1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سرگرمی
گردشگری درمانی، راهی برای توسعه آذربایجان غربی-عبدالله رحمانی

گردشگری درمانی، راهی برای توسعه آذربایجان غربی-عبدالله رحمانی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
مهاباد - ایرنا - گردشگری (توریسم) درمانی یکی از ظرفیت های مهم آذربایجان غربی به شمار می رود که تاکنون به طور جدی و مدون از این صنعت نوپا برای توسعه این استان استفاده نشده است.

این استان به دلیل هم مرز بودن با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان و داشتن ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با کشورهای همسایه و تردد هزار مسافر و گردشگر خارجی به استان از طریق راه‌های زمینی و هوایی از ظرفیت قابل توجهی در زمینه صنعت گردشگری به ویژه در شاخه درمانی برخوردار است.

آذربایجان غربی هم اکنون دارای ۳۶ هتل، ۵۳ مهمانپذیر، ۶ اقامتگاه بوم گردی، ۸۲ دفتر خدمات گردشگری، ۴۳ واحد پذیرایی بین راهی، ۲ مجتمع گردشگری و ۵۸ منطقه نمونه گردشگری بوده و زیرساخت‌های اقامتی آن تا حدود زیادی برای توسعه صنعت توریسم درمانی مهیا است.

همزمان با این ظرفیت‌های مناسب، اسکان، امکان حمل و نقل ریلی و هوایی و با توجه به وجود راه آهن و سه فرودگاه در شهرهای ارومیه، خوی و ماکو و حمل و نقل زمینی آسان و ایمن به خاطر وجود ۲ هزار و ۸۲۵ کیلومتر راه بین شهری شامل ۴۰ کیلومتر آزاد راه و ۳۵۲ کیلومتر بزرگراه نیز زمینه سفر به آذربایجان غربی را هموار کرده است.

پایین بودن هزینه‌های درمانی در مقایسه با کشورهای همسایه، اشتراک فرهنگی و مناسبت‌های فرهنگی میان ساکنان ۲ طرف مرز هم در مناطق شمال و هم مناطق جنوب استان، وجود ۳۲ واحد بیمارستانی در مجموع با بیش از چهار هزار و ۶۲۰ تخت فعال، ۱۸۲ مرکز آزمایشگاهی و ۸۸ مرکز تصویربرداری می‌تواند مشوق بسیار خوبی برای جذب گردشگران حوزه سلامت در این استان باشد.

از طرف دیگر طرح تحول نظام سلامت، دگرگونی عظیمی در تمامی شاخص‌ها در بخش بهداشت و درمان کشور ایجاد کرد و با اجرای این طرح در آذربایجان غربی نیز ضمن افزایش شاخص‌های سلامت و کاهش هزینه‌های درمانی از جیب مردم، هتلینگ مراکز بیمارستانی نیز ارتقا یافت که این امر نیز می‌تواند در راستای توسعه توریسم درمانی موثر باشد.

خبری: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

در کنار این ظرفیت‌های زیرساختی برای توسعه توریسم درمانی در آذربایجان غربی، تاکنون این موضوع به عنوان ظرفیتی سودآور برای توسعه استان به طور جدی مورد توجه مسوولان امر قرار نگرفته و هیچ یک از بیمارستان‌های شهرهای مرزی به واحد بین المللی ارتقا پیدا نکرده است.

هر چند به گفته مسوولان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، برخی شرکت‌های گردشگری در مقوله توریسم درمانی وارد شده و بیماران خارجی را برای مداوا به مراکز درمانی و واحد بین المللی بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه معرفی می‌کنند اما در کنار ظرفیت‌های استان در این حوزه، این سهم بسیار اندک است.

به گفته کارشناسان این حوزه، درآمدزایی از محل گردشگری سلامت در کشور بیش از چهار برابر حوزه گردشگری عمومی است و همین امر می‌تواند دلیل بسیار خوبی برای گسترش این صنعت در استان باشد.

توسعه توریسم درمانی علاوه بر ارتقای اعتبار علمی و فرهنگی موجب ایجاد درآمد پایدار ارزی، تحکیم روند دیپلماسی غیرسیاسی و تقویت روابط مردم با کشورهای همسایه خواهد شد.

وجود ۹ گمرک و پنج پایانه و بازارچه مرزی در آذربایجان غربی برای انتقال مسافران و صادرات و واردات کالاها نشان می‌دهد که تمام شرایط برای توجه به توریسم درمانی در راستای توسعه استان مهیا است و این امر تنها کمی ز همت مسوولان را می‌طلبد.

** خبرنگار ایرنا

۳۰۲۰/۶۱۸۵/۳۰۷۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فلافل فروش‌های لشکرآباد اهواز

8+
مهرمهر21 ساعت قبل

شگفتی‌های اردیبهشتی طبیعت ایلام؛ از «ویژدرون» تا «ابوغویر»

4+
مهرمهر16 ساعت قبل
همشهریهمشهری4 ساعت قبل
اما هنگامی که خشم غیر قابل‌مهار یا مخرب می‌شود، ممکن است به کیفیت زندگی شما و اطرافیانتان لطمه بزنداگر نمی‌دانید شدت خشمتان چقدر است، آزمون‌های روانشناختی وجود دارد که می‌تواند شدت خشم شما را بسنجد و معلوم کنید آیا خشمتان «بیش از حد طبیعی» است یا نه. شیوه‌های «مهار خشم» (anger management) می‌تواند به شما کمک کند پاسخ عاطفی‌تان را به چیزها یا افرادی که عصبانیتان می‌کنند، کنترل کنید. روانشناسان و سایر متخصصان بهداشت روانی می‌توانند فنونی را به شما بیاموزند تا بتواند شیوه تفکر و رفتارتان در این موارد تغییر دهید.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران: برنامه‌ریزی در خصوص شهر شمشک بر اساس طرح علمی و متناسب با استاندارد‌های گردشگری و ورزشی استبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران؛ جلسه کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی استان تهران به ریاست محمد تقی‌زاده معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران با حضور مدیران کل استان تهران در خصوص بررسی طرح هادی شمشک برگزار شد. تقی‌زاده با اشاره به ظرفیت بالای شهر شمشک از لحاظ موقعیت مکانی، توریستی و گردشگری عنوان داشت: برنامه‌ریزی در خصوص شهر شمشک بر اساس طرح علمی و متناسب با استاندارد‌های گردشگری و ورزشی است. معاون هماهنگی امور عمرانی با تاکید بر اینکه استانداری تهران با استفاده از نقشه طرح هادی تمامی اراضی در شهر شمشک را به تفکیک شناسایی کرده است، گفت: بررسی طرح هادی شمشک با دو موضوع میزان جمعیت و جمعیت پذیری در افق طرح، مورد بررسی کار گروه کارشناسی قرار گرفت. این مقام مسئول در خصوص توسعه و تعیین محدوده شهر شمشک افزود: مقررشد اعضای کارگروه زیربنایی و شهرسازی استان تهران به صورت تخصصی و علمی با بررسی و بازدید میدانی در خصوص محدوده کالبدی شهر شمشک تصمیم گیری کنند. وی گفت: محدوده کالبدی شهر شمشک باتوجه به ظرفیت بالا درخصوص موقعیت توریستی و ورزشی، به بررسی میزان جمعیت پذیری شمشک درآینده مرتبط است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نیکنام حسینی پور مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب این مطلب را در نشست مشترک مسؤولان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مؤسسه خانه کتاب که به منظور آغاز همکاری دو مرکز و معرفی توانمندی‌های هریک برای یافتن زمینه‌های همکاری مشترک برگزار شد امروز مطرح کرد. او فراگیری و مردمی شدن حوزه‌های میراث فرهنگی، باستان شناسی، زبان شناسی و مردم شناسی را از اموری برشمرد که مؤسسه خانه کتاب می‌تواند با برگزاری جلساتی در این حوزه‌ها، رابطه میان پژوهشگاه و عموم را برقرار سازد. حسینی پور تصریح کرد: خانه کتاب این امکان را دارد که رابط میان پژوهشگاه و ناشرانی که علاقه مند به انتشار در حوزه ‌میراث فرهنگی هستند باشد. وی تأکید کرد: انتشارات در حوزه ‌کودک و میراث فرهنگی مورد استقبال مؤسسه خانه کتاب است. مدیر عامل مؤسسه خانه کتاب با بیان اینکه این مرکز آماده همکاری با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در هفته کتاب، هفته پژوهش و هفته میراث فرهنگی است، پیشنهاد داد: در هفته کتاب یک روز با نام کتاب و میراث فرهنگی نامگذاری شود. بهروز عمرانی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، با استقبال از پیشنهادهای همکاری با خانه کتاب در حوزه ایران فرهنگی بر نقش حاکمیتی پژوهشگاه در حوزه میراث فرهنگی تأکید کرد. او با ارزشمند خواندن انتشارات مشترک، همکاری و پشتیبانی معنوی خانه کتاب برای پژوهشگاه به معرفی اطلس‌های ملی پژوهشگاه پرداخت و بر گسترش فعالیت‌های پژوهشگاه در حوزه‌های مختلف میراث فرهنگی اشاره کرد. عمرانی در ادامه ارتباط میان مردم و میراث فرهنگی را بسیار حائز اهمیت دانست و شناساندن این حوزه به مردم از طریق خانه کتاب را ارزشمند برشمرد. سید سعید میرمحمدصادق، معاون فرهنگی مؤسسه خانه کتاب نیز در ادامه این نشست گفت: برگزاری جلسات معرفی و نقد کتاب‌های منتشر شده درپژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین حوزه‌های مربوط به فعالیت‌های این مرکز می‌تواند ارتباط میان مردم و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری را بیشتر و محکم‌تر سازد. او تصریح کرد: همچنین همکاری داورانی از پژوهشگاه در برگزاری هر چه بهتر داوری جایزه کتاب سال ارتباط میان این دو مجموعه را تداوم می‌بخشد. مرضیه صناعتی عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز با استقبال از پیشنهاد داوری جایزه کتاب سال با همکاری داورانی از پژوهشگاه، به توانمندی اعضای هیأت علمی و کارشناسان پژوهشگاه در این حوزه اشاره کرد.
انتخابانتخاب23 ساعت قبل
بسیاری از افراد و به ویژه بانوان با مشکل ریزش ابرو رو به رو هستند. ریزش ابرو یکی از شایع‌ترین مشکلات مرتبط با پوست و مو است که سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان را روانه مطب پزشکان متخصص پوست و مو می‌کند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، همیشه برترین روش برای درمان مشکلاتی مثل ریزش مو یا ابرو مراجعه به پزشک متخصص است. اما اگر این ریزش مو قطعی و خفیف باشد می‌توان با برخی روش‌ها تا حدی نسبت به کنترل آن اقدام کرد: _سعی کنید به ویژه اگر پوستی خشک دارید از روغن‌های طبعی مثل نارگیل، روغن زیتون، روغن بادام تلخ و … برای حفظ رطوبت و چربی ابرو استفاده کنید_اگر هر روز حمام می‌کنید روی صورت خود لیف سفت نکشید یا صابون‌های د جوش و آکنه را روی ابرو نمالید_اگر از ماس‌های زیبایی استفاده می‌کنید، حتما پیش از استفاده از ماسک ابروها را با کرم مرطوب کنندهد بپوشایند و ماسک را روی ابرو نمالید_عادات خود را بررسی کنید تا مبادا ناهشیارانه موهای ابروی خود را بکنید_از برداشتن مکرر ابروها خودداری کنید_استرس روزانه خود را کاهش دهید_حداقل تا زمانی که ابروهایتان تقویت شود، از رنگ کردن ابروها خودداری کنید_هر روز با ملایمت اطراف ابرو را ماساژ دهید تا خونرسانی در ابرو بهتر انجام شوداگر ساعاتی طولانی زیر آفتاب می‌مانید حتما از کرم مرطوب کننده استفاده کنید_گاهی ریزش مو علل هورمونی دارد پس وضعیت هورمون‌های خود را با کمک پزشک بررسی کنید

نظرها

اخبار بیشتر