جوایز بنیاد ملی نخبگان هدفمند می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
جوایز بنیاد ملی نخبگان هدفمند می‌شود

جوایز بنیاد ملی نخبگان هدفمند می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا |
اصفهان - ایرنا- معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نُخبگان گفت: اصلی ترین برنامه این بنیاد در سال جاری، هدفمند کردن جوایز اعطایی به نُخبگان است که برای آن 2 مسیر در نظر گرفته شد.

محمد صالح ترکستانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در اصفهان افزود: در مسیر نخست، تلاش می‌شود که جوایز به صورت فراخوان نباشد و بجای معرفی نخبگان به بنیاد، ساز و کارهایی تعریف شود تا ما آنها را شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: در مسیر دوم، درصددیم تا از جوایز و پول‌های غیرهدفمند فاصله بگیریم و انتخاب‌های ما برای پرداخت هدفمند باشد.

ترکستانی در باره طرح‌های شهید احمدی روشن خاطرنشان کرد: این طرح‌ها با هدف حل مسائل کشور توسط گروه‌های ۷ تا ۱۵ نفره از نخبگان اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته۱۰ طرح با۸۰ نفر در این برنامه اجرا شد، اضافه کرد: امسال تعداد گروه‌ها به یکصد مورد با فعالیت حدود۸۰۰ نخبه افزایش یافت.

ترکستانی با اشاره به هدف بنیاد ملی نخبگان برای کاهش هزینه‌ها در سال جاری گفت: ما امسال برنامه‌های هدفمند را توسعه می‌دهیم.

معاون بنیاد ملی نخبگان افزود: حدود سه هزار و۵۰۰ دانشجوی نخبه در سال تحصیلی ۹۸ - ۹۷ زیر پوشش خدمات و حمایت‌های این بنیاد قرار دارند.

وی با بیان اینکه تعداد قابل توجهی از دانش آموزان دوره‌های چهارم تا هفتم در قالب طرح شهاب با همکاری وزارت آموزش و پرورش نیز زیر پوشش بنیاد هستند، اظهار داشت: در بخش دانش آموختگان نیز جوایزی در قالب‌های مختلف مانند استادیار جوان، طرح شهید احمدی روشن و جایزه علامه طباطبایی به نخبگان اعطاء می‌شود.

ترکستانی با اشاره به اینکه حدود۱۲۰ نخبه از جوایز علامه طباطبایی بهره مند می‌شوند، اضافه کرد: حدود یکهزار نفر از دانش آموختگان و تعداد زیادی از نخبگانی که از خارج کشور برگشته‌اند نیز زیر پوشش این بنیاد هستند.

معاون بنیاد ملی نخبگان با تاکید براینکه با وجود محدودیت مالی دولت، جوایز این بنیاد در سال تحصیلی ۹۸ - ۹۷ بین۱۰ تا ۶۰ درصد افزایش یافت، تصریح کرد: یک و نیم سال قبل با برخی مسائل مالی مواجه بودیم که باعث تاخیر در پرداخت جوایز شد اما در زمان حاضر این مشکلات حل شده است.

ترکستانی گفت: میزان جوایز و حمایت در بخش‌های مختلف مانند متاهلان، طرح‌های احمدی روشن و وام ودیعه مسکن افزایش یافته است.

وی افزود: سال گذشته برغم مشکلات ارزی، نیمی از هزینه‌های نخبگانی که از فرصت مطالعاتی بنیاد استفاده کردند، به یورو پرداخت شد.

وی در باره تسهیلات مالی ارائه شده به نخبگان نیز توضیح داد: انتخاب افراد متقاضی برای دریافت این تسهیلات، مشکل است اما به محض انتخاب و تایید نهایی، پرداخت آنها در زمان کوتاه انجام می‌شود.

به گزارش ایرنا، بنیاد ملی نخبگان با هدف برنامه‌ریزی و سیاستگذاری برای شناسایی، هدایت، حمایت مادی و معنوی نخبگان، جذب، حفظ و بکارگیری و پشتیبانی از آنان در راستای ارتقای تولید علم، فناوری و توسعه علمی و متوازن کشور و احراز جایگاه برتر علمی، فناوری و اقتصادی در منطقه بر اساس سند چشم انداز کشور در افق ۱۴۰۴ در سال ۱۳۸۵ تشکیل شد.

بر اساس اساسنامه این بنیاد، نخبه به فرد برجسته و کارآمدی اطلاق می‌شود که اثر گذاری وی در تولید علم، هنر و فناوری کشور محسوس باشد و هوش، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری او در راستای تولید دانش و نوآوری موجب شتاب بخشیدن به رشد و توسعه علمی و متوازن کشور شود.

۶۰۲۷/۳۰۱۱

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر