1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. سیاسی
چالش روحانی با نعمتی که نقمت شد

چالش روحانی با نعمتی که نقمت شد

ایمناخبرگزاری ایمنا |
در حالی که بسیاری از جامعه شناسان سیاسی وضعیت بازار سکه و ارز، هجوم مردم به بازارها و کمبود ناگهانی برخی کالا را ناشی از کاهش سطح سرمایه اجتماعی می دانستند و دولت را به ترمیم آن تشویق می کردند، سیلی فراگیر کشور را در برگرفت و بار دیگر دولت را در مقابل آزمونی جدید قرار داد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سرمایه اجتماعی (social capital) را می‌توان در کنار سرمایه‌های اقتصادی و انسانی، بخشی از ثروت ملی به حساب آورد که بستر مناسبی برای بهره برداری از سرمایه انسانی و فیزیکی (مادی) فراهم می‌کند و راهی برای نیل به موفقیت قلمداد می‌شود. سرمایه اجتماعی از طریق تشویق افراد به «همکاری» و «مشارکت» در تعاملات اجتماعی، قادر است به حل میزان بیشتری از معضلات موجود در آن اجتماع، فائق آید و حرکت به سوی رشد و توسعه شتابان اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و … را امکان پذیر سازد.

معمولا زمانی که از مشکلات اقتصادی کشور سخن به میان می‌آید، اغلب کمبود سرمایه فیزیکی (مادی) به عنوان یکی از بزرگترین معضلات نام برده می‌شود و از سرمایه‌های اجتماعی هیچ سخنی به میان نمی‌آید؛ این در حالی است که لزوم سرمایه اجتماعی در شرایط بحرانی که نیاز به اعتمادسازی است، بیش از هر سرمایه دیگری احساس می‌شود و سرمایه اجتماعی در کنار سایر سرمایه‌ها می‌تواند بسیاری از معماهای لاینحل اجتماعی و اقتصادی را از سر راه حرکات توسعه‌ای جامعه بردارد.

سیل و معمای سرمایه اجتماعی

دولت ایران نیز که امروز با سخت‌ترین تحریمهای یکجانبه و غیرقانونی آمریکا دست و پنجه نرم می‌کند و به واسطه دسترسی نداشتن به سوئیفت از بسیاری از درآمدهای صادراتی خود محروم شده و ناچار است از راههای غیر معمول به آنها دست یابد، در عرصه داخلی نیز با مشکل کمبود سرمایه اجتماعی مواجه شده است؛ مشکلی که از لطمه دیدن ارزشها و هنجارهای مشترک که می‌توانند انگیزه‌ای برای همکاری باشند و نیز افزایش بی‌اعتمادی مردم به دولت ناشی می‌شود.

در شرایطی که تحریمها، نوسانات مکرر نرخ سکه و ارز، کمبود برخی مواد غذایی و البته خشکسالی و دعواهای استانی بر سر طرح‌های انتقال آب دولت روحانی را در تنگنای مدیریت این بحرانها و جلب دوباره اعتماد مردم قرار داده بود، در واپسین روزهای اسفند ماه ۹۷ ورق خشکسالی برگشت و بارش رحمت الهی در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. در ابتدا سازمان هواشناسی پیش بینی می‌کرد این بارشها، از نوع بارشهای پراکنده بهاری باشد و مشکلی ایجاد نکند و همه مسئولان استانی و کشوری نیز به رسم سالهای گذشته راهی سفرها و تعطیلات نوروزی شدند، اما این نعمت الهی برای زیر ساختها و ابنیه قدیمی و تجهیز نشده ایران به نقمت تبدیل شد و بحرانی جدید برای دولت روحانی رقم زد.

بار دیگر بحث عملکرد دولت در پیشگیری از وقوع و نیز کنترل و مهار بحران به نقل محافل خبری و رسانه‌ها تبدیل شد و اما و اگرها پیرامون میزان اعتماد مردم مناطق سیل زده به وعده‌های دولت و رضایت آنها از چگونگی امداد رسانی بخشهای دولتی بالا گرفت.

انتظارات سیل‌زدگان به طور کامل برآورده نشد

مهدی مطهرنیا، استاد علوم سیاسی و محقق آینده پژوه در رابطه با عملکرد دولت در بحران سیل اخیر به خبرنگار ایمنا گفت: دولت با توجه به جایگاهش در نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان قوه مجریه باید دارای توانمندی‌های بسیار بالایی برای برخورد با بحرانهای طبیعی باشد؛ این در حالی است که باید گفت آنچه که از دولت روحانی در ارتباط با مدیریت بحران توقع می‌رفت به هیچ وجه در نظر مردم حاصل نشد.

وی افزود: مردم با توجه به دانایی حاصل از تبادل اطلاعات در عصر جدید از میزان محدودیت‌های دولت در ساختار قدرت اطلاع دارند، اما استناد به این محدودیت‌ها در هنگام بروز بحران‌های طبیعی که مستلزم بهره برداری از تمام توانایی‌های دولت در ادای دین به مردم است، نمی‌توانند قابل قبول باشد. لذا به نظر می‌رسد آنچه مردم از دولت روحانی در بحران اخیر انتظار داشتند، به طور کامل برآورده نشده و چالش‌ها و پرسش‌های زیادی در ذهن مردم نسبت به نوع عملکرد دولت شکل گرفته است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: هر چند تحریم و انزاوی سیاسی تا حد زیادی توانسته دولت را از نظر مالی تضعیف کند و بر کمک رسانی به سیل زدگان از منظر مادی تأثیر بگذارد، اما تمام مسائل به کمکهای مادی خلاصه نمی‌شود، نوع برخوردی که بعضی از مسئولان و مدیران نسبت به بحران و چگونگی برخورد با بحران داشتند نیز تا حدودی تصویر نامطلوبی از عملکرد دولت نشان داد و انتقاداتی به آن وارد است.

دولت در مرحله فروکش بحران اعتماد مردم را جلب کند

مطهرنیا در رابطه با اینکه دولت چگونه می‌تواند از بحران فعلی سیل برای افزایش سرمایه اجتماعی استفاده کند، گفت: اصولا بحران دارای مراحل مختلفی است که شامل تولد، اوج گیری، فروکش و پیامد می‌شود؛ همانطور که مستحضر است دولت در مرحله تولد و اوج گیری بحران سیل نتوانست تا حدود زیادی توانایی‌های خود را به نمایش بگذارد، بنابراین باید در زمان فروکش و مدیریت پیامدهای آن کاملا در کنار مردم قرار گیرد تا بتواند اعتماد آنها را جلب کند.

وی افزود: دولت باید با تمام وجود تلاش کند که چه از جنبه برخورد و سخن گفتن با مردم بحران زده، چه از جنبه کمک رسانی‌های حمایتی و چه از منظر هماهنگی‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی به گونه‌ای عمل کند که پیامدهای ناشی از بحران سیل تاحدود زیادی تبدیل به فرصت شود. به هر صورت محدودیت‌های دولت رافع تکلیف آن نخواهد بود؛ باید طراحی جدی برای دوران فروکش این بحران صورت بگیرد و مدیریت پیامدهای پس از آن در حوزه‌های گوناگون اجتماعی، اقتصادی و حتی فرهنگی را مورد توجه قرار داد.

لزوم برخورد صحیح با سیل‌زدگان به مسئولان استانی تفهیم شود

مهری بهروز، دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان اصفهان در رابطه با عملکرد دولت در سیل اخیر به خبرنگار ایمنا گفت: در قضیه سیل اخیر برخی انتقادات و بایدها وجود دارد که اگر دولت به دنبال تقویت سرمایه اجتماعی است، باید به آنها توجه کافی داشته باشد. در درجه نخست متأسفانه به نظر می‌رسد بسیاری از نهادهایی که باید پیش بینی‌ها و پیش گیریهای لازم در زمینه مدیریت بحران را انجام می‌دادند تا از گستردگی خسارات سیل جلوگیری کنند، عملکرد خوب و مناسبی نداشتند و لازم است دولت در این زمینه توجه بیشتری از خود نشان دهد.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

دبیر جمعیت زنان مسلمان نو اندیش استان اصفهان گفت: از سوی دیگر رویکرد مقامات استانی و محلی نسبت به مردم سیل زده به ویژه مردمی که از نظر روحی در شرایط مناسبی نیستند و ممکن است انتقادات تندی را مطرح کنند، از اهمیت بسیاری برخوردار است که دولت باید دراین زمینه سفاراشات لازم را به نمایندگان خود در استانهای سیل زاده داشته باشد.

وی تصریح کرد: به عنوان نمونه در روزهای اخیر شاهد انتشار فیلمهایی بودیم که نشان می‌داد استاندار خوزستان با برخی افراد منتقد به صورت تند و خشن برخورد می‌کند، یا عکسهایی از برخی مسئولان منتشر می‌شود که لبخند زنان در سیل در حال قدم زدن و گفت و گو هستند؛ این در حالی است که باید به مقامات استانی و محلی تفهیم شود که اگر نمی‌توانند کاری برای مردم سیلزده بکنند، حداقل نمک روی زخم آنها نپاشند و وظیفه دارند از نظر روحی و روانی به مردم آرامش ببخشند.

دولت به وعده‌ها عمل کند، اعتماد ایجاد می‌شود

دبیر جمعیت زنان مسلمان نو اندیش استان اصفهان گفت: از دیگر مسائلی که می‌تواند اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی را در شرایط سیل افزایش دهد، عمل کردن دولت به وعده هایش و به ویژه تهیه محل‌های مناسب برای اسکان مردم سیل زده در کوتاه مدت و تهیه مسکن مناسب و امن برای آنها در بلند مدت است.

بهروز خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی دولت در وضعیت تحریم قرار دارد و از امکانات مالی مناسب و زیادی برخوردار نیست، از سوی دیگر به دلیل همین تحریمها، کمکهای بین المللی نیز با واسطه وارد کشور می‌شود که این امر مشکلات خاص خود را دارد، اما کشور ما ظرفیتهای اقتصادی فراوانی همچون گردشگری دارد که دولت باید این امکانات بالقوه را به بالفعل تبدیل کند تا از طریق آنها بتواند حتی در شرایط تحریم نیز مشکلات کشور را برطرف کند.

عملکرد دولت در سیل قابل قبول است

عباس نصر، روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی نیز در همین رابطه به خبرنگار ایمنا گفت: با عنایت به سالها خشکسالی و نبود یا کمبود تجربه در برخورد با حادثه سیل آن هم در گستره جغرافیایی وسیع و فشرده بودن اتفاقات در طی مدت کوتاه نمی‌توان انصاف را کنار گذاشت و تلاش دولت را به ویژه که دولت در شرایط کمبود اعتبارات در آغاز سال مالی قرار دارد.

وی افزود: اگرچه نیروهای نظامی و تعدادی از نیروهای مردمی هم در کنار دولت قرارگرفتند، اما در هرحال محور مدیریت با دولت بود. البته در کار دولت نواقص هم دیده می‌شود و عملکرد آن خالی از اشکالات نیست، اما در یک نگاه کلی با عنایت به اینکه اعلام بسیج عمومی برای به تحرک در آوردن ملت در حمایت از برنامه دولت توسط صدا و سیما انجام نشد، کار دولت قابل قبول به نظر می‌رسد.

دستگاههای تبلیغاتی در صدد افزایش سرمایه اجتماعی به نفع رییس جمهور نیستند

نصر در رابطه با تأثیر عملکرد دولت بر وضعیت سرمایه اجتماعی خاطر نشان کرد: عملکرد دولت در این رویداد خلاء و شکاف ناشی از نارضایتی‌های مردم از وضعیت کلان مدیریت در کشور را پرنمی کند، هر چند افزایش هم نخواهد داد، اما برای خود قوه مجریه تا حدودی آبروساز خواهد شد و البته برای ملت هم این سوال پررنگ‌تر شده که چرا حتی در بحران‌های سخت اینچنینی نیز قوه مجریه با کمبود اعتبار مواجه است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تأکید کرد: از آنجا که توان تبلیغاتی کشور دست دیگران است و آنها نه تنها در صدد افزایش سرمایه اجتماعی به نفع رییس جمهور نیستند، بلکه به طور لطیف به آن ضربه هم می‌زنند، از آقای روحانی کاری ساخته نیست. با این وجود چنان که توان ادعایی مسئولان در رفع آثار بحران سیل بدون بهانه به مرحله عمل در آید و به انتظارات مردم پاسخ داده شود، سرمایه اجتماعی آفرین است در غیر این صورت پیامدهای روانی این بحران متوجه کل نظام است.

اتهام زنی به دولت ثمری جز کاهش سرمایه اجتماعی ندارد

به گزارش ایمنا، بالا گرفتن انتقادات و حتی ایجاد اختلاف بین مقامات و مسئولان در زمانی که کشورها با بحرانهای بزرگ مواجه می‌شوند، امری طبیعی و رایج است و مختص به ایران نیست؛ کما اینکه در آبان ماه سال گذشته زمانی که مخرب‌ترین و مرگبارترین آتش سوزی جنگل در تاریخ ایالت کالیفرنیا در آمریکا رخ داد، هزاران خانه و هکتارها جنگل را نابود کرد و تعداد زیادی کشته و ناپدید بر جای گذاشت، دعوای لفظی بین ترامپ و مقامات ایالتی بالا گرفت و علاوه بر طرح موضوع سوءمدیریت، کار به تهدید قطع بودجه دولت فدرال نیز رسید.

ترامپ در پیامی توییتری نوشت: «هیچ علتی به غیر از مدیریت بسیار ضعیف جنگلها، برای این آتش سوزیهای جنگلی گسترده و مرگبار و پرهزینه در کالیفرنیا وجود ندارد. هرسال میلیاردها دلار بودجه برای این بخش اختصاص داده می‌شود، اما شاهد آن هستیم که بسیاری جانشان را از دست می‌دهند و همه این مسائل نتیجه سوء مدیریت وحشتناک جنگلها است. اگر حالا این مشکل را حل نکنید، دیگر شاهد پرداختهای دولت فدرال نخواهید بود!»

بنابراین یکی از ابتدایی‌ترین و رایج‌ترین واکنش‌های مقامات سیاسی برای کاستن از فشار بحران، فرافکنی و متهم ساختن دیگری به کم کاری و سوء مدیریت است؛ این در حالی است که نه در آمریکا، نه در ایران و نه هیچ جای دیگر دنیا چنین لفاظی‌هایی به رفع بحران و کاستن از آلام مردم مناطق بحران زده کمک نمی‌کند، بلکه تنها با ایجاد جو نا امیدی و بی اعتمادی، فشار روانی موجود را افزایش و میزان سرمایه اجتماعی را هر چه بیشتر کاهش می‌دهد. راهکار منطقی‌تر شاید، تلاش منسجم و یکدست مسئولان برای برطرف کردن آثار بحران موجود و ایجاد اتاق‌های فکر برای بررسی کارشناسی کوتاهی‌های صورت گرفته و برنامه ریزی برای جلوگیری از وقوع مجدد آنها، بعد از پایان بحران باشد.

گزارش از اعظم ملایی- دبیر سیاسی ایمنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، محمد قائم تاجگردون در اختتامیه نشست ارزیابی استقرار دولت الکترونیک در این سازمان افزود: الزامات دولت الکترونیک و همچنین تجربه بنادر موفق در جهان، دو الگو اصلی سازمان بنادر در ارائه خدمات پیشرفته الکترونیکی به ذی نفعان محسوب می‌شود. وی اضافه کرد: ​ رویکرد این سازمان، رقابت پذیری و برخورداری از برنامه مشخص در توسعه زیرساخت‌های دولت الکترونیک است. مدیرکل فناور اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر ابراز امیدواری کرد در این راستا با تغییر نگرش‌ها، برنامه ریزی منسجم و ایجاد طرح‌های کاربردی، به دستاورد‌های تازه‌ای دست یابیم. تاجگردون از پنج هدف اختصاصی و دوازده برنامه طراحی شده برای پیشبرد ۱۱ پروژه مصوب در نقشه راه هوشمندسازی بنادر خبر داد و آن را راهکاری عملگرا در جهت رفع مشکلات اساسی در بنادر دانست و گفت: به نظر می‌رسد با اجرای این برنامه‌ها در قالب یک بسته کامل، ظرف سه سال پیشرفت قابل ملاحظه‌ای را در بنادر کشور شاهد باشیم. مدیرکل فاوا سازمان بنادر نیز تاکید کرد: برای «نقاط قابل بهبود» برنامه داریم؛ چراکه سازمان بنادر خودش را با سایر بنادر دنیا مقایسه می‌کند.
الفالف22 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.
فارسفارس21 ساعت قبل
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر خود به نیویورک، مقر دائمی سازمان ملل متحد، در نشست «جامعه آسیا» سخن گفت. به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به نیویورک سفر کرده است، امروز (چهارشنبه)، در نشست موسسه «جامعه آسیا» شرکت کرد. وی در ابتدا در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آمریکایی‌ها گفته‌اند که تحریم‌ها را ادامه می‌دهند تا ایران به صورت یک کشور عادی رفتار کند، تصریح کرد که این آمریکاست که با خروج از توافقات مختلف رفتار غیرعادی از خود نشان می‌دهد. وی با اشاره به اینکه در حصول برجام کشورهای مختلف دارای منافع متخاصم در برابر هم قرار گرفته بودند، تاکید کرد که این بهترین توافقی بود که طرف‌ها می‌توانستند به آن دست پیدا کنند. در حال تکمیل …
الفالف9 ساعت قبل
امروز آئین معارفه سردار سرلشکر حسین سلامی بعنوان فرمانده جدید کل سپاه برگزار شد. یکی از تصاویر این مراسم درخشید و رسانه‌ها تیتر زدند؛ ۴ فرمانده کل سپاه در یک قاب! سپاه علاوه بر اینکه از سرمایه انسانی برخوردار است، نسبت به این دارایی گرانقیمت و شیوه به گردش درآوردن آن آگاه است. سپاه «نمایش» این سرمایه انسانی را کمتر از نمایش جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیک دفاعی نمی‌داند و برای نمایش اقتدار سرمایه انسانی خود از یک برنامه ریزی موثر و خلاقانه برخوردار است. سپاه به یک معادله مدیریتی و الگوریتم سازنده بین سرمایه انسانی و سرمایه پولی (طبق نظرات مدیریت اقتصادی نئولفت) دست یافته است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
وی افزود: رویداد‌های سه نفره زیادی داریم که بحث همگانی بیشتر در آن مطرح است. حتی با وجود بحث همگانی ایونت‌ها، باز هم با نگاهی به ظرفیت‌های موجود به بازیکنان مستعد توجه می‌شود. رئیس کمیته بسکتبال سه نفره و همگانی تاکید کرد: ​ امسال تلاش می‌کنیم لیگ سه نفره را راه اندازی کنیم و تور‌های باکیفیت بهتر داشته باشیم؛ لیگ و تور‌هایی که بازیکنان پنج نفره در آن کمتر بازی می‌کنند و فرصت خوبی برای بازیکنان دیگر وجود دارد که خود را در این مسابقات نشان دهند و بیشتر شناسایی شوند. بر طبق قوانین برای کاپ آسیا، ​مسابقات کوئست غرب آسیا، المپیک و جهانی باید از یک ماه زودتر، اسامی ابتدایی چهار بازیکن ثبت شود. این قانون برای همه کشور‌ها وجود دارد و فیبا سه به سه نیز به آن توجه دارد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: این مرحله برای ۵۰ سال آینده در حال کار فکری و اندیشه‌ای است تا با مشارکت همه ملت‌های اسلامی تحقق یابد و جمهوری اسلامی ایران پرچمدار این حرکت است و امروز از دولت سازی در مسیر تمدن سازی اسلامی در حال حرکت هستیم. وی در خصوص برگزاری نخستین همایش بین المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴» با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران پرچمدار مرحله دوم تمدن سازی در جهان اسلام است، گفت: این همایش با هدف نزدیک کردن افکار و اندیشه‌های دانشمندان جهان اسلام، هشتم اردیبهشت به مدت دو روز برگزار می‌شود. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ افزود: آیین گشایش این همایش که با همکاری مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران برگزار می‌شود با حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، تعدادی از اعضای هیئت دولت و بیش از ۱۵ نفر از اندیشمندان برجسته کشور‌های اسلامی و اروپایی برگزار خواهد شد. رئیس همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴، موضوعات آینده تحولات اجتماعی، آینده فرهنگ و تمدن اسلامی و آینده سیاست و امنیت در ۵۷ کشور اسلامی را از موضوعات این همایش بیان کرد و افزود: چگونگی توسعه علم و فناوری، آینده محیط زیست و آینده اقتصاد در جهان اسلام از دیگر موضوعات اصلی این همایش بین المللی است. دکتر رحیم صفوی همچنین با تاکید بر ظرفیت بالای گردشگری در جهان اسلام، افزود: سالانه بیش از ۵ تا ۶ میلیون گردشگر خارجی از جمله گردشگران مذهبی به ایران سفر می‌کنند و توجه به این ظرفیت مهم از مباحث همایش بین المللی جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر