شیخ الاسلام: اقدام ترامپ علیه سپاه، ناشی از دعوای داخلی آمریکا است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
شیخ الاسلام: اقدام ترامپ علیه سپاه، ناشی از دعوای داخلی آمریکا است

شیخ الاسلام: اقدام ترامپ علیه سپاه، ناشی از دعوای داخلی آمریکا است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک دیپلمات پیشین کشورمان اقدام ترامپ علیه سپاه را همانند دیگر کارهای او خلاف قوانین بین‌المللی دانست و گفت: ترامپ تلاش کرد تا با این کار به نتانیاهو در انتخابات کمک کند که از سوی دیگر جناح صهیونیست هم بتواند در انتخابات به او کمک کند.

حسین شیخ‌الاسلام در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از اقدام آمریکا علیه سپاه پاسداران گفت: اقدام اخیر آمریکایی‌ها، نسبت به اقدامات قبلی آن‌ها ریسک بالاتری دارد. اما این‌که چرا آمریکا به سمت کاری که ریسک بالاتری دارد رفته این است که اقدامات قبلی آن‌ها نتیجه‌ای نداشته است، البته ما هم متقابلا سنتکام را تروریست اعلام کردیم.

وی با تاکید بر این‌که اقدام آمریکا علیه سپاه خلاف قوانین بین‌المللی است، گفت: این اقدام ترامپ از نظر تبلیغاتی و روانی ریسک بالاتری دارد و مانند دیگر کارهای ترامپ خلاف قواعد بین‌المللی است و ممکن است موجب افزایش تشنج در منطقه شود.

این دیپلمات پیشین کشورمان همچنین بیان کرد: ترامپ با اقدامی که علیه سپاه انجام داد، به نوعی از نتانیاهو در انتخابات اسرائیل حمایت کرد و این تصور را دارد که جناح صهیونیست بتواند در انتخابات به او هم کمک کند، بنابراین کمک او به نتانیاهو با هدف منافع شخصی و نه آمریکا بوده است.

سفیر پیشین کشورمان در سوریه افزود: ‌ترامپ که رسما در سخنرانی خودش کل ملت ایران را تروریست می‌دانست و آن را هم اعلام کرد، اکنون بخشی از ملت ایران که سپاه است را تروریست نامیده است، شاید از نظر روانی و سیاسی مهم باشد اما از نظر عملی این تحریم براساس قانون ۲۱۹ مهاجرت (FTO) است که در آن قانون سه مورد حائز اهمیت است؛ ‌ نخست این‌که هیچ آمریکایی حق عضویت در این سازمان‌ها را ندارد یعنی وقتی این سازمان‌ها تروریست معرفی شدند هیچ آمریکایی نمی‌تواند عضو آن‌ها شود، ‌ دوم این‌که هیچ آمریکایی‌ نمی‌تواند هیچ فعالیت اقتصادی با این سازمان‌ها داشته باشد و مورد دیگر این که اعضای این سازمان‌ها اجازه ندارند وارد آمریکا شوند.

شیخ الاسلام افزود: بنابراین آن چه ترامپ اعلام کرده گنگ است، منظورش از کل سپاه چیست؟ یعنی اگر فردی در یک زمانی دوره خدمت سربازی را در سپاه طی کرده به او ویزای ورود به آمریکا را نمی‌دهند. لذا به نظر می‌رسد این مساله نوعی حالت روانی داشته باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی ادامه داد: در واقع ترامپ می‌خواهد کاری انجام دهد که اگر روزی جناح دیگری سر کار آمد، تا اندازه‌ای مسائل نهادینه باشد که نتواند آن را تغییر دهد. بنابراین این مساله یک دعوای داخلی آمریکا است، همان‌گونه که او در آغاز کار، تمام مواردی که پیش از این مسئولان آمریکایی امضا کرده بودند را نقض کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین اظهار کرد: اقدام ترامپ غیر معقول بوده و سابقه ندارد و اثرات آن را هم خود آمریکایی‌ها نمی‌دانند، از طرفی اشکال اصلی آمریکایی‌ها این است که منافع شخصی ترامپ بر منافع ملی و امنیت ملی این کشور ارجحیت دارد، ضمن این‌که مشاورینی که ترامپ در رابطه با ایران انتخاب کرده اولویت و هدف اصلی‌شان آمریکا نیست. منافقین یا بن سلمان و… همه در این‌که هدف اصلی‌شان چیزی غیر از امنیت و منافع ملی آمریکا است، مشترک هستند.

شیخ الاسلام ابراز کرد: بنابراین آمریکایی‌ها در حال حاضر نمی‌دانند چه کاری باید انجام دهند، برای همین است که می‌بینیم نیروی دریایی مستقر آمریکا در منطقه اعلام می‌کند که برخوردش با سپاه نسبت به قبل تفاوتی ندارد، در واقع آن‌ها وقتی از خلیج فارس یا تنگه هرمز بخواهند عبور کنند ناچارند با نیروهای ما صحبت کنند.

وی در پایان گفت: یکی دیگر از مواردی که ترامپ در سخنان خود مطرح کرد، مباحث اقتصادی بود، اما فکر نمی‌کنم تأثیر عمیقی داشته باشد، به ویژه این‌که اگر شعار امسال رهبری یعنی رونق تولید را پی‌گیری کنیم همه این توطئه‌ها بر باد فنا خواهد رفت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدیو / فرید زکریا: ترامپ ملی گرایی ایرانیان را دست کم گرفته +زیرنویس فارسی

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
فرید زکریا در تحلیلی می‌گوید ترامپ اساسا به سیاست خارجی علاقه ندارد و صرفا زمانی که گفته می‌شد ممکن است او به خاطر دیدار با رهبر کره شمالی نوبل بگیرد به آن علاقه مند شد که این علاقه نیز کوتاه مدت بود. به گفته زکریا، ترامپ هر بخش از سیاست خارجی آمریکا در دنیا را به فرد یا دولتی واگذار کرده. از جمله خاورمیانه را به عربستان و اسرائیل.
الفالف23 ساعت قبل
عکس‌های آزار دهنده یک دادگاهگروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۳۸ ۳۹۸۰۳۰۱۱۳۷۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارمحسن مهدیان فعال رسانه طی توییتی درباره دادگاه محمدهادی رضوی نوشت:

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
الفالف6 ساعت قبل
۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۲ خرداد ۱۳۹۸، ۰۸:۵۸ ۳۹۸۰۳۰۲۰۲۷ «پاتریک شاناهان»، وزیر دفاع موقت آمریکا در جمع خبرنگاران گفت کشورش توانسته حمله ادعایی ایران به نیروهای آمریکا را متوقف کند. وی در ادامه تصریح کرد: حضور نیروهای آمریکا در منطقه برای جنگ با ایران نیست. او همچنین گفت «تهدیدهای ایران» همچنان شدید هستند و نباید آنها را نادیده گرفت. «سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه نوشته ترامپ معتقد است مداخله نظامی گسترده در ایران برای او از لحاظ سیاسی ویرانگر خواهد بود. واشنگتن‌پست هم به نقل از چندین مقام آمریکایی نوشته ترامپ رویکرد دیپلماتیک برای حل و فصل تنش‌ها را ترجیح می‌دهد و خواستار گفت‌وگوی مستقیم با سران ایران است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، محسن کوهکن نماینده مجلس و موافق طرح تفکیک وزارت بازرگانی از صمت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: زمانی وزارت صمت امروز متشکل از ۴ وزاتخانه بود. وزارت صنایع سنگین، وزارت صنایع، وزارت معادن و وزارت بازرگانی که در اولین اقدام با ادغام وزارت صنایع سنگین و وزارت صنایع به وزارت صنایع تبدیل شد، در گام بعدی وزارت معادن در وزارت صنایع ادغام و به وزارت صنایع و معادن تبدیل شد، در گام سوم وزارت بازرگانی حذف و وزارت صمت تشکیل شد. کوهکن نماینده موافق تفکیک وزارت بازرگانی از صمت گفت: باید به نظر کارشناسانه دولت نیز توجه کرد و وقتی دولت اصرار بر تفکیک دارد اگر مجلس در اجرا همکاری نکند دولت بعدا اعتراض خواهد کرد بنابراین باید بخش اعمال حاکمیتی را احصا کنیم و بعد اعمال مسئولیت را بخواهیم. محمدرضا منصوری نماینده مجلس مخالف طرح تفکیک گفت: اکنون ۱۷ وزارتخانه داریم و معتقدم باید وزارت اقتصاد نیز که وابستگی به وزارت صمت و بازرگانی دارد در دل این وزارتخانه ادغام شود نه اینکه وزارتخانه‌ها دوباره تفکیک شود. مظفر علیخانی کارشناس در ارتباط تلفنی گفت: ما به عنوان بخش خصوصی با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه مخالف هستیم.

نظرها

اخبار بیشتر