهان رفع شود.
ایلناایلنا12 ساعت قبل
مدیرکل دفتر تبلیغات و گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: طرح همتاسازی و انطباق کشور بازار هدف با محصول و استان مقصد مطالعه و ابلاغ شد. بر این اساس، استان‌هایی که بتوانند جاذبه و خواسته مورد نظر گردشگران خارجی را تامین کنند را شناسایی و به عنوان مقصد سفر به کشورهای بازار هدف معرفی خواهیم کرد. بر این اساس، استان‌هایی که بتوانند جاذبه و خواسته مورد نظر گردشگران خارجی را تامین کنند را شناسایی و به عنوان مقصد سفر به کشورهای بازار هدف معرفی خواهیم کرد. این طرح به ما کمک می‌کند تا منابع موجود در هر یک از استان‌های مدنظر را مدیریت کنیم و برنامه‌ریزی‌ها و تامین زیرساخت‌ها را بر اساس بازار هدف تعیین شده پیش ببریم. مدیرکل دفتر تبلیغات و گردشگری معاونت گردشگری ادامه داد: بر اساس انطباق بازار با محصول، به جز ساماندهی تبلیغات، حضور هر یک از استان‌ها در نمایشگاه‌های خارجی مشخص شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری، فرحناز قائدامینی اظهار داشت: سازمان دانش آموزی یک نهاد عمومی تحت نظارت آموزش وپرورش است و امسال ماموریت نظارت بر تهیه وتوزیع لباس فرم و سرویس مدارس در راستای اهداف تربیتی به سازمان دانش آموزی واگذار شد. وی تصریح کرد: باتوجه به تأکیدات مقام معظم رهبری بررونق تولید و حمایت از کالاهای ایرانی، قطعا از پارچه‌های تولید داخلی جهت تهیه پوشاک دانش آموزان استفاده می‌شود. مدیر کل آموزش و پرورش استان گفت: قرارداد تولید لباس بین مدیرمدرسه و تولیدی بسته می‌شود و نماینده سازمان دانش آموزی هرمنطقه نیز ناظر بر تمام مراحل می‌باشد همچنین برای رفاه حال دانش‌آموزان و اولیا تمام مراحل اندازه گیری و تحویل لباس در مدرسه انجام می‌گیرد. قائدامینی ضمن بیان اینکه در حمایت از تولیدی‌های پوشاک بومی، تهیه لباس به پوشاکی‌های استان واگذار شده، افزود: همچنین به منظور کارآموزی و کارآفرینی و حمایت از قشر تحصیل‌کرده در رشته‌ طراحی دوخت، بخشی از تهیه و تولید پوشاک مدارس به هنرستان‌های دارای رشته طراحی دوخت استان واگذارشده است. وی همچنین خاطرنشان کرد: امسال تمامی ادارات موظفند اطلاعات مدارس، شرایط قراردادها و همچنین شرایط تولیدی‌ها را در سامانه ملی تهیه و توزیع لباس فرم مدارس وارد نمایند، در این سامانه تلاش شده تا ضمن رعایت حقوق تولیدکنندگان، ارزیابی و نظرسنجی از اولیای دانش آموزان نیز صورت پذیرد.

نظرها

اخبار بیشتر