1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده برای اولین بار تک رقمی شد

نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده برای اولین بار تک رقمی شد

فارسخبرگزاری فارس |
براساس گزارش بانک مرکزی و با توجه به اجرای قانون جدید چک، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در بهمن ماه ۹۷ برای اولین بار تک رقمی شده و به کمترین میزان خود در دو سال اخیر رسیده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، براساس گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی درباره آمار چک‌های مبادله شده در بهمن‌ماه ۹۷، با وجود کاهش تعداد چک‌های مبادله شده به دلیل شرایط اقتصادی در این ماه نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده برای اولین بار تک رقمی شده و به کمترین میزان خود در دوسال اخیر رسیده است.

*کاهش ۴۵ درصدی نسبت مبلغ چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده

براساس این گزارش، بانک مرکزی از فروردین ماه ۹۶ و همزمان با راه‌اندازی سامانه چکاوک، آمار چک‌های برگشتی را به صورت ماهانه منتشر می‌کند. براساس گزارش اخیر بانک مرکزی درباره تعداد و ارزش چک‌های مبادله شده در بهمن ماه ۹۷، نسبت مبلغ چک‌های برگشتی ۴۵ درصد و نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در مقایسه با بهمن‌ماه سال گذشته ۳۵ درصد کاهش یافته است.

علاوه بر این، آمارهای بانک مرکزی در این گزارش حاکی از آن است که در بهمن ماه سال گذشته، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده برای اولین بار تک رقمی شده‌ و به مقدار ۹٫۷ درصد رسیده ‌است.

براساس گزارش بانک مرکزی که صرفا شامل اطلاعات چک‌های بین بانکی است، در این ماه در کل کشور ۶٫۶ میلیون فقره چک به ارزش ۷۴٫۱ هزار میلیارد تومان مبادله شده است و از این مقدار، ۶۴۲ هزار فقره چک به ارزش ۸٫۲ هزار میلیارد تومان در کل کشور برگشت خورده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۵٫۷ درصد و از نظر مبلغ ۷ درصد کاهش داشته‌است.

*تصویب و اجرای قانون جدید چک دلیل اصلی کاهش چشمگیر چک‌های برگشتی

کارشناسان اعتقاد دارند دلیل اصلی کاهش چشمگیر تعداد و ارزش چک‌های برگشتی، تصویب و اجرای قانون جدید صدور چک در ماه‌های اخیر است.

براساس این گزارش، قانون جدید صدور چک در پاییز ۹۷ به تصویب رسید. بعضی بخش‌های قانون از همان زمان اجرایی شد و اجرای برخی بخش‌های دیگر از جمله اجرای شیوه جدید پیگیری قضایی چک برگشتی، تا پایان اسفند ماه به تعویق افتاد.

از جمله مفاد قانون جدید چک که بانک مرکزی به صورت پیش‌دستانه آن‌را حتی قبل از ابلاغ رسمی این قانون آغاز کرد، ثبت سوء اثر برای صادرکنندگان چک‌های برگشتی در سامانه صیاد بانک مرکزی بود. این سوء اثر، دو پیامد مهم را برای صادرکننده چک برگشتی به دنبال دارد. پیامد اول این است که ثبت سوء اثر به هر مقدار، افراد را از دریافت دسته چک جدید محروم می‌کند. به این معنی که اگر فردی حتی یک چک برگشتی داشته باشد تا زمانی که از خود با روش‌هایی که در قانون ذکر شده‌است؛ مانند واریز مبلغ کسری چک و درخواست مسدودسازی آن، ارائه رضایت نامه رسمی از دارنده چک، ارائه نامه رسمی از اشخاص حقوقی دارنده چک و ارائه لاشه چک به بانک، رفع سوء اثر نکند؛ امکان اخذ دسته چک جدید از هیچ بانکی را ندارد. پیامد دوم این است که تمامی سوءاثرهایی که در سامانه صیاد بانک مرکزی ثبت می‌شوند قابلیت استعلام دارند. اشخاصی که قصد دریافت چک را دارند درصورتی که دسته چک صادرکننده صیادی باشد، می‌توانند با پیامک کد ۱۶ رقمی درج شده برروی برگه‌ چک‌ در قالب (کد۱۶ رقمی *۱*۱) به شماره ۷۰۱۷۰۱، از سابقه چک‌های برگشتی صادرکننده مطلع شوند. اجرای این بخش از قانون جدید چک توسط بانک مرکزی سبب شد تا آمار نسبت ارزش و تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در کل کشور از شهریور ۹۷ شروع به کاهش کند و روند نزولی به خود بگیرد.

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

با توجه به اینکه بعضی بخش‌های مهم از قانون جدید چک مانند شیوه جدید پیگیری قضایی چک برگشتی در اواخر اسفندماه ۹۷ عملیاتی شده‌اند و بعضی دیگر از بخش‌های مهم این قانون مانند مسدودی وجوه حساب دارنده چک به اندازه مبلغ کسری تا کنون اجرایی نشده‌اند، انتظار می‌رود نسبت ارزش و تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در سال ۹۸ هم روندی نزولی داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
حدود یکسال پیش این رقم ۲٫۶ میلیون بشکه در روز بود. بدین ترتیب در فاصله یکسال درآمد ارزی دولت ایران بیش از ۶۵ درصد کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر دولت ایران موفق شد با اعمال ممنوعیت واردات بیش از ۱۴۰۰ کالا از تیرماه گذشته بیش از ۱۰ میلیارد دلار از میزان واردات ایران بکاهد. این رقم همچنان ۱٫۵ میلیارد دلار بیش از صادرات غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی است. در همین مدت نزدیک به یک میلیون دلار عروسک وارد ایران شده است. به باور آنها واردات سالانه ۳۰ میلیارد دلار شامل ۱۴ میلیارد دلار کالای اساسی است و نزدیک به ۱۶ میلیارد دلار هم شامل کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای ضروری برای گردش چرخ اقتصاد ایران کافی است.
اصلاحات پرساصلاحات پرس7 ساعت قبل
«حشمت‌الله فلاحت پیشه» رئیس گروه امنیت مجلس هم گفته است: فروش نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه در روز نمی‌رسد. به نظر می‌رسد این نوسان که عموما به سمت افزایش قیمت است از سوی کشورهای مصرف‌کننده بزرگ تحمل نخواهد شد. در نخستین واکنش‌ها به موضوع تحریم نفتی ایران، واردکنندگان بزرگ نفت از ایران موضع‌گیری کردند. وزیر نفت و گاز هند هم تأمین نیازهای کشورش را از دیگر تولیدکنندگان عمده نفت راهکار قطع ورود نفت ایران اعلام کرده است. به نظر می‌رسد تنها نقشه‌ای که آمریکا برای جایگزینی نفت ایران در نظر دارد، استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه ایران است.
تابناکتابناک23 ساعت قبل
به گزارش «مارک دوبوویتز»، مدیر «بنیاد دفاع از دموکراسی» به این پرسش پاسخ داده است و از احتمال تحریم پتروشیمی ایران توسط ترامپ سخن گفته است. محصولات پتروشیمی ایران، ۳۲ درصد از درآمد غیر نفتی ایران را تشکیل می‌دهند که تقریبا معادل سالانه ۱۴ میلیارد دلار است". محصولات پتروشیمی ایران، ۳۲ درصد از درآمد غیر نفتی ایران را تشکیل می‌دهند که تقریبا معادل سالانه ۱۴ میلیارد دلار است". البته باید گفت که تحریم صنعت پتروشیمی ایران تازگی ندارد و بین سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ نیز این صنعت مورد تحریم‌های ظالمانه واقع شده است. رستمی ادامه داد:، اما موضوع تحریم صنعت پتروشیمی ایران در عین اینکه یک تهدید جدی می‌تواند برای ایران باشد، می‌تواند یک فرصت فوق العاده نیز برای صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دستی پتروشیمی محسوب شود.
الفالف9 ساعت قبل
زمانی که حراج ذخائر طلا و ارز و افزایش جهشی و غیرمنطقی قیمت آنها به یک دغدغه عمومی تبدیل می‌شود، سیستم بانکداری به‌عنوان مقصر معرفی می‌شود. بنگاهداری غیرقانونی، رباخواری و بی‌توجهی سیستم بانکی به بخش تولید مورد انتقاد قرار می‌گیرد، باید سیستم قانونگذاری و سیستم کنترلی و نظارتی پاسخگو باشد. افسارگسیختگی و عملکرد نامطلوب و ضعیف برخی صنایع مانند خودروسازی و نقش آنها در افزایش نرخ تورم و گرانی به بحث عمومی جامعه تبدیل می‌شود، ضعف‌های سیستم خصوصی‌سازی برجسته می‌شود. از احتکار، کم‌فروشی، واسطه‌گری و دلالی غیرقانونی گفته می‌شود، باز هم فقط از سیستم کنترل و نظارت یاد می‌کنیم و سایر عوامل نادیده انگاشته می‌شوند. از افزایش رانتخواری، اختلاس، احتکار و سایر ناهنجاری‌های اقتصادی و اجتماعی اظهار نگرانی می‌شود، سیستم فرهنگی و آموزشی و همچنین سیستم کنترلی و نظارتی در جایگاه متهمان قرار می‌گیرند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
این روز‌ها با پرداختن ۱۵ هزار تومان می‌توانید به سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر بروید و بازیگران را از نزدیک ببینید. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، این هفته بازار سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در پردیس چارسو داغ بود و پر رفت و آمد. ۱۵ هزار تومان می‌پردازند تا شاید بعد از گذاشتن ساعت‌ها وقت در طبقات جشنواره جهانی فیلم فجر سلفی با هنرمندی نیز عایدشان شود و با اشتراک گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی ذوق خود را نشان دهند. نمی‌توان گفت که این اتفاق خوبی است یا بد، اما این هم ایده‌ای است برای هنرمند دوستان که بهایی به میزان ۱۵ هزار تومان بابت سلفی و دیدن از نزدیک شخصیت‌های سینمایی مورد علاقه شان را بپردازند و به سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر بیایند. حالا امروز هر چند آیین اختتامیه جشنوار در تالار وحدت برگزار خواهد شد، اما این فضای تا فردا شب نیز ادامه خواهد داشت برای سلفی، عکس یادگاری، بلیت ۱۵ هزار تومانی یا …
خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
حالا با اعلام خبر لغو معافیت خریداران نفت ایران، او خودش هم به آنها پیوسته است. حالا با اعلام خبر لغو معافیت خریداران نفت ایران، او خودش هم به آنها پیوسته است. تکروهای دولت ترامپ که به دنبال تحریم‌های یکجانبه هستند، مرتکب یک اشتباه اساسی درباره ماهیت سلطه مالی آمریکا بر جهان شده‌اند. استفاده موسسات تجاری از نظام مالی بین‌المللی تحت سیطره آمریکا، یک وحی منزل نیست. در طول زمان ممکن است این سازوکارها رونق بگیرند و جایگزین نظام مالی سوییفت شوند.

نظرها

اخبار بیشتر