1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
فضای مجازی صحنه اثبات ادعای دروغین آزادی بیان در آمریکا

فضای مجازی صحنه اثبات ادعای دروغین آزادی بیان در آمریکا

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- آمریکا که مدعی دفاع از ارزش های غربی همچون آزادی بیان و دمکراسی است، این ارزش ها را در جایی که محملی برای بیان نظرات مخالفان باشد، از بیم برملا شدن چهره واقعی خود برنتافته و اقدام به تحریم صدای مخالفان حتی در فضای مجازی می کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، شبکه‌های اجتماعی پدیده‌ای نوظهور هستند که انحصار سخن را از چنگ رسانه‌های پرقدرت و زورمندان حاکم بر آن رسانه‌ها خارج و همگان را قادر به بیان نظرات خود در فضایی آزاد کردند.

در حالی که کمتر از سه دهه از ظهور شبکه‌های اجتماعی پرنفوذ و فراگیر می‌گذرد، تاثیر آن‌ها بر زندگی روزمره، دنیای سیاست، اقتصاد و حتی روابط بین المللی کامل مشهود است.

امروزه این شبکه‌ها با ضریب نفوذ بالایی که در میان همه اقشار مردم جهان یافته‌اند، حتی برای سیاستمداران و رهبران کشورها نیز محملی برای بیان نظرات و تاثیرگذاری بر مخاطبانشان شده است.

ظهور شبکه‌های اجتماعی همچنین در آغاز این امیدواری را در برخی ایجاد کرده بود که آزادی بیان را که غربی‌ها خود را مدعی اصلی آن می‌دانند، برای همیشه تضمین می‌کنند.

اما طولی نکشید که خوش بینی‌ها درباره شبکه‌های اجتماعی، جای خود را به نگرانی‌های جدید در زندگی روزمره مردم و حتی در محیط بین المللی و منازعات میان دولت‌ها داد.

با افزایش استفاده مردم و دولت‌ها از این شبکه‌ها، نگرانی زورمداران به ویژه کشورهای غربی از تاثیرگذاری دیگر کشورها بر افکار عمومی آنان باعث شد غرب و در راس آن آمریکا اقداماتی در تضاد با ادعای حمایت از آزادی بیان انجام دهند.

یکی از مهمترین تنش‌های بین المللی با محوریت شبکه‌های اجتماعی از سال ۲۰۱۶ و در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شکل گرفت که به یکی از جنجالی‌ترین مباحث در سیاست داخلی این کشور نیز تبدیل شد.

آمریکا دولت روسیه را متهم کرد که در جریان انتخابات ریاست جمهوری آن سال تلاش کرده از راه‌های مختلف از جمله از طریق شبکه‌های اجتماعی بر این انتخابات تاثیر بگذارد.

اگرچه دولت روسیه این اتهام را نپذیرفت، اما آمریکا در کنار اقدامات مختلفی نظیر اخراج دیپلمات‌های روس و بستن برخی اماکن دیپلماتیک این کشور، برخی حساب‌های مرتبط با مسکو را در شبکه‌های اجتماعی بست.

فیسبوک و توئیتر اگرچه ظاهرا شرکت‌های خصوصی هستند اما در موارد بسیاری از جمله موضوع فوق برخلاف آنچه از سیاست هایشان در قبال آزادی بیان اعلام می‌دارند، همراهی کاملی با دولت آمریکا داشته‌اند.

توئیتر در آبان ماه سال ۱۳۹۶ تبلیغات «راشاتودی» و «اسپوتنیک» دو خبرگزاری دولتی روسیه در این شبکه را با ادعای دخالت این رسانه‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا متوقف کرد.

در واکنش به این اقدام، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: لغو تبلیغات در صفحات توییتری کانال راشاتودی و خبرگزاری اسپوتنیک را اقدامی می‌داند که تحت فشار سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا انجام گرفته است.

همچنین «مارک زاکربرگ» مدیر عامل فیسبوک اوایل سال گذشته با حضور در کمیته قضایی سنای آمریکا از همکاری این شرکت با «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده مرتبط با ادعای دخالت روسیه در تحولات سیاسی آمریکا خبر داد.

دلیل اصلی این اقدام، رسوایی مرتبط با شرکت تحلیل داده موسوم به «کمبریج آنالیتیکا» است که با ستاد انتخاباتی ترامپ همکاری داشته و به نگه‌داری بخشی از اطلاعات کاربران فیس بوک پس از قول به حذف آن، متهم شده است.

این شرکت با دسترسی غیرمجاز به اطلاعات کاربری هزاران آمریکایی در فیسبوک و تحلیل روانشناختی آنان، به کارزار تبلیغاتی ترامپ کمک کرده بود.

اما این تنها رسوایی فیسبوک در آنچه ظاهرا ناتوانی از نگهداری اطلاعات شخصی کاربران عنوان می‌شود، نیست و به عقیده برخی کارشناسان این شرکت‌ها اطلاعات کاربران را به دولت‌ها می‌فروشند.

فیسبوک در مهرماه سال گذشته اعلام کرد که حساب کاربری ۵۰ میلیون عضو این شبکه مورد سرقت قرار گرفته و اطلاعات شخصی ۲۹ میلیون نفر از آنان مثل نام و اطلاعات تماس شامل شماره تلفن یا ایمیل و یا هر دو، نام کاربری، جنسیت، زبان و محل، وضعیت رابطه، مذهب، محل زندگی، شهر اقامت کنونی، تاریخ تولد، دستگاه‌های مورد استفاده برای دسترسی به فیسبوک، وضعیت تحصیل و کار، و همچنین ۱۰ مورد از آخرین مکان هایی که در آن‌ها به فیسبوک متصل شده‌اند، به دست عاملان این سرقت افتاده است.

اما روسیه تنها قربانی سلطه زورگویی آمریکا بر شبکه‌های اجتماعی نیست. اسفندماه گذشته فیسبوک، حساب دفتر سیاسی انصارالله یمن را به دنبال انتشار بیانیه ضد سازش با رژیم صهیونیستی بست.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

همچنین کمتر از ۶ ماه پیش از آن شعبه فیسبوک در سرزمین‌های اشغالی فلسطین با درخواست اداره امنیت داخلی دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، هزاران حساب کاربری را از روی این شبکه اجتماعی حذف کرد.

این شرکت همچنین در آذرماه گذشته، انتشار تصاویر فاش شده از نیروهای ویژه تروریستی رژیم صهیونیستی در عملیات علیه مردم غزه را ممنوع کرد.

پیشتر سایت افشاگر ویکی‌لیکس فاش کرده بود که رژیم صهیونیستی برای رصد فعالیت‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان، مرکز فرماندهی مجازی در تل‌آویو تاسیس کرده و از همه کاربران فیسبوک و توئیتر با اطلاع مدیران این دو شبکه اجتماعی جاسوسی می‌کند.

همراهی شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و توئیتر و در کنار آن‌ها شرکت گوگل با سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران البته گستره بیشتری نسبت به دیگر کشورها، نهادها و افراد داشته است.

شرکت فیسبوک روز اواخر مردادماه سال گذشته اعلام کرد ۶۵۲ صفحه کاربری مرتبط با روسیه و ایران را از شبکه‌های اجتماعی تحت مالکیت خود از جمله اینستاگرام، حذف کرده است.

این شرکت دلیل اقدام خود را رفتارهای هماهنگ نامعتبر و تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات آمریکا اعلام کرده اما نتوانست مشخص کند که بین کاربران روسی و ایرانی ارتباطی وجود داشته است.

شبکه اجتماعی توئیتر هم اعلام کرد ۲۸۴ حساب کاربری مرتبط با ایران را به حالت تعلیق درآورده است.

شرکت گوگل نیز یک روز بعد به تبعیت از اقدام مشابه این دو شرکت، ۵۸ حساب کاربری در شبکه‌های یوتیوب، بلاگر و گوگل پلاس را با ادعای ارتباط با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و اتهام تلاش برای جهت دهی به فضای سیاسی و انجام حملات فیشینگ مسدود کرد.

اما گسترده حذف‌های این شرکت‌ها با اعلام‌های بعدی افزایش شدید یافت. بهمن ماه گذشته شبکه خبری ان بی سی آمریکا گزارش داد که فیسبوک و توئیتر هزاران حساب کاربری مرتبط با روسیه، ایران و ونزوئلا را به اتهام تلاش برای تاثیرگذاری در انتخابات حذف کرده است.

در این اقدام، توئیتر ۲ هزار و ۶۰۰ حساب کاربری و فیسبوک ۷۶۳ صفحه، گروه و حساب کاربری مرتبط با ایران را به همراه هزاران حساب مرتبط با روسیه و ونزوئلا حذف کرد.

به گفته فیسبوک، یکی از این صفحه‌ها دست کم ۲ میلیون دنبال کننده داشت و همه این صفحات و حساب‌های کاربری در مجموع ۳۰ هزار دلار برای تبلیغات در فیسبوک و اینستاگرام هزینه کرده بودند.

در حالی که اینگونه اخبار کم کم به روال عادی این شبکه‌های اجتماعی بدل شده بود، فیسبوک اوایل سال جاری نیز از حذف ۵۱۳ صفحه، گروه و حساب کاربری مرتبط با ایران خبر داد.

این شبکه‌های اجتماعی در بیشتر اقدام‌های قبلی خود جعلی بودن، ربات بودن و نشر اکاذیب را بهانه حذف حساب هایی اعلام می‌کردند که فعالیتشان برخلاف سیاست‌های زورگویانه آمریکا بود. اما تازه‌ترین حذف این شرکت‌های مدعی آزادی بیان، تهی بودن این ژست را نیز ثابت کرد.

روز گذشته نیز در اقدامی بی سابقه حساب کاربری انگلیسی زبان رهبر معظم انقلاب اسلامی، سردار محمدعلی جعفری، سردار قاسم سلیمانی و سردار حسین سلامی در شبکه اجتماعی اینستاگرام متعلق به شرکت فیسبوک از دسترس خارج شد.

سخنگوی شبکه اینستاگرام در اظهاراتی این اقدام را در راستای قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی توسط آمریکا عنوان کرد.

اما ریشه‌های آنچه را این شبکه‌های اجتماعی و زورگویان حاکم بر آنان به بهانه تاثیرگذاری بر انتخابات یا نشر اخبار جعلی انجام می‌دهند، باید در ترس کاخ سفید از گسترش گفتمان ضدصهیونیستی و فراگیر شدن روحیه ضدآمریکایی پیگیری کرد.

تاییدکننده این مطلب حمایت شتابزده و بی سابقه دولت دونالد ترامپ از رژیم صهیونیستی و هدایای بی سابقه و پی در پی او به جنایتکاران این رژیم است که در پیشینیان کاخ سفید هم سابقه نداشته است.

شبد**۹۴۱۶**۹۱۲۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
عصرایران؛ مصطفی داننده- حجت الاسلام صدیقی امام جمعه محترم تهران در خطبه‌های نماز جمعه پایتخت گفت: «خداوند با فشارهای بین‌المللی می‌خواهد امتحانتان کند، چرا نگرانید که تحریم باشد و تشدید شود؛ به جهنم که تشدید شود. دوم: مردم با تحریم خو گرفته‌اند اما واقعا شرایط زندگی کردن‌شان سخت شده است. مسؤولان کشور هم باید کاری کنند. تحریم فقط برای مردم امتحان الهی است یا شامل مسؤولان کشور هم می‌شود؟ خوب مسؤولان هم آستین بالا بزنند و مشکلات کشور را حل کنند. مردم زمان رسول خدا، آن شرایط سخت را تحمل کردند و بعد به پیروزهای بزرگ رسیدند.
مهرمهر3 ساعت قبل
تأخیرهای ایجاد شده در اجرای این پروژه به سبب نبود منابع مالی کافی و عدم تخصیص آن بوده است. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) گفت: وضعیت راههای استان‌های لرستان و ایلام تا یک ماه آینده به وضعیت متعادل می‌رسد. دکتر سعید محمد افزود: احداث پل‌های دائمی میان شهری در استان‌های سیل زده تا یک سال آینده به اتمام می‌رسد. دریادار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه در ارتباط زنده تصویری با این برنامه گفت: در حادثه سیل استان خوزستان، اولین تجربه بسیج دریایی بدست آمد. در این حرکت امدادی بالغ بر ۱۰۰ فروند شناور و قایق بسیجی و حدود ۲۰۴ شناور سپاه همکاری و حضور داشتند.

ماجرای خبرنگاری که هدیه سردار سلیمانی را پس داد! + فیلم

الفالف17 ساعت قبل
در همین حال و هوا باخبر شدیم سردار سلیمانی به منطقه آمده است؛ من باید با سردار سرافراز اسلام، مردی که نامش دشمن را به لرزه در می‌آورد مصاحبه می‌کردم. از صبح سر آفیش حاضر می‌شدم و برای مصاحبه با سردار سلیمانی تلاش می‌کردم اما متاسفانه موفق نمی‌شدم؛ نا امید شدم ازبس تلفن زدم و پیگیری کردم. برای سردار هرجا میرفتیم، سردار آنجا را ترک کرده بود. غروب شد؛ دلهره داشتم، سرانجام خبر رسید سردار به موکب می‌آید؛ راه افتادیم، من از بس که به بن‌بست خورده بودم، گریه کردم. این را گفتم و به راه خودم ادامه دادم، که خودرو سردار توقف کرد و سردار سلیمانی با لحنی پدرانه گفت «دخترم می‌شود گریه نکنی، حالا بگو چه بگویم» و من گفتم هرچی درحق این مردم باید گفته شود.
انتخابانتخاب14 ساعت قبل
‎همین حالا هم معاون رئیس این نهاد چینی است‎. ‎توکلی: مسئله را ساده نکنید. اما پالرمو و‎ CFT ‎این گونه نیست‎. ‎‎انتخاب: یکی از نگرانی هایی که مخالفان بیان می‌کنند، در مورد تروریستی عنوان شدن حزب الله است، اما حزب الله در لیست گروه‌های تروریستی نیست. اگر سازمان ملل گفته حزب الله تروریستی نیست، اینها به صراحت می‌گویند که باید ‏مصوبه خود را پس بگیرد. سازمان ملل به صراحت می‌گوید سازمان هایی که برای تخلیه کشورشان از اشغال تلاش می‌کنند، تروریستی ‏نیستند. اما آنها با وقاحت می‌گویند سازمانی که برای تخلیه کشورش از اشغال تلاش می‌کند، چون حزب الله است، پس تروریست است.
انتخابانتخاب22 ساعت قبل
در لحظاتی مانند وضعیت فعلی، کاری که کمک می‌کند این است که گامی به عقب برداریم و نگاهی به تغییرات جهان بیندازیم. آمریکا که کشوری نامرتبط بود تنها دو درصد از اقتصاد جهانی سهم داشت. اکنون چین دومین اقتصاد جهان و تنها رقیب احتمالی آمریکا می‌باشد. دو آلمان وجود داشت، پیمان ورشو برجا بود و نه آمریکا بلکه شوروی بود که افغانستان را اشغال کرده بود. کره شمالی و پاکستان دارای تسلیحات اتمی نبودند اما آمریکا و شوروی باهم بیش از ۵۰۰۰۰ بمب هسته‌ای داشتند.
جهان نیوزجهان نیوز19 ساعت قبل
(اما) آیا محکوم به شکست است؟ باید بگویم ۹۹ درصد بله، ولی ۱ درصد هم احتمال شکست نخوردن هست … ترامپ به طرز منحصر به‌فردی می‌تواند اسرائیلی‌ها را به‌جلو براند زیرا در اسرائیل بسیار محبوب است. در آینده (با اعلام طرح صلح) یک دولت آپارتاید (رژیم صهیونیستی) رسمی می‌شود. : به نظر شما، کوشنر چه رویکردی در قبال طرح صلح دارد؟: او بسیار باهوش اما شدیدا بی‌جرأت است. : چه زمان‌هایی بود که فکر نمی‌کردید دیگر از سوی ترامپ حیرت‌زده و شوکه شوید؟: در موضوع توافق هسته‌ای ایران. ما در حال مذاکره با دولت (مشخص نیست کدام کشور) درباره توافقی برای اضافه‌کردن متمم به توافق هسته‌ای ایران بودیم، درخصوص موشک‌ها و تروریسم و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران.

نظرها

اخبار بیشتر