نقش فلور بومی در حفاظت از شهرها در مقابل سیل و گرد و خاک
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
نقش فلور بومی در حفاظت از شهرها در مقابل سیل و گرد و خاک

نقش فلور بومی در حفاظت از شهرها در مقابل سیل و گرد و خاک

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
به دلیل بارش‌های اخیر گیاهان خودرو در پارک‌ها و خاک‌های مناسب روییده‌اند اما متأسفانه کارگران پیمانکاران فضای سبز به دستور مافوق به جان این گیاهان خودرو می‌افتند.

به برکت بارندگی‌های اخیر، بسیاری از گیاهان خودرو در پارک‌ها، رفیوژهای اتوبان‌ها، فضاهای خالی مناطق مسکونی و خرابه‌ها رویش کرده‌اند. این سبزی طبیعی هدیه‌ای است به مردم که با بارندگی‌های اخیر به غنای ذخیره بذری در سال‌های آینده کمک می‌کند و با ترسیب کربن، هوای ما را مطبوع‌تر می‌کند. علاوه بر آن، باعث تکثیر فون و به‌خصوص حشرات بومی می‌شود. بذر آنها منبع مهمی برای غذای پرندگان است. این گیاهان بعد از آنکه خشک شدند، بذرهای آنها در خاک ذخیره و لاشه آنها با تبدیل به گیاهخاک، باعث تقویت خاک می‌شوند.

متأسفانه مشاهده می‌شود که کارگران پیمانکاران فضای سبز به دستور مافوق به جان این گیاهان خودرو می‌افتند. از نظر آنها هر گیاهی که به فرمان و صرف آب و پول آنها درنیاید، علف هرز است و باید از بین برود. این در حالی است که طبق اصول تعریف‌شده سازمان بهداشت جهانی، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فضای سبز، حفظ تنوع زیستی بومی است.

ماده ۶۰ برنامه سوم توسعه شهر تهران، به‌طور مشخص شهرداری را موظف به حفظ ذخایر ژنتیک بومی و لکه‌های طبیعی سبز کرده است. بند ۱ ماده‌۶۱ هم شهرداری را موظف به شناخت و تحلیل گونه‌های گیاهی موجود در شهر و بند۳ نیز شهرداری را ملزم به شناسایی و انتخاب الگوی بهینه گونه‌های گیاهی متناسب با اقلیم تهران کرده است.

خطر گونه‌های مهاجم و مضر می‌تواند خسارت‌های زیادی به طبیعت و حتی زندگی مردم بگذارد. نمونه بارز آن حضور گونه مهاجم سفیدبالک است که سال‌ها در تهران باعث مزاحمت شده بود. این روزها دانشمندان به خوبی می‌دانند که راه جلوگیری از ورود گونه‌های مهاجم، تقویت فون و فلور بومی است. درصورت حفظ لکه‌های طبیعی سبز، حشرات بومی و مفید تکثیر می‌شوند و مانند دژی محکم جلوی ورود گونه‌های خارجی آسیب‌زا را می‌گیرند. در واقع فون و فلور بومی مانند یک سیستم خودایمنی برای سلامت یک اکوسیستم هستند، به همین دلیل در کنوانسیون تنوع زیستی به‌شدت در مورد خطرهای گونه‌های مهاجم تذکر داده شده است.

نکته مهم دیگری که لازم است مدیریت فضای سبز در تهران و دیگر شهرها به آن توجه جدی داشته باشند، تأکید بر حفظ پوشش گیاهی برای جلوگیری از فرسایش خاک و همچنین احیای روددره‌هاست. بیشترین خسارتی که در سیل‌های اخیر به کشور وارد شد، ناشی از ۲عامل مهم بود؛ یکی تخریب پوشش طبیعی که باعث جذب آب باران و همچنین تثبیت خاک و دیگری، نابودی مسیل‌ها و تبدیل آنها به پارک، پارکینگ، جاده، خیابان و دیگر سازه‌های شهری است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

این تغییر کاربری باعث شده است که با کوچک‌ترین بارانی، جریان شدید آب به سیل تبدیل شود و مانند آنچه در شیراز اتفاق افتاد، مردم بی‌گناه را قربانی کند. مدیران شهری به‌خصوص سازمان‌های مسئول ایجاد فضای سبز به پارادایم جدیدی نیاز دارند که در آن استفاده از توانمندی‌های طبیعی و به حداقل رساندن دخالت‌های انسان از بارزترین ویژگی‌های آن است. در شمال تهران، برخلاف آنچه گفته می‌شود، ایجاد جنگل مصنوعی در شیب‌های تند با گونه‌های غیربومی باعث ناپایداری خاک می‌شود و مانعی برای سیل نخواهد بود، بلکه حفظ پوشش‌های طبیعی که از گون، بادام وحشی، استپا و صدها گونه بومی دیگر تشکیل شده است، ذره‌ذره خاک را نگه می‌دارند و قطره قطره آب باران را در خود جذب می‌کنند.

لذا اگر با جلوگیری از چرا و یا ساخت‌وساز این پوشش‌ها حفظ شوند، در حفظ شهر در شرایط شدید بارانی کمک کرده در شرایط خشک نیز از بلندشدن گرد و خاک جلوگیری می‌کنند.

نکته مهم دیگر که لازم است در پایان به آن توجه شود، تراوایی (نفوذپذیری) سطوح در شهر است. آسفالت و بتن، باعث جلوگیری از نفوذ آب به خاک می‌شود و طبیعی است با هر باران شدیدی، رواناب‌های زیادی در شهر راه می‌افتد. درحالی‌که شهر تهران که طبق آخرین تحقیقات در معرض فرونشست شدید زمین است، باید فضای سبزی داشته باشد که قادر به جذب آب باشد. لذا ایجاد فضاهای طبیعی و خاکی بیشتر در بین ساختمان‌ها و خیابان‌ها و لحاظ‌کردن تراوایی در فرش‌بندی پیاده‌روها امکان نفوذ آب را فراهم می‌کند. بدین شکل است که باران فرصتی می‌شود برای شهرهایی که منابع آب‌های زیرزمینی آنها در این سال‌ها افت شدیدی داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز12 ساعت قبل
خبرگزاری فارس: پس از مشاهده اسباب‌بازی‌هایی با شمایل گروه تروریستی داعش در مشهد و جمع‌آوری آن از مغازه‌ها، این بار در اتفاقی تازه انگشتری با نشان پرچم این گروه در یکی از طلافروشی‌های نیشابور دیده شده است. رئیس اتحادیه طلا، جواهر، فیروزه و ساعت نیشابور در گفتگو با فارس در رابطه با این موضوع گفت: در این خصوص دستورالعمل یا نامه‌ای از سمت نیروی انتظامی یا اداره صنعت، معدن و تجارت به ما نرسیده است. مهدی رفیعی خاطرنشان کرد: وقتی چنین اجناسی با چنین شمایلی در بازار توزیع می‌شود به ما اطلاع‌رسانی می‌شود، ولی تاکنون چنین اطلاع‌رسانی به ما نشده است. وی تصریح کرد: صددرصد هم‌اکنون به موضوع ورود پیدا می‌کنم و جلوی گسترش این موضوع در شهر را می‌گیریم و به واحد صنفی اعلام می‌کنیم که جواهر مدنظر را از جمع‌آوری کنند. رفیعی خاطرنشان کرد: گاهی به‌دلیل تنوع مدل‌ها و عدم اطلاع این اتفاق می‌افتد، مطمئن هستم که سوءنیتی وجود ندارد و با ورود صنف و اطلاع‌رسانی دیگر شاهد چنین مواردی نیستیم.

نیمی از مناطق کشور دمای بالای ۴۰ درجه داشت

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
وی گفت: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و در دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.
فردا نیوزفردا نیوز19 ساعت قبل
فرانگر: محمد علی نجفی در دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در خصوص سابقه خودکشی خودش به قاضی کشکولی گفت: آبان سال ۹۷ به خاطر اختلافاتی که با میترا استاد داشتم و، چون فکر می‌کردم راه به خطا رفته می‌خواستم جدا شوم، اما میترا قبول نمی‌کرد به همین خاطر تصمیم به خودکشی گرفتم و بعد از آن وقتی زنده ماندم چند نفر درباره حکم شرعی اقدام به خودکشی صحبت کردند که همانجا از کارم پشیمان شدم و در صحنه قتل هم به خاطر همین حکم شرعی خودکشی نکردم. وی افزود: به یکی از هتل‌های تهران رفتم و قرص خوردم و، چون نمی‌خواستم کسی متوجه مرگ من شود در اتاق هتل تصمیم گرفتم پس از خوردن قرص، رگ دستم را بزنم که با توجه به زیاد بودن تعداد قرص‌ها بیهوش شدم و دیگر نتوانستم رگ دستم را بزنم.

مورد عجیب موتورسوار مشهور ایرانی و قوانین نوشته و نانوشته!

تابناکتابناک14 ساعت قبل
آن گونه که در این ویدئوی کوتاه و البته تدوین شده (بله! تخلفی که مورد پذیرش راکب نیست …آیا زنان در کشورمان مجاز به راندن موتورسیکلت هستند؟ اگر خیلی سریع به این سوال پاسخ گفتید، بهتر است کمی در قضاوت هایتان تجدید نظر کنید! به گزارش «تابناک»، به تازگی ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که در نوع خود بسیار عجیب است. نکته خاص ماجرا آنجاست که خانم موتورسوار گواهینامه بین المللی رانندگی دارد و مامور پلیس تاکید دارد گواهینامه وی برای موتورسواری در پیست است. موضوعی به ظاهر ساده که به هیچ وجه ساده نیست و مناقشه برانگیز شده است.

نسل سوم

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ علی‌اکبر موسایی‌نژاد دانش اموخته انیمیشن ۷ سال است در نقاشی دیجیتال خوش درخشیده و توانسته با ابزار هنر پیام رسان ارزش‌های انقلاب باشد.

۴۰ سامانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملیاتی می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۲ تصویب، نهایی و ابلاغ شد و مهم‌ترین محور این قانون بازدارندگی و پیشگیری از قاچاق با توسعه سامانه‌هاست. وی با بیان اینکه حدود ۱۲ دستگاه اجرایی باید این سامانه‌ها را عملیاتی کنند، گفت: بخشی از سامانه‌ها فعال شده، اما ارتباط سامانه‌ها و سرویس‌دهی دستگاه‌های مختلف با یکدیگر دچار اشکال بود. وزیر کشور افزود: با نمایندگان دستگاه‌های حاضر در نشست امروز توافق نامه‌ای امضا کردیم و همه مراحل نهایی کردن حدود ۴۰ سامانه مشخص شد. رحمانی فضلی یادآور شد: هر کدام از این سامانه‌ها دارای زیرسامانه‌های مختلفی هستند که تاریخ قطعی اتمام همه آن‌ها بجز چند مورد انتهای سال ۹۸ خواهد شد و البته از ماه مرداد این سامانه‌ها عملیاتی می‌شود، ولی در انتهای سال ۹۸ همه سامانه‌ها باید فعال شوند. وزیر کشور گفت: با راه اندازی این سامانه‌ها در زمینه پیشگیری بازدارندگی، هدایت مؤثر و نظارت بر روند فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و مالی؛ کنترل‌های خوبی خواهیم داشت. وی بیان کرد: امیدواریم با راه اندازی این سامانه‌ها از میزان تخلفات کاسته و سرعت عمل دستگاه‌ها برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیشتر شود که دستگاه‌های اجرایی، تجار، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ما با اطمینان و اعتماد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.

نظرها

اخبار بیشتر