جوایز بنیاد ملی نخبگان هدفمند می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
جوایز بنیاد ملی نخبگان هدفمند می‌شود

جوایز بنیاد ملی نخبگان هدفمند می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا |
اصفهان - ایرنا- معاون توسعه و مدیریت منابع بنیاد ملی نُخبگان گفت: اصلی ترین برنامه این بنیاد در سال جاری، هدفمند کردن جوایز اعطایی به نُخبگان است که برای آن 2 مسیر در نظر گرفته شد.

محمد صالح ترکستانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در اصفهان افزود: در مسیر نخست، تلاش می‌شود که جوایز به صورت فراخوان نباشد و بجای معرفی نخبگان به بنیاد، ساز و کارهایی تعریف شود تا ما آنها را شناسایی کنیم.

وی ادامه داد: در مسیر دوم، درصددیم تا از جوایز و پول‌های غیرهدفمند فاصله بگیریم و انتخاب‌های ما برای پرداخت هدفمند باشد.

ترکستانی در باره طرح‌های شهید احمدی روشن خاطرنشان کرد: این طرح‌ها با هدف حل مسائل کشور توسط گروه‌های ۷ تا ۱۵ نفره از نخبگان اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته۱۰ طرح با۸۰ نفر در این برنامه اجرا شد، اضافه کرد: امسال تعداد گروه‌ها به یکصد مورد با فعالیت حدود۸۰۰ نخبه افزایش یافت.

ترکستانی با اشاره به هدف بنیاد ملی نخبگان برای کاهش هزینه‌ها در سال جاری گفت: ما امسال برنامه‌های هدفمند را توسعه می‌دهیم.

معاون بنیاد ملی نخبگان افزود: حدود سه هزار و۵۰۰ دانشجوی نخبه در سال تحصیلی ۹۸ - ۹۷ زیر پوشش خدمات و حمایت‌های این بنیاد قرار دارند.

وی با بیان اینکه تعداد قابل توجهی از دانش آموزان دوره‌های چهارم تا هفتم در قالب طرح شهاب با همکاری وزارت آموزش و پرورش نیز زیر پوشش بنیاد هستند، اظهار داشت: در بخش دانش آموختگان نیز جوایزی در قالب‌های مختلف مانند استادیار جوان، طرح شهید احمدی روشن و جایزه علامه طباطبایی به نخبگان اعطاء می‌شود.

ترکستانی با اشاره به اینکه حدود۱۲۰ نخبه از جوایز علامه طباطبایی بهره مند می‌شوند، اضافه کرد: حدود یکهزار نفر از دانش آموختگان و تعداد زیادی از نخبگانی که از خارج کشور برگشته‌اند نیز زیر پوشش این بنیاد هستند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

معاون بنیاد ملی نخبگان با تاکید براینکه با وجود محدودیت مالی دولت، جوایز این بنیاد در سال تحصیلی ۹۸ - ۹۷ بین۱۰ تا ۶۰ درصد افزایش یافت، تصریح کرد: یک و نیم سال قبل با برخی مسائل مالی مواجه بودیم که باعث تاخیر در پرداخت جوایز شد اما در زمان حاضر این مشکلات حل شده است.

ترکستانی گفت: میزان جوایز و حمایت در بخش‌های مختلف مانند متاهلان، طرح‌های احمدی روشن و وام ودیعه مسکن افزایش یافته است.

وی افزود: سال گذشته برغم مشکلات ارزی، نیمی از هزینه‌های نخبگانی که از فرصت مطالعاتی بنیاد استفاده کردند، به یورو پرداخت شد.

وی در باره تسهیلات مالی ارائه شده به نخبگان نیز توضیح داد: انتخاب افراد متقاضی برای دریافت این تسهیلات، مشکل است اما به محض انتخاب و تایید نهایی، پرداخت آنها در زمان کوتاه انجام می‌شود.

به گزارش ایرنا، بنیاد ملی نخبگان با هدف برنامه‌ریزی و سیاستگذاری برای شناسایی، هدایت، حمایت مادی و معنوی نخبگان، جذب، حفظ و بکارگیری و پشتیبانی از آنان در راستای ارتقای تولید علم، فناوری و توسعه علمی و متوازن کشور و احراز جایگاه برتر علمی، فناوری و اقتصادی در منطقه بر اساس سند چشم انداز کشور در افق ۱۴۰۴ در سال ۱۳۸۵ تشکیل شد.

بر اساس اساسنامه این بنیاد، نخبه به فرد برجسته و کارآمدی اطلاق می‌شود که اثر گذاری وی در تولید علم، هنر و فناوری کشور محسوس باشد و هوش، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری او در راستای تولید دانش و نوآوری موجب شتاب بخشیدن به رشد و توسعه علمی و متوازن کشور شود.

۶۰۲۷/۳۰۱۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«سین_ی_لام»؛ سیستان و بلوچستان را دریابیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون اخبار جشنواره‌های فجر و فعالیت هنرمندان به منظور کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> اهالی رسانه زمان نمایش فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را مشخص کردند>> راهیابی چهار فیلم اولی به بخش سودای سیمرغ>> شهادت مظلومانه سردار سلیمانی یک سیمرغ به سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر اضافه کرد>> چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با نگین سلیمانی مهمان گلزار شهدای کرمان شد>> دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر در پی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی>> سیل سیستان و بلوچستان، هنرمندان را به صحنه آورد

شهادت بزرگ در آینه اشعار

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل

همت مردم در احیای بناهای تاریخی

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ این آثار نیاز به مرمت دارند و اینبار شهروندان آستینها را برای مرمت بالا زدند و حمام قدیمی تهران را مرمت کردند.

اولویت اول کشور آموزش و پرورش است

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هیچ گاه نباید از اولویت کشور خارج شد، خاطرنشان کرد: حتی در مواقعی که با کمبود منابع در کشور مواجه هستیم، آموزش و پرورش باید همچنان در صدر اولویت‌ها باشد چرا که می‌تواند با تربیت نیروی انسانی، آینده کشور را بسازد. مقام معظم رهبری نیز بار‌ها تاکید کرده‌اند که سرمایه گذاری در آموزش و پرورش جزو هزینه‌های سرمایه‌ای کشور است. جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه بدون مشارکت عموم نمی‌توان برنامه‌های آموزش و پرورش کشور را به نحو مطلوب اجرایی کرد، گفت: شورا‌های آموزش و پرورش یک ظرفیت بسیار مهم است که در کشور شکل گرفته است و می‌توانند برای تعریف و تحقق مشارکت عمومی برنامه ریزی کنند و از ظرفیت‌های سایر دستگاه‌های اجرایی نیز برای پیشبرد برنامه‌های آموزش و پرورش استفاده کنند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: مهمترین کار شورا‌های آموزش و پرورش باید این باشد که راهکار‌هایی برای استفاده از ظرفیت‌ها و منابع مادی و معنوی کشور تدوین کنند و با جلب مشارکت مردم، این ظرفیت‌ها را در خدمت آموزش و پرورش کشور قرار دهند. جهانگیری با اشاره به اینکه در قانون شورا‌های آموزش و پرورش آمده است که ۱۷ دستگاه باید با آموزش و پرورش همراهی کنند، گفت: وقتی آموزش و پرورش از این درجه اهمیت برخوردار است، در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی آن را از اولویت کشور خارج نمی‌کنیم، این یعنی اگر کمترین احساس مسئولیتی به آینده ایران داریم باید به آموزش و پرورش کمک کنیم.

از نماز جمعه تهران تا سیل سیستان

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ از نماز جمعه باشکوه تهران تا سیل سیستان و بلوچستان و حراج تهران را در این قسمت داغ‌های مجازی ببینید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری6 روز قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری6 روز قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری6 روز قبل

مشخصات فنی سامسونگ گلکسی A۱۰: یک گوشی اقتصادی خوب با بدنه پلاستیکی

تکراتوچند ثانیه قبل

تجهیز ۱۷ مدرسه شبانه‌روزی خوزستان به وسایل ورزشی

ایسنا3 دقیقه قبل

برگزار کنفرانس برلین در بحبوحه خشم مغرب عربی/ درخواست السراج برای استقرار نظامی در لیبی

تسنیم3 دقیقه قبل

سرو قهوه در کافی‌شاپ با طعم سوسک! + ویدئو

اعتمادآنلاین3 دقیقه قبل

مردود شدن گل سویا به رئال مادرید توسط VAR به یک چالش تبدیل شد

ایسنا3 دقیقه قبل

اعلام جزئیات درگیری و هلاکت یکی از سرشاخه‌های خارجی قاچاق مواد مخدر

اقتصاد آنلاین7 دقیقه قبل

برگزیدگان مسابقه کتابخوانی ویژه آثار مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در کردستان تجلیل شدند

نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور8 دقیقه قبل