1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
حمایت رئیس شورای اروپایی از تعویق تاریخ برگزیت علیه انتقادهای گسترده از پارلمان اروپا

حمایت رئیس شورای اروپایی از تعویق تاریخ برگزیت علیه انتقادهای گسترده از پارلمان اروپا

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس شورای اروپایی در واکنش به انتقادها از طرف نمایندگان پارلمان اروپا به تعویق مجدد تاریخ برگزیت اظهار داشت که این تعویق چند ماهه به اتحادیه اروپا اجازه می دهد روی موضوعات مهم دیگری مانند تجارت با آمریکا تمرکز کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه «فوکوس» آلمان، «دونالد تاسک»، رئیس شورای اروپایی از تعویق چند ماهه تاریخ برگزیت که اخیرا درباره آن تصمیم گیری شده است حمایت کرده و گفت: تعویق تاریخ برگزیت تا ۳۱ اکتبر به اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد روی موضوعات مهم دیگری مانند تجارت با آمریکا تمرکز کند.

وی افزود: همچنین این تعویق تاریخ برگزیت شرایطی را ایجاد می‌کند که موقتا یک خروج نامنظم انگلیس از اتحادیه اروپا به وقوع نپیوندد و انگلیسی‌ها هم همچنان همه گزینه‌ها را روی میز داشته باشند. اساسا همچنین این امکان وجود دارد که مسئله خروج از اتحادیه اروپا مورد بازنگری قرار گیرد.

تاسک همچنین در این ارتباط به سیاستمدارانی مانند «امانوئل ماکرون» انتقاد وارد کرد که هفته گذشته در نشست اتحادیه اروپا اعلام کردند که رویای این را ندارند که تصمیم برگزیت برگردانده شود.

وی افزود: من می‌خواهم بگویم که ما در این دوران سخت تاریخ خود به رویا و رویا پردازان نیاز داریم.

رئیس شورای اروپایی همچنین تصریح کرد که من می‌دانم که در هر دو طرف کانال هر کسی از مسئله برگزیت خسته شده است. اما این نباید منجر به این شود که برگزیت حالا به سادگی از صحنه کنار زده شود. فرقی نمی‌کند که چه اتفاقی می‌افتد، ما از طریق سرنوشت مشترک با هم متحد هستیم و می‌خواهیم همچنین در آینده دوستان و شرکای تنگاتنگی باقی بمانیم.

رئیس شورای اروپایی با این اظهارات خود به برخی انتقادها که از طرف پارلمان اروپا به تعویق تاریخ برگزیت وجود داشت پاسخ داد. نمایندگان پارلمان اروپا می‌ترسند که در انتخابات اروپایی اواخر ماه می‌مجددا بسیاری از مخالفان انگلیسی اتحادیه اروپا به پارلمان راه یابند.

تنها در صورتی که ترزا می‌تا قبل از انتخابات اروپایی به توافقی با نمایندگان پارلمان انگلیس درباره برگزیت دست یابد و این مسئله نهایی شود انگلیس دیگر نیازی نیست که در انتخابات اروپایی شرکت کند.

هفته گذشته ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در این باره با هم توافق کردند که تاریغ برگزیت برای دومین بار به تعویق افتاده و تا ۳۱ اکتبر به انگلیس برای خروج از این اتحادیه زمان داده شود. البته بر اساس توافقات انجام شده یک برگزیت زودتر از این موعد هم امکان پذیر است اگر عرصه سیاسی انگلیس درباره مناسبات آینده با اتحادیه اروپا توافق کند.

ابتدا قرار بود انگلیس در تاریخ ۲۹ ماه مارس این اتحادیه را ترک کند و بعد از آن ۱۲ آوریل برای این برگزیت در نظر گرفته شد و بعد از آن هم تاریخ برگزیت تا ۳۱ اکتبر به تعویق افتاد.

سیاستمداران انگلیسی تا به حال نتوانسته‌اند درباره یک راه منظم برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به توافقی دست یابند. اکثر سیاستمداران در انگلیس و بروکسل هم از یک برگزیت سخت بدون توافق با اتحادیه اروپا می‌ترسند. مذاکرات تا کنون دولت انگلیس با اپوزیسیون هم تا به حال به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.

در این میان برخی نمایندگان اروپایی پارلمان اتریش هم درباره روند پر هرج و مرج برگزیت اظهار نظرهایی داشته‌اند.

خبری: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

«اوتمار کاراس»، از نمایندگان بلند پایه حزب مردم اتریش در پارلمان اروپا امروز (سه شنبه) در اظهاراتی گفت که بیش از حد درباره برگزیت صحبت شده و منابع زیادی صرف آن شده است.

وی در این باره گفت که اتحادیه اروپا در این شرایط به ندرت خود را درگیر مسائل واقعا مهم آینده در این اتحادیه می‌کند و ما خیلی بیش از حد درباره برگزیت صحبت می‌کنیم و خیلی کم در این باره صحبت می‌کنیم که چگونه اروپا باید با مسئله دیجیتالی شدن، دگرگونی آب و هوا، مهاجرت و جهانی سازی برخورد کند. برگزیت منابع بسیار زیادی را صرف کرده است.

«جوزف وایدن هولتسر» از نمایندگان اروپایی حزب سوسیال دموکرات اتریش هم آشکارا اظهار داشته است که هیچ برگزیتی وجود نخواهد داشت. وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا عملگرا است. یک اروپای بدون انگلیس اروپای واقعی نیست. انگلیسی‌ها بخشی از هویت ما هستند. جدایی این کشور از اتحادیه اروپا واقعا برای ما دردناک است. وی در هر صورت ابراز اطمینان کرد که انگلیسی‌ها در انتخابات اروپایی شرکت خواهند کرد.

«هارالد ویلیمسکی»، از نمایندگان اروپایی حزب آزادی اتریش هم انگلیس را به عنوان کشوری بی هدف مشخص کرده است.

«مونیکا وانا»، از نمایندگان حزب سبز پارلمان اروپا که از مخالفان تعویق تاریخ برگزیت بود هم اعتقاد دارد که اخاذی از اتحادیه اروپا همچنان ادامه خواهد داشت. وی تمدید مجدد تاریخ برگزیت را به عنوان اقدامی نا مطلوب ارزیابی کرده و آن را اقدامی کاملا مضحک دانسته و گفت: انگلیسی‌ها ۳ سال زمان داشتند که از اتحادیه اروپا اخاذی کنند. این هم مضحک است که انگلیسی‌ها در انتخابات اتحادیه اروپا مشارکت کنند.

«هاینس بکر» از دیگر نمایندگان حزب مردم اتریش در پارلمان اروپا البته بر این اعتقاد است که برگزیت اتفاق خواهد افتاد، اما مسئله این است که چه موقع.

«توماس وایتس» از دیگر نمایندگان پارلمان اروپا هم بر این باور است که برگزیت قبل از انتخابات اتحادیه اروپا باید اجرایی شود. در غیر این صورت شرایط پر هرج و مرج و مبهمی ایجاد می‌شود. در هر صورت انگلیسی‌ها با تمدید تاریخ برگزیت موفق شده‌اند اتحادیه اروپا را در موضع مذاکرات خود تضعیف کنند.

در این میان "هایکو ماس «، وزیر امور خارجه آلمان هم به» فاینشنال تایمز" گفته است که وی هنوز امید خود را از دست نداده است که پارلمان انگلیس توافق برگزیت ترزا می‌را زودتر از موعد و قبل از انتخابات پارلمانی اروپا در اواخر ماه می‌تصویب کند. وی این مسئله را مضحک دانست که ما بگوییم می‌خواهیم اتحادیه اروپا را ترک کنیم و با این حال در انتخابات شرکت کنیم.

وی خطاب به لندن گفت که شما باید تا اکتبر تصمیم بگیرید که چه می‌خواهید. نمی‌توان فرآیند برگزیت را تا یک دهه گسترش داد. یک تمدید دوباره برگزیت می‌تواند این سیگنال را ارسال کند که شما در نهایت می‌خواهید در اتحادیه اروپا باقی بمانید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور19 ساعت قبل
تصمیم آمریکا در مورد قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی، باعث خوشحالی سه طرفی شد که با ایران دشمنی دارند؛ یعنی واشنگتن، تل آویو و ریاض. المیادین نوشت: تصمیم آمریکا در مورد قرار دادن سپاه در لیست سازمان‌های تروریستی، باعث خوشحالی سه طرفی شد که با ایران دشمنی دارند؛ یعنی واشنگتن، تل آویو و ریاض. به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: دشمنی آمریکا با ایران، ریشه در زمان سقوط شاه دارد، زمانی که آمریکا زمینه را برای تجدید موج‌های دشمنی با ایران مناسب یافت. در این میان، موضع پنتاگون، در مورد تصمیم رئیس جمهور این کشور، اهمیت زیادی دارد؛ همانطور که جان دنفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به صراحت اعلام کرده است که مخالف این اقدام ترامپ است. علاوه بر اینکه مسئولان بلند پایه غیر نظامی در ایالات متحده نیز از میزان ضرری که در نتیجه تصمیم ترامپ متوجه هم پیمانان وی در منطقه می‌شود و خطری که نیرو‌های آمریکایی در معرض آن قرار خواهد گرفت، ابراز نگرانی می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
خطیب جمعه تهران: در تهاجم جهانی باید همگی بپاخیزیم و اینکه دلمان امام زمان را باور کند کافی نیست و باید امام زمان را حس کرد و کاری کنیم تا تشریف بیاورندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ امام جمعه موقت تهران در خطبه نخست نماز جمعه این هفته به ابعاد و درجات بلند مناجات شعبانیه و قرائت فراز‌هایی از آن پرداخت. خطیب جمعه تهران گفت: پرخاشگری، حسد، غفلت، تعلقات غیرالهی، هوی و هوس‌ها، قدرت طلبی‌ها و خودبرتر بینی‌ها همه ظلمت باطن است که با وجود این ظلمات درک معارف الهی و فهم حضور حضرت مهدی (عج) سخت می‌شود. وی در ادامه به درجات مادر امام زمان (ع) اشاره کرد و افزود: در خصوص امام زمان هم باید به آیاتی از قرآن اشاره کرد و مهمترین آیه، آیه ۵۵ سوره نور معروف به آیه استخلاف است. حجت الاسلام والمسلمین صدیقی گفت: آمدن امام زمان (ع) استخلاف است و اگر کسی نیاز بشر را به حکومت حضرت درک کند شب و روز نمی‌شناسد. امام جمعه موقت تهران افزود: در تهاجم جهانی باید همگی بپاخیزیم و اینکه دلمان امام زمان را باور کند کافی نیست و باید امام زمان را حس کرد و کاری کنیم تا تشریف بیاورند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «جوانهای امروز ما از ماها که یک دوره‌ای دوره‌ی جوانی‌مان را در خدمت این مبارزه و مانند اینها گذراندیم، انگیزه‌شان بیشتر، معرفتشان بیشتر، آمادگی‌شان بیشتر است. اینکه بنده خطاب به جوانها میکنم و حرف میزنم، به خاطر این است؛ جوانهای ما امروز آماده‌اند، جوانهای ما آماده‌ی حرکتند در جبهه‌های مختلف. [البته] این مبارزه و مجاهدت ملت ایران فقط به معنای این نیست که تفنگ دست میگیرد؛ نه، ما با هیچ کس جنگ نمیکنیم؛ تا وقتی که به ما حمله نشود، ما حمله نمیکنیم معمولا؛ اما در جبهه‌های دیگر [مثلا] در جبهه‌ی علم پیشرفت میکنیم، در جبهه‌ی اخلاق ان‌شاء‌الله پیشرفت میکنیم، در جبهه‌ی سبک زندگی پیشرفت میکنیم، حرکت میکنیم. انگیزه‌های جوانهای ما امروز خیلی خوب است؛ همین طور قدم‌به‌قدم [پیشرفت میکنیم].» ۱۳۹۸/۰۱/۱۴پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ «جوان‌ها و اوج پیشرفت کشور» را منتشر کرد.
مهرمهر3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عملیات تروریستی اخیر در جاده اوماره به گوادر که منجر به جان‌باختن ١٤ تن از نیروهای نظامی و امنیتی پاکستان شد را به شدت محکوم و با دولت، مردم و ارتش پاکستان ابراز همدردی کرد. سید عباس موسوی تاکید کرد: تروریسم پدیده شومی است که جز با همکاری همه جانبه کشورهایی که قربانی آن هستند از بین نخواهد رفت. سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای هرگونه همکاری با دولت برادر و همسایه پاکستان در تمام عرصه‌های اطلاعاتی، امنیتی و عملیاتی برای مبارزه با تروریسم اعلام می‌کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
ایشان ۵ مرحله برای این فرآیند مشخص فرموده‌اند که مرحله اول انقلاب اسلامی است که بحمدالله رخ داد و به پیروزی رسید. جامعه اسلامی را هم ما باید تشکیل دهیم. جامعه اسلامی نمونه جوامع موجود در جهان نیست و این جوامع اصلا انسانی نیستند. این جوامع، جوامع درندگی، دزدی و پاره‌پاره کردن آدم است. جوان‌ها کارهایی می‌کردند که در خانه خودشان این کارها را انجام نمی‌دهند و این نمایش تشکیل جامعه اسلامی است.
الفالف10 ساعت قبل
۰ نظر، ۶ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه سیاسی الف، ۳۰ فروردین ۱۳۹۸، ۱۶:۲۴ ۳۹۸۰۱۳۰۰۸۱عزت الله ضرغامی در حساب اینستاگرامی خمیازه در مطلبی با عنوان «اشتباهات مدیریتی من۱» نوشت: آدم برفی! اخیرا به این نتیجه رسیدم که خوب است این تجارب مفید که برای کشور هزینه هم داشته را به طور عمومی در اختیار صاحب نظران قرار دهم. هر چند #قضاوت_پسینی دارای اشکالاتی است که انسان را از واقعیات صحنه در آن تاریخ مشخص دور می‌کند ولی سر جمع می‌تواند مفید و راهگشا باشد. البته عدم همکاری مدیریت محترم وقت حوزه هنری سازمان تبلیغات هم در این تصمیم گیری بی‌تأثیر نبود ولی می‌توانستم با اجتهاد رسانه‌ای و هنری تصمیم درست‌تری بگیرم. هر چند در سال‌های مدیریتم در رسانه ملی آن را جبران کردم.

نظرها

اخبار بیشتر