استادان برجسته، هنرهای سنتی را به نسل جوان منتقل می‌کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
استادان برجسته، هنرهای سنتی را به نسل جوان منتقل می‌کنند

استادان برجسته، هنرهای سنتی را به نسل جوان منتقل می‌کنند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا - مدیر پژوهشکده هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از انتقال هنرهای سنتی ایرانی در قالب دوره‌های آموزشی توسط استادان برجسته صنایع دستی به نسل جوان خبر داد و گفت: این دوره ها از اواخر فروردین تا پایان خرداد ماه برگزار می شود.

«عبدالمجید شریف زاده» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، افزود: ثبت نام در این دوره‌های آموزشی پس از مصاحبه و با تایید استادان مربوطه انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه پژوهشکده هنرهای سنتی تنها محلی است که اقدام به آموزش برخی رشته‌های سنتی ایرانی به صورت انحصاری همچون زری دوزی می‌کند، اظهار داشت: استادان دارای درجه هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هنرجویان آموزش می‌دهند.

مدیر پژوهشکده هنرهای سنتی اضافه کرد: زری بافی جز هنرهای منحصر به فردی ایرانی است که پارچه‌های زری بافی تولید می‌شود.

شریف زاده توضیح داد که هنرجو پس از گذراندن سه دوره آموزش از ابتدا تا پیشرفته، مدرک پژوهشکده را اخذ کرده و با توجه به مهارت کسب توانایی کار و اشتغال می‌یابد و می‌تواند تولید داشته باشد.

مدیر پژوهشکده هنرهای سنتی ادامه داد: این دوره‌ها شامل تذهیب، نگارگری، گل و مرغ لاکی روغنی، زری بافی، خوش نویسی، میناسازی، نقاشی روی سفال، چرخ کاری سفال، گچ بری، طراحی سنتی، گلیم بافی و قالی بافی است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

به گفته وی، ساخت سازهای سنتی همچون (تنبک، قیچک، سنتور، رباب، سه تار، تار و تنبور)، معرق، منبت ریزقلم، حجم چوب، قلم زنی، زری بافی، نوازندگی (تار و سه تار) نقاشی باتیک و دوخت سنتی دیگر رشته‌های هنر سنتی است که استادان برجسته در این پژوهشکده به هنرجویان آموزش می‌دهند.

شریف زاده همچنین اظهار داشت که کلاس‌ها در کارگاه‌های این پژوهشکده برگزار و در واقع وقتی هنرجو وارد این فضا می‌شود، وارد یک فضای کاملا کارگاهی و هنری که با هنرهای دیگر ایرانی نیز آشنا می‌گردد.

وی با بیان اینکه ثبت نام در دوره‌های آموزشی برای دانشجویان با ۳۰ درصد تخفیف انجام می‌شود، ادامه داد: همچنین ثبت نام دوره تابستان هنرهای سنتی از ۲۵ خرداد سال جاری انجام خواهد شد.

شریف زاده گفت: علاقه مندان و هنرجویان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به واحد آموزش پژوهشکده هنرهای سنتی مراجعه و یا با شماره تلفن ۶۶۰۹۸۳۳۰ تماس حاصل کنند.

فراهنگ ** ۹۰۱۲ ** ۱۳۵۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

از دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعات

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
کلاکت ۲۷ تیراز دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعاتاختلاف نظر بین پردیس سینمایی و باغ کتاب، مطبوعات همچنان کاغذ ندارند و … از عناوین مهم کلاکت هستند

آینده بهتر در الکامپ ۹۸

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
آینده بهتر؛ این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آینده بهتر، این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده است. بیش از ۵۰۰ کسب و کار نوپا در این رویداد حاضر شده‌اند تا درست در دست هم توسعه اشتغال و خدمات را عرضه کنند؛ این نمایشگاه تا ۳۱ تیرماه میزبان علاقه‌مندان است.

جشنواره بین المللی فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره بین المللی فیلم شهر با تقدیر از دو پیشکسوت سینما و تلویزیون پروانه معصومی و داوود اسدزاده کار خود را آغاز کرده است.

نقدی به وضع مد و لباس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
یکی از نقد‌های جدی به وضعیت فرهنگی امروزمان موضوع مد و لباس است؛ حوزه‌ای که به نظر می‌آید رهای رهاستنقدی به وضع مد و لباسنقدی به وضع مد و لباسبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ یکی از نقد‌های جدی به وضعیت فرهنگی امروزمان درد و دل‌های مشترک بین مردم، تولیدکنندگان، کارشناسان، پژوهشگران و طراحان مد و لباس درباره حوزه‌ای است که به نظر می‌آید رهای رهاست. یکی از گلایه‌های جدی اغلب زنان جامعه که می‌خواهند در فضای عمومی با پوششی امن و مطابق با عقایدشان حاضر شوند و از طرفی به قانون هم احترام بگذارند این است که گشتیم نبود، نگردید نیست.
خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
به گزارش خبرآنلاین لرستان، در این جلسه که به ریاست رضا خواجه‌ای رئیس ستادهماهنگی بازسازی لرستان و با حضور مسئولین ستادهای بازسازی معین مستقردر استان در محل سالن جلسات ستادهماهنگی بازسازی استان لرستان برگزار شد، خواجه‌ای با این عنوان که تاکنون ۳۱هزارواحدمسکونی سیلزده به بانکهای عامل معرفی شده‌اند افزود: تاکنون بیش از۲۳ هزارواحدمسکونی بابانکهای عامل عقدقراردادنموده‌اند. خواجه‌ای بابیان اینکه تاکنون کار عملیات تعمیر۱۴ هزارواحدشروع شده است عنوان کرد: عملیات تعمیر ۸هزارو هفتصدواحدمسکونی به پایان رسیده است. اتمام ساخت اسکلت ۸۰۰ واحدرئیس ستادهماهنگی بازسازی استان لرستان درخصوص آمار ساخت واحدهای احداثی درسطح استان عنوان داشت: کار آواربرداری ۵هزارونهصد واحد به پایان رسیده و عملیات آرماتوربندی و بتن فنداسیون بیش از ۲هزاروسیصد واحد به اتمام رسیده است. وی با بیان اینکه کار اجرای اسکلت ۸۰۰ واحدبه اتمام رسیده است ابراز کرد: با حل مشکل تامین مصالح مورد نیاز ستادهای بازسازی، در هفته آینده شاهد پیشرفت چشمگیر عملیات بازسازی در مناطق سیل‌زده استان لرستان باشیم.

گفت و گوی عموپورنگ و امیرمحمد با طرفدارانشان

برنابرنا5 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر