1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
نقش فلور بومی در حفاظت از شهرها در مقابل سیل و گرد و خاک

نقش فلور بومی در حفاظت از شهرها در مقابل سیل و گرد و خاک

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
به دلیل بارش‌های اخیر گیاهان خودرو در پارک‌ها و خاک‌های مناسب روییده‌اند اما متأسفانه کارگران پیمانکاران فضای سبز به دستور مافوق به جان این گیاهان خودرو می‌افتند.

به برکت بارندگی‌های اخیر، بسیاری از گیاهان خودرو در پارک‌ها، رفیوژهای اتوبان‌ها، فضاهای خالی مناطق مسکونی و خرابه‌ها رویش کرده‌اند. این سبزی طبیعی هدیه‌ای است به مردم که با بارندگی‌های اخیر به غنای ذخیره بذری در سال‌های آینده کمک می‌کند و با ترسیب کربن، هوای ما را مطبوع‌تر می‌کند. علاوه بر آن، باعث تکثیر فون و به‌خصوص حشرات بومی می‌شود. بذر آنها منبع مهمی برای غذای پرندگان است. این گیاهان بعد از آنکه خشک شدند، بذرهای آنها در خاک ذخیره و لاشه آنها با تبدیل به گیاهخاک، باعث تقویت خاک می‌شوند.

متأسفانه مشاهده می‌شود که کارگران پیمانکاران فضای سبز به دستور مافوق به جان این گیاهان خودرو می‌افتند. از نظر آنها هر گیاهی که به فرمان و صرف آب و پول آنها درنیاید، علف هرز است و باید از بین برود. این در حالی است که طبق اصول تعریف‌شده سازمان بهداشت جهانی، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فضای سبز، حفظ تنوع زیستی بومی است.

ماده ۶۰ برنامه سوم توسعه شهر تهران، به‌طور مشخص شهرداری را موظف به حفظ ذخایر ژنتیک بومی و لکه‌های طبیعی سبز کرده است. بند ۱ ماده‌۶۱ هم شهرداری را موظف به شناخت و تحلیل گونه‌های گیاهی موجود در شهر و بند۳ نیز شهرداری را ملزم به شناسایی و انتخاب الگوی بهینه گونه‌های گیاهی متناسب با اقلیم تهران کرده است.

خطر گونه‌های مهاجم و مضر می‌تواند خسارت‌های زیادی به طبیعت و حتی زندگی مردم بگذارد. نمونه بارز آن حضور گونه مهاجم سفیدبالک است که سال‌ها در تهران باعث مزاحمت شده بود. این روزها دانشمندان به خوبی می‌دانند که راه جلوگیری از ورود گونه‌های مهاجم، تقویت فون و فلور بومی است. درصورت حفظ لکه‌های طبیعی سبز، حشرات بومی و مفید تکثیر می‌شوند و مانند دژی محکم جلوی ورود گونه‌های خارجی آسیب‌زا را می‌گیرند. در واقع فون و فلور بومی مانند یک سیستم خودایمنی برای سلامت یک اکوسیستم هستند، به همین دلیل در کنوانسیون تنوع زیستی به‌شدت در مورد خطرهای گونه‌های مهاجم تذکر داده شده است.

نکته مهم دیگری که لازم است مدیریت فضای سبز در تهران و دیگر شهرها به آن توجه جدی داشته باشند، تأکید بر حفظ پوشش گیاهی برای جلوگیری از فرسایش خاک و همچنین احیای روددره‌هاست. بیشترین خسارتی که در سیل‌های اخیر به کشور وارد شد، ناشی از ۲عامل مهم بود؛ یکی تخریب پوشش طبیعی که باعث جذب آب باران و همچنین تثبیت خاک و دیگری، نابودی مسیل‌ها و تبدیل آنها به پارک، پارکینگ، جاده، خیابان و دیگر سازه‌های شهری است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

این تغییر کاربری باعث شده است که با کوچک‌ترین بارانی، جریان شدید آب به سیل تبدیل شود و مانند آنچه در شیراز اتفاق افتاد، مردم بی‌گناه را قربانی کند. مدیران شهری به‌خصوص سازمان‌های مسئول ایجاد فضای سبز به پارادایم جدیدی نیاز دارند که در آن استفاده از توانمندی‌های طبیعی و به حداقل رساندن دخالت‌های انسان از بارزترین ویژگی‌های آن است. در شمال تهران، برخلاف آنچه گفته می‌شود، ایجاد جنگل مصنوعی در شیب‌های تند با گونه‌های غیربومی باعث ناپایداری خاک می‌شود و مانعی برای سیل نخواهد بود، بلکه حفظ پوشش‌های طبیعی که از گون، بادام وحشی، استپا و صدها گونه بومی دیگر تشکیل شده است، ذره‌ذره خاک را نگه می‌دارند و قطره قطره آب باران را در خود جذب می‌کنند.

لذا اگر با جلوگیری از چرا و یا ساخت‌وساز این پوشش‌ها حفظ شوند، در حفظ شهر در شرایط شدید بارانی کمک کرده در شرایط خشک نیز از بلندشدن گرد و خاک جلوگیری می‌کنند.

نکته مهم دیگر که لازم است در پایان به آن توجه شود، تراوایی (نفوذپذیری) سطوح در شهر است. آسفالت و بتن، باعث جلوگیری از نفوذ آب به خاک می‌شود و طبیعی است با هر باران شدیدی، رواناب‌های زیادی در شهر راه می‌افتد. درحالی‌که شهر تهران که طبق آخرین تحقیقات در معرض فرونشست شدید زمین است، باید فضای سبزی داشته باشد که قادر به جذب آب باشد. لذا ایجاد فضاهای طبیعی و خاکی بیشتر در بین ساختمان‌ها و خیابان‌ها و لحاظ‌کردن تراوایی در فرش‌بندی پیاده‌روها امکان نفوذ آب را فراهم می‌کند. بدین شکل است که باران فرصتی می‌شود برای شهرهایی که منابع آب‌های زیرزمینی آنها در این سال‌ها افت شدیدی داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها17 ساعت قبل
اینجا کلانتری وزراست و این پیامک هم برای کسانی است که احتمالا حجابشان در خودرو شل بوده، این آدم‌ها در خیابان وزرا جمع شده بودند تا ببینند تکلیف چیست؟ متن پیامک را هم که ملاحظه می‌کنید، دفعه اول اخطار و دفعات بعدی برخورد. برترین‌ها: اینجا کلانتری وزراست و این پیامک هم برای کسانی است که احتمالا حجابشان در خودرو شل بوده، این آدم‌ها در خیابان وزرا جمع شده بودند تا ببینند تکلیف چیست؟ متن پیامک را هم که ملاحظه می‌کنید، دفعه اول اخطار و دفعات بعدی برخورد. ضمنا تصاویر مربوط به امروز صبح است.
فردا نیوزفردا نیوز9 ساعت قبل
انتشار فیلمی از محمد سرافراز و شهرزاد میرقلی خان به همراه اسنادی در دست شهرزاد میرقلی‌خان باعث شده است که گمانه زنی‌های زیادی در مورد ماهیت این اسناد توسط کاربران فضای مجازی ایجاد شودپایگاه خبری فردا: انتشار فیلمی از محمد سرافراز و شهرزاد میرقلی خان به همراه اسنادی در دست شهرزاد میرقلی‌خان باعث شده است که گمانه زنی‌های زیادی در مورد ماهیت این اسناد توسط کاربران فضای مجازی ایجاد شودیاشار سلطانی با انتشار این فیلم نوشته است که اسناد مذکور اسناد محرمانه است که توسط سرافراز از ایران خارج شد و در اختیار شهرزاد میرقلی‌خان قرار گرفته استدرس این اخبار گفته شده است که این اسناد از سازمان صدا و سیما به بیرون درز کرده است با این حال محمد سرافراز در گفت و گو با جام نیوز این مسئله را رد کرده است و شهرزاد میرقلی‌خان نیز در فایلی هرگونه صحت این مسئله را تکذیب نموده است و گفته است این اسناد مرتبط با دوران زندان او در آمریکا است

سریال ایران‌مال: آنچه تا اینجا گذشت (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران از اجرای طرح حیات مدنی شهرتهران در شب‌های ماه مبارک رمضان خبردادبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی امور شورای شهرداری تهران؛ نشست «حیات مدنی در شب‌های رمضان» با حضور سکینه اشرفی معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری، شاپور رستمی معاون امور مناطق، محمدرضا جوادی یگانه معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و سیدمحمد بهشتی و برخی اعضای شورای شهر و کارشناسان در شهرداری تهران برگزار شد. نژادبهرام: ارتقای امنیت شبانه در تهران ضروری استعضو هیات رئیسه شورای شهر تهران و از طراحان مصوبه احیای زیست شبانه در خصوص انگیزه‌های این مصوبه اظهار کرد: هدفگذاری اصلی شورای شهر از مصوبه احیای زیست شبانه موضوع امنیت در شهر بود. رستمی: اجرای طرح حیات مدنی شهر در ۵ نقطه تهرانمعاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران در جمع‌بندی این جلسه گفت: ۱۵ نقطه مناسب برای اجرای طرح ویژه شب‌های ماه مبارک رمضان شناسایی شده است، که بر اساس صلاحدید معاون محترم اجتماعی و فرهنگی در ۵ نقطه شاخص از این نقاط، از ۱۵ اردیبهشت‌ماه ویژه برنامه‌های ماه رمضان آغاز می‌شود. شاپور رستمی، افزود: معاونت خدمات شهری و معاونت اجتماعی و فرهنگی عهده‌دار اجرای طرح شب‌های ماه رمضان هستند و سایر معاونت‌ها و بخش‌های شهرداری نیز برای اجرای این طرح کمک می‌کنند. رستمی افزود: ­طرح زندگی در شب پس از ایام ماه مبارک رمضان هم می‌تواند­ادامه پیدا کند.
الفالف21 ساعت قبل
گروه اجتماعی الف، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۳۶ ۳۹۸۰۲۰۵۰۹۰به گزارش ایسنا، مراسم تشییع و وداع با پیکر بهمن کشاورز رییس سابق اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران که روز سه‌شنبه بر اثر سکته قلبی دعوت حق را لبیک گفت با حضور رئیس، هیات رئیسه و اعضای کانون وکلای دادگستری مرکز، خانواده مرحوم کشاورز، برخی چهره‌های سیاسی از جمله محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس، غلامحسین کرباسچی شهردار اسبق تهران، شهربانو امانی عضو شورای شهر تهران و شخصیتهای مطرح حقوقی کشور مان از جمله عمادالدین باقی، نجفی توانا و محمود علیزاده از مقابل کانون وکلای دادگستری مرکز و در حلقه اعضای اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری برگزار شد. در این مراسم پیام تسلیت وزیر دادگستری، معاون حقوقی رئیس جمهور و رئیس حوزه ریاست قوه قضاییه قرائت شد. همچنین بخش هایی از وصیت نامه مرحوم کشاورز به ویژه تاکید وی بر اتحاد و وحدت همه آحاد جامعه نیز قرائت شد.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
رئیس قوه قضائیه: مبارزه جدی با ناسلامتی­ و فساد در برون و درون قوه قضائیه مورد تاکید ما­ست و هیچگونه ناسلامتی پذیرفته نیستبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در نشست با روسای دادگستری و دادستان‌های مراکز استان افزود: موضوع مبارزه با فساد تاکید همیشگی ما بوده و مسئله سلامت در دستگاه قضایی بسیار مهم است. وی تاکید کرد: بنابراین هیچگونه ناسلامتی و فساد پذیرفته نیست و مبارزه جدی با آن در درون قوه قضائیه و بیرون قوه قضائیه مورد تاکید ماست. رئیس قوه قضائیه در ادامه بحث به اعتماد سازی عمومی اشاره کرد و گفت: این موضوع باید صورت گیرد و سرمایه‌های اجتماعی موفق شود. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: برخی از کار‌های ما هزینه‌های اجتماعی را درست می‌کند که نباید این گونه باشد و سرمایه اجتماعی برای دستگاه قضائی بسیار مهم است. رئیس قوه قضائیه افزود: کاهش­ سرمایه اجتماعی و ضرورت رضایت مندی عمومی نسبت به قوه قضائیه نکته بسیار مهمی است که این نیز با نامتناسب بودن برخی از برخورد‌ها در سطوح مختلف بعضا موجب گله مندی می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر