فضای مجازی صحنه اثبات ادعای دروغین آزادی بیان در آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
فضای مجازی صحنه اثبات ادعای دروغین آزادی بیان در آمریکا

فضای مجازی صحنه اثبات ادعای دروغین آزادی بیان در آمریکا

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- آمریکا که مدعی دفاع از ارزش های غربی همچون آزادی بیان و دمکراسی است، این ارزش ها را در جایی که محملی برای بیان نظرات مخالفان باشد، از بیم برملا شدن چهره واقعی خود برنتافته و اقدام به تحریم صدای مخالفان حتی در فضای مجازی می کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، شبکه‌های اجتماعی پدیده‌ای نوظهور هستند که انحصار سخن را از چنگ رسانه‌های پرقدرت و زورمندان حاکم بر آن رسانه‌ها خارج و همگان را قادر به بیان نظرات خود در فضایی آزاد کردند.

در حالی که کمتر از سه دهه از ظهور شبکه‌های اجتماعی پرنفوذ و فراگیر می‌گذرد، تاثیر آن‌ها بر زندگی روزمره، دنیای سیاست، اقتصاد و حتی روابط بین المللی کامل مشهود است.

امروزه این شبکه‌ها با ضریب نفوذ بالایی که در میان همه اقشار مردم جهان یافته‌اند، حتی برای سیاستمداران و رهبران کشورها نیز محملی برای بیان نظرات و تاثیرگذاری بر مخاطبانشان شده است.

ظهور شبکه‌های اجتماعی همچنین در آغاز این امیدواری را در برخی ایجاد کرده بود که آزادی بیان را که غربی‌ها خود را مدعی اصلی آن می‌دانند، برای همیشه تضمین می‌کنند.

اما طولی نکشید که خوش بینی‌ها درباره شبکه‌های اجتماعی، جای خود را به نگرانی‌های جدید در زندگی روزمره مردم و حتی در محیط بین المللی و منازعات میان دولت‌ها داد.

با افزایش استفاده مردم و دولت‌ها از این شبکه‌ها، نگرانی زورمداران به ویژه کشورهای غربی از تاثیرگذاری دیگر کشورها بر افکار عمومی آنان باعث شد غرب و در راس آن آمریکا اقداماتی در تضاد با ادعای حمایت از آزادی بیان انجام دهند.

یکی از مهمترین تنش‌های بین المللی با محوریت شبکه‌های اجتماعی از سال ۲۰۱۶ و در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شکل گرفت که به یکی از جنجالی‌ترین مباحث در سیاست داخلی این کشور نیز تبدیل شد.

آمریکا دولت روسیه را متهم کرد که در جریان انتخابات ریاست جمهوری آن سال تلاش کرده از راه‌های مختلف از جمله از طریق شبکه‌های اجتماعی بر این انتخابات تاثیر بگذارد.

اگرچه دولت روسیه این اتهام را نپذیرفت، اما آمریکا در کنار اقدامات مختلفی نظیر اخراج دیپلمات‌های روس و بستن برخی اماکن دیپلماتیک این کشور، برخی حساب‌های مرتبط با مسکو را در شبکه‌های اجتماعی بست.

فیسبوک و توئیتر اگرچه ظاهرا شرکت‌های خصوصی هستند اما در موارد بسیاری از جمله موضوع فوق برخلاف آنچه از سیاست هایشان در قبال آزادی بیان اعلام می‌دارند، همراهی کاملی با دولت آمریکا داشته‌اند.

توئیتر در آبان ماه سال ۱۳۹۶ تبلیغات «راشاتودی» و «اسپوتنیک» دو خبرگزاری دولتی روسیه در این شبکه را با ادعای دخالت این رسانه‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا متوقف کرد.

در واکنش به این اقدام، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: لغو تبلیغات در صفحات توییتری کانال راشاتودی و خبرگزاری اسپوتنیک را اقدامی می‌داند که تحت فشار سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا انجام گرفته است.

همچنین «مارک زاکربرگ» مدیر عامل فیسبوک اوایل سال گذشته با حضور در کمیته قضایی سنای آمریکا از همکاری این شرکت با «رابرت مولر» بازرس ویژه پرونده مرتبط با ادعای دخالت روسیه در تحولات سیاسی آمریکا خبر داد.

دلیل اصلی این اقدام، رسوایی مرتبط با شرکت تحلیل داده موسوم به «کمبریج آنالیتیکا» است که با ستاد انتخاباتی ترامپ همکاری داشته و به نگه‌داری بخشی از اطلاعات کاربران فیس بوک پس از قول به حذف آن، متهم شده است.

این شرکت با دسترسی غیرمجاز به اطلاعات کاربری هزاران آمریکایی در فیسبوک و تحلیل روانشناختی آنان، به کارزار تبلیغاتی ترامپ کمک کرده بود.

اما این تنها رسوایی فیسبوک در آنچه ظاهرا ناتوانی از نگهداری اطلاعات شخصی کاربران عنوان می‌شود، نیست و به عقیده برخی کارشناسان این شرکت‌ها اطلاعات کاربران را به دولت‌ها می‌فروشند.

فیسبوک در مهرماه سال گذشته اعلام کرد که حساب کاربری ۵۰ میلیون عضو این شبکه مورد سرقت قرار گرفته و اطلاعات شخصی ۲۹ میلیون نفر از آنان مثل نام و اطلاعات تماس شامل شماره تلفن یا ایمیل و یا هر دو، نام کاربری، جنسیت، زبان و محل، وضعیت رابطه، مذهب، محل زندگی، شهر اقامت کنونی، تاریخ تولد، دستگاه‌های مورد استفاده برای دسترسی به فیسبوک، وضعیت تحصیل و کار، و همچنین ۱۰ مورد از آخرین مکان هایی که در آن‌ها به فیسبوک متصل شده‌اند، به دست عاملان این سرقت افتاده است.

اما روسیه تنها قربانی سلطه زورگویی آمریکا بر شبکه‌های اجتماعی نیست. اسفندماه گذشته فیسبوک، حساب دفتر سیاسی انصارالله یمن را به دنبال انتشار بیانیه ضد سازش با رژیم صهیونیستی بست.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

همچنین کمتر از ۶ ماه پیش از آن شعبه فیسبوک در سرزمین‌های اشغالی فلسطین با درخواست اداره امنیت داخلی دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، هزاران حساب کاربری را از روی این شبکه اجتماعی حذف کرد.

این شرکت همچنین در آذرماه گذشته، انتشار تصاویر فاش شده از نیروهای ویژه تروریستی رژیم صهیونیستی در عملیات علیه مردم غزه را ممنوع کرد.

پیشتر سایت افشاگر ویکی‌لیکس فاش کرده بود که رژیم صهیونیستی برای رصد فعالیت‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان، مرکز فرماندهی مجازی در تل‌آویو تاسیس کرده و از همه کاربران فیسبوک و توئیتر با اطلاع مدیران این دو شبکه اجتماعی جاسوسی می‌کند.

همراهی شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و توئیتر و در کنار آن‌ها شرکت گوگل با سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران البته گستره بیشتری نسبت به دیگر کشورها، نهادها و افراد داشته است.

شرکت فیسبوک روز اواخر مردادماه سال گذشته اعلام کرد ۶۵۲ صفحه کاربری مرتبط با روسیه و ایران را از شبکه‌های اجتماعی تحت مالکیت خود از جمله اینستاگرام، حذف کرده است.

این شرکت دلیل اقدام خود را رفتارهای هماهنگ نامعتبر و تلاش برای اثرگذاری بر انتخابات آمریکا اعلام کرده اما نتوانست مشخص کند که بین کاربران روسی و ایرانی ارتباطی وجود داشته است.

شبکه اجتماعی توئیتر هم اعلام کرد ۲۸۴ حساب کاربری مرتبط با ایران را به حالت تعلیق درآورده است.

شرکت گوگل نیز یک روز بعد به تبعیت از اقدام مشابه این دو شرکت، ۵۸ حساب کاربری در شبکه‌های یوتیوب، بلاگر و گوگل پلاس را با ادعای ارتباط با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و اتهام تلاش برای جهت دهی به فضای سیاسی و انجام حملات فیشینگ مسدود کرد.

اما گسترده حذف‌های این شرکت‌ها با اعلام‌های بعدی افزایش شدید یافت. بهمن ماه گذشته شبکه خبری ان بی سی آمریکا گزارش داد که فیسبوک و توئیتر هزاران حساب کاربری مرتبط با روسیه، ایران و ونزوئلا را به اتهام تلاش برای تاثیرگذاری در انتخابات حذف کرده است.

در این اقدام، توئیتر ۲ هزار و ۶۰۰ حساب کاربری و فیسبوک ۷۶۳ صفحه، گروه و حساب کاربری مرتبط با ایران را به همراه هزاران حساب مرتبط با روسیه و ونزوئلا حذف کرد.

به گفته فیسبوک، یکی از این صفحه‌ها دست کم ۲ میلیون دنبال کننده داشت و همه این صفحات و حساب‌های کاربری در مجموع ۳۰ هزار دلار برای تبلیغات در فیسبوک و اینستاگرام هزینه کرده بودند.

در حالی که اینگونه اخبار کم کم به روال عادی این شبکه‌های اجتماعی بدل شده بود، فیسبوک اوایل سال جاری نیز از حذف ۵۱۳ صفحه، گروه و حساب کاربری مرتبط با ایران خبر داد.

این شبکه‌های اجتماعی در بیشتر اقدام‌های قبلی خود جعلی بودن، ربات بودن و نشر اکاذیب را بهانه حذف حساب هایی اعلام می‌کردند که فعالیتشان برخلاف سیاست‌های زورگویانه آمریکا بود. اما تازه‌ترین حذف این شرکت‌های مدعی آزادی بیان، تهی بودن این ژست را نیز ثابت کرد.

روز گذشته نیز در اقدامی بی سابقه حساب کاربری انگلیسی زبان رهبر معظم انقلاب اسلامی، سردار محمدعلی جعفری، سردار قاسم سلیمانی و سردار حسین سلامی در شبکه اجتماعی اینستاگرام متعلق به شرکت فیسبوک از دسترس خارج شد.

سخنگوی شبکه اینستاگرام در اظهاراتی این اقدام را در راستای قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی توسط آمریکا عنوان کرد.

اما ریشه‌های آنچه را این شبکه‌های اجتماعی و زورگویان حاکم بر آنان به بهانه تاثیرگذاری بر انتخابات یا نشر اخبار جعلی انجام می‌دهند، باید در ترس کاخ سفید از گسترش گفتمان ضدصهیونیستی و فراگیر شدن روحیه ضدآمریکایی پیگیری کرد.

تاییدکننده این مطلب حمایت شتابزده و بی سابقه دولت دونالد ترامپ از رژیم صهیونیستی و هدایای بی سابقه و پی در پی او به جنایتکاران این رژیم است که در پیشینیان کاخ سفید هم سابقه نداشته است.

شبد**۹۴۱۶**۹۱۲۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر2 روز قبل
رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر حمایت دولت از فعالیت بخش خصوصی و واگذاری بنگاه‌های دولتی به این بخش گفت: دولت و شخص رئیس جمهور معتقدند تا وقتی که اقتصاد کشور توسط بخش خصوصی اداره نشود، این اقتصاد شکوفا نخواهد شد لذا نسبت به واگذاری امور به بخش خصوصی اهتمام جدی و ویژه‌ای داریم. رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: امروز در شرایط تحریم و فشار حداکثری دشمن همه تلاش ما طراحی راهکار و سازوکاری است که وضعیت کنونی کمترین تأثیر را در اقتصاد کشور داشته باشد و در این راستا برنامه‌هایی تنظیم شده که آنها را دنبال خواهیم کرد. رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: در سفر رئیس جمهور به استان فارس تعهد شد که ۹۹۲ میلیارد تومان برای توسعه استان اختصاص یابد و تا امروز حدود ۲ هزار و ۷۹۱ میلیارد تومان یعنی سه برابر تعهد اعلام شده بودجه برای استان اختصاص یافته است. واعظی تصریح کرد: معتقدم علیرغم همه محدودیت‌ها و مشکلات می‌توانیم روی پای خود بایستیم و از همه مشکلات و گردنه‌ها به سلامت عبور کنیم. در این جلسه استاندار فارس و شماری از رؤسای بانک‌ها و فعالان اقتصادی گزارشی از ظرفیت‌های استان و برنامه‌ریزی برای فعال سازی این ظرفیت‌ها در راستای ایجاد شتاب در روند توسعه استان ارائه کردند.
همشهریهمشهری1 ساعت قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، پایگاه خبری آستان حضرت معصومه (س)، در این جوابیه با تاکید بر اینکه محتوای این یادداشت با سیاست‌های آستان مقدس در تضاد است، مشارکت با شورای تامین استان در راستای پیشگیری از شیوع کرونا را اعلام می‌کند. در جوابیه آستان معصومی اضافه شده است: این مطلب فقط یک «یادداشت» و نظر شخصی نویسنده بوده و مطرح شدن این مطلب به عنوان «بیانیه» آستان مقدس در برخی از رسانه‌ها کار نادرست و غیراخلاقی است؛ البته با فرد خاطی که بدون هماهنگی‌های لازم «یادداشت» مذکور را بارگذاری کرده است، برخورد خواهد شد. در این جوابیه افزوده شده است: محتوای این یادداشت برخلاف سیاست‌های رسمی آستان مقدس کریمه اهل‌بیت (س) است، چرا که میان آستان مقدس و شورای تامین استان قم در مناسبت‌های مختلف، همکاری‌های بسیاری رقم خورده است. در این یادداشت آمده بود: آرامش و سکینه عمومی تنها واکسن شناخته شده برای مقابله با یک اپیدمی عنوان و بیان شده معماری ایمانی حریم فاطمی سد پولادین مبارزه با اپیدمی کرونا می‌باشد. این یادداشت بازتاب گسترده و متفاوتی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ساعت قبل
سیدباقر پیشنمازی شامگاه چهارشنبه در باره برگزاری این هفته نماز جمعه تهران گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا این هفته تمهیدات ویژه‌ای را با هماهنگی اورژانس تهران و وزارت بهداشت اندیشیده‌ایم. وی از مهمترین تمهیدات انجام شده برای برگزاری نماز جمعه این هفته تهران را ضدعفونی کردن فضای مصلی، سرویس‌های بهداشتی و ورودی‌های مصلای امام خمینی (ره) و جلوگیری کردن از ورود اشخاصی که علائم مبنی بر این بیماری را دارند عنوان کرد. رییس ستاد برگزاری نماز جمعه تهران با بیان اینکه نمازگزاران حتما با خود مهر و سجاده شخصی همراه داشته باشند یادآور شد: از دیگر تمهیدات اندیشه شده کوتاه کردن مدت زمان برنامه نماز جمعه است که برخی آیتم‌ها حذف و برخی دیگر هم کوتاه شده است. پیشنمازی در ادامه به نمازگزارانی که دارای بیماری‌های قلبی و تنفسی یا سالمندان توصیه کرد که حتی‌المقدور در مراسم این هفته نماز جمعه شرکت نکنند، همچنین خانم‌ها از چادر شخصی برای اقامه نماز استفاده کنند. نماز عبادی- سیاسی جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام والمسلمین «محمدجواد حاج علی اکبری» در مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران45 دقیقه قبل
رئیس جمهور لبنان در سخنانی اعلام کرد که این کشور طی ساعات آینده رسما حفر اولین چاه نفت در سواحل خود را آغاز خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، رئیس جمهور لبنان از آغاز رسمی حفر اولین چاه نفت در نزدیکی سواحل این کشور طی ساعات آینده خبر داد. بر اساس این گزارش، «میشل عون» اظهار داشت که فردا پنج شنبه روزی تاریخی برای لبنان خواهد بود و این کشور رسما به جمع کشورهای تولیدکننده نفت خواهد پیوست. رئیس جمهور لبنان همچنین افزود که این اقدام باید در سال ۲۰۱۳ انجام می‌شد اما دشواری‌های داخلی و سیاسی مانع آن شد.
ایسناایسنا50 دقیقه قبل
هرچند انتظار این بود که دولت امارات متحده عربی همچون دیگر کشورها در این زمینه مسئولانه‌تر عمل کند و دست کم با تسریع در صدور مجوزهای لازم، بازگشت ایرانیان را به کشورمان تسهیل نماید. قابل ذکر است عده‌ای در فضای مجازی، غیرمسئولانه افراد را تشویق به حضور در سرکنسولگری می‌نمایند. شرکتهای هواپیمایی ایرانی و اماراتی نیز باید به تعهدات و وظایف خود در قبال هموطنان و مسافران به نحو شایسته عمل نمایند. از همین رو خواهشمند است با صبر و خویشتنداری که شایسته ملت بزرگ ایران است، دست در دست هم برای گذر از شرایط موجود یکدیگر را یاری کنیم. بی‌شک روزهای سخت خواهد گذشت و جمهوری اسلامی ایران تعامل همسایگان خود را فراموش نخواهد کرد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد51 دقیقه قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

قتل جوان ۲۰ ساله درمقابل چشمان خواهرش

خبر فوری2 روز قبل

کرونا با بدن چه می‌کند؟

نامه‌نیور2 روز قبل

خوزستان به کیت تشخیص کرونا مجهز شد

خوزستان آنلاین2 روز قبل

پیش‌بینی تکرار آبگرفتگی شدید اهواز در بارندگی از روز دوشنبه

خوزستان آنلاین2 روز قبل

فساد کارکنان گمرک عراق مانع از صادرات شد، نه کرونا/ آغاز بارگیری کالا در گمرگ مهران/ بنگاه‌های کوچک در معرض خطر تعطیلی هستند/ لزوم تشکیل کارگروهی ویژه برای حفظ بازار عراق و افغانستان

تابناک2 روز قبل

اعلام قیمت ۱۰ محصول پر تقاضای میادین میوه و تره بار

مهر2 روز قبل

جنجالی تازه در آمریکا؛ حمایت روس‌ها به سندرز متمرکز شده است؟ /ترامپ چه می‌شود؟

خبرآنلاین2 روز قبل

دوستی خیابانی که دردسرساز شد

خبر فوری2 روز قبل

حذف بازی‌های پرسپولیس و سپاهان از جدول بازی‌های هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا

رکنا2 روز قبل

ضرورت قرنطینه کردن برخی شهرها برای جلوگیری از گسترش کرونا

ایسنا2 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 ماه قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 ماه قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 ماه قبل

لبنان استخراج نفت را آغاز می‌کند

عصر ایران45 دقیقه قبل

پیش بازی گل گهر سیرجان - استقلال تهران؛ به دنبال رسیدن به رتبه دوم جدول با غلبه بر متخصص گرفتن تساوی در خانه

طرفداری46 دقیقه قبل

پاکدامن: با همت و غیرت سهمیه گرفتیم/ امیدوارم نمایندگان خوبی برای ایران در المپیک باشیم

میزان‌آنلاین49 دقیقه قبل

تحریم‌های ایالات متحده رهبر کتائب حزب‌الله را هدف قرار می‌دهد

ایلنا49 دقیقه قبل

تلاش سرکنسولگری ایران در دبی برای بازگرداندن ایرانیان سرگردان در امارات

ایسنا50 دقیقه قبل

۶ راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسی

مشرق‌نیوز50 دقیقه قبل

لیگ برتر فوتبال| برگزاری دربی اصفهان و کار سخت استقلال در هفته سکوت/ انتقام پرسپولیس از تیم سابق گل‌محمدی؟

تسنیم50 دقیقه قبل